Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1    3
Autori: Subjekti: Rrėfime tė vajzave shqiptare tė dhunuara gjatė luftės nė Kosovė

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:34
Rrėfime tė vajzave shqiptare tė dhunuara gjatė luftės nė Kosovė


Njė vajzė qė ka pėrjetuar tmerrin

Ishim mėse 150 persona qė ishim strehuar gjithandej nė fshat. Vetėm dy katunde mė larg zhvillohej njė luftė ēuditėse. Krismat e armėve dėgjoheshin aq mirė dhe aq afėr sa qė ta merrte mednja se vetėm njė livadh mėtej po zhvillohet kjo luftė. Kishim kaluar katėr ditė nė atė vend pak sa mė tė sigurtė nga tė tjerėt. Fshati ishte buzė malit dhe ne mendonim se mund tė iknim mė lehtė. Une isha vetė e katėrta motėr, me babain dhe nėnen time. Ishin edhe tė afėrmit e tjerė aty. Kishte nga katunde tė ndryshme qė ishin strehuar nė tė njėjtin vend. Mė parė ishim nė njė fshat tjetėr tė strehuar, por kur morrėm vesh se serbėt kishin mėsyerė atė fshatė pėr ta sulmuar, plaēkitur dhe djegur vendosėm qė tė largohemi edhe pse kishim qėndruar aty pothuajse qė nga fillimi i luftės. U larguam disa fshtara mė larg. Menduam se jemi mė tė sigurtė. Por siguria jonė ishte vetėm katėr ditė. Tri ditė mė vonė filloi njė betejė e cila vazhdoi disa ditė. Shpėrthimet qė dėgjoheshin afėr, por nuk na trembnin. Ishim mėsuar me ato krisma, ishim mėsuar tė vuajmė... Rreth orės 20 nė mbrėmje erdhėn disa fėmijė, dhe na treguan pak mė larg nga ne vėreheshin disa persona, qė duket se nuk janė shqiptarė. S’dinim se ēka tė bėjmė. S’dinim kah tė mbajmė. Vendosėm tė gjithė qė tė rrijmė aty. U pėshendetėm me njėri-tjetrin. U pėrshednetėm pėr sė gjalli. Ish vėshtirė, shumė vėshtirė tė pėrshendetėsh me motra, me nėnėn, me babain e me tė tjerėt, pėr sė gjalli. E dinim se jemi tė vdekur. Tė gjtihė. Pak mė vonė arritėn paramilitarėt. Kishte edhe rusė. Dhe kishte edhe disa qė flisnin shqip, por nuk mundeshim tė vėrejmė se kush ishin ata dhe se a ishin shqiptarė, sepse bartnin edhe maskat. Na nxorėn nė oborr dhe na ndanė tė gjithėve. Burrat me njė anė. Vajzat me njė anė. Gratė me njė anė dhe fėmijėt e pleqtė me njė anė
[Modifiko 27.09.2006 nga Enkelejdaa]

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:34


Pasi na ndanė atėherė kėrkuan nga tė gjithė qė tė japim ēdo gjė qė kishim me vlerė. Kemi dhėnė gjithė ēka patėm. Njėra nga vajzat qė ishte nė rendin tonė qė na ndanė, hezitoi tė jipte njė shenjė qė kishte nė qafė. I thanė hiqe. Ajo kundėrshtoi. Tha, mė vritni se nuk e heq kėtė. Ne pakėz ēuditeshim me vendosmėrinė e saj. Njėri nga paramilitarėt ia hoqi me zor nga qafa atė shenjė dhe ajo pėrsėri ia mori nga dora: "Kėtė shenjė pėr sa tė jam gjallė nuk e merrni dot!". Njė tjetėr paramilitar nuk hezitoi qė ta vrasė nė sy tė tė gjithėve. Ne u stepėm dhe nuk guxonim tė lėviznim as kokėn. Ai qė e vrau atė vajzė mė parė i tha diēka nė vesh atij tjetrit dhe pastaj e vrau. Pasi e vrau e tėrhoqi zvarrė mėtutje, e zhveshi dhe e preu me thikė, kėtu ndėrpret rrėfimin e saj kjo vajzė duke marrur frymė thellė dhe shton: "Tmerr....i mbyllė sytė pėr njė kohė tė gjatė dhe pastaj vazhdon me lotėt e saj qė ia mbushin faqet pėrplot... edhe babain ma kanė vrarė, thotė ajo dhe vazhdon... na lanė ashtu pėr katėr orė. Nuk guxonim as tė uleshim dhe as tė lėviznim. Gjatė kohės kur ne qėndronim nė kėmbė ata i vranė burrat. Ma vranė babain... vranė fėmijėt... Nė sytė e kėsaj vajze vėrehej pasiguria... vėrehėshin ende traumat qė kishte dhe pėr kėtė arsye ndėrpret rrėfimin e saj pėrsėri pėr disa minuta... pastaj vazhdon pėrsėri me kėto fjalė: "Jo vetėm tė rriturit qė i vrisnin, e i shkruanin nė trup shenjėn e tyre me katėr "S" pėr sė vdekuri, por edhe fėmijėt dhe nėnat qė ishin aty... pėrsėri ndėrpret rrėfimin e saj dhe ngritet nė kėmbė
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:34


Muret e pėrgjakura

Gjatė rrėfimit tė saj ndėrhyra dhe e pyeta se ē’ndodhi mė pastaj me ata njerėz qė u ndanė nė grupe tė ndryshme? -Ēka pat tė bėhet... u bė mė e keqja, dhunuan, masakruan, vranė, prenė, varėn nėpėr litare... s’lan gjė pa bėrė.!
Rrėfimin e saj e vazhdon pėrsėri duke rrėfyer pėr kohėn kur kėto vajza ishin tė rrėmbyera dhe tė ndara nga mė tė dashurit e tyre.
Na morėn tė gjitha vajzave dhe na quan me njė shtėpi. Shtėpia ku na dėrguan u duk se ishte e njohur pėr ta. Muret e brendshme tė saj ishin tė lyera me gjak. Gjithēka, duke filluar nga hyrja e asaj shtėpie, nėpėr mure, oborr e dhoma tė tjera... Na futėn me njė dhomė pasi na ndanė nė katėr grupe. Mua mė ndanė me tri motrat e mia. Pėr njė ēast na lan tė vetmuara dhe atė ēast e shfrytėzuam qė tė bisedojmė edhe njėherė mes vete. U pėrshendetėm edhe njėherė. Gjatė bisedės qė bėnim sė bashku, nė tė njėjten kohė kemi dėgjuar britma tė ndryshme nga dhomat tjera... Ishin britma tė vajzave qė ishin ndarė dhe me siguri se ishin prerė pėr sė gjalli. disa minuta mė vonė erdhėn... Kėtu ndėrpret pėrsėri rrėfimin e saj vajza qė nuk mund t’iu pėrmbahet lotėve tė saj... Pasi erdhėn e morėn motrėn time tė madhe dhe shkuan nė njė dhomė tjetėr, pas 5minutave dėgjuam zėrin e saj, britmėn e saj... dėgjuam edhe njė krismė tė armės... Ne llogaritėm se e vranė. Pas pak dėgjuan ca zėra. Njėri zė ishte i njėrit nga ēetnikėt kurse zėri tjetėr ishte i motrės tonė. Nga dhoma jonė ka dalur ēetniku tjetėr qė vetėm rrinte aty dhe asgjė nuk fliste, vetėm pinte cigare. Ėshtė bėrė njė gjurullti... ka hyrė njėri nga ēetnikėt nė dhomėn tonė dhe na tha: "Motra juaj ka vrarė shokun tonė" tash do tė hakmerremi ne nė Ju... Me sigruri se motra e jonė ka ditur se ē’do tė ndodhė me tė, dhe pėr kėtė arsye ka vepruar ashtu siē veproi, pėr tė vdekur e lumtur dhe pėr tė mos jetuar kėshtu siē jam unė, siē jemi ne siē janė ndoshta edhe mijėra tė tjera nė Kosovė. Nuk e di mund tė ketė ndodhur ngjarja. Si mund ta ketė vrarė motra ēetnikun, apo edhe ka mund tė ndodhė diēka tjetėr pėr tė cilėn nuk di gjė. Po tė kishm ditur se do tė ndodhte ajo qė ndodhi me ne, me siguri se do tė kishim vepruar edhe ne nė tė njėjten mėnyrė. Motra qė vrau ēetnikun, nuk duroi as qė tė maltretohet pėr sė gjalli. Zėrin e motrės mė nuk e dėgjova...

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:34


Ēetniku qė u vra nga shokėt e tij

Pėrgatituni na thanė kur erdhėn nė dhomėn tonė... s’ditėm se pėr ēfarė tė pėrgatiteshim. Hyrėn pėrsėri nė dhomėn tonė dhe pyetėn: "Cila deshiron e para? Nuk flisnim asgjė. Cila?... pyetėn edhe njėherė! Pėrsėri nuk folėm. Dhe pastaj morėn motrėn time tė tretė. Pastaj e morėn edhe motrėn tjetėr. Mua mė lanė vetėm. S’disha se si tė veprojė. Mendjen e kisha pėr tė vepruar ashtu siē kishte vepruar motra ime e madhe, por nuk kisha se si, sepse shpresoja se sėpaku mua do tė mė lėjnė tė lirė... dhe kėtu ndėrpret vajza pėrsėri rrėfimin e saj duke qajtur me gjysmė zėri dhe duke i fshirė lotėt qė nuk e lenin ti hapė sytė... Ka hyrė njėri nga ata ēetnikė nė dhomėn ku isha unė dhe mė ka pyetur se sa vjeēare jam... gjashtėmbėdhjetė ithashė. Pėr habi dhe ēudi mė ka shikuar gati njė minutė nė sy pandėrprerė dhe mė ka thėnė.... Edhe une e kam njė motėr 16 vjeēare dhe se kam parė qė nga fillimi i luftės. Doli sėrish nga dhoma. Pastaj kam dėgjuar njė zhurmė nė korridorin e asaj shtėpie. Kam dėgjuar edhe njė zė shqip. Nuk i besoja veshėve, sidomos kur dėgjoja duke thėnė "dhunoje se ėshtė e bukur" nuk isha e sigurtė se a mendonte pėr mua apo pėr ndonjė tjetėr, nė atė moment kam dėgjuar zėrin e atij shqiptari duke thėnė nė serbishte "Nemoj brate" dhe ėshtė zbrazur njė rrafall automatiku. Pastaj ēetnikėt kanė qeshė pėr njė kohė tė gjatė. Mė vonė ka ardhur pėrsėri personi i mėparshėm dhe mė ka thėnė se, vetėm njė motėr e kam tė vrarė dhe se dy motrat tjera janė gjallė dhe gjallė do tė mbesin. Nuk flisja asgjė, sepse nuk guxoja dhe nuk kisha fjalė nga frika. Mė tha tė pres pak aty se sė shpejti do tė mė lirojnė. Sapo doli jasht u dėgjua njė krismė tjetėr. Me gjasė kishin dėgjuar llafet e tij qė mė kishte thėnė mua dhe e kishin vrarė shokun e tyre.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:35


