Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Miti i barazise!


*******


Foto


Postime: 3321
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 27-1-2010 nė 16:35
Miti i barazise!


Barazia ėshtė fjala qė mė sė shumti ėshtė pėrdorur dhe vazhdon deri sot, por shpesh herė vetėm teorikisht. Pėr barazinė janė ngritur mite dhe janė realizuar vepra historike. Ėshtė diskutuar shumė pėr tė drejtat e barabarta nė mes njerėzve, racės, religjionit kombėsisė dhe gjinisė. Pikėrisht barazia gjinore, ėshtė njėra ndėr temat mė tė rėndėsishme, pėr tė cilėn ėshtė luftuar dhe sakrifikuar shumė edhe nė vendin tonė.

“Femrat nuk janė tė barabarta me meshkujt pa marrė parasysh se sa shumė tentohet, me anė tė pikėpamjeve politike apo sociale tė arrihet nė atė nivel”. Kjo ėshtė vetėm njė nga pikėpamjet e shumta, qė kanė shoqėruar breza tė tėrė. Sot opinionet janė mė tė avancuara dhe mė progresive. Gjinia mashkullore ėshtė ajo qė pikėrisht krijon nė shumė raste komoditetin dhe rrethanat, qė femra tė ndihet si mbretėreshė.

Shumė definicione dhe teori rreth barazisė gjinore kanė ardhur nė pėrfundim se meshkujt dhe femrat mund tė jenė tė ndryshėm por vetėm nė aspektin e personalitetit. Kjo vlen pėr tė gjithė individėt, tė cilėt janė tė veēantė si pėr nga #@!--)akteri ashtu edhe nga konstrukti trupor dhe tė menduarit.

Sidoqoftė ekspertėt sugjerojnė, se ēdonjėri posedon saktėsisht tė njėjtėn zotėsi pėr tė njėjtėn gjė, qė nėnkupton se barazia nuk mund tė konkretizohet apo diferencohet nė bazė tė gjinisė madje as nė formėn individuale.

Natyrisht se ėshtė e pa vend nėse cilėsitė e personit tė caktuar vlerėsohen mė pak se tė njė tjetri dhe krahasimet e tilla nuk janė tė sakta pėr shkak tė subjektivitetit.

Kush mund tė thotė se njė VIP ka mė shumė vlera dhe virtyte se sa pastruesi i xhamave, qė nė njė fare mėnyre eviton rrezikun e sėmundjeve bakteriale. Tė dy profesionet janė tė vlefshme me avantazhet, qė i #@!--)akterizojnė. Gjithmonė barazia vihet nė pikėpyetje, pasi qė vlerėsimi bėhet nga kėndvėshtrimi subjektiv. Dhe sa herė qė dikush diskuton pėr barazi, konsiderojeni si njė fantazi utopike.

Bota Sot

[Modifiko 27-1-2010 nga Ira]
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Moderator
*******


Foto


Postime: 11608
Regjistruar: 2-12-2009
Vendndodhja: Diku neper bote!!!

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Bricjapi
Mosha: 41
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 27-1-2010 nė 19:00


do ishte shume mire qe jeta midis nje cifti te ishte e barabarte jo un mashkulli dhe ti femra
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Moderator
******


Foto


Postime: 2040
Regjistruar: 12-9-2014

Gjendja: Sleepy
Sleepy
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Gaforrja
Mosha: 23
Jashtė Linje

Gjendja: ♥Nese per boten je asgje,je vete bota per dike ! ♥

[*] postuar nė 23-9-2014 nė 09:11


epo miti mbetet thjesht mit dhe asnjeher sdo jet e vertet dicka e tillShiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11