Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1  2  
Autori: Subjekti: Rrėfime tė vajzave shqiptare tė dhunuara gjatė luftės nė Kosovė

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:39


Jeta e saj pėrfundoi nė valėt e Adriatikut

Ditėn qė ishin dėbuar nga shtėpia, ajo kishte qarė aq shumė, sa tė gjithė tė pranishmit kishin thėnė se do t'i pėlciste zemra.
"A do t'i takoj mė vėllezėrit, a do bėhemi bashkė ndonjėherė mė nė tokėn e Kosovės", - kishte pyetur ajo dhjetėra herė. Kur iu kishin afruar kufirit maqedon, e kishte ndalur veturėn dhe iu kishte bashkangjitur kolonės. Edhe kur tė gjithė po flinin nė veturė, ajo rrinte zgjuar dhe herė pas here dilte tė tymoste cigare. Tė nesėrmen e ėma e kishte qortuar pse dilte jashtė e vetmuar dhe ajo vetėm e kishte shikuar, pastaj me zėrin e qetė i kishte thėnė:
"Moj nėnė, kjo ikje po mė duket si vdekje, andaj s'ėshtė gjė edhe po tė mė marrė ndonjė plumb". I ati, qė ishte i plagosur, i thoshte:
"Bija ime, unė nuk do tė qėndroj edhe gjatė. Ti duhet tė kujdesesh pėr familjen. Mos rri jashtė shumė, se po tė panė shkijet, vaj halli. Do tė tė marrin. Je aq e bukur dhe u bie nė sy". Edhe ditėn e dytė prapė H.S. nuk futi gjė nė gojė. Ishte buzėmbrėmje. Policėt serbė filluan t'ua grabisin veturat shqiptarėve. H.S., nuk brengosej pėr veturėn, por pėr babanė e plagosur. Kur asaj i erdhi radha t'i nxirrte njerėzit jashtė, sikur u trimėrua. "Nuk e jap veturėn, kam njeriun e sėmurė brenda", - tha ajo. Kurse njėri nga policėt urdhėroi: "merreni bashkė me veturė". E kotė ishte tani pėrpjekja e saj qė tė dilte jashtė. Aty hynė dy policė qė ia nxorrėn familjarėt jashtė. Derisa familjarėt mbetėn jashtė, atė e dėrguan nė njė shtėpi nė Kaēanik, dhe ia lidhėn duart e kėmbėt. Tė nesėrmen nė mėngjes ajo pa si i vranė dy tė rinjė mu nė atė oborr. "Sė paku nuk do tė pėrfundoj nė duart e tyre", - tha me vete, duke menduar se do ta vrasin. Nuk vonoi shumė dhe i erdhėn po ata tė dy qė e morėn me veturė. "Do tė lindėsh fėmijė serbi, moj shqiptare", - i kishte thėnė njėri nga policėt. Ndėrsa tjetri filloi t'ia prekė flokėt qė iu kishin shprishur nė atė dhomė tė ftohtė. Ajo deshi t'i ikė, por dora e tij e fortė e tėrhoqi pėr flokė afėr vetes dhe, si gjarpėr i ftohtė, filloi t'ia prekė trupin e njomė. Kot u pėrpoq t'i bėjė rezistencė. Ata ishin dy, ndėrsa kjo duart i kishte tė lidhura me pranga. Ata e ēnderuan derisa u ngopėn, kurse ajo fytyrėn e kishte tė pėrgjakur, sepse e kishin grushtuar disaherė nė kokė dhe nga hundėt i rridhte gjak. Kur policėt po dilnin nga dhoma, ajo i pėshtyu, por njėri nga ata e tėrhoqi zvarrė dhe i tha: "Kėshtu do ta kesh ēdo natė, derisa tė ma lindėsh fėmijėn. Mos provo tė bėsh diēka, se familjen tėnde e kam nė dorė, a e ke harruar kėtė". Ishte dita e pestė qė ajo s'kishte futur asgjė nė gojė dhe shpresonte tė vdiste sa mė shpejtė. Kur po errėsohej, barbarėt i erdhėn prapė. Ajo e luste zotin tė vdiste. Ata prapė e dhunuan. Dhe sėrish, para se tė dilnin, i thanė se do tė lindė fėmijėn e serbit. "Ndoshta edhe do ta lindi, por ai do t'mė ngjajė mua, e do t'ju vrasė juve", - u kishte thėnė ajo. Njėri nga ata ishte kėthyer me rrėmbim dhe thikėn e tij ia kishte futur nė bark. Asaj i kishte humbur vetėdija, por nuk kishte vdekur. Mė vonė e hetoi se ishte e zhveshur dhe e mbėshtjellė me njė batanije. Vetėm pasi i hapi sytė disa herė, dikush i tha se ishin nė autobus dhe se udhėtonrin pėr nė Shqipėri. Kur kishin hyrė nė Shqipėri, me helikopter e kishin dėrguar nė spitalin e Tiranės. Pasiqė e kishte tė lėnduar shumė pjesėn e barkut, ku ia kishin ngulur thikėn, ajo duhej tė dėrgohej pėr shėrim nė Itali. Atė natė, kur e dėrguan nė Durrės prej nga duhej tė nisej pėr nė Itali, ajo nuk fjeti. Tė nesėrmen e gjetėn tė vdekur nė valėt e Adriatikut

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:39


Nėnės i plasi zemra


Kishte ditė qė ishim nė mal, ishte ofenziva mė e madhe deri atėherė nė malet e Ēiēavicės.Ishte pikėrisht 22 shtatori i vitit 1998. Ne vetėm nga familja jonė ishim 14 veta kurse nė tė gjithė fshatin rreth 70 njerėz. Nga tė gjitha anėt na rrethuan, nuk kishim asnjė mundėsi tė iknim dikah e as tė siguronim ushqim. Ditėn e tretė mė nuk bėnin punė pemėt e egra me tė cilat u ushqyem. Fėmijėt morėn vajė e shumė sish u sėmurėn rėndė dhe s’kishin asnjė shpresė tė mbeteshin gjallė sepse trupi po u vdiste pa ushqim dhe shpirtin ua mbyste frika.
Ishte mesditė kur paramilitarėt me koka tė lidhura me shamia na grumbulluan tė gjithėve. Edhe fytyrat i kishin tė ngjyrosura. I morėn tė gjithė meshkujtė njė nga njė dhe i lidhėn pėr drunjė. Mė vonė, e sollėn njė kamion dhe i mbyllėn brenda. Mandej i morėn tė gjitha gjėrat me vlerė dhe disa fėmijė qė ne tė thyheshim dhe tė tregonim sė mos kishim fshehur diēka tė vlefshme. Njė grua e cila kishte provuar t`ua rrembej automatikun atyre, ia morėn djalin 2 vjeēar, ia prenė veshin dhe tre gishtrinjė. Vėllau im provoi tė reagoi edhepse me duarė tė lidhura. E morėn, e vendosėn para tė gjithė tė pranishmėve, e zhveshėn dhe ia prenė organet gjenitale. Zot, si nuk vdiēa nė atė ēast. Nėna dhe nusja nuk lėvizėn e unė u nisa drejt tyre, por vėllau im si duket vdiē nga dhemmbjet dhe mė nuk e pashė tek ai as lėvizjėn mė tė vogėl. “Do tė dhunoj me organin e tij!-” mė tha njėri nga policėt, dhe dy tė tjerėt mi lidhėn duart e mė lidhėn pėr kamioni. E di se u pėrpoqa tė bėj rezistencė por njė goditje e fortė nė kokė ma humbi vetėdijen, dhe e di se kur mė ka ardhur vetėdija kam qenė e tėra e zveshur dhe e lidhur edhe mė tej. Disa metra mė tej po e dhunonin njė grua a vajzė tjetėr tė cilėn nuk e njoha dhe para kėmbėve tė mija pashė nėnėn qė po rrinte duke qajtur. “Ta vranė vėllaun me gjithė nusen e tij”, mė tha ajo nė vend se tė mė jipte kurajo! Ndoshta, kėtė, ajo e bėnte nga zemra e plasur. “Ndoshta ėshtė mė mirė qė edhe ti tė vdesėsh”, se: “do ta kem mė lehtė e vetmuar” -mė tha nėna. Ajo mandej filloi tė mi thoshte disa gjėra qė mė dukeshin aq tė parėndėsishme pėr momentin, dhe unė dridhėsha, nuk di a kisha tė ftohtė, frikė, apo trupi mė dridhej nga dhimbjet. Rreth nesh kishte plot njerėz tė vdekurė e tė pavarrosurė, kishte aq shumė copa tė gishtėrinjėve, duarėve, veshėve saqė nuk e kuptoj edhe sot e kėsaj dite se si mund tė flas pėr tė gjitha kėto dhe tė jetoj. Mė pas aty erdhi njė polic i cili mė tha – “Pasi kishe qenė e virgjėr do tė tė marrė pėr grua, do vish me mua nė Serbi, dhe atje do ta ngrehim njė fole siē ka menduar kryetari ynė, Millosheviq. Qė djemtė serbė ti martojmė me shqiptare, qė ato tė lindin fėmijė serbė dhe tė gjithė meshkujtė nė Kosovė t`i vrasim. Do ta lindėsh njė djalė, mė thuaj”- mė thoshte dhe para syve tė nėnės filloi prapė tė mė dhunoi.
Nuk di sa mė ka maltertuar, por e di se kur i hapa sytė e kishte tėrė trupin gjak.Nėna kėtė herė kishte qenė duke qajtur pranė meje . Mė tej disa nga gratė kishin renditur kufomat njėrėn pas tjetrės . Njė grua u afrua dhe pėrpiqej tė mė vishte diēka, nuk e kuptoja si nuk mėrzitesha pse isha e zhveshur dhe rreth meje kishte plot gra e fėmijė . Ndoshta nuk mė punonte truri, ndoshta isha e ēmendur nė atė kohė, por e di se mė mundonin vetėm dhimbjet e barkurt dhe turpi dhe ndjenja se isha aq e ndotur dhe e thyer nga dhunimi qė ma bėnė serbėt.
Dikush mė dha pak ujė. U ula dhe u vesha e tėra. Mė nuk kisha asnjė ndjenjė. Shikoja trupat e vdekur andej dhe nuk e kupoj pse kaq shumė e doja vdekjėn . Kisha mė shumė dėshirė tė vdes se ēdo gjė tjetėr. Nėna vetėm qėndronte afėr meje dhe qante, asnjė fjalė nuk e foli kėtė herė. Njė grua mu afrua dhe mė tha qė t’ia lidhi plagėt tė birit gjashtė vjeēar qė ia kishin kėputur gishtrinjėt. U afrova por duart nuk mė bėnin punė. Mezi ia lidha me njė copė kėmishe qė e ėma e kishte gjetur diku . Mė vonė i varrosėm tė 18 trupat e vdekur. Nėnėn e kapi temperaturė e lartė dhe krejt ēka gjetėm nė atė mal qė t’ia ndalim temperaturėn, ishte njė aspirin dhe njė gotė ujė. Pasi e piu tha
“ gabova qė e piva atė ilaq, ndoshta do t’i gjindej dikujt, mua mė plasi zemra dhe mė s’mė duhet asgjė. Unė po vdes dhe po vdes zemėrplasur mė shumė pėr ty se sa pėr vėllanė e kunatėn tėnde. Bija ime mbaj mend dhe trego nėse shpėton si duket do tė jetosh gjatė, i trego tė gjitha, asgjė mos mbaj tė fshehur” pas kėtyre fjalėve edhe nėna mė vdiē dhe mbeta e vetmuar dhe e ndotur.-tha nė fund vajza nga malet e
Ēiēavicės.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:39


Tragjedi nė njė familje

Dhe, derisa unė po mendoja njė polic qė na rrinte pas shpine, tri herė me revole shkrepi nė trupin e djalit tim tė vetėm. Klitha aq shumė, sa s'di si nuk u shembėn malet, si nuk e dėgjoi zoti klithjėn dhe dhembjen time. Djali ra pėrtokė dhe vdiq duke mė shikuar, sikur kėrkonte ndihmė nga nėna, e unė isha aq e pafuqishme. “Ato ditė kur nisi lufta, aq shumė isha e shqetėsuar, sa kishte ditė tė tėra qė i kaloja me lotė e vajė. Burri im, as nuk shkonte t’u bashkangjitej radhėve tė ushtrisė sonė, as nuk na nxirrte nga fshati. Fėmijėt si fėmijėt, kur dėgjoheshin tė shtėna nga armėt e rėnda frikėsoheshin, se shkrepjet automatike mė nuk u bėnin pėrshtypje, luanin si tė mos ndodhte asgjė. Unė, si nėnė qė isha, pėrveē frikės nga ajo qė dihej e shihej, frikėsoshesha pėr fėmijėt. Kishte netė qė, kur fillonin luftimet dhe dėgjoheshin tė shtėnat, detyroheshim t’i merrnin fėmijėt ashtu fjetur sic ishin ata e tė iknim nė malin mė tė afėrt. Nuk mė hiqeshin lotėt nga fytyra. O zot, sa lotė qė derdha dhe lutja ime e vetme ishte qė tė mos shoh kurrė tė mu ndodhė ndonjė e keqe fėmijėve tė mi. Kur m’u plagos Nora, vajza e vetme, s'di si nuk vdiqa nga dhembja, ndėrsa motra ime me thoshte: Tani e ke vajzėn trembėdhjetė vjeēe dhe mė mirė njė plumb se tė ta dhunojnė serbėt, prandaj ki mendjėn, kujdesu qė, pėr tė gjallė kurrė tė mos bie nė dorė tė armikut. Madje, ia pata parė pėr tė madhe nėnės sime, kur mė tha: “Unė e dėshiroj vdekjen e fėmijėve tė mi, e jo tė mė bijnė nė dorė tė shkaut, se unė e di ēka bėn shkau”. Dhe, derisa unė po ballafaqohesha me problemet e vajzės, ditėt iknin e burri im, si grua e ligė, kishte ditė qė nuk dilte as pėr dru. Kisha katėrmbėdhjetė vjetė martesė me tė dhe kurrė nuk mė ishte dukur mė i marrė. Kur e nxorėn vajzėn e plagosur nga Kosova, qeshė liruar dhe djalit nėntėvjeēar i thashė, para burrit: “Biri im, sikur tė ishe pak mė i madh e tė rreshtoheshim nė radhėt e UĒK-sė, atje do tė ishim mė tė sigurtė dhe vetėm atje do tė mund t’i shėrbenim atdheut’. Djali ia kishte thėnė tė jatit, ndėrsa ai mė tha: “Ti mund tė shkosh, unė dua tė vdes kėtu, unė s’jam i pushkės, do tė rrij tė vritėm si qyqar, e ti nėse shkon, nuk je mė gruaja ime”. Qė nga ajo ditė, aq shumė mė kanė munduar fjalėt e tij, por llogaritja se zoti s'do tė ma kthente shpinėn. Dhe kisha gabuar. Janari i 99-tės, filloi me luftime tė rrepta. Ne mbetėm nė fshat me dy tri familje tjera edhe kur policėt na u afruan disa kilometra, e luta tė tėrhiqeshim, por ai tha: „Unė e djali do tė mbesim kėtu.Nuk ta lėshoj djalin tė ma marrėsh, pėr shkak tėndin qė po lėvizje tė merrje dru, m’u plagos edhe vajza“. „Po kush do tė duhej t’i sillte drutė, ēka do tė haje ti dhe fėmijėt“, e pyeta ashpėr dhe u shkreha nė vaj. Mendova disa orė se ndoshta ėshtė mė mirė qė mos t’i kundėrshtoj, jam grua dhe pika e fundit, nuk mund ta diktoj burrin, ndaj edhe heshta. Nė mbrėmje, plumbat na vinin nga tė gjitha anėt, nuk mbeti asnjė mur pa u shpuar, por zoti ndoshta deshi tė mos vdisnim aty. Kur u qetėsuan pak gjuajtjet, mendova se po shpėtojmė, por ata na kishin rrethuar.Burri im, kur i vėrejti shkoi dhe hyri nė kotec tė pulave, ndėrsa unė e djali vetėm po rrinim tė heshtur. Kur njeri nga ata erdhi dhe i ra derės me kėmbė, e kapa djalin pėr dore dhe i thashė: “Bir, ēka do qė tė ndodhė, pėrpiqu qė tė shpėtosh, unė mjaft kam jetuar”. Ai qante dhe nuk ma lėshonte dorėn, policia na nxori tė dyve nė mes tė oborrit e brenda po kontrollonin mos po gjenin gjėra tė vlefshme. –“Ku e ke burrin? Nėse nuk na jep para dhe ar, do tė ta vrasim djalin. U pėrpoqa ta gjej pak ar, qė e kisha, pėr ta shpėtuar djalin, por burri i kishte marrė tė gjitha me vete, edhe paratė edhe arin. I ke edhe dy minuta, o arin, o djalin, mė kėrcėnoheshin policėt. Ai (burri), nė kotec, nuk bėnte zė, e donte shpirtin e vet mė shumė se djalin. Unė mbeta nė mes tė oborrit, tė shkoja te ai frikėsohesha se do tė ma vrasin djalin, tė mbetesha s'kisha para. Dhe, derisa unė po mendoja njė polic qė na rrinte pas shpine, tri herė me revole shkrepi nė trupin e djalit tim tė vetėm. Klitha aq shumė sa s'di si nuk u shembėn malet, si nuk e dėgjoi zoti dhembjen time. Djali ra pėrtokė dhe vdiq, duke mė shikuar, sikur kėrkonte ndihmė nga nėna, e unė isha aq e pafuqishme. Dhe, kur mendova se do tė shkojnė, njėri nga ata erdhi dhe m’i lidhi duart prapa. E pashė burrin tim tek po shikonte dhe ende qėndronte pa lėvizur aty. U ngrita pak dhe e mallkova, por polici qė nuk po kuptonte ēka thashė mė ra me kėmbė, e unė u rrokullisa disa metra mė poshtė. Ata folėn diēka, qė unė nuk e kuptova dhe njėri nga ata u vėrsul mbi mua. M’i shqeu tė gjitha rrobat qė tė mė ēnderonte. Burri im ende vazhdonte tė shikonte herėpashere, e unė nga dhembjet s'kisha mė zė as tė qaja. Mė kujtohet qė kur m’i zgjidhėn duart, me njė copė druri i rashė njėrit nga policėt, por nga aty munda tė ikė, vetėm disa metra mė tutje ngase aty kishte pasur edhe shumė policė tė tjerė. Edhe disa nga ata, me radhė, kanė luajtur me trupin tim derisa e kam humbur vetėdijen. Disa ditė mė vonė, mė kishin marrė disa banorė tė njė fshati tė afėrm pėr t`mi mjekuar plagėt qė m’i kishin shkaktuar me thika nė trupin tim. Gjatė gjithė kohės sė bombardimeve vėllai dhe nusja e vėllait mė bartėn nga mali nė mal pėr t`me shpėtuar tė gjallė. Katėr ditė pasi pėrfundoi lufta, vėllai tjetėr, i cili kishte dėgjuar se me kanė vrarė, erdhi bashkė me burrin tim dhe pasi mė shikoi, mė tha: “Mė mirė tė kishe vdekur, tani je pa fėmijė dhe pa burrė, ėshtė dashur ta vrasėsh veten, je fajtore qė tė dhunuan serbėt”. “Unė fajtore! Ngase ti i more paratė dhe nuk ua dhe barbarėve ta shpėtosh djalin tėnd, unė fajtore qė ti nuk na le tė dalim nga fshati edhe atėherė kur tė gjithė e shifnim rrezikun”,-pyesja dhe qaja. –“Motrėn tėnde e dhunuan ushtarėt serbė dhe unė s'mund ta kem mė grua”, -i tha ai vėllait tim dhe eci, pėr tė mos u kthyer kurrė mė, -pėrfundon rrėfimin e vet R.R., nga njė fshat i Therandės.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:40