Alivanosja

Pasi vranė shokun e tyre donin tė hakmerreshin nė mua dhe kanė hyrė katėr tė tjerė brenda duke mė thėnė qė tė zhvishem dhe tė mos provojė asgjė, pėrndryshe do tė mė vrasin. Kam refuzuar duke qarė dhe kėtu pėrsėri ndėrpret fjalėt e saj... pas disa minutave vazhdon pėrsėri rrėfimin... Pasi refuzova kanė hyrė pėr dere edhe katėr persona tjerė me maska, nuk e di se a ishin tė njėjtit persona qė mė herėt kur na morrėn nga vendi ku ishim strehuar folėn shqip dhe jan munduar qė tė mė zhveshin, por pasi vendosa se me ēdo kusht tė vdesė dhe tė mos zhvishem mė kan rėnė me Grykė automatiku pas koke, pastaj nuk di asgjė mė se ēka kanė bėrė me mua... Dikur vonė mu ka kthyer vetėdija dhe aty kam parė disa persona qė edhe sot mė kujtohen duke pirė duhan, duke qeshur dhe duke marrė "Shprica" nėpėr duar. Se a kam fjetur pėrsėri nuk e dijė... Mė duket se gati pas dy ditėve kur mė kaloi ajo tronditje kam hapur sytė dhe kam parė se jam e rrethuar nga dy motrat tjera dhe mė thoshin se ēdo gjė do tė rregullohet. Ishin tė lodhura dhe ēdo herė kur i mbylli sytė, mė rrinė ajo pamje tė motrave, gjė qė mė shqetėson rregullisht. Pas disa orėve mė ka ardhur vetėdija dhe jemi larguar nėpėr disa ara e livadhe tė trijat sė bashku. Binte Shi pa ndėrprerė...s’kishim ngrėnė tri ditė me radhė. Ishim tė lodhura e tė rraskapitura... vendosėm tė shkojmė nė vendin ku na morėn tri ditė mė parė. Kur shkuam aty, nuk ishte askush i gjallė. Ishin vetėm trupat e tė vrarėve dhe tė masakruarve. Trupi i vajzės qė ishte vrarė nė atė moment kur na morrėn, pėr ēudi nuk ishte mė aty. E kėrkuam babain, nėnėn e i kėrkuam tė tjerėt qė i kishim lėnė aty. Askush nuk mundi ti gjejė. Edhe sot nuk dijmė pėr trupin e babait qė u vra atė ditė kur na morėn ne nga ai vend. Nėna thotė se pasi e kanė vrarė ata dhe disa tė tjerė kanė ardhur me njė kamion dhe i kanė larguar nga aty, por ne shpresojmė se sė paku gjendet i gjallė diku nėpėr burgje, pasiqė nuk ėshtė lajmėruar deri sot, gjė qė po tė ishte i lirė nuk do tė lente kurrė pa u lajmėruar. Aty, nė vendin e ngjarjes kemi qėndruar gati dy orė, kemi kėrkuar nė ēdo skaj tė asaj shtėpie, trupat e tė vdekurve, masakruarve ose tė gjallėve qė mendonim se ishin strehuar diku nga frika. Por e gjithė kjo ishte e kotė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:35


Pas dhunimit i luta tė mė vrisnin

L.B. 16vjeēare nga komuna e Shtimjes.

"Nuk dėshiroj tė flas me emėr pėr ngjarjen mė tė hidhur tė jetės sime. Ndonjėherė nuk kam dėshirė tė jem nė mesin e tė gjallėve. Vetėm diēka mė mban nė jetė. Fare pak njerėz dinė se mua mė kanė dhunuar. Edhe ata qė kanė njohuri se atė ditė mė datėn 22 prill 99, mė kanė dhunuar, nuk janė njerėz tė rrethit tim. Nė mėngjes, jemi nisur tė shkonim pėr nė Shqipėri disa vetura qė kishim mbetur nė rrethinėn e qytezėts. Policia ndėr tė cilėt shumė paramilitarė, na kanė ndalur nė rrugė, posa kemi arritur nė afėrsi tė Qafės sė Dulės. Katėr vetura janė ndalur dhe pasi janė keqtrajtuar fizikisht njerėzit e tyre, nga ato, janė ndalur tri femra. Unė kam qenė mė e reja, njėra, mė duket se ishte mė e pjekur se unė, dhe tjetra mė duket se eka qenė nuse pa fėmijė. Dy tė tjerat, duket se kishin qėndruar rreth njėzet ditė nė njė fshat afėr Shtimjes, pasi kishin arritur nga Prishtina nė fund tė muajit mars, kur serbėt i kishin dėbuar nga Kryeqyteti. Na kanė ngarkuar tė triave nė njė pizgauerė dhe na kanė nisur pėr nė Shtimje. Asnjėrėn, nuk na kanė rrahur, por kemi pasur shumė kėrcėnime. Na kanė zbritur nga pizgaueri nė hyrje tė Shqimjes dhe na kanė vendosur nga pizgaueri nė hyrje tė Shqimjes dhe na kanė vendosur nė njė shtėpi dykatėshe. Mua, mė kanė dėrguar nė njė bodrum, dy tė tjerat nė katin e pėrdhesė. Fillimisht na kanė thėnė se do tė na pyetnin pėr guerilėn shqiptare dhe pastaj do tė na lironin, duke na dėrguar deri nė kufirin shqiptar.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:35


Pse nuk je e virgjėr?!

Nė bodrum, kam qėndruar deri nė mbrėmje, pastaj kanė ardhur tre paramilitarė, njėri prej tė cilėve mbante maskė nė fytyrė. E kisha shumė tė qartė se ēfarė do tė ndodhte. Njėri mi ka prerė nė tė gjitha pullat e kėmishės me njė bajonetė tė gjatė. Mė janė kėrcėnuar se nėse bėrtas do tė mė vėnin nė damarė shricė droge. Nuk kam mundur tė mos bėrtas dhe njėri prej tyre m’i ka vendosur gjunjėt nė tė dy duart, ndėrsa tjetri m’i ka zhveshur egėrsisht pantollonat dhe veshjet e brendshme. Njėri prej tyre ka dalė jashtė. Mė kanė dhnuar tė dytė me rend, kude mė fyer kombėtarisht. Madje, ankoheshin se nuk mė kishin gjetur tė virgjėr dhe pėr kėtė shkak deshėn tė meØvrisnin. Kah mesnata, kur unė isha strukur nė njė kėnd tė bodrumit ku kishte disa batanije ushtarake, ata filluan tė pinin alkool. E mbaja nė prehėr njė batanije dhe atėherė mė britėn se nėse nuk e heq batanijen nga gjunjėt, vėrtet do do tė mė vrisnin. Unė qaja, ndėrsa ata pinin dhe kėndonin dhe thoshin se jne jemi kėtu pėr t’ju detyruar tė lotoni, pasi nuk e pranoni Serbinė. Para mėngjesit, derisa ata flinin, kanė hyrė edhe dy paramilitarė tė tjerė, njėri prej tė cilėve i maskuar. Mė kanė dhunuar deri nė mėngjes, ndėrsa ai me maskė nė fytyrė edhe mė ka rrahur. Kur ėshtė hapur dera e bodrumit, i kam dėgjuar britmat e femrave tė tjera qė po i rrahnin e me siguri edhe po i dhunonin. Unė kam mbetur nė bodrum edhe dy net tė tjera dhe nė ēdo natė mė kanė dhunuar nga katėr paramilitarė. Ditėn mė jepnin bukė dhe ndonjė pashtetė dhe mė detyronin ta merrja ushqimin me dhunė. I kuptoja kur bisedoja se thoshin qė duhet tė mė dėrgonin nė njė kamp ushtarak ku kishte qindra femra shqiptare qė po mbaheshin pengje dhe kryesisht pėr shkaqe teØtilla. Mė kanė dhunuar pamėshirshėm disa net rresht. Megjithatė, fare pak njerėz dinė se mua mė kanė dhunuar. Kam edhe offerta nga djemtė, por nuk kam guxim tė vendos pėr fatin e jetės sime, meqė, unė kam trauma dhe herėt a vonė njė gjė e tikkė do tė dihet. Po pėrpiqem ta mbaj dhunshėm freskinė trupore, por shpesh mė mbulojnė djersėt dhe tretem nė mendice. Ndryshe nga shumė femra tė tjera tė dhunuara, unė kam menduar pėr vetėvrasje dhe kam bindjen se meshkujt duhet tė mė ofrohen mua, sikur edhe femrave tė tjera tė dhunuara tė cilat pa dashjen e tyre janė gjetur nė kthetrat e armikut qė ka ardhur pėr tė na shkatėruar kombėtarisht. Ne, megjithatė, nuk do tė jemi nėna tė liga e tė pandjenja. Do tė jemi nėnat mė tė mira qė do tė dimė ēfarė t’u lėmė amanet fėmijėve tanė. Besoj se do tė kenė mėshirė ndaj nesh qė mezi u kemi shpėtuar ekzekutimit, pasi jemi dhunuar dhe nė tė vėrtetė, pėr ne edhe jeta nuk ka kuptim. Morali ėshtė shtylla e jetės, por neve nuk mund tė na quajnė femra pa moral.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:35


