Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Ushtrime nga fizika!


*******


Foto


Postime: 3309
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 7-2-2010 nė 17:08
Ushtrime nga fizika!


1) Ushtrimi i pare vjen nga kinematika, keto ushtrime jane mjafte te rendesishme per maturantet qe deshirojne te vazhdojne mjeksine. Fillimisht po shkruaj thjesht ushtrimin nese e zgjidhni atehere perfeksion, nese jo une do e shkruaj dhe zgjidhjen..

ushtrimi.1

Nje meter ( meter qe bejme matje, pra jo meter si njesi matese ne kete aspekt ) lihet i lire kur gjatesia e tij shenon 50cm, pasi e kemi lene te lire metri tregon gjatesine 26cm. Kush eshte koha e ketij reaksioni? t=?

opsionet: a)220ms, b)110ms, c)22ms

p.s ms= mili sekonda = 10^-3 s

”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3309
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 7-2-2010 nė 17:35


ushtrimi.2 vjen nga Hidrostatika!

Supozo, qe trysnia e ajrit ne 1 meter lartesi eshte 1.013*1010^5Pa, cili eshte trysnia e ajrit kur dime qe d ( dendesia e ajrit) = 1.29kg/m^3?

P=?”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3309
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 7-2-2010 nė 18:11


ushtrimi.3 ka te bej me principin e Arkimedit pra serish nga Hidrostatika!

- dendesia e akullit eshte:d = 920kg/m^3
-dendesia e ujit te detit eshte: d = 1025kg/m^3

Cili eshte volumi ne % i nje cope akulli te zhytur ne kete siperfaqe deti? pra kerkohet v(akullit)/v(ujit te detit)=?
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3309
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 21-2-2010 nė 02:11


Meqe askush nuk ka dhene ndonje zgjidhje te 3 ushtrimeve te para atehere me siguri ne nje nga ditet e ardhshme do te shkruaj dhe zgjidhjet per ushtrimet perkatese dhe ushtrime te tjera nga aspekte te tjera te fizikes qe vlejne per testin deēisiv te pranimit per te studiuar mjeksi, te pakten ne shtetin ku jetoj une.”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3309
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 21-2-2010 nė 21:17


Cituar: Postimi origjinal nga Ira  

ushtrimi.1
Nje meter ( meter qe bejme matje, pra jo meter si njesi matese ne kete aspekt ) lihet i lire kur gjatesia e tij shenon 50cm, pasi e kemi lene te lire metri tregon gjatesine 26cm. Kush eshte koha e ketij reaksioni? t=?

opsionet: a)220ms, b)110ms, c)22ms

p.s ms= mili sekonda = 10^-3 sTe dhenat:

x1 = 26 cm = 26*10^(-2) m
x2 = 50 cm = 50*10^(-2) m
∆x = x2-x1 = 24*10^(-2) m
v0 = 0 m/s ( shpejtesia fillestare eshte zero )
a = g = 9.81 m/s^(2) ( pra ne kete rast nxitimi a eshte i njejte me nxitimin e renies se lire g)

Zgjidhje:

Nga formulat e kinematikes dime qe: x = v0*t + a*t^(2)/2

Por ne rastin konkret V0 = 0 m/s, keshtu qe:

x = 1/2*a*t^(2)

Nga kjo formule nxjerrim t qe na kerkohet:

t = √2*x/a
t = √2* 24*10^(-2) m/9.81 m/s^(2)
t = 220*10^(-3)s = 220 ms

Atehere pergjigja e sakte eshte opsioni i trete: t = 220 ms

”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3309
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 21-2-2010 nė 21:25


Cituar: Postimi origjinal nga Ira  
ushtrimi.2 vjen nga Hidrostatika!

Supozo, qe trysnia e ajrit ne 1 meter lartesi eshte 1.013*1010^5Pa, cili eshte trysnia e ajrit kur dime qe d ( dendesia e ajrit) = 1.29kg/m^3?

P=?te dhenat:

P0 = 1.013 * 10^(5) Pa
d (ajrit) = 1.29 kg/m^(3)
h = 1 m
g ( nxitimi renies se lire) = 9.81 m/s^(2)

Zgjidhje:

P = P0 + d*g*h

P = 1.013 * 10^(5) Pa + 1.29 kg/m^(3) * 9.81 m/s^(2) * 1 m
P = (1.013 * 10^(5) + 1.29) Pa
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3309
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 21-2-2010 nė 21:31


Cituar: Postimi origjinal nga Ira  
ushtrimi.3 ka te bej me principin e Arkimedit pra serish nga Hidrostatika!

- dendesia e akullit eshte:d = 920kg/m^3
-dendesia e ujit te detit eshte: d = 1025kg/m^3

Cili eshte volumi ne % i nje cope akulli te zhytur ne kete siperfaqe deti? pra kerkohet v(akullit)/v(ujit te detit)=?Zgjidhje:

Dime qe vellimi dhe dendesia jane ne proporcion te zhdrejte me njera tjetren nga formula: d = m/v

Nga ketu rrjedh qe:

v(akullit)/v(ujit te detit) = d (akullit)/d(ujit te detit) = 920 kg/m^(3)/1025kg/m^(3) = 0.898%
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3309
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 21-2-2010 nė 21:46


ushtrimi 4. serish nga hidrodinamika!

Nje cope metali me nje vellim te panjohur eshte i lidhur ne nje fill. Tensioni i fillit eshte 10N. Poshte fillit ku eshte dhe metali ndodhet nje ene me uje. Kur copen e metalit e zhysim ne uje tensioni i fillit behet 8N. Cila eshte dendesia e metalit?
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
BannedDirektori
Pėrjashtuar
Tema u vendos nė Krye
28-2-2010 nė 14:12


*******


Foto


Postime: 3309
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 6-5-2010 nė 21:53


Cituar: Postimi origjinal nga Ira  
ushtrimi 4. serish nga hidrodinamika!

