Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1  ..  7    9
Autori: Subjekti: ( Tregim islam)

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 6-9-2010 nė 01:09


Nėna e ngratė

Tregimin nė fjalė e rrėfen njė nėnė e moshuar, tė cilėn djali e kishte larguar nga shtėpia, duke e lėnė nė fatin e rrugės dhe duke mos menduar fare pėr tė ardhmen dhe fatin e saj.
Nėna nuk kishte gjetur vend se ku tė strehohej nga acari i madh i atij dimri, pėrveē strehimit tek Allahu Fuqiplotė, qė i kishte mundėsuar asaj tė njihet me disa bamirės.
Nuk kishte njeri, pėrveē kėtyre bamirėsve, qė do tė pėrkujdesej pėr tė ardhurat e saj, ushqimin dhe veshmbathje, tė cilėn e ndanin nga pasuria e tyre. Kjo nėnė e ngratė rrėfen:
“E mbajta nė barkun tim nėntė muaj, e linda vetėm disa muaj para se tė vdiste babai i tij.
Unė tashmė isha bėrė jo vetėm nėnė pėr tė, por edhe baba, ndaj dhe tėrė kohėn time ia kushtoja edukimit tė djalit dhe tė vajzės, e cila ishte 3 vite mė e madhe.
Nga dashuria dhe simpatia qė kisha pėr djalin, nuk ma bėnte zemra t’ia prisja gjirin nė moshėn e foshnjėrisė. Kur arriti moshėn dyvjeēare, pėrsėri vazhdoja t’i jepja gji, derisa ai vetė e braktisi pas dy vitesh e gjashtė muajsh. Dashuria dhe dhembshuria ime ndaj tij kishin arritur pikėn kulmore.

Pasi im bir mbushi tė njėzetedytat, arrita ta martoja me njė vajzė tė cilėn e doja shumė, njihej pėr moralin dhe sjelljet e saj tė mira dhe vinte nga njė familje e ndershme.
Pas kryerjes sė ceremonisė martesore, ata jetuan pesė vjet sė bashku. Gjatė kėsaj periudhe, Allahu i gėzoi me njė djalė dhe njė vajzė.

Mirėpo djali im tregohej mendjemadh ndaj bashkėshortes sė vet pėr faktin se ajo nuk ishte e shkolluar, ndaj dhe e shkurorėzoi dhe u martuar me njė grua tjetėr, e cila ishte e shkolluar dhe gjithashtu punonte si mėsuese. Dy fėmijėt, djali dhe vajza qėndruan me ne, ndaj dhe kujdesesha pėr edukimin dhe i doja shumė.
Pėrveē kėsaj, gjeja kohė qė tė ndihmoja edhe gruan e tij tė re nė punėt e shtėpisė pėr faktin se punonte si mėsuese nė shkollė; kur vinte nga puna, ajo dhe im bir e gjenin ushqimin tė gatshėm.

Pas njė periudhe kohore, vėrejta se gruaja e djalit nuk i pėlqente gjellėt qė pėrgatitja pėr ta, me pretekstin se nė meny nuk kishte gjellė tė reja. Asaj gjithashtu nuk i pėlqente mėnyra se si e pastroja unė shtėpinė dhe kėrkoi nga bashkėshorti i saj qė tė sillte nė shtėpi njė shėrbėtore, tė cilės do t’ia jepte ajo pagėn.
Nė fakt, djali im ashtu veproi, solli shėrbėtoren. Kur erdhi ajo, unė nuk kisha se ēfarė tė shėrbeja mė, ndaj dhe ndihesha njė mysafire e rėndė nė zemrėn e resė sime. Mė pas ajo filloi tė ngacmonte tim bir me pretendimin se kinse po pėrzihesha nė ēėshtje qė nuk duhet tė mė interesonin dhe nganjėherė tjetėr se kinse unė po ndėrhyja nė punėt e shėrbėtores.
Akuzat e saj morėn pėrmasa tė mėdha, duke gėnjyer se kinse unė po flisja pėr tė fjalė qė nuk i meritonte. Deri kėtu erdhi puna, saqė djalit tim iu mbush zemra me inat dhe xhelozi ndaj meje; nuk mė fliste dhe as nuk mė pėrshėndeste.
Ē’ėshtė mė e keqja, mė transferuan nga dhoma ime, qė ishte brenda vilės, nė njė dhomė jashtė saj; ky ishte vendi ku flinte shėrbėtorja. Tashmė atė e kishin futur nė dhomėn time.

U ula dhe u pėrpoqa ta pėrmbaja veten dhe zemėrimin tim. Ishte djali im! Ēfarė tė bėja? Pėr hir tė djalit dhe vajzės sė tij nga gruaja e parė, u mundova ta qetėsoja veten.
Njė ditė prej ditėsh, ndėrsa po kthehesha nga vizita e vajzės sime, e cila jetonte nė njė qytet tjetėr, u afrova te dhoma ime. Aty pashė se gjėrat e mia, shtratin dhe gjėrat e tjera personale, i kishin nxjerr jashtė dhe atė dhomė e kishin shndėrruar nė depo. Pasi atypari nuk gjendej askush, trokita nė derė qė tė pyesja se ēfarė po ndodhte.
Derėn e hapi gruaja e djalit, kurse pas saj qėndronte im bir. Ajo tha: “Kemi pasur nevojė pėr kėtė dhomė dhe ja tani na u desh qė ta shndėrrojmė nė depo pėr mallin dhe orenditė e tjera qė nuk na hyjnė nė punė. Do t’i fusim aty, kurse ti gjej njė vend tjetėr pėr tė fjetur!”
Iu pėrgjigja asaj me kėto fjalė: “E, ku tė fle nė kėtė dimėr tė ftoftė?!”
Ajo u pėrgjigj: “Toka e Allahut ėshtė e gjerė, fli ku tė duash, por kurrsesi nė shtėpinė time!”
A mund ta besoni kėtė?! Ndėrsa ajo fliste kėto fjalė, im bir qėndronte pas saj i qetė, nuk thoshte asnjė fjalė!

Dola nga shtėpia dhe nuk dija se kujt t’i drejtohesha. Ishte ora dhjetė e natės dhe ditėt mė tė ftohta tė dimrit.
Nuk ma lejonte ndėrgjegjja qė t’i bezdisja njerėzit nė kėto orė tė vona tė natės, mirėpo pėr raste tė tilla emergjente ekzistojnė edhe dispozitat. Vajta te shtėpia e njėrit prej fqinjėve, trokita nė derė.
Pronari i shtėpisė hapi derėn,u habit kur mė pa nė atė kohė tė errėt e tė ftohtė. Mė pas mes nesh pasoi biseda nė vijim:

-Shpresojmė qė tė jeni mirė oj nėnė. Lus Allahun tė mos ketė ndodhur asgjė.
-Allahu tė ruajttė, o fqinji im, mirėpo…
-Inshallah asgjė e keqe nuk ka ndodhur. Shpresoj qė djali yt tė mos jetė sėmurė apo ndokush tjetėr nga fėmijėt...
-Jo, assesi, asgjė nuk ka ndodhur, ata janė shėndoshė e mirė, falėnderoj Allahun. Mirėpo, a mė lejon qė sė pari tė hyj te nėna juaj?
-Urdhėro, ejani, mirė se na keni ardhur.Ėshtė njė nder pėr ne dhe orė e bereqetit, oj fqinja jonė.

Hyra nė shtėpinė e fqinjės sime. U ula sė bashku me tė dhe kėrkova nga ajo qė tė mė lejonte tė flija nė konakun e saj deri nė mėngjes, mirėpo kėrkesa ime e ēuditi fqinjėn time.
Ajo e dinte shumė mirė se djali im ishte nė shtėpi dhe unė banoja me tė, mirėpo ēfarė t’i thosha? Me ēfarė ta arsyetoja kėrkesėn time?… Mė nė fund u ndjeva e obliguar qė t’i rrėfeja atė qė ndodhi nė shtėpinė time, nė mes meje, im biri dhe gruas sė tij.
Nuk tha tjetėr, vetėm se mė uroi mirėseardhjen, pėrgatiti njėrėn prej dhomave dhe shtoi:- Kjo ėshtė dhoma juaj, shtėpia ime ėshtė shtėpia juaj. Unė do tė jem nė shėrbimin tėnd si motra jote, kurse burri im do t’ju shėrbejė si vėllai juaj. Ndieje veten si nė shtėpinė tėnde dhe sikur asgjė tė mos ketė ndodhur. Ēdo gjė qė ju nevojitet, kėrkojeni dhe ne do tė jemi nė shėrbimin tuaj!

E falėnderova fqinjėn time pėr mirėpritjen dhe ngrohtėsinė e saj ndaj meje dhe i thashė: “Ēdo gjė do tė jetė pėr njė kohė tė shkurtėr, derisa tė pendohet biri im dhe tė kthehet nė drejtėsinė e tij apo derisa tė vijė bija ime pėr tė mė marrė nė shtėpinė e saj.”

Nė mėngjes telefonova time bijė nė qytetin nė tė cilin ajo banon me bashkėshortin e saj.
I tregova pėr rastin qė kishte ndodhur, ndaj dhe kėrkova qė tė vinte tė mė merrte dhe tė mė ofronte strehim nė shtėpinė e saj, mirėpo kėrkesa ime nuk u realizua, pasi ajo mė tha se kur kisha qėndruar tek ajo vetėm dy ditė, burri i saj ishte nevrikosur shumė. Ē’do tė ndodhte sikur tė jetoja me ta pėr njė periudhė mė tė gjatė? Ajo mė pas e uli receptorin e telefonit dhe me tė mbylli edhe derėn e shpresės sime.
Ajo qė shpresoja mė parė ishte qė unė tė banoja me tė pėr faktin se ajo ishte vajza ime dhe do kishte mundėsi qė tė mė ndihmonte tashmė kur jam lodhur dhe jam plakur. Mė pas fillova tė qaja aq shumė, saqė m’u shterėn sytė sė lotuari.
Kėtė e pa edhe fqinja ime, e cila sė bashku me mua ndante dhimbjen dhe lotėt. Ajo mė tha: -Mos ki merak oj motra ima, kjo ėshtė shtėpia juaj dhe ne jemi familja pėr ju!

Nė tė njėjtėn lagje nė tė cilėn jetonim, gjendej njė burrė i pasur dhe bujar. Duart e tė cilit ishin tė shtrira pėr bamirėsi dhe kur dėgjoi pėr hallin tim, kėrkoi nga pronari i shtėpisė, nė tė cilėn po jetoja, qė tė mė dėrgoj tek ai. Kur shkuam tek ai, mė pyeti: A ke mundėsi qė tė banosh vetė dhe t’i kryesh punėt e shtėpisė? Ia ktheva; Po, kam mundėsi.
Pėrgatiti njėrėn prej shtėpive tė tij tė shumta, me dhuroi ēelėsin e saj dhe tha: “Kjo ėshtė shtėpia juaj, ēdo gjė qė tė nevojitet, mos hezito e as mos te vjen marre pėr ta kėrkuar, Ne jemi tė gatshėm –prej tė madhit e deri te mė i vogli- qė t’ju shėrbejmė juve.

Jetoja nė kėtė shtėpi tė re, tė gjithė ishin familja ime, pėrveē djalit tim. Tė gjithė mė vizitonin dhe i vizitoja; mė sillnin ēdo ushqim, pije dhe veshmbathje, pėrveē tim biri, Allahu e faltė dhe e drejtoftė nė rrugėn e drejtė!
Njėri prej fqinjėve sa herė qė blinte bukė apo qumėsht pėr shtėpinė e tij, nuk harronte qė edhe mua tė mė sillte tė njėjtat gjėra, i thosha atij: “Kjo mund tė mbetet tek unė me ditė tė tera derisa ta mbaroj, ndaj dhe kam frikė se mos po prishet.” Kėrkoja prej tij qė tė mė sillte bukė dhe qumėsht ēdo tė pestėn ditė.

Njė ditė prej ditėsh, u sėmura aq shumė, askush nuk dinte pėr gjendjen time shėndetėsore, mbeta e mbyllur nė shtėpi tri ditė, nuk shijoja ushqim dhe pije, pėrveē njė ene, e cila ishte afėr meje, nuk ushqehesha shumė nga frika se mos mbetesha pa ushqim dhe pije ditėn e katėrt. Kaluan tashmė katėr ditė, njerėzit nuk me kishin parė tė dilja nga shtėpia, kishin ardhur qė tė mė vizitonin dhe tė njiheshin rreth shkakut tė mosdaljes sime nga shtėpia. Me tė marrė lajmin e sėmundjes sime, mė transferuan nė spital.
Secili nga banorėt e lagjes erdhėn pėr vizitė, pėrveē djalit tim, i cili edhe nė kėto ēaste tė jetės sime nuk mė vizitoi dhe as qė pyeti pėr mua. Lus Allahun e Lartmadhėrishėm qė ta falė atė!

