Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1  2    4  ..  9
Autori: Subjekti: ( Tregim islam)

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:47


Qė tė mė dojė burri im…

Njė grua shkoi te njė dijetarė duke menduar se ai ėshtė magjistar dhe kėrkoi nga ai qė ta bėjė njė magji, me tė cilėn pastaj burri i saj do ta dojė atė mė shumė se ēdokush nė botė qė e don gruan e tij.
Por, ai duke qene dijetarė dhe edukatorė i tha asaj: Ti po kėrkon njė gjė qė nuk ėshtė e lehtė, po kėrkon njė gjė qė ėshtė shumė e madhe. A do tė jeshė e gatshme tė bartėsh ēdogjė me te cilen do tė ngarkoj?

- Ajo tha: Po.
- I tha: Dėshira yte nuk mund tė plotėsohet, pėrveē nėse me bjen njė qime nga qafa e luanit.
- Tha: Luanit?!
- Tha dijetari: Po.
- Tha ajo: Si mund ta bėjė kėtė pasiqė luani ėshtė egėrsirė dhėmbėshkyese dhe mund tė me mbytė, a nuk ka ndonjė zgjidhje mė tė lehtė dhe mė tė sigurtė?
- I tha asaj: Nuk mund tė plotėsohet dėshira yte, qė tė tė dojė burri aq shumė, pėrveē nėse e bėn kėtė. Por, ti mendo mirė se mund tė gjeshė zgjidhje tė pėrshtatshme qė t'ia arrijsh kėtij qėllimi.
U kthy gruaja, dhe filloi tė mendojėe si ta arrijė kėtė, por vėshtire t'i gjente vetės zgjidhje. Atėherė u takua me disa gra, tė cilave u besonte dhe nga tė cilat dilte dituri dhe urtesi. Njėra prej tyre i tha, se luani mund tė tė kafshojė vetėm kur ėshtė i uritur, andaj ti ushqeje mirė dhe ngope me mish, qė pastaj tė jeshe e sigurtė prej demit te tij.
E mori gruaja kėtė kėshille, mbushi qeset me mish, dhe u nis rrugės pėr tė realizuar dėshiren. Filloi nga larg t'ia hedh mishin luanit, derisa dita ditės duke iu afruar pak nga pak, arriti qė tė qėndroj pėrballe luanit, duke mos pasur dem nga ai, pasiqė ai nuk dyshonte nė dashurine dhe mirėsine e saj, dėrisa filloi t'ia perkdhele koken, dhe arriti qė tė marrė njė qime prej qafės se tij.
Pasi e mori ate, filloi mė tė shpejtė dhe pėrplot gėzim, tė kthehet tė dijetari pėr tė cilin mendonte qė ėshtė magjistar, qė t'ia jep qimen dhe ta realizon ėndrren e saj, e ta perfitojė zemrėn e burrit tė saj njėherė e pėrgjithmonė.
Kur e pa dijetari qimen qe ia kishte sjelle ajo, e pyeti:
- Ēka bėrė... si arrite deri te kjo qime?
- Ajo iu pėrgjigj: Sė pari kam pėrdorė metode tė logjikshme dhe shumė te pėrshtatshme, derisa ia zbuta zemrėn luanit, e pastaj gradualisht, me durim tė shumtė, dhe me mund maksimal.
Kur i dėgjoi dijetari fjalėt e saj, tha:
- Oj robėreshe e All-llahut, burri yt nuk ėshtė asnjėherė me i ashper dhe me i egėr se luani, andaj pėrdore ndaj burrit tend metoden qė ke perdorė ndaj luanit ,zbutja dhe pėrfitoja zemrėn atij ,ashtu siē ia fitove luanit, e pastaj jep mund dhe duro, do tė fitosh atė qė ke kėrkuar.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:48


A tė ka vdekur prindi?

Njė mik i imi mė tha: a tė ka vdekur prindi? Vallė, i ke patur kėto ndjenja mė herėt..?

Nėse nuk ke patur ndjenja tė kėtilla mė herėt, eja ti pėrshkruaj…

Pėr njė ēast dhe moment humbet nga jeta yte ai qė ishte shkak pėr jetėn tėnde, humbet dhe le pas vete me qindra kujtime qė ta mbushin mendjen dhe zemrėn. Humbet befasisht, pa paralajmėrim. Kėshtu vazhdimisht ban vdekja, vjen nė befasi dhe nuk ban dallim mes tė madhit dhe tė voglit.

Bėrtasim pėr lajmin e mėrzitshėm se na ka vdekur baba, madje edhe nuk na besohet se kjo ka ndodhur. Ishte me mua para disa ditėve, flitnim me te pėr martesėn, shtėpinė, familjen. Ai e mbushte shtėpinė me gėzim dhe qeshje me komentet e tija komike.

I dashuri vėlla, ajo qė nuk e di, ndoshta edhe e di, mirėpo e injoron, ėshtė fakti se tė gjitha krijesat nuk e kuptojnė vlerėn e asaj qė e posedojnė pėrpos se kur ta humbin, andja edhe ti nuk do ta kuptosh vlerėn e babės tėnd, pėrpos se kur do ta humbish, mos dhashtė Zoti, atėherė tė rikthehen kujtimet me te dhe i parashtron vetes njė pyetje, por e cila bartė me vete zhurmėn e mija topave nė mendjen dhe qenien tėnde…

Vallė vdiq e shkoi duke qenė i kėnaqur me mua?

Vallė, i ka marrė me vete gabimet dhe sjelljet e kėqija tė mija apo mi ka falur me zemrėn e tij tė mėshirshme, zemrėn e prindit, i cili nuk bartė urrejtje dhe mllef pėr bijtė e tij ēkado qė i bėjnė ata?

Nėse mi ka falur, si ta dijė kėtė gjė?

A kishte qenė e mundshme tė arrija grada mė tė larta te ai?

E nėse nuk mi ka falur gabimet dhe sjelljen e keqe time, e i ka mbetur diēka nė zemrėn e tij ndaj meje, si ta dijė kėtė gjė?

A kam mundėsi tė shpaguaj kėtė mėkat?

Kėtu pėrfundoi fjala e mikut tim, nuk mundi tė vazhdojė bisedėn e tij, sepse e kaploi vaji, kurse unė e shikoja me dhembshuri, sepse kjo fatkeqėsi ishte shumė e rėndė pėr te.

Nė kėtė moment mu kujtua Ijas ibėn Muaviu, i cili kur i vdiq e ėma qau, e i thanė: pse po qanė? Tha:

(ßĒä įķ ČĒČĒä eŻŹęĶĒä eä ĒįĢäÉ ŻeŪįŽ ęĒĶĻ ęÅäķ įeŃĢę eįĒ ķŪįŽ ĒįĀĪŃ ĶŹģ eĻĪį eäĒ ę eČķ ÓęķÉ Åįģ ĒįĢäÉ)

"Kisha tė hapur dy dyer tė xhennetit, e mu mbyll njėra, kurse shpresoj qė mos tė mė mbyllet edhe tjetra, derisa tė hyjmė unė dhe babi im bashkė nė xhennet".

Nė kėto ēaste mu kujtuan edhe shumė tregime tė muslimanėve tė parė dhe bamirėsia e tyre ndaj prindėrve tė vet.

Memuni thotė se nuk ka pa njeri mė bėmirės ndaj babės sė vet se sa Fadl ibėn Jahja. Vazhdon nė bisedėn e tij dhe na e sjell kėtė tregim:

"Babai i tij ēdo herė merte abdest me ujė tė nxehtė. Kur hynė nė burg, nė njė natė tė ftohtė, gardiani, rojtari i burgut, nuk u lejoj qė tė fusin dru nė qeli. Kur ra nė gjumė babai i Fadlit, ai e mori enėn e ujit dhe e vėndoi mbi llambė dhe ashtu qėndroi deri nė mėngjes. Kur u zgjua babai i tij nė mėngjes i mundėsoi tė merte abdest me ujė tė ngrohtė. Natėn e ardhshme kujdestarėt e burgut e larguan edhe llambėn, atėherė Fadli e mori enėn e ujit dhe e futi nėn rrobat e tija dhe e vėndoi nė bark qė ta nxeh ujin me ngrohtėsinė e barkut, duke duruar kėshtu tė ftohtin e ujit dhe kohės".

Vėlla i dashur ja edhe njė tregim, i cili e shtyri tė qanė Omerin, radijall-llahu anhu, dhe ata qė ishin pėrreth tij…

Nė disa libra tregohet se Umeje Kenaniu ishte i pari i fisit tė vet, kishte njė djalė qė e kishte emrin Kilab. Ata kishin bėrė hixhret nė Medinė nė kohėn e Omerit, radijall-llahu anhu. Ata qėndruan njė kohė nė Medinė dhe u njoftuan mirė me banorėt e Medinės dhe shokėt e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem. Nė njė takim me shokėt e Muhammedit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, Kilabi u parashtroi pyetjen:

Cila ėshtė vepra mė e mirė nė Islam?

I thanė: xhihadi nė rrugė tė All-llahut.

Kilabi shkoi te Omeri, radijall-llahu anhu, duke kėrkuar pjesmarrje nė ndonjė luftė. Omeri, radijall-llahu anhu, e dėrgoi me ushtrinė muslimane nė persi. Kur mori vesh babai i tij, e kapi pėr qafe e i tha: mos i le vet prindėrit e tu pleq dhe tė dobėt. Ata tė kanė rritur kur ishe i vogėl, e tani kur ata kanė nevojė pėr ty, ti do ti lėsh?

U tha: do t'ju lė vet pėr njė vepėr, e cila ėshtė mė mirė pėr mua.

Pasiqė mori pėlqimin e prindėrve doli me ushtrinė islame. Mirėpo kthimi i tij u vonua shumė kohė.

Babai dhe nėna e tij njė ditė ishin tė ulur nėn hijen e njė hurme tė tyre dhe ndėrkohė erdhi njė pėllumbė nė folen e vet dhe lozte dhe argėtohej me zogun e vet. Kur pa plaku kėtė pamje qau, qau edhe plaka. Ndėrkohė babait iu dobėsua shikimi.

Pasiqė kthimi i djalit nga kjo detyrė u vonua shumė shkoi te Omeri, radijall-llahu anhu, nė xhami e i tha: "Omer, pasha All-llahun, nėse nuk ma kthen sa ma shpejtė djalin tim do tė lutem kundėr teje nė Arafat".

Omeri, radijall-llahu anhu, menjėher u shkroi komandantėve tė vet qė ta kthejnė kėtė djalė te prindėrit e vet. Kur u kthya djali nga luftimet hyri te Omeri, radijall-llahu anhu, e Omeri e pyeti: cila ka qenė vepra mė e mirė qė ke bėrė ndaj prindėrve tuaj?

Tha: ēdo herė i jepja pėrparėsi atyre dhe ia kryeja tė gjitha nevojat e tyre. Kur doja tė mjelja pėr ta qumėsht shkoja nė ahėr tė deveve, shikoja devenė me mė shumė qumėsht, e rehatoja dhe e leja qė tė pushojė, pastaj ia laja sisėt derisa tė ftoheshin, pastaj e mjelja e ua jepja qė ta pinė.

E thirri Omeri, radijall-llahu anhu, babain e tij. Kur erdhi, i kėrrysur, i ligėshtuar, me shikim tė dobėt, dhe hyri te Omeri, Omeri, radijall-llahu anhu, i tha: si je Ebu Kilab?

Tha: si mė sheh, kryetar i muslimanėve.

Tha: ēka kishe dashtė mė sė shumti sot?

Tha: asgjė nuk dua sot, asnjė lajm nuk mė gėzon dhe asnjė e keqe nuk mė ērehaton.

Omeri i tha: asgjė, asgjė.

Tha: po, do tė kisha dashur qė Kilabi, djali im tė ishte kėtu afėr meje, tia marr erėn dhe ta pėrqafi para se tė vdes.

Qau Omeri, radijall-llahu anhu, dhe i tha: do tė arrishė atė qė do me lejen e All-llahut.

Omeri, radijall-llahu anhu, e urdhėroi Kilabin qė tė shkojė dhe tė mjelė qumėsht nga deveja pėr babain e vet, ashtu sikurse bėnte para se tė dilte nė luftė dhe tia sillte. Kur ia solli qumėshtin Omerit dhe Omeri kėtė qumėsht ia dha Ebu Kilabit duke i thėnė: pie kėtė. Kur e afroi buzėn e tij afėr pjatės qė ta pinte tha: O kryetar i muslimanėve, pasha All-llahun, jam duke marrė erėn e duarve tė Kilabit. Omeri, radijall-llahu anhu, qau e tha: ja ku e ke Kilabin, ta kemi sjellur nga lufta. U ngrit shpejt e pėrqafi djalin e tij dhe e shtėrngoi fortė duke qajtur, kurse edhe Omeri me ata qė ishin tė pranishėm qanin. Pastaj Omeri, radijall-llahu anhu, tha: Djali im, kujdesu pėr prindėrit dhe nė bamirėsi ndaj tyre bėn xhihad sa tė jenė gjallė, e pastaj kujdesu pėr veten tėnde pas tyre.