Tmerri nė ditėn e “gėnjeshtrave”

S. S. nuk dėshironte ta fillonte rrėfimin para nėnės sė saj.Por kur e ėma doli,S.S. e filloi rrėfimin …: “Nuk kam menduar kurrė se njeriu mundet tė duroj kaq shumė. Edhe pėr vete, por edhe pėr tė tjerėt, nė raste tė tilla kam menduar se do t’i dorėzohenshin vdekjes. Unė nė duartė e shkijeve rashė mė 1 prill, nė ditėn kur shqiptarėt po dėboheshin masovikisht. Kur me ndanė nga familja, mendoja vetėm pėr ata po kur mė dėrguan nė vendin ku ishin strehuar policėt dhe nė tavolinėn e pėrgjakur pashė flokė femrash, thonjė dhe veshje femrash, e dita se ēka do tė mė ndodhte. Mė nuk shpresoja se e kam dikė nė botė, dhe ēka do tė ndodhte me tė afėrmit e mij. E kisha vetėm hallin tim. Dhe, kur unė po mendoja dhe po frikėsohesha se ēka do tė ndodhė me mua, mė thirri njė nga ata qė e udhėhiqte atė grup kriminelėsh. Aty, mbi tavolinėn e tij, kishte raki dhe sytė e tij tė skuqur e tė qartur i tregonin tė gjitha. Nė gjoks kishte njė zinxhir me plot stoli dhe mė tej nė njė qoshe tė strehimores kishte pėrplot veshje femrash. ‘Kėtu duhet tė zhveshesh e pastaj ta shoh a je pėr mua, pėr eprorėt ose pėr ushtarėt’, mė tha ai nė gjuhėn serbe derisa po pinte raki. Unė po rrija aty, gjoja se nuk e kuptova, por ai ma ktheu kėtė urdhėr nė shqip. E shikova dhe, edhe pse e frikėsuar i thashė “jo”. Ai hodhi shishen me raki dhe u ngrit si i tėrbuar. “Mua askush s’guxon tė ma thej urdhėrin, unė jam Dragan Spasiq, unė jam njeriu qė me dorėn time kam prerė mbi 50 shqiptarė e ti, kuēkė!”- klithte ai si i marrė. “Qenka rruga e vdekjes kjo”, mendova me vete dhe kur ai mė goditi me kondak pushke nuk qava.
E shihja gjakun qė me rridhte nga hundėt por s’mė dhimbsej jeta, doja tė vdisja e jo tė bija nė dorėn e tij. Por, pas pak, ai u qetėsua dhe i urdhėroi ushtarėt e tij tė mė zhveshin. O zot, nuk mund ta marrėsh me mend se si ndihesh. “Duhet tė vallėzosh, ec vallėzo”,-mė thoshte, e unė isha kėrrusur e ulur, qė tė mos shihej trupi lakuriq . “E sheh atė trup atje, do tė ta bėj mė zi”,- mė thoshte ai e unė nuk e kisha vėrejtur trupin e njė vajze tė bėrė copė-copė, nė afėrsi tė rrobave tė viktimave, tė cilave ata ua kishin bėrė si mua. Nuk fola, por dy nga ata erdhėn dhe me lidhėn pėr tavolinėn e pėrgjakur. M’i lidhėn kėmbė e duar dhe mė shikonin si bisha. Dikur ai, shefi i tyre, u zhvesh dhe filloi tė mė ē`nderoj, tė tjerėt qeshnin e flisnin ēka u tekej, shikonin e talleshin, derisa unė pėrpėlitesha me vdekjen. Ai u largua vetėm kur u ngop, pėr tė vazhduar mė tej edhe disa tė tjerė. E njėjta gjė mė ndodhi disa ditė me radhė dhe pas disa ditėsh mė hodhėn ashtu lakuriqe buzė rrugės, ku kishte edhe shumė kosovarė tė tjerė, qė po iknin pėr nė Shqipėri. Vetėm kur vėrejta se njė grua po mė mbulonte, pashė se trupi im ishte i prerė me thika nė shumė vende dhe se nė trupin tim kishte tė vizatuara disa kryqe dhe shenjat e simbolit tė kryekriminelit Milosheviq. “Mos mė merr, mė le tė vdes, tė lutėm”,- i thashė asaj, por ajo mė pėshpėriti ngadalė. Edhe pak rrugė kemi deri nė tokėn nėnė, ja e sheh rrugėn”, pėrpiqej ajo tė mė ndihmonte, kurse unė e shikoja rrugėn qė mė dukej se po ecte me mua dhe shpresoja se po vdisja, sepse pėr mua ajo ishte dhe mbeti rruga e vdekjes.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:40


Prova e burrėrisė

Kishte ditė qė kishin filluar bombardimet, ndėrsa unė e burri vetėm e
ngushėllonim njeri-tjetrin dhe para fėmijėve bėheshim se nuk kishim frikė. Edhe njerėzit nga rrethi i Gjakovės qė i kishim strehuar nuk jepeshin para fėmijėve tanė dhe tė tyre. Nuk kishim asnjė mundėsi tė dilnim jashtė qytetit, ndėrsa nė qytet silleshin qindra e qindra ushtarė, policė e paramilitarė. Me 29 mars, ata filluan tė arrestojnė meshkujė nė lagjėn tonė. E unė vetėm sa s'vdiqa nga frika. “Ē`tė bėjmė? e kemi edhe djalin 12-vjeēar”, i thashė burrit. “
Tė presim ēka do tė ndodhė, ushtarėt tanė nuk janė shumė larg, ndoshta po vėzhgojnė ēka po ndodh nė qytet dhe i shpėtojmė mė tė keqes”
Atė ditė buzė mbrėmjės, shkuam nė shtėpinė e njė miku nė dalje tė Gjakovės. Aty nuk kishte pasur ushqim aspak. Dolėm unė e burri dhe kėrkuam nė njė familje aty afėr dhe gjatė natės u bėmė bashkė katėr familje. Kah mėngjesi, pėr fat tė keq, tė gjithėve na kishte zėnė gjumi. Policia e kishte thyer derėn, dhe tė gjithė kishim mbetur tė hutuar. “Para, ar, nėse doni tė jetoni dhe mund t’ju lėmė qė tė niseni pėr nė Shqipėri menjėherė, me kusht qė tė mos ktheheni kurrė mė”. ‘
“Do tė shkojmė, nė mėnyrė qė t’i shpėtojmė fėmijėt gjallė”, pėshpėriti burri im ngadalė. Pastaj, ne tė gjithė qė kishim para, ua dhamė tė gjitha qė kishim, ēdo gjė tė vlefshme, ar e veshmbathje. Edhe ēantat na i morėn duke menduar se nė to mund kishim diēka tė vlefshme.
“Nisuni ju gratė, burrat do tė nisen pas gjysmė ore, pasi tė bindemi se nuk janė ushtarė tė UĒK-sė’. “Nuk ndahemi”, u thashė unė dhe e ndala hapin. Njė djalė i njė familjeje qė ishte strehuar tek ne kishte provuar tė arratisej, por policėt, pasi e shohin shtijnė nė tė dhe e vrasin.
E ėma iu hodh nė trup, por plumbi qė e mori i depėrtoi prapė nė trupin e djalit tė saj. Dėnesjet dhe klithjet filluan tė rriten dhe gruaja e plagosur nuk donte t’i shkėputej trupit tė vdekur tė tė birit. Barbarėt serbė, tė revoltuarė, i lidhėn tė gjithė meshkujtė ndėrsa neve, tė gjitha grave na zveshi. Fėmijėt, njėmbėdhjetė sa ishin, filluan tė qajnė, e nė ndėrkohė vdiē edhe gruaja e plagosur.
“Tani do tė xhirojmė njė film tė mrekullueshėm sepse na duhet pėr programin e natės tė TV Prishtinės“, tha njėri nga policėt dhe mori nė shtrat ta ē’nderoi njė vajzė 15-vjeēare. Do tė doja tė isha e vdekur, dua edhe tani kur mė kujtohet se si vdiē vajza e re pas gjysmė ore dhunimi, kur e dhunuan tre veta e tre tė tjerė e mbanin. Mė pas, ata e dhunuan edhe gruan e njė mikut tonė, e nė fund edhe mua. Mė kujtohet qė kur ma prenė gjirin e lusja zotin tė ma merrte shpirtin, me gjithė zėrin qė kisha, por vdekja s’mė dėgjonte. E di se kur mė hodhėn nė tokė, nė atė shtrat e vunė njė femėr tė re, e cila kur filloi tė klithė e tė kėrkojė ndihmė, ia hiqnin edhe thonjtė! Nė fund, pasi e dhunuan e morėn me vete. Edhe meshkujt i morėn me vete. Unė arrita tė jetoj, por jeta ime ishte dhe ėshtė ferr i vėrtetė. Tė gjithė ata qė ishin aty, bashkė me fėmijėt e mi, e panė se si mė ē’nderuan. Djalin ma morėn dhe as sot e asaj dite nuk di gjė pėr tė. Burrin ma kishin burgosur dhe e liruan katėr muaj pasi pėrfundoi lufta. U gėzova shumė qė shpėtoi dhe nuk kisha fuqi ta mirrja nė pėrqafim. Ai kishte parė se si mė kishin ē’nderuar, kishte parė se si ata po loznin me trupin tim, dhe unė ndjehesha e turpėruar, ndjehėm edhe sot. Ai me pėrqafoi duke qarė, me ngushėlloi pėr djalin qė na e vranė dhe mori edhe vajzat nė pėrqafim. Tė gjithė qanim, qanin edhe tė gjithė tė pranishmit nė oborr. Kur u qetėsuam pak, unė, prapė duke qajtur, i thashė: “Burrė, u bė mirė qė u kėtheve, ky ėshtė gėzim i madh dhe e di se kulmi i kėsaj shtėpie s'mbetet pa zot. E di se vajzat tani kanė ku tė mbėshteten, janė shumė, gjashtė, dhe u duhet njė zė burri nė shtėpi, e unė si grua e ē’nderuar duhet tė shkoj, kam turp tė tė shikoj nė sy, kam turp tė flas, kam turp tė jetoj dhe tani qė u ktheve ti, dhe vajzat kanė mbėshtetje, mund tė shkoj nė gjini, qė t’i tė mos ndjehesh i turpėruar”. Desha tė flas edhe mė, por lotėt dhe dėnesjet e mia, tė vajzave dhe tė burrit, me ndalėn.
”Jo grua, ti nuk do tė shkosh askund, ti je nderi i familjes, dhe nėse dikush ėshtė i turpėruar nė kėtė shtėpi, atėherė ai jam unė. Nderin e familjes ėshtė dashur ta mbrojė unė e jo ti. Ti je e pafajshme, ti ishe dhe je gruaja ime. Ti do tė jeshė mburrja dhe krenaria ime, sepse ti nuk deshe tė ikėsh pa mua, dhe unė, bashkė me tė gjithė ata burra tė tjerė tė Kosovės, qė nuk e morėm pushkėn, jemi tė turpėruar, e jo ju, nėnat qė Kosovės ditėt t’i falni dhe t’i lindni djemė qė ditėn dhe guxuan t’i dalin zot Kosovės” mė tha burri im.
Unė B.B. nga Gjakova, edhe sot ndjehem e turpėruar dhe e ndotur qė mė ē’nderuan, por jetoj me burrin dhe vajzat, duke shpresuar se njė ditė do tė mė kėthehet edhe djali im i vetėm…

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:40


Plagėt e cigares


R.N.-nė nga rrethi i Prishtinės, pas mbarimit tė luftės e kishin gjetur tė lidhur nė lokalet e Fakultetit Juridik. Ajo muaj tė tėrė nuk e kishte marrė vetėn. Herė pas here kur i vinte vetėdija, ishte e thyer shpirtėrisht. Qante dhe fillonte rrėfimin e saj tė tmerrshėm…
“ Pasi mė nxorėn nga shtėpija, mė dėrguan drejt nė lokalet e Fakutetit Juridik. Aty mė futėn nė njė zyrė tė profesorėve dhe mė vunė prangat e mė mbanin tėrė kohėn tė lidhur. Nuk mė kujtohet sa ditė me radhė nuk kam ngrėnė asgjė. Pėr ēudi nuk kisha uri, por vetėm etje edhe atė etje tė madhe. Nga nevoja pėr ujė mė ishin qarė e pėrgjakur edhe buzėt. Pas disa ditėsh, kur mė morėn gjoja nė pyetje, njėri nga barbarėt serbė mė urdhėroi tė zhveshėm. Unė refuzova. Njėri nga policėt mė ra shuplakė dhe pėrnjėherė mė pėlciti gjaku nga buzėt e shkrumuara. Tjetri nga “bosėt” mu afrua dhe mori nga buzėt e mia me gisht gjakun dhe e lėpiu. “ Si duket, tė gjitha shqiptaret e kanė gjakun e ėmbėl, dhe unė me kėtė thikė, do t’i shijoj tė gjitha…” tha me ironi, dhe me thikėn e cila vezulloi para syve tė mi, filloi tė mi prente rrobat, njė nga njė dhe… pėr njė moment mbeta e tėra lakuriq. Tentova tė bėja diēka, por isha e pafuqishme. Dy nga ata mė mbanin, ndėrsa njėri mė dhunoi. Rezistenca ime e vetme, ishin disa gėrvishje me thonjė nė fytyrėn e dhunuesit…
”Do ta paguash shtrenjtė kėtė, ti dhe shqiptaret tjera qė janė kėtu, si dhe tė gjithė ata qė do tė mbesin nė Kosovė” mė tha paksa i hidhėruar, ndėrsa njėri nga dhunuesit sėrish mė lidhi dhe mė la ashtu lakuriqe, ashtu si isha e rrahur dhe e dhunuar… Pas pak ēastesh, ai e urdhėroi njėrin nga kolegėt e tij t’ia ndiznin cigaren. Mė ofroi edhe mua njė cigare… Ndihesha aq keq sa qė pėr ēdo sekond nė vijim mė bėhej se
vinte e mė lėshonte fuqia. Pasi pushoi pak, u afrua dhe mė tha:
”Me quajnė Nenad Stojanoviq, dhe nga unė do ta kesh njė kujtim qė do tė shoqėrojė tėrė jetėn. Ndoshta ti do tė dėshirosh tė jetosh jetėn si e re dhe e bukur qė je, por unė nuk do tė lė gjatė kėshtu. Do tė tė vras ngadalė-ngadalė...” dhe ma ofroi cigaren mbi gjinjtė e mi dhe e fiku ate duke mė shkatuar plagė tė rėndė tė djegies.
Pastaj e ndezi cigaren tjetėr dhe sa herė donte ta fikte cigaren, e fikte nė trupin tim atė, dhe mė digjte pak nga pak. Ashtu ma dogji trupin pėr disa orė. Ishte njė mizori e pėrcjellė me dhimbje ofshamė e britma, ishte njė torturė nga mė tė tmerrshmet qė nuk e kisha parė as nė filma e as nuk kisha mundur tė paramendoja se “njeriu” mund tė veprojė ashtu kundėr njeriut, pa qoftė ai edhe armiku mė i madh! Natėn qė pasoi mi zgjidhėn duart dhe disa veta, tė tjerė mė dhunuan me radhė. Nuk e di saktėsisht sa vetė kanė luajtur me trupin tim, por sot e shoh se nė tėrė trupin tim ka me qindra plagė qė mė kanė mbetur nga djegiet me cigare, dhe nga thikat e tyre qė prenin e shkruanin fjalė nė trupin tim…” R.N. e ndėrpreu rrėfimin, sepse emocionet ishin tė rėnda pėr njė rrėfim tė tillė dhe filloi tė ofshajė duke qarė. Pėr R.N. jeta ka njė kuptim tė hidhur sepse ajo mban vulėn e cigares nga ato ditė prilli tė thyer tė vitit 1999 .

