Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1    3    5  ..  7
Autori: Subjekti: Kronika e Zezė

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:01


PERMET
Endrra pėr tė vėnė kurorė me vajzėn qė donte prej kohėsh ėshtė shuar nė degėn e njė bajame. Njė 22-vjeēar nga Pėrmeti i ka dhėnė fund jetės sė tij, duke u vetėflijuar nė emėr tė dashurisė. Burime zyrtare nga Drejtoria e Policisė sė Gjirokastrės, bėjnė me dije se drama e tė riut Orgert Ramadani mori shkas pas refuzimit tė prindėrve dhe tė afėrmve tė tij pėr t'u martuar me vajzėn me tė cilėn ishte dashuruar. Ngjarja tragjike, e cila i shtohet rasteve tė shumta e tė frikshme tė vetėvrasjeve, u shėnua paraditen e djeshme nė fshatin Piskovė tė Pėrmetit. Mėsohet se uniformat blu kanė shpejtuar tė marrin masa pėr tė parandaluar kryerjen e njė akti fatal nga vajza me tė cilėn ishte dashuruar marrėzisht viktima.

KONFLIKTI
Qė prej disa kohėsh, i riu Orgert Ramadani ishte dashuruar me njė vajzė nga Tepelena. Mėsohet se 22-vjeēari u kishte thėnė prindėrve tė tij se do tė martohej, por kėta tė fundit e kishin refuzuar njė kėrkesė tė tillė. Djali ėshtė munduar qė tė bindte pjesėtarėt e familjes sė tij, duke i paralajmėruar se jo vetėm qė nuk do tė martohej me femėr tjetėr, por nė rast refuzimi do t'i jepte fund jetės. Por, bashkėshortėt Ramadani ia kanė bėrė tė qartė djalit tė tyre se nuk do ta lejonin qė tė merrte pėr nuse vajzėn nga Tepelena. Burime policore pohojnė se 22-vjeēari ka debatuar ashpėr me prindėrit e tij gjatė kėtyre ditėve, duke kundėrshtuar vendimin e tyre pėr t'i dhėnė fund lidhjes sė dashurisė. Konflikti mes palėve ka arritur kulmin dy ditėt e fundit. Paraditen e djeshme, Orgert Ramadani, i pėrfshirė nga njė depresion i thellė nervor, ėshtė larguar nga banesa e tij, duke thėnė se do tė vriste veten.

VETĖVRASJA
"Nuk do tė kthehem mė i gjallė nė shtėpi, nėse ju nuk do mė lejoni tė martohem me vajzėn qė dua", - u ka thėnė prindėrve tė tij, Orgert Ramadani. I revoltuar nė kulm, djali ka dalė me tė shpejtė nga banesa duke u larguar pėr nė periferi tė fshatit. I shqetėsuar nga insistimi dhe deklaratat e tė birit, kryefamiljari e ka ndjekur nga pas atė, por nuk ka mundur tė shmangė tragjedinė. 22-vjeēari, duke pėrfituar nga terreni me pemė e shkurre, ka mundur t'i largohet vėshtrimit tė tė atit dhe tė fshihet diku larg fshatit. Rreth orės 10:00, Orgert Ramadani ka shkuar nė vendin e quajtur "Pėrroi i Koritės". Ai ėshtė vetėvarur nė litar nė degėn e njė peme bajame. Trupi i pajetė i viktimės ėshtė gjetur nga kushėriri i tij (djali i xhaxhait). Nė vendngjarje ka mbėrritur policia, e cila ka kryer veprimet hetimore. Burime pranė hetuesve tė ēėshtjes pohojnė se nė celularin e Orgert Ramadanit u gjet njė sms, qė ai ia kishte dėrguar vajzės qė donte. Nė sms, viktima shkruante se do tė varte veten, pasi prindėrit nuk e lejuan qė tė martohej me tė.
SMS lamtumire: Do varem nė litar

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:01


Njė vajzė afgane, qė kishte mbetur shtatzėnė pas njė pėrdhunimi, ėshtė shtruar nė gjendje tė rėndė nė spital. Nėna dhe vėllai e detyruan tė abortojė fėmijėn, duke i ēarė fundin e barkut pėr t’ia nxjerrė prej andej fetusin 5-muajsh.

Nė shoqėrinė afgane njė grua shtatzėnė e pamartuar ėshtė e patolerueshme, pasi ēnderon veten dhe familjen. Ngjarja e rėndė ndodhi nė provincėn Bamiyan.
Vajza e kishte mbajtur tė fshehtė shtatzėninė, por kur prindėrit e morėn vesh, vendosėn ta zgjidhnin problemin brenda shtėpisė. Nėna dhe vėllai e futėn nė njė stallė, i lidhėn duart e kėmbėt dhe i ēanė barkun me njė thikė.

Pasi nxorėn fetusin, e qepėn serish me njė gjilpėrė thesi. Brenda pak orėsh u shfaq njė infeksion dhe vajza u transportua menjėherė nė spital. Ajo ndodhet ende nė gjendje tė rėndė.

Autoritetet i kanė arrestuar nėnėn dhe vėllanė e vajzės dhe po zhvillohen hetimet lidhur me rastin, tha Habiba Sarabi, guvernatorja e provincės Bamiyan.
Drejtori i spitalit rajonal, Nadir Ali e konfirmoi se vajza ėshtė nė spital.

“Plaga e saj ėshtė infektuar shumė keq dhe sė pari jemi duke u munduar ta kontrollojmė atė. Ne akoma nuk e dimė se nė ēfarė gjendjeje janė organet e saj tė brendshme,” tha Dr Ali.

Natyra e plagėve tregon se procedura nuk ėshtė kryer nga punėtorėt shėndetėsorė, por nevojiten hetime tė mėtutjeshme pėr tė pėrcaktuar se ēfarė nė tė vėrtetė i ka ndodhur vajzės, tha ai.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:03


Sulmet izraelite kanė mbytur pesė vajza tė njė familjeje. Mė e vogla i kishte 4 vjet, mė e madhja 17.Nė Gaza sulmet izraelite kanė mbytur pesė vajza tė njė familjeje. Mė e vogla i kishte 4 vjet, mė e madhja 17. Quheshin Xhevahir, Dunja, Semra, Ikram dhe Tahrir.

Janė mbytur kafshėrisht nė njė natė, nė shtėpinė e tyre, derisa ishin duke flejtur. Babai i tyre, Enver Balushah, tregon: "Kemi qenė duke flejtur, kur dėgjuam njė fėrshėllimė tė tmerrshme. Muri i xhamisė sė afėrme u rrėnua nė shtėpinė tonė. Unė me bashkėshorten ishim nė njė dhomė bashkė mė foshnjen tonė 15 muajshe, Muhammedin. Nė dhomėn tjetėr flenin shtatė vajzat tona. Nė ndėrkohė u gjendėm nėn rrėnoja. Fqinjėt vrapuan tė na ndihmojnė dhe na dėrguan nė spital. Atje na lajmėruan pėr vdekjen e vajzave tona."

Enveri vazhdoi: "Kėrkoj dėnimin e liderėve tė armikut. Sikur tė mbytej ndonjė fėmijė izraelit, e gjitha bota do tė ngritej nė kėmbė. Gjaku i fėmijėve tė tyre ėshtė shumė i vlefshėm, e i fėmijėvė tanė ėshtė shumė i lirė. Ftoj botėn e lirė dhe institucionet ndėrkombėtare tė drejtėsisė qė tė na i mbrojnė fėmijėt tanė. Le tė ndalen kėto vrasje dhe rrėnime."