Nėna dhunohej nė prani tė fėmijėve

N.D 19 jeton nė Prishtinė

Por nuk jam nga kėtu. Shtėpinė na e kanė djegur tėrėsisht, tash e kemi zėnė njė banesė serbe dhe nuk do ta lėshoj, pa u takuar me pronarin e saj edhe po tė vijė njė mijė KFOR-a. Mė kanė ndarė nga grupi i bashkėvendėsve tė mi, shumica nga tė cilėt kanė qenė femra. Burrat ishin nė front dhe ne ishim krejtėsisht pa mbrojtje. Na kanė zgjedhur nga grupi katėrmbdhjetė femra dhe na kanė ndarė e na kanė dėrguar nė njė pėrrockė. Na kanė komanduar tė ulemi dhe na kanė pyetur, mos kemi ndihmuar ndonjėra prej nesh UĒK-nė. Ne u thamė se vetėm ikim nga granatimet dhe shkojmė nė vend mė tė sigurt. Pastaj, rend na kanė ngritur nė kėmbė dhe ēdonjėrit paramilitar udhėheqėsi i tyre i ka dhėnė nga jė femėr. Na kanė largura vetėm nga pesė a gjashtė metra larg njėra tjetrės dhe na kanė zhveshur tė gjtihave. Mė vjen turp tė shprehem tėrėsisht se ēfarė ka ndodhur me ne gjatė dhunimit. Dy nga grupi edhe i kanė vrarė, pasi kanė kundėrshtuyar tė zhvishen sipas urdhrave. Ne kemi britur tė madhe kur i kanė pushkatuar dhe kemi menduar se asnjėra nuk do tė shpėtojmė nga plumbei i automatikut. Kemi shpėtuar nga predhat, por nuk kemi shpėtuar nga rrahjet dhe dhunimet. E dimė se ka qenė luftė, por lufta nuk bėhet pėr dhunime. Kam parė pėr tė parėn herė nė jetė si qajnė fėmijėt qė britnin pranė kėrcėnimeve qė bėnin paramilitarėt e tjerė qė vėzhgonin vendin e krimit moral nė pėrrockėn ku e ekzekutuan dy femra, pasi refuzuan tė dhunoheshin nga serbėt. Problemin e dhunimit tim e di familja ime dhe shumė tė tjerė. Unė kam vendosur tė mos shkoj mė nė fshat dhe dua tė lirohem nga rrethi im, vetėm e vetėm tė mos traumatizohem. Do tė preferoja tė bisedoja me aktivistet e Forumit tė Gruas, tė cilat do tė kuptojnė me dhimbje problemin e femrave tė dhunuara dhe tė dalin nė lėkurėn tonė. Ēfarė tė them pėr perspektvėn? Nuk mė jetohet aq, mendoj se jam e nėnēmuar pse nuk kam kėrkuar tė mė vrasin, por sėrish nuk jam fajtore.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:35


Fėmijėt dėgjonin britmat e nėnave

N.L 34 nga rrethi i Prizrenit

Nuk mundem tėrėsisht tė tregoi se ēfarė ka ndodhur atė ditė kur na kanė dėbuar pėr neØShqipėri. Burrat vėrtet i kishim nė front dhe vetėm ne femrat,m ishim nė fshat. Kur kanė filluar tė na granatojnė, i kemi marrė vetėm fėmijėt dhe kemi qenė tė detyruara ta shfrytėzojmė vetėm korridorin qė na drejtonte pėr kufirin e Shqipėrisė. Na kanė detyruar tė ecim kėmbė nė drejtim tė Zhurit dhe kemi ecur derisa ka filluar tė errėsohet. Njė grup policėsh serbė na kanė pritur nė hyrje tė Zhurit dhe fillimisht na kanė ulur nė baltė. Pėr tė na i marrė shėnimet e para pėr gjendjen tonė dhe pėr rrugėn ku ishim nisur. Ata e dinin se nee vinim nga njė fshat i Prizrenit, sepse komunikonin me paramilitarėt e atjeshėm pėrmes radio-lidhjeve lokale. Na kanė theØnė pastaj se duhej tėktheheshim patjetėr nė njė fshat tė afėrt nga vendi ku ishim, sepse, nata nuk ishte e sigurt pėr udhėtim. Ishim qindra femra, nė mesin tonė kishet edhe plaka, gra, nuse, vajza por edhe tė mitura. Njė plakė, e cila nuk mundi tė ecte mė tej, e vranė aty pėr aty dhe tė tjerave, na e bėnė tė ditur se kushdo qė mund tė ndihet e lodhur dhe mbetet nė rrugė, do tė vritet. Kemi udhėtuar edhe disa orė tė tėra, nėn pėrcjelljen e policisė dhe paramilitarėve bashkė, derisa na kanė dėrguar diku shumė mė larg se qė na premtuan. Na kanė vendosur nėpėr shtėpi tė zbrazėta dhe na kanė renditur si kanė dashur vetė. Nė dhomėn timei kanė futur tri vajza dhe dy gra tė reja, tė cilat kishin nė duar fėmijė, tė cilėt qanin pa rreshtur. Pastaj, nuk kanė lejuar qė ne tė gjitha tė flenim nė atė dhomė, me pretekst se do ta kishim ngushtė. Ishim shumė tė lodhura, por nuk flinim, sepse paramilitarėt dhe policėt pinin alkool dhe kėndonin kėngėn ēetnike. Nuk ka vonuar shumė dhe janė futur nė dhomat tona. I kanė marrė dy vajza dhe i kanė futur nė njė dhomė, ndėrsa njėren nga gratė e reja nė banjė. Tė gtjiha kemi dėgjuar britmat e femrave. Kundėrshtimet janė pėrshkruar me brutalitetin paramilitarė mbi viktimat. E kemi ditur se4 ēfarė po ndodh dhe tė gtjiha kemi qenė dakord qė tė vriteshim menjėherė pėr ta ruajtur nderin. I kanė dhunuar pėr disa orė rersht, pastaj, janė ndėrruar me tė tjerėt dhe mė vjen rėndė ta shpjegoj tėrė gjendjen dhe ta pėrkujtoj rastin. E gjtiha mė duket njė ėdnėrr. Ne kemi heshutr, ndėrsa fėmijėt s’ndaleshin duke qarė. Njė tjetėr fėmijė qė e kemi patur aty me vete ishte strukur, sepse, dinte tė frikėsohej. Mė dhimbsen fėmijėt qė kanė patur rast tė kalojnė nėpėr gjendje tė tilla, duke dėgjuar britmat e nėnave apo tė motrave.
Pastaj, na kanė marrė edhe neve, fillon tė qajė gruaja e dhunuar dhe pėr shumė momente ndėrpret rėffimi. “Po e shihni vjehrrin tim, ėshtė i sėmurė rėndė prej kur ka dėgjuar krimin mbi mua, ndėrsa, njė plakė, tė cilės i ėshtė dhunuar shumė brutalisht, vajza, ėshtė ēmendur dhe ja ku ėhstė nė tendėn pranė nesh. Nuk besoj se mund tė flitni em tė. Mua, mė kanė detyruar tė futem nė njė dhomė, ku njė polic i uniformuar po e dhunonte njė vajzė. Tmerr mė dukej skena. Serbi, as qė mė ka urdhėruar tė zhvishem. Ai pėrnjėherė ka nxjerrė bajonetėn dhe mi ka prerė tė gjtiha rrobat e veshura. E kam kundėrshtuar me tėrė forcėn dhe i kam britur tė mė vriste. Ata nuk mė vranė, sepse, qėllimi i tyre ishte qė ne tė traumatizoheshim. Njėri prej tyre fliste tė madhe dhe thoshet po mė kujtohet Bosnja, por kėtu duket edhe mė mirė. Na kanė mbajtur deri nė mėngjes dhe tė pakta janė atofemra, tė cilat nuk janeØdhunuar,. Nuk kemi patur ēfarė tė fshemim e as ēfarė tė shpjegojmė. Disi, ēdonjėra, shumė spontanisht, e di se po pėrpiqet ta minimizojė rastin, duke paraqitur sikur ka shpėtuar e paprekur. E di se nuk ėshtė ashtu, sepse, kam qenė pjesėmarrėse okulare e dhunimeve, por edje e dhunuar. Nuk besoj se jemi turpėruar, kjo ka ndoshur jashtė dėshirės sonė, kjo ka ndodhur nė momentin kur plumbin e kemi kėrkuar mė shumė se shpeØtimin. Nuk flasin me askė. Na kanė ardhur italianet dhe na kanė pyetur se ēfarė kemi pėrjetuar, asnjėra nuk tregon asgjė, sepse mendojnė qė do tė pasojė shkurprėzimi, ndėra asnjėra prej nesh, nuk dime ku I kemi burrat dhe a kanė shpėtuar, apo kanė vekur nė luftė.Kemi ardhur nė kėmbė nė Shqipėri pas katėr ditėsh udhėtimi, duke na transferuar fshat mė fshat, me nga njė grime bukė qė na e jepnin ēdo mėngjes. Jetojmė shumė tė brengosura dhe nuk mund tė takohem me bashkėshortin”.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:35


Kam gjurmė dhėmbėsh nėpėr trup!

M. 29 nga I njėjti grup femrash

“Dita kritike e pesėmbdhjetė majit, kurrė nuk do tė harrohet. Krejt afėrnesh, derisa nuk jemi largura, ka goditur NATO-ja nė Korish, opr nuk kemi vdekur. Mė mirė tė kishim vdekur atje, me nder e me fytyrė. Kam dėgjuar gjithēka dhe nuk mund t’i pėrkujtoj tė gjtiha skenat e trishtuara. Plumbei ėshtė i pastėrt, dhunimi ėshtė plumb mbi plumbea qė tė shpon gjithė jetėn. Posaēėrisht kur e dhunuara e di se pėr rastin dinė shumė tė tjerė. Mė kanė rrahur derisa humba vetėdijėn, mė kanė pėrgjakur, sepse, kam kėrkuar tė mė vrisnin, nuk kisha armė ta vrisja veten. Unė kam qenė nė katin e dytė tė njė shtėpie tė rregulluar bukur. Nė parket kishet gjak dhe kutėmonte erė e rėndė. Mė kanė lidhur pėr strati. Njėri prej tyre, ka dashur tė mė shpojė me njė injeksion, pėr tė cilin thoshte se posedonte drogė dhe nėse do tė ma jepte, mė pas, do tė mė dėrgonin nė njė kamp ku kishte vetėm femra. Mė thoshin se atje, femrat shqitpare, janė tė destinuara vetėm pėr qėllime seksuale dhe do tė pėrdoreshin nė fund tė fundit si mburoja kundėr trupave tė kombėsorisė sė NATO-s, nėse ata, do tė futeshin pėrmes invazionit nė Kosovė. Tash, na vjen turp tė shihemi me njėra-tjetrėn, por, mundohemi ta humbim escila tragjedinė e vet. Ndoshta kėshtu mbijetojmė mė lehtė tragjedinė e dhunimit. Sidoqoftė, nuk jemi fajtore, besoj se bashkėshortėt tanė, do tė jenė shumė tė mriė, vetėm duke na kuptuar se ēka kemi pėrjetuar e ēka kemi parė, derisa kemi arritur nė Kukės”.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:36