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:40


Do tė doja tė harroja ēdo gjė

H.G nga Prishtina duke fshier lotėt, me trupin qė i dridhej si purtek, duke shtrėnguar duartė dhe duke shikuar herė kah vajza e herė kah dritarja filloi rrėfimin e vetė tė dhembshėm:“ Prishtina gjatė bombardimeve, pėr herė tė parė po e pėrjetonte luftėn. Kur filluan ushtria, policia dhe paramilitarėt t’i nxjerrnin njerėzit nga shtėpitė e tyre vetėm atėherė ua besova vatrave tė luftės qė ishte ndezur gjithandej Kosovės. Unė vetė, nuk ia kisha hapur askujt derėn, dhe kur na nxorėn jashtė s'kisha forcė tė trokas askund. Dhe, nuk thuhet kot nė popull se nuk ia beson kurrė i ngopuri tė uriturit. Mbahesha si intelektuale dhe isha lidhur ngushtė me ata qė ishin kundėr luftės sepse ishim mėsuar qė tė tjerėt tė vriten nė demonstrata, tė tjerėt tė dalin nė protesta, tė tjerėt tė vuajnė e shpresonim se do tė mund tė fitonim nė kurriz tė tė tjerėve!!! Kur na nxorėn dhe dėbuan nga shtėpija dhe ma morėn burrin, e dėgjova kur e mallkoi vetėn qė nuk kishte shkuar t’i bashkohej UĒK-sė, dhe kur po e futnin nė veturė me zėrin gjithė vaj tha: “Nuk e meritoj as tė qahėm sepse unė nuk po vdes si trim, si trimat me pushkė nė dorė, por si njė qyqar, si njė i marrė qė nuk e pėrkrahu luftėn Ēlirimtare tė popullit tė vet. E di se kur po nisej vetura, vajza filloi tė qante me zė. Nga shtėpitė e tyre i pėrzunė edhe fqinjėt tanė. Edhe disa shtėpi tė tjera i kontrolluan dhe pasi i morėn meshkujtė, neve, tė gjitha femrave, na dėrguan nė shkollėn fillore "Naim Frashėri" . Ishim diku rreth 20 femra, dhe kryesisht tė reja. Dy qė ishin mbi 40 vjet i vranė menjėherė! E vranė poashtu edhe njė plak tjetėr. Natėn e parė nuk erdhi askush, kurse tė nesėrmen nė mėngjes erdhėn dhe na zhveshėn lakuriq tė gjithave. Dy vajza tė reja i morėn dhe ne nuk dinim asgjė ēka po ndodhte. Ato nuk u kėthyen kurrė
mė. Tė nesėrmen erdhėn disa ushtarė dhe morėn shtatė nga ato qė u pėlqyen. Nuk e kuptoj se si nuk mė plasi zemra kur ma morėn vajzėn. E sollėn pas pesė orėsh tė tėrėn tė pėrgjakur. E kishin dhunuar, ia kishin prerė trupin nė disa vende dhe mė tha me gjysėm zėri:
“Tė lutem nėnė merre njė #@!--)rige dhe ma mėsho nė kokė qė tė vdes dhe tė mos ndjehem kėshtu e poshtėruar, tė lutem...” Klitha e qava por askush as qė na dėgjonte, dhe askush as qė donte tė dinte pėr ne. Dy ditė mė vonė i morėn edhe disa tė tjera dhe nuk i kėthyen mė. Tė nesėrmen mė morėn bashkė me vajzėn time… Dhe njėri mė ē’nderonte mua e tjetri vajzėn time. O zot, sa tė pafuqishme qė ishim! Vetėm atėherė e pashė pse vajza ime e dėshironte aq shumė vdekjen. Nuk mė kujtohet ēka ndodhte me mua, e kisha hallin e vajzės, dhe kur provova ti mėshoj njėrit, mė la nuk mė ē’nderonte mė, por mė lidhi dhe filloi tė mi hiqte thonjtė me dana tė rrymės. Vajzėn time e kėthyen nė dhomėn ku na kishin
lėnė, kurse mua mė detyronin ti shiqoja tė gjitha femrat qė po i dhunonin me radhė. E di se ishin mė shumė se njėzet. Kaluan disa ditė e unė qėndroja e lidhur dhe pa futur gjė nė gojė, bile as ujė. Disa ditė mė vonė mė hodhėn nė njė bodrum bashkė me gjashtė gra tė tjera tė moshės sime, kurse vajzat e reja i ē’nderonin ēdo ditė. Veē zoti e di sa kam qarė, bėrtitur e vuajtur ato ditė sa isha aty tek po i dhunonin vajzat e reja! E unė, detyrohesha ti shiqoja pėrpelitjet e atyre trupave tė njomė, dhe ti dėgjoja vaje, klithjet dhe britmat e tyre plotė dhembje! E ndaja dhembjen me to se mė dhimbėte shpirti im i plagosur. O zot, si nuk po ēmendej njeriu kur po pėrjetonte aq gjėra tė tmerrshme? Kush thotė se njeriu ēmendet nga tmerri? Kush thotė se njeriu vdes nga dhembja? Nėse zoti ka thėnė se njeriu duhet tė jetoj ai jeton pa marrė parasysh se ēka ndodhė me tė, vetėm tani e di fuqinė e zotit, vetėm tani e di se ēka ndodhė kur ai ka thėnė se ti duhet tė jesh viktimė. Apo ndoshta zoti e ka humbur fuqinė mbi njerėzit, djalli i quajtur shka e mori Kosovėn nė dorėn e vetė dhe bėnte ēdo gjė qė donte nė ato pjesė tė saj ku nuk ishin djemtė e UĒK-sė. E di se tani nuk kam tė drejtė as ti pėrmendi, sepse unė dhe familja ime nuk bėmė asgjė pėr ta, por po tė mos shpresoja se ata djem do ti thenin forcat serbe s'do tė isha sot, s'do tė mund tė ishin as ato femra qė aty torturoheshin ēdo ditė nga bishat qė nuk ngopeshin gjak shqiptari. Kur mė sė shumti lėndoheshim dhe torturoheshim i thonim njera tjetrės pėr ngushllim, zoti asnjė tokė nuk e le pa shpėtimtarė ndaj edhe Kosova i ka djemtė qė i morėn pushkėt pėr atdheun dhe do ti dalin zot. Ndonjėherė deshironim qė tė mos vdisnim tė gjitha qė dikush nga ne tė mbetej e gjallė qė nesėr do tė mund tė rrėfente pėr kėtė qė ka ndodhur. Kur mė ē’nderonin serbėt i kamė mallkuar edhe djemtė e mij tė cilėt vetė i dėrgova nė perėndim qė ti shpėtoj! I mallkoja pse ata nuk mė kundėrshtuan dhe t’i marrin pushkėt e t’i dalin zot atdheut. Edhe sot do tė ta thoja emrin dhe mbiemrin e plotė pėr opinionin e gjėrė dhe pėr njerėzit, sikur tė mos i kisha djemtė qė do tė ndjeheshin tė vrarė pėr sė gjalli pėr atė qė u kishte ndodhur nėnės dhe motrės sė tyre. Kur u kėthye djali i madh nė njė mėngjes mė tha: “ Nėnė, edhe qė ju kanė burgosur, rrahur e torturuar, ėshtė mė lehtė, pasi i keni shpėtuar dhunimit”, Unė menjėherė u alivanosa. Ai, ndėrkaq, as sot nuk e di se jemi tė dhunuara qė tė dyja. Ai mendon se unė mėrzitem pėr burrin e vrarė dhe nuk e di tė vėrtetėn se ēka ka ndodhur me ne. Nganjėherė dėshiroj tė harroj ēdo gjė qė ka ndodhur! Por, a do t’ia dija vlerėn lirisė sikur t’i harroja kėto tė zeza? E di se edhe shumė kohė do tė mė mundojnė pėrjetimet e hidhura qė na i shkaktuan barbarėt e Millosheviqit, por nuk dua tė vdes sepse do tė dėshiroja qė ta shihja pavarėsinė e Kosovės! Dhe vetėm atėherė, do tė vdisja e qetė, sepse do tė sigurohesha se nipat dhe mbesat s'do t’i vrasin as dhunojnė kurrė mė barbarėt serbė...

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:41


Ecja nė vdekjen e paralajmėruar


Arbenita nuk kishte arritur ta shihte kurrė mė trupin e tė motrės, qė kur i ndanė serbėt nga kolona qė ishte drejtuar pėr nė stacionin e trenit. Ajo, pėr ditė me radhė, nuk kishte mundur tė besonte se motra e saj 16-vjeēare ka vdekur pas torturave qė ajo kishte pėrjetuar nga serbėt. Arbenita rrinte e ulur ēdo ditė me orė tė tėra te dera e shtėpisė dhe priste! Priste, t’i kėthehej e motra. Gjatė kishin pritur hetuesit e Tribunalit tė Hagės qė ajo ta fillonte rrėfimin e saj pėr atė qė i kishte ndodhur asaj dhe sė motrės mė tė re. “Kur na ndanė policėt e ushtarėt serbė, me ne, kishte edhe dhjetėra femra tė tjera dhe as qė mė shkoi mendja se ata do tė mund tė na dhunonin tė gjithave. Me vete kisha pak para, me tė cilat shpresoja t’i shpėtoja vdekjes. Kur na futėn nė njė shtėpi tė bukur nė lagjen e Arbėrisė, mendova se vetėm do na plaēkisin dhe do na lirojnė. Kur po binte nata, nė dhomėn ku ishim ne, pesė femra, erdhėn papritmas dhjetė policė. Na urdhėruan qė tė zhveshemi. Motra ime provoi tė kėrcejė nga dritarja. Por, policėt e kapėn dhe filluan ta rrahin. I mėshonin aq shumė sa mundnin gjoksit, barkut dhe organeve gjenitale. Kur ajo mbeti e shtrirė nė tokė, njėri me thikė ia hoqi tė gjitha rrobat. Ajo, tani mė, nuk kishte as zė tė klithte. Ne shihnim me ankth se si ajo gėrrithte tokėn me gishtrinjė dhe kur provonte t’i mėshonte ndonjėrit prej tyre, polici tjetėr i mėshonte me kondak nė kokė. Kur ajo e humbi vetėdijen, unė arrita t’i iku nga duart policit qė mė mbate mua dhe tė tjerave nė dhomė dhe na detyronim ta shikonim. Ajo nuk jepte shenja jete dhe kur i hodha pak ujė, u pėrpoq tė thoshte diēka. Unė po qaja dhe polici qė mė mbante m’u afrua dhe mė detyroi me maje tė thikės tė shtrihėm. Kur e pashė se edhe mua do tė mė ē’nderoj, shpejt e mora njė vazo,qė ishte pranė meje dhe i rashė nė kokė. Ai u ngrit shpejt, mė lidhi pėr tavoline dhe e bėri atė qė deshi... Nuk ka diēka mė tė rėndė qė mund tė tė ndodhė nė jetė! Diēka mė tė turpshme dhe mė fatale. Isha dhe mbeta e vdekur, edhepse vazhdoj tė jetoj! Kur desha tė ikė, kur tė njėtėn gjė po ia bėnin edhe njėrės nė dhomė, filluan tė m’i heqin thonjtė me dana. I sheh duart e mia? Ndoshta mė beson! Po shpirti im nuk mund tė shifet dhe askush nė botė kurrė nuk mund tė besojė se si ndihet ai… O zot, sa dhembje bartė me vete ky shpirti im i molisur, o zot….” –pėrfundoi rrėfimin e saj Arbenita. Nga ajo kurrė mė nuk e pashė motren time. Shumė ditė mė mbajtėn aty dhe as vetė nuk di tė tregoj se sa herė me dhunuan e sa vajza pashė tek vdisnin nė duartė e gjelatėve, ushtarė e policė. Nuk mė kujtohet se kush na nxorri nga aty. E di se pas luftės frigohesha tė kėthehėsha nė shtėpi. Ende nuk mund tė besoj se lufta ka mbaruar...

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:41


Caku i policėve ishte bunari i axhės!!!

Kishte disa muaj qė kishte filluar lufta dhe unė e vetmja nga familja jonė ende kisha mbetur nė fshat. Isha e detyruar sepse kishim bagėti, dhe ato, pas burgosjes sė vėllezėrve te mi, ishin burimi i vetėm i ekzistencės sonė. Viti ‘99 me bllokoi dhe nuk kisha gjasa mė tė dalė nga rrethi i hekurt i ushtrisė, policisė dhe paramilitarėve qė kishin rrethuar Drenicen dhe Dukagjinin. Pėrveē meje, nė fshatin tonė kishin mbetur edhe katėr vajzat e axhallarėve, dhe mė pas shtėpitė tona u shėndrruan nė strehimore grashė e fėmijėsh. Gatuanim pėr mė shumė se 30 veta, dhe me ne nuk ishte asnjė mashkull. Kur na u afruan forcat e armikut, natėn rrinim nė malin mė tė afėrt, e ditėn shkonim nė shtėpi, pregatitnim ushqim dhe ushqenim bagėtinė. Dhe kėshtu, jeta jonė nga tė ftohtit, acari dhe frika ishte shėndrruar nė njė jetė plotė ankth e tmerr. Pas disa ditėsh filluam tė sėmuhemi nga tė ftohtit. Kėshtu, te ftohtit dhe acari jetėn nė mal e bėnin tė padurueshme. Edhe ashtu forcat serbe na hetonin kur e ndiznim zjarrin dhe vetėm na vėshtronin. Njė ditė shkurti, kur pesė nga fėmijėt mė tė vegjėl na u sėmurėn u kėthyem nė shtėpitė tona. Forcat serbe lėviznin vazhdimisht! Njė grua nga rrethi i Klinės mori fėmijėt e saj tė sėmurė, dy vajzat e rritura dhe gruan tjetėr me tre fėmijė dhe iku. Mbetėm 21 femra tė reja prej tė cilave nentė ishin tė mitura. Rrinim nė shtėpi dhe nuk guxonim ta ndeznim zjarrin nė mėnyrė qė barbarėt tė mos kuptonin se ne jemi aty. Ata sa vinin e shtoheshin. Edhe rruga, nga bora e madhe ishte bllokuar. Thjeshtė, detyroheshim tė qendrojmė aty. Pas disa diteve filluan tė na hargjohėn edhe ushqimet. Ushqeheshim vetėm sa pėr ta mbajtur shpirtin gjallė, sepse, si ushqim tė vetėm kishim pak qumėsht dhe fare pak miell. Nuk e di saktėsisht datėn, sepse filluam adhe ne qė ta humbim kontrollin me kohėn. Edhe ushqimi i pamjaftueshėm po e bėnte tė vetėn! Dhe, papritmas e pa trokitur fare na u thye dera dhe nė dhomė na u futėn ushtarė e policė serbė. Pa pyetur asgjė dhe pa pritur se cili do jetė reagimi ynė, njėri nga ata filloi t’ia ledhatonte flokėt vajzės sė axhės, Nerės, e cila ishte vetėm 14 vjeēare, e cila, edhe ashtu frikėsohej mė sė shumėti. Ajo ia shtyu dorėn, dhe ai u nevrikos nga reagimi i saj. “Unė jam zot pėr shqiptarėt, dhe nuk duroj fyerjet”- tha ai, dhe i ra me dorė aq sa pati fuqi Nerės sė vogėl. Ajo vetėm u kėrrus, por nuk rėnkoi. Ai tentoi ta prekte prapė, por ajo iku jashtė. Ai urdhėroi ta lidhin! Dy nga policėt ia lidhėn duartė! Ai u sul mbi tė, dhe ia shqeu rrobat derisa ata tė dy po e mbanin. E shtriu nė borėn e ftohtė, dhe po e ē’nderonte. Ajo qante dhe thėrriste, por ne nuk guxonim ti afroheshim. Vetėm po shikonim tė tmerruara. Njė automatik qė e kishim tė fshehur nėn mbuloja nuk mund ta nxirrnim sepse ata ishin aty. Kur shumė nga ata kishin drejtuar sytė tek ai qė po e dhunonte motrėn tonė, motra e Netės, X qė ishte mė e pjekura nga ne e nxori shpejt automatikun dhe shkrepi drejt barbarėve qė ishin nė dhomė. Tė pestėt ranė tė vdekur, ndėrsa unė u plagosa nė kėmbė. Ata qė ishin jashtė nuk reaguan, sepse menduan se shtinė ata mbi ne, por kur kaluan afro dy minuta, tre nga policėt tjerė hynė nė dhomė duke thėnė se edhe ata janė tė interesuar pėr lojė. Kur motra e Nerės qė e kishte automatikun nė dorė deshi tė shkrepė nė njė polic, nga jashtė njėri nga policėt tjerė e qėlloi dhe ajo vdiē nė vend. Njė nga ata e mori nė dorė, dhe pasi na urdhėroi qė tė dalim jashtė e hodhi trupin e saj nė bunarin e axhės. Edhe Neri mė nuk po lėvizte! Ajo kishte vdekur. Njėri nga katilėt po e ē’nderone edhe ashtu tė vdekur. Kur pa se si ne po e shikonim dhe kur vėrejti se si po qeshnin shokėt e tij me tė ashtu tė zhveshur, trupin e saj e hodhi nė bunar. Pastaj mua mė kapi pėr dore dhe kur fillova t’i rezistoj, me thikė mė theri nė krahėror,dhe gjaku im pikonte nė tokė, e me tė binin dhe copat e veshjes. Unė fillova tė klithė dhe ashtu si nė ėndėrr pashė se njė nga policėt po e dhunonte edhe G-nė e cila ishte vetėm 13 vjeēe. Pas disa minutash qė ai po e dhunonte nė borėn e ftohtė, G pėrpiqej tė rezistonte por ai me kokė i mėshonte sa mundte. Ajo ishte e pėrgjakur e tėra dhe nuk mund ti duronte mė dhimbjet. Nuk e kisha tė qartė a vdiq menjėherė, por derisa unė po qaja me sy tė pėrlotur dhe me dhėmbje, pashė se si i njejti serb qė po e dhunonte G.-nė, e hodhi atė nė bunarin e tmerrit. Pas pak e hodhėn edhe Sh.-nė, qė unė nuk e kisha vėrejtur se e kishin dhunuar apo jo, por e di se nė atė bunarė e hodhėn tė gjallė dhe tė zhveshur. Kur polici qė po mė dhunonte mua u ngrit ngase po dėgjoheshin tė shtėnat nė malin e afėrt, unė ashtu gjysėm e zhveshur u fsheha pas disa luleve tė vjeshtės dhe “murit tė gjallė“ shumė shpejtė sa asnjėri nuk mė vėrejti. Dy nga ata shtinė nė vajzat qė kishin mbetur, dhe tė gjitha mbetėn tė vrara, ndėrsa dy nga ato ashtu tė vrara sėrish i hodhėn nė bunarė. Ata ikėn poshtė fshatit, e unė mbeta pėrgjithmonė e lėnduar . Edhe sot, edhepse jam gjallė sa herė shoh bardhėsi para syve mė dalin skenat e tmerrshme qė ma nxijnė jetėn pėrgjithomė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:41