Eja, vėllau im i dashur, nxito dhe sillu mirė me prindėrit tuaj, ji sikur kėta kolosė tė mėdhenjė, para sė tė gdhimė ndonjė ditė para fatkeqėsisė sė befasishme, e njerėzit pėrreth tė na thonė: All-llahu tė dhashtė sabrin dhe tė pėrpjektė me tė nė xhennet, se tė ka vdekur baba…


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:48


KĖSHTU MĖ KA NDODHUR

Guximi qėndron tek buzėqeshja

Stela Cufaj... guximi qėndron tek e buzėqeshura, atėherė kur zemra qan. N.q.s bota tė jep 1000-arsye pėr tė qarė, t’i jepi 1001 arsye pėr tė qeshur, sepse nuk ka natė aq tė gjatė e tė errėt qė tė ndalojė lindjen e diellit.

Isha vetėm 5-vjeē kur babai im vdiq nė njė aksident rrugor. U rrita me nėnėn time ortodokse dhe katėr motrat e mia. Qė fėmijė ne frekuentonim kishėn, e kjo na tėrhiqte tej mase. Vitet kalonin, e unė gjithmonė e mė shpesh shkoja atje, sepse doja tė ndieja praninė e Zotit, kėrkoja dashurinė e tij, qė tė mė shėronte plagėn e zemrės, plagėn e njė jetimeje tė vogėl. Kėrkoja Zotin, praninė e tij, ēdo natė, ēdo sekondė, por nuk e gjeja dot…

Kur mbarova klasėn e 8-tė, u largova nga Shqipėria pėr nė Kosovė, qė tė studioja piano. Nė atė vend mbizotėronte Islami dhe mua m’u deshėn muaj qė tė gjeja njė kishė. Atje shkoja shumė shpesh, madje drejtoja grupin e fėmijėve dhe bėja studim bible. Nė shkollė ēdo gjė shkonte mirė. Nė klasė kisha edhe njė shoqe qė bėnte jetė tė ē’thurur, por qė ndryshoi totalisht, u kthye nė besimtare myslimane, qė shpeshherė mė dukej mė e pastėr se qelibari, madje filloi tė mė kritikonte ēdo ditė pėr veshjen time, qė linte pėr tė dėshiruar…

Ditėt kalonin dhe nė brendėsi tė shpirtit tim ndieja shumė trishtim, nuk kishte net qė s’qaja, ndieja njė boshllėk, qė s’dija ē’emėr t’i vija, thjesht kėrkoja praninė e Krijuesit, Zotit tė gjithėsisė, qė shpesh e akuzoja pėr humbjen e babait tim, doja qė atė dhembje dhe atė boshllėk qė ndieja tė ma plotėsonte Ai. Derisa njė mėngjes, hap sytė dhe pa vetėdije pėshpėrit “ALLAHU XHELESHANUHU”. Ishte hera e parė qė e thosha kėtė fjalė, qė kuptimin nuk ia dija, thjesht kisha njohuri qė ishte fjalė e myslimanėve. Pėr kėtė e mora veten shumė inat, mė dukej sikur kisha bėrė njė mėkat tė madh dhe s’ia tregoja askujt. Gjatė pushimeve tė verės kthehesha nė Shqipėri. Atje takoja shokun tim tė ngushtė X, qė mė dashuronte qėkur ishim fėmijė, por qė unė s’ndieja gjė pėr tė. Ai ishte ortodoks dhe rridhte nga njė familje me traditė tė tillė. Por njė ditė tė bukur vere, tek po dilnim bashkė, ai ndalon dhe mė thotė qė kishte pranuar Islamin. Unė fillova ta kritikoja, t’i lutesha qė tė kthehej prapė i krishterė, pėr hir tė dashurisė qė ndiente pėr mua, por ishte e kotė. Nė mendjen time thura njė sakrificė nė emėr tė fesė, duke i propozuar atij, qė do tė pranoja tė lidhesha me tė vetėm n.q.s ai do tė kthente prapė fe. Pėrgjigjja e tij ishte negative. Refuzimi i tij mė bėri shumė pėrshtypje. Ishte e pamundur nga ana ime tė konceptoja “JO”-nė e tij pėr hir tė fesė islame. Kjo mė bėri qė tė dilja akoma mė shpesh me tė, e ai ēdo minutė mė fliste pėr Islamin, pėr pastėrtinė dhe mrekullinė e tij, por unė vetėm e kundėrshtoja, e ofendoja atė fe qė rrezatonte nė sytė e tij blu. Veshėt e mi nuk dėgjonin dot fjalėn ALLAH, MUHAMED, edhe pse gjatė gjithė kohės rreth tyre flisnim. Kaluan kohė dhe unė pranova tė lidhesha, edhe pse nė mendjen time thurja vetėm plane negative. Kur dilja me tė, vishja gjėrat mė ekstravagante, qė ai tė ndihej keq pėrpara shokėve tė tij myslimanė dhe tė mos shkonte nė xhami. Kur vinte koha e namazit, mundohesha tė dilja xhiro sa mė larg, me shpresė qė ai tė harronte tė shkonte nė xhami, por nė mė tė shumtėn e rasteve plani im dėshtonte dhe detyrohesha tė shkoja me tė dhe ta prisja nė oborrin e xhamisė. Ndonjėherė hyja dhe i shikoja me kuriozitet tek faleshin. Shpirti im filloi ta admironte mėnyrėn se si ata adhuronin Zotin.

Dalėngadalė zemra ime po zbutej, po pranonte ēdo kusht tė fesė islame, por mundohesha ta mposhtja egoizmin me gjithė forcėn time. Brenda meje po zhvillohej njė luftė, mundohesha ta ruaja me fanatizėm tė qenurit e krishterė, por dėshtoja. Kėshtu vazhduan gjėrat pėr njė kohė tė gjatė, derisa njė mbrėmje, tek po qėndroja pėr darkė, tek motra ime e martuar, mė zunė sytė njė libėr qė shkruante KURAN. Nuk e di se ēfarė pata, por ai libėr, qė deri dje e urreja, atė natė mė tėrhoqi si njė magnet, si tė ishte forca hyjnore qė mė rrėmbeu. S’e kuptova si e mora nė dorė pėr ta lexuar. Nga sytė e mi filluan tė dilnin lot, aq shumė, saqė nuk po kontrolloja dot veten. Zemra sa s’mė dilte nga kraharori dhe dridhesha e tėra para fjalėve qė lexoja. Atė natė pėrjetova njė mrekulli nė shpirtin tim. Gjeta atė qė kisha kėrkuar pėr vite me rrallė, praninė e Zotit... Mė dukej sikur e kisha kudo rreth meje. Atė natė ndjeva shumė pastėrti... thashė edhe shehadetin, qė e kisha dėgjuar me qindra herė nga shoku im. Ditėn, qė u ktheva nė Durrės, shkuam bashkė nė xhami, por kėsaj radhe jo pėr t’u tallur, jo pėr ta bėrė tė ndihej keq, por pėr tė adhuruar Krijuesin e gjithėsisė, Allahun. Unė shikoja lėvizjet e tė tjerėve dhe veproja nė tė njėjtėn mėnyrė, vura ballin dhe hundėn time kryelartė nė tokė pėr tė adhuruar Zotin dhe s’kishte ndjenjė mė tė bukur. Me shokun tim bėra fejesėn pa dijeninė e familjeve. I fejuari im mė bleu dhe rrobat e faljes nė Turqi, tė cilat i lija nė njė cep tė xhamisė, ku dhe falesha fshehur, pa dijeninė e familjes. Nxirrja njė mijė justifikime pėr tė dalė nga shtėpia me pretekstin pėr tė bėrė “xhiro”. Muajin e Ramazanit e agjėroja fshehur, derisa mami mė zbuloi. Ajo kastile nuk gatuante gjatė ditėve qė unė agjėroja, madje dhe njė e afėrme e jona mundohej tė mė fuste nė gojė ushqimet e mia tė preferuara. Mami gjatė gjithė kohės ofendonte tė fejuarin tim, duke e quajtur atė fajtor pėr “mėkatin” qė kisha bėrė. Ambienti nė familjen time bėhej i padurueshėm, ēdo orė mami shante myslimanėt, madje kur dėgjonte lajmet nė TV pėr luftėrat qė po bėheshin, mė zgjonte me nofkėn “kamikaze e vogėl” dhe mė thoshte: “Shiko ēfarė bėjnė vėllezėrit e tu.” Unė i shpjegoja qė Islami ėshtė paqe dhe besimtarėt e vėrtetė nuk bėjnė kurrė gjėra tė tilla.

. . .

Tani gjėrat kanė ndryshuar shumė. Gjatė muajit tė Ramazanit mami gatuan pėr mua dhe shoqet e mia qė ftoj pėr iftar. Por prapė dua tė them qė duhet tė kemi kujdes, sepse veprimet tona, tė myslimanėve, janė gjithmonė nė qendėr tė vėmendjes dhe njerėzit rreth nesh janė nė gatishmėri pėr tė na kritikuar edhe pėr gabimet mė tė vogla. Lus Allahun qė t’ia hapi zemrėn ēdo qenieje njerėzore, t’i udhėzojė nė rrugė tė drejtė, ashtu siē bėri me mua. Dhe mos harroni, besimtare dhe besimtarė, qė guximi qėndron tek e buzėqeshura, atėherė kur zemra qan. N.q.s bota tė jep 1000-arsye pėr tė qarė, t’i jepi 1001 arsye pėr tė qeshur, sepse nuk ka natė aq tė gjatė e tė errėt qė tė ndalojė lindjen e diellit.

Allahu na bashkoftė tė gjithėve nė xhenet! Amin


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:49


Letėr prindėrveSecili prind, pa dyshim dėshiron qė fėmiu i tij tė jetė i shkėlqyeshėm nė shkollė, i jep shpresė dhe i premton se do t'ia plotėsoj dėshirat nėse i kalon me sukses provimet, ndėrsa e qorton dhe kėrcėnon nėse nuk i kalon ato. Shpesh me lutje I drejtohet Allahut pėr sukses tė fėmiut tė vet duke e bėrė stabil e mendjemprehtė. E tėrė kjo ėshtė njė ndjenjė e natyrshme e kultivuar te secili njeri.

Por, ti baba qė rrezaton me dashuri dhe ndjenja, brengosesh shumė pėr shkollimin e fėmiut tėnd, pėr ardhmėrinė e tij nė kėtė botė kaluese. Ndjenė pėrgjegjėsi pėr fėmiun tėnd, por a thua brengosesh edhe pėr ēfarė do bėhet me atė pas vdekjes sė tij, ashtu siē po brengosesh pėr qetėsinė dhe lumturinė e tij nė jetėn e kėsaj bote?! Brenga jote, i dashur baba, i ėshtė pėrkushtuar diturisė sė kėsaj bote kalimtare, ndėrsa ke anashkaluar botėn tjetėr qė ėshtė e pėrhershme. Je preokupuar rreth fėmiut, rreth kreacionit tė lumturisė sė tij mė tė mirė ndėrsa ke lėnė anash jetėn e tij pas vdekjes. Ia ndėrton shtėpinė prej betoni, ndėrsa ia mėnjanon pallatet e Ahiretit me margaritarė, smerald dhe koral.

Anon, shpreson. pėr mė tė mirėn e mundshme qė djali njė ditė tė bėhet mjek ose inxhinier, pilot ose ushtarak e tė ngjashme. O Zot i dashur, po tė gjitha kėto dėshira janė tė lidhura pėr kėtė botė! Pėrpjekje dhe luftė pėr kėtė botė kaluese, ndėrsa anashkalim tė Ahiretit. Dua tė theksoj, se kjo pėr tė cilėn po flasė nuk ėshtė njė rast i rrallė, pėrkundrazi, kjo ėshtė me shumicėn e njerėzve. Ju pėrgatitni, punoni, i kushtoni vėmendje edukatės trupore tė fėmijėve, ndėrsa anashkaloni edukatėn shpirtėrore tė tyre, me tė cilėn do tė jenė tė lumtur nė kėtė dhe nė botėn tjetėr. Kjo ėshtė njė e vėrtet baba i dashur, dhe kėtė do ta argumentoj.

Paramendoje sikur fėmiu i juaj tė jetė vonuar nė provim. Si do tė shprehej tek ti dhe ndjenjat tuaja njė vonesė e tillė? Athua do tė mungonte pėrpjekja juaj pėr tė fituar nė kohė nė mėnyrė qė fėmiu tė arrij nė provim? Athua nuk do tė flesh edhe gjysmė i zgjuar, vetėm pėr tė mos u pėrsėritur i njėjti gabim nė provimin tjetėr? Pėrgjigja na detyron vetvetiu tė themi PO.!! Por, a je ndjerė njėjtė kur fėmiu i juaj nuk ėshtė zgjuar nė namazin e sabahut, ashtu siē je ndjerė kur ėshtė vonuar nė provim? Duke shpresuar se fėmiu juaj e ka dhėnė provimin, a nuk do tė interesoheshit pėr pyetjet qė ka pas dhe pėrgjigjet qė ka dhėnė ?! Po pėr ēėshtjet e fesė, a e keni pyetur ndonjėherė? A e keni pyetur a e ka falur namazin,apo jo? A e ke pyetur pėr shoqėrinė, me kėnd shoqėrohet? A e ke pyetur ku shkon kur del nga shtėpia? Kur kupton se fėmiu juaj ėshtė pėrgjigjur dobėt nė provim a ndjeni
shtrėngim nė gjoks dhe rritje tė brengės? Por kur kupton se fėmiu juaj ka lėnė disa vaxhibe dhe sunnete a e ndjeni tė njėjtin shqetėsim?! A nuk do tė frenosh vetėn nė plotėsimin e kėrkesave tė fėmiut tuaj? A nuk do tė ndėrpresėsh blerjet tepėr luksoze tė teknikės bashkėkohore, revistave tė llojllojshme etj.? Por ēfarė duhet tė ndėrmarrėsh, prind i dashur, kur ėshtė fjala pėr PROVIMIN qė nuk ka afat tjetėr e as nuk pėrsėritet? Fundi i kėtij PROVIMI mund tė jetė: ka kaluar ose ka mbet. Me mbet d.m.th. qėndrim nė Zjarr, na ruajt Allahu nga ky pėrfundim!

