Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1  ..  12    14
Autori: Subjekti: Lajmi i rrallė

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 17-8-2010 nė 04:19


Japonezi krijon mrekulli prej shalqirit[IMG]http://3.bp.blogspot.com/_C_ED7IkyoHs/Sstsvzs6wzI/AAAAAAAABtQ/7gFwy-ed-R0/s400/Takashi+Itoh.jpg[/IMG]

Veprat artistike prej pemėve tė prera lindėn nė Lindjen e Largėt para mė shumė se 700 vitesh dhe shpesh janė prezantuar nėpėr banketet mbretėrore.

Artistėt nė kėto perime mė herėt kanė “gdhendur” figurat e personaliteteve tė famshme ose lule, por sot kjo ėshtė shtrirė edhe nė motive tjera, kėshtu qė sot mund tė shohim vepra qė paraqesin forma tė ndryshme, prej pinguinėve deri tek Tagj Mahalla. Shumica e kėtyre shembujve janė punėdore e kuzhinierit Takashi Itoh.
I inspiruar nga zbukurimet qė kishte parė gjatė njė pushimi nė Tajlandė mė 2001, Itoh vetėm pėr tri javė mėsoi shkathtėsitė bazė pėr prerjen e pemėve, pėr perfeksionimin e tė cilit zanat nevojiten vite. Format e thjeshta sot ai i punon pėr 20 minuta, ndėrsa ato qė lypin mė shumė kohė pėr 90 minuta.Takashi i cili jeton nė Tokio, pranon se i pėlqen shumė ky hobi i pazakontė.

“Shalqinjtė janė me lara dhe si njėri prej frytet mė tė mėdha mund t’i bėj kreacionet e mia mė tė forta dhe mė interesante”, thotė ai.

Secila skulpturė zgjatė dy ditė, para se artisti ta hajė, shkruan “Daily Mail”.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 17-8-2010 nė 04:20Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 17-8-2010 nė 04:22


Eci me shpejtėsi, 900 mijė euro gjobė


Njė gjobė rekord prej 928.770,45 eurosh ėshtė vendosur nga autoritetet zvicerane ndaj njė 37 vjeēari qė ka thyer rregullat e qarkullimit rrugor.

Tė premten e shkuar, ai ėshtė fotografuar nga njė autovelox nė autostradėn A12 mes Bernės dhe Losanės, teksa ishte duke udhėtuar me 290 kilometra nė orė.

Nėse gjatė rrugės tė mos ishte njė kamerė e gjeneratės sė fundit, suedezi nuk do tė ishte gjobitur pėr shkeljen.

Nė fakt modelet mė tė vjetėr ishin nė gjendje tė tregonin njė shpejtėsi qė shkonte deri nė 200 km/h.

Njė pėrfaqėsues i policisė ka deklaruar se nuk ėshtė regjistruar ndonjėherė shpejtėsi mė e madhe nė historinė e Zvicrės.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 17-8-2010 nė 04:25


Kufoma e rreme nė rrugė qė tronditi Street View

Njė vajzė 10 vjeēare e shtrirė nė trotuarin e njė rruge nė Angli ka nxitur panik mes pėrdoruesve tė shėrbimit popullor Street View.

Rezidentėt e njė lagjeje tė vogėl ishin tė frikėsuar se telekamerat e Google kishin regjistruar njė kufomė nė anė tė rrugės.

Por nė fund rezultoi se protagonistja e filmimit ishte thjeshtė duke i bėrė njė shaka njė mikut tė saj.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 27-9-2010 nė 08:42


Mbyll fėmijėt nė dollap, dy i vdesinNjė amerikane me origjinė somaleze ka sakrifikuar pesė fėmijėt e saj pėr njė takim me shoqen. Pėr tė mos lėnė fėmijėt tė dalin nga shtėpia, ajo i ka mbyllur nė njė dollap pėr rreth 10 orė, nė njė hapėsirė rreth 2 metra tė gjerė. Fėmijėt janė tė grupmoshės 3-7 vjeē dhe ata jetojnė nė shtetin e Indianas bashkė me tė ėmėn.
Si transmeton TCH, 28 vjeēarja me origjinė afrikane e ka kuptuar gabimin vetėm pas kthimit nė shtėpi, kur dy prej fėmijėve i ka gjetur tė pajetė. Sipas dėshmitarėve, fėmijėt ishin edhe tė kequshqyer.
Viktimat janė Zuhuri, 5 vjeē, dhe Zaccaria, 3 vjeēe. Edyan Farah u denoncua nga njė mik i saj, i cili vuri re sjelljen e ēuditshme. Ajo do pėrballet me akuzat pėr vrasje me dashje, ndėrsa fėmijėt janė transferuar nė njė qendėr sociale.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 27-9-2010 nė 08:43


“Forbs”: Bill Gejts mbetet amerikani mė i pasur
Bill Gejts, themeluesi i Majkrosoft-it tashmė 17-tė vite me radhė ėshtė nė krye tė listės sė Forbs tė amerikanėve mė tė pasur me pasuri prej 54 miliardė dollarė, katėr mė shumė sesa vitin e kaluar.