I nderuar vėlla, e nderuar motėr, shikoni se sa e madhe ishte mėshira e nėnės dhe ashpėrsia e zemrės sė tė birit.
Shikoni se si lutej pėr tė birin e saj, i lutej Krijuesit me gjithė zemėr qė ta udhėzoj dhe ta falė atė. Ishte kjo zemra e nėnės, e cila dridhej nga dashuria dhe simpatia e madhe qė kishte ndaj tė birit. O Allah, na ndihmo qė t’i respektojmė prindėrit tanė dhe tė sillemi me ta sa mė mirė qė ėshtė e mundur! Amin!

Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 6-9-2010 nė 01:09


Misionar edhe pas vdekjes

Nė republikėn afrikane Ruanda, deshi Allahu qė tė lind njė musliman i ri. Ai ishte gjallė edhe mė pare por vetėm fizikisht ngase ishte i krishterė, ndėrsa shpirtin e tij kishte filluar ta njoh pas hyrjes dhe kthimit nė Islam, kur filloi ta shijonte ėmbėlsinė e besimit.

E lajmėroi familjen pėr kėtė por nė vend se ta pėrkrahin, ata iu kundėrvunė, shkaktuan rrėmujė e kaos, gjė qe nuk bėn te na ēudit fare. Vėrtet, nuk kemi nevoje te ēuditemi kur dimė se zemrat e tyre janė mbushur me inatin dhe mėrinė kishtare, te cilėn e dėgjojnė ēdo dite ne shkollat dhe kishat e tyre se "arabet – muslimanėt janė sinonim i djallit", edhe pse ata shume rralle e shohin ndonjė musliman.

Gjersa janė te vegjėl, ne shkolle i mėson kisha belge se kinse muslimanėt janė njerėz te egėr, qe dine te djegin vende, mbysin te pafajshėm, grabisin gra, shndėrrojnė token nė gėrmadhė…

Lajmi pėr kthimin nė Islam i arriti edhe vėllait te tij, i cili kur e pa vėllain duke vėnė ballin ne toke pėr Allahun gati sa nuk pėlciti nga inati, dhe bazuar ne atė qe ia ka mėsuar kisha, ai mbyti vėllain e tij musliman derisa ishte ne sexhde.

Tregimi ende nuk ka pėrfunduar. Jo, ende nuk ka pėrfunduar, madje pjesa mė me rėndėsi e tij ėshtė tani…

Policia u vė nė arrest te tij dhe pėr tri ditė me radhe, ne njė vapė qe mbretėron ne vendet afrikane, kufoma mbeti ne po atė gjendje ne sexhde duke mos ndryshuar (prishur, qelbur). Ky ishte njė fakt, qe ne mėnyrė te heshtur, dėshmoi pėr madhėrinė, pastėrtinė dhe shenjtėrinė e kėsaj feje. Kur dėgjuan pėr kėtė, erdhėn dhjetėra njerėz qe ta shohin kufomėn e kėtij njeriu musliman qe tri dite me radhe prźt nga mjeku policor te varroset, dhe kėtu kėta dhjetėra njerėz, pasi qe shohin kėtė skene madhėshtore, bashkėrisht hynė nė Islam, andaj, vėllai ynė qė u mbyt meriton tė quhet: MISIONAR EDHE PAS VDEKJES!
Pėrgjigje me Citat
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 6-9-2010 nė 01:09


Prej kishes ne xhami dhe prej xhamise ne varr

Paqa dhe meshira e Allahut qofshin mbi ju!
U takuam me Shejhun ne nje hotel te Mekes se nderuar.Patem shkuar t'a benim Umren.Filluam te bisedonim per shume te krishtere qe koheve te fundit jane duke e pranuar Islamin.Cdo jeri prej nesh fliste atė qe e dinte apo kishte lexuar prej ngjarjeve te tilla.

Ajo qe vlen per t'u permendur ne kėtė kontest ėshtė se ky shejh na tregoi nje tregim shume interesant.Ishte takuar me nje imam te Tarablus-it ne Libi dhe e kishte njoftuar per tregimin ne vijim:

Isha duke u pregaditur per t'a falur namazin e sabahut kur jam mu afrua nje njeri dhe me tha: Dua te behem musliman!
I thashe :Ti..Po kush je ti,nga je ti,si,cfare,kur…
Dua t'a pranoj Islamin,a mund te me ndihmosh-ia ktheu njeriu.
I thashe: Ne rregull.Thuaji dy shehadetet Eshhedu En La Ilahe Il-La Allah Ve Eshhedu Enne Muhammedun Resulullah ( Deshmoj dhe deklaroj se nuk ka zot tjeter perveq Allahut dhe deshmoj dhe deklaroj se Muhammedi ėshtė rob dhe i derguari i Allahut),pastaj ia mesova formen e pastrimit dhe i thashe : Shko pastrohu! Pasi qe te pastrohesh dhe te marresh abdes,eja qe te falesh me ne.I thashe: Une do te pres!

U fal namazi. U kthye imami por nuk e pa njeriun dot.Pasi u ben gati per te shkuar imami shikonte ta gjente njeriun kur ja ne te dalur nje djalosh e lajmeroi se nje njeri i zi kishte rene i vdekur ne vendin e marrjes se abdesit.Kur shkoi imami pa se vertet ai ishte dhe kishte mbetur ne vend i vdekur.

O Zoti yne! Sa vdekje e mire… O Zoti yne! Sa vdekje e mire…
Ky njeri i zi ishte i krishtere dhe punonte afer xhamise.Ky tregim ėshtė i vertete dhe ka ndodhur ne vitin 1974.Xhenazen e tij e kishin percjellur shume vellezer muslimane.
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 6-9-2010 nė 01:11


A ke trokitur derėn?


1- Falu, para se ta falin ty namazin e xhenazes


Isha njeri qė nuk falesha..tė gjith mė kėshilluan…babai dhe vėllezėrit e mi..mirėpo aspak nuk u pėrgjigjesha…


Cingėroi telefoni njė ditė, e nė telefon u paraqit njė plak duke qajtur dhe duke thėnė: Ahmedi? …po!... All-llahu tė dhashtė sabėr, e kemi gjetur Halidin tė vdekur nė shtrat…bėrtita: Halidin?! Po ai ishte mbrėmė me mua…qau dhe tha: do t’ia falim namazin e xhenazės nė xhaminė e madhe. E mbylla telefonin…dhe qava: Halidi! Si ka mundėsi tė vdes djaloshi i ri!


Hetova se vdekja tallet me pyetjen time.


Hyra nė xhami duke qajtur…


Pėr herė tė parė i fali dikujt namazin e xhenazes…e kėrkova Halidin dhe e gjeta tė mbėshtjellur me qefin…qėndronte para rreshtave dhe nuk lėvizte…bėrtita nga kjo pamje…kurse njerėzit filluan tė mė shikojnė. E mbulova fytyrėn dhe e ula kokėn…tentova tė duroj…mė mori babi im afėr dhe mė pėshpėriti nė vesh: falu para se ta falin ty namazin e xhenazes!!


Mu duk sikur tė lėshonte zjar e jo fjalė…fillovė tė dridhem…shikoja Halidin…po tė ngriheshte nga vdekja…vallė ēka do tė shpresonte! Duhan? Mikeshė? Udhėtim? Muzikė? Paramendova vetveten nė vendin e tij…mu kujua:


“(Pėrkujto) Ditėn kur do tė zbulohet kėrciku (nė kijamet), e ata do tė ftohen pėr tė bėrė sexhde, po nuk munden”. (el-Kalem: 42).


U nisėm pėr nė varrezat…e zbritėm nė varr…fillova tė mendojė: nėse pyetet pėr veprat e tija? Ēka do tė pėrgjigjet: njėzet kėngė! Gjashtėdhjet filma! Me mijėra cigare! Qava shumė…ska namaz qė ndėrmjetėson…as vepėr qėe ndihmon…Nuk munda tė lėviz nga vendi…shumė mė priti babi im…e kash Halidin nė varrin e tij, fillova tė largohem, kurse ai dėgjon zhurmėn e nalleve tė mia…


2- Mendonte se lumturia qėndron nė:


Shkuarjen pas vajzave…ēdo ditė nga njė kurban…shpesh udhėtonte jashtė vendit, edhe pse nuk ishte nė marėdhėnie pune, vjedhte dhe harxhonte pasurinė nė lozjen dhe shfryrjen e tij…


Gjendja ime ishte e ngjajshme me gjendjen e tij, mirėpo unė, All-llahu ėshtė dėshmitar, isha mė pak i keq se ai…njė ditė mė cingėroi nė telefon dhe kėrkoi prej meje ta shpiej nė aeroport…hypi nė veturėn time, ishte i gėzuar dhe i tregonte biletat…i habitur nga veshmbathja dhe formė e frizurės, e pyeta: ku? Tha….


I thashė: All-llahu na ruajtė!!


Tha: po ta provoje nuk do tė kishe durim qė tė jeshė larg sajė…


I thashė: udhėton vet!


Po, tha, qė tė veprojė ēka tė dua…


I thashė: harxhimet?


Tha: i kam rregulluar disi…heshtėm…kurse nė kasetofon kisha njė audio shirit “mbi pendimin” dhe e lėshova…bėrtiti qė ta ndali.


I thashė: u kryen bisedat tona, andaj lėrėna tė dėgjomė pak, e pastaj udhėto dhe vepro ēka tė duash…heshti…


Hoxha foli mbi pendimin dhe pėrmedni disa tregime tė njerėzve qė janė penduar…


U qetėsua miku im dhe filloi tė pėrsėrisė: estagfirull-llah…filloi tė ndikojė edhe ma shumė kėshilla, kurse ai filloi tė qajė dhe nė fund i shkyu biletat e tha: mė kthe nė shtėpi…arritėm nė shtėpi tė ndikuar deri nė palcė…zbriti duke thėnė: esselamu alejkum…kurse zakonisht thoshte: baaaaj..


Pastaj udhėtoi pėr nė Mekė, e pasiqė u kthye prej Mekės, u ba njeri i devotshėm, ēdo herė e shihja duke u falur, duke bėrė dhikėr dhe vazhdimisht mė kėshillonte qė tė pendohem dhe tė pėrqėndroj nė fenė e All-llahut…


U sėmur vėllau i tij nė njė qytet tjetėr, andaj shkoj atje…pas disa ditėve, ndodhi befasia! Mu lajmėrua vėllu i tij dhe mė tha: All-llahu tė dhashtė durim pėr filanin…mbrėmė e fali namazin e akshamit dhe u mbėshtet nė njė shtyllė tė xhamisė duke e pėrmendur All-llahun…e kur erdhėm ta falim namazin e jacisė e gjetėm tė vdekur…


3- Burri i saj i kishte mbushur tė dyzetat


Konsumator kronik i alkoolit, e rrihte gruan dhe fėmijėt dhe i pėrzinte nga shtėpia…fqinjėve u dhimbeshin, andaj ndėrhynin qė tua hap derėn e tė futen brenda…tėrė natėn e kalonte i dehur…kurse gruaja tėrė natėn e kalonte nė qarje dhe lutje…ishte njeri i keq…afėr tyre banonte njė djalosh i devotshėm, edhe njė ditė erdhi nė vizitė tė kėtij tė dehurit. Doli nė derė duke u lakuar, kur nė derė pa njė djalosh me mjekėrr, fytyra i ndriēonte, bėrtiti duke thėnė: ēka dėshiron? Tha: kam ardhur tė tė vizitojė!


I bėrtiti duke i thėnė: All-llahu tė malkoftė, o qen… a ėshtė kjo kohė e vizitės! E pėshtyu nė fytyrė…


Ky djaloshi e fshiu pėshtymėn nga fytyra dhe tha: mė fal, do tė vijė nė njė kohė tjetėr… vazhdoi jetėn dajloshi nė thirrje dhe pėrpjekje…pas njė kohe sėrish i erdhi nė vizitė…kurse rezultati ishte i njejtė…


Gjersa njė herė i erdhi, kurse ky doli i dehur dhe i tha: a nuk tė kam pėrzėrė…pse po insiston tė vishė? Tha: tė dua dhe dėshiroj tė ulem me ty, i erdhi turp e tha: unė jam i dehur… tha: ska problem, ulem me ty edhe pse je i dehur…


Hyri djaloshi dhe filloi t’i flet pėr madhėrinė e All-llahut, pėr xhennetin dhe xhehenemin…e pėrgėzoi se All-llahu i do pendimtarėt…kurse njeriu gjatė tėrė kohės e pėrmbante vetveten qė mos tė qajė…pastaj u pėrshėndet me te djaloshi dhe u largua…


Pėrsėri i erdhi dhe e gjeti tė dehur, i foli sėrish pėr xhennetin dhe mallėngjimin pėr te, e ia dhuroi njė parfym tė shtrenjtė dhe shkoi…


U mundua ta gjejė nė xhami, mirėpo nuk erdhi…


Sėrish u kthy te ai dhe e gjeti tė dehur nė dehje tė rėndė…filloi ti flet, kurse njeriu filloi tė qajė dhe thoshte: All-llahu kurrė nuk do tė ma fal … unė jam kafshė… pijanec, All-llahu nuk do tė mė pranojė… i pėrzė vajzat e mia, e poshtėrsoi gruan time, e turpėrojė vetveten… filloi tė dėnesė.. e shfrytėzoi djaloshi kėtė mundėsi dhe i tha: unė jam duke shkuar nė umre me disa hoxhallare, eja me ne…


Tha: unė jam pijanec!!