Nėna e vajzave tė vrara, Samira Balushah, nė spital ėshtė lajmėruar pėr vrasjen e vajzave tė saj dhe tani gjendet nė terapi me medikamente pėr qetėsim. IslamBosna.ba


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:03


Prifti dhunon murgeshat nė orgji

Prifti na ka dhunuar nė orgji thotė njė murgeshė

Prifti i cili duhet tė shquhet pėr devotshmėri dhe pėr mbrojtjen e shpirtėrave tė prostitutave dhe tė yjeve tė porno filmave i ka dhėnė vetės statusin e tė famshmit nė Itali pas akuzave pėr mardhėnje seksuale me dhunė nė orgji ndaj 3 murgeshave.
Ati Fedele Bisceglia 69 vjeēar ėshtė arrestuar pasi 3 murgesha e kishin akuzuar atė pėr dhunim nė konviktin e tyre nė Cozenca, Kalabria, nė Italinė Jugore. Antonio Gaudio 39 vjeqar asistent i Atit Bisceglia gjithashtu ėshtė akuzuar pėr ngacmim seksual. Qė tė dy kėta i mohojnė akuzat.
Ati Bisceglia, njė mjekėrrbardhė me sy tė kaltėr ėshtė figurė e njohur nė Itali pėr punėn e tij nė ndihmė tė tė varfėrve dhe misionin e tij fetar.
Ai njihet mė sė shumti pėr kontributin e tij qė e shtyri porno yllin Luana Borgia qė tė konvertohet nė fenė e Krishterė dhjetė vite mė parė, duke e bindur atė qė tė tėrhiqet nga ajo punė dhe "tė pastrojė vetėn shpirtėrisht". Ati Bisceglia gjithashtu e kishte pėrcjellur Znjsh. Borgia deri nė Bolonjė tek "Erotic Fair" pėr ti lajmėruar kolegėt dhe koleget e saj qė po e len skenėn erotike dhe se po i kthehet krishterimit dhe gjithashtu kishte hapur njė xhirollogari pėr ta ndėrtuar njė ambulancė nė Afrikė.
Znjsh. Borgi e cila ishte 30 vjeqare gjatė asaj kohe thoshte se ishte "e lodhur nga biznesi pornografik" dhe se kėrkonte njė rrugėdalje tjetėr. Ajo thoshte se e kishte njohur Atė Bisceglia "kohė mė parė" dhe se ishin bėrė shokė pasi ajo i kishte ndihmuar pėr ngritjen e fondit pėr bėmirėsi.
Prifti i cili gjithashtu ėshtė njė doktor i kualifikuar, ėshtė themeluesi i "Oazės Franēeskane", njė konvikt dhe qendėr sociale nė Cozenca qė ofron ushqim dhe strehė pėr tė vafrėrit, ish prostitutave, nėnave beqare dhe imigrantėve ilegal. Ai gjithashtu kishte hapur "Disko Franceskane" nė qytet duke ofruar pije tė joalkoolile ungjij nė vend tė drogės dhe alkoolit".
Ai gjithashtu njihet pėr punėn e tij misionare nė Afrikė, ku kishte kaluar dy dekada atje ku u kishte ndihmuar edhe nė ndėrtimin e njė spitali, qendrave sociale dhe kishave. Vitin e kaluar ai ishte pėrfshirė nė njė pėrleshje nė Congo-Brazzaville por ja kishte dalur tė ikte shėndosh e mirė.
Ai kishte bėrė gjithashtu edhe shumė paraqitje televizive, si nė Domenica (Shtėpia nė tė Dielėn), njė emision qė emetohet pasditeve.
Ai gjithashtu ishte president i klubit tė futbollit Cozenca sezonin e kaluar. Ati Bisceglia thotė se ėshtė i pafajshėm nė akuzat qė janė ngritur ndaj tij tė cilat sipas tij janė "kompletisht tė shpikura". Ai thotė qė murgesha gjithmonė ka qenė e ēekuilibruar. "Ajo grua ėshtė e ēmendur. Unė jam duke u persekutuar si Jezu Krishti," kishte thėnė ai.
Gjithsesi policia lokale ka deklaruar se provat kanė deklaruar tė kundėrtėn e asaj qė thotė prifti dhe konfirmojnė akuzėn e murgeshės. Pas njė bastisje nė shtėpinė e priftit janė gjetur video pornografike disa ka mundėsi qė tė jenė tė xhiruara nė konviktin nė Cozenca.
Policia thotė qė e kanė dėrguar nė ekzaminim psikiatrik murgeshėn qė e kishte akuzuar priftin dhe ėshtė deklaruar qė ajo ka qenė plotėsisht e vetėdijshme nė momentin kur ka bėrė akuzėn dhe gjithashtu nė momentin e ekzaminimit. Deklaratat e tre grave tjera kundėr priftit dhe asistentit tė tij gjithashtu janė duke u hetuar.
Monsinjor Salvatore Nunnari, arqipeshkv nė Cozenca, i kishte dhėnė "mbėshtetje vėllazėrore" pėr Atin Bisceglia por kishte deklaruar qė "nuk ishte i njohur me tė gjitha faktet. Kam besim tė plotė nė drejtėsinė Italiane dhe ligjin italian." kishte deklaruar arqipeshkvi!

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:04


Durrės- Njė vajza nga periferia e Durrėsit ka rėnė pre e mashtrimit, pėr pasojė ka prostituuar pėr disa javė nė Tetovė tė Maqedonisė. Sipas denoncimit, ajo akuzon tė dashurin e saj, Ridjon Alimani, qė i kishte premtuar martesė. 25-vjeēari nga Gjorica e Dibrės ka rėnė tashmė nė prangat e policisė nėn akuzėn “Shfrytėzim i prostitucionit nė rrethana renduese”.

Prokuroria e Rrethit Gjyqėsor Durrės nxori urdhėr ndalimin, pas kallėzimit tė bėrė nga shtetasja F.M e cila ėshtė shfrytėzuar nga Ridjon Alimani pėr qėllime prostitucioni. Denoncimin, vajza e mashtruar e ka bėrė nė policinė e Durrėsit, pas kthimit nga Maqedonia. Ajo ka deklaruar se kandidati i paraqitur si dhėndėr nė perspektive e ka dėrguar nė Maqedoni me pretekstin se po shkojmė pėr pushime, me pas nuk ka pranuar ta marrė pėr Shqipėri, duke e dorėzuar tek shokėt e tij tutorė nė Tetovė. Sipas saj pėr disa ditė me radhė ėshtė shfrytėzuar si prostitutė nė pėr hotele tė ndryshme tė kėtij qyteti. Policia menjėherė e ka marre nė konsideratė kėtė denoncim dhe ka kryer prangosjen e 25-vjeēarit dibran si i dyshuar pėr veprėn penale “Shfrytėzim i prostitucionit ne rrethana renduese”.

Duke qenė nga zonat e Dibrės, Ridjoni kishte pasur lidhje tė konstruktuara me miq tė tij nė kėtė zonė tė Maqedonisė dhe e ka dėrguar tė renė atje me pretekstin se po shkojmė pėr pushime. Pasi ka mundur qė ta tėrheqė prenė deri atje nuk e ka lejuar mė tė kthehet, duke e lėnė tek shoku i ti tutor.

Pas arrestimit tė tutorit, janė bllokuar automjeti tip BMV me targe TO 93406G ngjyre gri, dy pasaporta shqiptare. Me kėtė mjet ai kishte lėvizur dhe u kishte ēuar, sipas dyshimeve, klienten e mashtruar, shokėve tė tij nė Tetovė. Policia ndėrkohė po kėrkon qė tė zbardhe edhe pisten e kesaj metode tė persėritur qė mund tė ketė pėrdorur i arrestuari ne shtetin maqedon si dhe lidhjet qė mund tė ketė pasur me persona tė inkriminuar nė vendin ku kishte dėrguar tė dashurėn si prostitutė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:04


Gjykata e Londres ka denuar me vetem tre vjet burg nje shtetase shqiptare qe akuzohej per vrasjen e bashkeshortit te saj.

27 vjecarja Emona Dauti kishte rrefyer vete ngjarjen ne polici, duke deklaruar se e kishte vrare ne gjume te shoqin per vetembrojtje.