Nė vendin e dytė tė klasifikimit tradicional tė revistės ėshtė investuesi Uoren Bafet me 45 miliardė dollarė (pesė miliardė mė shumė se vitin e kaluar). I treti ėshtė themeluesi i Orakėl, Lari Elison pasuria e tė cilit vlerėsohet nė 27 miliardė dollarė.

Kristo Uollton, njėri nga trashėguesit e Uollmart ėshtė nė vendin e katėrt me 24 miliardė dollarė.

Pėr dallimin nga viti 2009 nga manjatėt nė listėn e Forbs-it 400, ata tani disponojnė me mė shumė mjete sesa para njė viti. Vetėm 84 nga miliarderėt kanė humbur njė pjesė nga pasuria derisa vitin e kaluar "viktima" nė kėtė tendencė kanė qenė 314 nga pjesėmarrėsit nė listė.

Njerėzit nga dhjetė pozicionet e para kanė fituar gjithsej 24,9 miliardė dollarė nė llogaritė e tyre. Vitin e kaluar ky grup ka humbur gjithsej 40 miliardė dollarė.

Mė i moshuari nė listėn ėshtė Dejvid Rokfeler me 2,4 miliardė dollarė pasuri, derisa mė i riu ėshtė 26-vjeēari Mark Zukerberg (vendin e 35), i cili ėshtė themelues i Fejsbukut me pasuri prej 6,9 miliardė dollarė. Opra Vinfri ėshtė nė vendin e 130 dhe ėshtė njė nga 42 gratė nė listė.

Nė tė ashtuquajturėn e Top-10 nuk ka persona tė rinj, por vetėm disa zhvendosje.
1Bill Gates 54 miliardė dollarė2Warren Buffett 45 miliardė dollarė


3Larry Ellison 27 miliardė dollarė


4Christy Walton 24 miliardė dollarė


5Charles Koch 21.5 miliardė dollarė


6David Koch 21.5 miliardė dollarė


7Jim Walton 21.1 miliardė dollarė


8Alice Walton 20 miliardė dollarė


9S. Robson Walton 19.7 miliardė dollarė


10 Michael Bloomberg 18 miliardė dollarė

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 17-12-2010 nė 12:30


Pemė 11 milionė dollarėshe nė Abu Dhabi


Njė hotel superluksoz nė Abu Dhabi ka vendosur nė hollin e tij njė pemė Krishtlindjesh tė zbukuruar me bizhuteri, qė kap vlerėn e 11 milionė dollarėve.

Bizhuteritė e pajisura me gurė tė cmuar janė vendosur nė degėt e pemės, bashkė me stoli tė tjera dhe drita.

Pa objektet, vlera e pemės ėshtė 10 mijė dollarė, ndėrkohė qė bizhuteritė e shtrenjta e rrisin atė nė mė shumė se 11 milionė, ka bėrė tė ditur menaxheri i pėrgjithshėm i hotelit, Hans Olbertz.

Ai ka pranuar se ideja pėr tė bėrė kėtė pemė ishte hedhur nga ekipi i marketingut tė hotelit. “Hoteli e bėn pemėn cdo vit, por kėtė herė ne thamė se duhet tė bėnim dicka ndryshe”, ka deklaruar Olbertz.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 17-12-2010 nė 12:33

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 17-12-2010 nė 12:34


Djaloshi qė loton gjakCalvino Inman ėshtė njėri prej njerėzve tė rrallė nė botė i cili kur qanė derdhė lot prej gjaku. Ky ėshtė njė rast i rrallė nė mjekėsi qė ka hutuar edhe mjekėt, pasi nuk po munden tė zbulojnė shkakun dhe as tė ndalin lotėt e tij tė pėrgjakur.
17 vjeēari Calvino filloi tė lotojė gjak para dy viteve. Ai vizitoi 15 mjekė tė cilėt konstatuan se nuk bėhet fjalė pėr tumor dhe as ndonjė sėmundje tė trashėguar gjenetike, por nuk i kanė ofruar zgjidhje tė problemit.