I tha: po pse mėrzitesh…ata tė duan sikurse unė…


Ia solli rrobat e ihramit nga vetura dhe i tha: laju dhe vesh rrobat e ihramit…i mori dhe shkoi qė tė lahet…kurse djaloshi kėrkonte prej tė nxitojė, me qėllim qė mos tė kthehet sėrish nė muhabetin e vjetėr…


Doli me valigjen e tij, mirėpo nuk kishte haruar qė nė te tė vėndonte edhe rakinė…


U nis vetura, brenda ishin djaloshi, pijaneci dhe dy burra tė devotshėm…filluan tė bisedojnė pėr pendimin…ky, njeriu nuk e dinte as fatihanė… ia mėsuan fatihan…


Iu afruan Mekės natėn… ndėrkohė kėtij njerit i vinte era raki nga goja… u ndalėn qė tė pushojnė… kurse pijaneci tha: unė do ta vozis veturėn e ju fleni!!


E refuzuan kėtė kėrkesė tė tij me butėsi… u ndalėn dhe e pėrgaditėn shtratin… ky i shikonte derisa flejtėn… u zgjua rastėsisht e i gjeti duke u falur…


Filloi tė pyes vetveten: ngriten qė tė falin namaz e qajnė, kurse unė flej i dehur…


Thirri ezani i namazit tė sabahut, e zgjuan edhe ate, u falėn sė bashku e pastaj ngrėnėn mėngjes… i shėrbenin sikur tė ishte udhėheqėsi i tyre…e pastaj u nisėn…


Filloi zemra ti zbutet dhe ta kaplon mallėngjimi pėr Qaben…hyrėn nė harem, e kaploi trema dhe filloi tė ecė me hapa tė shpejtė…u drejtua kah qabeja, qėndroi dhe filloi tė qajė: o Zot, mė mėshiro…nėse mė refuzon Ti, te kush tė strehohem!


Mos mė kthe tė dėshpėruar…


U frikuan pėr te…


Dridhej toka nga tė qajturit e tij…


Kaluan pesė ditė nė namaz dhe lutje…


Gjatė kthimit…e hapi valigjen dhe e hodhi alkoolin duke qajtur…


Kur arriti nė shtėpi… qau gruaja dhe vajzat e tija….


Njeri, nė tė dyzetat sikurse tė kishte lindur pėrsėri…


Pėrqėndroi nė namaz…lėshoi mjekėr, e cila ishte e thinjur…. Mė vonė u ba muezin nė xhaminė e afėrt… duke lexuar Kur'an mes ezanit dhe ikametit e mėsoi tėrė Kur'anin pėrmendsh…


4- dr. Abdull-llahi thotė: mė thirrėn nė njė konferencė tė medicinės nė Amerikė…


Mė shkoi ndėrmend tė vishem me rrobat e mia tė rėndomta, veshmbathje arabe… arrita nė Amerikė… hyra nė sallėn e konferencės, e pas njė mjek arab dhe u ula pran tij…


Mė tha: ndėrroi rrobat, mos na poshtėrso para tė huajve…heshta…


Filloi konferenca…kaluan dy orė… hyri koha e namazit tė drekės, kėrkova leje, dola dhe shkova tė fal namazin…


Pamja ime ua tėrhiqte vėmendjen… pastaj hyri koha e namazit tė iqindisė, u ngrita ta fali namazin, e afėr meje hetova njė njeri i cili falej afėr meje dhe qante. Kur e kreva namazin, vėrejta se ai qė falej pas meje ishte ai qė mė dha vrejtje pėr rrobat e mia.


Duke i fshirė lotėt tha: ky ėshtė namazi i parė qe katėrdhjet vjet!!


U habita!


I thashė: kam ardhur nė amerika para katėrdhjet vjetėve, kam nėnshtetsi amerikane, mirėpo asnjė rekat si ja kam bėrė All-llahut, subhanehu ve teala. Kur tė pash duke e falur drekėn, mu kujtua Islami, tė cilin e kisha haruar, e thash: nėse ky djalosh ngritet tė falet sėrish do tė falem me te… All-llahu tė shpėrbleftė…


Kaluan tre ditė… kjo konferencė ishte pėr studime mjekėsore… mirėpo shpresva qė ndonjėri tė flet pėr Islamin, mirėpo ishin tė angazhuar…


Nė koktelin e pėrfundimit mė pyetėn: pse nuk ke veshur rrobat e mjekut?


Iu falėnderova pėr interesimin e tyre, e u thashė: kėto janė rrobat tona dhe nuk jam nė spital. Pastaj dėshirova tė shfrytėzoj rastin qė ti thėrras nė fe, mirėpo udhėheqėsi i konferencės aludoi se koha mė pėrfundoi, mirėpo mua mu kujtua qė tė vėndojė pikėpyetje dhe tė ulem…


Thashė: njė konferencė kushton me miliona pėr tė studiuar atė qė gjinde brenda trupit tė njeriut, mirėpo ky trup, vallė pse ėshtė krijuar?!!


U buzėqesha dhe zbrita nga foltorja, udhėheqėsi vėrejti habinė e tė pranishmėve dhe mė dha shenjė qė tė vazhdoj… fillova tė flas pėr Islamin, realitetin e jetės, qėllimin e krijimit, fundin e kėsaj bote, e kur pėrfundova ligjeratėn, u ngritėn katėr mjeke dhe publikuan dėshirėn e tyre pėr tė hyrė nė Islam…


5- Mė tha: kam udhėtuar atje pėr shėrim


Sara ishte motėr medicinale nė laboratorinė e spitalit… tė gjith e njihnin dhe e shihnin ēveshjen e sajė dhe nuhatnin aromėn e sajė… njė ditė mė pa nė laboratori duke marur njė dosje time, e mu buzėqesh… e ula kokėn. Ajo mė tha: mirėsevjen, po ēka paska filani? Heshta…pėrfundova punėn nė laborator dhe dola me keqardhje pėr ēveshjen dhe guximin e sajė. Kuptova se kėto janė hapat e shejtanit…


Mė tha shejtani: jepja numrin e telefeonit tėnd, e kur tė thėrret, kėshilloje!!


Sa ide tė mrekullueshme ke, o iblis!


Ta kėshillojė disa minuta, qė mė vonė tė bi me te nė gropėn e shejtanit…


Vėndosa tia dhurojė njė libėr tė ndikueshėm… e nė fillim tė librit shkrova:


“Motra ime! Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka tėrhjekur vėrejtjen nga gratė e mbuluara e tė ēveshura, se ato nuk do tė hynė nė xhennet, e as qė do tė shijojnė aromėn e xhennetit… gratė qė veshin rroba tėrhjekėse, vėndojnė shami joshėse, gruaja e parfymosur i ngjanė lavires, e cila e ofron trupin e sajė. Vallė do tė humbish xhennetin pėr shkak tė njė marėdhėnie tė palejuar, me tė cilėn kėnaqet tjetri?! Reziku ėshtė i madh, nuk kalon edhe aq lehtė”.


Shkova nė spital…hyra nė laboratori, mirėpo nuk e gjeta aty… pas disa ēasteve u drejtua kah unė: mirėsevjen, si je… i thashė: elhamdulilah, urdhėro dhe ia dhash librin… e lėkundi kokėn nė shenjė falėnderimi, mori leje dhe shkoi…


I dėgjova disa qė mė panė duke thėnė: All-llahu tė shpėrbleftė…


Pas njė kohe shkova pėr tė bėrė analizat dhe u shtriva nė shtratin e laboratorisė, ndėrkohė me erdhi njė teknik! U habita, ku ėshtė Sara!! Afėr nesh kishte njė perde qė na ndante nga reparti i grave…. Sa u pėrmend emri im, e dėgjova duke thėnė pas perdes: All-llahu tė shpėrbleftė, pastaj kaloi pran nesh, e mbuluar si duhet, nuk ishte e ēveshur e as e parfymosur dhe vetėm me gratė punonte…


6- Pėr fund: a ke trokitur derėn!!


Jetojmė nė njė kohė ku janė shtuar telashet, sprovat e syrit, dėgjimit, imoralit dhe pasurisė jo tė pastėr… sikurse tė jetojmė nė kohėn pėr tė cilėn Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, na ka thėnė:


(( فإن وراءكم أيام الصبر ، الصبر فيهن كقبض على الجمر للعامل فيهن أجر خمسين منكم ))


“Pas juve do tė ketė ditė tė durimit, durimi nė ato ditė ėshtė sikur tė kapish gacėn, ai qė vepron shpėrblehet sa pesėdhjet pre jush”. (sahih, “es-sahiha”, nr. 494).


Pra, ritet shpėrblimi i besimtarit nė kohėn e fundit, sepse ėshtė jabanxhi nė mesin e mėkatarėve, tė cilėt hanė kamatėn, kurse ai kamatė nuk ha, dėgjojnė muzikė, kurse ky nuk dėgjon, shikojnė nė harame, kurse ky nuk shikon, pinė alkool, kurse ky nuk pi…kurse Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:


(( بدأ الإسلام غريباً وسيعود غريباً كما بدأ فطوبى للغرباء ))


“Ka filluar Islami jabanxji dhe si i tillė do tė kthehet, siē ka filluar, xhenneti qoftė pėr jabanxhiun”. (“es-Sahiha”, nr. 1273).


Dhe thotė:


((ما من عام إلا والذي بعده شر منه حتى تلقوا ربكم ))


“Secili vjet qė vjen, viti qė vjen pas tij ėshtė mė i keq se ky, derisa ta takoni Zotin tuaj”. (Sahih, Tirmidhiu).


Poashtu Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, thotė:


(( يقول الله : " وعزتي لا أجمع على عبدي خوفين ولا أجمع له أمَنين إذا أمِنَني في الدنيا أخفته يوم القيامة وإذا خافني في الدنيا أمّنته يوم القيامة " ))


“All-llahu, subhanehu ve teala, thotė:


Pasha Krenarinė Time robit Tim nuk ia grumbullojė dy frika dhe dy qetėsimė; nėse ėshtė i qetė prej Meje nė dynja do ta frikėsoj nė ahiret, e nėse mė frikohet nė dynja, do ta qetėsoj nė ahiret”. (sahih, “sahihut-Tergibi”, nr.3376).


Ai qė frikohet nė dynja, qė e madhėron All-llahun, subhanehu ve teala, ai do tė jetė i qetė nė ditėn e Kijametit dhe do tė gėzohet nė ditėn e takimit me All-llahun… kurse ai qė ka bėrė mėkate, brengė e tij kryesore ka qenė epshi i barkut dhe organit, ky njeri vazhdimisht do tė frikohet dhe do tė trishtohet nė ahiret…andaj mbėshtetju All-llahut para se tė mbyllet dera dhe tė vjen llogaria… mos u mashtro me numrin e madh tė atyreve qė bijnė… e as me numrin e rrallė tė atyreve qė pėrqėndrojnė…sepse ti je nė tė vėrtetėn e qartė…"Islami ėshtė si diell, atė nuk mund ta shuash me frymė; ėshtė si dita, ti duke i mbyllur sytė ndaj saj nuk mund tė bėsh natė, ai qė i mbyll sytė vetėm pėr vetėn e tij e ka bėrė natė."
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 6-9-2010 nė 01:11


Tefiku dhe Motra e tij

Ishte njė djalosh i quajtur Tefik. Pėrfundoi shkollėn fillore dhe atė tė mesmen dhe morri diplomėn, ishte i gėzuar pa mas dhe syt e tij tregonin se ka shenja tė suksesit tė madh edhe mė tutje.
Niset duke vrapuar rrugės derisa arriti tek shtėpia e tij nė fshat.

Hyri nė shtėpi dhe u hodh nė gjoksin e nėnės sė tij, e pėrqafoi nė dy faqet, ballin dhe duart e saj dhe po i thot: tė pėrgėzoj oj nėna ime tė pėrgėzoj se kam arritur 99 pikė prej 100 nė provimin pėrfundimtar.
Nėnės sė tij nuk i’u ndaleshin lotėt nga gėzimi,e pėrqafonte dhe e uronte pėr suksese edhe mė tutje dhe i thot : ti sipas emrit ke arrit o Tefik.
Tefiki i thot nėnės sė tij: oj nėna ime, mė nė fund mu realizua ėndrra ime dhe inshalla do tė hyj nė fakultetin e mjeksisė qė tė bėhem mjek dhe t’i shėroj tė gjitha sėmundjet qė gjithmonė tė jesh nė gjendje tė shėndosh. Allahu tė bekotė o biri im i thor nėna.

Tefiki banonte me nėnėn e tij,babain plak dhe motrėn e tij tė vetme e cila ishte vetėm njė vit mė e madhe se Tefiki.
Filloi Tefiki t’i realizoj ėndrrat e tij. Paqaqiti dokumentet nė fakultetin e mjeksisė nė qytet shum larg nga fshati i tij, dhe u pranua nė fakultet, pastaj u kthye nė shtėpin ė e tij nė fshat derisa t’i fillon ligjaratat.