Ju e gėzofshi lirinė, mua mė mbetet t’i qaj plagėt


E.R. nga njė fshat i Gjilanit, atė ditė, sa kishte hyrė nė aeroportin e Shiplit nė Holandė. Fytyra e saj e zbehtė mė shumė i ngjante njė tė vdekuri se sa mbahej me tė gjallėt. Edhe plaga qė ende i kishte ngelur nė fytyrė dhe po ia mbulonte tėrė anėn e majtė, tani iu kishte qelbur dhe kishte marrė njė ngjyrė tė ēuditshme. U ul nė #@!--)rige ngadalė, dhe, kur pa kamerat televizive qė po xhironin e uli kokėn dhe lotėt e ngrohtė i ranė faqeve. Dukej se nė trupin e saj vetėm lotėt kishin mbetur tė ngrohtė. Gjithēka tjetėr nė tė dukej e vdekur. Kur u ngritėn tė dėbuaritė tė shkonin me autobus pėr nė kampin qė ishte pregaditur enkas pėr ta, ajo shtrėngonte grushat e dobėt dhe vjedhurazi shikonte se a do tė mbetej dikush me tė. Derisa turma e njerėzve tė lodhur e tė mėrzitur po ecte, ajo sa vinte e shqetėsohej dhe ēdo ēast nga shqetėsimi po i shpejtohej frymėmarrja. Shqiptarja qė po e udhėhiqte grupin iu afrua ta qetėsonte, por edhe ajo u pre kur pa se nė sallė kishin mbetur shumė femra. Tė gjitha ishin tė dhunuara. E.R. tani nuk qante vetėm pėr veten e saj, qante pėr fatin e tė gjitha shqiptareve fatkeqe si ajo. Sado qė udhėheqėsja e rrugės u pėrpoq ta qetėsonte, ajo e ndruajtur pėrseri pyeti: “Tė gjtha kėto kaluan nėpėr duartė e kriminelėve si unė?“, dhe lehtė i rrodhėn pėr tė satėn herė lotėt, si vargu i ikjeve nga Kosova. Kur njerėzit qė duhej tė shkonin nė kamp kishin shkuar, veturat e ambulancės arritėn. E.R. u ngrit bashkė me 16 femrat e tjera dhe hynė nė vetura. Ishte pamje e tmerrshme, tė gjitha qanin, tė gjitha shkonin nga aeroporti sikur donin tė thonin: “ mos vallė kėtu ishte fundi i rrugėtimit tė tyre , mos vallė kėtu do tė treteshin eshtrat e tė gjithė atyre qė erdhėn nė kėtė tokė“.Rruga, sa ishte e gjatė, aq ishte edhe e vėshtirė. E.R. vazhdonte tė qante nė heshtje dhe kur udhėheqėsja e rrugės iu ul pranė, ajo i tha: “ Pse nuk na leni tė vdesim, tė tillat si ne nuk duhet tė jetojnė”.
“Dėgjo motėr, jeta duhet tė vazhdojė. Tė gjithė kemi plagė, kush mė shumė e kush mė pak”, tha udhėheqėsja e rrugėtimit.
“Po pse tė jetojė? Si tė jetojė tani qė… dhe deshi tė thotė edhe diēka. Trupi i saj dridhej si purteka, dhe frymėmarrja sa vinte e i shpejtohej.
-“Nėse vazhdon kėshtu, duhet tė tė jap barėra qetėsuese. Duhet tė qėndrosh, ti je e gjallė dhe lutju zotit t’i kesh edhe njerėzit e tjerė tė gjallė. Njė gjė gjithmonė duhet ta kemi parasysh, pavarėsisht ēka i ndodhė njeriut, jeta duhet tė vazhdojė” –mė kėshilloi ajo.
- Unė s’kam pse tė jetoj, mua s’mė jetohet. Mė ē’nderuanė para syve tė babait e tė nėnės, dhe kur ata u pėrpoqėn tė mė ndihmonin, i vranė kriminelėt serbė! I vranė vetėm pasi pasi ata panė se mė ēnderuan dhe luanin me trupin tim. Pasi u larguan dy nga unė, njėri nga ata e kishte lėnė automatikun afėr meje. E mora shpejt dhe kam zbrazur drejt tyre. Nuk e di nė kishte tė vrarė, por tė plagosur i pashė dy. Njė tjetėr qė kishte qenė nė anėn tjetėr mė qėlloi fytyrės me automatik. Mė tėrhoqi pėr flokė zvarrė, dhe mė pas para syve tė mi e dhunoi mbesėn time 14 vjeēare. E unė nuk kisha mundėsi ta ndihmoja. Kafshoja duart e mija nga ankthi! Njė nga policėt qė kishte qenė pak mė tutje erdhi iu afrua shokėve tė tij dhe pasi i pa se janė tė vdekur, nga shtėpia e vėllaut solli kunatėn me tre fėmijėt dhe i vrau. Ai nuk u ngop me aq. Nga shtėpia tjetėr nxori hallėn dhe disa njerėz tė tjerė qė ishin aty, kryesisht tė paaftė pėr luftė, por edhe tė plagosur. Pasi i vranė tė gjithė meshkujtė, gratė filluan ti ē’nderojnė . Kur polici i shfrenuar qė kishte ē’nderuar mbesėn time 14 vjeēare, tha se ajo ka vdekur, halla ime iu afrua dhe kur e pa klithi aq shumė, sa mu duk se filluan tė qajnė male e fusha nė gjithė Kosovėn. Pas pak barbarėt serbė filluan tė shtijnė pa kontroll, dhe kur u dėgjuan aq shumė tė shtėna ata filluan tė ikin, sepse siē duket i kishin parė ushtarėt e UĒK-sė. Sikur tė mos na vinin nė ndihmė ushtarėt tanė, tė gjithė do tė ishim vrarė. Aty mbetėn tė vdekurė dhjetė veta nga plumbi dhe dy veta nga dhunimet ndėrkohėqė njė ishte i plagosur. Tė dhunuara ishim tetė, tė cilat kishim mbetur tė shtrira. Ushtarėt e UĒK-sė, po pėrpiqeshin tė na ndihmonin dhe na ngushėllonin. Ndoshta do ta donja mė shumė jetėn, por kur kujtoj se si shkoi im vėlla nė UĒK, dhe se unė u frikėsova ti bashkangjitem dhe kur mė gjeti tė pėrdhunuar, e pėrpiqej tė mė ngushėllonte i thashė: “ Vėlla ma jep njė plumb tė lutėm, tash po e shoh se sa kamė gabuar qė nuk kamė ardhur me ty”. Ai mė shikoi dhimbshėm e mė tha : “ Shko ti mė parė e shero plagėt tua se atdheu gjithmonė ka nevojė pėr njerėz”. Dhe, tani mund tė them:
“ Tė tjerėt e gėzofshin lirinė, mua nuk mė duhet jeta”.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:41


Mė shpėtoi shiu qė binte rrėmbyeshėm

Shtatėmbėdhjetė vjeēarja R.S. e cila ėshtė nga rrethi i Obiliqit, ndonėse nuk e ngriste kokėn, plagėt qė i kishin mbetur nė fytyrė nga tė prerat e thikave nuk mund t’i fshehte dot. Ato prerje nė fytyrė, jo vetėm atė, por ēdo gjė rreth saj, sikur e bėnin mė tė mjerė dhe mė tė merzitur. Ajo, e mėrzitur shtrėngonte duartė, kurse dridhjet qė i shfaqeshin nė trup ia ndalnin fjalėt. Edhepse dridhjet po i bėheshin gjithnjė e mė tė papėrmbajtura, ajo mblodhi forcėn e fundit, kafshoi buzėn dhe tha: “ Rrethina e Obiliqit e ndjeu luftėn menjėherė pas masakrės sė Prekazit. Meqė nuk kishim mundėsi tė shkonim nė ndonjė vend mė tė sigurtė qėndruam nė shtėpi. Kishte ditė qė vetėm prisnim radhėn, kur do tė na futej policia nė shtėpi. Ēdo ditė kalonin tanke dhe mjete tė tjera luftarake. Ata, kur pėsonin humbje rrugės bėnin gjithēka: vrisinin, kidnaponin, dhunonin dhe krejt ēka u tekej. Tė gjithė banorėt e vendbanimeve buzė magjistrales Prishtinė - Mitrovicė ishin shumė tė frikėsuar, edhe ne poashtu. Nga granatimet qė bėheshin pėrreth, shpesh nuk mund ta bėnim asnjė sy gjumė, e as tė fusnim bukė nė gojė. Disa ditė para se tė fillonin bombardimet, shkuam nė njė fshat mė tej, andej kah zona e Llapit. Atje kishte pasur mė tepėr se dhjetė mijė banorė . Kur filluan bombardimet atje numri u rrit edhe mė shumė, nuk dihej ēfarė po ndodhte. Nga tė gjitha anėt ishim tė rrethuar. Shtėpitė e fshtatit Barilevė, ishin shumė tė vogla pėr t’i pranuar tė gjithė ata njerėz, ndaj ditė e natė qėndronim vetėm ulur, nuk kemi pasur mundėsi qė asnjė natė tė shtrihemi dhe tė flejmė. Por, edhe po tė kishim vend ndonjė i rritur vėshtirė do tė fuste gjumė nė sy. Tė gjithė prisnim tė pashpresė, tė gjithė shikonim kah fėmijėt dhe ndonėse askush nuk thoshte asgjė me gojė, tė gjithė e shqiptonin vetėm njė fjalė me vete: “Sikur tė na shpėtonin fėmijėt”. Dhe erdhi dita tė cilės iu druam aq shumė. Bishat serbe arritėn nė fshat. Sė pari na i morėn tė gjithėve stolitė earit dhe paratė e pastaj filluan t’i ndajnė burrat nga gratė. Para syve ma vranė vėllanė, sepse nuk kishte asgjė tė vlefshme t’ju jipte policėve tė tėrbuar. Unė vrapova drejt vėllaut, i cili mė shikoi sikur deshi tė mė thoshte diēka, dhe ai, i mbylli sytė pėrgjithmonė. Kraharorin ia kishin marrė disa plumba, kėmisha iu skuq shpejt nga gjaku, kurse unė shtrėngoja grushtat dhe mallėkoja nepėr dhėmbė e pafuqishme. Nuk di si nuk mė pėlciti zemra nė ato momente. Njė nga policėt mė tėrhoqi pėr flokėve dhe mė largoi nga kraharori i vėllait. Nga aty na drejtuan pėr nė Prishtinė. O zot, si ndjehej motra e cila po braktiste trupin e vėllait tė pavarrosur, dhe si do ta donte ajo jetėn kur ia vranė vėllaun para syve. “Mė mirė do ta kishte po tė shkonte ushtar”- foli nėna nepėr dhėmbė dhe vazhdoi rrugėn duke e tėrhequr pėr dore motrėn e vogėl. Ajo nuk e kėtheu kokėn mė as kah unė. Pėr krahu mė mori njė grua e atij fshati, por hapat e mij sa ecja e bėheshin mė tė vegjėl. E di qė nė njė moment, dikush mė dha njė pikė ujė dhe sikur u kėndella pak, por ajo kėndellje mė ndihmoi shumė pak.
Nė hyrje tė Prishtinės kishte dalė grupi tjetėr i policėve. Ata, kėtė herė, nga kolona ndanin vetėm femrat. Aty mė ndanė edhe mua. Gruaja qė mė mbante pėr krahu kur po mė ndanin mė kėshilloi: “Bėhu gjakftohtė, mos iu trego se ta vranė vėllanė”.Dhe kur kolona po ikte njė nga policėt mė lidhi dhe mė dėrgoi nė njė nga shtėpitė e afėrta buzė rrugės. Kur mė solli aty, e luta tė mi zgjidhte duartė, por ai vetėm mė shikoi dhe mė pėrplasi pėr tokė. Nė mbrėmje njė tjetėr mė mori me veturė dhe mė dėrgoi nė pjesėn tjetėr tė Prishtinės. Aty kishin qenė edhe tre policė tė tjerė. Njėri nga ata, sa arritėm aty filloi tė mė zhvishte. I kisha duartė e lidhura. Vaji dhe lutja ime nuk iu bėnte as pėrshtypje. Mė ē’nderuan dy dhe i treti u afrua dhe filloi tė ma presė fytyrėn, si tė isha djath e jo njeri. Gjaku i nxehtė rridhte vrullshėm nė flokėt e mi, dhe unė i lutesha zotit qė ai mos tė ndalej por tė rridhte sa mė shumė, qė tė vdisja sa mė parė. Por, atėherė kur unė mendova se atyre nuk iu duhesha mė, njėri nga ata u sul mbi mua dhe pėrveē se mė ē’nderonte, lėpinte gjakun tim, dhe u thoshte shokėve:
“Ja unė po pi gjak shqiptari”. Vetėm Zoti mund tė di edhe sa kohė ata do tė loznin me mua, sikur mos tė fillonte njė shi i rrėmbyeshėm. Ikėn ata dhe unė mbeta gjallė. Sot, edhe po tė pėrpiqem ti kėthehem jetės, e di qė ēdonjėri qė me njeh e di tė vėrtetėn. E unė sa herė e prek fytyrėn time , kujtimet e hidhura mė rishfaqėn, dhe jeta ime bėhet e pavlerė”.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:41