“Njerėzit mė quajnė si tė pushtuar nga djalli. Gjaku mė del nga sytė vazhdimisht, nė shkollė, gjithkund. Zakonisht nuk e di se kur filloj tė lotoj gjak. Nganjėherė e ndiej kur sytė mė mbushen me gjak, e nganjėherė e marr vesh kur i shoh njerėzit duke mė shikuar ēuditshėm”, rrėfen Calvino, i cili ėshtė njėri ndėr njerėzit e rrallė nė botė i cili vuan nga ky ērregullim.

Sulmet e tij zgjasin prej disa minutave deri nė njė orė, ndėrsa pėrsėriten edhe deri nė tri herė nė ditė. Nėna e tij ėshtė e zhgėnjyer dhe po e humb shpresėn se do tė gjejė ilaē pėr djalin e saj.

http://www.youtube.com/watch?v=4QyZzbow-tI

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 17-12-2010 nė 12:35


Studentėt “varrosen” tė gjallė pėr ta ēmuar jetėn mė shumėStudentėt e mjekėsisė nė Taiwan janė “varrosur” tė gjallė nėpėr arkivole pėr tė mėsuar qė ta ēmojnė jetėn mė shumė. Tinejxherėt e kolegjit tė mjekėsisė Rende patėn njė ligjėratė tė pazakontė pėr tė cilėn profesorėt e tyre thonė se u ka mundėsuar atyre ta pėrjetojnė pėrvojėn e vdekjes.

Studentėt shkruan testamentin dhe u veshėn pėr varrim. Pas kėsaj u futėn nėpėr arkivole, tė cilat pastaj u futėn nėn dėrrasat e dyshemesė, ku kaluan dhjetė minuta.

“Edhe pse kaluan vetėm 10 minuta nėpėr arkivole, efekti ishte i ngjashėm si me vdekjen e vėrtetė”, tha profesori Qiu Duaneng.

“Kur dola nga arkivoli, ndjehesha sikur tė isha rilindur. Tash vėrtetė e di se ēdo sekondė e jetės ėshtė shumė e rėndėsishme dhe shumė me vlerė”, tha studentja Xiao Lin

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 17-12-2010 nė 12:37Kur edhe nusja mund tė merret me qira!


Nėn presionin e familjes pėr tu martuar, shumė kanė vendosur tė marrin me qira "nusen" e ardhshme pėr tė kėnaqur prindėrit, qoftė edhe pėrkohėsisht. Ēdo ditė e mė shumė paraqiten shpallje tė cilat ofrojnė nusen e rrejshme pėr vetėm 80 juanė (10 euro) nė ditė.


Qindra mijėra kinezė pėr Vit tė Ri kthehen nga qytetet, ku punojnė apo studiojnė, nė shtėpitė e tyre nė fshat, por shumė prej tyre kanė edhe fshehtėsi.

Nėn presionin e familjes pėr tu martuar, shumė kanė vendosur tė marrin me qira "nusen" e ardhshme pėr tė kėnaqur prindėrit, qoftė edhe pėrkohėsisht. Ēdo ditė e mė shumė paraqiten shpallje tė cilat ofrojnė nusen e rrejshme pėr vetėm 80 juanė (10 euro) nė ditė.

Kinezėt e rinj nga qytetet mė tė vogla dhe fshatrat pėrballen me presionin e familjes dhe traditės sė vjetėr se duhet tė martohen nė tė njėzetat e hershme.

Shpalljet, tė cilat mund tė gjenden edhe nė internet, ofrojnė vajza tė veshura bukur, tė cilat shtiren se janė nusja e ardhshme, kanė buzėqeshje tė bukur dhe dinė tė thonė gjėnė e duhur para prindėrve.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 17-12-2010 nė 12:38


Rrėmbeu femrėn dhe e detyroi tė 'shkojė me tė nė shopping'!Njė burrė nga Pennsylvania ėshtė arrestuar pasi njė grua e lajmėroi nė polici se i dyshuari e kishte rrėmbyer dhe e kishte detyruar tė shkonte me tė nėpėr dyqane dhe tė blinte rroba pėr tė.
Policia njoftoi se viktima po ecte drejtė makinės sė saj, tė parkuar para njė qendre tregtare nė Allentown kur iu afrua 32 vjeēari Tyquann S. McCord.

Ai i tha gruas sė pafat se ėshtė i armatosur dhe e detyroi tė hyjė nė automobil dhe tė shkojnė bashkė deri tek bankomati, ku ajo u detyrua tė tėrhiqte njė shumė parash dhe mė vonė me ato para e detyroi t’i blinte rroba.