Atė ditė asgjė nuk i bėnė dobi, as diploma e tij, as pozita e lartė, as pasuria qė ka poseduar, kur t'i jepet libri i tij nė dorėn e majtė, dhe kur dėgjon zėrin kumbues: "Ndėrkaq kujt i jepen librat e veta nga e majta e tij, ai thotė: 'O i mjeri unė, tė mos mė jepej fare libri im. Dhe tė mos ditsha fare se ēka ėshtė llogaria ime. Ah, sikur tė kishte qenė ajo( vdekja e parė) mbarimi i amshueshėm pėr mua. Pasuria ime nuk mė bėri fare dobi. U hoq prej meje ēdo kompetencė imja." (El Hakka, 25-29)

Fama qė kam arritur nė shoqėri nuk mė bėnė dobi, as fuqia qė e kam pas, e as dituria dhe diploma e kėsaj bote! Ēdo gjė rrėnohet dhe bie nė harresė. Humbje dhe shkatėrrim, pa marrė parasysh a je mjek, inxhinier, pilot ose profesor. Nė atė botė je i lumtur ose i palumtur. Janė vetėm dy grupe, grupi i xhennetlinjėve dhe grupi nė dhembje dhe vuajtje pafund.

Mesazhi i kėsaj letre nuk ėshtė qė ta anashkalosh fėmiun tėnd duke lėnė anash, jo pėr Allahun! Por dėshirova tė ju pėrkujtoj qė tė keni brengėn pėr Ahiret, dhe tė pėrpiqeni pėr te.

Prindėr tė dashur !

Cili prej jush pėrpiqet qė fėmiut tuaj t'i japi edukimin fetar, t'ia mėsoj Kuranin dhe kuptimin e sunnetit? Pak janė nga ata qė e bėjnė kėtė. Mjerisht disa prindėr veprojnė siē thotė njė proverb arab: "Edhe malli ėshtė i keq, e edhe cungohet gjatė matjes." Ne i blejmė makinėn fėmiut dhe i sigurojmė vozitėsin personal. I bėjmė edhe shtėpinė e re dhe ia mbushim me ēdo gjė, bile edhe me ato qė janė tė ndaluara, qė do ta largojnė nga Allahu, pėrkujtimi dhe bindja ndaj Tij.!

Cili prej jush e shpėrblen fėmiun e vet pėr mėsimin pėrmendėsh tė njė kaptine nga Kurani fisnik, apo njė hadith tė Pejgamberit a.s.? Pak janė ata qė kanė bėrė njė veprim tė tillė. I lutemi Allahut qė t'i bekojė pėr aq pak qė kanė bėrė!

Disa prindėr i premtojnė fėmiut tė tij, se po e kaloj me sukses provimin do t'ia mundėsoj kalimin e momenteve mė tė bukura tė jetės nė ndonjė nga plazhet mė tė njohura detare tė botės. Ju premtojnė makinėn e tipit mė tė ri tė prodhimit,nėse e kryen vitin shkollor. Por, asnjėherė nuk ju kanė premtuar fėmiut tė vet, qė po e kreu me sukses vitin shkollor, ta dėrgon atė nė umre ose nė Medine, pėr ta vizituar Qabenė dhe qytetin ku punoi e veproi Muhamedi a.s. pėr njė periudhė tė caktuar. Atėherė, ēfarė pėrfundimi mund tė pritet pas tėrė kėsaj indiference dhe gjithė kėtyre lėshimeve nė edukatėn e fėmiut?! Padyshim qė pėrfundimi do tė jetė qė ky fėmijė nė vend tė Kuranit tė shfletoj revista, nė vend tė misvakut pėr dhėmb tė marrė cigaren. E tėrė kjo ka bėrė deri te paraqitja e njė gjenerate nė mesin tonė qė do tė ngjasonte nė kafshėt, siē qėndron nė Kuran: "Ata janė si kafshėt,
bile edhe mė tė humbur, tė tillė janė ata tė marrėt." (El A'rafė,179)

Nė edukatėn e fėmiut ėshtė me rėndėsi qė prindi tė mos anashkaloj brengėn pėr pėrkujdesjen e fėmiut dhe edukatėn e tij fizike, mirėpo, mė me prioritet ėshtė ndikimi i drejtė nė mendjen e zemrėn e tij pas vdekjes. Hapi i parė kah realizimi i kėsaj ėshtė tė pėrmirėsojmė vetveten. Duke e vendosur vetėn nė pozitė tė rregullt dhe duke jetuar nė pėrputhshmėri me rregullat e Allahut tė madhėrishėm, mund tė shpresohet me tė drejtė, siē pėrkujton i Lartėsuari,qė: " ... babai i tyre ka qenė njeri i mirė..." (El- Kehf, 82)

Pra, edukimi islam i fėmiut duhet tė jetė prioriteti ynė. Natyrisht, nuk ka pengesė nėse studiohet ndonjė shkencė e cila ėshtė e dobishme nė kėtė botė, por tė ndikoj qė tė anashkalohet bota tjetėr. I Lartėsuari e thotė bukur: "Dhe me atė qė tė ka dhėnė Allahu kėrko (ta fitosh) botėn tjetėr, e mos le mangu atė qė tė takon nga kjo botė." (El Kasas, 77)

Baba i dashur !

Frikėsohu Allahut pėr familjen tėnde, nga se ti tek Allahu je pėrgjegjės pėr ata. Frikėsohu Allahut qė pasi t'i ka dhėnė Ai nė besim, ti i ekspozohesh sprovave duke i lejuar shikimet e serialeve filmike, revista tė ndryshme pa fije turpi etj. Me kėto veprime ti e ke tradhtuar emanetin ndaj familjes sate. Pejgamberi a.s. ka thėnė: "Allahu do t'ia ndalojė Xhennetin njeriut i cili vdes, ndėrsa ka mashtruar ata qė i ka pasur nė mbrojtje (familjes ) pasi i ka pasur nė besim nga Allahu nė emanet."

Baba i dashur !

Do tė lutem tė marrish mėsim nga kėshilla e Llukmanit qė i dha tė birit qė e donte aq shumė dhe pėr tė cilin do tė jepte tėrė pasurinė. A thua pėrmbajtja e kėshillės sė Llukmanit ka #@!--)akter material? A thua e kėshilloi atė tė jepet pas lukseve tė kėsaj bote? Jo, asgjė nga kėto, por e ftoi nė vlerat qė janė shkak pėr njė jetė tė bukur duke e shpėtuar nga dėnimi i dhembshėm. E ndaloi duke e kėshilluar qė Allahut t'i bėj shok: "O djali im, mos i pėrshkruaj Allahut shok, sepse idhujtaria ėshtė padrejtėsia mė e madhe." (Llukman, 13)

Pastaj e kėshillon me namaz dhe duke kėrkuar tė bėhen veprat e mira dhe ndalohen tė kėqijat. Pastaj e kėshillon tė zbukurohet me #@!--)akter fisnik, i cili do t'ia ngritė krenarinė, qė tė mos kryelartėsohet mbi tė tjerėt, tė mos nėnēmoj askėnd, tė jetė i matur nė ecje dhe tė mos e ngritė zėrin: "Tė jesh i matur nė ecjen tėnde,ule zėrin tėnd, se zėri mė i egėr ėshtė zėri i gomarit." (Llukman, 19)

O rob i Allahut, kjo ėshtė pėrgjithėsisht pėrmbajtja e kėshillės sė babait tė pėrgjegjshėm. Ti, a ke vepruar kėshtu me birin tėnd? Po familjes sate, a ju ke treguar tė paktėn,vetėm disa kėshilla tė Llukmanit?

Mjerisht, praktika e disa prindėrve ėshtė ngulfatja e ambicieve tė fėmijėve. I rrokė paniku dhe tėrbohen nėse Allahu e udhėzon fėmiun e tyre. E #@!--)akterizojnė tė ēmendur duke e etiketuar si person tė ērregulluar mentalisht. E pėrqeshin atė dhe fenė e tij (islamin) tė cilėn e ka pranuar dhe e praktikon?! Baba, a kėshtu ruhet emaneti i besuar? A kėshtu e kėshillon atė qė ti e ke nė mbrojtje? Frikėsoju Allahut pėr familjen tėnde. Ruaju nga Allahu pėr derisa nuk i edukon. Mėsoju diturinė e fesė dhe tė kėsaj bote nga e cila do tė kenė dobi: "Kjo jetė e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm se dėfrim e lojė, e jetė e vėrtet, pa dyshim ėshtė ajo e botės sė ardhshme (Ahiretit) sikur ta dinin." (El Ankebut, 64)

Prindėr tė dashur !

Frikėsojuni Allahut pėr fėmijėt tuaj, pėrderisa tė pėrgatiteni pėr tė dhėnė provimet e kėsaj bote. Mbani mend dhe pėrcillni tė fėmijėt tuaj qė lumturia e vėrtet ėshtė nė devotshmėri dhe bindje ndaj Allahut. Pastaj, dini qė nė Ditėn e Gjykimit askush nuk luan nga vendi pėrderisa ekziston padrejtėsia qė ia ke bėrė dikujt nė kėtė botė. Nė Ditėn e Gjykimit fėmija do tė akuzoj babanė te Allahu duke thėnė:" O Zoti ynė, merre pjesėn tonė nga ky baba i pa drejtė i cili na largoi nga bėrja e veprave tė mira me tė cilat Ti do t'ishe i kėnaqur. Ky baba i keq na edukoi si kafsha. Ky na ekspozoi nė shkatėrrim. Na ushqeu me haram." I dashur baba, ēfarė do tė jetė pėrgjigja jote atė ditė?

Prindėr tė nderuar!

Edukoni bukur fėmijėt tuaj duke i ruajtur nga tė kėqijat e nga humbja pėrderisa keni mundėsi dhe kohė qė tė bėni diēka para se tė pendoheni, sepse atėherė pendimi nuk do bėnė dobi.

Le tė na ndihmoj Allahu nė atė qė Ai dėshiron dhe ėshtė i kėnaqur: "Zoti ynė na bėnė qė tė jemi tė gėzuar me (punėt) e grave tona dhe pasardhėsve tonė, e neve na bėn shembull pėr tė devotshmit." (El Furkan, 74)


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:49


Kushtuar princezes time...

Asnjeher nuk do te braktisi...