Gjyshja ka kėrcyer nga dritarja

L.Xh. 18 nga njė fshat afėr Prishtinės

“Pasi i kanė dėbuar tė gjtihė tė afėrmit tanė, babi, nuk deshi ta braktiset shtėpinė. Por, paramilitarėt, kanė ardhur menjėherė dhe na kanė largura nga shtėpia, sepse, plani i tyre ishte qė tė vendoseshin pikėrisht nė shtėpinė tonė. Pas gjashtė ditėsh, kanė urdhėruar qė ne tė ktheheshim nė shtėpitė tona, por me kusht qė tė kishim lėvizje tė kuizuara. Vinin ata ēdo ditė dhe na vizitonin, kėrkonin alkool dhe mbi tė gjitha kėrkonin nga ne qė tė fotografoheshim me paramilitarėt. Na preknin ēdo ditė ngapak, por ne, tėrhiqeshim me shpresė se kjo do tė kalonte. Ishte aty babai dhe gjyshja, por kishte edhe fqinjė tė tjerė qė pėrgatiteshin tė dilnin nė Macedoni, sepse ndryshe nuk do tė kalonim mir. Kanė ardhur njė mesditė disa paramilitarė tė dehur dhe pa mė pyetur, mė kanė marrė mua dhe motrėn time dhe na kanė ngujuar nė njė dhomė tė shtėpisė. Ėshtė ditur se ēfarė do tė kėrkonin nga ne, sep’se dy tir ditė mė parė, e njėjta kishte ndodhur nė afėrsi tonėn, por askush, nuk kishe pohuar e as pranuar rastin, sepse ne do tė iknim. Na kanė detyruar dhunshėm tė zhvishemi dhe kur ne kemi bėrtitur, gjyshja, nga pamundėsia t’i dėgjojė britmat tona, ka kėrcyer nga dritarja dhe ka rėnė nė tokė. E kishte thyer kurrizin dhe paramilitarėt e kanė tėrhequr zvarrė, derisa, ajo ka hyrė nė dhomėn prej nga kishte kėrcyer. Duket se e kishin sjellė tė ndjerėn, vetėm e vetėm tė dėgjonet britmat tona. E kanė mbajtur nė atė gjendje derisa e kanė kryer dhunimin, kurse gjyshės, nuk i kanė ofruar kurrfarė ndihme mjekėsore. Ajo, ka vdekur pas dy ditėsh, nga lėndimet nė boshtin e kurrizit, pasi kishte mbetur e paralizuar nė vend. Mė vjen turp tė pranoj se njėra prej nesh ka patur njeØshtatzėni rasti, tė cilėn e kemi pastruar posa kemi kuptuar. Babi ėshtė shumė i traumatizuar, gjyshja ka vdekur, ndėrja ne jetojmė disi tė heshtura dhe mundohemi qė me babin tė sillemi krejt normalisht, sikur nuk ka ndodhur asgjė. Babi ka propozuar ta ndėrrojmė shtėpinė, sepse, nuk i hiqet nga menda skena e ditės kobėtare, ndėrkaq, ne ngulim kėmbė se ajo ditė harrohet sa mė shpejtė tė jetė e mudnur. Na kanė dhunuar dhe na kanė rrahur pa mėshirė. Nuk jemi tė vetmet, pajtohemi se ka qenė luftė, pajtohemi se do tė kishim pranuar tė vriteshim, sepse, nuk kem ipranuar ta braktisim shtėpinė, as me kusht tė vrasjes dhe tė likuidimit tė tėrė familjes. Jemi tė lėnduara shpirtėrisht dhe kemi nevojė pėr t’u rehabilituar, nėse diēka e tillė do tė organizohet nė Kosovė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:36


Si ėshtė gjetur viktima e dhunuar dhe e prerė me thikė?

Xh.G. 32 farkatar nė Prishtinė

“Derisa po trupoja rrugėn e asfaltit, pėr tė kaluar nė pjesėn e Gallapit, kali, nuk donte tė ecte me tej. Vinte erė kufomash, por unė, nuk i kisha muhatur, meqė nxitoja t’I shmangėsha sa mė shpejt trevės sė rrezikshme. Jam ndalur dhe i kam kėrkuar viktimat. Ishin pesė trupa tė pajetė tė shqiptarėve, pak mė tej dy femra. Njėra ishte e veshur, tjetra ishte krejtėsisht lakuriq dhe me gjoksa tė prerė. Ishte prerė me thikė edhe nė organin gjenital dhe ksihte njė kryq tė prerė nė abdomen. Ishte shumė e qarte se ishte e masakruar. E kam zhveshur pallton dhe ia kam vėnė pėrmbi dhe kam vazhduar rrugėn, pa patur mundėsi tė bėja mė tepėr, meqė isha i vetėm nė rrugė. Shqiptarėt e kėsaj ane tė Gallapit, rrėfejnė se tė dy femrat, kufomat e tė clave janė gjetur aty, janė dhunuar mė 22 prill, kur ishin kapur nga forcat serbe, nė ppėrpjekje tė kalonin pėr nė Prishtinė. Meshkujt, kanė qenė tė ekzekutuar me nga njė predhė automatiku pas koke”.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:36


Pabesia e fqiut serb

L.G (23) nga rrethi i Pejės.

“Fqiu im serb, para se tė pėrfshihej nė luftė edhe ana jonė, njė mėngjes, hapi derėn e oborrit dhe duke thirrur vėllanė tha: Ne nuk do ta ngatėrrojmė fqinjėsinė, pavarėsisht se si do tė zhvillohet situata. Vėllai e lute tė hynte brenda, si zakonisht, se ishim fqinjė tė parė, por ai e refuzoi me arsyetim se ishte i zėnė. Kjo ka ndodhur njė javė para intervenimit tė NATO-s nė Kosovė, por kjo nuk do tė thotė se ne i besonim atij. Ashtu jemi marrė vesh me fqiun serb, qė cilado ushtri qė tė hynte nė fshat, ne ta mbronim njėri-tjetrin. Dikush thoshte se ai, pra fqiu ynė rreth dyzetave, ishte nė formacionet paramilitare serbe, por ne, nuk e kishim parė tė ngatėrrohej nė ato radhė. Mė 3 prill 1999, rreth ores 23.00, ai ka trokitur nė dyert tona, sė bashku me tetė paramilitarė tė tjerė. Tre kanė qenė tė maskuar, gjashtė tė tjerė pa maska. Vėllai ėsthė largura shpejt nga shtėpia, pėrmes murit tė thyer tė fqiuttonė shqiptar, prapa shtėpisė qė ēonte nė zabelin e afėrt, ndėras, uneØdhe dy motrat e tjera mė tė reja, sė bashku me hallėn, mbetėm nė shtėpi. Njėra nga motrat, a vrapuar tė kėrkonte ndihmė te fqiu serb, sipas premtimeve tė tij pėr tė na mbrojtur, por nga shtėpia e tij, nuk u pėrgjigj askush. Paramilitarėt, hynė brenda dhe kėrkuan armė dhe pasi u bindėn se nė shtėpi nuk kishte diēka tė tillė, u ulėn nė dhomė dhe kėrkuan kafe. Duke kėrkuar kafe, doli nė korridor dhe thirri me sa zė qė kishte, sepse ai, gjoja kishte gjetur diēka tė dyshimtė. I thashė: unė duhet tė dalė? E ai ka bėrtitur, ti pikėrisht ti! Kam dalė nė korridor, e prej aty, mė ka kapur pėr dore e mė ka tėrhequr nė dhomėn tjetėr tė fjetjes. E kam kuptuar menjėherė se ėsthė fqiu ynė qė kishte premtuar siguri, por ai menjėherė tha: nėse kundėrshton do tėtė vras dhe e ka pėrgatitur menjėherė pistoletin, qė i thoshte “skorpion”. Ka insistuar qė tė zhvishem vetė, por kam refuzuar! Mė ka thėnė se kjo do tė jetė kalimtre dhe askush nuk do ta kuptojė se ēka ka ndodhur! Pastaj mė ka thėnė se ne nuk njjihemi dhe se ai ishte gjoja nga Nishi. Zėrin ia njihja qind pėr qind, por, frikėsohesha t’ia thosha se ti je ky, pranė shtėpisė sonė, ngaqė do tė meØvriste. Unė nuk kam dashur t’i nėnshtrohem dhe kam filluar ta kundėrshtoj. Ai ka bėrtitur tė madhe dhe m’i ka lidhur duart me pranga pas shpine dhe ka filluar tė mė zhvesh shumė gjakftohtė. Mė thoshte se juve shqiptarėve, u bhjen nė vete vetėm forca dhe frika. Mė ka zhveshur. Dridhesha dhe fillova tė qaj me zė. Nė gjendje tė tillė mė ka dhunuar nė dhomė pėr 40 minuta. Kanė dalė gjatė asaj kohe shumė paramilitarė nė korridor pėr tė vėzhguar gjendjen dhe jam e bindur se e kanė ditur ēfarė po ndodhte nė shtėpinė tonė! I vinte era alkool. U ngrit dhe pasi ėshtė veshur, m’i ka zgjidhur duart. Ka dalė nė dhomėn e paramilitarėve dhe ka kėrkuar tė dilnin nga shtėpia. Qė tė gjithė janė ngritur duke thėnė, nėse kėtu do tė gjendet njė burrrė do t’u vrasim sikur qenve dhe se kėtu tash e tutje, thanė, do tė kthehemi pėr t’u ēlodhur, sa herė tė kishin nevojė. Nėse ikni, do t’ju vrasim, na thane. Posa janė larguar nga shtėpia, ne jemi veshur dhe kemi braktisur shtėpinė, duke qėndruar nė zabel tėrė naten e ftohtė tė atij prilli. Motrat dhe halla thane se sa nuk I kishin dhunuar, gjatė asaj kohe sa mė kishin dhunuar mua, por kishin thėnė se do tė ktheheshin pas dy orėsh qė tė na dhunonin neve tė tjerat. Unė u tregova se ēkfarė kishte ndodhur me mua nė dhomėn tjetėr. Edhe motrat, por edhe halla e kishin kuptuar se dhunuesi ishte fqiu ynė, I cili e ka braktisru fshatin, pikėrisht nė ditėt e hyrjes sė trupave tė NATO-s. E kanė pare duke ikur pa marrė asgjė nga shtėpia e vet. Ia kanė kallur tėrėsisht shtėpinė dhe nuk besoj se do tė kthehet nė Kosovė. Nėse e takoj pėrsėri vetė do tė hakmerrem nė tė, jam betuar se nuk e fali”, thotė L.G (23) nga rrethi i Pejės, njėra nga femrat e dhunuara gjatė luftės nė Kosovė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:36


Plaku ėshtė ēmendur pėr vajzat dhe nusen e djalit!

