Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1    3    5  ..  9
Autori: Subjekti: ( Tregim islam)

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:43


Nė njė vend jetonte njė baba me tė birin. Tė dy ishin tė dijshėm. Babai ishte punėtor e djali pėrtac.

Babai e nxiste tė punojė duke i treguar pėr pasojat e papunės dhe pėrtacisė duke ia pėrkujtuar qė Kur'ani udhėzon nė punė me fjalėt: "Ve en lejse lil-inseni il-la ma se'a" (Njeriut nuk i takon pėrveē ajo qė ka punuar), dhe se nuk ka gjė mė tė mirė pėr njeriun se puna dhe pėrpjekja e tij.

Ndėrsa djali i pėrgjigjej se Allahu i madhėrishėm ia ka garantuar secilit nafakėn me fjalėt e Kur'anit: "Ve ma min dabbetin fil-erdi il-la alall-llahi rizkuha" (Nuk ka asnjė gjallesė nė tokė qė Allahu nuk ia ka garantuar furnizimin). Babai i tha se e di kėtė ajet kur'anor, por nė pyetje ėshtė se ēfarė nafake garantohet. Por djali edhe mė tej qėndronte pranė mendimit tė tij.

Njė ditė, djali shprehi dėshirėn qė tė shėtit nėpėr botė dhe tė provojė nafakėn. Erdhi nė njė vend qė i pėlqeu, por pasi i shpenzoi tė hollat dhe askush nuk e pranoi, vendosi tė kthehet nė shtėpi. Rrugės pėr nė shtėpi e zuri nata nė njė mal dhe djali u strehua nė njė gėrmushė.

Nė mėngjes u zgjua herėt dhe vėrejti njė dhelpėr tė sėmurė e cila mezi arriti te gėrmusha dhe aty u ndal, ngase nuk mundi mė larg. Djali mendoi nė vete: "Kjo dhelpėr qenka e sėmurė dhe vetė nuk mund ta gjejė nafakėn", dhe ngeci tri net pėr tė parė si do tė arrijė dhelpra te furnizimi.

Pas tri netėsh pa njė ujk i cili mbante nė dhėmbė njė gjah tė cilin e hodhi afėr dhelprės.

Pas e hėngri tė tėrin i la vetėm eshtrat dhe shkoi. Dhelpra me mund duke u zvarritur shkoi deri te kockat dhe filloi t'i lėpirė dhe ngrėnė nafakėn e saj.

Pas kėsaj ndodhie, djali vazhdoi rrugėn. Kur erdhi nė shtėpi, babai e pyeti si kishte kaluar. Djali ia tregoi ndodhinė e dhelprės dhe ujkut duke potencuar qė ai kishte tė drejtė, qė Allahu xh.sh. secilit ia ka garantuar nafakėn, bile edhe dhelprės sė sėmurė. Babai nė kėtė u pėrgjigj: "Ah djali im, ėshtė e vėrtetė se Allahu secilit ia ka garantuar nafakėn, por ēfarė nafake? Ti e ke parė dhelprėn e sėmurė e cila tek pas tre ditėsh, diē shijoi nga kockat e mbetur prej dikujt tjetėr e pėrse nuk e vėrejte, marre tė qoftė, ujkun i cili e ushqeu veten por edhe tjetrit i la diē."


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:44


Shansi i fundit


Qė nga fėmijėria i kam urryer hapėsirat e ngushta... sepse ndjeja frymėnxėnie... andaj gjithmonė ikja nga kėto... por gjithnjė me frikė duke u dridhur nga ngushtėsia...

Kur u rrita kuptova se kjo ishte sėmundje psikike, por nuk kam mundur tė shėrohem dhe tė lirohem nga kjo.

Tani hyra nė njė vend tė ngushtė, por me forcė... pa dėshirėn time. Mė vendosėn nė njė arkė tė ngushtė... por zėrat mirė i dėgjoja rreth meje... sytė i kisha tė mbyllur, por disa shikoja... bėrtitnin.

"Oh, ah i mjeri ky... vdiq nė moshėn e rinisė...kishte shumė shpresa dhe punė tė cilat nuk i kishte kryer!"

Dhe vėrtetė kisha shumė punė tė pa pėrfunduara, si p.sh. nuk arrita t'ia hapė njė lokal birit tim... nuk i kisha paguar kėstet e fundit tė kredisė pėr veturė dhe televizor plazma... ndėrsa shpresa ime qė tė formoj njė ndėrmarrje tė madhe ku do tė punėsoja miqtė e mi ishte njė iluzion i largėt... nuk kisha blerė dru dhe thėngjill pėr dimėr, dhe nuk kisha bėrė disa meremetime nė shtėpi.

Derisa kėto mendime silleshin nė kokėn time, pėr t'i pėrfunduar kėto gjėra, papritmas njė zė tronditi veshin tim... zė nga i cili u frikėsua shpirti im... vinte nga thellėsia e trurit tim, ku edhe fillonte jehona e tij... dėgjohej sikurse tė ishte nga megafoni.

"Fund, koha jote kaloi!"

Me keqardhje i thashė vetes: "Ah, sikur mos t'ishte fundi dhe koha mos tė kalonte!"

Nuk di si mė ndodhi fatkeqėsia... kur unė jam shofer i mirė... dhe derisa po mundohesha tė lėvizė, ndjeva qė miqtė qė mė rrethonin mė mbuluan me ēarēaf tė bardhė... U mundova tė bėrtas me sa fuqi qė kisha dhe tė ngrihem nga vendi qė t'i ndaloi... por nuk pata sukses... nuk mund tė bėja asnjė lėvizje dhe as tė flas asnjė fjalė.

Nuk kaloi shumė kohė dhe u gjeta nė njė vend tė errėt... dhe nėpėr vrima shikoja njė dritė tė zbehtė... me frikė e cila nuk mund tė pėrshkruhej, thashė me vete:

"O Zoti im! Ēfarė do bėhet me mua? Ēfarė tė bėj?"

Nga frika as nuk mund tė mendoja.

Pastaj mė bartėn nė tabut... Jashtė binte shi i madh. Mė vendosėn nė gurin e xhenazes para xhamisė. Kur vėrejta xhaminė, mė ra ndėrmend sa afėr shtėpisė e kam pasur, dhe asnjėherė nuk kisha hyrė nė te sepse nuk gjeja kohė... por me vete gjithmonė thosha, do tė vendos tė falem kur t'i mbushė tė pesėdhjetat... kėtė gjithkush e dinte. Edhe miqve u thosha, posa t'i mbushė tė pesėdhjetat do t'i lė gjėrat e kėqija dhe do tė falem rregullisht.

Po,... po..., ah mos tė ndodhte kjo fatkeqėsi... do tė bėhesha njeri i mirė nė tė ardhmen.

Edhe pėr herė tė dytė deri te veshi im arriti zėri i njohur, qė nuk e dija nga vinte:

"Fund, koha jote kaloi!"

Kaloi pak kohė dhe pėrsėri mė bartėn mbi supe... me siguri me kishin falė xhenazen.

Kur kalova pranė kafenesė, dėgjova shokėt duke qeshur, me ata qė pėr ēdo ditė lozja me letra... pa dyshim nuk kishin dėgjuar lajmin e vdekjes sime. Duke mė bartur dėgjoja njerėzit, miqtė e mi duke thėnė... nuk po ec tregtia... disa tjerė flisnin pėr sport... ndėrsa tė tjerėt pėshpėritnin: "Shih ēfarė dite miku ynė e zgjodhi tė vdes!"... edhe jetėn e ka pasur kėsisoj, vėrtetė ėshtė ters, u lagėm prej kokės deri te kėmbėt.

Mos ėshtė ky ndoshta njė gabim... ndoshta kjo qė dėgjoj nuk ėshtė e vėrtetė... a ėshtė e mundur tė flasin kėshtu shokėt e mi, pėr tė cilėt sa herė jam sakrifikuar?

Arritėm nė varreza... mė lėshuan nė varr.

"O Zot, thash me vete.... ēfarė bėj unė kėtu? A nuk ėshtė ky varr?"

Pėrse deri mė sot nuk mė ra asnjė herė nė mend qė do tė hyj kėtu? Pėrse nė kėtė nuk kam menduar kurrė?... askush nuk i dėgjonte klithmat e mia, askush...

Miqtė e mi filluan ta hedhin dheun mbi mua... sikur dėshironin tė garonin... dhe unė pėrsėri mbeta i vetmuar nė errėsirėn e pafund...

Nga dobėsia qė ndjeja ... nga thellėsia e zemrės sime fillova tė lutesha:

"O Zot! O Zot, a ekziston edhe njė shans pėr mua... do tė bėhem i dėgjueshėm nė urdhrat e Tu... do tė jem rob i Yti, ashtu si dėshiron Ti... do tė jem ashtu qė Ti do tė jesh i kėnaqur me mua dhe kėtė varr tė ma bėsh prej kopshteve tė xhenetit... o Zot!"

Ai zė i fuqishėm pėrsėri jehoi nė veshėt e mi:

"Fund, koha jote kaloi!"

Dėgjoja zėrin e dheut i cili binte mbi dėrrasat e varrit... secila goditje jehonte si bubullimė... tėrė trupi im dridhej nga frika dhe pritja.

I dėshpėruar me lėvizje tė fundit u mundova tė lėvizė nga vendi... hapa sytė... isha nė krevat, nė spital... pranė meje ishte mjeku i cili mundohej tė mė zgjojė nga kjo ėndėrr e vėshtirė... thoshte ja tani, kaloi kjo... ishte vėrtetė makth i rėndė.

Ngadalė u ngrita nė krevatin tim... tėrė trupi im ishte mbuluar me djersė tė ftohta... ndėrsa jashtė binte shi rrėke, i pėrcjellur me zėrin tronditės tė bubullimės.

Duke mbledhur veten pėshpėrita nė vete me zė tė heshtur...

"O Zot, tė faleminderit Ty! Tė falėnderoj sa qeliza ka nė trupin tim... qė mė dhe shansin e fundit qė tė pendohem sinqerisht, qė tė bėhem rob i mirė... tė falėnderoj o Zoti im!".


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:44Tregohet se njė djalė erdhi te Ebu Derdai r.a. dhe kėrkoi kėshillė, e ky iu pėrgjigj:

"Djali im, pėrmende Allahun nė mirėqenie, Ai do tė pėrkujtoj kur je nė fatkeqėsi!

Djali im, bėhu dijetar (alim) ose nxėnės (muteal-lim)ose dėgjues i mirė, e mos u bėj i katėrt se do tė shkatėrrohesh!

Djali im, mesxhidi yt le tė bėhet shtėpia jote, sepse kam dėgjuar nga i Dėrguari i Allahut, s.a.v.s. duke thėnė: "Mesxhidi ėshtė shtėpia e secilit njeri tė vetėdijshėm dhe tė pastėr".

Djali im, ai i cili e bėn shtėpinė mesxhid , Allahu ia ka siguruar mėshirėn e Tij dhe ia siguron kalimin nėpėr urėn e Siratit.

Njė prej shkatėrrimit tė kėtij ummeti ėshtė se ka tė tillė qė dėgjojnė ligjėratėn (dersin) tė shtunėn, tė dielėn veē fillojnė tė mbajnė vazė, ndėrsa tė hėnėn bėhen tė ashtuquajtur dijetar!"

Shpėtimi ėshtė nė vetėdijen e lartė dhe nė vetėkontroll, siē thotė verseti kur'anor: "Ata janė njerėz qė nuk i pengon as tregtia e largėt e as shitblerja nė vend pėr ta pėrmendur Allahun, pėr ta falur namazin dhe pėr ta dhėnė zeqatin, ata i frikėsohen njė dite kur do tė tronditen zemrat dhe shikimet". (1)

Secili kėrkon lumturinė dhe kėnaqėsinė por njerėzit dallojnė pėr mėnyrėn se si e arrijnė kėtė. Dikush mendon se lumturia ėshtė nė pasuri, dikush nėpėrmes epsheve, dikush nė gjėra tė kota, dikush nė alkool ose drogė, dikush nė pushtet dhe nam, dikush nė pozitė dhe privilegje, dikush nė femra, dikush nė rroba luksoze, etj.

Mirėpo sikur lumturia tė ishte nė pasuri, #@!--)uni do tė ishte njeriu mė i lumtur nė botė, sikur lumturia tė ishte nė pushtet dhe dominim dhe privilegje, Faraoni dhe Hamani do tė ishin mė tė lumturit nė botė.

Sikur lumturia tė ishte nė nam dhe rroba luksoze, "yjet" e njohur botėror nuk do tė vdisnin nė mjerimin mė tė madh.

Lumturia e vėrtetė dhe kėnaqėsia ėshtė nė bindje ndaj Zotit dhe ruajtja nga mėkatet. Ky ėshtė shkas i suksesit tė pėrhershėm: "Secili njeri do tė shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen ditėn e kiametit, e kush shmanget zjarrit e futet nė xhenet, ai ka arritur shpėtim, e jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues". (2)

I Lartėsuari gjithashtu thotė: "Kush bėn vepėr tė mirė, qoftė mashkull ose femėr, e duke qenė besimtar, Ne do t'i japim atij njė jetė tė mirė (nė kėtė botė), e (nė botėn tjetėr) do t'u japim shpėrblimin mė tė mirė pėr veprat e tyre". (3)

Njėri prej robėrve tė Allahut ka thėnė: 'Tė mjerėt banorėt e dynjasė! E lėshuan kėtė botė e nuk e shijuan gjėnė mė tė ėmbėl nė te?' - Dikush e pyeti: "E cila ėshtė gjėja mė e ėmbėl nė dynja?" Robi i Allahut u pėrgjigj: 'Njohja e Allahut!'

Njėherė tre thirrės nė islam, kaluan pranė njė populli i cili adhuronte zjarrin, dhe i ftuan qė ta adhurojnė vetėm Allahun dhe vetėm Atij t'i luten, mirėpo populli nuk pranuan. Kur dėgjuan pėr kėta, ushtria e kėtij populli i prangosi dhe i solli para mbretit tė tyre. Kur i dėgjoi mbreti, thirri prijėsit e tij fetar qė tė bėjnė dialog mė kėta.

Kleriku i tyre u tha thirrėsve islam qė do t'ju bėjė disa pyetje, ndėrsa kėta thanė:

"Nėse pėrgjigjemi nė pyetje, a do ta pranosh Islamin?!" Kleriku tha qė pranon dhe filloi me pyetjet:

Ēfarė ėshtė ajo qė Zoti nuk e njeh?
Ēfarė kėrkon Zoti prej robėrve tė Tij?
Ēfarė Zoti nuk ka nė thesaret e Tij?
Ēfarė ka njeriu e qė Zoti nuk e ka?
Ēfarė Zoti ia ka ndaluar vetit?
Nė kėtė njėri prej thirrėsve nė islam filloi tė pėrgjigjej nė pyetjet:

Atė qė Zoti nuk e njeh, ėshtė shirku (politeizmi); "...Thuaj: "Pėrshkruani realitetin e tyre! A ju po e njoftoni Atė pėr atė (shok) kinse Ai nuk po ditka se ē'ka nė tokė, apo vetėm po i emėrtoni me fjalė (e ata as qė ekzistojnė)? Jo, por ata qė nuk besuan u duket e mirė dredhia e tyre,..." (4) Pra, Ai nuk njeh ortak nė pushtet!

Atė qė Zoti kėrkon prej robėrve tė Tij ėshtė huaja: "Nėse Allahut i huazoni diēka tė mirė, Ai juve ua shumėfishon atė dhe ju falė; Allahu ėshtė shumė mirėnjohės, i butė". (5)

Atė qė Zoti nuk ka nė thesaret e Tij ėshtė varfėria, sepse thesaret e Tij janė gjithnjė pėrplot dhe jep sa tė dojė dhe kujt tė do; Atė qė njeriu e ka e Zoti nuk ka janė gruaja dhe fėmijėt; Atė qė Zoti vetit ia ndaloi ėshtė zullumi (padrejtėsia)!;

Kur dėgjoi kėto pėrgjigje kleriku filloi me qarė dhe tha: "Kjo ėshtė vėrtetė fe e vėrtetė! Si ta pranoj?