Atė ditė qante edhe Prishtina

”As vetė nuk e di sa ditė kishte qė kur kishin filluar bombardimet”- e filloi rėfimin vajza nga Prishtina.” Ne rrinim tė strehuar nė bodrumin e shtėpsė. Ishim i gjithė farefisi mbi 20 veta. Ushqim kishim siguruar, por frika nuk na linte as tė hanim e as tė rrinim tė qetė. Rrallėkush po dilte nga shtėpia pėr tė parė se ēka po ngjante me tė tjerėt. Kuptonim nga diēka vetėm nga radio dhe TV-tė e huaja. Pas masakrės sė Obiliqit, frika e bėri tė vetėn, ajo na kaploi tė gjithėve. Kishte ditė qė po prisnim se kur do tė na dėbonin edhe neve nga shtėpia. Unė, dhe dy nuset e vėllezėrve frigoheshim tė dilnim dhe tė iknim jashtė Kosovės. Nuk ikėm as atėherė kur ikėn pjesa mė e madhe e Kosovės. Ishte mėngjes i ftohtė dhe si pėr inat, tė gjithėve na kishte zėnė gjumi. Trokitja nė derė ishte aq e fortė dhe aq e tundėshme, sa pėr njė moment mu duk se u lėkund e gjithė shtėpia! Kur babi e hapi derėn, disa policė me shpejtėsi u futėn brenda, dhe, mė sė pari e rrotulluan dhe pėrmbysėn djepin ku ishte foshnja. Nusja klithi dhe kur iu afrua djepit tė pėrmbysur, polici i ra me kondak tė pushkės dhe ajo u alivanos, e foshnja vazhdonte tė qante e trembur. Unė edhepse e frikėsuar, iu afrova djepit . Kur provova ta marrė foshnjėn, njėri nga policėt mė kapi pėr flokėsh dhe mė nxorri jashtė shtėpisė. Aty pashė se nė oborrin tonė kishte sjellur edhe shumė meshkujė tė tjerė. Ishin tė rrahur e tė pėrgjakur, kishte edhe tė plagosur, kishte fqinjė dhe tė tjerė qė nuk i njifja. ”Lidhi me kėtė”- mė urdhėroi njė polic - e unė vetėm dridhesha. Nuk kisha fuqi, por edhe nuk doja ta bėjė njė gjė tė tillė. Kur ai pa se unė po hamendesha, filloi ti godasė ata me zingjirė, por ata nuk kishin fuqi t’u bėnin rezistencė, ngase pėrreth tyre kishte edhe dhjetėra policė dhe ushtarė tė tjerė serbė qė ishin vėnė nė gjendje gatishmėrie me armė nė dorė. Unė kujtova se me atė skenė do tė pėrfundonte ēdo gjė, por befas erdhi njė kamion i mbyllur nė tė cilin i futėn meshkujtė njė nga njė. Mendova se aty do ti fusnin tė gjithė, por barbarėt i ndanė meshkujtė nga femrat, dhe pas pak i sollėn edhe disa tė tjera. Nuk di sa femra ishin saktėsisht, por kur hyra nė bodrum pashė se aty ishte plot femra, dhe se brenda ishin edhe pesė policė serbė. “Sikur tė kishim ndonjė armė“ i pėshpėrita njė gruaje qė nuk e njihja, nė sytė e sė cilės e pashė trimėrinė.
”Tani edhe ju nė Prishtinė po kėrkoni armė, e ne nė Drenicė na akuzuat pse po pėrballemi me armikun, pse i kemi burrat nė luftė. Tani ėshtė vonė, vazhdoni edhe mė tutje me mėnyrėn paqėsore”- mė tha ajo.
Unė po rrija ashtu e shtangur pa kuptuar asgjė, kur nė dhomė na u futėn edhe disa policė tė tjerė. Ata na ndanė nė dy grupe. Grupin e parė e dėrguan dikah, e ne, gjashtė femra tė tjera mbetėm aty. Me grupin e parė qė e dėrguan ishte edhe nusja me foshnjėn. Nuk e di as sot ku i dėrguan, nuk i gjetėm as ato as kufomat dhe nuk dihet se ēfarė saktėsisht ndodhi me to. Vetėm zoti mund ta di atė. Kur po binte muzgu njeri nga policėt na urdhėroi qė tė zhvishemi, dhe aty erdhėn disa policė qė na lidhėn njė nga njė. Mua mė dėrguan nė dhomėn e pritjes, dhe vetėm kur erdhi polici gjysėm i zhveshur e kuptova se do tė mė dhunonte. Vetėm atė ditė e arsyetova luftėn e UĒK-sė, vetėm atė ditė e kuptova ēka do tė thotė kur populli nuk ėshtė i bashkuar, kur po duhej qė ne, me trupin tonė, ta paguanim mosunoitetin e udhėheqėsve tanė. Sikur tė ishim tė organizuar mė mirė, nuk do tė ndodhnin dhunimet. Nuk do tė ndodhnin tė gjitha ato burgosje qė u bėnė. Oh zot, sa e dėshirova vdekjen vetėm e vetėm mos t’a pėrjetoja ankthin dhe mos tė isha viktimė e dhunės sė atyre qė vranė e prenė, dhe qė mua bashkė me shumė femra tė tjera na dhunuan barbarisht. E lidhur qaja e thėrrisja, por askush nuk mė dėgjonte! Askush s’mundi tė mė ndihmonte. Policėt ndėrroheshin njėri pas tjetrit, e unė duhej tė duroja gjithēka, pasi nuk kisha mundėsi tė rezistoja. Nė ato momente, mė tė rėndat nė jetėn time, mu kujtua edhe ajo gruaja qė mė tha, se nuk e kisha pėrkrahur Drenicėn dhe UĒK-nė. Ditėn e shtatė i dėgjova dy policė qė po flisnin pėr njė tė vdekur, por nuk kuptova a flitej pėr ndonjė femėr apo pėr ndonjė polic. Atė natė kur e dėgjova derėn qė po hapej nuk e di pėr tė satėn herė lotėt ma mbuluan fytyrėn, dhe trupi im filloi tė dridhej edhe mė shumė. Unė frikėsohesha nga policėt, por kur dera u hap aty ngadalė hyri gruaja nga Drenica, e cila ma hodhi njė pallto dhe mė tha: “Nėse nuk mund tė ecėsh, mos u nis me mua sepse, sė pari duhet ti vrasim rojet”. E di se jam ngritur nė kėmbė, e mė pas jam ulur pėrsėri. Ajo doli. Kur mendova se kishte ikur, erdhi dhe mė tha: “Tė tjerat janė nė duartė e tyre dhe s’mund ti shpėtojmė”. U nisėm, por nuk mund tė ecja shpejtė si ajo. Rrugicės pashė se edhe nė shtėpitė e fqinjėve kishte ende shumė policė. Kur dolėn nga lagjia kishte zbardhur drita. U futėm nė njė shtėpi,nė tė cilėn gjetėm veshmbathje dhe ushqim por nuk mė hahej. Aty kah mesdita dolėm dhe shkuam nė stacionin e trenit. Prishtina ishte mė e heshtur se kurrė mė parė. Tė dukej se nuk kishte asgjė shqiptare nė tė. Unė qaja pėr tė, e pėr vete, pėr njerėzit qė ishin aty. Pėr tė vdekuritė dhe pėr tė gjallėt, dhe kur arriti treni filloi tė bie njė shi i imtė. Atė ditė, mė bėhėj sikur qante edhe Prishtina…

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:42


Ajo do tė mbetet e ēmendur pėgjithmonė

Atė mengjes, Drita nuk vėrehej se a rrinte e heshtur apo e kishte zėnė gjumi, pas natės sė rėndė qė kishte kaluar. Ndonėse e motra i rrinte te koka, ajo nuk i hapi sytė edhe pėr disa orė. Edhe kur i qeli sytė mė nuk fliste ajo. Shikimin e kishte drejtuar pėrtej dritares, dhe sikur po e analizonte lojėn e zogjėve qė po luanin afėr dritares sė saj. Atė ditė ajo as nuk provoi tė lėvizte, se, ndoshta kishte nevojė tė pushonte. Njė medikament qė e kishte gėlltitur nė mėngjes, besonte se mund tė ketė ndikuar kaq shpejt, sepse njė natė mė parė e kishte marrė tė njejtin ilaē, por kishte pasur njė natė tė rėndė dhe me shumė dhembje. Mjeku, i alarmuar, i kishte thirrur edhe familjarėt e saj. Mendonte se pas atij ankthi vėshtirė e kishte tė ringjallej edhe njė herė. Ajo qė binte nė sy nė shikim tė parė ishte gėrvishja e fytyrės dhe njė plagė qė nuk mund ti hiqej kurrė, pastaj flokėt e prera nė mėnyrė tė ēuditshme. Edhe plagėt nė kokėn e saj, sikur ia bėnin mė tė vrazhdtė sytė e saj tė kaltėr si dy burime. Ajo, tani e ndjente veten si njė figurė qė luhatej nė mes jetės dhe vdekjes, prandaj edhe fjalėt e saj ishin tė tilla. Ajo fliste pėr jetėn, pėr atė qė kishte pėrjetuar, por edhe pėr vdekjen, si dhe pėr shumė gjėra tė paqarta tė cilat ne nuk i kishim parė e pėrjetuar si ajo. Derisa mjekja nuk u afrua qė t’ia pėrkėdhelte dorėn, ajo vetėm shikonte dhe njė gurrė lotėsh ia kishte mbuluar fytyrėn. Kur e pa e motra, vetėm kafshoi buzėn dhe iku nga aty, nė mėnyrė qė ajo tė mos e shihte duke qarė. Unė, kurrė mė nuk do tė mund tė bėhem nėnė, nuk do tė mund tė lindi fėmijė, nuk do ta kem familjen time, s’do tė kem mundėsi ta dij se ē’ėshtė dashuria dhe jeta e lumtur, kurrė mė...E tėra me ēka do tė pėrballem do tė jetė vetėm zbraztėsia shpirtėrore, jeta pa njerėz pėrreth, gjithmonė do tė jem si e lidhur me litar si tani, me duar nė pranga. Duart nuk mund ti lėvizė,- dhe ti mjeke kėrkon qė unė tė qetėsohem! Dhe ti kėrkon qė unė tė jetoj. “Kjo ėshtė e pamundur”, fliste ajo sikur tė ishte ndonjė njeri tjetėr e jo ajo qė njė natė mė parė qante e klithte, thėrriste e bėrtiste aq, sa jo vetėm nė spitalin neuropsikiatrik, por dėgjohej edhe mė tej. Nuk ishte e vėshtirė ta dėgjosh vetėm vajin e saj, por edhe fjalėt. Mė e tmerrshmja ishte kur fliste pėr fėmijėn qė ia kishin mbytur gjatė dhunimit. Ajo, ndonėse dihej qė tashmė ishte ēmendur, asgjė nuk kishte arritur t’ia largoj dhimbjen e ėmėsisė. Dhe, kur askush nuk e priste njė gjė tė tillė, ajo e filloi rrėfimin e saj tė trishtė: “Kur na ndalėn, na nxorėn tė gjithave nga vetura. Vjehrra qė priste nipin e saj tė parė, mė pėshpėriste ngadalė qė tė mos frikėsohesha, dhe kur ata mė vėrejtėn se jam shtatėzanė mė thanė:
“Tė gjitha stolitė e arit nėse don tė jetosh”. Natyrisht, ua dhashė tė gjitha, e kur nuk mė mbetėn mė, njėri prej tyre mė tha:
”Ky fėmijė, ėshtė edhe i imi, jo vetėm i burrit tėnd”. Nuk thashė asgjė qė tė mos i nxisja edhe mė. Kur njeri nga ata erdhi dhe tha se do tė mė ketė, sepse nuk paska patur kurrė nė dorė grua shtatėzane, e aq mė parė njė shqiptare shtatėzanė. Kur e pashė se ai i zhveshur po mė afrohej, mė lėshoi fuqia dhe po mbahesha pėr vjehrrėn. Dua ta kem, briti ai dhe i urdhėroi dy ushtarė tė mė mbajnė. Ma shploi barkun dhe mė tha se ose duhej tė shtrihesha, ose do ma vriste fėmiun nė bark. Kjo ishte e tmerrshme dhe shumė-shumė e rėndė. Isha nė muajin e tetė tė shtatzėnisė! E luta nė gjuhėn e vet, duke thėnė se, zoti ėshtė mbi tė gjitha dhe se pėr hir tė tij tė ketė mėshirė, por ai mė ra fort nė gjoks, e pastaj nė bark dhe u alivanosa. Kur u kėndella pak, pashė se
ai po mė dhunonte, nė prezencėn e vjehrrės dhe burrit tim! Ndėrsa kunatin e kishin vrarė, dhe kunata po qante vajtonte pėr tė! Ai mė pėshtyu, dhe kur desha tė ngritesha, katili serb mė ra fort me kondak nė bark! Nuk di ta pėrshkruaj si u ndjeva, dhe se a matet ajo dhembje me ndonjė dhembje nė botė. Qė nga ajo ditė dhembja dhe tmerri nuk mu ndanė kurrė. Disa ditė mė vonė linda nė Luginėn e Bllacės por fėmija im ishte i vdekur. Gjakderdhja nuk mu ndal, ndėrkaq, kur mė dėrguan nė Shkup mė kishin operuar dhe ma kishin hequr mitrėn, me arsyetimin se ajo ishte e vetmja mėnyrė qė unė tė mund tė jetoja. Burri im kishte thėnė qė jeta ime vlen mė shumė, por e di se ai mė nuk do tė mund tė jetoj me mua dhe as tė mė dojė! Nuk kam mė pse tė jetoj, nuk kam pse tė qetėsohem, andaj mos mė thoni tė jem e qetė, ju lutėm,- tha ajo dhe prapė filloi tė shqetėsohet, dhe sikur ta mirrte magjia ajo filloi ta kėrkonte fėmiun e vdekur, i cili vdiē pėr shkak tė dhunimit qė iu nėnshtrua e ėma nga ushtarėt dhe policėt serbė. Dhe, asnjė ngushėllim asnjė fjalė nuk kishte kuptim pėrballė dhembjes sė saj.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:42


Mė braktisi mua dhe fėmijėt

Kur filluan bombardimet, prishtinasitė filluan tė ikin. Unė nuk kisha para, dhe mė mungonte edhe guximi. Edhe gruaja e shtėpisė ku banoja nuk iku, ngase ishte e shtyrė nė moshė. Djalin dhe nusen i kishte dėrguar disa muaj mė parė nė Turqi. Ditėt e para tė bombardimeve frikėsohesha shumė nga bombat. Ndėrsa pėr atė se ēfarė po ndodhte nė qytet, se si po ikte populli, se si njerėzit po dėboheshin e detyroheshin t’i lėshonin shtėpitė dhe se ēka po ndodhte nė Prishtinė dhe gjithė Kosovėn, nuk isha e informuar ngase nuk kisha as televizor e as radio. Ushqim kisha pak, kurse nė atė shtėpi ku isha unė kishte edhe qiraxhi tė tjerė. Ata, njė ditė para bombardimeve, kur kishin vendosur tė ikin, mė thanė:
“Nė kuzhinė i ke tė gjitha, shėrbehu, si tė ishin tuajat”. Aty kah mesi i prillit mu hargjuan thuajse tė gjitha ushqimet dhe u detyrova tė hyjė shtėpi mė shtėpi qė tė mos mė vdisnin fėmijėt nga uria. Atje i gjeta tė gjitha, por, pas disa ditėve, filloi ankthi i vėrtetė. Atė mėngjes po i dėgjoja klithmat e zonjės sė shtėpisė dhe ēirrjet e policėve. Sa ēel e mbyll sytė, ata ma thyen derėn dhe u futėn brenda. Fėmijėt morėn vajin dhe njėri nga policėt serb i mbylli nė banjo. Fėmijėt qanin, kurse dy nga barbarėt mė dhunuan dhe nė krah ma vizatuan kryqin serb. O Zot, sa herė iu luta zotit tė vdes nė ato qaste tragjike. Mė mbyste vetvetiu turpi, nėnēmimi. Isha nėnė e pesė fėmijėve, grua e burrit, e ata loznin me mua. Pas afėr njė ore ata shkuan, kurse unė ua hapa derėn fėmijėve. Ata nuk mė pyetėn asgjė, sadoqė fėmiu i madh ishte 9 vjeē. Por, tė gjithė shikonin plagėn nė krahėrorin tim. Pak mė vonė erdhi edhe zonja e shtėpisė dhe nė praninė e fėmijėve, mė pyeti: “a tė kanė dhunuar?”. Unė nuk iu pėrgjigja, por ia tregova plagėn. “Mirė keni shpėtuar”, mė tha ajo, “dy fqinjėt tanė i pushkatuan”. Policėt serbė erdhėn prap tė nesėrmen. Kėtė herė, pėrveq dhunimit, mė rrahėn mua dhe fėmijėt. E mora sopatėn dhe provova ta vras nėjrin prej tyre, por kot. Ishin katėr dhe njėri prej tyre mė ra me kondak tė pushkės nė kokė. Kur mė erdhi vetėdija, fėmijėt po qanin mbi mua duke menduar se kam vdekur. Pas disa orėve mblodha fuqinė dhe kaluam nė njė lagje tjetėr. Njė plak e njė plakė mė strehuan dhe m’i mjekuan plagėt. Aty qėndrova derisa forcat serbe u larguan nga Kosova. E mora vetėn pak a shumė por nė shpirt kurrė s’munda t’i harroj ato qė mė kishin ndodhur. Kah fundi i qershorit u kėtheva nė Deēan. Tani, ēdo gjė qė kisha patur, ishte djegur e bėrė shkrum, ndaj ngrita njė tendė nė oborr. Kur mė erdhi burri, ia tregova tė gjitha. Fillimisht nuk mė tha asgjė, por pas disa ditėve kur vėrejti ankthet e mia nė gjumė, mė tha: “Grua, ti duhet tė shėrohesh te psikologu. Ndoshta ti edhe je mėsuar pa mua, por unė nuk jam mė burri yt i dikurshėm. Ajo qė tė ka ndodhur e di se ka ndodhė pa dėshirėn tėnde, por ankthet e tua nė gjumė mė pėrkujtojnė ēdo gjė qė tė ka ndodhur dhe e kam vėshtirė tė pajtohem me jetėn”. Deshti tė thotė edhe diēka, por tė dy u shkrehėm nė vajė me orė tė tėra. Tė nesėrmen muk ishte nė shtrat, s’mė kishte lėnė as letėr, as fjalė. Iku duke na braktisur edhe mua edhe fėmijėt dhe vetėm zoti mund ta dijė a i ka shėruar ai plagėt. “Unė do tė jetoj me ato kujtime tė hidhura qė mė plagojnė mė shumė se plumbi qė vret”, tha nė fund deqanasja, e cila edhe pse me shumė probleme, nuk ua ktheu shpinėn fėmijėve.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:42