McCord u arrestua pasi edhe njė dėshmitar tjetėr thirri policinė pasi sjellja e tij me gruan ishte e dyshimtė. Ai ėshtė arrestuar pėr kidnapim dhe plaēkitje.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 17-12-2010 nė 12:39


Pensionistėt njihen nė Facebook dhe martohen

Pėrkundėr faktit se ajo ėshtė 77 vjeēe, ndėrsa ai 82 vjeē, Barbara Moore dhe Laurenc Brocklesby nga West Yorkshirein, i lidhi rrejti social mė i popullarizuar nė botė - Facebook.

Edhe pse janė shumė mė tė vjetėr se shumica e njerėzve qė kanė njė profil nė Facebook, dy pleqtė e gjetėn fatin falė mu kėtij rrejti shoqėror nė internet.

Moore filloi ta pėrdorė kompjuterin para katėr vitesh, kur i vdiq bashkėshorti. Fėmijėt e saj dhe nipat e mėsuan se si ta hapte njė profil nė Facebook, ndėrsa ish teknikja medicinale mė pas u vu nė kėrkim tė shokėve tė vjetėr tė punės. Po ashtu ajo kėrkoi miq tė rinj dhe kėshtu gjeti Brocklesby.

Brocklesby para 16 vitesh mbeti i vejė. Me bashkėshorten e re sė pari filloi muhabetin nė Facebook. Mė vonė filluan tė shkėmbejnė mesazhi ēdo ditė njėri-tjetrit. Pasi u njohėn nėpėrmjet internetit, filluan tė bisedojnė edhe nė telefon, ndėrsa pas tre muajsh u martuan dhe tash do t’i presin Krishtlindjet si bashkėshortė.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 17-12-2010 nė 12:40


Dhjetė vitet e vajzės, nė njė minutė e gjysmėPrindėrit e vogėlushes Natalie, ēdo ditė pėr dhjetė vjet rresht fotografuan vajzėn e tyre.

Pas njė dekade babai pėr njė montazh tė fotografive nė njė video.

Shikojeni

http://www.youtube.com/watch?v=olTmD9jFIww...player_embedded

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 17-12-2010 nė 12:44


Kung-Fu GjyshjaZhao Jufeng, ėshtė 82 vjeē dhe pėr ēdo ditė del nė paralagjen e krahinės kineze Bijongu, ku ushtron Kung-Fu. Ajo mban titullin mjeshtėr-Shaolin dhe Tai Chia, kurse me joga meret qė para 70 viteve.

Ajo sqaron se gjithnjė ka jetuar njė jetė tė rėndomtė, por ka ushtruar ēdo dit tė paktėn nga tre orė. Vlenė tė theksohet se ajo nuk ha asnjė nga llojet e mishit.

Pra disa viteve, asnjė mėsues i Kung-Fu nuk e kishte pranuar atė nė ekip pėr ta ushtruar, sepse kishte qenė grua, prandaj ajo ka ushtruar vetė pėr tu kthyer sėrish tek njėri nga mėsuesit qė e kishte refuzuar dhe e kishte rahur nė dy luftim. Ai i impresionuar i kėrkoi falje dhe prej atėherė e sot, Zhao Jufeng ushtron ēdo ditė Kung-Fu si njė mjeshtre e vėrtetė e saj.Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 17-12-2010 nė 12:47


Semafori i pahijshėm
Njėri prej semaforėve shumė tė pahijshėm u paraqit gjatė kėtij dimri nė njėrin prej udhėkryqeve tė qytetit Spokane, nė shtetin amerikan tė Washingtonit.
Kalimtarėt qė prisnin dritėn e gjelbėr pėr ta kaluar rrugėn, i priste drita kuqe dhe jo ēfarėdo shenjė–semafori tregonte gishtin e mesėm.

Zėdhėnėsja e qytetit tha se zyrtarėt e shėrbimit pėr mirėmbajtjen e semaforėve dhe shenjave tjera tė trafikut besojnė se prishja ka ndodhur pėr shkak tė borės. Uji qė kishte hyrė nė aparat e kishte prishur njė pjesė tė ekranit tė rrafshėt dhe nė vend tė pėllėmbės sė kuqe e cila simbolizon “stopin” kalimtarėt i priste njė gisht i ngritur drejt tyre.