Thuaj: La ilahe ilallah Muhammedun resulullah!

Kleriku me sy tė pėrlotur e tha shehadetin e pas tij tė gjithė e pėrsėritėn kėtė.Takimi i Shejtanit me Jahjanė a.s.

Erdhi njėherė Iblisi te Jahjai a.s. dhe i tha: "Dėshiroj qė tė kėshilloj!" Jahja a.s. i tha: "Gėnjen, ti nuk dėshiron tė mė kėshillosh mua, por mė trego pėr njerėzit?!"

Iblisi tha: "Ne njerėzit i ndajmė ne tre grupe. Grupi i parė ėshtė mė i rėndi pėr ne, ne mundohemi qė t'i shmangim nga rruga e vėrtetė, por pas kėsaj ata pendohen dhe ne na shkon mundi huq. Pėrsėri pėrpiqemi nga fillimi, por ata pėrsėri pendohen dhe ne nuk kemi sukses. Me kėtė kategori vazhdimisht mundohemi.

Grupi i dytė i njerėzve pėr ne janė si topi nė duart e fėmijėve, i kapim kur tė duam, i lėshojmė kur tė duam. Kėta na janė tė bindur tėrėsisht.

Tė tretėt janė si ti, tė pagabueshėm, kėtyre s'mund tu bėjmė asgjė".

Jahjai a.s. e pyeti: "A ke mundur ndonjėherė tė mė mashtrosh?"

Iblisi tha: "Njėherė! Tė ofruan ushqim, e unė ta bėra aq tė shijshėm sa qė ti ke ngrėnė mė tepėr se duhet, dhe atė natė nuk je zgjuar pėr namaz tė natės".

Jahjai, a.s. tha: "Mirė, kurrė mė nuk do ta teproj me ushqim".

Iblisa tha: "Edhe unė kurrė mė nuk do ta kėshilloi njeriun


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:45


Dy Fėmijė jetojnė 15 ditė nė varrė!!
E lusim All-llahun xh.sh. qė tė ju shpėrblejė dhe tė ju forcojė gjatė leximit tė kėsaj ngjarjeje nga ngjarjet mrekulli hyjėnore.
Kjo ngjarje ka ndodhė realisht nė EGJIPT dhe ėshtė shfaqur nė televizionin EGJIPTJAN nė emisionin "Prapa Fshehtėsive"
Njė grua tė cilės i ka vdekė burri gjersa ishte nė muajt e parė tė shtatzanis me fėmiun e dytė ndėrsa ajo kishte njė vajzė afėrsishtė katėr vjeqare,kur i ishte ofruar koha e lindjes kishte ndje nė vete se nuk do tė jetonte pas kėsaj lindje,sikur po ndjente nė vete se do tė vdes gjatė lindjes sė fėmiut tė dytė,kishte kėrkuar nga vėllau i saj qė tė pėrkujdeset pėr vajzen dhe foshnjėn qė do tė lindė,ngase ajo ndjente qė po e pret diqka e panjohur,dhe gjatė lindjes ajo vdes,ndėrsa All-llahu xh.sh. e kishte furnizuar me njė fėmijė.
Vėllau si saj pasiqė e varros tė motrėn kthehet nė shtėpi me vajzen katėr vjeqare dhe me foshnjėn,kurse gruaja e tij nuk e pranon njė diqka tė tillė duke i thėnė: ose ajo ose fėmijėt e motrės sė tijė nė shtėpi,atėher daja i fėmijve ngritet natėn dhe i merr tė dy fėmijėt e motrės me vete dhe drejtohet pėr nė varreza,kur arrin te varri i motrės fillon ta hap varrin dhe e vendosė foshnjėn nė varrė por kur donė ta vendosė vajzen ajo qan e ai i jep asaj njė lodėr dhe i thotė:kur fėmija fillonė tė qajė luaj me lodėr e unė do tė kthehem pėr tė ju sjellė ushqim,dhe e mbyll varrin e largohet.
Nė mėngjes gjersa njė person ishte duke kaluar pranė varrit ndėgjonė njė zė tė lodres brenda nė varr,frikėsohet shumė dhe largohet me shpejtėsi,prapė tė nesėrmen kalonė brenda nė varr,frikėsohet shumė dhe largohet me shpejtėsi,prapė tė nesėrmen kalonė pranė varrit dhe ndėgjon tė njėjtin zė tė lodres,largohet me shpejtėsi nga frika dhe fillonė tė mendoj se qka mundė tė jetė ajo qė po ndodhė nė brendėsi tė atijė varri.Kalonė njė kohė e gjatė dhe ai nuk kalonė pranė atijė varri pėrfėrsisht pesėmbėdhjetė ditė pastaj shkonė prapė pranė varrit dhe ndėgjon prapė tė njėjtin zė,tubon njė grup njerėzish dhe ju tregon pėr atė qka i ka ndodh.
Grupi i burrave shkojnė me tė te varri dhe ndėgjojnė zėrin e lodrės e hapin varrin (dhe kėtu ndodh ajo qė i rrėnqeth trupat),shohin vajzėn dhe foshnjėn qė tė dy gjallė pranė kufomės sė nėnės sė tyre.
Lajmėrojnė policinė dhe pėrfaqėsin e pėrgjithėshme dhe mjekun ligjor.
Kur ėshtė pyetur vajza e vogėl se qka ka ndodhur,vajza ju tregon se qka ka vepruar daja i saj,kur ėshtė pyetur se si ka kaluar tėr kjo kohė dhe ajo ėshtė e gjallė ndėrsa ka qenė pa ushqim dhe pa ujė, vajza pėrgjigjet : Kur ka qajtė vėllau unė kamė luajtur me lodėr pastaj ėshtė ngritė nėna nga gjumi dhe e ka ushqyer vėllaun pastaj prap ka fjetė,ndėrsa unė kur kamė ndje uri ka ardhė njė pėrson me rroba tė bardha dhe mė ka dhėnė ushqim e ėshtė larguar.
Ndėrsa kur ėshtė pyetur mjeku ligjor pėr gjendjen e kufomes,mjeku ėshtė pėrgjigjur se kufoma ka qenė e nxehtė sikur tė ishte e gjallė e jo qė kanė kaluar njėzet ditė pas varrosjes sė sajė.
Policija ka burgos dajen e fėmijėve dhe gjykata ka ngritė padi ndaj tijė pėr varrim tė foshnjės dhe fėmijės pėr sė gjalli
Shpresoj qė kjo ngjarje ju ka bėrė tė quditeni,dhe tė jetė njė mėsim pėr ne tė gjithė


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:46


Bisedė me tė pasurin "e verbėr"


...Nuk kishte mė shumė se njė shtėpi tė vogėl njėdhomėshe, pra ishte i varfėr dhe jetonte nė njė varfėri tė skajshme... Varfėria e kishte kapluar tė tėrin saqė e kishte gjunjėzuar para kėsaj sprove. Mirėpo, pėrsėri kishte njė dritė shprese nė zemrėn e tij qė i jepte vullnet pėr jetė... Dua tė them, e posedonte pasurinė mė tė madhe nė zemrėn dhe nė shpirtin e tij... Atė pasuri qė ndoshta shumica e njerėzve janė tė privuar prej saj... Vėrtet, nėse njeriu pengohet nga kjo pasuri, atėherė dijeni se ka dėshtuar nga ēdo gjė e mirė si nė kėtė, si nė botėn tjetėr. Nė tė vėrtetė, nėse je i stolisur me kėtė pasuri, krejt bota ėshtė e jotja... Edhe nėse vuan, shpirti tė qetėsohet, e kam fjalėn, pėrskaj sprovave tė ndryshme me tė cilat goditesh, sėrish lumturia dhe kėnaqėsia tė pėrcjellin nė jetė... Ndoshta, je kureshtar tė dish pėr kėtė pasuri... Vallė, dėshiron tė tė tregojė se pėr ēka bėhet fjalė? Besojė qė mezi je duke pritur qė ta dėgjosh pėrgjigjen time... Mirėpo, edhe unė nuk po tė mundojė tepėr, por po tė tė tregojė menjėherė, me qėllim qė ta largojė kureshtjen tėnde dhe qė tė nxiti nė tė... Pra, po tė tė tregojė se pėr ēfarė pasurie bėhet fjalė... Ajo pasuri njihet me emrin BESIMI! Kėshtu, edhe pse ky njeri ishte i privuar nga pasuria e kėsaj bote, pėrsėri mbeti i lumtur, ngase e posedonte pasurinė e shpirtit dhe tė zemrės...
Njėherė u takua me njė pasanik, mirėpo qė ishte i “verbėr”... Ishte njė takim nė mes shtresave tė ndryshme shoqėrore, por qė nuk pati kurrfarė dallimi, ngase tė dytė posedonin nga njė lloj tė pasurisė... Njėri tė dynjasė, kurse tjetri tė ahiretit... Nė mes tyre u zhvillua njė bisedė qė rezultoi me njė fund tė mirė. E kam fjalėn, u arrit ilaēi pėr tė “verbrin”, jo qė t’ia kthejė shikimin nė sy, por qė t’ia shėrojė zemrėn dhe shpirtin… Pra, e gjeti rrugėn e udhėzimit nė kėtė botė dhe tė shpėtimit nė botėn tjetėr.


…


I varfėri: Ku dėshiron qė ta kalosh kėtė fundjavė?

I pasuri: Nuk e di! Ende jam nė mėdyshje rreth kėsaj ēėshtjeje dhe se ende nuk kam vendosur pėr kėtė gjė… Po mė vėrtiten disa mendime nė kokė qė tė shkojė nė Evropė sė bashku me familjen dhe t’i kalojė disa ēaste me ta.

I varfėri: Hm. Me siguri do tė kaloni shumė mirė, ngase atje ka vende tė mira nė tė cilat pėrjetohen kėnaqėsi tė shumta trupore... Ndoshta keni pasur rastin qė t’i shikoni ato nėpėr internete, apo nėpėr...

I pasuri: Po, po e di. E di se ka vende tė mira, mirėpo tė gjitha janė iluzione. Bile edhe hotelet me pesė yje janė kėnaqėsi kalimtare, tė cilat nė fund mė shumė japin mėrzi dhe pikėllim, sesa kėnaqėsi nė fillim... Vėrtet, nga aspekti i jashtėm ka shumė tė mira, e kam fjalėn, tė pushojnė sytė kur t’i shikosh. Mendojė se kėnaqėsi do tė ndiejnė vetėm dy fėmijėt e mėdhenj, ngase tani e kanė moshėn qė t’i pėrjetojnė kėto ēaste... Andaj, kam vendosur qė t’i lė e tė dėfrehen si tė donė dhe si tė dinė...

I varfėri: Pra, erdhe “Ku dhemb dhėmbi, shkon gjuha”, po shprehem me fjalė tjera, nėse ke mundėsi tė bisedojmė rreth kėsaj teme, respektivisht rreth asaj si i edukon fėmijėt tuaj... Si mendon se do tė kėnaqen fėmijėt tuaj nė kėto vende? Miku im! Mė fal qė po tė them, mirėpo po tė shoh shumė tė verbėr... Kjo verbėri ka ndikuar aq shumė nė shpirtin e nė zemrėn tėnde, saqė tė ka sėmurė e tė ka lėnė pa e gjetur ilaēin qė tė shėrohesh. Kėshtu, duke u munduar tė arrish diēka, humbe tjetėr gjė, e kam fjalėn, duke e kėrkuar kėnaqėsinė, e humbe vizionaritetin... Mundohesh tė jepesh vetėm pas gjėrave tė kėsaj bote me tė vetmin qėllim: tė arrish kėnaqėsinė. Mendon se kėnaqėsia arrihet vetėm nė dynja... Nė tė vėrtetė, je neglizhent ndaj sė vėrtetės qė fshihet nė botėn tjetėr. Apo, mos vallė ke mėdyshje ndaj saj dhe ndaj tė vėrtetės sė ringjalljes tėnde? Tani, ju lutem pėrgjigjuni kėsaj pyetjeje: Mė vėshtirė ėshtė njeriu tė krijohet prej asgjėsė, apo tė ringjallet pasi tė ketė vdekur? Andaj, hapini sytė dhe shiheni tė vėrtetėn me syrin e argumentit, thėnė ndryshe, hapeni zemrėn tuaj dhe kėrkojeni ilaēin qė ta shėroni atė... Dijeni se islami ėshtė ilaēi mė i mirė pėr t’u kuruar nga tė gjitha sėmundjet dhe se aty gjenden krejt tė mirat... Vallė, i ke pėrjetuar kėnaqėsitė e dashurisė ndaj Atij qė tė krijoi, apo e ke ndier prezencėn e Tij nė ēdo moment, apo e ke pėrjetuar turpin qė tė ka kapluar tė tėrin nė ēastin kur ke bėrė mėkat ndaj Tij? Dije se tė menduarit tėnd ėshtė i gabuar, e kam fjalėn, ta fokusosh tė menduarit vetėm nė kėnaqėsitė e kėsaj bote duke i kaluar fundjavat nėpėr hotele tė ndryshme... Po tė pyes: Ēfarė do tė bėje nėse trupin tėnd pėr disa sekonda e sheh tė shrirė nė dhč, a do ta pranoje?

I pasuri: Vallė, a jeni tė vetėdijshėm se ēfarė jeni duke folur?! Assesi, nuk do tė kisha pranuar!

I varfėri: Mė bėrė tė qeshem. Njeriu nuk duhet tė jetė kaq i sigurt nė kėtė gjė. Nė kėtė moment je duke mė kundėrshtuar, mirėpo dije se do tė vijė dita qė nuk do tė merresh parasysh fare, pra nuk do tė pyetesh, ngase urdhrat i jep tjetėrkush... Ajo do tė jetė dita qė gjithēka do tė merr pamje tjetėr, bile edhe jastėku yt i butė nė kėtė botė, do tė shndėrrohet nė jastėk dheu...

I pasuri: Si mund tė ndodh kjo?

I varfėri: Po, po do tė ndodh njė gjė e kėtillė! Dije se tė gjitha kėto “tė mira” do tė marrin fund me frymėmarrjen tėnde tė fundit... Vallė, ku mendon se do tė shkosh? Atje nuk bėhet fjalė pėr pushime fundjave, apo pėr zgjedhje tė hoteleve... Kuptoje dhe shihe tė vėrtetėn, pra vendi yt do tė jetė gropė e humnerės, e jo hotel me pesė yje. Kėshtu, ajo do tė pėrbėhet vetėm prej njė dhome dymetėrshe, i cili ėshtė aq i ngushtė saqė tė duket se tė ėshtė nxėnė fryma. Kurse shikimi yt do tė pengohet, jo se nuk mundet tė shikon, por nuk ka ēka tė shikon, ngase gjithēka ėshtė errėsirė... Vallė, e dėshiron kėtė? Bėhu i sinqertė dhe mė jep pėrgjigje tė drejtė...

I pasuri: Kuptohet se jo! Tani po ju pyes: Mė tregoni cili ėshtė shėrimi im, dua tė them, ju lutem mė shpjegoni si tė shpėtojė?