Nė mėngjesin e njė dite me diellė erdhi koha qė tė ndahet nga familja e tij e vogėl dhe e dashur.
I bėri gati ēantat e udhėtimit,rrobat e rrugės dhe gjėrat tjera, dhe tek dera e shtėpisė sė tij i dolėn lotėt e ndarjes sė tij nga familja. E pėrqafoi babain, nėnėn dhe motrėn e tij dhe shkoi.
I’u premtoj se do ju thėrras ē’do fund javė dhe do t’ju tregoj pėr studime por jo!! Filloi njė udhėtim i vuajtjeve, i shqetėsimeve, i telasheve.

Erdhi Tefiki nė qytet dhe banonte me njė prej konvikteve afėr fakultetit tė tyre.
Tė gjithė studentat qė banonin aty ishin tė fakultetit tė mjeksisė,pėr kėtė Tefiki nuk pati ndonjė problem nė shoqėrin e tij,por gjeti shum mangėsi tek ta nė namazet obligative.
Ka pas raste kur kan ndejt deri nė orėt e vona me ta dhe jan munduar sipas mundėsive qė tė largohen ai vend dhe kan kryer namazet me xhemat nė njė xhami afėr konviktit tė tyre.

Filloi Tefiki studimet, dhe puna i shkonte mirė, filloi tė mirrte nota tė mira e tė larta dhe korrte sukses tė madh, dhe gjithnjė mendonte pėr familjen e tij.

Njė ditė erdhi njė student tė banonte nė dhom afėr Tefikit dhe ishte prej atyre qė ndėgjonin muzikė shum. U mundua Tefiki qė ta kėeshillonte shum herė, por ai refuzoi tė merrte kėshilla prej tij.

Njė ditė prej ditėsh trokiti dera e dhomės sė Tefikit, e hapi derėn Tefiki dhe ja ! nė derė buzėqeshte Vaili dhe i tha: dua qė tė vijsh sonte tek unė qė tė pim qaj, do tė mė vijnė edhe disa shokė dhe kam qejf shum qė edhe ti me qenė aty. Iu pėrgjigj ftesės Tefiki.
U mblodhėn tė gjithė shoqėria e Vailit luanin, bėrtisnin, qeshnin, dhe Tefiki kėrkoi leje qė tė shkonte se koha ishte vonė dhe donte qė tė pushonte,thanė se do tė takohemi nė vikend tė dalim e tė shetisim sėbashku. Dolėn nė fundjavė,pinin cigare e gjėra tjera, tregonin tregime tė ndryshme.
Tefiki refuzoi tė shoqėrohet me ta. Njėri prej atyre djemve qė ishin aty, i’a bėri me sy tjetrit dhe than se tash ky djalė do tė pėrgatis qaj tė shijshėm qė do ta mbani mend gjithmonė, u qeshėn tė gjithė.
Pas pak erdhi ky djal i marrė me atė qaj qė pėrmbanin substance narkotike. Pitėn tė gjithė, pas pak filloi tė tė ndryshohet gjendja e tyre.
Filluan tė bėrtasin e tė qeshinin me zė tė lartė, disa filluan tė bien pėr tokė, e disa tė tjerve tė ndiejnė kokėdhimbje prej kėtyre kokrrave tė cilat i vuri ky djal i prishur nė qaj. Shkoi edhe kjo natė. U kthyen tė gjithė nėpėr dhomat e tyre.

Nė mėngjes kur zgjohet Teėfiki ndien dhimbje koke,dhimbje edhe nė duart e tij.
Troket derėn e Vailit dhe i thot: tė lutem Vail tė lutem mė ndihmo tė shkoi deri te mjeku se koka do me mu da prej dhimbjes. Vaili i tha: mos u frikėso, kam ilaqin pėr ty.
E futi nė dhomėn e tij dhe shum shpejt i’a pėrgatiti qajin e keq me kokrra,dhe pas disa minutave Tefiki gjeti rehati. U ēudit nga kjo dhe i tha: ēka ėshtė kjo? Ēka ke bėrė? Buzėqeshi me buzėqeshje tė zbehur dhe tha: ky ėshtė qaj i ēuditshėm.

Dita ditės dhe ja!!! Tefiki ra nė grackėn e tyre dh era nė drogė e shishe. Filloi t’i ndryshohet pas kėtyre kokrrave tė marra, fytyra filloi t’i nxihet,pasuria t’i humb e gjėra tė flliqura t’i ngjiten.
Nėna e tij e vetme,babai i tij i dobėt me shėndet, motra e tij e ndershme, jo jo !! mos pyetni mė pėr teėfikin se ai ka konsumuar kėto tė kėqija. Kaluan disa ditė dhe Tefiki tė shoqėrohet me ta derisa ra edhe nė zina(prostuticion).

Ē’do javė grabitnin vajzat muslimane VE LA HAVLE VE LA KUVETE IL-LA BIL-LAH . Kaluan shtatė muaj tė plotė dhe gjendja e Teėkit ishte kėshtu. U pėrjashtua nga fakulteti pėrshkak tė mungesave tė shumta,ngelja nėpėr provime shum herė.
E harroj familjen e tij gjatė kėtyre shtatė muajve, u bė i humbur nė kėtė qytet duke ndjekur epshet e tij.

Ja Allah!! E harroj fshatin e tij tė bukur, e harroj xhamin e vjetėr tė fshatit, e harroj shtėpin e tij tė vogėl e modeste, e harroj shoqėrinė e tij tė vegjėlisė.e harroj shkollėn e tij tė mesme dhe shokėt e tij me edukat islame, i harroj momentet e kėnaqėsisė tė cilat i kishte derisa erdhi dita e dhimbjeve dhe frikės. Erdh nė vendin ku tuboheshin dhe vepronin punė tė shėmtuara.

E takoi njėri prej shokėve dhe i tha i hidhėruar: pėrse u vonove o tefik!! Heshti Tefiki, pastaj e pyeti: ēfarė ke, e kemi grabitur njė vajzė tė bukur, kemi pėrfunduar punėn me tė qė tė gjithė,tash radhėn e ke ti, ajo ėshtė nė dhomėn e fundit.
Eci me hapa tė shkatrruara derisa arriti deri tek dera e dhomės. E hapi derėn e hyri e mbylli derėn me ēelės. U kthye kah ajo dhe filloi t’i dridhet zemra. Kjo vajzė ishte ulur nė njė skaj tė dhomės, e kishte vendos kokėn ndėrmjet dy gjunjėve tė saj dhe po qante. Shkoi Tefiki tek ajo dhe filloi ta tėrhiqte atė diqka e mirė tek ajo.
U ulė tek ajo dhe po i thot: Hajde e dashura ime, ia ngriti kokėn e saj dhe filloi tė bėrtiste me zė tė lartė: JO!! JO!!! Motra ime, motra ime si erdhe ti kėtu, lotėt i dilnin pa ndėrprerė para saj dhe tha: oo i mjeri unė pėr ty.
Filloi motra t’i fliste: o Tefik na lae neve,na harrove neve,e harrove gjoksin e nėnės qė tė pėrqfonte ē’doherė kur ishe i sėmurė, i harrove prindėrit tė cilėt i lajmėrojshe pėr mėsimet, e harrove shtėpinė e vogėl,i harrove momentet e bukura nė shtėpinė tonė.
Babai ka vdek para pesė muajve, nėna ėshtė shumė edobėt dhe e sėmurė,kam mbetur vetėm ditėn e natėn,nuk mė ndihmonte askush.
I tubova do para dhe erdha nė qytet qė tė pyes pėet ty nė fakultet. Mė treguan se ti je pėrjashtuar nga fakulteti para shtatė muajve, u mėrzita dhe u lodha shumė, pastaj fillova tė kėrkoj nė ē’do vend.
Pyesja pėr ty nėpėtė fakultete e konvikte tė ndryshme derisa njė ditė hypa me njė taksi dhe rash nė duar tė krimileve, e humba nderin tim dhe marrėn time dhe ja!!!
Edhe t’i don qė tė mė shkatrrosh pjesėn e mbetur tė jetės sime!!! O e mjera unė pėr vėllaun tim! O e mjera unė pėr vėllaun tim! Bėrtiti Tefiki me zė tė lartė: Jo Jo, mė fal moitra ime e dashur mė fal,merre zemrėn time edhe coptoje, pastaj motra e tij thot : O Zot, unė erdha tė shiqoj pėr vėllaun tim se si shkon me mėsime dhe u bėra kėshtu.

Allahu na ruajt prej shoqėrisė sė keqe, o tė mjerėt vrapojnė pas dunjas dhe epsheve dhe e shet shoqėrin e jetės sė tij pėr shkak tė epsheve tė tij. Ēfarė na qenka kjo shoqri pra?!!!!
Ēfarė vėllazėrie ėshtė kjo ?!!!! o vėllezėr dhe motra tė nderuar-a ē’do miqėsi dhe shoqėri qė nuk ėshtė pėr Allah, por gjithmon nė ndarje u kundėrshtime, nė ditėn e Gjykimit ndryshohet kjo vėllazėri(dashuri vėllzėrore) nė armiqėsi, nė ditėn e Gjykimit tė kthehen kėto gjėra nė hidhėrim. Ndėgjo se ē’ka thot Allahu [subhanehu ve teala] nė librin e Tij fisnik :

الْأَخِلَّاء يَوْمَئِذٍبَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ عَدُوٌّ إِلَّا الْمُتَّقِينَ {67} يَا عِبَادِ لَا خَوْفٌ عَلَيْكُمُ الْيَوْمَ وَلَا أَنتُمْ تَحْزَنُونَ {68}

Atė ditė shokėt e ngushtė do tė jenė armiq tė njėri-tjetrit, pėrveē atyre qė ishin tė sinqertė nė miqėsi.(Atyre besimtarėve, qė ishin shoqėruar pėr hir tė Zotit, u thuhet): “O adhuruesit e Mi, sot nuk ka as frikė pėr ju, e as qė do tė jeni tė pikėlluar!” (Zuhruf 67-68)

Nuk mbetė dhe nuk jetė mė askush pėrgjihmonė pėrveq vėllazėria e tė sinqertėve dhe besimtarėve, e atyre qė janė shoqėruar pėr hirė tė Allahut [subhanehu ve teala]

Oj rini e nderuar, ē’ka pot ė tėrheq nė shoqėrin qė nuk fal namazin? ē’ka pot ė tėrheq prej shokut i cili nuk e ruan shikimin e tij nga haramet? ē’ka pot ė tėrheq nė shokun i cili gjuha e tij vetėm shan e mallkon, dhe ē’do fjalė qė e nxjerrė nga goja e tij ėshtė e keqe, ē’ka tė duhet ai shok i cili tėrė ditėn kėrkon vetėm epshin e tij?
A mendon se ai do tė rri mė ty njė kohė tė gjatė? Jo !! gabohesh, nėse ndonjėri hyn nė burg, shoqėria e tij nuk e vizitojnė bile as nuk ju intereson pėr ty, nėse ndonjėrit i ndodh ndonjė sprovė (bela) asnjėri nuk mundohet me i ndihmu, por pasha Allahun [subhanehu ve teala] i ndihmojnė vetėm kur kan interesin e tyre.

Prandaj rini e nderuar, hapi syt mir dhe shiqo se me kėnd po shoqėrohesh, se ēfarė shoqėrie ke afėr vetės.
Allahu na raujt nga ky lloj i shoqėrisė

Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 6-9-2010 nė 01:11


Njė tregim shumė i prekshėm

Mė ka treguar njė prej vėllezėrve i cili ėshtė ndalur njėherė tek shenjat e Semaforit, dhe tha: Kam ndėgjuar njė zė tė muzikes me njė zė shumė tė lartė deri sa me ka mėrzitur mua dhe njerzit tė cilėt ishin rreth tij, jam kthyer djathtas dhe majtas dhe kam kėrkuar nga vendi se ku po ndėgjohet ky zė , kur qe ishte njė njė njeri me vetur afėr meje dhe I kishte hapur te gjitha dritaret e vetures.

Dhe e kishte ndezur radion me zė tė lartė dhe tu rrenqethke trupi prej muzikes , veturat tjera pėr rreth tij tė gjithė u drejtuan nga ai dhe u quditen nga zėri I lartė I muzikes .

Thotė: Shtypa sirenen e vetures disa herė qė tė kthehet ai nga unė, kėshtu qe ti tregoj atij qė ta ndal zėrin e radios apo ta fike atė, ose tė lėshoj diqka mė tė mir si.psh. Kuran , mirėpo njeri nuk u kthye nga unė asnjėherė prej ramjes sė tepėrt nga sirena e vetures sime.
Eca pak para me vetyren time ne mėnyr qė tia bėj me dor , kur i ktheva nga ai pėr ta shikuar e pash se ai ishte njė djal i ri me mjekėrr tė gjatė thotė: Jam habitur, njeri me kėtė pamje, njėri i cili i ka lėshuar mjekrrėn e tij ndėgjon muzik ?!! Megjithėatė edhe nėse don tė ndegjon si ndegjon me kėtė zė aq tė lartė dhe si nuk kthehet nga njėrzit asnjėherė ?!!.