Gjate marrjes ne pyetje, ajo i ka informuar agjentet e Scotland Yard se vrasjen e kishte kryer duke i perdredhur qafen Elez Dautit.

Edhe ekspertiza mjekoligjore ka konstatuar menyren e vrasjes, por per shkak te pranimit te autoresise se krimit, gjykata i ka dhene nje denim minimal 27 vjecares.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:05


Njė 32-vjeēare ka denoncuar nė polici ish-burrin e saj dhe ish- vjehrrėn, se i kanė trafikuar nė Greqi dy fėmijėt djalė e vajzė, respektivisht 15 dhe 11 vjeē dhe ia shfrytėzojnė prej mė shumė se 1 viti pėr lypėsi nė Athinė. Tri ditė mė parė, skuadra e Antitrafikut tė Policisė sė Tiranės nisi procedimin penal pėr Besnik Malon, 36 vjeē, me tė ėmėn Nexhmije Malo, 53 vjeēe, si dhe ėshtė pėrgatitur sinjalizimi pėrkatės pėr policinė greke. E ėma e tė miturve, Miranda #@!--)amanllari kishte tentuar disa muaj mė parė tė shkonte nė Greqi pėr tė verifikuar se me se merreshin fėmijėt dhe pėr t’i marrė ata, por njė telefonate e kryer nė policinė greke dhe mungesa e dokumenteve tė qėndrimit, bėri qė 32-vjeēarja tė kapej si klandestine dhe tė deportohej duarbosh nė Shqipėri. Pas kėtij fakti, i shoqi e ka marrė nė telefon nė Shqipėri, duke i thėnė se ia kanė rrėmbyer vajzėn nė Greqi. Duke mos pasur asnjė mundėsi tjetėr, tri ditė mė parė Miranda u paraqit nė Drejtorinė e Policisė sė Tiranės, duke kėrkuar ndihmė pėr gjetjen dhe kthimin e fėmijėve tė saj tė mitur.
Historia
Peripecitė e Miranda #@!--)amanllarit fillojnė njė vit e gjysmė mė parė, kur ajo vendos tė ndahet nga Besnik Malo, me tė cilin bashkėjetoi pėr 11 vjet nė Korēė. Kishte bashkėjetuar pa celebrim dhe dy fėmijėt mbanin mbiemrin e saj e ndodheshin nė tė njėjtin “trung familjar” nė regjistrat e gjendjes civile. Por ky fakt nuk e ka penguar Besnikun me tė ėmėn qė tė mos lejonin Mirandėn tė merrte dy fėmijėt, A.#@!--)amanllari dhe M.#@!--)amanllari. Miranda erdhi tė jetonte me prindėrit nė Tiranė, ndėrsa Besniku me tė ėmėn dhe dy fėmijėt kalojnė nė Greqi. Miranda mėson faktin e trafikimit tė fėmijėve dhe shfrytėzimit tė tyre pėr lypėsi nė Athinė. Gjatė kėsaj kohe, njė ngjarje tjetėr e rėndė do e trondiste nėnėn 32-vjeēare. E bija, 11 vjeēe, duke lypur nėpėr semaforė ishte aksidentuar nga njė makinė. Miranda ka shkuar klandestine nė Greqi, pėr tė kėrkuar fėmijėt dhe pėr tė parė gjendjen e vajzės. Fatmirėsisht gjendja e saj ishte pėrmirėsuar, por tė dy fėmijėt vazhdonin tė lypnin nė periferi tė Athinės. Miranda ka tentuar tė marrė fėmijėt, por telefonata e kryer nė policinė e Athinės e ka ndaluar atė duke e kthyer nė vendlindje.
Hetimi
Oficerėt e Antitrafikut tė Drejtorisė sė Policisė sė Tiranės, kanė nisur hetimet pėr ish-burrin dhe ish-vjehrrėn e Mirandės, pėr akuzat e trafikimit tė tė miturve dhe shfrytėzimin e tyre pėr lypėsi. Burime pranė policisė sė kryeqytetit thanė se oficerėt e Antitrafikut janė duke bashkėpunuar me ata tė INTERPOL Tiranės, pėr tė dėrguar urdhra arresti nė Greqi pėr kapjen e Besnik Malos, 36 vjeē, me tė ėmėn Nexhmije Malo, dhe sigurimin e dy fėmijėve tė mitur.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:05


SHBA:

Njė person nga Arkansasi ėshtė dėnuar me burg, pasi goditi pėr vdekje stilisten qė po i priste flokėt me nge. Tridhjetėvjeēari, Kerry Rendall Wilson nga Little Rock u dėnua ditėn e djeshme me 24 vite burg pėr vrasje tė shkallės sė dytė. Ai do tė ketė tė drejtė tė kėrkojė ulje dėnimi vetėm pas 6 vitesh. Avokati i Wilson thotė se klienti i tij ishte i droguar me marijuanė gjatė kohės kur tridhjetė e nėntė vjeēarja, Henrietta Jones u vra nė sallonin e floktores. Por avokati Bill James thotė se parukieren e vrau njė nga djemtė e saj.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:05


Nje gjykate ne Britanine e Madhe ka dėnuar me burgim te perjetshem nje 56-vjecar, qe per 25 vjet rresht kishte perdhunuar dy vajzat e veta. Ato mbeten shtatzene 19 here dhe sollen ne jete 7 femije.

Ngjarja te kujton historine tragjike te austriakut Josef Fritzl, qe mbajti te mbyllur ne shtepi te bijen per 24 vjet. Sipas mediave, ai provonte kenaqesi duke u shkaktuar dhimbje vajzave.

Personi e ka pranuar dhunen. Vajzat kishin pesuar abuzim te cdo lloji nga i ati qe ne moshen 8-vjecare. Nje gjykate ne Sheffield Crown Court e denoi burrin, identiteti i te cilit nuk behet i ditur, me burgim te perjetshem.

Vajza e pare solli ne jete dy femije, ndersa e dyta pese. Shtatzenite e tjera u nderprene per shkak te dhunes se ushtruar ndaj tyre. Vajzat kane treguar se shpesh nuk lejoheshin te shkonin ne shkolle per te fshehur shenjat e dhunes.

Kur babai monster largohej, ato kyceshin me celes ne dhomen e tyre. Per t'i shpetuar berjes publike te ngjarjes i ati nderronte vendin e banimit dhe zgjidhte zona te izoluara. Ai kercenonte te bijat se do te vriste ato dhe niperit, nese tregonin./top-channel/

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:06


Tara Heig ,nena qe e vrau djalin e saj 3 vjecar vetem qe te mund te argetoheshte dhe te gjente te dashur.
Pasi i zuri frymen me nje jastek ajo u ul menjehere ne kompjuter ne kerkim te nje dashuri.
Ne internet miqve u thoshte se djali i saj ka vdekur nga tumori qe e ka pasur pas veshit.Kur i eshte shqyrtuar denimi ajo ka filluar te qaje duke thene se ajo e kishte gjetur foshnjen te vdekur qe me pare.
Babai i femijes eshte ne burg per dhune ne familje,ndersa nena e ka vrare femijen vetem se femija i ka "penguar" asaj ne jeten shoqerore.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:07


Skandali i pedofilisė, dėshmon fėmija
Ka vazhduar procesi i gjykimit tė akuzuarve misionar krishter pėr abuzime seksuale ndaj njė 9 vjeēari.


Njė 12-vjeēar, i cili dyshohet tė jetė abuzuar seksualisht para tre viteve nė qendrėn "Fėmijėt e Tij", nė kryeqytet ka dėshmuar pėrmes njė video-konference para gjykatės sė Tiranės kundėr dy tė pandehurve, Robin Arnold dhe Dino Kristodulu, tė dy shtetas britanikė.

Pėrveē dy tė pandehurve qė ndodhen nė qeli, i mituri ka akuzuar edhe ish-kuzhinierin e qendrės bamirėse Janaq Paleka, qė sipas tij e dhunonte fizikisht dhe e godiste shpesh me sende tė forta.