I varfėri: Ilaēi i shėrimit tėnd, respektivisht ēelėsi i shpėtimit tėnd ėshtė besimi nė Zotin e Lartėsuar... Thėnė ndryshe, nė respektimin e urdhrave tė Tij... falja e namazit... agjėrimi i Ramazanit... kryerja e haxhit... vizita e farefisnisė... dhe veprat e tjera tė mira nė rrugėn e islamit... Dije se kėnaqėsi tė veēantė mund tė pėrjetosh vetėm duke e lexuar fjalėn e Allahut – Kuranin... Mirėpo, ndoshta tani tė duket absurde, e kur tė fillon tė hulumtosh mė shumė rreth islamit, atėherė do t’i pėrjetosh tė gjitha tė mirat... E kur ta kuptosh tė vėrtetėn, atė mos e mbaj vetėm pėr vete, mirėpo tregoju edhe tė tjerėve, e posaēėrisht fėmijėve tu, ngase atyre u ke dhėnė kahje tė gabuar nė jetė, andaj pėrpiqu qė t’i udhėzosh nė rrugėn e drejtė. Ke parasysh se klubet e natės nuk tė ofrojnė kėnaqėsi, por tė gjitha janė sėmundje e zemrės dhe vuajtje e shpirtit... Dije se nė islam do tė arrish lumturinė dhe lirinė... Pra, atė lumturi qė “shitet” vetėm nė fenė e Zotit dhe qė bėhet nozull pėr jetėn e pėrjetshme... Andaj, tė kėshillojė qė kurrė tė mos e lėshosh kėtė rrugė, ngase ėshtė e vetmja rrugė qė tė drejton nė kėnaqėsinė e shpirtit dhe tė zemrės... Pėrmbaju kėsaj rruge...

I pasuri: Tė falėnderojė pėr kėshillat e tua... Mė ke kthjellur nga ajo mėrzi qė e ndieja dhe mė ke lehtėsuar nga brengat qė e kishin kapluar tėrė shpirtin e zemrėn time...

I varfėri: Me nder qofsh... All-llahu tė ruajt!
I pasuri: Es selamu alejkum!
I varfėri: Ve alejkum selam!

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 04:20


Dy pika loti
Ėndrra e kishte mėsuar se veprat e mira duhet bėrė vetėm pėr Allahun pėr tė peshuar rėndė nė peshojėn e ditės sė Gjykimit.
Margaritarė tė urtėsisė

Nė Kufe jetonte njė tregtar i pasur, i cili ishte i ndershėm, fitonte mirė, u jepte tė varfėrve, jepte hua atyre qė ishin tė nevojshėm pa kamatė. Njė herė njė tregtari nga Basra i dha hua mall me vlerė tė madhe dhe pas kėsaj vdiē pa lajmėruar askė nga familja e tij e as tė birin e vetėm pėr huanė e dhėnė. Djali i tij filloi tė merrej me tregti, jetonte nė shtėpinė e babait me gruan dhe fėmijėt.
Njė kohė tregtia i shkonte mirė, por pas njė kohe falimentoi, saqė nuk kishte ēfarė me i ushqyer familjen e tij.
Vendosi ta shesė shtėpinė. Kishte njė shok tė mirė tė cilin e luti t'i jep tė holla hua derisa t'i shitej shtėpia. Shoku i tha: "Merre kėtė samun derisa unė tė shkoj e t'i sjell tė hollat." Morri samunin dhe u nis pėr shtėpi. Rrugės hasi nė njė nėnė me fėmijėn nė dorė qė nuk ishte ngrėnė disa ditė. Gruaja e luti qė t'ia jep samunin pėr fėmijėn e saj, sepse gati kishin harruar kur kishin ngrėnė. Ja dha samunin djalit qė u gėzua pa masė, ndėrsa nėnės i rrodhėn dy pika loti nga gėzimi.
Tregtari duke shkuar nė shtėpi filloi tė mendojė: "Ēfarė bėra? Nė shtėpi kam lėnė tė uritur gruan dhe fėmijėt, por edhe vet i uritur, ndėrsa samunin ia dhashė gruas sė panjohur." Por nė vete tha: "I fitova tri sevabe: E ushqeva fėmiun, nėnėn e tij dhe sė treti pėr atė qė pata nevojė pėr vete i dhashė pėrparėsi tjetrit."
Shejtani i pėrshpėriti se ky nuk ėshtė sevab, por ka gabuar, sepse ka lėnė anash familjen e tij. Por, tregtari e mėnjanoi nga mendimet e tij duke kujtuar lotėt e nėnės sė varfėr nė shenjė falėnderimi.
Ende pa arritur nė shtėpi, kur ja shoku i tij i cili i tha qė ka kohė duke e kėrkuar, sepse kishte ardhur tregtari nga Basra me tri deve me tė holla, dhurata qė i kishte marrė nga babai i tij i ndjerė. Kėshtu djali u bė aq i pasur saqė filloi me dhėnė tė holla pėr hajrate, medrese, xhamia, pėr tė varfėr. Jetonte nė luks tė madh dhe sa mė shumė jepte, aq mė tepėr i shtohej pasuria.
Njė ditė kur e zuri gjumi e pa veten nė ėndėrr para peshojės sė ditės sė Gjykimit. Erdhi rendi i tij. Filluan t'ia peshojnė sevabet dhe mėkatet. Sevabe kishte shumė, por lehtė peshonin. Njė zė i thoshte: "Ti ke dhėnė pėr tė lavdėruar tjerėt", andaj peshoja e sevabeve ishte e lehtė dhe ngritej.
Tregtari ishte merakosur ēfarė ndodhi me veprat e mira.
"A ka edhe diē tjetėr qė ka bėrė tregtari gjatė jetės nė dynja?", u dėgjua zėri tjetėr.
"Ka! Ja ka dhėnė njė samun njė fėmije tė varfėr kur ishte i uritur."
"Sillni samunin kėtu", dhe e vendosin nė peshojė. Peshoja barazohet.
"Ky ishte njė sevab. A ka edhe diē tjetėr pėr tė peshuar?"
"Ka!", dėgjohet zėri tjetėr, "Kėtė samun e ka dhėnė kur vet ka qenė i uritur."
"Edhe njė sevab", dhe peshoja filloi tė bie mė poshtė.
"A ka edhe diē?"
"Edhe gruaja e fėmijėt e tij kanė qenė tė uritur kur e ka dhėnė samunin."
"Kėto janė tri sevabe", peshoja e veprave tė mira ra edhe mė poshtė.
"A ka edhe diē tjetėr?"
"Ka! Kur nėna e pa fėmiun e uritur tė saj tė gėzuar i rrodhėn dy pika loti."
"Sillni kėto dy pika loti". I vendosėn kėto dy pikat e lotit nė peshojė dhe lotėt u kthyen nė det tė sevabeve sa qė spėrkatėn tregtarin.
Nė atė moment u zgjua.
U bė njeri tjetėr. Ēdo gjė jepte nė emėr tė Allahut, pa menduar fare se ēfarė thonė njerėzit.
Ėndrra e kishte mėsuar se veprat e mira duhet bėrė vetėm pėr Allahun pėr tė peshuar rėndė nė peshojėn e ditės sė Gjykimit.

Pėrktheu dhe pėrshtati: Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 9-1-2010 nė 23:49
Historia e dy lapsave

Njėherė e njė kohė, ishin dy lapsa, tė cilėt ishin shokė tė ngushtė. Pėr shkak se ata nuk ishin mprehur kurrė, ata kishin tė njėjtėn gjatėsi.Nga: DR. ALI AL-HALAWANI
Njėherė e njė kohė, ishin dy lapsa, tė cilėt ishin shokė tė ngushtė. Pėr shkak se ata nuk ishin mprehur kurrė, ata kishin tė njėjtėn gjatėsi. Megjithatė, njėri prej tyre u lodh duke jetuar nė heshtje dhe nė pasivitet. Prandaj, ai shkoi tek njė mprehėse lapsash dhe i kėrkoi qė ta mprehte atė. Duke u frikėsuar nga mprehja, lapsi i dytė u tėrhoq; ai ishte i vendosur tė ruante paraqitjen e tij elegante. Pasi u mpreh, lapsi i parė vendosi tė kalonte pak kohė larg shtėpisė. Ai u kthye pas njėfarė kohe “i shkurtėr”, por i zgjuar. Pasi e pa lapsi elegant i pamprehur nuk e njohu, madje nuk pranoi tė fliste me tė. Lapsi i mprehur mori guximin dhe ia tregoi se kush ishte nė tė vėrtetė. Lapsi i gjatė u habit, dhe nė fytyrėn e tij u vunė re shenja talljeje, kur vuri re sa i shkurtėr ishte shoku i tij i ngushtė. Lapsi i shkurtėr nuk i kushtoi rėndėsi talljes sė mikut tė tij. Ai filloi tė fliste pėr gjėrat qė kishte mėsuar gjatė kohės qė kishte qenė larg. Ai filloi tė shkruante shumė fjalė dhe tė vizatonte forma shumė interesante, ndėrsa po i tregonte mikut tė tij tė gjatė pėr pėrvojėn qė kishte kaluar jashtė shtėpisė. Nė fakt ai kishte mėsuar shumė gjėra qė e kishin bėrė mė tė zgjuar. Pas kėsaj lot pendimi rrodhėn nga sytė e lapsit tė gjatė dhe ai menjėherė nxitoi tek lapsi qė tė mprihej. Ai e prishi barrierėn e heshtjes, tė pasivitetit dhe tė frikės vetėm pasi e mėsoi se kushdo qė dėshiron tė mėsojė, nė fillim duhet tė vuajė. Megjithėse historia e mėsipėrme nuk ėshtė e vėrtetė, ajo ka njė moral intrigues tė lidhur me botėn reale. Vetėm nėpėrmjet pėrvojės nė jetė njeriu mund tė pėrparojė dhe tė fitojė urtėsinė qė ka nevojė qė tė durojė vėshtirėsitė dhe peripecitė e jetės. Nėse njė njeri tregohet kokėfortė nė jetė, asnjė mbėshtetje e asnjė lloji nuk do tė t’i jepet atij apo asaj. Kjo mund tė kuptohet nga vargu kuranor i mėposhtėm:
“Pėr atė nga mesi juaj qė dėshiron tė pėrparojė (nė tė mira) apo tė ngecė”. (Al-Muddaththir, 74:37)
Njeriu duhet t’ia atribuojė tė gjithė suksesin vullnetit tė Allahut, sepse asnjeri nuk mund tė ketė sukses nė diēka nėse atij apo asaj nuk i jepet leja hyjnore prej Allahut tė Plotfuqishėm.
Megjithatė, vargu kuranor thotė mė shumė se kaq: Ai mohon ndalimin apo amullinė nė jetė. Njeriu ose “shkon pėrpara”, ose “mbetet prapa” ndėrkohė qė tė gjithė shkojnė pėrpara, duke e lėnė atė pas duke derdhur lot keqardhjeje mė kot. Veē kėsaj, personi qė ėshtė lėnė mbrapa mund tė pėrdoret nga tė tjerėt si njė vegėl qė u shėrben qėllimeve tė tyre, por akoma ata nuk e marrin parasysh interesin apo mirėqenien e tyre. Nė administrimin e biznesit, ėshtė e ditur se nėse njė tregtar nuk ka planin e tij, ai do tė bėhet pjesė e planeve tė tė tjerėve. Njė qenie e vėrtetė i cili ka arsyetim tė shėndoshė nuk pranon asnjėherė tė bėhet vegėl nė duart e tė tjerėve. Jeta ka tė bėjė gjithmonė me zgjedhje. Njerėzit e gjejnė gjithmonė veten tė detyruar tė vendosin pėr njė ecuri tė caktuar veprimi pėr njė sėrė zgjedhjesh qė kanė nė duar. Prandaj, ėshtė gjithmonė nė dorėn e njeriut tė zgjedhė, dhe ajo qė ėshtė e rėndėsishme ėshtė se ne duhet tė jemi tė gatshėm tė pėrballemi me pasojat e zgjedhjeve tona.
Ne nuk do tė bėjmė asnjėherė pėrpara nėse nuk marrin iniciativėn dhe nuk bėjmė diēka tė mirė pėr veten dhe pėr njerėzit e tjerė rreth nesh. Ne pėrfundimisht do tė shpėrblehemi nga Allahu ose nė kėtė jetė ose nė jetėn tjetėr. Ėshtė e rėndėsishme tė dimė se edhe nėse nuk marrim shpėrblim nė kėtė botė pėr pėrpjekjet tona, pa dyshim ato do tė shpėrblehen nė botėn tjetėr, sepse Allahu i Plotfuqishėm nuk e trajton askėnd padrejtėsisht. Pėr mė tepėr, ėshtė detyra e secilės qenie njerėzore tė bėjė pėrpjekje qė tė ketė sukses nė jetė. Megjithatė, suksesi duhet t’i atribuohet vetėm vullnetit tė Allahut, sepse asnjeri nuk mund tė ketė sukses nė diēka nėse atij apo asaj nuk i jepet leja hyjnore nga Allahu i Plotfuqishėm. Frika sjell vetėm prapambetje dhe inferioritet nė tė gjitha aspektet e jetės. Mohimi i frikės sė panevojshme ėshtė mundėsia e vetme qė kanė njerėzit nėse duan tė bėjnė pėrpara dhe tė jetojnė nė mirėqenie. Ne duhet ta largojmė frikėn tonė dhe tė fillojmė tė bėjmė jetėn qė duhet tė bėjmė si qenie njerėzore racionale. Si pėrfundim ėshtė shumė e rėndėsishme qė ne tė kujtojmė vargun e mėposhtėm kuranor: “Allahu nuk e ndryshon gjendjen e njė populli (nuk ua largon tė mirat), pėrderisa ata ta ndryshojnė veten e tyre”. (Ar-Rad 13:11)Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:24


Tregohet se njė djalė erdhi te Ebu Derdai r.a. dhe kėrkoi kėshillė, e ky iu pėrgjigj:

"Djali im, pėrmende Allahun nė mirėqenie, Ai do tė pėrkujtoj kur je nė fatkeqėsi!

Djali im, bėhu dijetar (alim) ose nxėnės (muteal-lim)ose dėgjues i mirė, e mos u bėj i katėrt se do tė shkatėrrohesh!

Djali im, mesxhidi yt le tė bėhet shtėpia jote, sepse kam dėgjuar nga i Dėrguari i Allahut, s.a.v.s. duke thėnė: "Mesxhidi ėshtė shtėpia e secilit njeri tė vetėdijshėm dhe tė pastėr".

Djali im, ai i cili e bėn shtėpinė mesxhid , Allahu ia ka siguruar mėshirėn e Tij dhe ia siguron kalimin nėpėr urėn e Siratit.

Njė prej shkatėrrimit tė kėtij ummeti ėshtė se ka tė tillė qė dėgjojnė ligjėratėn (dersin) tė shtunėn, tė dielėn veē fillojnė tė mbajnė vazė, ndėrsa tė hėnėn bėhen tė ashtuquajtur dijetar!"

Shpėtimi ėshtė nė vetėdijen e lartė dhe nė vetėkontroll, siē thotė verseti kur'anor: "Ata janė njerėz qė nuk i pengon as tregtia e largėt e as shitblerja nė vend pėr ta pėrmendur Allahun, pėr ta falur namazin dhe pėr ta dhėnė zeqatin, ata i frikėsohen njė dite kur do tė tronditen zemrat dhe shikimet". (1)

Secili kėrkon lumturinė dhe kėnaqėsinė por njerėzit dallojnė pėr mėnyrėn se si e arrijnė kėtė. Dikush mendon se lumturia ėshtė nė pasuri, dikush nėpėrmes epsheve, dikush nė gjėra tė kota, dikush nė alkool ose drogė, dikush nė pushtet dhe nam, dikush nė pozitė dhe privilegje, dikush nė femra, dikush nė rroba luksoze, etj.

Mirėpo sikur lumturia tė ishte nė pasuri, #@!--)uni do tė ishte njeriu mė i lumtur nė botė, sikur lumturia tė ishte nė pushtet dhe dominim dhe privilegje, Faraoni dhe Hamani do tė ishin mė tė lumturit nė botė.

Sikur lumturia tė ishte nė nam dhe rroba luksoze, "yjet" e njohur botėror nuk do tė vdisnin nė mjerimin mė tė madh.