Ajo tha se kjo padyshim ėshtė njė “rastėsi e paqėllimtė”.


http://www.youtube.com/watch?v=tryilKB2kXk...player_embedded

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2011 nė 14:11


Fotografia e shekullit dhe historia e saj

Ky ėshtė tregimi i pabesueshėm i binjakėve, qė filloi me konkluzionin e Mjekėve se njeri prej tyre nuk do tė mund tė mbijetonte.
Binjakėt njėher u vendosėn nė inkubatorė tė nryshėm. Por njė Motėr Medicinale "qė nuk njihte rregulla" vendosi ti fut binjakėt nė inkubator tė njejtė.
Foshnja e shėndoshė nė mėnyrė instiktive do tia hedh dorėn vėllaut tė vet i cili ėshtė duke e pritur vdekjen. Nėn ndikimin e kėtij pėrqafimi, zemra e foshnjės fillon tė rah me tempo normale dhe i stabilizohet termoregullimi.
Pra foshnja duke e pėrqafuar vėllaun qė mendohej se do vdes e ktheu atė sėrisht ne jete.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2011 nė 14:12


Repliko pėr Femra kujdes kur shkruani SMS duke ecur!Videon tė cilėn e regjistruan kamerat e sigurisė nė Berkshire Mall nė Britaninė e Madhe paraqesin njė vajzė e cila duke shkruar SMS ecė dhe bie nė shatėrvanin me ujė.

Kjo ishte njė ditė interesante pėr rojet tė cilėt pėrsėritėn videon dhe qeshėn me shpirt
http://www.youtube.com/watch?v=OWtDpGM36J8...player_embedded

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Moderator
*******


Foto


Postime: 11608
Regjistruar: 2-12-2009
Vendndodhja: Diku neper bote!!!

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Bricjapi
Mosha: 41
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 20-1-2011 nė 10:31


hahahahhaha kjo e sms ishte gallate fare nga nje ane gjynaf se eshte dermuar e shkreta kurse per bebat jane engjujShiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 5-1-2012 nė 02:00


Arkeologėt amerikanė tė Colorado State University dhe Christopher Fisher kanė zbuluar njė sit tė ri arkeologjik nė Amerikėn Qėndrore qė mendohet se ka qėnė edhe njė nga vendet mė tė civilizuara tė kohės.

Bėhet fjalė pėr qytetin Purepecha qė ndodhet nė shtetin meksikan tė Micoacanit. Zbulimi do publikohet i saktė gjatė konventės sė pėrvitshme tė Shoqatės Amerikane tė Arkeologjisė. Purepecha ka qenė njė qendėr urbane qė u popullua mė vitin 1000 pas Krishtit dhe u boshatis nė vitin 1500.

Shtėpi tė vogla, tempuj madje edhe piramida tregojnė qarte se bėhet fjalė pėr nje qytetėrim qė kontrollonte pjesėn mė tė madhe tė Meksikės perėndimore.

Ky qytet ka mbajtur rreth 40 mijė persona dhe sipas shkėncėtarėve, pėrfaqėson njė dėshmi tė rrallė tė organizimit tė jetės sociale. Purepecha pati njė rol vendimtar pas rėnies pėrfundimtare tė mbretėrisė Azteke qė banonte nė kufijtė e saj.
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 5-1-2012 nė 02:01


Zbulohet peshku jashtetoksoreBanorėt e fshatit Daluo nė Kinė, zbuluan nė njė liqe tė njė shpelle, njė kilometėr nėn sipėrfaqe tė tokės, njė peshk me pamje jashtėtokėsori.

Ekspertėt nuk mundėn tė vėrtetojnė se ēfarė lloj peshku ėshtė ai i zbuluar nė shpellėn e fshatit Daluo, nė rajonin Bama tė provincės Guangxi, nė jug tė Kinės.

Peshku ka formėn e buzėve tė sqepit tė zogjve buzė tė kuqe dhe “mustaqe” tė holla. Sytė e peshkut janė shumė afėr buzėve.

Njėri nga udhėheqėsit e fshatit Li Zuneng tha se popullsia lokale ka dėgjuar prej pleqve pėr peshkun e ēuditshėm, por kjo ėshtė menduar vetėm si trillim, pasi askush prej gjeneratave tė reja nuk e ka parė kėtė gjallesė.

Mirėpo, nė thellėsi tė shpellės, e njohur me emrin “Fu Jang Dong” ose “Shpella e fatit”, janė kapur disa specie tė kėtij peshku.

Mostrat janė dėrguar pėr hulumtim nė rajonin Bama tė institutit Guansi, por askush prej ekspertėve nuk e dinte se pėr ēfarė lloji peshku bėhet fjalė.

Uji nga ky liqen thuhet se zgjat jetėn pasi nė kėtė rajon ka njė numėr tė madh tė njerėzve qė kanė jetuar mė shumė se 100 vjet.
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1  ..  12    14

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11