Ish-punonjėsi Papleka ka fituar lirinė pak muaj mė parė, nė njė proces paralel qė po zhvillohet pėr skandalin seksual. Ai akuzohej pėr moskallėzim krimi dhe fshehjes se zbulimit tė tė vėrtetės.

"Jani dhe Dino mė qellonin me pinca, thika dhe pirunė", tha i pėrlotur i mituri, i cili gjatė kohės kur keqtrajtohej ishte nėntė vjeē.

Pikėrisht nė kėtė pikė gjyqtarja Shefkie Demiraj ka kėrkuar ndėrprerjen e seancės, pasi i mituri nuk mund tė rrėfehej mė tej pėr shkak tė gjendjes depresive dhe frikės qė shfaqi.

Fėmija ėshtė personi i parė qė sjell dėshminė ndaj dy anglezėve tė akuzuar pėr kryerje tė marrėdhėnieve seksuale me tė mitur.

Ndėrkaq pėr tė njėjtėn ēėshtje gjyqėsore ndaj ish administratorit tė qendrės bamirėse fėmijėt e tij John David Brown po shkon drejt fundit.

I pandehuri Brown ėshtė pėrballur me dėshmi tė shumta, jo vetėm tė fėmijėve tė abuzuar, por edhe tė familjarėve tė tyre qė i kishin besuar fėmijėt tek ai. /TCH/

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:07


Policia ka bėrė tė ditur se njė femėr 20-vjeēare ėshtė duke u pėrballur me njė akuzė tė rėndė, pasi qė ka kafshuar tė dashurin e saj, ia ka thyer njė kornizė fotografie fytyrės, dhe e ka sulmuar me njė shpatė, gjatė njė zėnkė pėr shkak tė moslarjes sė enėve.

Gruaja ėshtė arrestuar tė enjten pasdite nė banesėn e ēiftit, raporton Fort Worth Star-Telegram.

Mashkulli 21-vjeēar i tregoi policisė se ai u pėrfshi nė zėnkė, sepse gruaja e tij ishte e nervozuar pse ai nuk po i lante enėt. Polici lokal, Paul Henderson, ka thėnė se gruaja i kishte thėnė tė largohet nga banesa, por ai kishte refuzuar.

Henderson ka thėnė se gruaja mė pas ka tentuar qė tė largonte burrin edhe fizikisht. Gjatė pėrleshjes qė pasoi, gruaja ia kafshoi burrit krahun e djathtė, dhe ia theu njė kornizė fotografie fytyrės, duke shkaktuar prerje dukshėm tė qarta, ka thėnė Henderson.

Mė pas gruaja mori nė dorė njė shpatė rreth 60 centimetra tė gjatė dhe iu vėrsul drejt tij, por e huqi, ka thėnė policia.

Gruaja ėshtė liruar nga burgu Mansfield pasi qė ka paguar shumėn prej 10.000 dollarėsh, kanė thėnė zyrtarėt e burgut.

Henderson nė fund ka thėnė se burri dhe gruaja kishin jetuar bashkė pėr katėr muaj.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:08


Njė baba i egėrsuar nė qytetin amerikan Deltona tė Floridas ka pėrzėnė dashnorin e vajzės sė tij me shufėr metali pasi qė e ka gjetur lakuriq nė dhomėn e saj.

Policėt tė cilat janė thirrur pas kėsaj ngjarje kanė deklaruar pėr agjencinė e lajmeve AP se babai 45-vjeēar nuk e pasur as idenė mė tė vogėl se e bija e tij kishte tė dashur dhe se fatziu qė njė vit e mė shumė po hynte vjedhurazi nė shtėpinė e tyre.

Prandaj, kur ka dėgjuar zhurmė nga dhoma e fjetjes sė bijės sė tij, ka hyrė dhe ėshtė ndeshur me njė tė panjohur lakuriq nė krevatin e vajzės. Ka kapur njė shufėr metali dhe e ka ndjekur tinejxherin deri tek dalja, e mė pas ka thirrur edhe policinė.

I riu mė pas ėshtė transferuar nė spital ku doktorėt me fasha i kanė mbyllur plagėt e marra nė kokė.

Babai i egėrsuar pėr shkak tė kėtij sulmi ėshtė dėnuar me 10.000 dollarė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:08


Shfrytėzon si prostitutė nusen e djalitShqipėri: Policia shpall nė kėrkim 43-vjeēarin, pėrdhunoi dhe nxori nė rrugė pėr prostitucion tė renė 14 vjeēe.

E merr nusen e mitur tė birit, me justifikimin se do e ēonte te prindėrit, dhe e shfrytėzon si prostitutė nė rrugėt e metropolit shqiptar. Ky ka qenė fati i hidhur i njė 14-vjeēareje nga Kruja nė gjashtė muajt e fundit. Saga e vuajtjeve tė sė miturės nuk ėshtė mbyllur vetėm me pėrdhunimin dhe shfrytėzimin nga i vjehrri 43-vjeēar pėr qėllime fitimi. Ndėrsa ka mėsuar se si i ka shkuar filli gruas sė tij, i shoqi e ka lėnė pa menduar pėr peripecitė qė vajza ka hequr pėr shkak tė babait tė tij dhe atij vetė.

Ditėn e djeshme, vajza me inicialet L.K. ėshtė ēliruar nga zgjedha e robėrisė seksuale dhe pasi ėshtė marrė nė pyetje i ėshtė dorėzuar familjes sė saj, ndėrkohė qė policia ka shpallur nė kėrkim njeriun qė i shkatėrroi gjithēka nė njė moshė tė njomė.

Martesa me djalin e tutorit tė saj nuk ishte ligjėruar, pėr shkak tė moshės sė vogėl, por vajza jetonte nė shtėpinė e burrit me bekimin e familjes. Burime nga Policia e Durrėsit bėnė tė ditur se shtetasi Ylli Zenuni, lindur nė Arameras tė Krujės dhe banues nė Fushė-Krujė, ėshtė shpallur nė kėrkim pėr veprėn penale tė shfrytėzimit nė kushte tė rėnda tė njė tė miture.

Vajza ėshtė dhunuar vazhdimisht seksualisht nė stacionin e trenit tė Tiranės dhe nė hotele e motele tė kėtij qyteti dhe Durrėsit. Prej njė viti, Zenuni jetonte nė Durrės dhe pėr tė siguruar jetesėn nė qytetin bregdetar kishte zgjedhur shfrytėzimin e nuses sė djalit. Ndėrkaq, djali i Zenunit, i pafuqishėm pėr tė kundėrshtuar tė atin dhe pėr t'i dhėnė fund skllavėrimit tė gruas-fėmijė ėshtė ndarė pėrfundimisht me tė dhe ka vazhduar jetėn e tij nė Tiranė.

Ylli Zenuni e kishte marrė tė miturėn me pretekstin pėr ta ēuar te prindėrit, po qė prej asaj dite vajza ishte zhdukur pa lėnė gjurmė. Sipas dėshmisė sė vajzės, vjehrri e kishte pėrdhunuar disa herė dhe mė pas i siguronte klientėt e seksit kundrejt parave qė i merrte vetė ai.

Njė aksion i agjentėve tė antitrafikut ka bėrė tė mundur lirimin e vajzės, por jo kapjen e vjehrrit tutor. Burimet policore bėnė tė ditur se krutani i shpallur nė kėrkim ka qenė i dėnuar mė parė pėr armėmbajtje pa leje dhe njihet si pjesė e kontingjentit kriminal nė Qarkun e Durrėsit. Viktima e tij ka deklaruar se shpesh ėshtė pėrpjekur tė shkėputet nga ai, por ėshtė dhunuar egėrsisht. /gazeta shqip/


p/s/

nga vijne keto semundje, nga niveli i ulet shpirteror, intelektual, arsimor..?
cfar i mungon njerezimit qe vije deri te aktet te ketilla shtazarake-epshprishura...
a e humb vlerat instituti familje, a mer vlera dhe edukate ne familje femija i cili neser do jete pari e nje instituti te ardhshem familje ?
cfar i mungon njerezimit, ku eshte problemi, a zgjidhet problemi vetem me burgosje ?
etj etj etj....

