Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Kur nuk duhet tė martoheni


*******


Foto


Postime: 3321
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 3-1-2010 nė 23:48
Kur nuk duhet tė martoheni

A keni menduar qė martesa e juaj do tė zgjat gjithmonė nė ditėn kur jeni martuar? Apo keni qenė pėrplot ankthe para se tė martoheni? Sipas njė tregimi tėrheqės nė gazetėn USA Today, nė ēdo vit, shumė ēifte shkojnė drejt ndarjes pėr shkak se humbin interesimin pėr marrėdhėnie.

Gazeta ka konsultuar disa burime (kėshilltarė martesorė, sociolog, akademik tė cilėt kanė studiuar marrėdhėniet nė ēift) dhe kanė zbuluar ēuditėrisht se shumica e nuseve dhe dhėndurėve kanė emocione nė ditė kur martohen.

Autori Carl Weisman, i cili ka bėrė njė libėr tė ri me intervista tė ēifteve tė ndara nė Amerikė tė quajtur “Serious Doubts: Why People Marry When They Know It Won't Last" (Dyshimet serioze: Pse njerėzit martohen kur e dinė se nuk do ju zgjat), ka zbuluar gjatė punės se tij se 1036 njerėz kanė tepėr emocione dhe nuk dinė ēfarė bėjnė kur martohen.

“Ata injorojnė zėrin e tyre tė brendshėm”, i ka thėnė autor gazetės USA Today. “Ata e dinė qysh nė fillim se martesa e tyre nuk do tė zgjat”.

Artikulli qė ka dalė vetėm nė edicionin e botuar tė gazetės, pra jo “online” ka pėrfshij 11 arsye se kur mund tė kėtė martesa tė dėshtuar e tė cilat i ka nxjerr nga tė intervistuarit e tij. Tė gjitha ato mund ti shikoni mė poshtė.

1. Nuk keni dashur tė jeni beqar/e mė
2. Mendoni se partneri/ja ėshtė mė i/e bukur se ju
3. Mendoni se do tė ndryshoni disa aspekte tė partnerit/ės tuaj
4. E ndjeni presionin familjar
5. Mendoni pėr financat
6. Prisni fėmijė pa planifikim
7. Tė liroheni nga familja e juaj
8. Duket se gjėrat do tė funksionojnė si duhet
9. Partneri/ja ju ka bėrė presion
10. Keni dashur tė keni fėmijė
11. Ju ėshtė dukur njė hap logjik qė ėshtė dashur ta ndėrmerrni

G.Express
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Moderator
******


Foto


Postime: 2040
Regjistruar: 12-9-2014

Gjendja: Sleepy
Sleepy
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Gaforrja
Mosha: 23
Jashtė Linje

Gjendja: ♥Nese per boten je asgje,je vete bota per dike ! ♥

[*] postuar nė 13-9-2014 nė 08:47


:$:D:D:D me kto mend qe kam sot e 100 vjet smartohemShiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11