Dy pleq, burrė e grua, qėndrojnė tejet tė mėrzitur nėn njė tendė tė kampit italian numėr dy nė Kukės. Na drejtojnė refugjatėt tė takohemi me taq, s4epse janė nė afėrsi tė tendale tė ta poaliruarve nga burgu i Smrekovnicės, mė datėn 22 maj 1999 nė Kukės. Bėjnė tė ditur se atys qenkan bashkėshortėt, tė cilėve nė afėrsi tė kufirit shqiptaro-shqiptar tė Qafės sė Morinės, forcat serbe ua kanė ndalur dy vajza dhe nusen e djalit. “Plaku ka luajtur”, thonė „ e plaka ende po mbahet“. Plaka N.Q. rrėfen se ditėn kritike tė muajit prill, janė nisur pėr nė Kukės nga rrethi i Prizrenit. Nuk kemi ngrėnė e as nuk kemi pirė dy ditė. Nuk na kanė lėnė tė shpėtojmė sė bashku me vajza dhe me nusen qė ka njė fėmijė nė Shqipėri. I kanė ndarė veēantė vajzat e veē nusen me fėmijė. Nė njėrin camion kishte vetėm vajza tė reja e nė tjetrin kishte gra tė reja. Unė nuk di se farė ka ndodhur me to, sepse, neve nuk na pengua ntė kalojmė kufirin deri nė Shqipėri. Njė nuse qė ka ardhur nė Shqipėri tė nesėrmen, sepse ne kemi pritur te kufiri, ka treguar se ēfarė kanė bėrė shkiet me vajzat dhe nuset tona. Tė gjitha i kanė dhunuar dhe i kanė rahur, thoshte ajo. Disa prej tyre edhe i kanė vrarė, pasi nuk kanė pranuar tė ēnjerėzoheshin. Mė mirė t’i gjej tė vdekura, por mė dhimbset djali i vogėl qė ka mbetur me ato nė kėtė zjarr. Nuk po qetėsohemi dot! Burri im ka luajtur nga menda! Gjithkujt i thotė, unė kam ardhur nė Shqipėri, por vajzat dhe fėmijėt kanė mbetur tė luftojnė nė Kosovė. Po pėrpiqem ta kuptoj, por e di se si mė kurrė nuk do tė vijė nė vete. Nusja qė ka ardhur kėtu nė Kukės ka thėnė se i kanė keqtrajtuar shumė rėndė dhe i kanė vendosur nė njė ēerdhe paramilitarėsh, ku i dhunojnė sipas tekeve tė tyre. Kush e di, ndoshta nuk ėsthė ashtu, dhashtė zoti tė hyjė Amerika nė Kosovė, e ndoshta kthehemi nė shtėpitė tona, nė Kosovė“

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:37


mitura e dhunuar!

A.R. nga rrethi iLipjanit, e mitur, nė kampin e Stankovecit numėr njė.

“Kanė hyrė ēetnikėt nė fshat dhe kanė vrarė kė e kanė vėnė nė shėnjestėr. E di se atė mėngjues prilli kanė kryer dhe dhunime mbi femrat shqiptare. I kanė dhunuar edhe nė ara, derisa kanė ikur nga tmerri i luftės. Unė kam qenė me kunatėn e madhe. NeØtė dalė nga oborri, na e kanė ngjitur pėr dore katėr serbė me mjekra tė gjata. Kemi menduar se po na vrasin. Ka kanė detyruar tė futemi nė stallėn e ushqimit tė kafshėve dhe sė pari e kanė zhveshur kunatėn. Atė e rrahur njėkohėsisht e kanė dhunuar. Mė kanė marrė edhe mau dhe mė kanė futur nė anė3n tjetėr tė stallė, mė kanė rrahur dhe mė janė kėrcėnuar se do tė meØvrasin. Nuk diēfarė ka ndodhur mė tej, por di se lunata, pas njė kohe, ishte mbi kokėn time dhe po mė freskonte stė me ujin e shiut qė isthe nė oborr. Mė tha menjėherė, se ēetnikėt kanė shkuar dhe se mė nuk kishte rrezik. Ajo e kishte fytyrėn tė pėrgjakur dhe ishte krejt e hutuar. Mė ka veshur dhe mė ka pyetur se a mė kishin lėnduar shumė. Mė tah se atė vetėm e kanė rrahur dhe se asgjė tjetėr nuk i ka ndodhur. Kėtė mė tha, nuk duhet tė dijė askush dhe kjo duhet te mbetet kėtu nė mes nesh, pėr shkak vendit. Ashtu jemikuptuar, por di se nė fshat ka pasur mė tepėr se 20 dhunime. Atė ditė shumė gra i kanė dhunuar. Thonė se fajtor kryesor pėr kėtė janė dy serbė nė fshatin tonė, njė femėr, e cila e ka koordinuar tėrė aksionin serb tė dhunės nė fshat dhe djali i saj, i cili tashmė ėshtė nė shėnjestėr tė ushtrisė shqiptare, pasi kaherė ėsthė futur nė grupet paramilitare serbe. Po presim tė na ēojnė dikah nė Evropė, jemi shėnuar tė udhėtojmė pėr shtetet skandinvae, sepse nuk dėshiroj tė kthehem mė nė fshat dhe nė shtėpi”.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:37


Rėfimi pėr argėtimin e mjekes shqiptare me paramilitarėt!

S.H. (26) motėr medicinale nė Prishitnė.

“Kam mbetur nė banesė pasi nuk kam dashur tė braktis Prishtinėn. Ne kemi menduar se shpejt do tė normalizohet gjendja. Mė pesė prill, kanė hyrė disa paramilitarė serbė nė banesėn tonė dhe kanė bastisur radhazi dhomat e shqiptarėve. Kam qenė me nėnėn dhe babain si dhe me fqinjėn e time, me tė cilėn deri ato ditė, kemi pasur vetėm njė pėrshendetje. Paramilitarėt, me tė hyrė brenda, kanė kėrkaur tė garantonin se kėtu nuk kishte ushtar tė UĒK-sė. Ne u kemi thėnė se nė banesėn tonė nuk ka ushri dhe pasi mė kanė pyetur pėr profesionin, mė kanė marrė me vete deri nė njė banesė tjetėr, mė pretekst se duhej t’ia pastroja plagėn njė serbi tė plagosur. U kam thėnė se nuk i kisha mjetet, por ata thanė se ata i kishin tė gjitha Mė kanė detyruar tė nisesha em ta dhe kur kam hyrė nė atė banesė, kam takuar dy femra shqiptare, njėra prej tė clave me profesion ishte mjeke dhe tetra, motėr. Ato po qėndronin aty me vetėdėshirė dhe kishin raporte shume normale me serbėt qė na terrorizonin. Dy paramilitarė mė kanė thėnė nė prani tė tyre se kėto shqiptare janė ndėr mė tė sjellshmet nė Kosovė dhe se kishin pėrcaktim internacional pėr tė trajtuar njerėzit. Mė kanė mbajtur tėrė natėn dhe kam dėgjuar se mjekja shqiptare sė bashku me motrėn medicinale vullnetarisht argėtoheshin me paramilitarėt, kanė kaluar ēaste tė “mrekullueshme” me ta, duke pirė e duke ngrėnė. Nė mėngjes, kur jemi bashkuar nė dhomė, u ka deklaruar hapur turpin qė kanė bėrė, por ato nuk pranuar turpėsinė, duke thėnė se kėtu mė kurrė nuk do tė kthehen tė dėbuarti. Duket se tėrė bisedėn tonė ua kanė pėrcjellr serbėve dhe ata po atė ditė, (passite) mė kanė zdeshur dhe mė kanė dhunuar. Dy paramilitarė e kanė kryer procesin e dhunimit dhe po atė mbrėmje, mė kanė liruar. Nuk i kam treguar nenės e as fqinjes pėr ngjarjen, por jam shumė e pikėlluar dhe mė duket sikur e kam tradhtuar djalin tim me tė cilin kam lidhje serioze. Ende po e mbaj fshehur edhe nga ai dhunimin e asaj date, por jam shumė e bindur se si, ka aq formim njerėzor e moral pėr tė mos mė braktisru, edhe nėse kupton pėr procesin e dhunimit, i cili ishte i detyrueshėm. Jam nė gjurmin e sipėr tė infromohem saktė se ku punon tash mjekja dhe infermiera shqitpare dhe sipas tė gjitha informacioneve, ato dikund punojnė nė kuartin e “Kodrės sė diellit”. Kam shumė trauma nga ajo ditė dhe pikėllim pėr aktin e ēnjerėzimit. Mė tepėr jam mbyllur nė vetėvete se pėr kėtė problem, nuk mund tė bisedoi me askend, sepse, droj se do tė injorohem nga rrethi dhe shoqėria”.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:37


Libri "Rrefimet e femrave, tė dhunuara gjatė luftės nė Kosovė”

Autorja: Luljeta Selimi

Nė vend tė parathėnjės

Pse u detyrova qė t’i botoj rrėfimet e femrave tė dhunuara?

Njėra nga arsyet kryesore ėshtė se e vėrteta mbi kėtė kapitull mbase mė tė dhėmbshmin dhe mė tė ndjeshmin nė tėrė periudhėn e luftės sė fundit nė Kosovė, po mbetet nėn hije dhe se kjo e vėrtetė duhet tė plasohet nė opinion sado e dhimbshme dhe e rėndė tė jetė ajo. Zaten e vėrteta gjithmonė ėshtė e dhimbshme dhe e rėndė, e posaēėisht kur flitet pėr plagėn mė tė madhe tė ēdo lufte, pėr dhunimet. Dhunimet ndodhin nė ēdo luftė dhe ēdokund konsiderohen si krimi mė i rėndė i saj. Edhe nė te tri luftėrat e fundit qė ndodhen ne rajon, barbarėt serbė ushtruan dhunime tė papara, nė Kroaci, Bosnje dhe sė fundi edhe nė Kosovė.Pra edhe nė Kosovė pėrveq vrasjeve, dėbimeve, djegieve, rrėnimeve,plackitjeve,kidnapimeve e burgosjeve ata bėnė edhe dhunime.Dhunimet janė tė rėnda pėr ēdo popull nė botė e posaēerisht pėr popullin tonė sepse morali ėshtė pjesa mė e ndieshme e qenjes sė tij. Gjatė punės sime nė teren kamė parė nga afėr se sa tė renda janė pėrjetimet e tė dhunuarave, sa e rėndė ėshtė kjo pėr familjet e tyre, pėr rrethin dhe pėr ēdo shqiptar.
Njerėzit nė Kosovė, nga mė tė rendomtėt e deri tek pushtetarėt e saj, iu shmangen dhe bishtėrojnė bisedave rreth dhunimeve! Unė i kuptoj kosovarėt pse nuk flasin, nuk shkruajnė dhe nuk bėjnė gati asgjė pėr ti zbuluar dhunimet! Por nuk i kuptoj ndėrkombėtarėt qė veprojnė ne Kosovė dhe e di se marrin donacione te majme pėr kėtė punė dhe nuk bėjnė asgjė as pėr ti zbuluar dhunuesit e as pėr ti ndihmuar femrat e dhunuara.
Arsyeja tjetėr qė me shtyri ta botoj kėtė libėr me rrefime tronditėse tė disa femrave tė dhunuara ėshtė sjellja e palejueshme e ayre qė janė tė thirrur tė bėjnė diēka nė kėtė drejtim! Ata sillen sikur kėtu nuk kanė ndodhur as luftė, as vrasje, as djegie e plackitje as dhunime, as asgjė prej gjėjė. Ose edhe mė keq, sillen sikur dhunimet kanė ndodhur diku tjeter, e jo kėtu, para syve tanė dhe tė botės!!!
Sot nė Kosovė ka femra te cilat pas pėrjetimit tė dhunimit ndodhėn nė gjendje shumė tė vėshtirė psiko-fizike dhe materjale! Kėto femra kanė nevojė pėr pėrkrahje, qoftė morale dhe materjale. Ato duan trajtim tė vazhdueshėm dhe pėrkujdesje mjekėsore. Askush nuk bėn asgjė pėr To. Asgjė pėr kėto femra nuk ndėrmerr as Tribunali i Hagės punėn e tė cilit nė Prishtinė “e kryen” hetuesja ndėrkombėtare e cila ka vetėm njė detyrė: ti zbuloi dhunimet qė kanė ndodhur nė Kosovė gjatė luftės.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:37