Asnjehere nuk je anku, edhe atehere kur asgje nuk kemi pasur. Asnjehere nuk e ke nenqmuar edhe ate pak qe e kemi pasur. Derisa te tjeret e kishin braktis dhe kishin qajtur, ti asnjeher eas lotin nuk e ke derdhur. E ke kuptuar ate qka eshte e shkruar (Kader), edhe prej asaj se qka do te ngrenim. Anjehere nuk jam ankuar per ate se qka ke shtrire perpara meje, e kam ditur se duart e tua ate mua me kane sjellur. Kur nuk kam pas asgje te kam pas ty. Kemi qesh, kur kemi vezhguar rrenimet pereth nesh duke ditur se keta njerez nuk jan te vertete. Anjehere nuk i ke simpatizu armiqet perreth teje. Ti ju ke bind fejes tende ne Rabbin tend dhe me ate me ke percjellur mua. Asnjehere nuk kam mund te kerkoj nga ti, per ate qe fshehtesirat e mija, nderi dhe feja ime kan qene te sigurt me ty. Eshte gjeja e vogel te behesh person e ti e ke bere te lehte te me dergosh me kohen e jetes.
E kam dashur xhelozin tende.
Kam dashur te ngacmoj me mendime per te tjera, veqse ta shof se sa i rendesishem jam per ty. Menyra se si me ke shikuar me zarr ne sy kane tregu se jam i vetem per ty. E ke vjedhur zemren dhe ma ke fsheh larg. Ti e din qe vendi yt eshte afer meje. Kam dashur kur me ke urdheruar ne fshehtesiren e agjerimit vullnetar. E kam dashur ate qe hakku per ty ka qen me i dashur sesa jeta ime dhe dijamanteve tone (femijeve tone).
Duke te shikuar ty, kam qesh me vullnet te plot, zemra kursesi nuk mund te deshiron tjeter derisa te shikoj se si e ushqen femiun tim, si e vesh ate pas pasterimit, si e fshin hunden e saj te vogel dhe fetyren e sterpikur. Ti asnjehere nuk do ta gjesh diamantin ne duart e te varferve ne te njejten menyre se si diamanti yne meriton te jet i ruajtur ne doren tende. Ne mundemi ta kemi gjithe ate, e dhashura ime, por kush e kishte shitur Xhennetin per nje ore te kenaqesise kalimtare. NE JO!
Un ty te kam zgjedhur 'Ummu...'(nene), me dije se fruti yne eshte i sigurt me ty. Anjehere nuk do te merzitem per edukimin e femijeve te mi. Ata do te duan ate qe edhe ne e duam. Ata do te dojne All-llahun, me te Bukurin, te Madherishmin, ata do ti donin Pejgamberet dhe Ashabet, ata do te donin ata qe kurre nuk i kane takuar, por do ti takojne.
Ata do te dojne kete me mire se sa ne, do te jetojne me ndere per urdherim. Zemrat e tyre do te kerkojne, fjalet do te mahniten, e duart e tyre do te mbrojne. Mos mendo se do te braktisi. Mos mendo se ne kete bote diqka eshte me kenaqesi per mua se sa ardhja ne shtepi duke ditur se atje pas dyerve te mbyllura je duke me pritur. Po shkoj per te gjetur vendin me te mire per ne. Po shkoj per ta plotesuar me te miren nga luftimi. Po shoh, eshte e shenuar se nese e dhuron jeten atyre, e amshueshmja do te jete e jona. Po shofe, se atje dikund, eshte e shkruar se e tere kjo ka qene vetem se nje sprove dhe une aspak nuk dyshoj se Ai i Cili na ka premtu dhe fjalet e Tij jane te verteta, me siguri me ka dasht shume qe me ka dhuru ty, kurse me veshtire eshte qe te braktisi ty. Ata thone mendja nuk mund ta paramendon qka na pret. Ata thuan qe vuajtja do te jete e harruar. Thojne Ata qe syte e asaj ende duhet te shikojne dhe se veshet e saj ende duhet te ndegjojn bukurit qe na presin ne shtepin tone te re. Ata thone lumenje prej mjaltes, e dashura ime, Ata thone lumenje prej qumeshtit, Ata thone lumenje prej veres. Ata thone perla dhe thesar te qmuare, thone Ata moshusi (misku) dhe ndjenje e mire. A nuk eshte e meritueshme pse po shkoj ta vizitoj kete bote. Per te marr ty e femijet e mi, po frigohem se dyert e pranimit do te mbyllen para meje, e dashura ime. Po frigohem se te tjeret mund te ndegjojne ate qka kam ndegjuar une e te shpejtojne atje e une nuk do te kam atehere qka t'ju jap. E di qe do ti dergon djemte tane, per ta kerkuar babain e tyre. Thuaj atyre qe do me gjejne ne qdo beteje, ne qdo lufte ku flamuri i zi do te flateron. Thuaj se vuajtja do te nderpritet dhe do te shohin atehere qka po shoh edhe une. Thuaj atyre qe zogjet e rinje do te deshirojne ti takojne. Thuaj qe engjujt (melaqet) do ti quajne me emra me te bukura dhe me e mira prej gjitheve eshte se i Vetemi All-llah i Perhershmi do te jete i kenaqur me te.
Kam thene nje here qe vetem dy gjera do me kane, ti dhe vdekja.
Jeta ime ka qen me ty, por tash duhet prap te martohem. Duhet ta martoj ate qe me eshte premtuar prej momentit kur kam lindur. U dashte te martoj ty (te caktumen time) dhe duhet qe ta martoj vdekjen time. Pas vdekjes do te vjen llogaria dhe nese do te jam i rringjallur me vepra me te mira do te kerkoje premtimin nga All-llahu, Krijuesin qiejve dhe Tokes, do ta kerkoj doren tende (per ta martuar perseri).
Askush nuk e ka merituar qendrimin afer meje ne kete bote, pse atehere ta kerkoj tjetren ne boten tjeter?


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:50


Tregimi per dy grate

Ky eshte nje krahasim midis dy bashkeshorteve;te dyja te martuara dhe ne shtepi te ndryshme.

Gruja e pare:
Ajo fal namazin e sabahut dhe pastaj pergadit mengjesin per burrin dhe femijet e saj.

Gruja e dyte:

Ajo fal namazin e sabahut pak para kalimit te kohes se caktuar dhe vazhdon te fleje perseri.

Gruja e pare:

Pasi kan ngrene mengjesin,i pergadit femijet per ne shkolle dhe percjell burrin e saj ne pune,ne menyre te qete dhe te rehatshme.

Gruja e dyte:

Zgjohet vone dhe e godet vajzen e saj,ngaqe ajo nuk i ka krehur floket.I bertet djalit,sepse ai qendron ende ne shtrat duke fjetur.Keshtu,te gjithe qe jan ne shtepi fillojne te bertasin dhe te ulurijne.Pastaj,zgjohet edhe burri del nga shtepija perplot brenga dhe pa ngrene mengjes.Gjate rruges,ndalon ne ndonje kafene per te ngrene dicka ne shpejtesi;si rezultar,ne pune arrin me vonese dhe keshtu punet e muslimaneve gjithnje ngecin prapa.

Gruja e pare:

Sapo femijet ikin per ne shkolle dhe burri i saj per ne pune,ajo pushon afersisht nje ore dhe pastaj i perserit kaptinat e Kur'anit te cilat i meson permendesh dhe degjon ligjerata islame.Me vone,fillon me pune e shtepise dhe pergatit dicka per femijet perpara se te kthehen nga shkolla.Pataj,pergadit darken.

Gruja e dyte:

Sapo femijet ikin per ne shkolle dhe burri i saj per ne pune,ajo i kthehet shtratit dhe fle deri ne mesdite.Pasi zgjohet,i viziton fqinjet.Kur kthehen femijet nga shkolla nuk mund ta gjejne ne shtepi,sepse ajo akoma eshte duke biseduar me fqinjet.Me t'u kthyer ne shtepi fillon zhurma.Pastaj me shpejtesi pergatit dicka per femijet.

Gruja e pare:

Qendron ne pragun e deres per ta mirepritur burrin e saj me buzeqeshje te kendshme ne fytyren e saj,me rroba te bukura dhe parfum terheqes.Pastaj shtron dreken,me pas i rregullon dhomen qe te marre nje sy gjume dhe te pushoj pak.I merr femijet ne dhomen tjeter dhe iu ndihmon ne kryerjen e detyrave te shtepise.

Gruja e dyte:
Burri kthehet ne shtepi ne kerkim te qetesis dhe rehatise;per fat te keq,i sheh kepucet dhe rrobat e femijve te hedhura kudo neper dhome.Gruaja e tij e pret me fytyre te ngrysur,.e rrobat e kuzhines dhe ende i vjen era qepe.Dreka eshte gati por pas nje pritje te gjate.Burri mundohet te pushoje,por nuk mundet te gjeje vend te qete.

Gruja e pare:

Pas namazit te ikindise,ajo pastron shtepine dhe i nderron rrobat e femijeve.Pastaj e pergatit edhe veten ne rast se burri deshiron te shkojne ne vizite tek ndonje i aferm.Femijet luajne me te atin e tyre,i cili eshte i kenaqur kur i sheh femijet te paster dhe te veshur me rroba te bukura.

Gruja e dyte:

Pas drekes,fle perseri.Fqinjet e saj e zgjojne nga gjumi per te vazhduar biseden.Nuk kujdeset fare per rregullsine ne shtepi dhe papastertine e femijve te saj.

Gruja e pare:

Pas namazit te akshamit dhe jacise,ulet me femijet per t'ua mesuar disa sure te shkurta nga Kur'ani dhe adh#@!--)e(lutje)te Pejgamberit salAllahu alejhi ve selem.Me vone,i urdheron qe t'i perserisin mesimet dhe fillon ta pergatite darken.Pas darkes femijet luajne nje ore dhe pastaj shkojne ne shtreterit e tyre per te fjetur.Ajo pastaj vishet me rroba te bukura,stoliset dhe hyn ne dhomen e fjetjes per te biseduar me burrin e saj.Flene te kenaqur dhe te lumtur.

Gruja e dyte:

Pas namazit te akshamit dhe te jacise,para se te flene,femijet nuk ndalen me lojerat dhe zhurmen e tyre,deri ne oren nje te mengjesit.Burri nuk mund t'i mbylle syte per shkak te zhurmes se madhe.Gruaja shkon ne shtrat e lodhur dhe nuk kujdeset per burrin e saj.

Cfare mendoni per keto dy gra?!


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:51


I verbuariNuk i pata kaluar te tridhjetat kur gruaja ime lindi djalin tim tė parė…

Ende mė kujtohet ajo nate.Mbeta deri nė fund te nates ne njė koridor pushimi…Ishte nate e mbushur perplot me fjale te kota, madje me pergojim dhe gjėra te ndaluara…Kryesisht unė isha ai qe i bėja te qeshnin te tjerėt.Pergojoja njerzit ndėrsa te tjerėt qeshnin.Mė kujtohet mirė se atė nate i pata bėrė te qeshin shumė..

Kisha prirje pėr emitim te njerzve.Kisha mundėsi ta ndryshoj zėrin deri ne atė masė, saqė mendoje se vet njeriu,te cilin jam duke e emituar dhe duke u tallur me te, ėshtė duke folur.Po, talleja me kėtė dhe atė, askush nuk me shpetonte, madje as shoket e mi…

Disa njerėz patėn filluar te me largohen vetėm e vetėm qe t'i shpetojne gjuhės sime..Mė kujtohet atė nate talleja me njė te verber, i cili kėrkonte ndihmė ne njė treg. Ajo qe ėshtė edhe me e ēuditshme se unė ia vura kembėn para,kėshtuqė morri ne thua dhe u rrezua.Nuk dinte se ēfarė te thotė.Qeshja ime filloi te ndihej ne treg.U ktheva ne shtepi vonė.Gruan e gjeta duke me pritur…Gjendja e saj ishte vėrtetė pėr tė tė ardhur keq.Me tha me njė ze te dridhur: Rashid..Ku ishe?

I thashė duke u tallur: Ne mars.Tė shoket e mi po ku tjetėr…Mundimet dhe dhimbjet i vereheshin ne fytyre..Me tha duke i shkuar lotet ne fytyre: Rashid,jam duke ndier dhimbje.Me duket se ka ardhė koha e lindjes.

Rrodhi njė pikė loti e qete ne faqen e saj…

E ndieja ne zemėr se unė e kam lėnė pas dorė gruan time..Me mirė do tė ishte te perkudeseja pėr gruan time sesa te kaloja netet ne gjėra te kota,e sidomos kur ajo ishte ne muajin e nėntė te shtatezanise..

E dėrgova shpejt ne spital.

Hyra ne dhomen e lindjes.E mundonin dhimbjet e lindjes me ore te tera…E pritja lindjen me njė durim tė madh…Iu veshtiresua lindja.Prita shumė derisa u lodha kėshtuqė shkova ne shtepi.Numrin e telefonit ia lashe recepcionistes qe te me marrė myzhde…Pas disa orėve me thirren qe te me tregojnė se Salimi kishte lindur…

Shkova shpejt ne spital.Ke e shihja i pyesja pėr dhomen e saj.Me thanė ta konsultoja mjeken kujdestare …

Bertita: Ēfarė mjeke? Me rėndėsi ėshtė ta shoh djalin tim Salimin..

Me thanė: Sė pari shko dhe konsultoje mjeken!

Hyra tek mjekeja.Filloi te me flas pėr fatkeqesirat dhe se si njeriu duhet te pajtohet me caktimet e Zotit.Pastaj mė tha: Djali yt ka pengesa te mėdha ne sy dhe siē shifet ai e ka humbur te parit!!E ula koken dhe i fshieja lotet..E kujtoja njeriun e verber ne treg, i cili kėrkonte ndihmė…njeriun me te cilin qeshja me treg…

I madheruar qoftė Allahu! Siē sillesh me njerėz ashtu tė ndodhė edhe ty! Mbeta i heshtur pėr disa ēaste…Nuk dija ēfarė te them…Mu kujtuan gruaja dhe djali.E falenderova mjeken pėr sjelljen e mirė te saj dhe shkova ta shoh gruan time…Gruaja ime nuk ishte pikelluar.Ishte besimtare e fortė dhe pajtohej me caktimin e Allahut,Subhanehu ve teala,si jo kur ajo ēdoherė me keshillonte te heqja dorė nga te perqeshurit e njezve.Cdohere mė thoshte: mos i pergojo njerzit…Dolem prej spitalit e bashke me ne edhe Salimi i vogėl…

Ne te vetet nuk interesoheja shumė pėr te.E konsideroja si diē qe nuk ekziston ne shtepi.Kur qante shumė dilja dhe flija ne njė sallon…Ndėrsa gruaja ime interesohej shumė pėr te dhe e donte shumė.Unė,nuk them se e urreja, por disi nuk mund ta doja.

Filloi te rritej Salimi..Filloi te zhagitej por disi ēuditshėm…Kur i bėri njė vit u mundonte te ec por kėtu verejtem se ai ishe i ēalė..