Nje cope metali me nje vellim te panjohur eshte i lidhur ne nje fill. Tensioni i fillit eshte 10N. Poshte fillit ku eshte dhe metali ndodhet nje ene me uje. Kur copen e metalit e zhysim ne uje tensioni i fillit behet 8N. Cila eshte dendesia e metalit?


Asnje nuk e paska zgjidh kete ushtrimin, mesa duket me duhet ta zgjidh une si dhe te tjerat :(
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Antar
***


Foto


Postime: 164
Regjistruar: 30-1-2009
Vendndodhja: ...:::ku rafsha mos u vrafsha

Gjendja: Cool
Cool
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 8-6-2010 nė 18:44


:cool0003::cool0003::cool0003::cool0003::cool0003:

How can I beLIEve...? If in ne middle of beLIEve is the word LIE ?!?!
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3309
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 3-7-2010 nė 19:26


Ushtrimi. 5

Nese leshojme nje top nga nje lartesi prej 10m, pas kontaktit te pare me token topi ngrihet ne nje lartesi rreth 8m.
Forcat e rezistences se ajrit jane te paperfillshme.
Ne ēfare lartesie ngrihet topi pas kontaktit te dyte me token nese shpenzon te njejten sasi energjie si ne kontaktin e pare?

a) 6.0 m
b) 6.4 m
c) 6.8 m
d) 7.0 m
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3309
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 19-11-2010 nė 21:30


Ushtrimi 6

Nese nje gure bie nga nje lartesi prej 10 m ne toke me nje shpejtesi v.
Nga cila lartesi duhet te bjeri guri qe te arrij ne toke me nje shpejtesi 2v?

a) 14.1 m
b) 15 m
c) 20 m
d) 40 m
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3309
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 19-11-2010 nė 21:44


Ushtrimi 7

Ne nje vaske me 20 liter H2O dhe temperature 45°C, sa litra uje duhet te shtohet me temperatur 20°C me qellim qe temperatura perfundimtare e ujit ne vaske te arrij vleren e temperatures se trupit 37°C?

a) 7.7 l
b) 9.42 l
c) 16 l
d) Nuk mund ta perllogarisim pasi kapaciteti specifik i nxehtesis per ujin nuk eshte dhene.
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

I Keq
****


Foto


Postime: 870
Regjistruar: 26-2-2011
Vendndodhja: MBRAPA TEJE...

Jashtė Linje

Gjendja: GJITHMONE ME TY...

[*] postuar nė 26-2-2011 nė 16:47


U=R x I

V(volt) = OM x A(amper)

I=U/R

A=V/OM

R=U/I

OM=V/APYTJA 1:

Sa eshte fuqia e energjis elektrike (I) qe kalon nga nje llamb te tensionit U=12V(si ato te makinave) ne qofte se rezistenca e llambes eshte R=40 OM???PYTJA 2:

Nje furre elektrike lidhet ne rrymen elektrike te shtepise,te tensionit U =220V dhe kalon nga fuqia e rrymes I=10A(amper).
Cila eshte energjia e rezistences (R) se ngrohjes te elementit?
[Modifiko 26-2-2011 nga $Akili$]
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Smart Girl
*******


Foto


Postime: 3808
Regjistruar: 18-11-2009
Vendndodhja: I don't know

Gjendja: Innocent
Innocent
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Spain
Spain
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Virgjeresha
Jashtė Linje

Gjendja: Silentium Est Aureum

[*] postuar nė 26-2-2011 nė 17:42


hahah fizika eshte lenda qe me ben te veqante....kjo per asye se me profesorin e fizikes sna ec muhabeti me ka vene me nje provim njeher 5 me tjeter me pas 10 :)..keshtu qe me mir spo pergjigjem per fizike :) :lollI can and I will.... Watch me !
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3309
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 26-2-2011 nė 19:20


Cituar: Postimi origjinal nga $Akili$  
U=R x I

V(volt) = OM x A(amper)

I=U/R

A=V/OM

R=U/I

OM=V/APYTJA 1:

Sa eshte fuqia e energjis elektrike (I) qe kalon nga nje llamb te tensionit U=12V(si ato te makinave) ne qofte se rezistenca e llambes eshte R=40 OM???I=U/R --> I = 12V/ 40Ω --> I = 0.3A

P = V*I --> P = 12V*0.3A --> P = 3.6W
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

I Keq
****


Foto


Postime: 870
Regjistruar: 26-2-2011
Vendndodhja: MBRAPA TEJE...

Jashtė Linje

Gjendja: GJITHMONE ME TY...

[*] postuar nė 26-2-2011 nė 19:50


Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Cituar: Postimi origjinal nga $Akili$  
U=R x I

V(volt) = OM x A(amper)

I=U/R

A=V/OM

R=U/I

OM=V/APYTJA 1:

Sa eshte fuqia e energjis elektrike (I) qe kalon nga nje llamb te tensionit U=12V(si ato te makinave) ne qofte se rezistenca e llambes eshte R=40 OM???I=U/R --> I = 12V/ 40Ω --> I = 0.3A

P = V*I --> P = 12V*0.3A --> P = 3.6W


formula e pare eshte ne rregull nuk duhet e dyta...dhe te kerkoj tme falesh sepse doja te thoja 4 ΩM dhe jo 40.
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3309
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 27-2-2011 nė 01:54


Zbatim formule keto ushtrimet!

$Akili$, nese vertet kerkohet rryma elektrike atehere nuk kishe pse shkruaje fuqia e energjis elektrike, se pse kur thua fuqia nenkuptohet P dhe jo rryma I.
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11