Thotė e kam shtypur sirenen disa her prap nuk u kthye nga une derisa u dhezė shenja e gjelbėrt , filloj te ec dhe une ecja pas tij, nė menyrė qė ta ndali atė dhe ta kėshilloj qė ta pėrmend All-llahun xh.sh, dhe pėr ti treguar qė kjo ėshtė e ndaluar, dhe kėtė vepėr tė cilėn e ke bėrė para njerezėve mė kėtė menyr vėtem se e rrit gjynahin sepse kjo ėshtė njė lloj prej llojeve tė gjynaheve qė bahen hapatzi kjo , mirėpo njeriu nuk ėshtė kthye nga unė asnjėherė, deri sa ėshtė ndalur me veturen e tij tek njė dyqani.
ha: e kam ndalur veturen time mbrapa tij, dhe zbriti njeriu dhe po ecej ka dyqani, dhe rrobat e tij I kishte pasur tė shkurta mbi zoge te kėmbės, njeriu nuk ishte i cili i lėshon pantollat nen zog tė kėmbės jam habitur me kėtė njeri ?! hyri ne dyqan dhe thash vetė me vete: do te del tash me shteg tė cigares !!

Tha: dhe kur dul nė doren e tij kishte pasur njė reviste islame, dhe thash:`` S’ka ndryshim dhe ska force pėrveq se me All-llahun’’ si ėshtė gjendja e kėtij njeriu kėshtu, tha: E ka hape derėn pastaj ėshtė lėshuar muzika menjėherė, dhe thash:Pasha All-llahun skam mė saber , kam zbritur nga vetura ime dhe jam kthye nga ai dhe kam bėrtitur me njė zė tė lartė por ai nuk u kthy nga une, dhe e kam kape deren e vetures se tij para se ta mbylle ai, pastaj thash: O vėlla si nuk po i frigohesh All-llahut xh.sh. qė e ke mbajtė muziken tė lėshuar gjatė kėti udhėtimi, dhe ke lishuar me me zė shumė tė lartė!
O vella nėse don te dėgjon muzik dėgjo vetėm, mos i obligo njerzit te dėgjojn me ty ? Ke friken All-llahut xh.sh. thotė: dhe njeriu me shikonte mua dhe quditej prej bėrtitmes sime , pastaj e uli koken pastaj e ngriti dhe me shikonte mua , tha : Kur me ka shiku ne bėrtitmen mė ka bėrė me shenjė nga unė me gishtin nė veshėt dhe gojen e tij edhe me bėri me shenjė unė JO,JO. Kuptova se njeriu nuk dėgjon dhe nuk fol.
Ėshtė i shurdhėr dhe memec, tha: gati sa fillova tė qaj dhe e ula koken ,dhe ja ndala me butėsi muziken nė veturen e tij,tha: dhe njeriu me bėri me shenjė me duarėt e tij duke me thėnė qka po dėshiron?
Pse je ti i merzitur?
Pastaj mori fletoren dhe nxorri nje fletė prej saj dhe me dha fletėn edhe lapsin dhe mė bėri me shenjė me duarėt e tij: shkruaj qka dėshiron, dhe i shkruaja ati: O ti vella nderuar ke lėshuar muziken me zė shumė, shumė, shumė, te lartė, ke qene pak me herėt tė semaforet dhe veturat tė cilat ishin rreth teje u kthyen nga ti, edhe kjo mė bėri qė tė tė ndjeki ty dhe tė kėshilloj pėr atė qka veprove, tha: kur e mori letren dhe e lexoj ate e uli koken pak dhe u mėrzit, pastaj shkruajti ndėr fjalėt e mija dhe tha : All-llahu tė shpėrbleftė me tė mira pėr kėshillen tėnde, mirėpo dije o vėllau im sepse unė jam njeri i shurdhėr dhe memec, nuk dėgjoj dhe nuk flas dhe kjo ėshtė vetura e vėllaut tim dhe pasha All-llahun e Madhėruar unė nuk e kam ditur nė te vėrtet qė muzika ka qenė e lėshuar pėrpos qė kur me ke lajmėruar ti pėr kėtė, All-llahu tė shpėrbleftė.

Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 6-9-2010 nė 01:12


mjeri ti, o Dinaar

Dinaari kishte njė nėnė tė devotshme e cila vazhdimisht e kėshillonte qė tė pendohet pėr pabindshmėrin e tij, pėr jetėn me mėkate, por sado qė pėrpiqej ajo, sidoqoftė fjalėt e saja nuk kishin ndikim pozitivė nė atė.

Pastaj njė ditė, derisa po kalonte pran njė varri, ai u ndalė pėr ta ngritur njė ashtėAi u shokua duke e parė se si u shkapėrderdhė dhe u shndėrrua nė pluhur nė dorėn e tij.
Pamja e atij ashti bėri njė ndikim tė pėrkryer nė Dinaarin. Ai filloi tė mendoje pėr jetėn e tij dhe pėr mėkatet e mė hershme, dhe pastaj bėrtiti, “I mjeri ti, o Dinar, ti do tė pėrfundosh si ky ashtė i shkapėrderdhur, dhe trupi yt do tė shndėrrohet nė pluhur.”
Pastaj tė gjitha mėkatet e tija i vėrshuan para syve tė tij, dhe mori vendim tė fortė pėr tu penduar.
Duke e drejtuar shikimin e tij kah qielli, ai tha, “Zoti im, tani unė tė kthehem me plotė nėnshtrueshmėri, pra mė prano mua dhe ke mėshirė nė mua.”
Nė njė zemėr dhe mendje plotėsisht tė ndryshuar, Dinari shkoi te nėna e tij dhe i tha, “Nėnė, ēka bėnė zotėria kur njė rob i tij i zėnė ik prej tij?” Ajo tha, “(qė ta dėnojė at) zotėria e furnizon me rroba tė rėndomta dhe ushqim me kualitet tė ulėt; dhe ia lidhė duart dhe kėmbėt e tija nė mėnyrė qė mos tė provojė tė ikė pėrsėri.”

Dinari tha, “Pra unė e dua njė rrobė tė mbaruar prej leshit tė vrazhdė dhe elb me kualitet tė ulėt, dhe dy pranga.
Nėnė, vepro me mua ashtu siē veprohet me robin e ikur.
Ndoshta Zoti, kur tė mė sheh tė pėrulur dhe tė nėnēmuar, do tė ketė mėshirė nė mua.” Duke e parė vendosmėrinė e fortė tė tij nė kėrkesat e tija, ajo iu pėrgjigj kėrkesės sė tij.

Nė fillim tė ēdo nate, Dinaari, do tė fillonte tė qante dhe tė rėnkon pa kontroll. Dhe ai vazhdonte qė t’ia pėrsėris vetes fjalėt, “I mjeri ti, o Dinaar, a ke fuqi ti bėsh ballė zjarrit tė Xhehnemit?
Sa i pakujdesshėm ke qenė qė ta jetosh njė jetė qė tė ka bėrė ty qė ta meritosh hidhėrimin e tė Gjithėfuqishmit!” Dhe ai vazhdonte nė kėtė gjendje deri nė mėngjes.

Duke u rrotulluar i zbehur dhe i venitur, trupi i dinarit ngadalė humbte. Duke mos bėrė ballė qė ta sheh atė nė kėtė gjendje, nėna e tij i tha, “Biri im, ke lehtėsi ndaj vetes tėnde.”
Ai u pėrgjigj, “Nėna ime, mė lejo tė qėndroj i lidhur pėr njė kohė, se ndoshta do ta arrijė rehatin e pėrhershme mė vonė.
Se nesėr, unė do tė presė kohė tė gjatė para Zotit tim tė Madhėrishėm, dhe nuk e di se a do tė mė urdhėroi Ai qė tė shkojė tek vendet e hijeve tė bukura apo tek vendet shumė tė tmerrshme.”

Ajo i tha, “Biri im, sė paku pusho pak.” Ai tha, “Nuk ėshtė pushimi prezent apo rehatia tė cilėn jam duke e kėrkuar.
Nėnė, po mė duket sikurse po tė shohė ty dhe njerėzit tjerė qė nesėr do tė drejtoheni drejtė Xhenetit, derisa mua po mė drejtojnė drejtė zjarrit tė Xhehnemit sė bashku me banorėt e tij.”
Pastaj ajo e la atė, dhe ai iu kthye tė qajturit, adhurimit, dhe leximit tė kuranit. Njė natė derisa ishte duke e lexuar Kuranin, ai u ndesh me njė ajet:

Pasha Zotin tėnd (o Muhamed), ata tė gjithė do t’i marrim nė pėrgjegjėsi. Pėr atė se ē’vepruan. [el-Hixhr : 92-93]

Pasi qė ai u zhytė nė domethėnien dhe nėnkuptimin e kėtyre ajeteve, ai qau me aq fuqi sa qė e humbi vetėdijen.
Nėna e tij u ngut tek ai, dhe u pėrpoq shumė qė ta sjell nė vete atė, por ai nuk pėrgjigjej.
Ajo mendoj se ai kishte vdekur. Duke shikuar nė fytyrėn e djalit tė saj, ajo tha, “O i dashuri im, oj lumturia e zemrės sime, ku do tė takohemi pėrsėri?”
Nė realitet, Dinaarit ende i kishte mbetur pak jetė , dhe duke i dėgjuar fjalėt e nėnės sė tij, ai iu pėrgjigj me njė zė tė dobėt, “Nėna ime, nėse nuk mė gjen nė vendin e gjerė tė Ditės sė Gjykimit, atėherė pyete Malikun kujdestarin e zjarrit tė Xhehnemit pėr mua.”
Pastaj e lėshojė njė zė tė pa artikuluar dhe vdiq.

Pasi qė ajo e lau xhenazen e ti, nėna e Dinaarit e pėrgatiti atė pėr varrim.
Ajo pastaj doli jashtė dhe lajmėroj, “O njerėz, ejani nė faljen e xhenazes sė atij qė ishte mbytur prej (frikės) tė zjarrit tė Xhehnemit.”
Njerėzit filluan tė vijnė prej tė gjitha drejtimeve.
Ėshtė thėnė se gjatė asaj epoke, s’kishte pas ndonjė tubim mė tė madh dhe nuk ishin derdhur lot aq shumė sikurse nė atė ditė.

Nė tė njėjtėn natė qė ai u varrose, njėri prej shokėve tė Dinaarit e pa atė nė ėndėrr, nė njė petk tė gjelbėr. Dinari po shėtiste nėpėr Xhenet, duke recituar:

Pasha Zotin tėnd (o Muhamed), ata tė gjithė do t’i marrim nė pėrgjegjėsi. Pėr atė se ē’vepruan.

Gjatė ėndrrės, shoku i tij e dėgjojė duke thėnė, “Pasha Fuqinė dhe Madhėrin e Tij, Ai mė pyeti mua (pėr veprat e mija).
Duke pas mėshirė nė mua, Ai mė fali dhe mi fali (mėkatet e mija) Kujdes! Pėrcjellja kėtė lajmė nėnės time.”
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 6-9-2010 nė 01:12


Gjykatėsi i fshatit

Ishte bėrė zakonė tek banorėt e kėti fshati qė tė mblidhen nė njė vendė pas ēdo namazi tė xhumasė,nėse i kanė bėrė njėri tjetrit padrejtėsi, ka gjykuar nė mes tyre njė njeri qė e kanė quajtur -Gjykatėsi i fshatitė

Ka kaluar njė kohė e gjatė dhe nuk u ankua askush prej askujtė tek ky gjykatės, secili prej banorėve tė fshatit e dinte se ēka i takonė atij e ēka nuk i takonė prej obligimeve.
Ata kanė vazhduar nė kėtė gjendje, derisa kishte ardhur njė banorė prej njė fshati tjetėr nė fshatin e tyre, e pastaj u shumuan ankesat kundėr kėtij banori tė ri.
Ndėrsa ky banorė qė kishte ardhur nga njė fshat tjetėr nuk e dinte shkakun se pėr ēfarė ishin larguar njerėzit nga ai.

Njė ditė prej ditėsh u kthye gjykatėsi nė fshatin e tij, ndėrsa i gjeti banorėt e fshatit tė hidhėruar ndajė kėtij njeriu tė huaj, ata kėrkua qė tė mblidhen kėtė herė e tė gjykojė nė mes tyre para namazit tė xhumasė edhe pse e kishin bėrė zakon tė mblidhen ēdo herė pas namazit tė xhumasė.

Gjykatėsi u pajtua me kėrkesėn e tyre, dhe erdhi njeriu i huaj ( qė kishte ardhur nga fshati tjetėr ).U mblodhėn banorėt e fshatit,ndėrsa mė sė shumti ankesat ishin kundėr kėtij njeriu tė huaj, e gjykatėsi tha nė veten e tij:Mos ky njeri paska mbytur dikė tė pafajshėm, apo i ka vjedhur dikujtė pasurin e tij,apo e ka sulmuar dikė nė nderin e tij.
Porse sido qė tė jetė,nuk mundem tė sjellė gjykim pėrderisa tė i ndėgjoj tė dy palėt nė konflikt se ēka janė ankesat e tyre.