Lumturia e vėrtetė dhe kėnaqėsia ėshtė nė bindje ndaj Zotit dhe ruajtja nga mėkatet. Ky ėshtė shkas i suksesit tė pėrhershėm: "Secili njeri do tė shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen ditėn e kiametit, e kush shmanget zjarrit e futet nė xhenet, ai ka arritur shpėtim, e jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues". (2)

I Lartėsuari gjithashtu thotė: "Kush bėn vepėr tė mirė, qoftė mashkull ose femėr, e duke qenė besimtar, Ne do t'i japim atij njė jetė tė mirė (nė kėtė botė), e (nė botėn tjetėr) do t'u japim shpėrblimin mė tė mirė pėr veprat e tyre". (3)

Njėri prej robėrve tė Allahut ka thėnė: 'Tė mjerėt banorėt e dynjasė! E lėshuan kėtė botė e nuk e shijuan gjėnė mė tė ėmbėl nė te?' - Dikush e pyeti: "E cila ėshtė gjėja mė e ėmbėl nė dynja?" Robi i Allahut u pėrgjigj: 'Njohja e Allahut!'

Njėherė tre thirrės nė islam, kaluan pranė njė populli i cili adhuronte zjarrin, dhe i ftuan qė ta adhurojnė vetėm Allahun dhe vetėm Atij t'i luten, mirėpo populli nuk pranuan. Kur dėgjuan pėr kėta, ushtria e kėtij populli i prangosi dhe i solli para mbretit tė tyre. Kur i dėgjoi mbreti, thirri prijėsit e tij fetar qė tė bėjnė dialog mė kėta.

Kleriku i tyre u tha thirrėsve islam qė do t'ju bėjė disa pyetje, ndėrsa kėta thanė:

"Nėse pėrgjigjemi nė pyetje, a do ta pranosh Islamin?!" Kleriku tha qė pranon dhe filloi me pyetjet:

Ēfarė ėshtė ajo qė Zoti nuk e njeh?
Ēfarė kėrkon Zoti prej robėrve tė Tij?
Ēfarė Zoti nuk ka nė thesaret e Tij?
Ēfarė ka njeriu e qė Zoti nuk e ka?
Ēfarė Zoti ia ka ndaluar vetit?
Nė kėtė njėri prej thirrėsve nė islam filloi tė pėrgjigjej nė pyetjet:

Atė qė Zoti nuk e njeh, ėshtė shirku (politeizmi); "...Thuaj: "Pėrshkruani realitetin e tyre! A ju po e njoftoni Atė pėr atė (shok) kinse Ai nuk po ditka se ē'ka nė tokė, apo vetėm po i emėrtoni me fjalė (e ata as qė ekzistojnė)? Jo, por ata qė nuk besuan u duket e mirė dredhia e tyre,..." (4) Pra, Ai nuk njeh ortak nė pushtet!

Atė qė Zoti kėrkon prej robėrve tė Tij ėshtė huaja: "Nėse Allahut i huazoni diēka tė mirė, Ai juve ua shumėfishon atė dhe ju falė; Allahu ėshtė shumė mirėnjohės, i butė". (5)

Atė qė Zoti nuk ka nė thesaret e Tij ėshtė varfėria, sepse thesaret e Tij janė gjithnjė pėrplot dhe jep sa tė dojė dhe kujt tė do; Atė qė njeriu e ka e Zoti nuk ka janė gruaja dhe fėmijėt; Atė qė Zoti vetit ia ndaloi ėshtė zullumi (padrejtėsia)!;

Kur dėgjoi kėto pėrgjigje kleriku filloi me qarė dhe tha: "Kjo ėshtė vėrtetė fe e vėrtetė! Si ta pranoj?

Thuaj: La ilahe ilallah Muhammedun resulullah!

Kleriku me sy tė pėrlotur e tha shehadetin e pas tij tė gjithė e pėrsėritėn kėtė.Takimi i Shejtanit me Jahjanė a.s.

Erdhi njėherė Iblisi te Jahjai a.s. dhe i tha: "Dėshiroj qė tė kėshilloj!" Jahja a.s. i tha: "Gėnjen, ti nuk dėshiron tė mė kėshillosh mua, por mė trego pėr njerėzit?!"

Iblisi tha: "Ne njerėzit i ndajmė ne tre grupe. Grupi i parė ėshtė mė i rėndi pėr ne, ne mundohemi qė t'i shmangim nga rruga e vėrtetė, por pas kėsaj ata pendohen dhe ne na shkon mundi huq. Pėrsėri pėrpiqemi nga fillimi, por ata pėrsėri pendohen dhe ne nuk kemi sukses. Me kėtė kategori vazhdimisht mundohemi.

Grupi i dytė i njerėzve pėr ne janė si topi nė duart e fėmijėve, i kapim kur tė duam, i lėshojmė kur tė duam. Kėta na janė tė bindur tėrėsisht.

Tė tretėt janė si ti, tė pagabueshėm, kėtyre s'mund tu bėjmė asgjė".

Jahjai a.s. e pyeti: "A ke mundur ndonjėherė tė mė mashtrosh?"

Iblisi tha: "Njėherė! Tė ofruan ushqim, e unė ta bėra aq tė shijshėm sa qė ti ke ngrėnė mė tepėr se duhet, dhe atė natė nuk je zgjuar pėr namaz tė natės".

Jahjai, a.s. tha: "Mirė, kurrė mė nuk do ta teproj me ushqim".

Iblisa tha: "Edhe unė kurrė mė nuk do ta kėshilloi njeriun".

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:24


Shansi i fundit


Qė nga fėmijėria i kam urryer hapėsirat e ngushta... sepse ndjeja frymėnxėnie... andaj gjithmonė ikja nga kėto... por gjithnjė me frikė duke u dridhur nga ngushtėsia...

Kur u rrita kuptova se kjo ishte sėmundje psikike, por nuk kam mundur tė shėrohem dhe tė lirohem nga kjo.

Tani hyra nė njė vend tė ngushtė, por me forcė... pa dėshirėn time. Mė vendosėn nė njė arkė tė ngushtė... por zėrat mirė i dėgjoja rreth meje... sytė i kisha tė mbyllur, por disa shikoja... bėrtitnin.

"Oh, ah i mjeri ky... vdiq nė moshėn e rinisė...kishte shumė shpresa dhe punė tė cilat nuk i kishte kryer!"

Dhe vėrtetė kisha shumė punė tė pa pėrfunduara, si p.sh. nuk arrita t'ia hapė njė lokal birit tim... nuk i kisha paguar kėstet e fundit tė kredisė pėr veturė dhe televizor plazma... ndėrsa shpresa ime qė tė formoj njė ndėrmarrje tė madhe ku do tė punėsoja miqtė e mi ishte njė iluzion i largėt... nuk kisha blerė dru dhe thėngjill pėr dimėr, dhe nuk kisha bėrė disa meremetime nė shtėpi.

Derisa kėto mendime silleshin nė kokėn time, pėr t'i pėrfunduar kėto gjėra, papritmas njė zė tronditi veshin tim... zė nga i cili u frikėsua shpirti im... vinte nga thellėsia e trurit tim, ku edhe fillonte jehona e tij... dėgjohej sikurse tė ishte nga megafoni.

"Fund, koha jote kaloi!"

Me keqardhje i thashė vetes: "Ah, sikur mos t'ishte fundi dhe koha mos tė kalonte!"

Nuk di si mė ndodhi fatkeqėsia... kur unė jam shofer i mirė... dhe derisa po mundohesha tė lėvizė, ndjeva qė miqtė qė mė rrethonin mė mbuluan me ēarēaf tė bardhė... U mundova tė bėrtas me sa fuqi qė kisha dhe tė ngrihem nga vendi qė t'i ndaloi... por nuk pata sukses... nuk mund tė bėja asnjė lėvizje dhe as tė flas asnjė fjalė.

Nuk kaloi shumė kohė dhe u gjeta nė njė vend tė errėt... dhe nėpėr vrima shikoja njė dritė tė zbehtė... me frikė e cila nuk mund tė pėrshkruhej, thashė me vete:

"O Zoti im! Ēfarė do bėhet me mua? Ēfarė tė bėj?"

Nga frika as nuk mund tė mendoja.

Pastaj mė bartėn nė tabut... Jashtė binte shi i madh. Mė vendosėn nė gurin e xhenazes para xhamisė. Kur vėrejta xhaminė, mė ra ndėrmend sa afėr shtėpisė e kam pasur, dhe asnjėherė nuk kisha hyrė nė te sepse nuk gjeja kohė... por me vete gjithmonė thosha, do tė vendos tė falem kur t'i mbushė tė pesėdhjetat... kėtė gjithkush e dinte. Edhe miqve u thosha, posa t'i mbushė tė pesėdhjetat do t'i lė gjėrat e kėqija dhe do tė falem rregullisht.

Po,... po..., ah mos tė ndodhte kjo fatkeqėsi... do tė bėhesha njeri i mirė nė tė ardhmen.

Edhe pėr herė tė dytė deri te veshi im arriti zėri i njohur, qė nuk e dija nga vinte:

"Fund, koha jote kaloi!"

Kaloi pak kohė dhe pėrsėri mė bartėn mbi supe... me siguri me kishin falė xhenazen.

Kur kalova pranė kafenesė, dėgjova shokėt duke qeshur, me ata qė pėr ēdo ditė lozja me letra... pa dyshim nuk kishin dėgjuar lajmin e vdekjes sime. Duke mė bartur dėgjoja njerėzit, miqtė e mi duke thėnė... nuk po ec tregtia... disa tjerė flisnin pėr sport... ndėrsa tė tjerėt pėshpėritnin: "Shih ēfarė dite miku ynė e zgjodhi tė vdes!"... edhe jetėn e ka pasur kėsisoj, vėrtetė ėshtė ters, u lagėm prej kokės deri te kėmbėt.

Mos ėshtė ky ndoshta njė gabim... ndoshta kjo qė dėgjoj nuk ėshtė e vėrtetė... a ėshtė e mundur tė flasin kėshtu shokėt e mi, pėr tė cilėt sa herė jam sakrifikuar?

Arritėm nė varreza... mė lėshuan nė varr.

"O Zot, thash me vete.... ēfarė bėj unė kėtu? A nuk ėshtė ky varr?"

Pėrse deri mė sot nuk mė ra asnjė herė nė mend qė do tė hyj kėtu? Pėrse nė kėtė nuk kam menduar kurrė?... askush nuk i dėgjonte klithmat e mia, askush...

Miqtė e mi filluan ta hedhin dheun mbi mua... sikur dėshironin tė garonin... dhe unė pėrsėri mbeta i vetmuar nė errėsirėn e pafund...

Nga dobėsia qė ndjeja ... nga thellėsia e zemrės sime fillova tė lutesha:

"O Zot! O Zot, a ekziston edhe njė shans pėr mua... do tė bėhem i dėgjueshėm nė urdhrat e Tu... do tė jem rob i Yti, ashtu si dėshiron Ti... do tė jem ashtu qė Ti do tė jesh i kėnaqur me mua dhe kėtė varr tė ma bėsh prej kopshteve tė xhenetit... o Zot!"

Ai zė i fuqishėm pėrsėri jehoi nė veshėt e mi:

"Fund, koha jote kaloi!"

Dėgjoja zėrin e dheut i cili binte mbi dėrrasat e varrit... secila goditje jehonte si bubullimė... tėrė trupi im dridhej nga frika dhe pritja.

I dėshpėruar me lėvizje tė fundit u mundova tė lėvizė nga vendi... hapa sytė... isha nė krevat, nė spital... pranė meje ishte mjeku i cili mundohej tė mė zgjojė nga kjo ėndėrr e vėshtirė... thoshte ja tani, kaloi kjo... ishte vėrtetė makth i rėndė.

Ngadalė u ngrita nė krevatin tim... tėrė trupi im ishte mbuluar me djersė tė ftohta... ndėrsa jashtė binte shi rrėke, i pėrcjellur me zėrin tronditės tė bubullimės.

Duke mbledhur veten pėshpėrita nė vete me zė tė heshtur...

"O Zot, tė faleminderit Ty! Tė falėnderoj sa qeliza ka nė trupin tim... qė mė dhe shansin e fundit qė tė pendohem sinqerisht, qė tė bėhem rob i mirė... tė falėnderoj o Zoti im!".

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:25


Imam el-Shatibiu, Allahu e mėshiroftė ka thėnė: "Ēuditem me gjendjen time. Kur isha nė Mekė, ose Horasan, apo nė vende tjera, shumica e tyre me tė cilėt jam takuar, qoftė tė njėjtit mendim me mua apo jo - tė gjithė mė ftonin tė pasoj atė qė ata flisnin dhe pėrfaqėsonin, qė ta pranoj me zemėr tregimin e tyre, dhe qė tė dėshmoj nė sinqeritetin e tyre.

Nėse e vėrtetoja tregimin e dikujt dhe dėshmoja sinqeritetin e fjalėve tė tyre - e qė kėtė e bėjnė shumica e njerėzve tė kohės sė sodit, nė kėtė rast isha i dashur, i mirė, simpatik - me njė fjalė, i tė njėjtit mendim (muvafik).

Nėse kritikoja nė ndonjė sjellje tė tij, apo ndonjė shkronjė tė folurit e tij, atėherė bėhesha person i padėshiruar, jo i dashur, i keq, me njė fjalė kundėrthėnės (muhalif).

Nėse thosha qė Kur'ani dhe Sunneti thonė tė kundėrtėn me atė qė ai flet ose vepron - mė quanin harixhi!?

Nėse citoja ndonjė hadith nga lėmi i teuhidit mė quanin - mushebbih!?

Nėse ishte nė pyetje fjala pėr ėndrrat, mė quanin - salimijj!?

Nėse ishte nė pyetje imani, mė quanin - murxhijj!?

Nėse ishte nė pyetje biseda pėr veprat, mė quanin - kaderijj!?

Nėse ishte nė pyetje fjala pėr njohuri tė zemrės (ma'rife), mė quanin kerramijj!?

Nėse ishte nė pyetje fjala pėr vlerat e Ebu Bekrit dhe Omerit, mė quanin - nasibijj!?

Nėse ishte nė pyetje fjala pėr vlerėn e Ehlul - Bejtit, mė quanin - rafidijj!?

Nėse them pėr njė ajet ose hadith ashtu si ėshtė ajeti dhe hadithi, mė quanin - dhahirijj!?

Nėse mundohem tė komentoj, mė quanin - batinijj!?

Nėse pėrgjigjem me te'vil, mė quanin - esh'arijj!?

Nėse e mohoj, mė quanin - mu'tezilijj!?

Nėse flas pėr disa sunnete, sikurse kiraeti, mė quajnė - shafijj!?

Nėse flas pėr duanė e kunutit, mė quajnė - hanefi!?

Nėse flas pėr Kur'anin, mė quajnė - hanbeli!?

Nėse preferoj mendimin e njė imami, mė akuzojnė pėr keqsjellje me imamėt tjerė, duke iu zvogėluar shkallėn!?

Ē'ėshtė mė e keqe se kjo, kėso emėrtime dhe tė ngjashme mė japin atėherė kur lexojnė hadithe tė caktuara tė Pejgamberit, s.a.v.s. pranė meje, dhe nėse pajtohem me mendimin e njėrit, atėherė hasi nė armiqėsi tek tjetri, por nėse jam indiferent pėr shkak tė xhematit, frikėsohem se do ta hidhėroj Allahun, xh.sh. dhe nga Ai askush nuk mund tė mė mbrojė!