Ajo qė kosovarėt do te duhej ta dinin ėshtė se nė Hagė kanė dėshmuar dhe do tė dėshmojnė edhe shumė boshnjake tė tjera tė dhunuara gjatė luftės nė Bosnjė. Njė gjė tė tillė do tė duhej bėrė tė mundur edhe femrave kosovare. Atyre pra duhet dhėnė rasti qė para Tribunalit tė Hagės t`i denoncojnė kriminelėt serbė. E di dhe i kuptoj femrat qė e kanė tė vėshtirė ta bėjnė kėtė, por njė gjė duhet ta kenė tė qartė: se krimi nuk mund dhe nuk duhet tė fshehet sepse ato do tė detyrohen njė ditė qė vetė ta thonė tė vėrtetėn, sepse kjo nuk mund tė mbahet e fshehur pėrgjithmonė. Ėshtė nė tė mirėn dhe interesin e tyre dhe prandaj ato duhet tė rrėfehėn sepse vetėm nė atė mėnyrė mund ta nxjerrin helmin qė mbajnė nė shpirt.Pėr ato plagė qė i bartin mė vete, tė dhunuarat, duhet qė, nė radhė tė parė, vetvetiu tė pėrpiqėn tė gjejnė sherim sepse gjendja e tyre shėndetėsore dhe shpirtėrore mund tė mbetet me pasoja aq mė pare kur dihet se atyre u mungon edhe perkujdesja mė elementare profesionale dhe institucionale! Dhe vėrtetė; si do sherohet njė 14 vjeēare e dhunuar dhe ta dojė sėrish jetėn?
Si tė pajtohet me fatin njė e re tė cilėn e ka braktisur i fejuari vetėm pse e dhunuan barbarėt serbė? Si do tė pajtohet me fatin e hidhur njė nėnė e re e cila pas pėrjetimit tė dhunimit ka dėshtuar sė linduri dhe nuk do tė mund tė lind kurrė mė fėmijė? Si do tė sherohet nėna e cila nuk mund tė kėthehet tek fėmijėt e sajė sepse barbarėt e dhunuan nė sytė e tyre dhe tė anėtarėve tė tjerė tė familjes? Si mund t’i harrojnė tė gjitha kėto femrat e dhunuara pa ndihmėn e gjithmbarshme tė shoqėrisė kosovare? Si, si…???
Ndoshta kurrė nuk do t’i botoja kėto rrėfime sikur tė mos mė thoshte njė e dhunuar nė njė mėngjes se ato pėrveq sė janė tė dhunura janė edhe tė braktisura dhe tė fyera. Kur unė u pėrpoqa ta ngushėlloj, ajo mė pėshpėriti:” ne qė jemi dhunuar dhe sot vuajmė jemi morali dhe pamorali i tė gjithė kosovarėve! Edhe kur jemi nė mesin e tė gjallėve, ne, sėrish ndjehemi te vdekura! Edhe kur ecim rrugės, e ndjejmė peshėn e dhunimit, e shofim atė nė sytė e njerėzve, tė cilėt, ndoshta, kurrė nuk do tė mund ta imagjinojnė sė ēfarė kemi perjetuar. Ne jemi plaga e ēdo njeriu , vuajtja dhe mungesa e ēdo fėmiu. Edhe kur njerėzit qeshin, pa kujtuar fare sė ne ekzistojmė, ne mendojmė sė ata qeshin dhe tallėn me tragjedinė tonė. Edhe kur lotojnė, shajnė e pėshtyjnė edhe atėherė ne jemi pjesa mė e dhėmbėshme dhe mė tragjike… Ne sot jemi tė braktisura, dhe pesha e ēdo gjėje qė po ndėrtohet nė Kosovė rėndon mbi ne! Ne jemi gjaku, pluhuri dhe pėshtyma e djeshme e sotme dhe e nesėrme e Kosovės andaj dikush duhet ta ngre zėrin pėr ne. Po ta them, ngase ti mund ta bėsh kėtė, sepse ti cdo ditė mjekon plagėt tona. Dhėmbja jonė do tė ishte akoma mė e madhe po ta bėntė dikush pėr tallje apo pėrfitime…”

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:37


me tha duke dashur qė plagėt e saja dhe tė tė tjerave tė jenė ndėrgjegjėsim pėr ne tė gjithė. Duhet ta dimė tė gjithė se liria e ka ēmimin e lartė dhe se nje hise tė madhe tė atij ēmimi e kanė paguar edhe viktimat e dhunimit. Ata qė sot shkelin mbi varret e tyre (sepse shumė nga tė dhunuarat mėpastaj edhe janė vrarė e masakruar ) ,ata qė sot shkelin mbi plagėt, dhembjet, lotėt dhe tragjedinė e kėtyre femrave, duhet ta dinė mirė se ato janė pasqyra dhe fytyra e vėrtetė e kosovarėve, duhet ta dinė se shkelin mbi pjesėn mė tė dhėmbėshme tė lirisė sė Kosovės. Turpi iu mbetet vetėm atyre qė e shkelin dhe pėrbuzin viktimat e kėsaj tragjedie tė hidhur. Le tė kujtojnė vetėm njėherė se si do t`iu dukej sikur kjo t`iu kishte ndodhur atyre mė tė dashurave, nėnave, motrave, grave apo vajzave tė tyre tė cilat i duan mė shumė se sytė e ballit! Duhet ta dimė tė gjithė sė ato kėrkojnė ndihmė, pėrkrahje dhe trajtim tė pėrditshėm mjekėsor, profesional dhe institucional. Le tė jetė ky libėr vetėm njė pėrpjekje modeste pėr tė zgjuar interesimin dhe pėrkushtimin mė tė madh jo vetėm nė zbardhjėn e tė gjitha rasteve tė dhunimit por edhe nė trajtimin adekuat tė viktimave. Mbase do ndeshėm nė thumb tė kritikave tė llojeve e natyrave tė ndryshme por konsideroj sė e vėrteta sado e hidhur tė jetė duhet tė dalė nė dritė nė mėnyrė qė tė mos harrohet as pėrseritet kurrė mė.
E bashkėndjejė dhembjėn me tė gjitha ato motra tė mia nėse sadopak ua kamė lėnduar shpirtin duke ua rikujtuar sėrish tė kaluarėn e hidhur pėr ēka paraprakisht iu kėrkoi falje dhe mirkuptim.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:38


S'KAM FUQI TĖ KTHEHEM NĖ VENDLINDJE


" - Edhe sot e kėsaj dite nuk e di se sa ditė kishin kaluar kur policia serbe na hyri brenda. Aq shumė u frikėsova por, shpėtova,nuk na ndodhi asgjė. Na i dhanė tre minuta tė dilnim nga shtėpia, dhe dolėm. Kur arritėm nė Pejė, policia na ndalėn pėrsėri, na kėrkuan nga 50 DM pėr person nėse donim tė vazhdonim pėr nė Shqipėri. Ne kishim vetėm 200 DM, e ishim nentė veta. "Kush do tė shpėtonte? Cilin do ta ndalnin? Pyesnim nė heshtje, ndėrkaq babai ua dorėzoi paratė dhe u tregoi se ishim nėntė veta. Na shikuan dhe pasi ia morėn nėnės dhe mua unazat nga duart, na lėshuan. Nė dalje tė Pejės, na ndali grupi tjetėr i policisė. Edhe ata na kėrkuan para dhe nuk do t'na lėshonin sikur njė familje nga Gllogjani tė mos i jipte 200 DM. U nisėm. Disa metra mė larg, policia kishte ndalur kolonėn qė ishte e gjatė deri nė kufi. Ata ishin banorė nga fshatrat e Ferizajit, Suharekės, Rahovecit, Prizrenit, Malishevės e ndoshta edhe tė Gjakovės. Policia nuk lėshonte askė pa e kontrolluar dhe ne duhej tė prisnim nė rrugė. Edhe pse nuk bėnte shumė vapė, ishte vėshtirė tė rrije e tė prisje aty. Nuk kishim as ujė e as bukė. Policia nuk na lejonte as tė ktheheshim por as tė vazhdonim, madje as tė uleshim. Ashtu nė kėmbė, tė mbėshtetur nė njėri-tjetrin, qėndruam mbi 11 orė. Kishte rėnė errėsira e parė kur kolona filloi tė lėvizė ndagalė. Ishim aq tė lodhurė, por, megjithatė, shpresonim se do tė arrinim tė gjallė nė Shqipėri. Rruga ishte e gjatė por, ajo u vėshtirėsua edhe mė shumė kur gjatė natės filloi njė shi i madh dhe mėngjesi gėdhiu i ftohtė. Fėmijėt tė lodhur filluan tė qanin, e policėt ishin egėrsuar shumė. Si dukej, ata kishin humbur shokėt e tyre diku. Kishim edhe dy-tri kilometra pėr tė arritur deri te kufiri,dhe nė momentin kur arritėm tek vendi ku bėhej pengesa pėr vazhdimin e rrugės, policėt filluan tė na kontrollonin sėrish. Na preknin trupit, kurse meshkujtė i rrahnin dhe i detyronin t'u jepnin para. Ne nuk kishim, edhe herėn e fundit na ndihmuan tė tjerėt. Kur vėllanė tim 12 vjeēar filluan ta rrahnin, unė i ika nga dora e policit qė po mė kontrollonte dhe u hodha mbi vėllanė. Doja qė, sė paku, njė tė rame t'ia marrė unė. Eshtė vėllau i vetėm pas nėntė motrave. Polici qė po e rrahte, mė tėrhoqi pėr flokėt e gjata dhe mė drejtoi kah kryepolici i cili, nė prani tė kolonės, me majėn e thikės filloi t'mi zhvishte rrobat. Mi hoqi tė gjitha nė prani tė babės, nėnės, vėllaut,burrit dhe fėmijėve tė mij. Fėmijėt filluan tė qajnė me tė madhe, por aq u bėnte atyre, dhe kryepolici mė tėrhoqi deri tek strehimorja e tyre e improvizuar qė ishte nė afėrsi tė rrugės. Mė hodhėn mbi tavolinė, mi lidhėn duart pėr tė, tė cilėn siē duket e kishin pėrgatitur enkas pėr t'i dhunuar femrat shqiptare. E di qė pasi filloi tė mė ē'nderojė, me kokė i rashė tavolinės, kurse ata qeshnin e flisnin sikur tė ishin nė spektakėl. Tėrė kėtė e shihnin edhe tė afėrmit e mi, e shihnin edhe qytetarėt e tjerė dhe tėrė kolona e gjatė qė po lėvizte andej. Si nė ėndėrr mė kujtohet kur i urdhėruan familjarėt e mi tė ecin. Edhe sot mė tingėllon nė kokė zėri i nėnės sime, e cila nuk kishte dashur tė vazhdojė pa mua. Edhe sot e kėsaj dite nuk dihet se ku ėshtė. Mė kujtohet se pėrveē dhunimit, mė goditėn disa herė me kondak nė kokė. Nuk mė kujtohet si, dhe kush mė ka dėrguar deri nė Kukės, por e di se aty kam dėgjuar edhe shumė klithma, dhe shumė gjėmė, shumė thirrje pėr ndihmė nga shumė femra tė tjera qė i dhunuan. Nė spitalin e Tiranės qėndrova e shtrirė 19 ditė. Gjashtė ditė me radhė mė kishte qėndruar burri tek koka, e unė nuk e njihja. Nga goditja nė kokė kisha harruar ēdo gjė.Vetėm zėri i bijės sime 5 vjeēare qė mė thėrriste e qante pse nuk i flisja, mė nxorri nga ajo komė, qė edhe mjekėt u befasuan. Sot nuk kam fuqi tė shkojė e tė jetojė nė vendin ku kam jetuar mė herėt me burrin dhe fėmijėt. Nuk mund tė kthehem as nė vendlindjen time, sepse nuk kam fuqi. Mė vjen turp pėr atė qė mė ka ndodhur. E kanė parė edhe qindra bashkėfshatarė tė mi. Unė kam pasur fatin tė mė kuptojė burri, por jetoj me dy plagė qė nuk do tė mė shėrohen kurrė. Jetoj me plagėn qė ma morėn nėnėn, dhe me plagėn e dhunimit, qė ėshtė mė e rėndė se vdekja", - theksoi, nė fund tė rrėfimit, D.R. nga njė fshat i Pejės