U ngrit njeriu i parė qė ankohej nga ai e tha: O ti gjykatės, vėrtetė ky kojshi nuk e di hakun qė e ka ndajė mua !

U ēuditė ky njeri i huaj ngase atij nuk i kujtohej se e ka sulmuar atė apo se ia ka marrur pasurinė !

Tha gjykatėsi: Ēka ka bėrė ?

Tha njeriu qė ankohej: Kam kėrkuar nga ai qė tė mė ndihmoj tė barti thesin me miell, e ai mė shikoi me habi, dhe hyri nė shtėpinė e tij.

Tha gjykatėsi: Kjo ėshtė e para, ēka ka tjetėr?

Tha ai: Kam kėrkuar nga ai qė tė mė jep borxhė prej pasurisė e ai e ka refuzuar kėtė.

Tha gjykatėsi: A ka ndonjė gjė tjetėr ? Pėrmendi tė gjitha ankesat qė i ke ndajė tij.

Tha njeriu qė ankohej: Kamė qenė i sėmurė njė javė,e nuk ka ardhurė tė mė vizitojė,pastaj ka kryer me sukses shkollėn biri imė e ai nuk ka ardhur tė mė bashkangjitet nė kėtė gėzim, mė ka vdekur prindi imė e ai nuk ka ardhur tė mė ngushllojė nė shtėpin time,e as nuk ka dalur me ne nė varrim.

Tha gjykatėsi: A ke edhe ndonjė gjė tjetėr?

Tha: Nuk kamė mė ndonjė gjė tjetėr qė tė themė.

Tha gjykatėsi: Allahu tė shpėrbleftė me tė mira,se vėrtetetė akuzimi i njerzėve pėr atė qė nuk e kanė punuar sjellė hidhėrimin e Allahut teala.U kthye gjykatėsi kah njeriu i huaj dhe tha:A eshte e vėrtetė ajo qka tha kojshiu ytė ?

Tha njeriu i huaj: Po ashtu ėshtė o ju gjykatės, mirėpo unė nuk e kamė sulmuar atė,dhe nuk e kamė rrahur atė, as nuk kamė hyrė nė shtėpinė e tij pa lejen e tij,e as nuk kamė marrė diēka nga pemėt e kopshtit tė tij,e as qė kamė kėrkuar nga ai borxhė e qė t'ia vonoj atė,e si po mė thotė ai se unė nuk e di hakun e tij ?

Tha gjykatėsi: Tė gjithė atė qė pėrmende ti ėshtė e mirė, mirėpo nuk mjafon vetėm tė mos e shqetėsoshė atė,e ta llogaritėsh vetėm kėtė mirėsjellje ndajė tij,por ndodhė qė ai ka nevojė pėr ndihmėn tėnde apo pasurinė,e nėse ke mundėsi materiale pėr ta ndihmuar atė,e kėshtu ta largosh nga ai varfėrinė,a je i kėnaqur me kėtė??Ai i huaji tha:Po gjithsesi.

Pastaj i tha gjykatėsi njeriut tjetėr qė tė flasė e ta ndėgjon ankesėn e tij, kur u ngritė njė njeri i moshuar , dhe tha ai:O ti gjykatės, ky njeri i huaj mė shqetėson mua natėn dhe ditėn, vetėm se mu ka ngushtuar jeta prej tij,dhe mė janė bėrė kundėrshtarėt mė tė mdhenjė mua ,fėmitė e mi, thuaj se ka pėrfunduar gjithė lumturia nė shtėpin time.

U ēuditė njeriu i huaj, nga ajo qė tha ky i moshuar, nga se ai thuajse nuk e ka parė atė vetėm se njė herė nė javė, dhe se ai nuk pėrmendi se ky iu kishte pėrzier nė qėshtjet e jetės sė tij,e as nuk ju ka folur fėmijve tė tij.
E shikoi gjykatėsi njeriun e huaj e i tha : A ėshtė kjo e vėrtetė ?

Tha ai: O ti gjykatės unė nuk di ndonjė gjė prej tyre qė tha ky njeri, a ka ai argumente pėr kėto ?!

I tha gjykatėsi tė moshuarit: A ke argument pėr kėtė qė thua ?

Tha i moshuari: Po o ti gjykatės,vėrtetė ky njeri po ma ndalon diellin dhe erėn.

Tha gjykatėsi: Sjelli argumentet tuaja.

Tha i moshuari: Kush ėshtė sunduesi i diellit dhe i erės?

Tha gjykatėsi: Allahu , Zoti i botėrave, krijuesi i ēdo gjėje.

Tha i moshuari: E si pra mi ndalon ato dyja ky njeri ?!

Tha gjykatėsi: Si pra ?

Tha i moshuari:Ai e ka ngritur ndėrtesėn e tij e pastaj muret e tij edhe mė tė larta pa kėrkuar leje nga unė.
E me kėtė ai e ka ndalur dritėn e diellit prej shtėpisė sime ,dhe e ka ndalur nga unė erėn e pastėr.

Tha gjykatėsi: Qka pastaj o ti njeri i moshuar?

Tha i moshuari dhe iu mbushėn sytė me lotė:Ai mė shqetėson, dhe mė bėnė qė tė ndihem i varfėr dhe i nevojshėm pėr tė kėrkuar.

Tha gjykatėsi: E si kjo?

Tha i moshuari:Ai pėrgaditė ushqim, dhe pjekė mish, e pastaj shpėrndahet era e ushqimit prej shtėpisė sė tij deri tek shtėpia e jonė,e kjo na bėnė neve qė te lakmojmė pėr tė ngrėnė si ushqimi i atij,e fėmijėt e mi kėrkojnė ushqim sikur ushqimi i ti,kurse ne nė duart tona dhe mundėsitė kemi vetėm ushqime shumė te thjeshta.

Ndėrsa ky kojshiu ynė nuk kujton se edhe ne jemi njerėz sikur se ai, nuk mendon ēoftė edhe njė herė tė na dėrgon edhe neve ndonjė gjė prej asaj qė ka pėrgaditur pėr vehtėn e tij, pas kėtyre fjalėve filloi mėrzia nė fytyrėn e gjykatėsit, dhe u mėrzitėn edhe tė pranishmit, e pastaj u marrua ky njeriu i huaj prej fjalėve tė moshuaritė.

Shikuan tė pranishmit nė fytyren e tė huajit, e ai ishte skuqur nga marrja qė e kishte kapluar, e pastaj shikuan nė fytyrėn e tė moshuarit , vetėmse e kishin mbuluar lotėt,pastaj u kthye gjykatėsi kah njeriu i huajė dhe e pyeti atė: A ėshtė e vėrtetė ajo qka tha kojshiu ytė ? U pėrgjigjė i huaji me njė zė tė ulėt tha :Po, vėrtetė unė kėrkoj falje prej Allahut pėr atė qė kam vepruar.

Tha gjykatėsi;Vėrtetė pėr kojshin tėndė ke obligime tė shumta tė cilat i ka sqaruar sheriati.
Dhe ka qenė Pejgamberi ynė alejhi selam qė na ka porositur gjithmonė pėr kojshinė,e si pra ti nuk kujdesesh pėr kėto obligime
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 6-9-2010 nė 01:12


Rendesia e kohes
Tregim i mire dhe interesant ...
Pėr ata qė kan logjikė dhe dine tė mendojnė,

Njė ditė prej ditėve u ktheva nga puna dhe nė shtėpi gjeta djalin tim tė voglin tė sėmurė.Pas tėrė asaj lodhje qė isha lodhur nė punė gjatė tėrė ditės por lodhja pėr tė ishte pėr mua pushim dhe vendosa ta dėrgoj te mjeku pėr mjekim.

Nė spital gjeta shumė njerėz duke pritur nė rradhė pėr mjekim, ca tė rinjė e ca tė moshuar, ca gra e ca burra. Secili ishte i lodhur nga pritja e gjatė.Unė vendosa ta marrė njė numėr dhe tė pres rradhėn pėr me hy te mjeku. E mora numrin dhe u ula.Shikoj njerėzit secili mendonde ndonjė gjė apo bisedonte me ndonjė qė ishte afėr tij,disa me sy tė mbyllur tė mėrzitur nga pritja e gjatė.

Mbizotėron heshtja !!
Vetėm kur infermierja thėrret ndonjė numėr dhe pėrsėsi heshtje, nė fytyrėn e tė ftuarit shihet gėzimi qė i erdhi rradha pėr me hy te mjeku.
Mbi tavolinė shikoja disa broshura dhe aty ktu ndonjė revistė apo gazette ditore. Tė gjithė u lodhėm nga pritja kaloi njė orė dhe unė po pres rradhėn.
Nė mesin e atyre qė ishin duke pritur ishte edhe njė djalosh i ri qė nė dorė mbante njė Kur’an tė vogėl dhe lexonte nė heshtje, i mora lakmi punės sėtij .Sa mire ky djalosh dinė ta shfrytėzoj kohėn . Nė ato momente filloi tė thėrras ezani pėr namaz tė Akshamit, shkuam me falė namazin e Akshamit nė faltoren e spitalit dhe u pėrpiqa t’i afrohem atij djaloshit afėr…..

Pas namazit e pėrshėndeta dhe i tregova se puna jote (leximi i Kur’anit) mė habiti se sa mire e shfrytėzon kohėn, kurse unė e humba mė shumė se njė orė duke ndenjur kot nė pritje tė mjekut.

Biseda e tij mė sė shumti ishte rreth kohės tė cilėn e humbasim pa e vėrejtur fare, na kalojnė ditė e netė tė jetės tone pa e ndier dhe pa i shfrytėzuar me punė tė mira.
Mė tregoi se ai kishte filluar qė para njė viti pasi qė kishte takuar njė shokė tė ti dha ai e kishte kėshilluar qė ta mbajė njė Kur’an tė vogėl me veti gjithmonė pėr ta shfrytėzuar kohėn sa here qė ii pet mundėsia pėr lexim.
Mė tregoi se ai lexon Kur’an mė shumė nė kėso raste sikur se ky i pritjes e tė cilat nuk janė tė pakta se sa lexonė nė xhami apo shtėpi.
Po ashtu mė tha se leximi i Kur’anit nė kėto raste dhe kohėra ta lehtėson dhembjen dhe nuk e ndien kalimin e shpejt tė kohės, e most ė flasim pėr shpėrblimin e madh qė e ka tek Allahu xh.sh.
Vazhdoi bisedėn duke mė thėnė se na kaluam mė shumė se njė orė e gjysmė deri tani duke pritur, a thua kur do tė kishim gjetur kėtė kohė 1.30min pėr lexim tė Kur’anit.
Ne jemi tani nė kohėn e pritjes pram ė shumė se njė orė e gjysmė.Sa orė neve na kalojnė kėshtu gjatė jetės tone duke pritur dhe nuk i llogarisim fare, sa ditė, sa muaj e sa vite na kalojnė pa i shfrytėzuar, pa lexim tė Kur’anit.
U largova nga ai duke e qortuar vehten se si nuk paskam ditur me shfrytėzu kohėn e lirė ..Koha nuk ėshtė nė dorėn time, jo ajo ėshtė nė dorėn e Allahut. Ai njė ditė do tė ma ndėrprej jetėn time , si ti pėrgjegjem Atij pėr kohėn qė e kam kaluar kotė? !

Sa njerėzve iu kalon koha kotė , nuk mendojnė aspak se njė ditė do tju ndalet ora e jetės sė tyre.
Unė qė nga sot pendohem tek Allahu dhe i lutem Atij qė tė mė falė mėkatet e mia tė prindėrve tė mij dhe tė mbarė muslimanėve dhe muslimaneve. Amin.
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 6-9-2010 nė 01:13


Seid ibn El-Harith

Transmeton Ebu Hasen Alij ibn El Hudrij Es-Sulemij nė librin e tij “El-Xhihad” me zinxhir nga Refia ibn Abdullah thotė: mė ka thėnė Hisham ibn Jahja Elkenanij do tė tregoj njė ngjarje tė cilėn e kam parė me sytė e mi dhe kam qenė dėshmitar dhe mė ka bėrė dobi ndoshta do tė bėnė edhe ty dobi sikurse mua i thash mė trego o Ebu Velid (Hisham).

Tha: Kemi luftuar nė tokėn e romakėve dhe me ne ishte Emiri i muslimanėve Mesleme ibn AbdulMelik dhe kjo ka qenė luftė tė cilėn me lejen e All-llahut e kemi qliruar vendin quajtur “Et-Tawane”.

Ishim njė grup prej Basrės dhe Xhezires nė njė vend tė vetėm dhe kemi qenė duke shėrbyer nė roje dhe pregatitjen e ushqimit, ka qenė me ne njė djalosh i quajtur Seid bin El-Harith i cili agjėronte ditėn dhe falte namaz natėn, ne jemi kujdesur pėr tė, qė t’ia lehtėsojmė rendin e tij mirėpo e refuzonte kėtė vetėm se tė jetė i angazhuar nė tė gjitha qėshtjet kėshtu qė mos ti ik asgjė prej adhurimeve pa bėrė .