Andaj kam vendosur t'i pėrmbahem fuqishėm Kur'anit dhe Sunnetit, duke kėrkuar falje nga Allahu i Madhėrishėm, sepse Ai falė dhe ėshtė mėshirues!Takimi me Allahun e Madhėrishėm

Nė hadithin - sahih, pėrmendet qė Allahu i Madhėrishėm do t'i thotė robit tė Tij nė Ditėn e Gjykimit:

"A nuk ta dhashė bashkėshorten? A nuk tė nderova? A nuk t'i nėnshtrova kuajt, devetė dhe tė bėra udhėheqės i tė tjerėve?! Ai do tė thotė: "Po!" Ndėrsa Allahu i Madhėrishėm do t'i thotė: "A ke menduar se do tė takohesh me Mua?" Ai do tė thotė: "Jo!" Ndėrsa Allahu xh.sh. nė kėtė do tė thotė: "Sot do tė harroj Unė, ashtu si mė ke harruar ti!"

Secili nga njerėzit do ta takoj Zotin e Madhėruar ditėn e Gjykimit dhe Allahu xh.sh. do t'i thotė njeriut: "Robi im, a nuk tė bėra me parė dhe dėgjuar? A nuk tė dhashė fėmijė dhe pasuri? Ēfarė ke pėrgatitur?" Njeriu do tė shikoj rreth vetes, ndėrsa para vetit do tė sheh zjarrin. Allahu i Madhėrishėm do tė thotė: "Robi Im, kush ėshtė ai qė tė bėri tė pavarur prej Meje, dhe tė nxiti dhe udhėzoi te tjetėr kush pėrveē Meje?

Unė tu afrova dhe ti ike nga Unė. Robi Im, Unė tė dhashė dynjanė, e ajo tė mashtroi dhe hutoi e largoi nga Unė dhe i dha pėrparėsi mbi Mua dhe e nėnvlerėsove mėshirėn Time.

A kėshtu bėjnė ata tė cilėve u tregohet mirėsia? Kush ishte ai i cili tė mbuloi (fshehu), tė ruajti dhe tė mbrojti? Robi Im, ke bėrė kėtė e kėtė, nė kėtė kohė e nė kėtė vend, dhe nuk e ke ditur se Unė tė shikoj? A mė ke ēmuar mė pak tė rėndėsishėm se tjerėt qė tė kanė parė?

A nuk je frikėsuar nga dėnimi Im, a nuk je turpėruar nga melekėt e Mi, a nuk je frikėsuar nga dėnimi i rėndė qė tė pret? Dhe Allahu do tė vazhdoi duke e kritikuar mė tej, ndėrsa njeriu do tė shkrihet nga turpi dhe frika dhe do tė thotė:

"O Zoti im, vėrtetė zjarri ėshtė mė i lehtė se turpi prej Teje!" Pastaj, Allahu i Madhėrishėm do tė thotė: "Hyr nė zjarr!"

Njeriu do tė niset nga zjarri , por do tė kthej kokėn duke thėnė:

"O Zoti im, nuk kam bėrė mėkate pėr shkak se tė kam nėnēmuar tė drejtėn Tėnde, por kam menduar se mėshira Jote ėshtė e pafund dhe se kjo qė kam bėrė nuk ndikon nė mirėsinė Tėnde". Allahu xh.sh. do tė thotė: "Tė vėrtetėn e thua, mos e humb asnjėherė shpresėn nė mėshirėn Time. Betohem nė Madhėrinė Time, sot Unė po tė falė, o melek, futni nė Xhenet!"

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:25


Nė njė vend jetonte njė baba me tė birin. Tė dy ishin tė dijshėm. Babai ishte punėtor e djali pėrtac.

Babai e nxiste tė punojė duke i treguar pėr pasojat e papunės dhe pėrtacisė duke ia pėrkujtuar qė Kur'ani udhėzon nė punė me fjalėt: "Ve en lejse lil-inseni il-la ma se'a" (Njeriut nuk i takon pėrveē ajo qė ka punuar), dhe se nuk ka gjė mė tė mirė pėr njeriun se puna dhe pėrpjekja e tij.

Ndėrsa djali i pėrgjigjej se Allahu i madhėrishėm ia ka garantuar secilit nafakėn me fjalėt e Kur'anit: "Ve ma min dabbetin fil-erdi il-la alall-llahi rizkuha" (Nuk ka asnjė gjallesė nė tokė qė Allahu nuk ia ka garantuar furnizimin). Babai i tha se e di kėtė ajet kur'anor, por nė pyetje ėshtė se ēfarė nafake garantohet. Por djali edhe mė tej qėndronte pranė mendimit tė tij.

Njė ditė, djali shprehi dėshirėn qė tė shėtit nėpėr botė dhe tė provojė nafakėn. Erdhi nė njė vend qė i pėlqeu, por pasi i shpenzoi tė hollat dhe askush nuk e pranoi, vendosi tė kthehet nė shtėpi. Rrugės pėr nė shtėpi e zuri nata nė njė mal dhe djali u strehua nė njė gėrmushė.

Nė mėngjes u zgjua herėt dhe vėrejti njė dhelpėr tė sėmurė e cila mezi arriti te gėrmusha dhe aty u ndal, ngase nuk mundi mė larg. Djali mendoi nė vete: "Kjo dhelpėr qenka e sėmurė dhe vetė nuk mund ta gjejė nafakėn", dhe ngeci tri net pėr tė parė si do tė arrijė dhelpra te furnizimi.

Pas tri netėsh pa njė ujk i cili mbante nė dhėmbė njė gjah tė cilin e hodhi afėr dhelprės.

Pas e hėngri tė tėrin i la vetėm eshtrat dhe shkoi. Dhelpra me mund duke u zvarritur shkoi deri te kockat dhe filloi t'i lėpirė dhe ngrėnė nafakėn e saj.

Pas kėsaj ndodhie, djali vazhdoi rrugėn. Kur erdhi nė shtėpi, babai e pyeti si kishte kaluar. Djali ia tregoi ndodhinė e dhelprės dhe ujkut duke potencuar qė ai kishte tė drejtė, qė Allahu xh.sh. secilit ia ka garantuar nafakėn, bile edhe dhelprės sė sėmurė. Babai nė kėtė u pėrgjigj: "Ah djali im, ėshtė e vėrtetė se Allahu secilit ia ka garantuar nafakėn, por ēfarė nafake? Ti e ke parė dhelprėn e sėmurė e cila tek pas tre ditėsh, diē shijoi nga kockat e mbetur prej dikujt tjetėr e pėrse nuk e vėrejte, marre tė qoftė, ujkun i cili e ushqeu veten por edhe tjetrit i la diē."

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:26


Lexo dhe Mendohu!


Njėzet e dy pyetje prej priftit pėr muslimanin e njė pyetje nga muslimaniNjė musliman e kishte njė shokė tė krishter. Krishteri i lutet muslimanit qė tė shkojė me tė nė kishė, pėr tė prezantuar nė ligjėratėn e priftit e mė pas t’i japė mendimin krishterit pėr kėtė. Muslimani pranoi qė tė shkonte, kur shkoi prifti e kuptoi se nė mesin e tė pranishmėve gjendet njė musliman prandaj dhe tha: Ndėrmjet jush gjendet njė Muhammedan (musliman). Muslimani u ngrit dhe i tha si e dite kėtė? Prifti tha: tregojnė shenjat nė fytyrat e tyre. Muslimani buzėqeshi, ndėrsa prifti i tha: Dėshiroj t’i bėj njėzetedy pyetje:

Cfarė ėshtė njė i cili nuk mund tė jetė dy?

Cfarė janė dy tė cilėt nuk mund tė jenė tre?

Cfarė janė tre tė cilėt nuk mund tė jenė katėr?

Cfarė janė katėr tė cilėt nuk mund tė jenė pesė?

Cfarė janė pesė tė cilėt nuk mund tė jenė gjashtė?

Cfarė janė gjashtė tė cilėt nuk mund tė jenė shtatė?

Cfarė janė shtatė tė cilėt nuk mund tė jenė tetė?

Cfarė janė tetė tė cilėt nuk mund tė jenė nėntė?

Cfarė janė nėntė tė cilėt nuk mund tė jenė dhjetė? Cfarė janė dhjetė tė cilėt nuk mund tė jenė njėmbėdhjetė? Cfarė janė njėmbėdhjetė tė cilėt nuk mund tė jenė dymbėdhjetė?

Cfarė janė dymbėdhjetė tė cilėt nuk mund tė jenė trembėdhjetė?

Cfarė janė trembėdhjetė tė cilėt nuk mund tė jenė katėrmbėdhjetė?

Cila ėshtė ajo gjė e cila merr frymė e shpirt nuk ka?

Cili ėshtė ai varr i cili ka ecur me tė zotin e tij?

Kush janė ata tė cilėt kanė gėnjyer e kanė hyrė nė xhennet?

Cila ėshtė ajo gjė tė cilėn e ka krijuar Allahu dhe e urren?

Cilėt janė ata tė cilėt Allahu i ka krijuar pa baba dhe pa nėnė?

Kush ėshtė krijuar prej zjarri, kė e ka shkatėrruar zjarri e kush ėshtė i mbrojtur prej tij?

Kush ėshtė krijuar nga guri, kush ėshtė shkatėrruar prej tij dhe kush ėshtė mbrojtur prej tij?

Cfarė ėshtė ajo tė cilėn e ka krijuar Allahu dhe e ka konsideruar si dicka tė madhe?

Cila ėshtė ajo pemė e cila i ka dymbėdhjetė degė dhe nė ēdo degė tridhjetė gjethe, nė ēdo gjethe pesė fruta, tre nė hije e dy nė diell.


Buzėqeshi muslimani duke qenė i sigurtė nė besimin e tij nė Allahun.

Filloi me emrin e Allahut "BISMIL LAHIRR RRAHMANIRR RRAHIM"

Allahu i Lartėsuar ėshtė Njė qė nuk ka pas Tij tė dytė.

Ndėrsa dy pas tė cilit nuk ka tre: Nata dhe dita. “Ne i bėmė natėn dhe ditėn dy fakte (qė dokumentojnė pėr fuqinė Tonė)” (El Isra : 12)

Ndėrsa tre pas tė cilit nuk ka katėr: Arsyetimet e Musai me Hidrin nė shkatėrrimin e anijes, mbytja e djaloshit dhe ndėrtimi i murit.

Ndėrsa katėr pas tė cilit nuk ka pesė: Teurati, Zeburi, Ingjili dhe Kur’ani.

Ndėrsa pesė pas tė cilit nuk nuk mund tė ketė gjashtė, janė pesė namazet e obliguara.

Ndėrsa gjashtė pas tė cilit nuk ka shtatė, janė ditėt nė tė cilat Allahu e ka krijuar botėn.

Ndėrsa shtatė pas tė cilit nuk ka tetė, janė shtatė qiejt. “Ai ėshtė qė krijoi shtatė qiej palė mbi palė. Nė krijimin e mėshiruesit nuk mund tė shohėsh ndonjė kontrast” (El Mulk : 3)

Ndėrsa tetė pas tė cilit nuk ka nėntė, janė bartėsit e arshit tė Rrahmanit, “E atė ditė, tetė (engjėj) e bartin mbi vete arshin e Zotit tėnd” (El Hakka : 17)

Ndėrsa nėntė pas tė cilit nuk ka dhjetė, janė mu’xhizet e Musait alejhis selam, shkopi i cili u shndėrrua nė gjarpėr, dora e cila i bėnte dritė, vėrshimi i Nilit, bretkosat e shumta, uji i cili u shndėrrua nė gjak, qimkat tė cilat nuk linin askėnd tė flinte, dėrgimi i #@!--)kalecae tė cilėt dėmtonin bimėt, thatėsia e madhe, zvogėlimi i prodhimeve.

Ndėrsa dhjetė pas tė cilit nuk ka njėmbėdhjetė, janė sevapet “kush vepron njė tė mirė do tė shpėrblehet dhjetė fish e Allahu ia shton shpėrblimin kujt tė dojė”

Ndėrsa njėmbėdhjetė pas tė cilit nuk ka dymbėdhjetė, janė vėllezėrit e Jusufit alejhis selam.

Ndėrsa dymbėdhjetė pas tė cilit nuk ka trembėdhjetė, ėshtė mrekullia e Musait alejhis selam, “Dhe (pėrkujto) kur Musai kėrkoi ujė pėr popullin e tij, e Ne i thamė: “Bjeri gurit me shkopin tėnd” , atėherė nga ai u gufuan dymbėdhjetė kroje” (El Be#@!--)e : 60)

Ndėrsa trembėdhjetė pas tė cilit nuk ka katėrmbėdhjetė, janė vėllezėrit babai dhe nėna e Jusufit alejhis selam.

Ndėrsa ajo qė merr frymė e shpirt nuk ka ėshtė agimi, “Pasha agimin kur ia shkrep” (Et Tekvir : 18 )

Ndėrsa varri i cili ka ecur me tė zotin e tij, ėshtė peshku i cili e pėrbiu Junusin alejhis selam.

Ndėrsa ata tė cilėt gėnjyen e hynė nė xhennet, janė vėllezėrit e Jusufit alejhis selam.

Ndėrsa atė tė cilėn e ka krijuar Allahu dhe e urren ėshtė zėri i gomarit, “Zėri mė i egėr ėshtė zėri i gomarit” (Llukman : 19)

Ndėrsa ata qė i ka krijuar e janė pa baba dhe pa nėnė janė Ademi, devja e Nuhut, dashi i kurbanit dhe meleqt.

Ndėrsa ai i cili ėshtė i krijuar prej zjarrit ėshtė Iblisi, ai i cili ėshtė shkatėrruar prej zjarrit ėshtė Ebu Xhehli, ndėrsa ai i cili ėshtė mbrojtur prej zjarrit ėshtė Ibrahimi alejhis selam.

Ndėrsa ai i cili ėshtė krijuar prej gurit, ėshtė Deja e Salihut alejhis selam, e ai qė ėshtė shkatėrruar prej gurit janė Es habul fijl (poseduesit e elefantit) dhe ata tė cilėt janė mbrojtur prej gurit janė Es habul kehf (tė vendosurit e shpellės).

Ndėrsa atė qė Allahu e ka krijuar dhe e ka konsideruar si dicka tė madhe ėshtė kurthi i grave "Dhe vėrtet i madh ėshtė kurthi juaj" (Jusuf : 28 )

Ndėrsa pema ėshtė viti i cili i ka dymbėdhjetė muaj “degė” ndėrsa tridhjetė gjethet janė ditėt e ēdo muaji, pesė fryte janė pesė kohėt e namazit, e tri nėn hije janė: Namzi i sabahut i akshamit dhe i jacisė, e dy nė diell janė dreka dhe ikindia.

Kėto ishin pėrgjigjjet e muslimanit, prifti dhe tė pranishmit u cuditėn por prifti u befasua nga njė pyetje tė cilėn ia drejtoi muslimani. E jo ėshtė:

Cili ėshtė celėsi i xhennetit?

Kėtu nuk mundi prifti t’i pėrgjigjet kėsaj pyetje, por ai u detyrua tė pėrgjigjet pas lutjes sė shumtė tė tė pranishmėve.

A e paramendoni pse?!

Sepse pėrgjigjja ėshtė: “Eshhedu en la ilahe il lall llah ėe enne muhammeden resulull llah”
Prifti dhe tė gjithė tė pranishmit tė cilėt ishin nė kishė e pranuan Islamin.

A e shikoni se sa madhėshtore qė ėshtė besimi nė Allahun?.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:26


Dhurata e bukur e maturantit

""selam alejkum te gjthve muslimanve ju deshiroj lexim te kendshem.

Njė djalė i ri bėhej gati t'i mbaronte studimet. Pėr muaj tė tėrė ai kishte admiruar njė veturė tė bukur sportive nė njė sallon automobilash dhe duke e ditur se babai i tij mund pa problem t'ia blinte, i tha atij se jo ishte e tėra qė e dėshironte pėr maturė. Derisa afrohej dita e diplomimit, djaloshi priste tė shihte shenjat se babai ia kishte blerė veturėn.