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:38


Jeta ma ktheu shpinėn atėherė, e tash vetėm e shikoj atė

Bedrija jeton e vetmuar, dhe ēdo ditė heq tė zitė e ullirit pėr tė siguruar kafshatėn e gojės. Banesa ku ishte strehuar ajo ishte njė banesė e improvizuar mbi kulmin e njė ndėrtese nė lagjen “Dardania” nė Prishtinė. Banesa gjysėm e errėt, me mobile shumė tė vjetra, toka pa mbulojė dhe banjo, e parregulluar, ngjanin me shtėpitė e vjetra tė fshatrave rurale nė shumė komuna tė varfėra nė Kosovė . Nė njė nga dollapėt e pakėt qė kishte improvizuar nė afėrsi tė shtratit, ajo kishte lėnė rrobat e saja tė pakėta, disa libra, dhe pothuajse hapėsirėn mė tė madhe e kishte lėnė pėr disa fotografi qė ishin gjysmė tė grisura dhe tė pėrlyera. Ajo qė binte nė sy mbi tė gjitha, ishte njė nga fotografitė e saj gjysėm e djegur tė cilėn ajo e kishte futur nė njė kornizė tė vlefshme. Fytyra e saj ndonėse e bukur, qė larg tė jepte tė kuptosh se ishte e mėrzitur. Edhe gjatė pėrshėndetjes dhe fjalėve tė zakonshme ajo e ulte shikimin dhe mėnyra se si vėshtronte njerėzit tė jepte tė kuptosh, se ajo ishte e shqetėsuar. Bedrija derisa po i largonte mbulojat e shtratit, dhe bėnte njė vend tė ulej, lėshoi njė ofshamė dhe fshehurazi kafshoi buzėn sikur donte tė fshihte diēka .

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:38


U ul nė shtratin e vjetėr qė mezi i ngjante njė shtrati, dhe pa pasur nevojė t’a pyesėsh asgjė me sytė e pėrlotur foli:“ e sheh kėtė banesė? Kėtu jetoj tani dy vite. Do tė pajtohesha pėr skamjen dhe mobilet e vjetra, sikur tė kisha njė ēmim mė tė lirė pėr qiranė. Unė pėr kėtė qymez detyrohem tė paguaj ēdo muaj nga 100 DM . Kėshtu kur nuk bie shi, nuk duket edhe aq keq. Po kur bie shi, detyrohem ta tėrheq shtratin nė mes tė dhomės, dhe nė katėr vende nė kėtė dhomė, nėse mund ta quaj dhomė, detyrohem tė vendosi enė qė ta presin shiun . Kėshtu e kisha edhe gjatė gjithė dimrit tė kaluar. Merre me mend si mund tė ngrohet njeriu nė kėtė banesė, kur ka vrima, dhe tė ftohtit depėrton brenda. Zot si po qėndroj....po ky nuk ėshtė halli im i vetėm. Nuk vuaj pse nuk kam banesė mė tė mirė, pse jetoj me 240 DM aq i marrė nga puna si infermjere, dhe ka raste kur detyrohem ta ha bukėn thatė, edhe pa kripė.....halli im ėshtė i madh, shumė i madh, e unė duhet tė bėhem si tė gjithė, tė punoj, tė jetoj dhe aktroj pėr tė mos u dhėnė mundėsinė njerėzve tė kėnaqen me fatkeqėsinė time“. Deshti tė vazhdoj tė flas edhe mė Bedrija, por me duar mbuloi fytyrėn e saj tė bukur qė sa vinte e zverdhej edhe mė dhe ashtu nė heshtje qau pėr disa minuta. Qante dhe herė pas here shtrėngonte duart e saj qė i dridheshin dhe ajo pėrpiqej ti fshihte duke i shtrėnguar nė mes vete, e herė duke i futur nė mes tė gjunjve qė i dridheshin. Nė dhomėn gjysėm tė errėt dėnesja e saj behej edhe mė e rėndė, dhe lotėt qė i bashkoheshin nė mjekėrr sikur tėrė botėn e kthenin nė epokėn e rėndė tė luftės, e cila ende nuk ka marrė fund pėr tė gjithė njerėzit. Bedrija shikoi disa sekonda kah fotografia nė kornizė , e mori atė nė dorė dhe pasi mori frymė thellė tha “ I sheh kėta njerėz, janė njerėzit e mi mė tė dashur qė kam pasur. Ėshtė babai, nėna, vėllau im i vetėm dhe unė. Janė kėto ditėt kur unė isha fėmijė, kur nuk kuptoja se ēka po ndodhte rreth meje, kur unė me vėllanė merresha me lojėrat fėmijėrore, dhe nuk kuptoja pse babai e kishte tė rėndėsishme ti dėgjonte lajmet, tė dinte ēka po ndodhte rreth nesh dhe me ne . Ai e dinte se koha qė po vinte, pėr ne ishte e tmerrshme , se lufta ishte e pashmangshme dhe, se pėr liri duhej sakrifica qė pėr tė ardhmen duhej punuar. E unė si ēdo fėmijė pėrpiqesha tė kėnaqesha me ato qė kisha, pa e kuptuar se policėt qė endeshin e plaēkinin ēdo ditė nė qytetin tonė, njė ditė do tė jenė ata qė do tė ma marrin lumturinė mua, dhe njerėzve tė qytetit tim. Babai nganjėherė si nė mahi na thoshte: nėse mua mė ndodh diēka apo ndonjėrit nga ne, ata qė mbesin duhet tė vazhdojnė tė jetojnė me lirinė qė vjen, sepse liria do sakrifica, liria do gjak dhe liria i ka rrėnjėt nė gjak. Unė ato i shihja si fjalė tė urta tė popullit pa e kuptuar se ato ishin udhėrrėfim i vėrtetė dhe pa ditur ta kuptoj e pa menduar se ato ditė ishin shumė, shumė afėr. Kur serbėt bėnė masakėr mbi Jasharajtė, babai na tha “ kjo ėshtė ajo qė jam pėrpjekur tė ua sqaroj me vite , serbėt janė tė tillė, ata pėr ta mbajtur Kosovėn tė pushtuar, bėjnė ēdo gjė dhe po i njejti fat do ti ndjek edhe shumė familje kosovare.Derisa tė mbaroj lufta, Kosovės do ti bėhen edhe shumė familje dėshmore, do ti kushtoj shumė shtrenjtė liria, por ajo duhet tė vij me ēdo ēmim, sepse ėshtė koha e fundit qė ne kosovarėt duhet tė zgjohemi dhe ta marrim pushkėn e lirisė nė dorė. Atėherė e kuptova se babai fliste tėrė kohėn pėr njė luftė tė afėrt, por qė edhe unė si tė gjithė fėmijėt, frikėn e mbaja por nuk guxoja tė besoja se ajo do tė mė ndodhte mua , mua qė isha rritur e pėrkėdhelur nga familja dhe njė ditė do tė mbetesha e vetmuar, krejt e vetmuar pa askėnd nė kėtė botė… “ dhe vaji prap ia ndali fjalėt nė fyt dhe kėtė herė ajo u ngrit nė kėmbė dhe sillej nėpėr dhomė e trishtuar duke i fėrkuar duartė mes tyre .
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:38


Pas masakres sė Prekazit, babai nuk e fshihte mė nga ne fėmijėt se ishte i lidhur me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, dhe se po punonte me komandėn e tyre. Kishte edhe me nga dhjetė ditė qė nuk vinte nė shtėpi. Kur vinte nuk i hiqeshim nga prehėri, edhepse as unė e as vėllai im nuk ishim mė fėmijė. Nė shtator u vra dhe botėn e shihja si tė rrėnuar, si ferri vetė. Atė kohė mendoja se nuk ka asgjė nė botė qė do tė mė bėnte mė tė mėrzitur. Muaj mė vonė njerėzit e UĒK-sė, na u lutėn qė ta lėshojmė shtėpinė dhe tė shkojmė nė njė vend mė tė sigurt, por nėna tha “ do tė rrimė tė presim edhe ne, le tė bėhet me ne ēka tė bėhet me gjithė Gjakovėn” dhe aty mbetėm.Kur filluan bombardimet dhe filluan ti vrasin njerėzit, nėna nuk fliste asgjė , ndoshta atėherė e kuptoi pse duhej tė vendoseshim nė vend mė tė sigurt. Ditėn e katėrt kur ushtarėt serbė na erdhėn nė shtėpi pushkatuan nėnėn dhe vėllanė. Mua mė morėn me vete, mė dhunuan, dhe trupin tim e masakruan, pėr sė gjalli, e dogjen me cigare sa mė nuk kam forcė ta kujtoj. Sa herė e zbuloj trupin tim dhe shoh gjurmėt e dhunimit sikur vdes diēka nė mua dhe tani jeta ime ėshtė shkatėrruar pėrgjithmonė.
Tani, jetoj pa asnjė ndihmė edhpse do tė duhej dikush tė mendoj pėr mua.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:38


JU LUTEM, ME LINI TE VDES!"