Nuk e kam parė ditėn e as natėn vetėm se duke bėrė adhurim, nėse ska qenė koha e namazit apo ishim duke udhėtuar nuk pushonte nga pėrmendja e All-llahut dhe duke lexuar Kur’an .

Thotė: Hishami mė ra mua dhe atij natėn ndėrrimi i rojės ndėrsa e kishim rrethuar njė prej Kalave tė romakėve gjė e cila na ishte rėnduar qėshtja e saj, tha atė natė e vėrejta se Seidi kishte durim shumė tė madhė nė kryerjen e adhurimeve gjė me tė cilėn mė preku nė zemėr dhe u habita me forcėn e trupit tė tij dhe e kuptova se All-llahu i jep mirėsi kujt tė dojė prej robėrve tė Tij, ndėrsa tė dy ishim tė lodhur nga ajo qė kishim kaluar nė mbrėmje, i thashė: All-llahu tė mėshiroftė vėrtet trupi yt ka tė drejtė tė pushoj dhe syri yt tė flej dhe e din se i dėrguari i All-llahut sal-Allahu alejhi we sel-lem ka thėnė: kryeni prej adhurimeve sa tė keni mundėsi (transmeton Buhariu), dhe i pėrmenda atij hadithe tė ngjajshme, mė tha mua o vėlla kėto janė vetėm disa frymarje tė numruara dhe jetė e cila do tė pėrfundoj dhe ditė tė cilat shpejtė kalojnė ndėrsa unė jam njė njeri i cili ēdo moment e presė vdekjen mė bėri tė qajė pėrgjigja e tij dhe e luta All-llahun qė ta forcojė dhe ta ndihmojė pastaj i thashė flej pusho pak se nuk e din se ē’bėhėt me armikun, nėse ndodhė diqka tė jesh i gatshėm, tha: fjeti nė qoshė tė tendės dhe shokėt tanė u ndanė, disa ishin nė sulm e disa duke pritur ndėrsa unė qėndrova nė vendin tim duke shikuar pėr kėmbsorėt qė tė ju ndihmoj dhe t’ju pregatiti ushqimin.

Derisa unė isha nė kėtė gjendje kur po e ndėgjoj njė zė nė shator nuk besova se e dija se nė shatorė ėshtė vetėm Seidi duke fjetur pastaj mendova se ndoshta ndokush ka hyr nga ana tjetėr nga se kam parė, shpejtova hyra mirėpo nuk ishte askush pėrveq Seidit i cili ishte ishte duke folur nė gjumė dhe duke qeshur e ndėgjova atė sikurse ishte duke folur me ndokėnd dhe i mėsova prej fjalėve atė qė shpesh i kujtojė, pastaj e zgjati dorėn e tij tė djathtė sikurse duke prekur diqka pastaj e kthej atė me butėsi duke buzėqeshur dhe tha: nė kėtė natė, nė moment u zgjua prej gjumit i frikėsuar, e shtėrngova nė gjoksin tim ndėrsa ai shikonte majtas e djathtas deri sa u qetėsua pastaj filloi ta falėnderoj All-llahun dhe tė thėrras tekbire .

I thashė: o vėlla ē’ėshtė qėshtja jote? mė tha: hajr o Ebu Velid (Hisham) i thashė unė kam ndėgjuar prej teje duke folur nė gjumė, me trego ē’ke parė , tha: mė falė o Ebu Velid mirėpo nuk mundem, fillova ti tregoj pėr hakkun e shoqėris dhe i thashė mė trego All-llahu tė mėshiroftė ndoshta kam dobi prej kėsaj .

Mė tha: nė kohėn kur kamė fjetė pashė nė ėndėrr se ndodhi kijameti dhe dolėn njerėzit prej varreve duke qėndruar nė vendet e tyre, duke pritur vendimin e All-llahut, deri sa isha nė kėtė gjendje mė erdhen dy burra nuk kamė parė kurrė pamje mė tė bukur dhe tė pėrsosur, mė dhanė selam ua ktheva selamin, mė thanė: o Seid tė pėrgėzojmė se tė janė falur mėkatet ėshtė shpėrblyer mundi yt, tė janė pranuar veprat, tė janė pranuar lutjet dhe tė ėshtė shpejtuar pėrgėzimi nė jetėn tėnde, eja me ne tė shohėsh ēka ka pregatitur All-llahu subhanehu we teala pėr ty prej mirėsive.

Tha: vazhdova me ta deri sa mė larguan prej vendėtubimit kur nė tė djathtėn tonė duke na pritur njė kali i cili nuk ju ngjajke kuajve tonė, ishte i shpejtė sikurse vetėtima, kur hipum ecte sikurse shpejtėsia e erės derisa pėrfunduam te njė pallat i madh nuk mund ta pėrthokonte syri fillimin e tij e as mbarimin e as lartėsinė e tij, dukej sikur tė ishte ngjyrosur me ari tė pastėr ndriqonte sikurse diamantė ,kur iu afruam derės u hapė pa e hapur ne, hymė brenda ku nuk mundė ta pėrshkruaj askush pamjen e tij e as nuk mund ta paramendojė, ndėrsa brenda nė pallat kishte shėrbėtorė dhe shėrbėtore tė shumtė sikurse numri i yjeve, ishin sikurse ka thėnė All-llahu subhane we teala: “Sikurse tė ishin margaritarė tė ruajtur.” (Et-Tur: 24).

Kur na panė filluan tė flasin fjalė tė bukura me zėra tė ndryshėm dhe tė gjitha thoshin ky ėshtė miku i All-llahut ka ardhur miku i All-llahut mirė se vjenė o miku i All-llahut .

Vazhduam deri sa pėrfunduam me njė tubim me shtretėr prej arit, tė zbukuruar me xhevahir, tė rrethuar me #@!--)rige prej arit,

nė secilin shtrat nga njė hyri nuk mundė ta pėrshkruaj bukurin e tyre asnjė prej krijesave tė All-llahut dhe nė mes tė tyre ishte njė mė e lartė se to nė gjatėsin dhe bukurinė e saj, mė thanė dy burrat tė cilėt ishin me mua: kjo ėshtė shtėpia yte dhe kėto janė familja e yte dhe kėtu ėshtė vendbanimi yt te Zoti dhe nė knaqėsinė e tij tė pėrhershme.
Shkuan ata dy ndėrsa mu afrua njėra nga hyrit duke mė buzėqeshur dhe duke mė pėrgzuar sikurse ai i cili mungon nė familje pastaj kthehet, mė ulėn nė shtratin e mesėm afėr hyrisė e cila ishte nė tė, mė thanė: kjo ėshtė gruaja yte dhe ke tjera pos kėsaj, na ėshtė zgjatė pritja yte (tė kemi pritė kohė tė gjatė).

Mė fliste dhe i flisja, i thashė ku jamė unė? Tha nė Xhennetu El-Me’va , thashė kush je ti? tha: unė jamė gruaja yte e pėrhershme, thashė: po ku janė tė tjerat? tha: nė Pallatin tjetėr, thashė: sonte do tė qėndroj me ty e nesėr do tė shkojė te tjetra dhe e zgjata dorėn pėr ta prekur mirėpo ma kthej me butėsi dhe mė tha sa i pėrket sonte jo, ti do tė kthehesh nė dunja, thashė nuk dua tė kthehem nė dunja, mė tha: patjetėr, do tė qėndrosh tri ditė ndėrsa nė natėn e tretė do tė bėsh iftarė te ne, thashė: dua kėtė natė, tha kjo qėshtje ėshtė e caktuar qysh mė herėt, pastaj u ngrita prej atij vendi dhe e pashė vetėn tė zgjuar .

Tha Hishami: i thashė :o vėlla falėnderoje All-llahun i cili ti ka zbuluar shpėrblimet e veprave qysh nė kėtė dunja.

Mė tha mua o Ebu Velid (Hisham) a mė ka parė tjetėr kush pos teje ? thashė jo, tha tė lusė pėr hirė tė All-llahut mos ti tregosh askujt pėrderisa jam gjallė, i thashė nuk do tė tregoj inshaAll-llah .

Tha qka kan bėrė shokėt tanė, thashė: disa janė nė sulmė e disa duke ju shėrbyer, u ngrit u pastrua dhe u parfumos me parfumin mė tė bukur i mori armėt e tij dhe u nis drejt fushėbetejės, ishte agjėrueshėm, nuk u ndal duke luftuar deri sa arriti nata pastaj u kthye bashkė me shokėt tjerė.

Thanė :O Ebu Velid vėrtetė qka ka bėrė ky djalosh nuk kemi mund tė bėjmė asnjė prej nesh, vėrtetė na ka nxitė pėr shehidllėk, hynte ndėr shigjetat e armikut mirėpo asnjė nuk e godite, thashė nė vetėn time: sikur tė kishi ditur atė qė dijė unė pėr tė, do tė kishit bėrė gara nė atė qė bėri ai, tha: bėri iftarė me diqka prej ushqimit pastaj natėn u ngritė pėr tu falur, ndėrsa ditėn u zgjua agjėrueshėm, veproi sikurse herėn e parė pastaj u kthye nė fund tė ditės, flitėshin shokėt e tij sikurse pėr herėn e parė, deri sa u bė dita e tretė ndėrsa kishin kaluar dy netė .

Thotė Hishami: dola me tė dhe thashė: patjetėr mė duhet tė shikoj se qdo bėhet me tė, nuk hynte nė ndonjė kurthė tė armikut apo grup tė tyre vetėm se e shkatrronte, ndėrsa unė e shikojsha prej sė largu nuk mundesha tė afrohem, deri sa u afrua dielli ka perėndimi ndėrsa Seidi po luftonte me tėrė mundin e tij, kur njė armik i cili ishte mbi murin e Kalasė e kishte marrė nė shėnjestėr me shigjeten e tij e goditi nė fytė dhe ra pėr tokė.
Thirra shokėt shpejtuan dhe e larguan ndėrsa ai ende merrte frymė, e sollėn duke e bartur kur e pashė thashė: lumė pėr ty ku do tė bėsh iftarė sonte, ah sikur tė isha me ty, tha: e lėvizi buzėn e poshtme dhe ma bėri me sy duke buzqeshur duke mė kujtuar fjalėt qė mos tė flasė deri sa tė ėshtė gjallė, pastaj tha: falėnderimi i takon All-llahut i cili e pėrmbushi premtimin e tij pasha All-llahun nuk ka fol mė asnjė fjalė pastaj ndėrroj jetė All-llahu e mėshiroftė .

Thotė Hishami: kamė thirrė me zėrin mė tė lartė: O robėr tė All-llahut sikurse kjo le tė veprojnė vepruesit, dėgjoni se qka do tė ju lajmėroj nga vėllau juaj, u afruan njerzit dhe u tregova ngjarjen ndėrsa Seidi ishte i shtrirė para nesh, nuk kam parė asnjėherė duke qajtė mė shumė se nė atė moment pastaj filluan tė thėrrasin tekbire aq shumė saqė edhe ushtria romake u friksua prej tekbireve tona dhe filluan njerėzit ta lajmrojnė njėri-tjetrin deri sa u shpėrnda lajmi nė gjithė ushtrinė erdhė pėr ti a falė namzin dhe arriti emiri i muslmanve Mesleme AbdulMelik, u afrua ndėrsa e vendosum Seidin pėr t’ia falur namazin, thamė: le t’ia falė Emiri namazin, tha: jo, por ia falė shoku i tij i cili e diti ngjarjen e tij .

Thotė Hishami : ia fala namazin dhe e varrosėm me njė vend ku i fshehėm gjurmėt e varrit, ndėrsa njerzit vazhduan ta pėrkujtojnė ngjarjen e tij, duke e nxitė njėri-tjetrin pėr shehidllėk pastaj herėt nė mėngjes u nisėm drjetė Kalasė me nijjete tė reja me zemra tė pėrmalluara pėr ta takuar All-llahun subahnehu we teala .

Nuk ka kaluar paraditja vetėm se e kemi qliruar atė vendė me lejėn e All-llahut.
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 6-9-2010 nė 01:13


Ky ėshtė njė tregim i njė motre muslimane tė cilėn e ka sprovuar Allahu‏

Ky ėshtė njė tregim i njė motre muslimane tė cilėn e ka sprovuar Allahu, xhele shanuhu, nė ditėn e parė tė martesės sė saj.

Falėnderimi i takon Allahut, Zotit tė gjitha botėrave, paqja, mėshira dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij tė fundit (Muhamedin a.s), mbi familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė e pasojnė rrugėn e tij deri nė ditėn e fundit.