Njė djalė i ri bėhej gati t'i mbaronte studimet. Pėr muaj tė tėrė ai kishte admiruar njė veturė tė bukur sportive nė njė sallon automobilash dhe duke e ditur se babai i tij mund pa problem t'ia blinte, i tha atij se jo ishte e tėra qė e dėshironte pėr maturė. Derisa afrohej dita e diplomimit, djaloshi priste tė shihte shenjat se babai ia kishte blerė veturėn.

Ditėn e diplomimit, babai e ftoi nė zyrėn e tij tė punės dhe i tha se ndihej shumė krenar qė kishte njė djalė kaq tė vyeshėm dhe i tregoi se sa shumė qė e donte. Me kėtė rast, ia dhuroi tė birit njė kuti dhurate tė mbėshtjellė bukur. Kureshtar, mirėpo paksa edhe i zhgėnjyer, djaloshi e hapi kutinė dhe brenda pa njė Kur'an tė dashur, tė mbėshtjellė me lėkurė. I inatosur, e ngriti zėrin kundėr babait duke i thėnė: "Me tė gjitha ato para qė ke, po ma jep njė Libėr tė shenjtė?". Doli me vrull nga shtėpia duke e lėnė librin e shenjtė.

Pėr njė kohė bukur tė gjatė ky nuk kontaktoi mė me tė atin. Kaluan shumė vite dhe ky djaloshi u bė njė njeri shumė i suksesshėm nė biznes. Ai tanimė kishte njė shtėpi tė bukur dhe njė familje tė mrekullueshme. Mirėpo, dikur iu kujtua se babai duhej tė ishte plakur dhe se ndoshta duhej tė shkonte ta vizitonte. S'e kishte parė atė qė nga dita kur diplomoi.

Para se tė fillonte me pėrgatitjet pėr udhėtim, mori njė telegram se babai i kishte ndėrruar jetė dhe se i kishte lėnė me testament krejt pronėn e tij pėr trashėgim tė birit. Ky duhej tė shkonte menjėherė nė shtėpi dhe tė kujdesej pėr sendet qė i kishte lėnė i ati. Kur mbėrriti te shtėpia e tė atit, papritmas zemrėn e tij e kaploi zija dhe keqardhja. Nisi tė kėrkonte letrat e rėndėsishme tė tė atit dhe e gjeti atė Kur'anin akoma ashtu tė ri e tė paprekur, mu ashtu siē ia kishte dhuruar i ati vite e vite mė parė.

Me lot nė sy, e hap Kur'anin dhe fillon t'i shfletojė faqet e tij. Derisa lexonte pjesė nga Kur'ani, ēelėsi i veturės ra nga njė mbėshtjellės i lidhur pėr anėn e pasme tė Kur'anit. Ai kishte njė etiketė me emrin e shitėsit, tė tė njėjtit shitės tė veturės sportive tė cilėn ky e kishte shumė qejf atėkohė. Nė etiketė ishte shėnuar data e diplomimit tė tij si dhe fjalėt "E PAGUAR".

Sa e sa herė ne nuk i vėmė re bekimet e Zotit nga arsyeja e thjeshtė se ato nuk janė paketuar ashtu si duam ne?!".

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:27


Janė lotėt e mėkatit qė nga sytė e mi rrjedhin...


...A thua, mbeti njė pikė loti,
qė tė nesėrmen tė qaj,
apo i tėri ėshtė derdhur,
pėr mėkatet ėshtė tretur...

Ēfarė ndjenje shkatėrruese, ndjenjė ironie, ndjenjė qė ta rėndon zemrėn dhe
shpirtin...! Sa shumė mė ka pėrfshirė njė errėsirė! A thua, ka pak dritė pėr mua?
A thua, a do tė mė ndihmojė dikush mua? Tė shoh ty dhe me mall tė afrohem, tė
shoh ty qė fshehurazi mė largohesh...? Tė shoh dhe mė s'tė shoh... Pse vallė, largohesh
nga unė? Pse nuk mė merr me vete? Apo, aq i tmerrshėm ėshtė fati im andaj ke frikė
se njė pikė e tij tė pėrfshin edhe ty?!

Athua, vetėm mua mė ka pėrfshirė ky mėkat apo janė me miliarda qė mėkatojnė por
unė jam nga ato tė paktat qė pas mėkatit dėshiroj edhe tė pendohem?! Nuk di t'i
pėrgjigjem vetes qė ēdo ditė mė mijėra pyetje parashtron, ndėrsa pėrgjigjet e tyre
mė rėndojnė, qenien ma shkatėrrojnė. Sepse, unė dua qė ta arrijė lumturinė diku, por
pėrreth s'ka asgjė qė njė shpresė ma zgjon dhe qė m’i ngjallė ndjenjat pėr tė jetuar.
Mėkati zemrėn ma ka rėnduar dhe devotshmėria e dikurshme mė ėshtė shkatėrruar...

Janė lotėt ata qė nga sytė e mi rrjedhin dhe mė pėrcjellin ēdo ditė, lotėt e mėkateve
qė mė kanė shkatėrruar. Si tė arrijė vallė tek pendimi i dėshiruar?
Shkoj poshtė e lart botės qė mė rrethon dhe gjithashtu besoj se Zoti ekziston.
Dhe, mendoj se veē Ai mund tė mė ndihmojė dhe s'ka kush tjetėr pėrveē Tij qė tė
mė udhėzojė...

…Marrė libra lexoj, shfletoj por e ndjej qė diēka mė mungon. Vallė, si tė arrijė te ai
udhėzim, kur asnjė njeri s'mė ndihmon? Nuk e di ē'ndodhė me njerėzit qė mė largojnė,
s'dėshirojnė asnjė ēast afėr t'mė qėndrojnė...Jo, s'mė mbeti pikė loti, ashtu unė mendoj,
por tė nesėrmen shoh se lotėt mė kanė pushtuar, por tani janė lotėt e gėzimit qė kam
takuar.
Gėzim i ēdo lumturie qė kam kėrkuar dhe gėzim pėr mėkatet qė dikur kam mėkatuar
se sot pėr ato mėkate pendimin kam kėrkuar...

Pendimi ėshtė ndjenjė qė tė jep shpresė pėr tė jetuar dhe tė thotė NDAL pėr tė
mėkatuar. Ėshtė ndjenjė qė ngjallė dėlirėsi nė zemrat e vdekura dhe iman pėr zemrat
me mėkate tė ngjeshura...
A thua, a ėshtė dikush qė kėta lot i sheh dhe me bindje kthehet tek Zoti qė e krijoi?
Ja, ēfarė mėsimi nga mėkatet fitova e veten time me njerėzit pėrreth e shkatėrrova.
Asnjė mirėsi nga ato nuk fitova veē me gjynahe veten e mallkova...

Pa mė thuaj, pse nuk kthehesh ti sot? Pse nuk i kthehesh Allahut sa nuk tė ka larguar
ende nga kjo botė?!
Leri lotėt, le t'i vėrshojnė sytė dhe mėkatet t'i largojnė sepse lotėt e mėkatit faljen
kėrkojnė!
Janė rėnduar supet nga barra qė peshojnė, s'kanė rregull as ligj qė jetėn t'ua drejtojė,
s'kanė dritė rrugėn t'ua ndriēojė...

Kthehu sot dhe e pėrulur para Krijuesit qėndro, me ligje tė Kur'anit jetėn pėrparo!
Hiqi rrobat e xhahiljetit qė nė trup ke ti, vishi rrobat e lumturisė, sepse tash ke nė duar
lumturinė e dėshiruar dhe kėnaqėsinė e Allahut, inshAllah e ke fituar!.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:27


Pėshpėritja qė e bėri mjekun tė qajė


Njė djalosh qė kishte mbushur 16 vjeē kishte shkuar nė xhami dhe po lexonte Kuran duke pritur qė tė thirrej ikameti pėr namazin e sabahut. Pasi u thirr ikameti, e la Kuranin nė vendin e vet, pastaj u kthye qė tė rreshtohet nė saf, mirėpo papritmas ra pėrtokė pa vetėdije. Disa persona e dėrguan kėtė djalosh nė spital. Mjeku El Xhubejr, i cili mori pėrsipėr rastin e tij, thotė: “E kanė sjellė kėtė djalosh duke e mbartur si tė ishte i vdekur. Pas kontrollit qė i bėra, pashė se ishte goditur nga njė sulm nė zemėr, qė sikur ta godiste devenė, do ta linte tė vdekur.


Djaloshi ishte nė momentet e fundit tė jetės. Shpejtuam qė t’i riaktivizonim tė rrahurat e zemrės pėrmes elektroshokut. Mjeku i ndihmės sė shpejtė u ndal te koka e tij duke shikuar gjendjen e djaloshit, kurse unė vrapova t’i sillja disa barna pėr ta shėruar. Pasi u ktheva, pashė se djaloshi kishte kapur dorėn e mjekut dhe i pėshpėriti diēka nė vesh.

Papritmas ai e lėshoi dorėn e mjekut dhe me shumė mund u kthye nė krahun e djathtė dhe tha: “Esh-hedu en la ilahe il-la Allah ue eshhedu enne Muhammeden abduhu ue Resuluhu (Dėshmoj se nuk ka zot tjetėr qė e meriton adhurimin pėrveē Allahut dhe se Muhamedi ėshtė rob i Tij dhe i Dėrguar i Tij). E pėrsėriti kėtė fjalė disa herė.

Tė rrahurat e zemrės filluan t’i ngadalėsohen, kurse ne tentonim t’i shpėtonim jetėn, mirėpo caktimi i Allahut ishte qė ai aq do tė jetonte. Djaloshi vdiq.

Nė kėtė moment mjeku i ndihmės sė parė nisi tė qante, aq sa nuk mundi tė qėndronte nė kėmbė. U ēuditėm dhe i thamė: -Pse po qan?! Nuk ėshtė e para herė qė sheh njerėz duke vdekur...

Mirėpo mjeku nuk mund tė pėrgjigjej nga tė qarėt. Pasi u qetėsua, e pyetėm se ēka i kishte pėshpėritur djaloshi nė vesh. Mjeku u pėrgjigj: -Djaloshi, pasi tė pa ty o mjek duke u munduar ta shpėtosh atė duke vrapuar nėpėr spital dhe duke i urdhėruar tė tjerėt qė tė shpejtojnė, e kuptoi se ti ishe mjeku pėrgjegjės pėr tė dhe mė tha:

“O mjek, thuaji kolegut tėnd qė tė mos mundohet dhe tė mos e lodhė veten. Unė po vdes dhe nuk ka shpėtim. Vallahi, unė qė tani po e shoh vendbanimin tim nė xhenet!”Marrė nga "Meėsuatu Garaib El Kisas" (El Kasem Eterbevi).

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:27


A kemi ne zemėr?!

Falėnderimi i takon All-llahut [subhanehu ve teala] ndėrsa salavatet dhe selamet qofshin mbi tė Dėrguarin Muhammed [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], mbi familjen e tij, shokėt e tij, dhe mbi gjithė ata qė e pasuan dhe e pasojnė rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.


Pyetjen tė cilėn kemi dėshirė t'i pėrgjigjet secili prej nesh ėshtė: A kemi ne zemėr?

Nese themi: Po! Atėherė ku ėshtė ajo?!


Ku ėshtė ajo, kur Aksaja e robėruar thėrret dhe i kėrkon vėllezėrit e vet, kėrkon muslimanėt e vėrtetė, edhe atė qe sa e sa vjet...?!

Ku ėshtė ajo, kur rėnkojne fėmijtė nė Irak, atje ku vetėm po derdhet gjak, atje ku njeriu nuk mėshirohet, nga vėllezėrit e vet kur nuk ndihmohet, nėn thundrėn e okupatorit kėshtu lehet, se vėllezėrve tanė ende ju flehet.

Ku ėshtė ajo, kur vėllezėrit ēeēen sakrifikojnė, jetėn e tyre po flijojnė, vendin e tyre ata e mbrojnė, fenė e All-llahut po e ndihmojnė, ndėrsa muslimanėve pėrreth s'iu bjen nė mend, sė paku tė bėjnė dua pėr atė vend.


Nė Afganistan edhe Keshmir, a e sheh ti jetėn shumė tė vėshtirė, a e ndjen ti dhembjen e tyre, apo s'tė ka mbetė njė pikė mėshire, a spo i sheh tash vėllezėrit nė Somali, nėse je duke shikuar ende me sy, shiko pra zemra a tė rreh ty?!


Nėse zemra yte fare nuk rreh, nėse vėllaun tėnd ajo s'e njeh, nėse me sytė e realitetit me tė nuk sheh, nėse s'ndjen dhembje pėr kėtė fe, e vėllezėrit e vet t'vetmuar i le, atėherė mė thuaj se i vdekur je..., apo ende mė thua se ti zemėr ke?!


Ku ėshtė ajo zemėr, kur vėllezėrit tanė po luftohen, femijtė tanė masakrohen, motrat tona torturohen, nėnat tona malltretohen, shtepitė e tyre po rrėnohen, e ata nga vendi i tyre po dėbohen...?!


Vėllezėrit tanė nėn hijen e plumbave jetojnė, nė ēdo moment jetėn e rrezikojnė, femijtė e tyre ende vajtojnė, e sa prej tyre vdekjen e dėshirojnė, e sa nga uria po rėnkojnė, nėn padrejtesine e tiranėve po durojnė, por ku janė ata qė dėgjojnė?


Ku janė gjithė ata muslimanė, a nuk shohin ēka bėhet me vėllezėrit tanė?!


Tė gjithė ende nė gaflet, duke e kėnaqė armikun e vet...
O vėlla, mos mendo se gjithė kjo qė po ndodhė, ėshtė shkaku vetėm i kryetarėve dhe i udhėheqėsve, por shkaktar jemi unė edhe ti, e din pse?!


Sepse ne pas dynjasė tė preokupuar, nė mes te ditės jemi hutuar, sikur sytė tash mė na janė verbuar, pas dėfrimeve tė kėsaj bote duke vrapuar, edhe namazet po i lėshojmė, fjalėn e All-llahut po e harrojmė, tė Dėrguarin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] nuk po e pasojmė, kohėn tonė nė thashetheme po e harxhojmė, e pėr ardhmėri fare s'mendojmė, se televizionin dhe radion e adhurojmė, ditėn pa to s'mund ta kalojmė, ēdo film tash mė po e percjellim, muzikėn nė zemrėn tonė po e mbjellim, edhepse dikur kėtė helm ne do ta vjellim, por atėherė kurrfar dobie nuk mund tė sjellim, duhet ta kuptojmė me kohė, se shumė po gėnjehemi, dhe se te All-llahut jemi, dhe tek Ai do tė kthehemi...


O vėllezėr!

Kur vėllezėrit tanė atje, mundohen ta kėnaqin All-llahun, ne ketu pėrēahemi, vėllau me vėllaun...

Kur ata atje, armiqtė i kanė mbi kry, ne kėtu vėllaun tonė s'duam ta shohim me sy...

Kur ata atje, luftojnė me tė fėlliqurit jehudė, ne kėtu pasojmė "yjet" nė Holiwood...

Kur ata atje mendojnė, si t'i farojnė Sharonat, ne kėtu mendojmė si t'i fitojmė miljonat...

Kur atje lufton i fundit dhe i pari, ne kėtu mend i kemi vetėm te dinari...

Kur atje motrave iu merret nderi me dhunė, motrat tona kėtu nuk kanė tjetėr punė...

Kur motrat merren nėpėr kėmbė, atyre iu vjen marre, e motrat tona kėtu, e shesin veten pa pare...

Kur vėllezėrit atje luftojnė pėr tė vetmin qėllim, qė fitorja ose shehidllėku pėr ta t'jetė pėrfundim, ne kėtu prej publikut vetėm korrigjojmė, se a kanė tė drejtė pėr luftė, apo ata e kanė gabim...

E pastaj dikush ende tė flet guxon ,thotė pse All-llahu neve nuk po na ndihmon?