Rrėfimi i vogėlushes nga Dukagjini

Ajo ishte ulur nė sheshin “Skėnderbeu” dhe shikonte lėvizjet e njerėzve. Ndonėse dita ishte e nxehtė, ato lėvizje sa vinin e shtoheshin. Ajo shikonte sikur pėrpiqej tė shihte pėrtej maleve e kodrave, sikur donte ta shifte Kosovėn e saj. Ai shikim do tė vazhdonte ashtu nė pafundėsi, sikur tė mos i afrohej e ėma e ta luste pėr tė ngrėnė diēka. “Nuk dua tė ha, mos mė mundo tė lutem, jeta ime mė s’ka kuptim”- tha ajo dhe kafshoi buzėn, ndėrsa lotėt i rrodhėn faqeve.
E ėma e shikoi dhėmbshėm ndėrkohėqe edhe ajo dukej e pėrlotur. Nėnėzeza po e shikonte tė bijėn qė ndrydhte vehtėn mes jetės dhe vdekjės. Trupi i saj qėkurė kishte kaluar nėpėr duartė e kriminelėve serbė dhjetė ditė me radhė, e mė pas tri javė nė spitalin e Tiranės, nuk dukej mė i freskėt. Sė paku asaj i dukej ashtu. Natyrisht, ajo kishte nevojė pėr trajtim psikiatrik por ngulte kėmbė tė dilte dhe tė rrinte me orė tė tėra duke i vėshtruar njerėzit. Nuk ishte vetėm vėshtrimi i njerėzve, ajo qė i bėnte kalimtarėt ta vėrenin, por edhe bukuria e saj pėrrallore. Mjekėt, e kėshillonin qė tė mos shqetėsohej, tė ushqehej dhe ta merrte terapinė me rregull. Tė kota ishin pėrpjekjet e mjekėve ta bindnin tė flasė pėr atė qe I kishte ndodhur, por atė ditė tė nxehtė nė mesditė kur dy vajza tė vogla iu afruan dhe po ia pėrkėdhelnin flokėt e saja tė gjata sikur gjithēka ndryshoi. Asaj sikur iu kėthye pėr njė ēast buzėqeshja e humbur. E pėrkėdheli kokėn e njėrės, pastaj tjetrės ia kapi dorėn dhe e puthi nė faqe. I shikoi disa minuta e pastaj nga sytė e saj tė kaltėr filluan ti rrjedhin lotėt si nga dy burime. Vajzat e vogla u strukėn, dhe asnjėra nuk u largua. Kur njėra nga vogėlushet po ia fshinte lotėt, mjekja qė kishte ardhur nga spitali vetėm u ul afėr tyre dhe po e shikonte.
“E di pse ke ardhur doktoreshė. Ēka do tė fitoni nga unė, nga ajo qė unė do tė flas me ju? Pse po mė mundoni? A nuk ju mjafton ajo qė nė tė njejtėn tavolinė ku u dhunova unė, vdiqėn edhe tri vajza tė tjera qė u dhunuan si unė?”… “Unė e kam humbur shpresėn se ndoshta ka diku shkėndija jete pėr mua! E vetmja shkėndi ėshtė tė bėjė diēka pėr atdheun, pėr ato qė vdiqėn nga dora e fėlliqur e shkaut. Kur e tha fjalėn “shka”, ajo u shtang, dhe nofullat iu shtangėn, shtrėngoi grushtat e vegjėl e tė dobėt… Lotėt qė i rridhnin si shi, sikur e bėnin edhe mė tė mjerė vogėlushen nga Dukagjini siē e quanin tė gjithė vajzėn e bukur dukagjinase. “Dua tė mė thuash, se si ndodhi qė ratė nė duartė e kriminelėve, kur ndodhi saktėsisht dhe sa veta ishin me ty atje”- i tha doktoresha, e cila mė parė kishte aktivizuar aparatin pėr inqizim.
Vogėlushja prapė shikoi kah malet e Kosovės, sikur atje tė shihte atė qė ndodhi, apo vetėm ashtu deshi ti rikujtonte tė gjitha ato tė zeza qė i kishin ndodhur dhe tha: “Shikoni, po flas, por mė premtoni se do tė mė ktheni shpejt atje”, dhe vazhdoi, “Kur na e dogjėn fshatin, ato ditė tė ftohta janari e tėrė popullata filluan tė ikin. Megjithėse UĒK-ja insistonte tė rrinim atje, dhe tė ishim nėn mbrojtjen e saj, ne femrat e fshatit qė nuk ishim mobilizuar vendosėm tė niseshim pėr nė Shqipėri. Nė afėrsi tė Smolicės na ndalėn ushtarė e paramilitarė serbė dhe pasi na plaēkitėn ne nėntė femrave na ndanė nga kolona. Tri ishin mė tė reja se unė, kurse tri ishin mė tė vjetra, nė mesin e atyre edhe njė nuse shtatėzėnė. Kur na morėn me vete, na thanė se do tė na pyesin pėr UĒK-nė. Disa minuta mė vonė, pasi na futėn nė bodrumin e errėt, e morėn nusen dhe ne dėgjonim vetėm klithjet e saj pa e ditur se cfarė po ndodhte. Klithjet u dėgjuan edhe disa minuta mė pas, dhe nė fund u dėgjua vetėm njė rafal i shkurtėr automatiku. Aty kishte pėrfunduar edhe jeta e saj, dhe kėtė e kuptova pas tri ditėsh, vetėm atėherė kur mė erdhi radha edhe mua tė hyjė nė bodrumin ku ishin dhunuar edhe tė tjerat para meje. Pasi mė futėn aty, mi shkyen rrobat, mė shtrinė dhe mė lidhėn nė atė tavolinė tė mallėkuar dhe ashtu, me duar e kėmbė tė lidhura, mė ē’nderoi njėfarė gjeneral Vujiq sa munda tė lexoj nė uniformėn e tij. Ditėn e pestė arrita ti zgjidh duartė, dhe me sopatėn qė kisha me vete, arrita ta lėndoj pak nė dorė atėfarė “gjenerali” tė fėlliqur, qė luftonte me gra, dhe si denim, mė derguan tė lidhur jashtė dhe mė lanė nė shi, derisa erdhėn edhe shumė tė tjerė pėr t’mė ē’nderuar. Ditėn e parė qė mė dhunuan mua mbi tavolinėn e bukės, pėrballė meje i ēnderonin edhe tri vajza tė tjera dhe atyre ua prenė edhe organet gjenitale tė cilat mė vonė vdiqėn. As mua nuk mė kujtohet kur mė lanė, kush mė solli nė Tiranė, por e di se e kam shumė tė vėshtirė tė jetojė. Ndoshta, mė lehtė e kam tė vdes dhe tė zhdukėm nga faqja e dheut. Mė thuaj, si ta ngushėlloj vetėn, si ti dal pėrpara tė dashurit tim, familjes , miqėve. Ata e dinė ēka ka ndodhur me mua. Unė e di se do ta kem pėrkrahjen e tyre, por tani trupi im ėshtė i ndotur, i fėlliqur. Dhe, jeta ime nė kėtė mėnyrė mė duket mė e vėshtirė se ēdo vdekje” - tha vajza e Dukagjinit, e cila shikimin prapė e drejtoi kah horizontet e Kosovės ku mbrohej nderi i shqiptarėve dhe nderi i Kosovės .

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:42


Ankthi qė nuk po pėrfundon


R.S. qė ishte strukur nė parkun e qytetit assesi nuk donte tė fliste. Vazhdonte ta gėrrithte me duarė fytyrėn, ndėrsa thikėn qė mbante afėr vehtės e merrte nė dorė vetėm kur i afrohej dikush.
”Mos mu afro, unė jam e turpėruar, unė jam e turpėruar sa askush, jam e dhunuar nga kriminelėt serbė dhe, kėtė mė duhet ta pranoj para burrit, para fėmijėve, para tė gjithėve”, thoshte ajo dhe qante e dėneste pandėrprerė sapo vėrente tek i afrohej njeri!
”Po mirė, pse ikė nga unė, nga fėmijėt, ne nuk themi asgjė”, i fliste ngadalė burri, ndėrsa dy vajzat binjake qė ishin tani nė klasėn e gjashtė dhe tashmė e kuptonin ēka ishte dhunimi dhe e kuptonin poashtu se, pse nėna e tyre sillej ashtu ēuditshėm. “Do tė doja tė zhdukėm! Do tė doja tė mos jetoj, te mos kurrė mė shohin shqiptarėt. Nuk mund ta imagjinosh se si ėshtė tė tė mbajnė tė lidhur pėr dy muaj e tė luajnė me ty si tė duanė kriminelėt! Nuk e di se si ua shkulnin thonjtė grave dhe vajzave, se si rrahnin e torturonin. Ashtu bėnė edhe me mua, ashtu bėnė me tė gjitha. Ishin njėmbėdhjetė tė gjitha nėn moshėn 35 vjeēare. Dy vdiqėn, i pashė me sytė e mij tek ua prenė gjinjtė! I pashė me sytė e mi, se si pinin gjakun e tyre. I pashė se si e detyruan njėrėn prej vajzave qė tė vallėzonte lakuriq qė tė mos e prisnin, por prapė e prenė se e prenė.
”Zot,zot”, thėrriste R.S. dhe nuk pranonte tė hynte nė shtėpinė e saj edhepse e gjetėn njerėzit tri ditė pasi kishin shkuar forcat serbe. Ajo mbeti ashtu pėr ditė me radhė, sepse nuk donte tė ndjehej viktimė, tė jetonte me turp, por fati deshti, qė ajo pas disa ditėve tė qetėsohet, por jo plotėsisht, ajo ende jeton me shpirtin e lėnduar, me plagėn-dhembjet e se cilės kurrė nuk pushojnė, me turpin qė e shoqėron apo siē thoshte vetė: “Unė jetoj e vdekur dhe mė marrin pėr tė gjallė! Unė jam vetėm njėra, vetėm njėra nga ato qė kriminelėt u tallėn me mua! Mė s’dua tė jetoj! A nuk e sheh se ato kujtime tė hidhura po mė cmendin dhe se jeta mė ėshtė bėrė ferr! Pse po mė mundoni? Pse nuk po mė vrisni? Ju lutėm mos mė mundoni, unė mė nuk kam forcė tė jetoj, unė mė nuk mund tė sillem sikur asgjė nuk ka ndodhur: Pėr tė treguar pėrjetimet tona tė hidhura, mė duhet edhe njė jetė e tėrė” -fliste ajo nė ankth, dhe ankthi vazhdonte ta ndrydhte jetėn e saj…

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:43


Cilat janė shifrat e vrasjeve dhe dhunimeve?

Nė Kosovė, numri i femrave tė dhunuara sipas statistikave kap shifra tė ndryshme varėsisht nga organizatat e ndryshme tė cilat kanė bėrė hulumtime nė kėtė drejtim. Ato shifra sillen nga dymijė deri nė dhjetėra mijėra! Unė, gjatė punės sime me Organizatėn Joqeveritare “Jeta nė Kastriot” mund tė flasim pėr 2018 femra tė dhunuara pėr tė cilat pėrveq dėshmive gojore, videogjirimeve, dėshmive me shkrim dhe fotografive kemi edhe raportet e mjekėve: gjinekologė, infektologė, neoropsikiatėr, si dhe raportet mujore tė tė gjithave sė bashku pėr ta konstatuar gjenedjen e tyre momemntale si dhe diagnozat e secilės veq e veq bashkė me tėrapinė e pėrdorur. Mosha e kėtyre femrave ėshtė kryesisht e re duke filluar nga 14 e deri tė 44 vjeq. Ne, pėrveq se i vizitojmė sė paku njė herė nė muaj dhe kontrollojmė gjendjėn momentale te tyre, vazhdimisht kujdesemi qė 209 prej tyre tė cilat janė nė gjendje mė tė rėndė shėndetėsore t`iu sigurojmė barna dhe ilaqe tė nevojshme. Poashtu saherė na jipet rasti ushtrojmė ndikimin tonė mbi organizatat e ndryshme qofshin ato tė huaja apo vendase, qeveritare apo joqeveritare nė mėnyrė qė tė kuptohet domosdoshmėria e ndihmimit dhe trajtimit tė kėsaj kategorie tė braktisur nga shoqėria! Prej rreth 24.000 tė vrarėve gjatė luftės nė Kosovė 31.2 pėr qind janė femra tė tė gjitha moshave dhe nė bazė tė tė dhėnave tona vetėm 1,3 pėr qind nga numri i pėrgjithshėm kanė qenė nė moshė tė shtyer. Ndėrsa tek ata qė kanė pėrjetuar trauma tė tė gjitha llojeve, problemet e shėndetit mental janė tejet aktuale. Sipas hulumtimeve tona tė bėra pas luftės, del se 62 pėr qind tė tė hulumtuarėve kanė qenė buzė vdekjes, 49 pėr qind viktima tė torturave apo abuzimit, 42 pėr qind tė ndarė nga familjet e tyre, 26 pėr qind kanė pėrjetuar vrasjėn e ndonjė anėtari tė familjes apo farefisit, 10 pėr qind kanė qenė tė burgosur dhe 4 pėr qind tė abuzuar seksualisht. OJQ-ja jonė ka ndihmuar aq sa ka patur mundėsi megjithatė jemi tė vetėdijshėm sė nuk kemi mundur as pėr sė afėrmi t“i pėrmbushim nevojat e tė dhunuarave. Projektet tona pėr tė bėrė mė tepėr nė kėtė drejtim shpesh injorohen prandaj edhe njėherė shfrytėzojmė rastin t`i thėrrasim tė gjitha shoqatat dhe individėt qė kanė mundėsi dhe vullnet tė mirė qė nė tė gjitha format e mundėshme t`iu dalin nė ndihmė kėtyre femrave nė mėnyrė qė t`ua rikėthejmė kuptimin e jetės me gjithė bukurinė e saj. Me duhet tė them se pėrveq punės sime, njė ndihmesė shumė tė madhe e ka dhėnė edhe bashkėdrejtuesja Myrvete Morina si dhe stafi ynė mjekėsor dhe profesional. Gjatė punės sime nė teren kamė parė nga afėr gjendjėn e rėndė shpirtėrore tė tė dhunuarave! Ato shpesh, duke ngurruar tė tregojnė, i ndryjnė nė shpirt brengat dhe vuajtjet derisa u keqėsohet aq shumė gjendja saqė edhe ndihma dhe trajtimi mjekėsor ėshtė i vėshtirė. Prandaj ato duhet hapur zemrėn sepse nė kėtė mėnyrė mė sė shumti e sherojnė vetvehtėn por edhe ndihmojnė tė tjerėt qė t`iu ofrojnė ndihmė atyre. Gjatė punės sonė me kėto femra por edhe gjatė punės sime si gazetare kamė mundur tė konstatoj se pėrveq femrave tė dhunuara dhe atyre tė vrara ekziston edhe njė numėr i madh i atyre qė konsiderohen tė zhdukura! Fatkeqėsisht tė dhėnat flasin se shumica e femrave tė vrara sė pari janė dhunuar e mė pas janė vrarė, prandaj ndėrkombėtarėt kur gjykojnė pėr krimet e luftės nė Kosovė duhet ta kenė parasyesh se plagėt e vdekjės sė shumicės se femrave bartin me vete edhe plagėt e dhunimit. Dhe prandaj gjenocidi dhe dhuna e ushtruar mbi popullin e Kosovės ka pėrmasa shumė mė tė mėdha sesa qė japin tė dhėnat dhe hulumtimet tona...

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:43


Autorja Luljeta Selimi

Recension: nga Azem Azemi

Rrėfime qė tė mbulojnė me trishtim e pikėllim

Kėtij libri specifik tė kėtyre rrėfimeve tronditėse, s’duhet shtuar absolutisht, kurrfarė parathėnie e as pasthėnie. Kėto rėfime flasin vetė. Me gjuhėn mė tė pastėr , me argumentin mė tė vrazhdtė, flasin me shpirtin e vrarė tė njė femre,tė njė nėneje,tė njė motreje, tė njė tė fejuareje, tė njė nuseje. “ Fytyrėn e zotit do ta shohėsh , kur tė mos jesh mė nė jetė “ po shkuante nė Bibėl. Edhe kėto femra mė s’kanė ēka tė fshehin. I kanė pėrjetuar tė gjitha tė ligat qė mund ti bėjė qenja apo antiqenja njerėzore.Kanė prekur fundin e detit dhe kulmin e qiellit. I kanė parė tė gjitha, i kanė dėgjuar tė gjitha. Ua kanė vrarė shpirtin , prandaj s’ėshtė rastėsi kur me ngulm kėrkojnė qė ti lėmė tė qeta nė bėrjen edhe tė gjysmės sė rrugės tjetėr, vdekjen e trupit. Ato, mė mirė e kėrkojnė vdekjen komplete se gjysma-gjysma. Dhe absolutisht nuk kanė tė drejtė. Sepse, a jeton njeriu vetėm pėr vete? A nuk kanė shumica e tyre fėmijė , pėr tė cilėt vlen secila sakrificė? A s’ėshtė ky shkrim (libėr)shkrim shėrim pėr to, vuajtje jona, e turpi ynė lehtėsim pėr to? A s’jemi dhunuar tė gjithė me dhunimin e tyre? Edhe nėnat tona , edhe motrat tona edhe nuset tona? Edhe ne vėllezėrit e tyre, edhe ne bijtė e tyre, edhe ne burrat apo burrecat e tyre? Dhe ato e dinė kėtė ,dhe janė tė forta, sikurse i dinė dhe sakrificat e atykėtushme tė njerėzve tanė, tė njerėzve tė thjeshtė, burra e gra pėr ndihmėn e dhėnė atyre nė fotografinė e familjes nga Peja, fytyrėn e “mjekes sė re” qė sakrifikon ēdo gjė pėr ti ndihmuar fatėkeqes sė lėnduar (edhe fizikisht). Prandaj, ylberi ėshtė shumėngjyrėsh. Edhe jeta. Edhe njerėzit,edhe kėto rrėfime tė cilat marrė veē e veē secili e pėrballon peshėn e njė skenari filmik, pėr t’mos u harruar. Ky libėr dėshmon se kėto qenie tė lėnduara, nuk janė edhe tė lėna terėsisht nė harresė. Borgjet janė tė shumėta tė secilit prej nesh. Pa dyshim vlen tė pėrmendet me kėtė rast, puna e palodhshme, por edhe inventive e gazetares sė vyeshme, autores sė librit, Luljeta Selimi, e cila edhe nė rastet e tjera ka dėshmuar pėrkushtim nė hulumtimin e fateve (tragjike) njerėzore sidomos tė femrės. Bie nė sy njė sintaksė e rrjedhėshme nė rekonstruimin e rrėfimeve me njė gjuhė tė pastėr me plot variacione letrare –artistike. Por medet,vetėm kur tė bie ndėrmend se fatkeqėsia e treguar nuk ėshtė krijuar nga mendja e krijueses, por nga dora (gjakatare) e (anti)njeriut. Tė rrokė trishtimi pėr fatet e kėtyre njerėzve dhe tė rrokė pikėllimi dhe brenga pėr fatet e tė dhunuarave. A thua ēfarė pėrfundime do tė kenė ato si njerėz dhe si kolektivitet? Prandaj nevoja qė ndėrgjegjja njerėzore tė jetė e zgjuar gjithmonė, sikurse rojtari –ushtari, sepse e keqja ėshtė gjithmonė permanente,
gjithnjė e ke afėr si jakėn e kėmishės.