Si t'ua bėsh tė tjerėve do tė kthehet ty:

Ky ėshtė njė tregim i njė motre muslimane tė cilėn e ka sprovuar Allahu, xhele shanuhu, nė ditėn e parė tė martesės sė saj, por pėr ata qė bėjnė durim Allahu ka thėnė:"... Pėr durimtarėt ka shpėrblim pa masė." (Zumer: 10)

Martesa e tyre ishte njė martesė e thjeshtė islame. Kur erdhi koha tė dy bashkėshortėt hynė nė dhomė. Gruaja u ngrit dhe e solli ushqimin pranė burrit tė saj dhe ata u bashkuan nė sofėr pranė ushqimit. Papritmas dikush trokiti nė derė, ndėrsa burri i hidhėruar tha: kush ėshtė qė vjen nė kėtė orė? U ngrit gruaja pėr ta hapur derėn, u ndal pranė derės dhe pyeti: kush ėshtė nė derė? Njė zė pas derės u pėrgjigj: jam lypės, kėrkoj pak ushqim. Gruaja u kthye te burri i saj dhe i tregoi se kush ishte dhe ēfarė donte. Burri u hidhėrua edhe mė shumė: ky na e trazon qetėsinė tonė nė natėn e parė tė dhėndėrisė! Doli te ai dhe e goditi fort duke e larguar atė nė mėnyrė shumė tė poshtėr. Lypėsi u largua nga dera e shtėpisė tij i pėrulur e uria ia rėndonte shpirtin, trupin dhe nderin e tij.

Burri pastaj u kthye tek nusja e tij i neveritur nga ky person i cili ia ndėrpreu kėnaqėsinė dhe bisedėn me gruan e tij, mirėpo papritmas atė e goditi diē e ngjashme me prekje nga xhinėt dhe iu ngushtua toka me gjithė gjerėsinė qė e ka. Ai doli nga shtėpia duke bėrtitur dhe duke e lėnė gruan e tij nė natėn e nusėrisė, tė cilėn e goditi njė trishtim kur e pa burrin e saj nė atė gjendje, mirėpo kjo ishte dėshira e Allahut tė Madhėruar.

Kjo motėr muslimane qėndroi nė kėtė gjendje pesėmbėdhjetė vite (pa u martuar) duke duruar dhe shpresuar shpėrblimin tek Allahu i Madhėruar. Dhe, pas pesėmbėdhjetė viteve tė kėsaj ndodhie asaj iu prezantua njė musliman pėr martesė me tė cilin pranoi tė martohej. Nė natėn e parė tė martesės sė saj, ajo u ul me burrin e saj pranė sofrės sė ushqimit qė tė darkonin por papritmas ata dėgjuan se dikush e trokiti derėn. Burri i tha gruas sė tij qė ta hap derėn. U ngrit gruaja pėr ta hapur derėn, u ndal pranė derės dhe pyeti: kush ėshtė nė derė? Njė zė pas derės u pėrgjigj: jam lypės, kėrkoj pak ushqim. Gruaja u kthye te burri i saj dhe i tregoi se kush ishte dhe ēfarė donte. Burri e ngriti ushqimin me duart e tij dhe i tha: merre kėtė dhe ofroja atij le tė hajė deri sa tė ngopet, e ēka tė mbetet prej ushqimit e hamė ne.

Ajo e mori ushqimin dhe ia ofroi lypėsit por shpejt u kthye duke qarė. Burri i saj e pyeti: ē'ke? pse qan? ēka ndodhi? tė ofendoi? tė injoroi? A tė rėndoi diēka? Jo - iu pėrgjigj ajo kurse lotėt i rridhnin nga sytė? E pse qan atėherė? – e pyeti pėrsėri burri. Ajo u pėrgjigj: ky njeri pranė derės tėnde dhe qė han nga ushqimi yt ka qenė burri im para pesėmbėdhjetė viteve. Nė natėn e parė tė martesės, e trokiti derėn njė njeri dhe kėrkoi ushqim por burri im doli dhe e largoi atė nga dera duke e goditur. Pastaj, u kthye tek unė i neveritur por atij iu ngushtua gjoksi e pastaj mė duket se ėshtė ēmendur apo ėshtė sėmurė nga xhinėt. Ai doli nga shtėpia dhe nuk dinte se kah shkonte dhe prej atij ēasti nuk e kam parė mė deri sot. Kurse tani ai kėrkon lėmoshė nga njerėzit ...

Papritmas burri i saj shpėrtheu duke qarė. Ajo e pyeti: pse qan? Ai u pėrgjigj: a e din se kush ka qenė ai njeri tė cilin e ka goditur burri juaj? Kush? – pyeti ajo. Ai u pėrgjigj duke qarė: unė jam ai.

I Lartėsuar qoftė i Fuqishmi Hakmarrės, i Cili u hakmerr pėr robin e Tij tė varfėr e tė gjorė i cili erdhi me kokė tė pėrulur pėr tė lypur prej njerėzve, kurse dhembja ia rėndonte zemrėn e tij prej urisė, dhe ky njeri ia shtoi dhimbjen edhe mė shumė duke e larguar nė mėnyrė mizore prej derės sė tij, kurse zemra ime donte tė copėtohej pėr shkak tė nėnēmimit dhe pėrbuzjes qė e kishte goditur, mirėpo Allahu i Madhėruar nuk e donė padrejtėsinė, dhe e zbriti dėnimin e Tij mbi atė qė e nėnēmoi njeriun dhe i bėri padrejtėsi, dhe e shpėrbleu robin i cili bėri durim. Kaluan ditė dhe Allahu e furnizoi me tė mirat e Tij, dhe e dėrgoi dėnimin mbi atė njeri i cili bėri padrejtėsi, dhe ia mori mendjen e ia humbi pasurinė, e ai u bė njė lypės i gjorė.

Dhe, i Lartėsuar qoftė Allahu i Cili e furnizoi robėreshėn e ndershme besimtare e cila bėri durim nė sprovėn e Allahut pesėmbėdhjetė vite dhe ia zėvendėsoi burrin e saj me mė tė mirė.

Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 6-9-2010 nė 01:14


e drejta e gruas ne islam` Shekujve tė fundit nė botė ka ndryshuar shumėēka. Shumė ēėshtje nuk janė pėrmendur fare nė tė kaluarėn ose, sė paku, nuk u ėshtė dhėnė hapėsirė e duhur, ndėrsa sot janė me rėndėsi, relevante dha janė ēėshtje komplekse. Pėr zgjidhjen e ēėshtjeve tė kėtilla, religjionet dhe sistemet shoqėrore kanė zhvilluar dhe kanė shtruar ide tė ndryshme dhe kanė bėrė analiza sipas botėkuptimeve tė tyre. Njėra ndėr to ėshtė edhe ēėshtja e gruas.
Nė temėn gruaja dhe e drejta e saj, nė fillim nė Perėndim, u hap njė betejė e vėrtetė. Nė Evropė, sipas masave tė zhvillimit ideor, nė lėmin e tė drejtave njerėzore dhe parimeve tjera, ėshtė thėnė dhe shkruar shumė. Nė anėn tjetėr, nė Lindje dhe nė vendet islamike, pa marrė parasysh tė drejtat qė Islami u jep femrave, ky “fajėsohet” pėr shkak tė disa, “mungesave dhe vlerėsimeve tė ga­bueshme”. Ndaj, filloi njė luftė e njėjtė si nė Evropė. Nė rea­litet gjendja nė vendet islamike ndryshonte nga ajo nė Ev­ropė. Por, sėmundja e imitimit tė ēfarėdo lėvizjeje nė Ev­ropė imituesve u pengoi tė vėrejnė ndryshimet midis tyre.
As sot nuk ėshtė zgjidhur ēėshtja e gruas. Ndaj, pėr kėtė thuhet e shkruhet shumė edhe nė Perėndim edhe nė Lindje. Nuk ėshtė shkruar asnjė vepėr nė gjuhėn turqishte qė na e ndriēon kuptimin objektiv tė Islamit, lidhur me kėtė ēėshtje. Rinia e sotme intelektuale qė shumė pak ėshtė e info­rmuar me ēėshtjen e Islamit, tė vetmin informim mund ta marrin nga veprat jo objektive tė Perėndimit, ku kanė vėshtirėsi tė mėdha tė gjejnė realitetin nė temėn: “E drejta e gruas nė Islam”.
Ja lexues tė respektuar, veprėn qė keni nė dorė, e shkrova sa pėr tė plotėsuar njė nevojė tė tillė. Tema krye­sore e veprės ėshtė “mėnyra e kuptimit tė ēėshtjes sė gruas nė Islam dhe tė drejtat qė Islami ia jep asaj”. Pėrveē kėsaj, veēanėrisht nė kohėn e tė Dėrguarit a.s. dhe tė tė katėr halifėve, pėrfshin edhe temėn lidhur me ēėshtjen e gruas nė vendet e sotshme tė Lindjes dhe tė Perėndimit, si dhe gjend­jen paraislamike nė siujdhesėn e Arabisė dhe nė vendet tjera tė botės.
Nė pėrpilimin e kėsaj vepre janė marrė edhe citate nga “librat e shenjtė” tė kohės paraislamike. Kėshtu na u dha mundėsia tė bėjmė krahasime dhe t’i shqyrtojmė gjykimet e pranishme nė librat religjioze tė Perėndimit, qė kanė ndikuar thellė dhe kanė bėrė kritika tė ashpra nė lidhje me ēėshtjen e gruas nė vendet islamike. Kur iu rrekėm kėsaj teme, gjithnjė kishim parasysh parimin qė, “realitetin tė mos e vlerėsojmė me masat njerėzore, por njerėzit t’i vlerėsojmė me masėn e sė vėrtetės”. Dhe, duke u nisur nga ky parim, u mbėshtetėm nė burimet themelore tė Islamit, qė janė Kur’ani Famėlartė dhe Sunneti. Kėshtu tė gjitha ajetet qė kanė tė bėjnė me gruan, i nxorrėm nga Kur’ani. E, duke i krahasuar tė gjithė hadithet lidhur me gruan, dėshi­ruam tė japim njė kuptim mė tė plotė pėr Islamin. U kon­sultuam me juristėt islamikė pėr argumentet e Kur’anit dhe sunnetit, dhe kur morrėn mendimet e tyre tė mbėshtetura nė argume­nte, duke i pasė parasysh tė gjitha sektet e njohura, zgjodhėm faktet tė cilėt na u dukėn mė bindėse. U ikėm disa ideve personale qė s’kishin mbėshtetje nė shpjegimin e komenteve dhe zgjidhjen e ideve, nė mėnyrė qė deri nė ma­ksimum tė ruajmė objektivitetin shkencor.
Burimet qė shfrytėzuam nė kėtė vepėr janė shpjeguar nė fusnota ndėrsa titujt e plotė janė dhėnė nė fund tė librit. Nuk kishim qėllim t’i vėrtetojmė realitetet shkencore e re­li­gjioze, dhe nuk iu dha vend asnjė qėndrimi pėrveē atij tė ehli­sunnetit (atyre qė pasojnė sunnetin). Pėr tė gjitha vėre­jtjet dhe kritikat qė mund t’i bėhen kėsaj vepre lidhur me ēėshtjet e komplikuara qė ngėrthen libri, qė mė parė u falė­nde­rohemi.

“Zoti ynė, na bėn qė tė jemi tė gėzuar me (punėn) e grave tona dhe pasardhėsve tanė, e neve na bėn shembull pėr tė devotshmit.”
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 6-9-2010 nė 01:15


Salihu, i biri i Imam Ahmedit (r.a) tregon:

-Njė njeri e pa babain tim me njė shishe me bojė nė njėrėn dorė dhe penėn nė tjetrėn, e i tha: Ebu Abdull-llah, ti ke arritur kėtė gradė, je imam i muslimanėve? Iu pėrgjigj:
-"Nė kėtė gjendje do tė mbetem deri nė varr!..."
Burimet e informatave dhe mjetet e shtimit tė dijes janė tė shumta, mirėpo mė i miri dhe baza ėshtė libri, i cili ėshtė miku dhe shoqėruesi mė i mirė dhe ėshtė mė i liri, nėse krahasohet me mjetet e tjera.
Sa bukur e pėrshkruan Ahmed Sheukiu librin duke thėnė:

Ndėrrova librin me miqtė,
Mirėpo nuk gjeta besnik si libri, askėnd...
Mik, te i cili ėshtė e barabartė ēdo gjė e qortove ose nuk e qortove,
Ėshtė ai, i cili nuk i gjen tė metė mikut tė vet!
Ēdo herė qė e vjetroj, mė ripėrtėrinė,
Mė zbukuron me rroba tė vlerės dhe dijes.
Mik, pėr tė cilin asnjėherė nuk kam dyshuar.
E vetmja dashuri e cila nuk mė ka kushtuar qortim,
Nėse ndonjė natė harrohem nė shfletim,
Ai vazhdon heshtjen dhe mirėsinė.
Nėse mė sheh duke folur ose mėrzitem,
I mbledh tregimet pėrnjėherė.
Librat, kur t`i shikosh me kritikė,
I gjen sikurse miqtė, tė vėrtetė dhe gėnjeshtarė.
I zgjedh ato sikurse mikun.
Zgjedh nga miqtė dhe librat bėrthamėn!
Miku i mirė kėrkon qė tė jesh i devotshėm,
Kurse libri i mirė kėrkon qė tė jesh i qėlluar
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
AdministratorYlli Forumit
Yll fare
Tema u hoq nga Kreu
1-2-2011 nė 13:21
AdministratorEnkelejda
Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
Tema u vendos nė Krye
19-2-2011 nė 02:52
 Faqet:  1  ..  7    9

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11