E si tė na ofron All-llahu neve zgjedhje, kur ne ende jemi nė kėtė gjendje?

All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: "O ju qė keni besuar, nėse ju e ndihmoni (fenė) All-llahun, Ai u ndihmon juve dhe u forcon kėmbėt tuaja." [Muhammed, 7]

O vėlla! A ka ndryshuar premtimi i All-llahut, qė ėshtė vonuar ndihma, apo ti se ke plotėsuar kushtin? Unė po tė pyes ,e ti bėhu i sinqertė me vetveten, para se tė bėhesh me mua:

A po e falė namazin e sabahut nė xhami, apo me pritesė po e falė edhe nė shtėpi, e pastaj ėshtė vonuar ndihma?!

A po i falė namazet ēdo ditė me xhematė, apo do tė thuash se imami shumė e zgjatė, e pastaj ėshtė vonuar ndihma a?!

Qė sa kohė librin e All-llahut nuk e ke shfletu, se ēka thotė All-llahu aty, ti krejt ke harru, e pastaj u vonua ndihma?!

A ka pasė zemra yte prej All-llahut frikė, kur je nda me vėllaun tėnd ti pėr politikė, e mandej ėshtė vonuar ndihma?!

A je ti pasardhės i Omerit dhe Salahuddinit, apo prej frikės futesh ti nėpėr birat e minit, e mandej ėshtė vonuar ndihma a?!

A je zgjuar ndonjėherė natėn qė tė bėsh dua, ndihmoi vėllezėrit tanė kudo o All-llah, e mandej ėshtė vonuar ndihma?!

Vajzat dhe motrat tua a lotojnė pėr muslimanet, apo ato ēdo hap, pasojnė evropianet, e pastaj u vonua ndihma a?!

Pyetje pas pytje do tė dalin shumė, derisa qėndrojmė duarkryq ti dhe unė...


O vėllezėr, ne tė gjithė duam qė tė ēlirohet Aksaja, dhe tė ndihmohen muslimanėt kudo qė janė, por para se tė ēlirohen ata, duhet ne sė pari ta ēlirojmė vetveten. Duhet ta pastrojmė shpirtin tonė, e ta largojmė nga vetja jonė veshjen e pėrtacisė, e tė largohemi nga pasimi i modeleve tė huaja, e t'ia shtėrngojmė dorėn vėllau vėllaut, tė pajtohemi me All-llahun, e padyshim se ndihma e All-llahut do tė jetė shume afėr.


All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: "Po ju menduat se do tė hyni nė Xhennet, pa u provuar edhe ju me shembullin e atyre qė ishin para jush, tė cilėt i patėn goditur skamjet e vuajtjet dhe qenė tronditur, sa qė i dėrguari thoshte, e me te edhe ata qė kishin besuar: "Kur do tė jetė ndihma e All-llahut?!" Ja (u erdhi ndihma) vėrtetė ndihma e All-llahut ėshtė afėr!"

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:28


Ibn Asakiri [rahimehull-llah] tregon nė historinė e tij se:

Njė njeri i varfur kishte mushkė me tė cilin punonte me qira nga Damasku e nė Zebdani. Ky njeri tregon: njė herė me mua erdhi njė burrė, e kur kaluam nė disa rrugė tė panjohura tha: zgjidhe kėtė rrugė, se kjo ėshtė mė e afėr…i thashė: skam nevojė pėr kėtė rrugė se nuk e njoh…mė tha: mirėpo ėshtė mė afėr…morėm kėtė rrugė dhe erdhėm nė njė vend tė trishtueshėm dhe afėr njė lugine tė thellė, ku kishte shumė njerėz tė vrarė, mė tha: kape mushkėn pėr koke derisa tė zbres. Zbriti, i pėrvjeli krahėt dhe mė sulmoi me njė thikė… ika prej tij, kurse ai erdhi pas meje. E luta nė emėr tė All-llahut e i thashė: meri mushkat me gjith mallin. Kurse ai mu pėrgjigj: dėshiroj tė tė vras…e frikėsova me All-llahun dhe denimin, mirėpo nuk pranoi…iu dorėzova dhe i thashė: mė le ti fali dy rekate? Tha: shpejto…u ngrita tė falem, dėshirova tė filloj tė lexoj Kur'an, nuk mu kujtua asnjė shkronjė…qėndrova njė kohė i hutuar, kurse ai thoshte: mė shpejtė, mė shpejtė, atėherė All-llahu mė solli nė gjuhė ajetin:
"eeä ķĢķČ ĒįeÖŲŃ ÅŠĒ ĻŚĒå ęķßŌŻ ĒįÓęĮ"

“A ėshtė Ai qė i pėrgjigjet nevojtarit (tė mjerit) kur ai e thėrret, duke ia larguar tė keqen …”. (En-Neml: 62). E pėrsėrita kėtė ajet disa herė.

Pėr moment na erdhi njė kalorės nga brendėsia e luginės, nė dorė kishte njė shtizė, me tė cilėn e gjuajti kėtė njeri dhe e qėlloi nė zemėr, e vdiq… u kapa pėr kėtė kalorės e i thashė: Pash Zotin, kush je ti? Tha: unė jam i dėrguari i atij qė i pėrgjijget lutjes sė nevojtarit dhe i largon tė kėqijat. Unė jam melek nga qielli i katėrt. Mė ka dėrguar All-llahu qė ti pėrgjigjem lutjes tėnde dhe ta largojė tė keqen. Tha: i mora mushkat dhe mallin e u ktheva shėndosh.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:28


Fjalėt e kėndshme

Mus’ab ibn Umejr ishte ambasadori i parė i tė Dėrguarit tė Allahut (salallahu alejhi ve selem) nė Medine. Para ardhjes sė Resul Allahut nė Medine, Mus’abi ua mėsonte njerėzve tė Medines Islamin dhe ata filluan ta pėrqafonin Islamin.

Kjo e tėrboi Sa’d ibn ‘Ubadin, njėrin prej prijėsve tė Medines. Ai e futi shpatėn ne kėllėf dhe u nis pėr t’ia hequr kokėn Mus’ab ibn Umejrit. Kur e takoi Mus’abin ai e kėrcėnoi me fjalėt : " Pusho me kėtė predikim tė pakuptimtė se ndryshe do ta gjesh veten tė vdekur !" Ky vazhdoi me ashpėrsinė dhe injorancėn e vet, duke dashur qė t’ia priste kokėn Mus’abit.

Mus’abi tha :”A nuk ulesh njė moment qė tė dėgjosh ēka predikoj unė ? Nėse pajtohesh me atė qė them unė-pranoje, nėse jo, do ta ndalim kėtė bisedė". Sa’di u ul.

Mus’abi foli pėr Allahun dhe tė dėrguarin e Tij derisa fytyra e Sa’d ibn Ubaadit shndėrriti si hėna e plotė dhe tha : ” Ē’duhet tė bėjė ai qė dėshiron ta pėrqafojė kėtė fe ? ” Pasi Mus’abi i tregoi, ai tha : ” Ka njė njeri qė nėse ai e pranon islamin, asnjė shtėpi e Medines nuk do tė mbetet pa u bėrė musliman. Ai ėshtė Sa’d ibn Mua’aadhi.”

Kur Sa’d Ibn Mu’aadhi dėgjoi se ē’po ndodhte, edhe ai u tėrbua. E la shtėpinė e tij dhe u nis qė ta vriste kėtė njeri tė quajtur Mus’ab ibn Umejr, pėr hutinė qė kishte mbjellė nė Medine. Kur e takoi Mus’abin i tha : " Do tė pushosh ta pėrhapėsh kėtė fe, ose do ta shohėsh veten tė vdekur."

Mus’abi u pėrgjigj : ” A s’ulesh njė ēast tė dėgjosh se ēka predikoj unė. Nėse pajtohesh me atė ēka them unė pranoje, nėse jo, do ta ndalim kėtė bisedė." Sa’di u ul.

Mus’abi foli pėr Allahun dhe tė Zgjedhurin e Tij – Muhammedin (s.a.v.s), ndėrsa fytyra e Sa’d Ibn Mu’aadhit shndėrriti si hėna e plotė dhe ai tha : » Ē’duhet tė bėjė ai qė dėshiron ta pėrqafojė kėtė fe ?

Shikoni se ēfarė arriti ky njeri me fjalėt e tij tė kėndshme. Atė natė, Sa’d ibn Mu’aadhi shkoi nė shtėpi, te fisi i tij dhe u tha : » Gjithė ēka keni ju pėr mua ėshtė haram pėrderisa ju tė gjithė nuk pranoni Islamin. »

Atė natė ēdo shtėpi nė Medine ra tė flinte me fjalėn La ilahe il-la Llah.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:29


Njė ngjarje me Abdullah Ibėn Mubarek

Nė kohėn e Abdullah Ibėn Mubarekut nė Meke pėr njė kohė tė gjatė nuk po binte shi.
Kudo zotėronte njė thatėsirė e tmershme.
Bagėtia po rrezikohej tė ngordhte , ndėrsa bimėsia po thuaj ishte zhdukur.
Tė gjithė , duke filluar nga imami i Mekes ( qė nė atė kohė ishte Fudejl Ibėn Ijadi i njohur pėr devotshmėrinė e tij ) ,dijetarėt nė mesin e tyre edhe Abdullah Ibėn Mubarek (tė cilit Allahu shpeshherė ia pranonte duan , njė herė ai luti Allahun qė t'ia kthente sytė njė tė verbėri dhe Allahu ia pranoi duan dhe ia ktheu sytė tė verbėrit) dhe besimtarėt , i bėnin dua Allahut qė t'u lėshonte shi .
Por prapė se prapė shi nuk po binte , ose thėnė nė mėnyrė tjetėr Allahu nuk po ua pranonte duatė!

Abdullah ibėn Mubarek ishte shumė i shqetėsuar , pėr gjėndjen qė ishte krijuar dhe nuk po dinte se ēfarė tė bėnte .
Duke ecur i shqetėsuar atij ia tėrheq vėmendjen njė zė fėmije qė po qante nė heshtje!
Abdullah ibėn Mubareku u afrua pėr tė parė se kush ishte ai qė po qante .
Dhe pa aty njė djalė tė vogėl , me fytyrė shumė tė zezė dhe tė shėmtuar.
Kur e shihje pėr shkak tė shėmtisė qė kishte tė shkaktonte neveri.
Ky djalė i veēuar nga njerėzit e tjerė , po i bėnte dua Allahut duke qarė .
Abdullahu pa u hetuar nga djaloshi , u afrua mė afėr me qėllim qė tė dėgjonte duan qė po bėnte ky djalė.
Abdullah ibėn Mubareku arriti tė dėgjonte fajlėt qė ky djalė po ia drejtonte Allahut Zotit tė botrave !
Ato fjalė nuk ishin fjalė tė veēanta , por ishin fjalė tė thjeshta dhe nga fjalėt mė tė pėrdorshme ato ditė .
Teksti i atyre fjalėve ishte:

"O Allah ! Tė lutem dėrgoje shiun tani , tani, tani!"

Thotė Abdullah ibėn Mubarek:

"Sa mbaroi duan djaloshi , ēova sytė nga qielli dhe pasha Allahun aty s'pashė kurrėfarė reje.
Djali sikur tė kishte marrė pėrgjigjen se duaja iu pranua , u ngrit dhe filloi tė ikte qetė qetė.
Kur pashė kėtė veprim tė djaloshit ēova edhe njėherė sytė nga qielli kur ētė shoh:
Kishin filluar tė dilnin retė e para.
Nuk po u besoja syve .
Ngela i mahnitur nga kjo gjė ."

Pas kėsaj Abdullah ibėn Mubareku filloi tė ndiqte nga mbrapa djalin dhe tė shihte se ku do tė shkonte.
Pasi e pa se ku u fut , u nis pėr tek imami i Qabes , qė siē thamė mė sipėr ishte Fudejl ibėn Ijadi, me qėllim qė t'i tregonte ngjarjen qė e kishte parė me sytė e tij .

Rrugės duke shkuar pėr tek Fudejli e zuri shiu .
Sapo arriti tek Fudejli , ky i fundit i gėzuar i tha :

"O Abdullah ! Allahu na e pranoi duan!"

Kurse Abdullahu ia ktheu :

"O Fudejl ! Allahu e pranoi duan , por jo duatė tona !"

Dhe i tregoi ngjarjen qė kishte parė.
Pasi u konsultuan me Fudejlin , Abdullahu u nis pėr tek shtėpia ku u fut djali , tė cilit iu pranua duaja.
Trokiti nė derė dhe po rrinte duke pritur .

Derėn e hapi njė burrė qė pėr habi tė Abdullahut kishte njė fytyrė tė bardhė.
E kuptoi Abdullahu se djali qė iu pranua duaja ishte rrob i kėtij burri qė Abdullahu e kishte para syve.
Nga ana tjetėr burri kur pa Abdullah ibėn Mubarekun tek dera e shtėpisė sė vet u gėzua shumė dhe e ftoi brenda.
Ai mundohej qė tė bėnte ēdo gjė me qėllim qė ta kėnaqte mysafirin e nderuar.
Nė fund Abdullahu i tha :

"Kam ardhur qė tė blejė njėrin prej rrobėrve tė tu!"

Tha burri me gjithė qef dhe ia nxorri , para tė gjithė rrobėrit me pėrjashtim tė djaloshit qė iu pranua duaja .
Tha Abdullahu :

"Nuk ėshtė nė mesin e kėtyre ai rob qė kėrkoj unė !"
Prandaj tė lutem m'i nxirr tė gjithė rrobėrit e tu !

Tha burri:

"Kam edhe njė djalė tė vogėl , tė shėmtuar , dhe qė s'ėshtė i aftė pėr punė .
Atė doja ta mbaja pėr vete , sepse qė kur ka ardhė nė shtėpinė time Allahu mė ka dhuruar shumė tė mira .
Unė mendoj se ai ėshtė sebepi qė Allahu m'i ka dhuruar tė gjithė ato tė mira !"

Por pėr shkak tė respektit qė kishte ndaj Abdullah Ibėn Mubarekut , pronari i djalit pranoi qė t'ia jepte djalin Abdullah Ibėn Mubarekut .

Abdullah Ibėn Mubareku u gėzua shumė qė ia arriti qėllimit dhe sė bashku me djaloshin dolėn dhe filluan tė iknin pėr tek Fudejl Ibėn Ijadi .

Ecėn njė copė rrugė , bukur tė gjatė dhe asnji nuk po i fliste njėri-tjetrit.
Abdullah Ibėn Mubareku kishte turp t'i fliste kėtij djali , sepse atij Allahu ia kishte pranuar duan , kurse Abdullahit Jo!
Nga ana tjetėr edhe djali kishte turp qė t'i fliste Abdullah Ibėn Mubarekut , pėr shkak tė famės sė tij tė madhe si dijetar dhe muxhahid.
Kėshtu pra tė dy ecnin pa i folur njėri-tjetrit , derisa djali mori guximin i pari qė tė flasė duke i thėnė :

"Pėrse mė bleve mua , kur ti kishe mundėsi tė merje nga rrobėrit e tjerė , qė janė mė tė fuqishėm se unė dhe qė janė mė tė dobishėm se unė ?" .

Tha Abdullah Ibėn Mubarek :

"O djalosh mua nuk mė duhet shėrbėtor qė tė mė bėjė punėt , por unė ty tė mora pėr shkak tė lidhjes tėnde me Allahun dhe i tregoi gjithėēka qė kishte parė !

-Cfarė the?
Ti ke zbuluar lidhjen time me Allahun ?! - tha djaloshi- dhe filloi tė qante me zė!

Abdullah Ibėn Mubareku pėr ta qetėsuar i tha :

-O djalosh mos qaj , se vetėm unė dhe Fudejl Ibėn Ijadi e dimė kėtė gjė! .