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:09


Ka vdekur edhe anėtari i pestė i familjes Metaj nga fshati Hereqė i Gjakovės, tė cilėt humbėn jetėn dje nė njė aksident tė rėndė rrugor, nė magjistralen Podgoricė-Kollashin. Besarti (3 vjeēar), Besarta (5) Gonxhja (27), Besniku (25) dhe kryefamiljari Teki Metaj, kanė humbur jetėn tragjikisht nė njė aksident tė rėndė trafiku. Familja Metaj nga fshati Hereqė i Gjakovės ishte duke udhėtuar nga Prishtina drejt bregdetit malazias, por nuk kishte arritur atje pasi qė nė afėrsi tė Kollashinit iu ka ndodhur aksidenti tragjik. Deri te aksidenti ka ardhur kur Tekiu i cili po voziste veturėn Audi A4, kishte humbur kontrollin dhe kishte dalė nė krahun tjetėr tė rrugės, me ē'rast ėshtė ndeshur me njė kamion qė vinte nga ana e kundėrt. Besarta, Besniku dhe Gonxhja kanė vdekur nė vendin ku kishte ndodhur aksidenti, Besarti gjatė rrugės pėr nė spital, ndėrsa Tekiu vdiq disa orė pasi mjekėt e Podgoricės u pėrpoqėn t'ia shpėtonin jetėn. Vozitėsi i kamionit, me tė cilin ishte ndeshur vetura e familjes Metaj, duke e pėrshkruar ngjarjen, ka deklaruar se aksidenti ka ndodhur kur Metaj ishte duke tejkaluar njė kolonė prej rreth 10 automjetesh dhe ėshtė futur drejt e nė kamionin qė vinte nga ana e kundėrt. "Menjėherė kam dalė nga kamioni pėr t'u dhėnė ndihmėn e parė, nga vetura kam nxjerrė vajzėn e pėrgjakur e cila kishte vdekur nė vend, e pastaj djalin qė ende jepte shenja jete." I kemi dėrguar nė spitalin e Kollashinit sė bashku me shoferin e automjetit, ku mė pas janė transferuar nė qendrėn spitalore tė Podgoricės", ka rrėfyer shoferi Soshiq. Sipas tij, gruaja e pafat, e cila ishte nė ulėsen e parė, ka qenė e bllokuar nga llamarina e veturės, trupin e pajetė tė tė cilės nga vetura e ka nxjerrė dy orė mė vonė njėsia speciale e zjarrfikėsve.Tragjedi e familjes kosovare nė Mal tė Zi, Tragjedi e familjes kosovare nė Mal tė Zi

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:09


Rasko Mihajlovski,pensionist nga Gostivari,e ka ekzekutuar me pistolete djalin e tij Zoran M.(40),per shkak se ai i ka kerkuar celesin per ta celur frigoriferin,te cilin babai psikotik e ka mbyllur me dry.Pas zenkes,ai ka krisur zjarr pas te birit,i cili eshte munduar te ike,por baba e ka plagosur ne kembe,e ka, arritur dhe e ka ekzekutuar ne koke.
Shkau i zenkave te shpeshta ka qene se djali ka qene i paune per diusa muaj.
Policia e ka arrestuar pas ngjarjes,ndersa Gjykata Themelore ne Gostivar i ka shqiptuar 30 dite paraburgim.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:10


Rreh dhe lėndon gruan
Ėshtė paditur nga policia 46-vjeēari, J.K. nga Tetova, i cili ka rrahur dhe ka lėnduar gruan e tij. Sipas njoftimit policor, nė fillim tė korrikut midis ēiftit ka ndodhur njė zėnkė, "majėn e trashė" tė sė cilės e ka marrė gruaja. Zėnka e ndodhur rreth orės 19 tė pasdites sė gjashtė korrikut shumė shpejtė ėshtė shndėrruar nė rrahje, pasi burri i ėshtė vėrsulur bashkėshortes dhe e ka rrahur. Pėrveē grushteve dhe shkelmave, ai ka pėrdorur edhe mjet metalik, me tė cilin e ka lėnduar rėndė. Kundėr burrit, policia ka ngritur padi penale pėr lėndim trupor gjatė dhunės nė familje.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:10


Dhunohej sistematikisht prej 8 vjetėsh nga i shoqi, kėrkon mbrojtje nga policiaNjė 23-vjeēare qė dhunohej sistematikisht nga i shoqi prej 8 vjetėsh, ka kėrkuar nga policia e kryeqytetit qė tė merret nė mbrojtje. Me shenja dhe fraktura tė ndryshme nė trup, Majlinda Gjini ėshtė paraqitur nė rajonin e policisė sė Tiranės, duke e parė atė si shpėtimin e vetėm nga dhuna e bashkėshortit. Nėna e njė vajze 4-vjeēare ka udhėtuar qė nga qyteti i Librazhdit pėr tė bėrė denoncimin, duke qenė se policia e kėtij qyteti e kishte bėrė veshin e shurdhėr ndaj ndihmės sė kėrkuar nga ana e 23-vjeēares.

Denoncimi
E traumatizuar dhe me frikėn qė i dallohej nė sy, 23-vjeēarja ėshtė paraqitur gjatė orėve tė para tė ditės sė djeshme nė rajonin e policisė sė kryeqytetit. “Ju lutem, mė ndihmoni. Im shoq ka 8 vjet qė mė rreh sistematikisht”, - kanė qenė fjalėt e para tė Majlinda Gjinit, e cila kishte udhėtuar qė nga fshati Steblevė i Librazhdit pėr tė bėrė denoncimin, duke qenė se, sipas saj, edhe pse kishte bėrė kallėzim pėr tė shoqin nė komisariatin e kėtij qyteti, oficerėt e policisė nuk kanė marrė asnjė masė, pasi i shoqi kishte njohje nė polici. Menjėherė pas denoncimit tė saj, Seksioni i Mbrojtjes sė tė Miturve dhe Grave nė policinė e kryeqytetit ka lėshuar urdhrin e mbrojtjes ndaj 23-vjeēares, si dhe ka lėshuar njė urdhėr-arresti pėr bashkėshortin e saj.
Dhuna nė familje vazhdon tė mbetet njė problem shqetėsues pėr punėn e policisė. Vetėm pak ditė mė parė, Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, Ahmet Premēi, theksoi gjatė paraqitjes sė rezultateve tė policisė pėr 6 muajt e parė tė kėtij viti, se dhuna nė familje ėshtė njė nga pikat mė tė dobėta tė policisė. Sipas statistikave pėr 6 muajt e parė tė kėtij viti, dhuna nė familje gjatė kėsaj kohe ka shkaktuar 7 viktima, 6 tė plagosur rėndė, teksa nė total 258 persona kanė rėnė pre e dhunės nė familje. Megjithatė, Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, Ahmet Premēi, bėri tė ditur se pėr kėtė vepėr janė marrė njė sėrė masash parandaluese.