M'u be edhe me i padurueshem…Pas tij gruaja i lindi edhe dy djeme,Omerin dhe Halidin…

Kaluan vitet. U rrit Salimi e bashke me te u rriten edhe dy vellezerit e tij.n Nuk kisha dėshirė te rrija ne shtepi,ēdoherė e preferoja ndejen me shoket e mi.Ne te vėrtetė isha si kukull ne duart e tyre.Gruaja ime megjithė sjelljet e mia jonjerzore prapė ishte optimiste se njė ditė do tė permiresohem. Cdohere lutej pėr te me udhezuar Allahu,subhanehu ve teala, dhe nuk ndahej e hidheruar nga sjelljet e mia abnormale,pėrveē nėse me shifte se unė e lija Salimin dhe interesohesha pėr dy djemtė tjerė…U rrit Salimi e se bashku me te edhe derti im.Nuk kundershtova kur gruaja ime kerkoi qe ta regjistronim Salimin ne njė shkolle te veēantė pėr personat me aftėsi te kufizuara.Nuk ndieja se vitet kalonin.Ditėt e mia ishin tė njėjta;pune,gjume,ushqim dhe defrim tėrė naten.NE DITEN E PREMTE…U ngrita ne ora 11 paradite.Ishte ende herėt pėr mua.Atė ditė isha i ftuar ne njė dreke.U visha,vura parfum dhe desha te dilja jashtė..Kalova pranė salles se ndejes.Me ndali njė pamje e Salimit.Qante dhimbshem!

Ishte hera e pare qe u ndala tek Salimi ,i cili qante,te shoh se ēfarė ka, qysh prej kur ishte femij…Kaluan dhjetė (10) vite dhe unė asnjėherė nuk u interesova pėr te.U mundova te behem kinse nuk po dij asgjė por nuk munda.E degjoja duke e thirre nėnėn e tij ndėrsa unė isha ne dhome..Iu afrova dhe i thashė: Salim pėrse qane? Kur e degjoi zėrin tim pushoi nga te qajturit.Kur ndiu prezencen time filloi te prekte afėr tij me duart e tij te shkurtera.Ēfarė ka ky femi?! Verejta se ai mundohej te largohej prej meje dhe sikur thoshte: A tash te ra ndėrmend pėr mua.Ku ishe qe dhjetė vite?I shkova pas kur ja hyri ne njė dhome.

Ne fillim refuzoi te mė tregonte se pėr ēfarė qante.U mundova te sillem bute me te, kėshtuqė filloi te m'a sqaroj shkakun se pėrse qante.E degjoja por u shokova.A e dini se c'ishte shkaku i te qarit te tij? Vellau i tij, Omeri, i ishte vonuar, i cili zakonisht e dėrgonte ne xhami.Ishte namazi i xhumase kėshtuqė frikohej se nėse nuk shkon herėt nuk mund te gjej vend ne saf tė parė…E thirri Omerin,e thirri nėnėn e vet por pa pergjegje.Qante ndėrsa unė shiqoja lotet e tij,te cilėt buronin nga dy sytė e tij te verbuar..Nuk munda te perballoj dot pjesen tjetėr te bidsedes.Ia vera doren ne goje dhe i thashė: A pėr kėtė po qan o Salim?

Tha: po.I harrova shoket,e harrova dreken dhe thashė: Salim mos u deshpero.A e di se kush do tė vijė me ty sot ne xhami?

Tha: po,sigurisht se ai ėshtė Omeri, por ēdoherė mė vonohet.

Thashe: jo,por unė do tė vij me ty.

U ēudit Salimi dhe nuk besonte.Mendonte se mos jam duke u tallur me te.Mendoi pak pastaj filloi te qaje.

Ia fshiva lotet me dorė dhe e kapa pėr dorė.Desha te skojme ne xhami me veture por refuzoi duke thėnė: Xhamia ėshtė afėr dhe dua te ec ne kėmbė. Betohem ne Allahun se ma ka thėnė kėtė.

Nuk mė kujtohet se kur pėr herė te fundit pata hyrė ne xhami,por ishte hera e pare qe hyja duke ndier frikė dhe pendim,pėr leshimet qe i pata bėrė gjatė tėrė atyre viteve te kaluara.Xhamia ishte pėrplotė me njerėz por ,fale ndihmes se Allahut,Subhanehu ve teala,Salimit ia gjetem njė vend ne safin e pare.E degjuam ligjeraten sebashku dhe u fal afėr meje.Ne te vėrtetė unė u fala afėr tij..Pasi perfundoi namazi Salimi kerkoi prej meje njė Kur'an.U ēudita! Si mund te lexoje ndėrsa ky ėshtė i verber?!

U mundova te injoroje kėtė kėrkesė por u silla mirė duke mos i lenduar ndjenjat e tij.Ia dhashe Kur'anin.Kerkoi prej meje t'ia hap Kaptinen Kehf.Fillova t'i shfletosi faqet njėherė e heren tjetėr shiqoja ne pėrmbajtje derisa e gjeta.E morri Kur'anin dhe e vendosi para vetes se tij.Filloi ta lexoje kaptinen ndėrsa dy sytė e tij ishin te mbyllur.O Zot ē'po ndodhė!! Ai e kishte nxene pėrmendėsh tėrė kaptinen.U turperova prej vetes sime.E mora njė Kur'an dhe fillova te ndiej njė dridhje ne trupin tim..Lexova shumė.Iu luta Allahut te me falte dhe te me udhezonte!!!Nuk mund ta permbaja veten.Fillova te qaje sikurse fėmijėt.

Disa njerėz ende ishin ne xhami kėshtuqė u turperova prej tyre.U mundova ta fshehi qarjen time por te qarit u shenderrua ne dėnesje.

Nuk dija agje pėrveē njė dorė te vogėl,e cila m'a prekte fytyren e pastaj m'i fshinte lotet.Ishte Salimi! E morra dhe e perqafova shumė.E shiqoja dhe thashė ne vete: Ti nuk je i verber por unė jam i verber,qe shoqeroja hipokrite e huligane,te cilėt me terheqnin drejt Xhehennemit…U kthyem ne shtepi.Gruaja ime ishte merakosur shumė pėr Salimin.Por meraku dhe brengosja e saj u shenderuan ne lote kur kuptoi se unė isha ne xhami se bashku me Salimin.Prej asaj ditė kurrė me nuk mė ka kaluar asnjė namaz pa e falur ne xhami me xhemat…

I braktisa shoket e keqinje dhe fillova te hyjė ne njė shoqeri te zgjedhur,me te cilėt u njoftuam ne xhami.E shijova embelsine e besimit me ta. Prej tyre mesova gjėra,prej te cilave dunjaja me pate larguar. Asnjėherė nuk mė ka kaluar ndonjė tubim i perkujtimit te Allahut,Subhanehu ve teala apo namazi i vitrit…Kur'anin gjatė muajit e lexoja disa herė.Gjuha ime ishte e lagur vetėm me perkujtimin e Allahut,Subhanehu ve teala.Ka gjasa qe Allahu te m'i fal pergojimet dhe talljet e mia me njerėz .Fillova qe ēdo ditė te jem me afėr familjes.Shiqimet dhe dhimbjet e gruas sime,te cilat vereheshin ne sytė e saj me pare,i largova njėherė e pergjithmone.Buzeqe shja nuk mund te largohej prej fytyres se birit tim Salimit.Ai qe e shifte mendonte se ėshtė mbreti i dunjasė..E falenderova shumė Allahun pėr kėtė begati te madhe!!!

Njė ditė prej ditesh ,shoket e mi bemires,kishin vendosur te shkonin ne njė vend te largėt pėr t'ua mėsuar njerzve fenė e Allahut,Subhanehu ve teala.Dyshova se a te shkoje apo jo?! Bera namaz Istihare ( i cili bėhet ne rastet kur njeriu pėr te bėrė diē e lut Allahun t'ia frymezoje te qelluaren dhe te miren S.I) dhe e konsultova gruan time. Pritja se ajo do tė refuzoje por ndodhi e kundėrta. U gezua shumė madje ajo edhe me nxiste.E gjora! Me pare me shifte duke udhetuar pėr ne vende te ndyra pa u konsultuar fare me te.Iu drejtova Salimit dhe e lajmerova se unė do tė udhetoje.Me perqafoi me dy duart e tij te shkurtera ne shenjė lamtumire…

Mungova ne shtepi plot tre muaj e gjysmė

Gjatė kėsaj periudhe,sa herė qe mė vinte shansa, iu telefonoja familjes dhe flisja me fėmijėt e mi.Isha merzite shumė pėr ta.

Ahhhhhhhh po ta dinit sesa shumė isha permalluar pėr Salimin!!

Deshiroja ta ndieja zėrin e tij.Ishte i vetmi qe asnjėherė nuk pata mund tė flasė me te sepse kur thirrja unė,ose ishte nė shkollė ose ne xhami.Sahere qe i flisja gruas sime pėr permallimin tim tė madh pėr Salimin qeshte prej gezimit.Heren e fundit kur telefonova nuk e dėgjova duke qeshur.Zeri i ishte ndryshuar..

I thashė: Percillja selamin tim Salimit!

Tha: InshaAllah ( Nėse don Allahu) dhe heshti..

Sė fundi u ktheva ne shtepi.Trokita deren dhe prisja qe ta hape Salimi por u befasova kur pashė Halidin, femiun me te vogėl,i cili ende nuk kishte mbushur 4 vite te plota.E ledhatova ndėrsa ai peshperiste: Babi…Babi…

Nuk e di pėrse mu ngushtua gjoksi ashtu kur hyra ne shtepi..

Kerkova nga Allahu,subhanehu ve teala,mbrojtje prej djallit te mallkuar.

Erdhi gruaja ime ndėrsa ne fytyre kishte ndryshuar.Mundohej te shtirej se ishte e gezuar.U shiqova me vėmendje pastaj e pyeta: Ēfarė ke?

Me tha:Asgje.

Rastesisht mu kujtua Salimi.

Thashe: Ku ėshtė Salimi?

E uli koken dhe nuk mu pergjegj.Rrodhen lote te valė ne faqet e saja.Bertita ..Salim..Ku ėshtė Salimi…?

Nuk dėgjova asgjė tjetėr pėrveē zerit te Halidit,i cili duke belbezuar thoshte: Baba,thalimi ka thku ne Xhennet ( Salimi ka shkuar ne xhennet)..te Zoti…Nuk me mbanin kembet ndėrsa gruaja qante aq dhimbshem saqė gati i ra te fiket. Dola prej dhome…

Me vonė me njoftuan se Salimin e kishin goditur ethet dy jave para se te vija unė.Gruaja e kishte dėrguar ne spital por ethet vetėm sa i ishin shtuar derisa edhe kishte vdekur…Allahu e mėshiroftė Salimin ndėrsa neve na befte te marrim mėsim prej ngjarjeve te tilla! Amin!!!


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:52


Letėr nga vajza e rrėmbyer drejtuar dijetarėve tė muslimanėve

--------------------------------------------------------------------------------

Falėnderimi i takon vetėm Allahut, Zotit tė gjithė botėve, ndėrsa pėrfundimi i mirė i takon tė devotėshmėve. Salavatėt dhe selamėt qofshin mbi Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-le] dhe mbi Shokėt e tij tė ndershėm.

Mė pas:

Drejtuar dijetarėve tė ndershėm…

Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu!

Ju shkruaj kėtė letėr me gjakun e pastėrtisė sime, qė rrodhi nė tokėn e krenarisė.

Ju shkruaj juve dhe ndėrkohė me dorė fėrkoj barkun, ku ndiej levizjet e foshnjės, e cila mė shkakton dhėmbje dhe mė ngushton nė shpirtė. Kam bindjėn se ju duhet ta njihni se kush ėshtė babai i tij. Mėgjithėse, nuk mė kurorėzoi asnjėri nga dijetarėt musliman. Kurorėzimi u bė nė njė natė tė errėt, natė kjo shumė e frikėshme. Madje u bė nė tė dhe ceremonia… u pėruronte rrėmbyesi. “Dhėndėrr” ishte ushtari ndėrsa dėshmitarė “zebaninjtė” (Melekėt e zjarrit)…

O ju Dijetarė!

Tragjedia ime reale nuk ėshtė vetėm se mu mor nderi. Por, me e madhja ėshtė se nuk kam askėnd tė hakmerrėt pėr kėtė dhe t’ma pastrojė petkun e turpit. Nuk gjeta askėnd nga ju tė mė shėrojė se paku mė njė fjalė ngushėlluese. E dini se ku e kam qėllimin dhe se ē’farė ndiej unė kur e vėshtroj foshnjėn muslimane nga uji ushtarit amerikan? Pėr All-llahun, mė thuani ē’tė bėj mė fėmiun e ardhshėm; ta mbys atė apo ta vorrosi tė gjallė? Apo ta lė tė gjallė e tė shohė tragjedinė e nėnės sė tij dhe t’i shoh dajallarėt e tij qė nuk patėn xhelozi, zemėr e as burrėri.