A. Azemi

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:43


DHUNIMET

Dhunimet sipas tė drejtės ndėrkombėtare dhe Statutit tė Tribunalit tė Hagės, janė vepra penale, tė cilat radhitėn nė Krime kundėr njerėzimit. Sipas Statutit tė Tribunalit tė Hagės (neni 5) dhunimet janė krime kundėr popullsisė civile tė cilat kryhen nė konfliktet e armatosura, qofshin ato ndėrkombėtare apo tė #@!--)akterit tė brendshėm. Njė ndėr format mė tė rėnda tė krimit kundėr njerėzimit, tė cilėn e ka pėrdorur regjimi serb ishte edhe dhunimi masiv i femrave shqiptare. Kjo formė e dhunės ėshtė pėrdorur si mjet lufte dhe ka qenė e planifikuar nga vetė shteti serb, si dhe ėshtė kryer nė forma tė ndryshme. Nė kėto raste nuk mund tė flitet vetėm pėr cenim tė integritetit fizik dhe psiqik tė femrės, por para sė gjithash edhe pėr cenim direkt tė integritetit moral dhe shpirtėror tė popullit, pėr kėtė edhe kjo formė e dhunės dėnohet me tė gjitha rregullat ndėrkombėtare. Dhunimet seksuale tė cilat forcat policore-ushtarake dhe paramilitare serbe i bėnė kundėr femrave shqiptare, kanė pasur #@!--)akter poshtrues, politik, hakmarrės, si dhe kanė pasur #@!--)akter tė thyerjes morale dhe shpirtėrore tė popullit shqiptar, si dhe ka qenė njė ndėr format mė tė rėnda tė krimeve tė luftės nė Kosovė, para dhe gjatė luftės nė Kosovė.Nė bazė tė tė dhėnave nga tereni, intervistave tė ndryshme, dėshmive tė vetė viktimave por edhe nga dėshmitarėt e rastit shihet se, dhunimet seksuale kanė qenė tė pėrhapura nė krejt Kosovėn. Ato kanė qenė tė organizuara dhe tė planifikuara nga regjimi serb, kanė qenė mjaft masive dhe kanė atakuar femrat e tė gjitha moshave. Shumica e viktimave kanė qenė tė moshės prej 12-13 deri 40-45 vjeēare. Ndėrsa struktura e tė dhunuarave ka qenė e shumllojshme, kėshtu nė mesin e tė
pėrdhunuarave ka pasur tė mitura, nuse, gra shtatzėna, gra tė moshuara, fshatare, qytetare, studente etj.#@!--)akteristikė e kėtyre dhunimeve ėshtė se ato janė bėrė:
1. Nė mėnyrė masovike.
2. Se ato janė bėrė nė prezencėn e tė afėrmve tė tė dhunuarave.
3. Se ato janė bėrė nė objekte dhe kampe tė ndryshme.
4. Se ato kanė qenė tė programuara nga regjimi serb, dhe tė kryera nga
forcat policore-ushtarake dhe paramilitare serbe, pėr qėllime politike,
hakmarrėse, dhe thyerjes morale dhe shpirtėrore tė popullit shqiptar.
5. Se kėto akte janė manifestuar me sadizėm, bizariteti, mizori dhe me vrazhdėsi tė paspjegueshme.
6. Ka pasur raste kur viktimat mbas kryerjes sė aktit tė dhunimit janė vrarė pėr fshehjen e gjurmėve.
7. Dhunimet janė bėrė ndaj tė gjitha shtresave tė femrave shqiptare.
Edhe pse pėrmenden shifra tė ndryshme tė tė dhunuarave, prap se prap ėshtė vėshtirė tė dihet numri i saktė i tė dhunuarave, pėr shkak tė pasojave qė mund ti kenė viktimat nė tė ardhmėn, si dhe pėr shkak tė turpit qė e ndjejnė ato nga familjarėt etj. Nga tė dhėnat e mia nga tereni kam mbledhur shėnime pėr 857 femra tė dhunuara: 126 prej tyre iu dihet identiteti, vendi, koha, dhe nė disa raste edhe emrat e dhunuesve tė tyre.
1. 28 femra pasi janė dhunuar janė vrarė.
2. 8 femra pasi janė dhunuar, janė marrė nga dhunuesit dhe nuk dihet mė pėr fatin e tyre.
Nė fund duhet theksuar se njė pjesė e madhe e femrave tė dhunuara janė nė gjendje tė rėndė psiqike, materiale, sociale etj. fati i tyre nė tė ardhshėm ėshtė vėshtirė tė prognozohet…

Mentor NEZIRI Jurist i diplomuar.
Student i studimeve postdiplomike nė Fakultetin juridik nė Prishtinė.
Drejtimi penalo-juridik

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:43


R E C E N S I O N

Opinioni publik kosovar ėshtė shumė i interesuar qė tė ketė njė pasqyrė tė qartė tė pasojave tė krimeve tė cilat pushteti serb i kreu ne Kosovė kundėr popullsisė sė pambrojtur shqiptare gjatė periudhės sė luftės (shkurt 1998-qershor 1999).
Krahas personave tė vrarė dhe tė zhdukur, nė piedestal tė kėtij interesimi qėndron edhe nevoja pėr njė hulumtim tė thellė dhe tė gjithanshėm tė ēėshtjes sė dhunimeve seksuale tė femrave shqiptare.
Duke e ndjerė kėtė nevojė, si njė obligim njerėzor e kombėtar, autorja arrinė tė hedhė nė dritė njė varg aspektesh tė trajtimit tė kėsaj ēėshtjeje komplekse e tė ndjeshme.
Meritė e veēantė e librit ėshtė se ai bazohet nė rrėfimet autentike tė femrave tė dhunuara gjė qė i mundėson studiuesit e lexuesit tė rėndomtė qasje tė avansuar dhe shumėdimensionale nė problematikėn e dhunimeve seksuale tė kryera nė Kosovė gjatė periudhės sė pėrcaktuar.
Nga analiza qė u ka bėrė autorja Luljeta Selimi fakteve konkrete ka nxjerrė konstatime tė argumentuara dhe me vlerė pėr tė gjithė ata qė u intereson dhe merren me kėtė lloj krimi.
Studiues dhe njerėz tė rėndomtė nė Kosovė, Shqipėri, Maqedoni e vende tė tjera do tė kenė nė duartė e tyre njė punim tė shkruar nė gjuhė tė thjeshtė, tė pastėr dhe me njė stil tė veēantė.
Autorja, emėr i njohur nė gazetarinė shqiptare nė Kosovė, pėrmes kėtij libri tregon pėrkushtimin e madh pėr punė, si kuadėr e re me plot pėrspektiva.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:43


para keto lloj shkrimesh nuk duhej te ishin paraqite ketu.Te gjithe e dime se ne lufte keto gjera ndodhin.Te gjithe e dime se edhe ne Kosove ndodhen te tilla barbari.Shume keq per ato qe e pesuan por edhe me keq do thoja eshte publikimi i tyre.Ne shqiptaret kemi zakone te forta dhe keto lloje publikimesh bejne me shume dem te viktimat se sa ndergjegjesojne popullin.Ka vende dhe organizma te tjera ku mund te paraqiten keto fakte.

LLap .. Brari ka nje menyre origjinale te tijen qe i bjen ne koke cdo fenomeni qe ai mendon se nuk eshte i mire.Nuk i bjen rreth e rrotull dhe te pakten deri tash sa une kam lexue shkrime te tij kam verejt se nuk ka sjellje selvilizmi siq vepron ti.Te pakten shumica jane mendime te tij dhe nuk mbledh lule me lule ato qe i interesojne siq ke bere ti deri me sot.

Nje gje me beri pershtypje Llapi ne shkrimet rreth ketij fenomeni.Kerkund nuk pashe nji pyetje qe duhej tu behej atyre fatkeqeve.Pyetja do ishte keshtu Llap...kur ju ndodhi kjo fatkeqesi ku ishin clirimtaret bre qe nuk ju mbrojten ?

Ne fund te nje shkrimi thua...pa shif njehere se si ky Brari i sulmon clirimtaret...
Deri me sot une nuk kam pa ne asnje shkrim te Brarit qe te kete sulmue clirimtaret Llap.Ne fakt ai ka sulmuar te veteshpallurit clirimtare ( apo sic ju tha Ramush Haradinaj ne stadiumin e Prishtines ..komandantat e Bllaces) e jo clirimtaret e vertete.Clirimtareve te vertete ai iu thur lavde.

Llap duhet te jesh me i pergjegjshem kur shkruan ketu dhe mundohu te japesh mendimet e tua dhe jo te mbledhesh copa-copa ato gjana qe te pelqejne ty .Gjithmone kur e gatuan turline me keto lloj copash te del nji gjelle qe as dreqi se ha dhe te ban qesharak

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:44


Rrefimet e femrave tė dhunuara gjatė luftės nė Kosovė - Nė vend tė parathėnies


Nga Libri ''Rrefimet e femrave tė dhunuara gjatė luftės nė Kosovė”

Autorja: Luljeta Selimi
Redaktor Jusuf Iberdemaj
Recenzent: Azem Hajdari dhe Azem Zogaj
Lektore : Myrvete Morina

Telefoni i autores pėr kontakt 044 209651
Email: [EMAIL="luljeta_s@hotmail.com"]luljeta_s@hotmail.com[/EMAIL]

Nė vend tė parathėnjės

Pse u detyrova qė t’i botoj rrėfimet e femrave tė dhunuara?
Njėra nga arsyet kryesore ėshtė se e vėrteta mbi kėtė kapitull mbase mė tė dhėmbshmin dhe mė tė ndjeshmin nė tėrė periudhėn e luftės sė fundit nė Kosovė, po mbetet nėn hije dhe se kjo e vėrtetė duhet tė plasohet nė opinion sado e dhimbshme dhe e rėndė tė jetė ajo. Zaten e vėrteta gjithmonė ėshtė e dhimbshme dhe e rėndė, e posaēėisht kur flitet pėr plagėn mė tė madhe tė ēdo lufte, pėr dhunimet. Dhunimet ndodhin nė ēdo luftė dhe ēdokund konsiderohen si krimi mė i rėndė i saj. Edhe nė te tri luftėrat e fundit qė ndodhen ne rajon, barbarėt serbė ushtruan dhunime tė papara, nė Kroaci, Bosnje dhe sė fundi edhe nė Kosovė.Pra edhe nė Kosovė pėrveq vrasjeve, dėbimeve, djegieve, rrėnimeve,plackitjeve,kidnapimeve e burgosjeve ata bėnė edhe dhunime.Dhunimet janė tė rėnda pėr ēdo popull nė botė e posaēerisht pėr popullin tonė sepse morali ėshtė pjesa mė e ndieshme e qenjes sė tij. Gjatė punės sime nė teren kamė parė nga afėr se sa tė renda janė pėrjetimet e tė dhunuarave, sa e rėndė ėshtė kjo pėr familjet e tyre, pėr rrethin dhe pėr ēdo shqiptar.
Njerėzit nė Kosovė, nga mė tė rendomtėt e deri tek pushtetarėt e saj, iu shmangen dhe bishtėrojnė bisedave rreth dhunimeve! Unė i kuptoj kosovarėt pse nuk flasin, nuk shkruajnė dhe nuk bėjnė gati asgjė pėr ti zbuluar dhunimet! Por nuk i kuptoj ndėrkombėtarėt qė veprojnė ne Kosovė dhe e di se marrin donacione te majme pėr kėtė punė dhe nuk bėjnė asgjė as pėr ti zbuluar dhunuesit e as pėr ti ndihmuar femrat e dhunuara.
Arsyeja tjetėr qė me shtyri ta botoj kėtė libėr me rrefime tronditėse tė disa femrave tė dhunuara ėshtė sjellja e palejueshme e ayre qė janė tė thirrur tė bėjnė diēka nė kėtė drejtim! Ata sillen sikur kėtu nuk kanė ndodhur as luftė, as vrasje, as djegie e plackitje as dhunime, as asgjė prej gjėjė. Ose edhe mė keq, sillen sikur dhunimet kanė ndodhur diku tjeter, e jo kėtu, para syve tanė dhe tė botės!!!
Sot nė Kosovė ka femra te cilat pas pėrjetimit tė dhunimit ndodhėn nė gjendje shumė tė vėshtirė psiko-fizike dhe materjale! Kėto femra kanė nevojė pėr pėrkrahje, qoftė morale dhe materjale. Ato duan trajtim tė vazhdueshėm dhe pėrkujdesje mjekėsore. Askush nuk bėn asgjė pėr To. Asgjė pėr kėto femra nuk ndėrmerr as Tribunali i Hagės punėn e tė cilit nė Prishtinė “e kryen” hetuesja ndėrkombėtare e cila ka vetėm njė detyrė: ti zbuloi dhunimet qė kanė ndodhur nė Kosovė gjatė luftės.
Ajo qė kosovarėt do te duhej ta dinin ėshtė se nė Hagė kanė dėshmuar dhe do tė dėshmojnė edhe shumė boshnjake tė tjera tė dhunuara gjatė luftės nė Bosnjė. Njė gjė tė tillė do tė duhej bėrė tė mundur edhe femrave kosovare. Atyre pra duhet dhėnė rasti qė para Tribunalit tė Hagės t`i denoncojnė kriminelėt serbė. E di dhe i kuptoj femrat qė e kanė tė vėshtirė ta bėjnė kėtė, por njė gjė duhet ta kenė tė qartė: se krimi nuk mund dhe nuk duhet tė fshehet sepse ato do tė detyrohen njė ditė qė vetė ta thonė tė vėrtetėn, sepse kjo nuk mund tė mbahet e fshehur pėrgjithmonė. Ėshtė nė tė mirėn dhe interesin e tyre dhe prandaj ato duhet tė rrėfehėn sepse vetėm nė atė mėnyrė mund ta nxjerrin helmin qė mbajnė nė shpirt.Pėr ato plagė qė i bartin mė vete, tė dhunuarat, duhet qė, nė radhė tė parė, vetvetiu tė pėrpiqėn tė gjejnė sherim sepse gjendja e tyre shėndetėsore dhe shpirtėrore mund tė mbetet me pasoja aq mė pare kur dihet se atyre u mungon edhe perkujdesja mė elementare profesionale dhe institucionale! Dhe vėrtetė; si do sherohet njė 14 vjeēare e dhunuar dhe ta dojė sėrish jetėn?
Si tė pajtohet me fatin njė e re tė cilėn e ka braktisur i fejuari vetėm pse e dhunuan barbarėt serbė? Si do tė pajtohet me fatin e hidhur njė nėnė e re e cila pas pėrjetimit tė dhunimit ka dėshtuar sė linduri dhe nuk do tė mund tė lind kurrė mė fėmijė? Si do tė sherohet nėna e cila nuk mund tė kėthehet tek fėmijėt e sajė sepse barbarėt e dhunuan nė sytė e tyre dhe tė anėtarėve tė tjerė tė familjes? Si mund t’i harrojnė tė gjitha kėto femrat e dhunuara pa ndihmėn e gjithmbarshme tė shoqėrisė kosovare? Si, si…???
Ndoshta kurrė nuk do t’i botoja kėto rrėfime sikur tė mos mė thoshte njė e dhunuar nė njė mėngjes se ato pėrveq sė janė tė dhunura janė edhe tė braktisura dhe tė fyera. Kur unė u pėrpoqa ta ngushėlloj, ajo mė pėshpėriti:” ne qė jemi dhunuar dhe sot vuajmė jemi morali dhe pamorali i tė gjithė kosovarėve! Edhe kur jemi nė mesin e tė gjallėve, ne, sėrish ndjehemi te vdekura! Edhe kur ecim rrugės, e ndjejmė peshėn e dhunimit, e shofim atė nė sytė e njerėzve, tė cilėt, ndoshta, kurrė nuk do tė mund ta imagjinojnė sė ēfarė kemi perjetuar. Ne jemi plaga e ēdo njeriu , vuajtja dhe mungesa e ēdo fėmiu. Edhe kur njerėzit qeshin, pa kujtuar fare sė ne ekzistojmė, ne mendojmė sė ata qeshin dhe tallėn me tragjedinė tonė. Edhe kur lotojnė, shajnė e pėshtyjnė edhe atėherė ne jemi pjesa mė e dhėmbėshme dhe mė tragjike… Ne sot jemi tė braktisura, dhe pesha e ēdo gjėje qė po ndėrtohet nė Kosovė rėndon mbi ne! Ne jemi gjaku, pluhuri dhe pėshtyma e djeshme e sotme dhe e nesėrme e Kosovės andaj dikush duhet ta ngre zėrin pėr ne. Po ta them, ngase ti mund ta bėsh kėtė, sepse ti cdo ditė mjekon plagėt tona. Dhėmbja jonė do tė ishte akoma mė e madhe po ta bėntė dikush pėr tallje apo pėrfitime…”
me tha duke dashur qė plagėt e saja dhe tė tė tjerave tė jenė ndėrgjegjėsim pėr ne tė gjithė. Duhet ta dimė tė gjithė se liria e ka ēmimin e lartė dhe se nje hise tė madhe tė atij ēmimi e kanė paguar edhe viktimat e dhunimit. Ata qė sot shkelin mbi varret e tyre (sepse shumė nga tė dhunuarat mėpastaj edhe janė vrarė e masakruar ) ,ata qė sot shkelin mbi plagėt, dhembjet, lotėt dhe tragjedinė e kėtyre femrave, duhet ta dinė mirė se ato janė pasqyra dhe fytyra e vėrtetė e kosovarėve, duhet ta dinė se shkelin mbi pjesėn mė tė dhėmbėshme tė lirisė sė Kosovės. Turpi iu mbetet vetėm atyre qė e shkelin dhe pėrbuzin viktimat e kėsaj tragjedie tė hidhur. Le tė kujtojnė vetėm njėherė se si do t`iu dukej sikur kjo t`iu kishte ndodhur atyre mė tė dashurave, nėnave, motrave, grave apo vajzave tė tyre tė cilat i duan mė shumė se sytė e ballit! Duhet ta dimė tė gjithė sė ato kėrkojnė ndihmė, pėrkrahje dhe trajtim tė pėrditshėm mjekėsor, profesional dhe institucional. Le tė jetė ky libėr vetėm njė pėrpjekje modeste pėr tė zgjuar interesimin dhe pėrkushtimin mė tė madh jo vetėm nė zbardhjėn e tė gjitha rasteve tė dhunimit por edhe nė trajtimin adekuat tė viktimave. Mbase do ndeshėm nė thumb tė kritikave tė llojeve e natyrave tė ndryshme por konsideroj sė e vėrteta sado e hidhur tė jetė duhet tė dalė nė dritė nė mėnyrė qė tė mos harrohet as pėrseritet kurrė mė.
E bashkėndjejė dhembjėn me tė gjitha ato motra tė mia nėse sadopak ua kamė lėnduar shpirtin duke ua rikujtuar sėrish tė kaluarėn e hidhur pėr ēka paraprakisht iu kėrkoi falje dhe mirkuptim.