Masat
Mbi 100 persona nė Tiranė janė marrė nė mbrojtje nga policia kėto tre muajt e fundit, pėr shkak se janė dhunuar nė familje. Kėto shifra janė publikuar nga Policia e Tiranės disa javė mė parė, e cila kėtė vit ka krijuar edhe Seksionin Kundėr Dhunės nė Familje. Sipas tė dhėnave, 110 qytetarė janė marrė nė mbrojtje nga policia, tė cilėt janė gra dhe fėmijė. Policia e Tiranės pėr tė arritur standardet dhe parametrat nė luftėn pėr parandalimin e krimit nė tėrėsi dhe krimit brenda nė familje nė veēanti, ka krijuar pėr herė tė parė edhe Seksionin e Mbrojtjes sė tė Miturve dhe Grave. “Seksioni i krijuar, pas implementimit tė strukturės, nė muajin janar tė kėtij viti, gjatė kėtij 3-mujori ka arritur tė marrė fryte rezultative tė punės, duke pėrfituar mbrojtje ligjore 110 qytetarė, kryesisht femra dhe fėmijė. Ndėrkohė, pėrmes krijimit tė kėsaj zyre, nga evidentimi i rasteve ėshtė vėnė re se dhuna nė familje ėshtė njė fenomen negativ nė shoqėrinė shqiptare dhe shfaqet me tė gjitha format e saj, deri nė ekstrem, duke u bėrė gjithmonė e mė i ndjeshėm nė mbarė opinionin”, - bėn tė ditur policia e Tiranės. Sipas tyre, pėrgjatė kėtij 3-mujori, nga bashkėpunimi i Seksionit tė Mbrojtjes sė tė Miturve dhe Grave me punonjėsit e policimit nė komunitet, janė plotėsuar 110 kėrkesė-padi, ku kanė siguruar mbrojtjen e 110 viktimave tė dhunės. Sipas rasteve tė veēanta, nė bashkėpunim me shoqatat jofitimprurėse, ėshtė ndihmuar edhe nė strehimin e viktimave nė ambientet e tyre. Bazuar nė statistikat e deritanishme, ky fenomen negativ ėshtė i pėrhapur nė ēdo shtresė tė shoqėrisė, ku faktorėt qė ndikojnė janė ato ekonomikė, kulturorė, abuzimet me alkoolin dhe pėrdorimi i drogės. “Aktualisht, Drejtoria e Policisė sė Tiranės po bashkėpunon edhe me njė sėrė shoqatash jofitimprurėse, tė cilat ndihmojnė duke dhėnė asistencėn e tyre pėr raste delikate qė kanė nevojė pėr ndihmė dhe mbėshtetje”, - bėjnė tė ditur burime pranė policisė sė kryeqytetit.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:11