-E dika edhe Fudejl Ibėn Ijadi ?! -tha djaloshi dhe filloi tė qante akoma mė shumė!
Abdullah Ibėn Mubareku nuk dinte se ēfarė tė bėnte qė ta pushonte djalin sė qari!
Ndėrkaq djali fshiu lotėt dhe i tha Abdullah Ibėn Mubarekut :

"Mirė , mė jep leje sa tė fali dy rekate namaz !
Abdullah Ibėn Mubareku kur pa se djali pushoi , sikur u ēlirua nga njė barė e rėndė dhe i dha leje me gjithė qejf.

Djaloshi mori abdes dhe filloi tė falej , pasi fali dy rekate namaz , hapi duart dhe filloi tė bėnte dua .
Kur e pa nė atė gjendje Abdullah Ibėn Mubareku , pėrsėri u afrua , pa u hetuar nga djaloshi , me qėllim qė tė dėgjonte se ēfarė duaje do tė bėnte tani djali.
Ndėrsa djali , pasi lavdėroi Allahun dhe dėrgoi salavatė mbi profetin filloi t'i bėnte dua Allahut me fjalėt:

"O Zoti im ma merr shpirtin tani , tani , tani!" .

Kur dėgjoi kėto fjalė Abdullah Ibėn Mubareku u shtang!
Nuk dinte ēfarė tė bėnte!
Nuk vonoi shumė dhe djaloshi ra pėrtokė i vdekur.
Abdullah Ibėn Mubareku filloi tė qante .
Pastaj tha ajetin:

"Kjo ėshtė dhuratė e Allahut ia jep Ai kujt tė dojė."

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:29


Njė ngjarje e cuditshme

Para disa vitesh,gjatė muajit tė Ramazanit,nė Aleksandrit tė Egjeptit ndodhi njė histori e cuditshme.Ajo qe tregon historin ėshtė njė grua e martuar.''Komshinjtė pranė neshe,tregon ajo,-kishin njė vajze qė ndiqet veshjet e modes.Gjithmonė e shihje me tė shkurtra dhe te tejdukshme.Por kur bisedoje me tė,tregonte se ishte njeri zemermirė dhe e dashur.Vinte tek ne dhe filluam tė krijonim shoqėri me tė.Njė ditė mė kėrkoi qė tė dilinim nė treg qė tė blinte njė fustan,pasi nuk kishte kush ta shoqėronte .Pranoj,-i thash,por me njė kusht,tė vish dhe ti me mua tė dėgjojmė njė bised fetar.Ajo pranoi dhe pasi blemė fustani e saj ,shkuam tė degjonim bisedėn,e cila ishte mbi pendimin.Vajza ,duke dėgjuar biisedėn,u prek aq shumė saqė nė fund tė saj filloi tė qajė me dėnesė dhe thoshte: ''O Zot,jamė penduar!O Zot mė fal!..Ju lutem mė vishni hixhabin...! Une ,duke u munduar ta qetėsoj,i thoja qė,mė parė tė shkojmė nė shtėpi,pastaj shohim dicka tė pėrshtashme qė ta veshėsh.Por ajo kėmėguli deri s i gjetėm njė fustan dhe njė shami,me tė cilat u mbulua dhe nuk doli jashtė deri sa veshi hixhabin.Por,sa dolėm jashtė,njė makinė me shpejtėsi e pėrplasi dhe si rezultat vdiq nė vend.

Pendohu tani, o Moter para se tė vije Dita e Kijametit ku do tė dėshiron tė pendohesh,por nuk do tė mundėsh.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:29


Ai piu per ilac...

Fudail bin Ijjadi (r.a.) transmeton: ' erdha para shtratit te vdekjes te njerit nga nxenesit e mi dhe i thashe qe ta shqiptonte Shehadetin,por ai nuk e shqiptonte dot.pastaj i thash se e kam plotesuar obligimin ndaj tij dhe e lash duke qare.pas njefare kohe pashe ne enderr se ate po e terhiqnin zvare drejt Zjarrit.i thash: I mjeri ti,pse te la dituria jote? mu pergjegj: o mesuesi im,une vuajta nga nje semundje kronike,per te cilen u keshillova me nje mjek.ai me keshilloi te pija nga nje gote vere ne vit;perndryshe gjendja ime nuk do te permiresohej.prandaj kam praktikuar pirjen e nje gote vere ne vit,si ilac.
Atehere pra,nese kjo eshte gjendja e nje personi qe ka pire vere per ilac,cfare do te jete gjendja e personit qe pi per arsye tjera? e lusim All-llahun qe te na fale dhe te na ruaje nga sprovat!

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:29


Prej kishes ne xhami dhe prej xhamise ne varr

Paqa dhe meshira e Allahut qofshin mbi ju!
U takuam me Shejhun ne nje hotel te Mekes se nderuar.Patem shkuar t'a benim Umren.Filluam te bisedonim per shume te krishtere qe koheve te fundit jane duke e pranuar Islamin.Cdo jeri prej nesh fliste atė qe e dinte apo kishte lexuar prej ngjarjeve te tilla.

Ajo qe vlen per t'u permendur ne kėtė kontest ėshtė se ky shejh na tregoi nje tregim shume interesant.Ishte takuar me nje imam te Tarablus-it ne Libi dhe e kishte njoftuar per tregimin ne vijim:

Isha duke u pregaditur per t'a falur namazin e sabahut kur jam mu afrua nje njeri dhe me tha: Dua te behem musliman!
I thashe :Ti..Po kush je ti,nga je ti,si,cfare,kur…
Dua t'a pranoj Islamin,a mund te me ndihmosh-ia ktheu njeriu.
I thashe: Ne rregull.Thuaji dy shehadetet Eshhedu En La Ilahe Il-La Allah Ve Eshhedu Enne Muhammedun Resulullah ( Deshmoj dhe deklaroj se nuk ka zot tjeter perveq Allahut dhe deshmoj dhe deklaroj se Muhammedi ėshtė rob dhe i derguari i Allahut),pastaj ia mesova formen e pastrimit dhe i thashe : Shko pastrohu! Pasi qe te pastrohesh dhe te marresh abdes,eja qe te falesh me ne.I thashe: Une do te pres!

U fal namazi. U kthye imami por nuk e pa njeriun dot.Pasi u ben gati per te shkuar imami shikonte ta gjente njeriun kur ja ne te dalur nje djalosh e lajmeroi se nje njeri i zi kishte rene i vdekur ne vendin e marrjes se abdesit.Kur shkoi imami pa se vertet ai ishte dhe kishte mbetur ne vend i vdekur.

O Zoti yne! Sa vdekje e mire… O Zoti yne! Sa vdekje e mire…
Ky njeri i zi ishte i krishtere dhe punonte afer xhamise.Ky tregim ėshtė i vertete dhe ka ndodhur ne vitin 1974.Xhenazen e tij e kishin percjellur shume vellezer muslimane.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:30


"ngjarje e ndodhur para 100 vjetesh ,,,burri alkolist si u shendrua ne shehid,,nga motra prej shqipnie merjem,, nje mas#@!--)a hindus shkruajti liber''imoraliteti i muhammedit a.s...Dhe per nje dite u shiten te gjithe librat.U shqetesuan muslimanet e u mblodhen 100 mije ne qender te qytetit.E degjoi nje #@!--)rocier ngjarjen dhe tha..sot per mua ska shtepi,,pyeti per hindusin dhe u ngjit ne shtepine e tij e i preu cdo gjymtyre gjuhen te paren.Ekapen dhe e denuan me i prer koken,pas 20 ditesh,,,

Evizitojn #@!--)rocierin dijetaret e botes dhe vete imami i qabes.E kryetari i vendit i thot..mohoje muhamedin e une do te ndihmoj,,#@!--)rocieri gjithe jeten kishte pire alkol e sfalej.Filloi namaz ne burg,dhe e nxjerrin ne gjygj,kerkon te fale 2 rekat namaz,e kryetari i thote prape mohoje.Ai i tha..-o burracak,isha pijanec,asnje pune nuk bera te mire ne jeten time,po kurre sdo lejoj qe profetin tim tma poshteroj kush,,-Ne ender i kish dale profeti e i kish then-EJA te une.Ja pren koken dhe populli e varrosi ne qender te qytetit dhe ja shenuan emrin shehidi,kjo para 100 vjetesh,Sot e vizitojne varrin e tij dhe bejne dua per te,Ishte me *****arai...e nje musliman i bleu shtepine me te bukur ne qytet,dhe ja martoi vajzat e tij ,,burrat e vertet..."

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:30


DASHURIA DHE KOHA!

All-llahu i madhėrishėm nė Kur'anin fisnik thotė: "Betohem nė kohėn!" (Asr, 1)

Njėherė nė njė ishull jetonin tė gjitha llojet e ndjenjave: lumturia, mėrzia, dituria dhe dashuria. Njė ditė tė gjithėve ju njoftuan se ishulli do tė fundoset dhe tė gjithė ndėrtuan aniet e shpėtimit pėrveē dashurisė. Dėshiroj tė mbetet deri nė momentin e fundit.

Kur ishulli gati u fundos dashuria vendosi tė kėrkoj ndihmė: Pasuria kaloi pranė saj nė njė anije tė madhe.

Dashuria e pyeti:

"Pasuri, a mė merr me vete?"

"Jo, nuk mundem" u pėrgjigj pasuria. "Kam aq shumė ar dhe argjend nė anije, sa qė nuk ka vend pėr ty".

Dashuria e luti mėrzinė qė ta marrė:

"Mėrzi mė merr me vete nė anijen tėnde!"

"Oh dashuri, aq jam e mėrzitur, dhe mė duhet tė jem vetėm".

Lumturia kaloi pranė dashurisė por meqė ishte aq e gėzuar nuk e dėgjoi fare thirrjen e dashurisė.

Papritmas, dikush pėshpėriti:

"Eja dashuri, unė do tė marrė." Ishte ky njė plak i moshuar.

Aq e lumtur dhe e gėzuar dashuria harroi ta pyes plakun se ku po shkojnė. Kur arritėn nė vendin e caktuar plaku shkoi rrugės sė tij. E vetėdijshme sa i kishte borxh plakut dashuria e pyet njė dijetar:

"Kush mė ndihmoi dhe shpėtoi?"

"Ishte koha" u pėrgjigj dijetari

"Koha?" u habit dashuria. "pėrse mė ndihmoi ajo?"

Dijetari qeshi dhe me urtėsi iu pėrgjigj:

"Sepse vetėm koha ėshtė e aftė tė kuptoj vlerėn e vėrtetė tė dashurisė".

Muhammedi, a.s. e kishte dėrgua njė njeri nė udhėtim i cili shokėve tė tij ju kishte bėrė imam gjatė namazit dhe e fillonte dhe mbaronte namazin me kaptinėn Ihlas (Kul Huvull-llahu). Kur u kthyen i treguan pėr kėtė Pejgamberit a.s. i cili tha:

"Pyeteni, pėrse ka vepruar kėshtu"

Ata e pyetėn dhe ai u pėrgjigj:

"Sepse kjo ėshtė kaptinė e atributeve tė Gjithėmėshirshmit dhe unė e dua ta lexojė"

Pejgamberi a.s. tha:

"Lajmėroni se edhe All-llahu e donė atė!" (Transmeton Aisha, shėnon Buhariu)

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 19-1-2010 nė 07:30


Zoti, e keqja dhe pyetjet e pakėndshme!

Profesori i universitetit u bėri studentėve kėtė pyetje: "A krijoi Zoti ēdo gjė qė ekziston?" Njė student me guxim u pėrgjigj: "Po, Zoti krijoi ēdo gjė qė ekziston." "Zoti krijoi ēdo gjė?" pyeti edhe njėherė profesori.

"Po, profesor." u pėrgjigj studenti. Profesori vazhdoi pastaj: "Nėse Zoti krijoi ēdo gjė, atėherė krijoi edhe tė keqen. Meqė e keqja ekziston dhe duke marrė parasysh principin qė si na pėrcakton ēfarė tė punojmė, atėherė Zoti ėshtė i keq! Studenti heshti, ndėrsa profesori pėrplot ego konstatoi dhe argumentoi edhe njėherė qė ajo qė besojnė tė krishterėt nė realitet ėshtė mit. Studenti tjetėr ngriti dorėn dhe kėrkoi ta pyet diē profesorin. "Natyrisht" u pėrgjigj profesori . . .

Studenti u ngrit dhe tha: "Profesor a ekziston tė ftohtėt?"

"Ēfarė pyetje ėshtė kjo? Natyrisht qė ekziston. A nuk e ke ndier kurrė tė ftohtė?" Studentėt u ēuditėn nė pyetjen e kolegut. Studenti u pėrgjigj:

"Nė realitet, profesor tė ftohtėt nuk ekziston. Sipas ligjeve tė fizikės, atė qė ne e mendojmė tė ftohtė, nė realitet ėshtė mungesė e nxehtėsisė. Secili trup ose objekt sipas studimeve ka ose transmeton energjinė, ndėrsa nxehtėsia ėshtė ajo qė trupi ka ose transmeton energjinė. Zeroja absolute d.m.th. mungesė totale e nxehtėsisė, tė gjitha gjėrat bėhen inerte dhe tė paafta pėr reaksion nė kėtė temperaturė. Ftohtėsia nuk ekziston. Ne e kemi krijuar kėtė fjalė qė tė pėrshkruajmė si ndihemi nėse nuk kemi nxehtėsi.

Studenti vazhdoi me pyetje: "Profesor a ekziston errėsira?" Profesori u pėrgjigj: "Natyrisht qė ekziston."

Studenti nė kėtė vazhdoi: "Pėrsėri e keni gabim profesor, as errėsira nuk ekziston. Errėsira nė realitet ėshtė mungesė e dritės. Dritėn mund ta studiojmė, por errėsirėn jo.

Nė realitet mund tė shėrbehemi me prizmėn e Njutonit qė tė zbėrthejmė dritėn e bardhė nė shumė ngjyra dhe tė studiojmė gjatėsitė e ndryshme valore tė dritės nė secilėn ngjyrė.

Nuk mund ta masim errėsirėn. Rrezja mė e rėndomtė dritės mund tė depėrtojė nė botėn e errėsirės duke e ndriēuar atė. Si mund ta dini sa ėshtė e errėt njė hapėsirė e caktuar? Duke matur sasinė e dritės prezente. A nuk ėshtė kjo e saktė? Errėsira ėshtė term qė njerėzit e pėrdorin qė tė pėrshkruajnė ēfarė ndodh nėse nuk ka dritė."

Nė fund, studenti pyeti: "Profesor a ekziston e keqja?" Tani diē mė i sigurtė profesori u pėrgjigj: "Natyrisht siē kam theksuar mė parė. E shohim tė keqen pėr ēdo ditė. Mė sė shumti nė shembujt e pėrditshėm tė njerėzve tė panjerėzishėm ndaj tjerėve . . . nė krimet dhe dhunėn nė tėrė botėn. Kėto manifestime nuk janė asgjė pėrveē se e keqja."

Nė kėtė studenti u pėrgjigj: "Profesor, e keqja nuk ekziston, ose sė paku nuk ekziston nė vete. E keqja thjeshtė ėshtė mosprezenca e Zotit. Mu sikur errėsira dhe tė ftohtėt, kėto janė terme qė njerėzit i kanė krijuar tė pėrshkruajnė mungesėn e Zotit. Zoti nuk e krijoi tė keqen. E keqja nuk ėshtė sikur feja dhe dashuria tė cilat ekzistojnė mu sikur qė ekziston drita dhe nxehtėsia.

E keqja ėshtė pasojė e asaj qė ndodhė kur nė zemrėn e njeriut nuk paraqitet dashuria e Zotit. Mu sikur ftohtėsinė qė e pėrjetojmė nė mungesė nxehtėsie, ose errėsirėn qė e pėrjetojmė nė mungesė tė dritės." Profesori u ulė pa fjalė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1    3    5  ..  9

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11