Nuk ju shkruaj pėr tjetėr vetėm se e di qė ju jeni trashėgimtarė tė Pejgamberėve, e ata nuk trashėguan as dėrhem e as dinarė, por trashėguan diturinė. Ju jeni nėnshkruesit e Zotit tė gjithė botėve, jeni udhėheqėsa tė vėrtetė tė ummetit, jeni yjet udhėzues nė mesin e errėsirės dhe drita e udhėzimit. A nė kėtė mėnyrė po e trashėgoni Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]?! Ēdo tė bėni me atė qė m’a humbi nderin?

Shpresa pritet nga All-llahu e pastaj edhe nga ju. Ku ėshtė ai qė m’a mbronė nderin tim dhe m’a kthen mua fisnikrinė? Ku jeni ju qė tė m’a riktheni nderin mua dhe shumicės nga bijat e muslimanėve, dhe tė hakmirreni pėr ne? Pasha All-llahun, sikur edhe iman mos tė kishte nė zemrat tuaja do duhej tė ishte xhelozia, burrėria dhe zemėrmadhėsia, cilėsi kėto qė nuk pranojnė poshtėrimin.

Mua mė sė shumti mė ēuditė se ku ėshtė dituria juaj? Ku ėshtė ajo qė keni ne gjoksa nga Libri i All-llahut dhe Sunneti i Pejgamberit tuaj [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]? Ku ėshtė historia e Pejgamberit tuaj [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] dhe Xhihadi i tij? Apo ndoshta kėtė dituri e keni marrė pėr tė hyrė nė dyert e tagutėve, tė poshtėr, tė cilėt duart e tyre janė tė pėrlyera me gjakun e Islamit, tė cilėt e therrėn me thikėn dhe supozojnė se kėtė pėr hirė tė islamit?

O dijetarė tė Islamit!

Keni frikė All-llahun dhe keni dro nga dėnimi i Tij! A nuk kuptoni? Mė thoni ku ėshtė urtėsia dhe pėrfitimi i juaj nga kjo qė bėni? E latė ndihmen ndaj meje dhe mė dorrėzuat pėr favorin tuaj. Ma shtuat mė shumė vuajtjen kur thirrėt pėr bashkėjetesė me ata qė ma rrėmbyen nderin. Ju, sikur tė uroni nė ceremonin e rrėmbimit, nė dhuratėn e virgjėritetit tim. A nuk leviz nė zemrat tuaja imani? Ah, sikur t’i ngjallnit ajetėt, qė i keni groposur nė zemrat tuaja. A nuk e lexoni fjalėn e All-llahut:

“Ata qė fshihnin nga libri atė qė shpalli All-llahu dhe pėr tė fitojnė shumė tė paktė, ata nė barqet e tyre fusin vetėm zjarr. Atyre All-llahu nuk do t’u flasė nė ditėn e gjykimit dhe as nuk i shfajson ata, por pėr ta pason dėnim i rėndė e i padurueshėm.” [El-Be#@!--)e, 174]

A nuk mendoni…?!

“Dhe kur All-llahu mori zotimin nga ata qė iu pat dhėnė libri: qė gjithsesi t’ua publikoni atė njerėzve, e tė mos e fshihni, por ata e lan pas dore atė pėr pak send tė kėsaj jete; pra, bėnė punė tė keqe.” [Ali Imran, 184]

A nuk kuptoni…?!

“A e besoni njė pjesė tė librit, e tjetrėn e mohoni…?!” [El-Be#@!--)e, 86]

Ajetėve i dhatė kahje tjetėr, ndryshuat ajkėn e tekstėve, e kėtė pėr tė justifikuar ndejėn tuaj (distancimin nga Xhihadi). Nganjėherė thoni: …nuk e njohim tash luftėn, nganjėherė: …gjėndja nuk ėshtė e zbardhur ende… kjo ėshtė thjeshtė njė entuziazėm i djelmoshave tė ummetit… nuk dojmė tė ndėrhyjmė nė ēashtjet e mbrendėshme tė shtetit… pa tjetėr duhet leje nga imami… sekularistėt do na ndėrpresin fryetėt…

…sė fundi, unė bėhėm pre, nga unė rrjedh gjaku i nderit dhe therrėt krenaria ime. Ah, sikur tė kishit heshtur atėherė kur folėt! Plaga shtohet atėherė kur merr thikė nga ai, prej tė cilit shpreson tė tė ndihmojė. E ju, pėrveē qė me poshtruat mua dhe shumė nga ēashtjet islame, i fajėsoni ata qė nuk ishin nė pajtim me gjakftohtėsinė tuaj nėnēmuese. Shpirti i tė cilėve nuk pranoi tė rehatohet me kėtė botė dhe me tė mirat e saja. Ata e panė se gjaku i pastėr po rrjedh nė ēdo vend, e nuk ka kush t’iu ndihmojė e as kush t’iu pėrgjigjėt. Morėn tė mbrojnė nderin tim me shpirtat e tyre. Gjuha e tyre shprehėt: Tė pėrgjigjėmi oj motėr, pasha All-llahun nuk zotrojmė asgjė tjetėr pėrveē shpirtave tonė, dhe kėta shpirta le tė shkojnė vetėm mos t’a zgjasė “mashtruesi” dorėn mbi ty. Njė pikė gjak nga pastėrtia e njė muslimanje, do tė jetė argument kundėr nesh para All-llahut. Jo, pasha Zotin, nuk do t’a kthejmė shpinėn deri sa t’a kemi shpirtin.

Nuk i latė tė lirė, por madje, i emėrtuat me llagape, i nėnēmuat, i fajėsuat, ashtuqė tė justifikoni vetėn dhe poshtėrimin qė mė bėtė mua dhe motrave tė mia muslimane. Tė justifikoni humbjen e emanetit, ledhatimet me tagutėt, lėnien e Xhihadit… Tek All-llahu qaj hallin tim, pėr atė qė pėrballohem nga ju.

Shigjeta e armikut, i cili mė rri ēdo ditė mbi krye do tė pushojė ndonjėhere. Ndėrsa gjurmet shigjetės suaj dhe mos solidaritetit tuaj do tė mbesin deri sa tė jetė jeta. Shigjetė kjo qė mė shpoi atėherė kur pėrkrahet pabesimtarėt pėr tė mė rrėmbyer mua, pasi qė u siguruan mirė se ata qė mund tė mė mbrojnė mua kanė fjetur nė gjumė tė thellė…

O ju dijetarė, vėrtetė kėtyre plagėve do t’iu vije njė ditė ku do tė shėrohėn, por gjurmet e saj do tė mbesin mbi trup. Kurse mua sot, shpirti me coptohet se plaga nuk mė shėrohet asnjėherė. Ēdo herė qė kjo plagė bėhėt mė mirė, zgjatė dorėn rrėmbyesi dhe e plagosė pėrseri…

Ahh Islam… ! Ahh nderi im…! Ahh pastėrtia ime…!

Ku janė burrat qė tė mbrojnė nderim tim… dhe t’ma kthejnė krenarinė?!

Betohem nė All-llah dhe pėrseri betohem se nesėr para All-llahut ju do jeni argument, o dijetarė, atė ditė kur nuk do tė kenė vlerė bukuritė e kėsaj bote, pėr tė cilat ju ishit tė kėnaqur me ta dhe pėr shkak tė kėtyre u distancuat nga Xhihadi. Ju nuk morėt hapa pėr tė mė ndihmuar dhe pas kėsaj i nėnēmuat ata qė deshėn t’mė dalin nė ndihmė me fetvatė e juaja.

Mėgjithėse me dhėmb nė zemėr, betohėm se rendi tash ėshtė mbi bijat tuaja tė ndershme… rendi ėshtė mbi ju. Sikur t’mė kishit mbrojtur nderim tim do t’u dobėsonte armiku grabitqar. Por, me heshtjen tuaj para meje ia shtuat zellin pėr bijat tuaja.

Pėr hajr ju qoftė krenaria! Pėr hajr ju qoftė burrėria! Pėr hajr ju qoftė xhelozia, tė cilat morėn fund atė ditė kur i zgjatėt duart tuaja nė duart e tagutėve, tė cilėt ndėrruan Ligjin e All-llahut. Tashi thithni gji nga depotė e bollekshme tė tija!

Ju shkruva kėtė letėr duke shpresuar se tek ju do tė levizė xhelozia ndaj kufijėve tė All-llahut, tė ngjallėt tek ju Sunneti i Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] nė Xhihad dhe me ndihmen tuaj tė me rehatoni duke shijuar sigurinė dhe duke harruar plagėt. Por, me sa duket mendimet e mia deshtuan tek ju, tė gjitha ėndrrat u tretėn nė shkretirėn e harresės…

E kush vetės i lehtėson poshtrime
Ashtu i vdekuri nga plagėt nuk ndien dhimbje

Pėr hajr ju qoftė kjo botė, hani, pini dhe argetohuni, e nesėr do tė takohemi tek Ai, qė nuk i fshihet as e vogla e as e madhėja, tė gjitha i di.

Ndėrsa unė, tash dua t’ua lėshoj zėrin luajve tė padorrėzueshėm, udhėheqėsve tė vėrtetė tė umetit, tė cilėt kur e dėgjojnė thirrjėn janė sikur nė prush derisa loti tė mos rrjedh nga syri im, derisa tė mė kthehet krenaria. Ata janė vėllezėrit e mi pėr hirė tė All-llahut dhe ndihmėtarėt e mi. Kurse ju… larg jush… larg jush…

Kurse ne bėjmė dua pėr dijetarėt, tė cilėt kontribuan dhe kontribojnė dhe pėr ata qė arsyeja i pengoi. Ndėrsa barra iu mbetėt atyre qė vėrtetė u takon qortimi.

Nga gjuha e vajzės muslimane
Marrur nga gazeta: El-EnbaSa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:53


Baba, a mund tė m'i huazosh 10 euro?


Njė njeri erdhi vonė, i lodhur dhe i nervozuar nga puna, pėrderisa i biri i tij pesė vjeēar po e priste te dera e shtėpisė.

"Baba, a mund tė tė pyes diēka?"...

"Natyrisht, biri im, ēfarė ka ndodhur?" ia ktheu njeriu.

"Baba, sa tė paguhet ora?"

"Kjo me tė vėrtetė nuk tė hyn nė punė ty fare?" Pse bėn pyetje tė tilla?" iu pėrgjigj njeriu i zemėruar.
"Vetėm dua ta di. Tė lutem mė thuaj sa tė paguhet ora?" e luti voglushi.

"Nėse patjetėr duhet ta dish, unė i fitoj 20 euro nė orė."

"Oh" psherėtiu vogėlushi dhe qante kokėn. Shikonte dhe thoshte: "Baba, tė lutem a mund tė m'i huazosh 10 euro?"
Babai u tėrbua. "Nėse ky ėshtė qėllimi yt i vetėm, atėherė pse dėshiron tė dish sa fitoj unė qė t'i marrėsh ca para pėr tė blerė ndonjė lodėr tė marrė apo diē tjetėr tė padobishme, shko tė lutem menjėherė nė dhomėn tėnde dhe flij. Mendo se pėrse je kaq egoist. Unė punoj gjatė dhe orė tė rėnda pėr ēdo ditė dhe nuk kam kohė pėr kėso lodra qesharake."

Voglushi shkoi i qetė nė dhomėn e tij dhe mbylli derėn. Njeriu u ul dhe zemėrohej gjithnjė e mė tepėr pėr shkak tė pyetjeve tė voglushit. Si mund tė bėjė ai pyetje tė tilla, me qėllim qė tė marrė ca para? Pas njė ore njeriu u qetėsua dhe filloi tė mendoj se mos kishte qenė pak i ashpėr ndaj tė birit. Ndoshta kishte diēka qė duhet ta blente ai me kėto dhjetė euro. Pos kėsaj, ai nuk kėrkon shpesh para? Njeriu shkoi te dera e dhomės sė fėmijėve dhe e hapi atė. "Biri im, a ke fjetur? pyeti ai.

"Jo baba, ende jam i zgjuar." u pėrgjigj djaloshi.

"Mendoj se u solla pak ashpėr mė heret ndaj teje" tha njeriu. "Ishte njė ditė e gjatė dhe unė e shfryva zemėrimin tim nė ty. Ja ku i ke ato dhjetė euro pėr tė cilat mė lute."

Vogėlushi u ngrit menjėherė duke shkėlqyer. "Oh baba, shumė faleminderit! bėrtiti ai. Pastaj nxori me vrull ca #@!--)tmonedha tė zhubravisura nėn jastėkun e tij. Kur e pa njeriu se djaloshi kishte para u zemėrua sėrish. Djaloshi numėronte paratė me kujdes dhe pastaj shikonte babain e tij.

Babai zhurmonte: "Pėrse kėrkon mė shumė para prej meje pasi qė ti vetėmse i paske disa?"

"Ngase nuk kisha mjaft. Por, tash kam mjaft!" ia ktheu djaloshi.