Kristian Luli, njė djalosh 17-vjeēar, shumė i butė, ka kaluar 10 vjet i mbyllur brenda shtėpisė sė vogėl tė familjes sė tij, me frikėn se do tė vritej nėse do tė dilte jashtė saj. Pėr tė kaluar kohėn, ai luan nė kompjuter dhe skicon shtėpi. Meqenėse nuk ka mundur tė ndjekė shkollėn e mesme, niveli i tij nė lexim ėshtė ai i njė 12-vjeēari. Ndonjė e dashur ėshtė fare jashtė diskutimit. Ai do tė donte tė bėhej arkitekt dhe ėshtė i frikėsuar nga njė e ardhme brenda mureve tė shtėpisė, me sytė ngulitur nė ato katėr mure. "Kjo ėshtė situata nė tė cilėn ndodhem. Nuk kam pasur asgjė tjetėr qė kur isha fėmijė", - thotė Kristian, duke soditur me sy ankues nga dritarja e shtėpisė botėn e mohuar. "Ėndėrroj tė jem i lirė dhe tė mund tė shkoj nė shkollė, do tė doja vetėm tė dilja nga kjo derė. Tė jetosh kėshtu ėshtė mė keq se tė dėnimi me burg". Fati i keq i Kristianit ėshtė se ai ėshtė djali i njė babai qė ka vrarė njė tjetėr njeri nė rajonin e varfėr verior tė Shqipėrisė, ku riti i lashtė i gjakmarrjes ende mban mbėrthyer familjet. Sipas Kanunit, njė kod i vjetėr shqiptar i sjelljes, qė ėshtė ende i gjallė qė prej 500 vitesh, "gjaku lahet me gjak" dhe familja e viktimės ka tė drejtė tė hakmerret duke vrarė njė anėtar mashkull tė familjes sė vrasėsit. Ndikimi i Kanunit nuk ėshtė edhe aq i madh tani, por ai ka qenė njė lloj kushtetute e vendit pėr shekuj me radhė, me rregulla qė variojnė nga ēėshtjet e pronėsisė deri te ato tė martesės dhe vrasjeve. Komiteti Kombėtar i Pajtimit, njė organizatė joqeveritare shqiptare, qė punon pėr tė luftuar traditėn e gjakmarrjes, ka bėrė tė ditur se rreth 20,000 vetė nė tė gjithė vendin janė izoluar nė zona tė ndryshme tė Shqipėrisė, pėr shkak tė gjakmarrjes qė pas rėnies sė komunizmit nė vitin 1991. Rreth 9,500 persona janė vrarė dhe afėrsisht 1,000 fėmijė janė privuar nga mėsimi, pasi janė mbyllur nė shtėpi. Sipas traditės, ēdo mashkull qė ėshtė i aftė tė mbajė njė pushkė nė dorė, mund tė jetė njė viktimė e mundshme pėr hakmarrje, gjė qė i bėn 17 meshkujt e familjes sė Kristianit tė jenė nė shėnjestrėn e familjes nė hasmėri. Tė gjithė ata janė mbyllur nė shtėpi. Pėrjashtimi i vetėm ėshtė se gjakmarrja nuk mund tė ndodhė brenda kufijve tė shtėpisė. Gratė dhe fėmijė gėzojnė imunitet, edhe pse disa prej tyre ashtu si Kristiani, qė fizikisht ėshtė pjekur para kohe, fillojnė tė kushtėzohen si meshkuj dhe jo si fėmijė. Anėtarėt e familjes sė viktimės marrin hakun zakonisht, edhe pse disa familje kėrkojnė edhe vrasės profesionistė me pagesė. Gjakmarrja ėshtė shfaqur edhe nė shoqėri tė tjera, si hakmarrjet e mafias nė jug tė Italisė dhe dhuna hakmarrėse mes familjeve shiite dhe sunite nė Irak. Por, fenomeni ka qenė tipik pėr Shqipėrinė, njė vend tė dėshpėruar dhe tė varfėr qė po pėrpiqet shumė tė ruajė rendin dhe tė zbatojė ligjin pas disa dekadash regjim komunist. Gjakmarrja u zhduk gjatė regjimit 40-vjeēar tė Enver Hoxhės, diktatorit komunist tė Shqipėrisė, qė e nxori jashtė ligjit kėtė praktikė, ndonjėherė edhe duke i varrosur tė gjallė ata qė nuk bindeshin nė nė varret e viktimave tė tyre. Por, ekspertėt ligjorė thonė tashmė se gjakmarrja u "ringjall" sėrish pas rėnies sė komunizmit, nė periudhėn e tranzicionit. Rreth njė mijė vetė tė pėrfshirė nė gjakmarrje janė larguar jashtė vendit, disa prej tyre kanė aplikuar pėr strehim nė vende tė tjera. Por, edhe pas kėsaj, dhjetėra vetė janė ndjekur jashtė shtetit dhe janė vrarė nga familjet qė kėrkojnė tė marrin hak. Ismet Elezi, njė profesor i sė drejtės nė Universitetin e Tiranės, qė kėshillon qeverinė dhe policinė lidhur me zgjidhjen e kėtij problemi, thotė se ndryshimet nė Kodin Penal tė Shqipėrisė, pėrfshi kėtu dėnimet prej 25 vitesh pėr ata qė marrin gjak si dhe gjobat e rėnda pėr ata qė kėrcėnojnė me gjakmarrje, kanė ndihmuar nė reduktimin e fenomenit. Ai thekson se njerėzit kanė ende besim te Kanuni mė shumė sesa tė sistemi i drejtėsisė, gjė qė sjell pasoja shkatėrrimtare lidhur me fenomenin. "Brezi i ri nuk i beson mė kodeve tė sjelljes sė brezit tė vjetėr", thotė ai. "Por, gjakmarrja ende po shkakton varfėri e dėshpėrim, sepse shumė burra qė izolohen nė shtėpi, nuk mund tė punojnė, fėmijėt nuk mund tė shkojnė ėn shkollė dhe familje tė tėra shkėputen nga kontakti me botėn". Aleksandėr Kola, njė ndėrmjetės qė ndihmon nė zgjidhjen e rasteve tė gjakmarrjes, thotė se shkaqet kryesore janė mosmarrėveshjet pėr pronėn apo tokėn. Ai vėren se gjakmarrjet mund tė lindin edhe nga keqkuptime tė vogla. Ai kujton njė rast kur dhjetėra meshkuj ishin detyruar tė izoloheshin pasi njė anėtar i familjes sė tyre kishte vrarė shitėsin qė nuk pranonte t'i shiste fėmijės sė tij njė kaush akulloreje. Nė njė tjetėr rast, gjakmarrja lindi pasi delja e njė familjeje kishte kullotur nė pronėn e fqinjės sė saj, gjė qė nxiti njė konfrontim vdekjeprurės. Sociologėt thonė se gjakmarrja i ka ndėrruar rolet tradicionale gjinore nė zonat rurale tė Shqipėrisė, pasi gruas tashmė i bie barra tė mbajė shtėpinė dhe familjen, ndėrsa burrat janė tė detyruar tė qėndrojnė brenda. Nėna e Kristianit, Vitoria, 37 vjeē, thotė se ajo e ka urdhėruar atė tė qėndrojė brenda shtėpisė qė nė moshėn 7-vjeēare pasi bashkėshorti i saj dhe vėllai i tij vranė njė banor tė fshatit pas njė grindjeje nė gjendje tė dehur. Ajo thotė se djali tjetėr, Klinsmani, 7 vjeē, ndiqte shkollė, por se edhe ai sė shpejti do tė mbyllej nė shtėpi. Bashkėshorti dhe kunati i saj janė dėnuar me 20 vjet burg pėr vrasjen. "Jetoj me frikė se Kristiani mund tė vritet, ata mund tė vrasin fėmijėt e mi", - thotė Vitoria, qė i ka varur shpresat te bamirėsia pėr tė jetuar. "Ndonjėherė mendoj se do tė doja qė ndonjė nga familja tjetėr tė vriste dikė nga ne, qė ky ankth tė merrte fund". Ajo thotė se ka dėrguar njė ndėrmjetės pėr tė kėrkuar falje nga familja tjetėr, por pa sukses. Familja e viktimės, Simon Vuka, ka refuzuar tė flasė pėr kėtė. Por, Kola, qė po ndėrmjetėson pėr -ēėshtjen thotė se familja nuk ėshtė e pėrgatitur pėr faljen, sepse ajo kishte dy fėmijė tė vegjėl qė tashmė kanė mbetur jetimė. Shumė familje tė viktimave besojnė se burgimi i vrasėsve ėshtė hakmarrje mė e mirė se vrasja e tyre. Kola, njė ish instruktor gjimnastike qė ka studiuar pėr zgjidhjen e konflikteve nė Norvegji, thotė se ėshtė pėrpjekur tė pajtojė familjet duke gjetur miq apo tė afėrm me ndikim tė tyre, qė mund tė bindin kėto familje tė falin. Ai thotė se kėrkesa pėr falje zakonisht shoqėrohet me ofrimin e dhuratave apo sendeve tė arta nga familja e vrasėsit. "U them familjeve tė viktimave se falja ėshtė mė e rėndėsishme se hakmarrja", thotė ai. Kristiani, i gjatė dhe me qėndrim tė vendosur, me njė pjekuri qė i kalon vitet e tij, thotė se ia vė fajin veprimit tė tė atit dhe xhaxhait si dhe njė kod sjelljeje fare tė vjetėr se po i shkatėrrojnė jetėn. Ai thotė se ėshtė e padrejtė qė ai tė ndėshkohet pėr fajet e tė afėrmve tė tij. Kontakti i tij i vetėm me botėn e jashtme ėshtė njė herė nė muaj, kur njė grup murgeshash qė merren me bamirėsi formojnė njė qark mbrojtės, e hipin atė nė makinė dhe i bėjnė njė shėtitje prej 30 minutash nė qendrėn mė tė afėrt komunitare. Ai thotė se ėndėrron tė arratiset nga Shqipėria, por familja e tij ėshtė shumė e varfėr pėr ta dėrguar jashtė shtetit. Ai mund tė armatoset dhe tė arratiset, por mendon se rreziqet mund tė jenė vdekjeprurėse. "Kanuni ėshtė plot me rregulla idiote tė njė kohe tjetėr. Kjo ėshtė tėrėsisht e padrejtė dhe pa kuptim". Gjakmarrja ka prekur thellė shoqėrinė shqiptare, tė rinjtė si dhe tė moshuarit qė mbeten pa kujdes shėndetėsor sepse nuk dalin dot nga shtėpia. Sherif Kurtaj, 62 vjeē, ėshtė detyruar tė jetojė me njė tumor tė pakuruar dhe me dhėmbė tė prishur tėrėsisht, pasi nuk ka dalė dot nga shtėpia pėr tetė vjet, qė kur djemtė e tij vranė njė fqinj qė ishte tallur me ta sepse po pėrgatiteshin tė shkonin nė Gjermani. Ai thotė se ka nevojė tė bėjė njė operacion, por i frikėsohet vdekjes nga plumbat e hakmarrėsit sapo tė dalė nga shtėpia. Kurtaj ka dy djem, tė dy tė dėnuar me 16 vjet burg, qė janė nė arrati qė kur kanė kryer vrasjen. Edhe nėse ata do tė dorėzoheshin, ai do detyrohej tė qėndronte nė shtėpi. Ai thotė se miqtė kanė frikė ta vizitojnė sepse mund tė vriten aksidentalisht. Izolimi nė shtėpi e ka bėrė tė varur tėrėsisht nga gruaja. "Jam burrė Kanuni dhe kam rritur pėr tė qenė zot shtėpie. Por tani gruaja bėn gjithēka pėr mua", - thotė ai. Kurtaj mund tė paraqesė njė padi sipas ligjit shqiptar ndaj familjes qė e kėrcėnon atė me vrasje; njė kėrcėnim i tillė dėnohet me 3 vjet burg. Por, Kurtaj thotė se ka frikė se njė gjė e tillė vetėm mund tė rrisė inatin. "Duhet t'i bindesh Kanunit. Gjaku lahet me gjak", thotė ai.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:11


Shkodėr-Prokuroria e Shkodės ka kėrkuar 47-vjet burg pėr tre shtetas, tė cilėt akuzohen pėr njė vrasje tė kryer pėr hakmarrje nė vitin 1995.

Pėrpara trupit gjykues tė kryesuar nga gjyqtari Ken Dhima, pėrfaqėsuesi i akuzės, prokurori Vat Stakaj ka kėrkuar deklarimin fajtor tė shtetasve Bardhok Ndoci, 56-vjeē, Dedė Ndoci, 36-vjeē dhe Petrit Ndoci, 27-vjeē pėr vrasje me paramendim pėr motive gjakmarrjeje e hakmerrjeje, tė kyrer nė bashkėpunim.

Dy prej tė dyshuarve, Bardhok e Dedė Ndoci kanė qenė tė pranishėm nė seancėn gjyqėsore, pasi janė ndaluar nga policia mė 31 mars tė vitit 2007, ndėrsa Petrit Ndoci ėshtė gjykuar nė mungesė.

Dėnimin me 17 vjet burgim pėr Bardhok Ndocin dhe me nga 15 vjet burgim pėr Dedė e Petrit Ndocin, ka qenė pretenca e prokurorit Stakaj.

Ngjarja pėr tė cilėn akuzohen tre pjesėtarėt e familjes Ndoci nga fshati Mnelė e komunės Mnelė-Vig nė Shkodėr, ka ndodhur mė 26.05.1995 nė kėtė fshat. Xhaxahi dhe dy nipat akuzohen pėr vrasjen me mjete tė forta tė shtetasit Prend Ndue Gega, 52-vjeē, banor i kėtij fshati.