Autorja


------

ne foto
kopertina e librit

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:45


S'kam fuqi te kthehem ne vendlindje

" - Edhe sot e kėsaj dite nuk e di se sa ditė kishin kaluar kur policia serbe na hyri brenda. Aq shumė u frikėsova por, shpėtova,nuk na ndodhi asgjė. Na i dhanė tre minuta tė dilnim nga shtėpia, dhe dolėm. Kur arritėm nė Pejė, policia na ndalėn pėrsėri, na kėrkuan nga 50 DM pėr person nėse donim tė vazhdonim pėr nė Shqipėri. Ne kishim vetėm 200 DM, e ishim nentė veta. "Kush do tė shpėtonte? Cilin do ta ndalnin? Pyesnim nė heshtje, ndėrkaq babai ua dorėzoi paratė dhe u tregoi se ishim nėntė veta. Na shikuan dhe pasi ia morėn nėnės dhe mua unazat nga duart, na lėshuan. Nė dalje tė Pejės, na ndali grupi tjetėr i policisė. Edhe ata na kėrkuan para dhe nuk do t'na lėshonin sikur njė familje nga Gllogjani tė mos i jipte 200 DM. U nisėm. Disa metra mė larg, policia kishte ndalur kolonėn qė ishte e gjatė deri nė kufi. Ata ishin banorė nga fshatrat e Ferizajit, Suharekės, Rahovecit, Prizrenit, Malishevės e ndoshta edhe tė Gjakovės. Policia nuk lėshonte askė pa e kontrolluar dhe ne duhej tė prisnim nė rrugė. Edhe pse nuk bėnte shumė vapė, ishte vėshtirė tė rrije e tė prisje aty. Nuk kishim as ujė e as bukė. Policia nuk na lejonte as tė ktheheshim por as tė vazhdonim, madje as tė uleshim. Ashtu nė kėmbė, tė mbėshtetur nė njėri-tjetrin, qėndruam mbi 11 orė. Kishte rėnė errėsira e parė kur kolona filloi tė lėvizė ndagalė. Ishim aq tė lodhurė, por, megjithatė, shpresonim se do tė arrinim tė gjallė nė Shqipėri. Rruga ishte e gjatė por, ajo u vėshtirėsua edhe mė shumė kur gjatė natės filloi njė shi i madh dhe mėngjesi gėdhiu i ftohtė. Fėmijėt tė lodhur filluan tė qanin, e policėt ishin egėrsuar shumė. Si dukej, ata kishin humbur shokėt e tyre diku. Kishim edhe dy-tri kilometra pėr tė arritur deri te kufiri,dhe nė momentin kur arritėm tek vendi ku bėhej pengesa pėr vazhdimin e rrugės, policėt filluan tė na kontrollonin sėrish. Na preknin trupit, kurse meshkujtė i rrahnin dhe i detyronin t'u jepnin para. Ne nuk kishim, edhe herėn e fundit na ndihmuan tė tjerėt. Kur vėllanė tim 12 vjeēar filluan ta rrahnin, unė i ika nga dora e policit qė po mė kontrollonte dhe u hodha mbi vėllanė. Doja qė, sė paku, njė tė rame t'ia marrė unė. Eshtė vėllau i vetėm pas nėntė motrave. Polici qė po e rrahte, mė tėrhoqi pėr flokėt e gjata dhe mė drejtoi kah kryepolici i cili, nė prani tė kolonės, me majėn e thikės filloi t'mi zhvishte rrobat. Mi hoqi tė gjitha nė prani tė babės, nėnės, vėllaut,burrit dhe fėmijėve tė mij. Fėmijėt filluan tė qajnė me tė madhe, por aq u bėnte atyre, dhe kryepolici mė tėrhoqi deri tek strehimorja e tyre e improvizuar qė ishte nė afėrsi tė rrugės. Mė hodhėn mbi tavolinė, mi lidhėn duart pėr tė, tė cilėn siē duket e kishin pėrgatitur enkas pėr t'i dhunuar femrat shqiptare. E di qė pasi filloi tė mė ē'nderojė, me kokė i rashė tavolinės, kurse ata qeshnin e flisnin sikur tė ishin nė spektakėl. Tėrė kėtė e shihnin edhe tė afėrmit e mi, e shihnin edhe qytetarėt e tjerė dhe tėrė kolona e gjatė qė po lėvizte andej. Si nė ėndėrr mė kujtohet kur i urdhėruan familjarėt e mi tė ecin. Edhe sot mė tingėllon nė kokė zėri i nėnės sime, e cila nuk kishte dashur tė vazhdojė pa mua. Edhe sot e kėsaj dite nuk dihet se ku ėshtė. Mė kujtohet se pėrveē dhunimit, mė goditėn disa herė me kondak nė kokė. Nuk mė kujtohet si, dhe kush mė ka dėrguar deri nė Kukės, por e di se aty kam dėgjuar edhe shumė klithma, dhe shumė gjėmė, shumė thirrje pėr ndihmė nga shumė femra tė tjera qė i dhunuan. Nė spitalin e Tiranės qėndrova e shtrirė 19 ditė. Gjashtė ditė me radhė mė kishte qėndruar burri tek koka, e unė nuk e njihja. Nga goditja nė kokė kisha harruar ēdo gjė.Vetėm zėri i bijės sime 5 vjeēare qė mė thėrriste e qante pse nuk i flisja, mė nxorri nga ajo komė, qė edhe mjekėt u befasuan. Sot nuk kam fuqi tė shkojė e tė jetojė nė vendin ku kam jetuar mė herėt me burrin dhe fėmijėt. Nuk mund tė kthehem as nė vendlindjen time, sepse nuk kam fuqi. Mė vjen turp pėr atė qė mė ka ndodhur. E kanė parė edhe qindra bashkėfshatarė tė mi. Unė kam pasur fatin tė mė kuptojė burri, por jetoj me dy plagė qė nuk do tė mė shėrohen kurrė. Jetoj me plagėn qė ma morėn nėnėn, dhe me plagėn e dhunimit, qė ėshtė mė e rėndė se vdekja", - theksoi, nė fund tė rrėfimit, D.R. nga njė fshat i Pejės.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:45


Jeta ma kėtheu shpinėn atėherė, e tash vetėm e shikoj atė
Bedrija jeton e vetmuar, dhe ēdo ditė heq tė zitė e ullirit pėr tė siguruar kafshatėn e gojės. Banesa ku ishte strehuar ajo ishte njė banesė e improvizuar mbi kulmin e njė ndėrtese nė lagjen “Dardania” nė Prishtinė. Banesa gjysėm e errėt, me mobile shumė tė vjetra, toka pa mbulojė dhe banjo, e parregulluar, ngjanin me shtėpitė e vjetra tė fshatrave rurale nė shumė komuna tė varfėra nė Kosovė . Nė njė nga dollapėt e pakėt qė kishte improvizuar nė afėrsi tė shtratit, ajo kishte lėnė rrobat e saja tė pakėta, disa libra, dhe pothuajse hapėsirėn mė tė madhe e kishte lėnė pėr disa fotografi qė ishin gjysmė tė grisura dhe tė pėrlyera. Ajo qė binte nė sy mbi tė gjitha, ishte njė nga fotografitė e saj gjysėm e djegur tė cilėn ajo e kishte futur nė njė kornizė tė vlefshme. Fytyra e saj ndonėse e bukur, qė larg tė jepte tė kuptosh se ishte e mėrzitur. Edhe gjatė pėrshėndetjes dhe fjalėve tė zakonshme ajo e ulte shikimin dhe mėnyra se si vėshtronte njerėzit tė jepte tė kuptosh, se ajo ishte e shqetėsuar. Bedrija derisa po i largonte mbulojat e shtratit, dhe bėnte njė vend tė ulej, lėshoi njė ofshamė dhe fshehurazi kafshoi buzėn sikur donte tė fshihte diēka .
U ul nė shtratin e vjetėr qė mezi i ngjante njė shtrati, dhe pa pasur nevojė t’a pyesėsh asgjė me sytė e pėrlotur foli:“ e sheh kėtė banesė? Kėtu jetoj tani dy vite. Do tė pajtohesha pėr skamjen dhe mobilet e vjetra, sikur tė kisha njė ēmim mė tė lirė pėr qiranė. Unė pėr kėtė qymez detyrohem tė paguaj ēdo muaj nga 100 DM . Kėshtu kur nuk bie shi, nuk duket edhe aq keq. Po kur bie shi, detyrohem ta tėrheq shtratin nė mes tė dhomės, dhe nė katėr vende nė kėtė dhomė, nėse mund ta quaj dhomė, detyrohem tė vendosi enė qė ta presin shiun . Kėshtu e kisha edhe gjatė gjithė dimrit tė kaluar. Merre me mend si mund tė ngrohet njeriu nė kėtė banesė, kur ka vrima, dhe tė ftohtit depėrton brenda. Zot si po qėndroj....po ky nuk ėshtė halli im i vetėm. Nuk vuaj pse nuk kam banesė mė tė mirė, pse jetoj me 240 DM aq i marrė nga puna si infermjere, dhe ka raste kur detyrohem ta ha bukėn thatė, edhe pa kripė.....halli im ėshtė i madh, shumė i madh, e unė duhet tė bėhem si tė gjithė, tė punoj, tė jetoj dhe aktroj pėr tė mos u dhėnė mundėsinė njerėzve tė kėnaqen me fatkeqėsinė time“. Deshti tė vazhdoj tė flas edhe mė Bedrija, por me duar mbuloi fytyrėn e saj tė bukur qė sa vinte e zverdhej edhe mė dhe ashtu nė heshtje qau pėr disa minuta. Qante dhe herė pas here shtrėngonte duart e saj qė i dridheshin dhe ajo pėrpiqej ti fshihte duke i shtrėnguar nė mes vete, e herė duke i futur nė mes tė gjunjve qė i dridheshin. Nė dhomėn gjysėm tė errėt dėnesja e saj behej edhe mė e rėndė, dhe lotėt qė i bashkoheshin nė mjekėrr sikur tėrė botėn e kthenin nė epokėn e rėndė tė luftės, e cila ende nuk ka marrė fund pėr tė gjithė njerėzit. Bedrija shikoi disa sekonda kah fotografia nė kornizė , e mori atė nė dorė dhe pasi mori frymė thellė tha “ I sheh kėta njerėz, janė njerėzit e mi mė tė dashur qė kam pasur. Ėshtė babai, nėna, vėllau im i vetėm dhe unė. Janė kėto ditėt kur unė isha fėmijė, kur nuk kuptoja se ēka po ndodhte rreth meje, kur unė me vėllanė merresha me lojėrat fėmijėrore, dhe nuk kuptoja pse babai e kishte tė rėndėsishme ti dėgjonte lajmet, tė dinte ēka po ndodhte rreth nesh dhe me ne . Ai e dinte se koha qė po vinte, pėr ne ishte e tmerrshme , se lufta ishte e pashmangshme dhe, se pėr liri duhej sakrifica qė pėr tė ardhmen duhej punuar. E unė si ēdo fėmijė pėrpiqesha tė kėnaqesha me ato qė kisha, pa e kuptuar se policėt qė endeshin e plaēkinin ēdo ditė nė qytetin tonė, njė ditė do tė jenė ata qė do tė ma marrin lumturinė mua, dhe njerėzve tė qytetit tim. Babai nganjėherė si nė mahi na thoshte: nėse mua mė ndodh diēka apo ndonjėrit nga ne, ata qė mbesin duhet tė vazhdojnė tė jetojnė me lirinė qė vjen, sepse liria do sakrifica, liria do gjak dhe liria i ka rrėnjėt nė gjak. Unė ato i shihja si fjalė tė urta tė popullit pa e kuptuar se ato ishin udhėrrėfim i vėrtetė dhe pa ditur ta kuptoj e pa menduar se ato ditė ishin shumė, shumė afėr. Kur serbėt bėnė masakėr mbi Jasharajtė, babai na tha “ kjo ėshtė ajo qė jam pėrpjekur tė ua sqaroj me vite , serbėt janė tė tillė, ata pėr ta mbajtur Kosovėn tė pushtuar, bėjnė ēdo gjė dhe po i njejti fat do ti ndjek edhe shumė familje kosovare.Derisa tė mbaroj lufta, Kosovės do ti bėhen edhe shumė familje dėshmore, do ti kushtoj shumė shtrenjtė liria, por ajo duhet tė vij me ēdo ēmim, sepse ėshtė koha e fundit qė ne kosovarėt duhet tė zgjohemi dhe ta marrim pushkėn e lirisė nė dorė. Atėherė e kuptova se babai fliste tėrė kohėn pėr njė luftė tė afėrt, por qė edhe unė si tė gjithė fėmijėt, frikėn e mbaja por nuk guxoja tė besoja se ajo do tė mė ndodhte mua , mua qė isha rritur e pėrkėdhelur nga familja dhe njė ditė do tė mbetesha e vetmuar, krejt e vetmuar pa askėnd nė kėtė botė… “ dhe vaji prap ia ndali fjalėt nė fyt dhe kėtė herė ajo u ngrit nė kėmbė dhe sillej nėpėr dhomė e trishtuar duke i fėrkuar duartė mes tyre .
Pas masakres sė Prekazit, babai nuk e fshihte mė nga ne fėmijėt se ishte i lidhur me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, dhe se po punonte me komandėn e tyre. Kishte edhe me nga dhjetė ditė qė nuk vinte nė shtėpi. Kur vinte nuk i hiqeshim nga prehėri, edhepse as unė e as vėllai im nuk ishim mė fėmijė. Nė shtator u vra dhe botėn e shihja si tė rrėnuar, si ferri vetė. Atė kohė mendoja se nuk ka asgjė nė botė qė do tė mė bėnte mė tė mėrzitur. Muaj mė vonė njerėzit e UĒK-sė, na u lutėn qė ta lėshojmė shtėpinė dhe tė shkojmė nė njė vend mė tė sigurt, por nėna tha “ do tė rrimė tė presim edhe ne, le tė bėhet me ne ēka tė bėhet me gjithė Gjakovėn” dhe aty mbetėm.Kur filluan bombardimet dhe filluan ti vrasin njerėzit, nėna nuk fliste asgjė , ndoshta atėherė e kuptoi pse duhej tė vendoseshim nė vend mė tė sigurt. Ditėn e katėrt kur ushtarėt serbė na erdhėn nė shtėpi pushkatuan nėnėn dhe vėllanė. Mua mė morėn me vete, mė dhunuan, dhe trupin tim e masakruan, pėr sė gjalli, e dogjen me cigare sa mė nuk kam forcė ta kujtoj. Sa herė e zbuloj trupin tim dhe shoh gjurmėt e dhunimit sikur vdes diēka nė mua dhe tani jeta ime ėshtė shkatėrruar pėrgjithmonė.
Tani, jetoj pa asnjė ndihmė edhpse do tė duhej dikush tė mendoj pėe mua.

Nga Libri i Luljeta Selimit ''Rrefimet e femrave tė dhunuara gjatė luftės nė Kosovė”

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
AdministratorEnkelejda
Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
Tema u vendos nė Krye
1-2-2010 nė 03:46

Super Moderator
*******


Foto


Postime: 11608
Regjistruar: 2-12-2009
Vendndodhja: Diku neper bote!!!

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Bricjapi
Mosha: 41
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 09:50


te gjithe e dime se sa ka vuajtur kosova ne ate kohe lufte por me vjen keq dhe nuk mund te flas dot per sa i perket atyreve aspekteve te luftes
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1  2  

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11