"Baba, tash i kam 20 euro sė bashku... - A mund ta blej njė orė nga koha jote qe ta kalosh me mua?"
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:24


Guri dhe Zalli
Dyshokė udhėtonin nėpėr shkretėtire. Nė njė moment gjate udhėtimit,filloi njė pėrleshje nė mes tyre dhe njeri shok i ra shuplakė atijtjetrit. Ai qe ishte i rrahur ishte edhe i zemėruar, mirėpo pa thėneasnjė fjalė shkroi nė zall: 'Shoku im mė i mirė sot mė ka rrahur.'Vazhduan ashtu tė udhėtojnė deri sa mbėrritėn tek njė oazė, kuvendosin tė freskohen. Ai qė ishte i rrahur, sharroi nė baltė tė gjallėdhe filloi te mbytej, por shoku e shpėtoi. I shpėtuari, pasi qė pushoipak, shkroi nė njė gur: 'SHOKU IM ME I MIRE SOT ME SHPETOI JETEN.' Aiqe e kishte rrahur dhe qė e kishte shpėtuar shokun pyeti: 'mbasi qe terraha, shkrove nė zall e tash shkruan nė gur, pse?'Aitjetri u pėrgjigj: 'Nėse dikush na shkakton dhimbje, atė duhet teshkruajmė nė zall nė mėnyrė qė era e faljes tė mund ti shlyej atofjalė. Mirėpo, kur dikush bėn diēka tė mirė pėr ne, ato fjale duhet tigdhendim nė gur, prej ku asnjė erė nuk mund ti shlyej. 'MĖSO QĖDHIMBJEN TA SHKRUASH NĖ ZALL DHE QĖ PERVOJAT E MIRA TI GDHENDĖSH NĖGUR! Thuhet se nevojitet vetėm njė minutė pėr tė takuar njerėzmadhėshtorė, njė orė pėr ti vlerėsuar, njė ditė pėr ti dashuruar, porpastaj tė nevojitet koha e tėrė jetės pėr ti harruar. Dėrgo kėtė shkrimnjerėzve qė ti kurrė nuk do ti harrosh, dėrgoju bile edhe atyre qė takanė dėrguar. Ėshtė njė shkrim I shkurtėr pėrmes tė cilit iu bėn medije se kurrė nuk do ti harrosh, do jesh ende me ta.Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:25


Tallej me Ezanin por Cfare i Ndodhi

Ky eshte tregimi i nje shoku tim.
Per Zotin! Ky shoku im nuk falej perveq kur ishte me mua nga turpi prej meje e jo prej Zotit te vet, i Lartemadheruar Qofte Ai.
Ndersa kur ishte ne shtepine e vet vepronte ashtu sic i tekej, falej kur mundej ndersa kur ishte i zene nuk falej fare.
Jeta e tij ishte gjume diten ndersa naten e kalonte duke bere haram dhe duke shiquar filma.
Nje dite ndejti deri vone duke e degjuar "idolin"(kengetaren) e tij,muziken e se ciles e degjonte cdohere para se te flinte.
Kur ja nje ze e kaploi- mbushi vendin dhe ja ai ishte zeri i ezanit.
Thote:Pasha Allahun! Para pak castesh i mbylla syte,ndieva Vallahi sikur ezani te ishte nje ore.
Thote:Me shkoi gjuha e thashe:Nuk eshte koha e kesaj zhurme-bezdisje tani.
Thote:Ah sikur mos te me shkonte gjuha (e te mos e thoja ate fjale) sepse une pagova shtrenjte cmimin e atyre fjaleve.
Pasha Allahun s.w.t cmimi i tyre qe shume i shtrenjte.
Thote: Pas tyre ndieva nje bėzitje (zhurme te lehte) ne veshet e mi ,qe nuk ia vura veshin shume (nuk me interesoi shume)
Pastaj fjeta pa u falur,fjeta, por Ai qe e degjon te fshehten dhe sekretin me degjoi mua,Ai- Qofte i Madheruar- nuk flen.
"A mendojnė se Ne nuk dėgjojmė ndjenjėn e fshehtė tė tyre dhe bisedėn mes tyre? Po, e dėgjojmė dhe tė dėrguarit tonė (engjėjt pėrcjellės) qė janė pranė tyre, shkruajnė.(Zuhruf 80).
U zgjova sic e kisha zakon dhe zbrita poshte tek familja,te cilet i shiqoja duke folur.
Por,Pasha Allahun, nuk degjoja se cfare po thonin,iu thashe duke u tallur me ta: Po cfare keni qe flisni pa zė ?!
Ngritni zerat tuaj,thote duke u tallur,ende vazhdoja te luaja me ta ( te beja shaka).
Ende nuk e kuptoja se ceshtja ishte ekzekutuar ne qiell,qe ketij te dobti t'i mirret shqisa e te degjuarit dhe une nuk do te ndieja asnje fjale me pas atij ezani
Vallahi u binda pas ketij rasti se Allahu eshte i Madh...
Erdhi tek une ky shok imi ne nje forme tjeter,kishte kohe qe ishte ndare prej meje,me erdhi me (ca) letra
U cudita!M'i tregon fletat ndersa gjendja-forma e tij kishte ndryshuar,e nxorri raportin mjekesor ne te cilin vertetohej se ky e kishte humbur shqisen e te degjuarit dhe se nuk ka asfare shprese per te degjuar me,perveq nese deshiron Allahu s.w.t. Operacioni per te vendosur mjetin degjues vetem ne veshin e djathte i kushtonte 100.000 rijale.
Me ka treguar per problemet e tij gjate dy viteve te kaluara,thote:Pasha Allahun! Te gjithe shoket me kane braktisur,udhetoja me ta e beja plane , tere kohen time e kaloja me ta , me braktisen te gjithe,asnjeri prej tyre madje as nuk me vizitoi asnjehere,fillova te mos dale prej shtepije…Thote: Me kaploi-nenshtroi kjo qe eshte gjendja ime(shurdhesia),gjate kohes se saj kam ndier nje ngushtim shpirteror qe vetem Allahu i Lartemadheruar e din ,nje pikellim te rende,saqe,pasha Allahun,kam menduar disa here t'a vari veten ne litar...
Ndoshta nuk me beson, por betohem ne Allahun se deshiroja shume sikur te isha lindur i shurdher (sepse) se paku do te kisha shoke qe do te me kuptonin me gjeste (me duar) dhe do t'i kuptoja me gjeste.
Mbeta ne shtepi i ulur duke e lexuar Kur'anin,me beri te qaje ajeti" Pėr ata qė All-llahun e pėrmendin me pėrkujtim kur janė nė kėmbė, kur janė ulur, kur janė tė shtrirė…(Ali Imran 191)
Ja kjo eshte gjendja ime ,fillova t'a lus Allahun duke ndejtur-qendruar dhe para se te fleje: O Allah,O Allah…
Me thote personi: Shejh kam problem (tjeter), dua te pyes per namazin,kur te them Amin?
Thote: E afroja krahun-lleren time afer personit qe ishte afer meje,ne menyre qe kur te ngritet t'a dije se ka thene Imami "Allahu Ekber".
Fillova qe bindshem te ndieje se Allahu eshte i Madherishem dhe se Ai me ka degjuar mua ate dite kur nuk me ka degjuar askush.
Me falenderimin e Allahut s.w.t, pas atyre mundimeve te shumta , i eshte vendosur mjeti degjues ne vesh ne nje spital te vecante ne Rijadit.Fale ndihmes se Allahut s.w.t operacioni ishte i suksesshem.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:26


A ka ilaē pėr zemrėn time?

Njė ditė njė njeri kishte takuar dijetarin e njohur Sufjan Etheurin dhe i kishte thėnė:


Njė ditė njė njeri kishte takuar dijetarin e njohur Sufjan Etheurin dhe i kishte thėnė: "Jam duke vuajtur nga sėmundja e zemrės. Me jep njė ilaē".
Atėherė Sufjani i tha: "Merri rrėnjėt e sinqeritetit, disa fletė tė durimit, lėngun e modestisė dhe vendosi nė enėn devotshmėrisė. Pastaj, shtoi asaj ujin frikė-respektit ndaj Zotit dhe vendose mbi zjarrin e pikėllimit pėr mėkatet e bėra. Nė fund kulloji ato ne kullojėn e "murakabes" (tė ndiesh se Allahu tė shikon kudo qe je) dhe nė fund merre me dorėn e vėrtetėsisė dhe pije nga gota e "istigfarit".
Shpėrlaje zemrėn me vetėpėrmbajtje nga gjėrat e ndaluara dhe tė dyshimta, largohu nga lakmia dhe pangopėsia. Nė kėtė mėnyrė, me lejen e Zotit, zemra jote do tė shėrohet".


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:26


Para se tė bėsh mėkate...


Erdhi njė njeri te Ibrahim ibn Ed-hemi [All-llahu e mėshiroftė] dhe i tha: "O Ebu Is-hak, e kam tepruar nė mėkate… Mė trego diēka qė tė largohem nga kėto mėkate dhe ta ndriēoj jetėn!
I tha Ibrahim Ibėn Ed-hemi: Nėse i pranon pesė kushte, tė cilat do t'i veprosh para se tė biesh nė mėkate atėherė mos u mėrzit nga dėmi i mėkatit.
I tha njeriu: M'i trego ato o Ebu Is-hak!
Ibrahimi tha: Sa i pėrket tė parės, kur dėshiron t'i bėsh mėkat All-llahut tė Lartėsuar mos u ushqe nga rrisku i Tij!
Tha njeriu: E nga te ushqehem unė, kurse ēdo gjė qė ėshtė nė tokė ėshtė nga furnizimi i Tij?!
Ibrahimi iu pėrgjigj: Vallė, a rehatohesh qė tė ushqehesh nga rrisku i tij dhe t'i t'ia kthesh me mėkat?!
Tha njeriu: Jo. Mė trego pėr kushtin e dytė!
I tha Ibrahimi: Kur dėshiron t'i bėsh mėkat All-llahut mos bano nė tokėn e Tij!
Iu pėrgjigj njeriu: Kjo qenka mė e rėnd se sa e para, e ku tė banoj unė pra?!
I tha Ibrahimi: O ti njeri, a je i rehatshėm tė banosh nė tokėn e Tij dhe aty t'i bėsh mėkate Atij?!
Tha njeriu: Jo. Mė trego pėr kushtin e tretė!
I tha Ibrahimi: Kur dėshiron qė t'i bėsh mėkate Atij, dhe tė ushqehesh nga furnizimi i Tij dhe tė banosh nė tokėn e Tij, atėhėrė shko nė njė vėnd qė nuk tė shikon as All-llahu dhe bėre mėkatin.
Tha njeriu: O Ibrahim ēka ėshtė kjo?! Si mund ta bėjė kėtė kurse Ai sheh atė qė ėshtė nė fshehtėsi?!
Ia ktheu Ibrahimi: O ti njeri, si ke mundėsi qė tė ushqehesh nga furnizimi i Tij, tė banosh nė tokėn e Tij dhe ti i bėn mėkate Atij kur e din qė Ai tė sheh ty kur bėn mėkate nė fshehtėsi dhe haptazi?!
Tha njeriu: Jo. Mė trego pėr kushtin e katėrt!
I tha Ibrahimi: Kur tė vjen meleku i vdekjes qė tė ta merr shpirtin tėnd, thuaj atij: "Mė vonė pak, derisa tė pendohem sinqerisht dhe tė bėj vepra tė mira"!
Tha njeriu: Po ai nuk do ta pranojė kėtė gjė nga unė!
I tha Ibrahimi: Si ke mundėsi qė tė vazhdosh nė mėkate pasi e di qė pėr ty do tė ketė fund dhe nuk ke mundėsi qė ta shtysh vdekjen deri qė tė pendohesh, dhe se meleku nuk e pranon nga ti kėrkesėn pėr vonim?!
Tha njeriu: Mė trego pėr kushtin e pestė!
I tha Ibrahimi: Kur tė vijn Zebanijtė (Melaiket e xhehennemit) Ditėn e Kijametit qė tė marrin pėr nė zjarr, ti mos prano qė tė shkosh me ta!
Tha njeriu: Ata nuk do tė mė lejojnė, dhe nuk do tė pranojn kėtė nga unė!
Nė fund iu drejtua Ibrahimit dhe i tha: O Ibrahim, mė mjafton... mė mjafton kaq, kėrkoj falje nga All-llahu dhe pendohem tek Ai.
U pendua ky njeri dhe u largua nga tė gjitha mėkatėt dhe iu nėnshtrua All-llahut me adhurim derisa u nda nga kjo botė.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:29


Tregim i dhimbshem qe e kishte treguar nje i ri.Nje dite te zymte, ne tregun e qytetit Haber, ne lindje te Arabise Saudite, isha ulur ne nje restorant dhe pija kafe.Derisa I lexoja gazetat, verejta nje vajze me sy te bukur, me trup terheqes dhe ecje provokuese.Kaloi para meje duke me shikuar me pamje te kendshme dhe e etshme per bukurine, pedanterine dhe muskulaturen time.U ngrita pa ndonje ndjejne dhe u nisa pas saj.Ajo hyri ne shitore.Nuk munda ta percillja,sepse frikesohesha nga njerezit e sigurimit- e jo nga Allahu-Allahu na ruaj!Ajo e ktheu ftyren kah une dhe me doren e bukur, te bardhe, te bute dhe gracioze me tregoi unazen dhe dorezat.Pa kurrfare ndjenjash hyra ne shitore.Ajo me ze te ulet me tha: “Ju lutem, nese ka mundesi numrin tuaj?” Me goje ia tregova, e ajo e shkroi ne nje bllok, per te qene shkaktar I problemeve tona.