Pas krimit ata ishin larguar nga fshati Mnelė pėr t’u zhvendosur familjarisht nė Lezhė e Tiranė. Vrasja e Prend Gegės, sipas prokurorisė ėshtė bėrė pėr motive hakmarrjeje.

Sipas burimeve, viktima, kur ishte 19-vjeē kishte rrahur pėr vdekje shtetasin Zef Ndoci, pėrkatėsisht babai dhe gjyshi i tė akuzuarve tė sotėm. Ndėrsa nė vitin 1995, janė djali dhe nipat e viktimės qė hakmerren duke vrarė autorin e vrasjes sė mėparshme.

Kjo ngjarje ka qenė e pazbuluar nga policia dhe dosja hetimore qė lidhej me tė ėshtė zhdukur nė vitin 1997. Kjo ka sjellė qė dhe autorėt e dyshuar tė kėsaj ngjarjeje, tė mos kapen .

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:12


25 vjeqarja me origjine pakistaneze dhe me qendrim ne Usa vritet te dielen nga babai i saj per shkak se kerkoi divorcim nga martesa e rregulluar nga ai.Sipas policise babai e ka detyru vajzen te martohet para disa viteve ne Pakistan dhe kerkesa per divorc nga ana e saj e ka hidheru aq shume babain sa qe ka rezultu ne vrasjen e saj.

Kerkon divorcin-vritet 25 vjeqarja

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:12


Njė 24 vjeēar vret tė dashurėn, pastaj edhe veten

e diel . 06 korrik 2008
Nė orėt e para tė mėngjesit tė sotėm njė 24-vjeēar ka vrarė, nė Prishtinė, tė dashurėn e tij dhe mė pas veten. Ngjarja ka ndodhur rreth orės 01:20, nė rrugėn "Nėna Terezė" afėr Toskanės. Sipas hetimeve tė para tė policisė dyshohet se, Matjan Hashani, i lindur nė vitin 1984, me vendbanim nė Obiliq, ka qėlluar fillimisht me armė zjarri tė dashurėn V.J., e lindur nė vitin 1985 dhe me vendbanim nė lagjen "Kodra e Trimave" nė Prishtinė, e mė pas ia e ka qēlluar edhe veten. Zėdhėnėsi Veton Elshani ka bėrė tė ditur se policia ka arritur nė vendin e ngjarjes vetėm pak minuta pas incidentit ku dhe ka vėrejtur dy persona tė shtrirė nė tokė, si dhe armėn me tė cilėn ėshtė kryer vepra. Sipas Elshanit, pėr momentin nuk mund tė flitet pėr motivet, ndėrkaq ka bėrė tė ditur se njėsiti i hetuesisė nė kuadėr tė rajonit tė Prishtinės ėshtė duke e hetuar kėtė rast.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:12


Arabi Saudite: 6 muaj burg dhe 200 kamzhikė pėr njė vajzė tė pėrdhunuar

6 muaj Burg dhe 200 Kamzhike
ky eshte denimi i nje gruaje qe u perdhunua nga 7 vete,
ndersa denimet e Perdhunuesve shkojne nga pak muaj deri ne 5 vjet.

Ajo eshte fajtore sepse ka takuar nje shokun (edhe ate e perdhunuan) e vet pa lejen e shkruar te burrit.
Kjo grua gjithashtu eshte fajtore per krimin e rende qe perhapi kete lajm ne media.
Avokatit te saj i hoqen liēencen.

Ky eshte denimi i Apelit sepse ne grad te pare e denuan vetem me 90 kamzhike, por meqense foli me mediat i dhane nje denim me te rende.

E gjithe kjo ndodh ne Arabi Saudite qe respekton Ligjet e Kuranit.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:13


Sapo pashe kete video rreth nje fanatiku fetar i cili vrau te bijen e tij e cila nuk pranonte qe te vishej me veshjet tradicionale fetare. Vrasja u ndihmua edhe nga djali i tij (vellai i viktimes). Video eshte e dyta pas reklames se shkurter qe eshte e para.

http://www.cnn.com/video/#/video/wor...urder.reax.cbc

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 24-11-2009 nė 04:13


Dėnohen me 25 dhe 15 vjet burg njė burrė dhe njė grua, qė vranė vajzėn e tyre. Gjykata e Shkallės sė Parė e Rrethit Gjyqėsor Shkodėr ka vendosur dje, pas njė viti seancash gjyqėsore, tė dėnojė me 25 vjet burg shtetasin Brahim Facaj dhe me 15 vjet burg bashkėshorten e tij, Nurije Facaj, tė akuzuar pėr vrasjen e vajzės sė tyre 19-vjeēare dhe pėr fshehjen e trupit tė saj pėr 11 vjet.

Ngjarja pėr tė cilėn akuzohet ēifti Facaj ka ndodhur nė fshatin Drisht nė vitin 1996, nė kohėn kur vajza e tyre 19-vjeēare kishte disa ditė qė ishte kthyer nga Italia sė bashku me djalin e saj 1 vjeē. Vajza kishte shkuar nė Itali pa miratimin e prindėrve dhe ishte martuar me njė djalė qė kishte dashuruar, me tė cilin mė vonė ishte ndarė.

Nėna dhe babai nuk e kanė kapėrdirė dot kėtė turp dhe vetėm pak ditė pasi vajza ishte kthyer nė shtėpi, e kanė vrarė me gjakftohtėsi, me mjete tė forta. Pasi e kanė vrarė, ata e kanė groposur trupin e vajzės disa metra prapa shtėpisė ku jetonin, ndėrsa nė fshat hapėn fjalė se vajza ishte nisur pėrsėri pėr nė Itali, kėtė radhe e vetme, duke lėnė djalin nė Shqipėri.

Me idenė se nėna ėshtė nė Itali, djali i vogėl, qė sot ėshtė 12 vjeē, u rrit me gjyshėrit, duke luajtur ēdo ditė mbi trupin e nėnės sė tij tė groposur pas shtėpisė.

Nga shqyrtimi gjyqėsor i ēėshtjes rezultoi se mentaliteti i banorėve tė kėsaj zone ėshtė bėrė shtysė qė burrė e grua tė marrin njė vendim ekstrem pėr vrarė nė mėnyrė makabre vajzėn e tyre.

Ata kishin vendosur ta merrnin me vete nė varr sekretin e tmerrshėm, por pas 11 vitesh Brahim Facaj nuk ka mundur tė rezistojė mė. Ai kishte filluar prej disa vitesh tė pinte shpesh pije alkoolike. Njė pasdite, nė pije e sipėr ai u tregoi disa bashkėfshatarėve jo nė formė rrėfimi, por nė shenjė trimėrie, se vajza e tij nuk ishte nė Itali, por ndodhej e groposur nė oborrin e shtėpisė.

Kaq ėshtė dashur qė informacionet mė pas tė bien nė vesh tė policisė, e cila menjėherė ka nisur hetimin dhe ka arritur njė vit mė parė tė zbardhė krimin makabėr.

Trupi i vajzės, i mbėshtjellė me njė batanije, ėshtė gjetur i groposur 10 metra pas shtėpisė, i futur nė dhe nė njė thellėsi prej 50 centimetrash. Nga kėqyrja e eshtrave ekspertėt mjeko-ligjorė e kanė pasur fare tė lehtė tė dallojnė thyerjet e kafkės qė ishin shkaktuar nga mjete tė forta dhe kishin qenė shkaku i vdekjes.

Kanė kaluar 12 vjet qė nga koha e kryerjes sė krimit dhe dje ēifti vrasės ėshtė pėrballur me dėnimin. Brahim Facaj ėshtė dėnuar me 25 vite burg pėr veprat penale tė "vrasjes nė rrethana cilėsuese" dhe "fshehje tė krimit", ndėrsa bashkėshortja e tij, Nurije Facaj, u dėnua me 15 vjet burg pėr veprat penale "bashkėpunim nė krim", si dhe "fshehje tė krimit".


Masakrojne vajzen per motive nderi.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1    3    5  ..  7

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11