Kur ushtarėt e sollėn H.N. nė spitalin ushtarak, ajo ishte nė mes jetės dhe vdekjes. Ndonėse mjekėt ushtarakė nuk dinin si ta ndihmonin, pasiqė ajo ishte e dhunuar, ata ftuan njė mjeke femėr qė ishte nė zonėn tjetėr. E tėra ē`po bėnģn ata ishte se po i jepnin gjak, ndonėse gjaku nga plagėt vazhdonte t'i rridhte. Mjekėt donin ta shpėtonin me ēdo kusht. Kur erdhi mjekja, ndonėse gjinekologe e padiplomuar, vendosi qė, edhe nė ato kushte ēfarė ishin, ta bėnte intervenimin kirurgjik. Mjekja tjetėr ndėrkaq, gjinekologe e diplomuar, kur i pa plagėt e vajzės, i tha: "mos e mundo, lėre tė vdes. E sheh se kanė filluar t'i dalin organet jashtė, unė nuk do t'i hyja njė pune tė tillė". Mjekja e re, e shqetėsuar, fshiu djersėt dhe iu drejtua koleges: "Do t'mė ndihmosh apo jo". "Unė mendoj se ėshtė rrezik, ajo mund tė vdesė", foli prapė mjekja. Por, megjithatė, filloi tė pėrgatitet. "Ajo edhe ashtu do tė vdesė, nėse nuk qepet shumė shpejtė, prandaj, tė lutėm mė ndihmo, mos tė humbim kohė", - foli mjekja e re e cila kėrkoi ndihmėn nga infermieret. Tė gjithė nė atė zonė tani ishin tė informuar pėr atė qė po ndodhte! Mjekja e re ishte mike gati me tė gjithė, por ajo qė e bėnte tė ēmohej me tepėr nga tė gjithė ishte kėmbėngulėsia e saj. Minutat ishin tė gjata, jo vetėm pėr H.N. por edhe pėr mjeken, edhe pėr ndihmėsit... Mė e rėnda ishte se kur po mbushej njė orė punė nė atė sallė operacioni, mbi atė zonė filluan granatimet. Tani mund tė vinte ndonjė i plagosur! Salla e vetme ndėrkaq, ishte e zėnė. Granatimet vazhdonin, kurse ushtarėt filluan mbrojtjen. Dy granata ranė nė afėrsi tė spitalit. Mjekja e re pėr njė moment u tremb, por prapė vazhdoi punėn. Ēdo sekondė ishte luftė nė shumė fronte pėr te dhe pėr tė tjerėt. Ajo pa se mitra e vajzės ishte e shqyer dhe se nė organet gjenitale i kishin futur rėrė, andaj vėshtirė e kishte ta qepte, pa e pastruar mirė ēdo pjesė tė plagės. Kur e pėrfundoi qepjen e brendshme, asaj iu duk se puna pėrfundoi, por po aq u shqetėsua kur pa se edhe nė stomak kishte njė plagė tjetėr. Ndonėse e shqetėsuar, mjekja pėrfundoi punėn me sukses. Ajo edhe pas operacionit nuk doli nga aty. Vazhdoi t'i qėndronte te koka. Pasi e vėshtroi disa minuta, mjekja e re prapė e zbuloi trupin e saj dhe filloi t'ia pastronte plagėt e tjera. Ajo filloi nga kėmbėt e gėrvishura, pastaj u ndal nė gjoks, ku nė mes tė dy gjinjėve kishte tė vizatuar, me maje thike, kryqin serb, dhe kur po pastronte aty, vėrejti njė copė xhami. E hoqi me kujdes, e pastroi mirė dhe i vuri sipėr njė fashė. Pastaj prapė ia mbuloi trupin. Dhe, kur nė ditarin e saj filloi tė shkruante diēka, H.N., me gjithė zėrin e humbur, filloi tė gjėmonte. "Mos lėviz, tė lutem, je e operuar!", - i tha mjekja e re, e cila nuk e ndante shikimin e trishtuar nga sytė e saj tė zverdhur. "Pse?", - pyeti ajo dhe dy lot i ranė nga sytė. "ke qenė nė rrezik, por tani gjithēka ka pėrfunduar. Tė duhet forca, ndaj tė lutem, mos u mundo t'i kujtosh gjėrat qė tė kanė lėnduar, tani vetėm mbylli sytė dhe pėrpiqu tė pushosh", - i foli mjekja, duke menduar se ajo nuk e dinte qė ishte operuar. "Pse ma bėre kėtė, pse mė shpėtove? Tė lutėm mė le tė vdes! Tė lutem, ma bėj kėtė shėrbim! Te lutėm…", - i tha ajo dhe lotėt vazhdonin t'i binin nė flokė, e buza i dridhej pandėrprerė.
Dėgjo: mos mendo por vetėm pusho tani! i tha mjekja, ndėrsa ajo, duke kafshuar buzėn, tundi kokėn nė shenjė mohimi.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 1-2-2010 nė 03:39


E vetmja gjė qė mė ka mbetur janė fėmijėt"


Disa ditė, pasi filluan bombardimet, burri im mė tha: "Grua, njerėzit po vijnė nga tė gjitha pjesėt e Kosovės dhe po shkojnė nė Maqedoni e ne po rrimė kėtu. Po, sikur tė na zėnė tė gjallė policėt?". E shikoja dhe sikur e parandjeja fatkeqėsinė qė do vinte. Jeta me dukej si diēka e pėrfunduar dhe e shkuar. I tėrė trupi filloi tė mė dridhej. I pėrgatita fėmijėt, mora ca ushqime me vete dhe, kur po dilnim nga dera e oborrit, shikova edhe njė herė nga shtėpia dhe i thashė burrit: "Diēka mė tė vėshtirė nuk kam pėrjetuar, a do tė mund tė kthehemi prapė nė kėtė shtėpi, t'i kthehemi jetės sonė?” Ai mė shikoi, por nuk m'u pėrgjigj, ndėrsa unė qaja nė heshtje qė tė mos i shqetėsoja fėmijėt. Pak metra para se t'i bashkangjitemi kolonės qė vinte nga mesi i Kosovės, na ndaloi ushtria e policia serbe dhe e nxorėn burrin nga vetura, duke e goditur me kondak tė pushkės. Fėmijėt filluan tė qajnė, qaja edhe unė. Por, kur m'u afruan mua e mė nxorėn nga vetura, fėmijėt filluan tė qajnė edhe mė shumė. Mua nuk mė goditnin, por mė vėshtronin dhe silleshin vėrdallė rreth meje. Pas pak e thirrėn dikė nga larg qė tė vinte. "E ke njė peshk", - i thanė. Nuk vonoi as dy minuta dhe erdhi njė me mjekėr tė gjatė dhe me sy tė skuqur, tė cilit, qė nga larg, i vinte era raki. Ai, duke e folur njė shqipe tė bastarduar, mė tha: "Ti je shqiptarja mė e bukur qė kam pare, dhe do tė jesh shqiptarja mė e bukur qė do ta kem nė shtrat". Unė fillova ti lutėm, qaja dhe nuk i ndaja sytė nga burri, ai ishte para meje. Aty i kisha edhe fėmijėt. "I dua ditėt kur mė luten e mė pėrulen shqiptarėt, mė vjen ēdo gjė si ėmbėlsirė. Ti mė je ėmbėlsira mė e ėmbėl qė kam pasur nga shqiptarėt". "Kjo ėshtė mėsuese, ndaj ta shohim ēka i mėson shqiptarėt", - i foli njė tjetėr. "Aq mė mirė. Merre kamerėn se mė nuk mund tė pres. Dua ta kem menjėherė", - foli ai me mjekėr dhe filloi t'i zhveshė pantallonat. Dy nga ata m'i mbanin duart, kurse ai filloi tė mė zhveshė. "Do tė jap para dhe ari, vetėm kėtė mos e bėni", - u thashė unė dhe njėri ma lėshoi dorėn. "Shko dhe sillmi", -tha, e unė shkova nga vetura t'i sjell. I mora dhe ua dhashė, por qėndrimi i tyre nuk ndryshoi. As nuk ma lėshuan burrin e as mua. Ai qė e mori kamerėn iu tha tė startonin. Burri dridhej i tėri. Njėri prej tyre filloi tė mė zhveshė e tė tjerėt qeshnin rreth meje. Kur ai filloi tė mė ē'nderojė, burri provoi t'u ikė e t'mė ndihmojė, por njė tjetėr, qė kishte qenė pas shpine, me automatik shkrepi nė trupin e tij tėrė ********************katorin e automatikut. Aq shumė klitha, klithėn edhe fėmijėt, provoja t'u ik, tė bėj diēka, por ata vetėm argėtoheshin me pėrpjekjen time. Nga vetura dolėn edhe fėmijėt. Ata u hodhėn mbi trupin e pėrgjakur tė babait tė tyre, e mua mė ēnderonin vetėm disa metra mė tej. Nuk ka fjalė, e as shprehje ta pėrshkruaj atė dhimbje e atė nėnēmim qė ndjeja unė nė ato ēaste. Disa minuta mė vonė, ai qė mbante kamerėn, e drejtoi kah fėmijėt mbi babanė e vrarė, pėr t'i regjistruar lotėt e vajin e tyre aty. "Edhe kjo na duhet, do tė jetė skenė e mrekullueshme pėr stimulim tė tė rinjėve", - fliste njėri. Mė vonė, fėmijėt i futėn nė veturėn e dikujt, kurse veturėn tonė e morėn nė oborrin ku ishin strehuar. Me mua lozėn edhe disa tė tjerė dhe sė fundi mė mbyllėn nė bodrumin e njė shtėpie aty afėr. Aty mė mbajtėn disa ditė, e kisha humbur edhe drejtėpeshimin, edhe fuqinė. Nuk gjasoja nė njė njeri normal,mė ēnderuan prapė, nuk mė kujtohet sa, por njė gjė qė e di, ėshtė se kur mė kanė hedhur nė rrugė, mė mori njė familje, e cila mė ndihmoi shumė. Kurrė nuk ia harroj gruas qė m'i lante plagėt, kur unė flisja pėr dhunimin, ajo mė ngushėllonte. Ajo mė ngushėllonte edhe pėr fėmijėt, mė premtonte se do t'i gjente, edhe kur nuk dihej a i kisha fėmijėt e gjallė. Ajo familje nga Ferizaj mė ka pėrkrahur e mė ka ndihmuar shumė. Ata mė ndihmuan edhe kur i gjeta fėmijėt, edhe kur u nisėm pėr nė Kosovė. Nė oborr gjeta vetėm rrėnojat, dhe tani jam edhe pa burrė, edhe pa shtėpi, edhe e ēnderuar. Nė jetė mė mbajnė vetėm fėmijėt", - tha me lot nė sy mėsuesja nga rrethi i Kaēanikut.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1    3

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11