Ne oret e von ate mbremjes, ajo me thirri ne telefon.Filluam me fjale te embla.Tha se ishte vejushe, se kishte pasuri te madhe dhe se kishte tridhjete vjet, sa kohe qe, kur une e pash, m’u duk se ishte tetembedhjetevjeēare.

Pas shume bisedave filluam te merreshim vesh per takimin.Ne fillim takoheshin ne restorante.Me rastin e takimit, nuk mund ta puthja ose t’ia ledhatoja doren.Lidhja ime me te shtohej.Flisja me vete: “Une jam I virgjer, askend para saj se kam njohur.Une jam ne syte e saj nje djale I mrekullueshem,sepse jam I bukur”.

Nje dite me thirri dhe me tha:

Deshiroj te vish per diqka mjaft te rendesishme.
Une jam nen urdherat e tua,pasha jeten!- I thashe.
Deshiroj te takohemi pas nje ore ne filan restorantin.
Do te vij edhe ne zjarr nese eshte nevoja.
U takuam ne restorant dhe filluam te bisedonim.I thashe “O jeta ime, ēfare deshiron te beje per ty?” Ne ate moment nga ēanta nxorri bileten e aeroplanit, te klases se pare, per Kajro, e cila ishte ne emer timin dhe qendrim prej tri ditesh ne hotelin me pese yje.Po ashtu nxorri edhe ēekun e vertetuar,madje prej dhjete mire realesh te Arabise Saudite, duke me thene: “Deshirosh te shkosh ne Kajro qe neser,siē shkruan ne bilete, te vendosesh ne ate hotel dhe te takohesh me nje njeri qe ka kete numer te telefonit.Ai do te shpjere ne nje agjenci.Ti ne vend timin do te nenshkruash merreveshjen per rrobat qe do te vijne nga Parisi.Kjo leter eshte autorizim.Te lutem beje kete”.

Mora autorizimin dhe nga ai cast u nisa.Ah sikur te mos isha nisur.Kur arrita, ne oren kater pasdite, vends ate pushoja pak.Ne oren nente, mora adresarin tim te telefonave dhe e kerkova numrin qe ma kishte dhene.Sa me fat do te isha sikur te mos e kasha kerkuar! Mund ta supozoni s ekush kishte qene ne ate numer? Kishte qene pikerisht ajo, mikesha ime!Thashe: “Alo, kurse ajo: “Kam ardhur qe t’i sqaroj me mire gjerat.I dashur, eja ne filan apartamentin”. Menjeher shkova dhe u takova, kurse ajo ishte ne rroba provokuese.Kushdo qe do ta kishte pare ne rroba te tilla, nuk do tem und ta kontrollonte veten, perveē atij qe e mbron Allahu.Me perqafoi dhe filloi te me puthte e te me prekte.Kisha harruar dhe kasha pasur mardhenie me te,kasha bere amoralitet.E zgjata rezervimin ne dhjete dite dhe gjithe kohen e kalova me te.Pas kesaj,me te njejtin aeroplan, u kthyem duke qene ulur se bashku.Fluturonim e nuk ishim te vetedijshem se mbi ne eshte Allahu xh.sh..Kishim humbur njdjenjen per ekzistimin e Tij.Keshtu kaluam shume vjet.Kishim pasur mardhenie ne banesen e saj, por vinte shpesh edhe ne banesen time te thjeshte.

Nje dite ndodheshim me vellane tim ne Riad,kryeqytetin e Arabise Saudite.Allahu e kishte percaktuar – patem nje aksident trafiku.Vellai u pergjak, kurse mua nuk me ndodhi asgje,faliminderit Allahut.Kisha vetem disa lendime te parendesishme.Rreth nesh u grumbulluan njerezit, erdhi makina e emergjences.Na derguan ne spitalin me te afert.Vellane tim menjeher e derguan ne sallen e operacionit.Mjeku kerkoi qe une te jepja gjak, sepse une dhe tim vella kishim te njejtin grup gjaku.U thashe se isha gati.Me derguan ne sallen e transfuzionit dhe ma morren nje sasi te vogel gjaku per ta kontrolluar.Isha I sigurte ne vete.As ndermend nuk me shkonte gruja me te cilen kasha pasur mardhenise seksuale.Pas analizave, hyri doktori me nje fytyre deshperuese.Une e pieta:

-Doktor qka I ka ndodhur vellait tim? Te lutem, me thuaj!

-O bir, te lutem te behesh besimtar I forte ne percaktimin e Allahut.

-U ngrita nga krevati dhe klitha:

-A ka vdekur vellai im, a ka vdekur ?

-Jo.- me tha ai.

-Ateher qfare ka ndodhur?

-Gjaku yt eshte I infektuar me virusin HIV.

Kjo me ra si rrufe.Ē`fare fati sikur te hapej toka dhe te me perpinte.Kur me tha mjeku,humba vetedijen.Pasi kasha ardhur ne vete dhe e pyeta mjekun:

-A jam vertet I semure nga kjo semundje e pasherueshme ? O Zot, qe kur jam I prekur nga kjo semundje ?

-Ende nuk je I semure,veēse je duke bartur virusin,I cili do te jete ne trupin tend gjate gjithe jetes.

Dy dite pas fatekeqesise, vellai im nderroi jete.Kjo gje me deshperoi shume.Nuk e kasha vetem vella,por edhe mik te sinqerte, I cili nga ēasti I pare me kishte keshilluar qe te largohesha nga ajo grua,sepse I kasha treguar per lidhjen tone.Dhjete dite pas vdekjes se vellait,ajo me thirri dhe me tha:

-I dashur, ku je ? Kaluan shume kohe…

-Ēka deshiron?

-Ē’ke ?

-Me ka vdekur vellai ne fatkeqesi komunikacioni dhe jam I deshperuar per shkak te tij.

-Kur mund te te shoh?

-Me nuk do te shihemi, kurrė.

Haptas I thashe se e dua, por me nuk mund te shihemi,sepse asaj nuk mund t’ia shkaktoja ndonje te keqe.

Me pyeti perse ? I tregova per virusin.

Me pyeti nese kasha pasur mardhenie seksuale me femra te tjera,gje qe e mohova.Serish me pyeti se a kam marr ndonjeher gjak nga ndokush dhe une I thashe jo.Ateher me tha:

-Do te thote se qellimi im eshte realizuar!

-Ē’fare qellimi,oj grua?

-Deshiroj t’u hakmerrem gjithe meshkujve per shkak se jane fajtore per semundjen time! Ti je I pari, kurse te tjeret jane ne rruge.

Pastaj shau dhe e leshoi degjuesen.

Kurse une I thashe: Na mjafton Allahu.Ai eshte mbrojtesi I shkelqyeshem.Ti oj grua , e ke siden!

Fjalet e tjera nuk deshiroj ti permend qe te mos jua lendoj ndjenjat.Tani jam tridhjete e dy vjeēar dhe ende nuk jam martuar.Ne moshen njezet e nente vjeēare isha para marteses dhe qe ateher me kaploi kjo semundje.Nena dhe vellezerit edhe me tutje instistojne qe une te martohem.Une refuzoj kete,sepse jam rob I eksaj semundje te tmerrshme.Ata kete nuk e din, kurse une nuk deshiroj qe ta infektoj bashkshorten dhe femijet e mi.Meqe jam me I vjetri,babai donte te me martonte,por vdiē pa iu plotesuar deshira.Madje,edhe koleget nga puna gjithnje me flasin se duhet te martohem.

Tani jam I lodhur shpirterisht.Kam pesedhjeteepese kilogram,kurse para semundjes I kasha gjashtedhjete e tete kilograme.E gjithe kjo per shkak te gjendjes sime shiprterore dhe semundjes se rrezikshme, e cila, heret apo vone, do te me marre shpirtin.

Jam penduar sinqerisht, e fal namazin dhe mesoj permendesh Kur`anin, edhe pse,mbase ,eshte vone.

Kete leter ua dergoj te gjithe muslimaneve,vellezerve dhe motrave, qe te ruhen nga te gjitha gjerat qe e hidherojne Allahun,sikurse eshte amoraliteti dhe gjerat e tjera te ndaluara.Ua dergoj keshillen time perms internetit dhe gazetave dhe u them: jeta eshte e bukur dhe kenaqesia e saj eshte bukuria,por devotshmeria ndaj Allahut eshte me e bukura…Nuk qendron kenaqesia vetem ne disa minuta te mardhenieve seksuale ne menyren e ndaluar, e cila ta shkaterron dhe te hedhe ne Xhehenem.

Kete tregim e kam shkruar nga dashuria per ju dhe nga frika prej semundjeve te rrezikshme.Dua qe ky tregim I imi t’ju afroje tek Allahu dhe ta forcoje besimin tuaj,ashtu qe shejtani te mos ju mashtroje.

Shpresoj se do ta lutni Allahun per sherimin tim.I lutem Allahut qe ta shperbleje secilin qe ndihmon perhapjen e ketij tregimi.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:30


Letra nga burgu e Sejjid KUTUB-it dėrguar motrės sė tij.


Kjo ėshtė njė letėr qė dėshmori i madh Sejjid Kutub i dėrgonte motres sė tij Amina Kutubit nga burgu. Ėshtė e pėrbėrė nga pesėmbėdhjetė shkėndija qė buronin nga shpirti i kėtij mendimtari tė madh tė Islamit nė momentin kur jetonte ditėt e fundit nga jeta e tij nė kėtė botė.Motėr e dashur..Kėto janė disa shkėndija tė shpirtit qė po ti dhuroj ty.
Shkėndija e parė.

Ideja e vdekjes na vertitet pėrherė nė kokė. E ndjen atė nė ēdo vend. Nė ēdo gjė. E ndjen se si ėshtė njė forcė shkatėrruese qė e mbulon jetėn me hije e bashkė me tė edhe tė gjallėt. Nga ana tjetėr e sheh jetėn pėrpara saj, tė strukur, tė trembur, tė frikėsuar.

Nga ana ime unė e shoh ndryshe..Vdekjen e shoh shumė tė vogėl, tė pafuqishme, pėrballė forcės sė jetės, shpėrthimeve tė saj,buzėqeshjes qė na dhuron,sfidave qė na i ve pėrpara.. Atėherė shoh se vdekja, thjesht mundohet tė mbledhė ca thėrrime sa pėr tu ushqyer, nga sofra e madhe e jetės.

Vrulli i jetės shkumėzon dallgėt e saj nga ēdo anė..Ēdo gjė rritet, lulėzon, shkėlqen.. Nėnat mbesin shtatzėna, pastaj lindin. Njerėzit dhe kafshėt bėjnė tė njėjtėn gjė. Edhe zogjtė e peshqit tė kėnaqin shpirtin shih si i lėshojnė vezėt e pastaj nga ēdonjėra prej tyre lind jeta.

Toka ēahet pėr tė dalė bima e brishtė, qė pastaj do bėhet njė lule e bukur plot erė e fryte. Qielli lėshon pareshtur mėshirė e freski. Detrat e oqeanet dallgėzojnė vrullshėm.
Ēdo gjė nė kėtė planet rritet dhe shpėrthen jetė dhe shtohet... Por.. Herė pas here vdekja vjen tė shqyejė ndonjė copė nga jeta dhe largohet. Merr ca thėrrime nga sofra e jetės dhe ja mbath! E jeta pėrsėri vazhdon rrugėtimin e saj, plot gjallėri, shpėrthyese si pėrhera plot shpirt. Nuk e ndjen fare vdekjen qė i qėndron diku nė ndonjė pritė thjesht pėr tė shqyer prej saj kafshatėn e rradhės.

Ndonjėher nga dhimbja jeta lėshon ofshamė, ndonjėherė dhimbja i djeg shumė. Por plaga shpejt i mbyllet edhe dhimbja shpejt venitet. Kėshtu gjallesat vazhojne tė ecin pėrpara drejt fatit tė tyre. Njerėzit, kafshėt, peshqit, zogjtė, insektet, bimėt, tė gjitha vetėm se ecin pėrpara duke marrė frymė nga shpirti i jetės. Por vdekja po aty do jetė.. Ky ėshtė njė ligj hyjnor, kėshtu kanė shkuar pėrherė.

Dielli lind, dielli perėndon dhe toka vertitet rreth tij. Jeta shpėrthen herė pas here nė ēdo anė. Ēdo gjė ka jetė..rriten gjėrat nė sasi dhe cilėsi..Sikur vdekja tė ishte mė e fuqishme se jeta do e kishte ndaluar jetėn. Por ajo ėshtė njė forcė e dobėt pėrpara jetės shpėrthyese plot lulėzim e sfida..

Kjo ėshtė jeta, sepse buron nga Allahu I GJALLI..Prej Tij shperthen shpirti i jetės..Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:31


Dy pika lotiĖndrra e kishte mėsuar se veprat e mira duhet bėrė vetėm pėr Allahun pėr tė peshuar rėndė nė peshojėn e ditės sė Gjykimit.


Nė Kufe jetonte njė tregtar i pasur, i cili ishte i ndershėm, fitonte mirė, u jepte tė varfėrve, jepte hua atyre qė ishin tė nevojshėm pa kamatė. Njė herė njė tregtari nga Basra i dha hua mall me vlerė tė madhe dhe pas kėsaj vdiē pa lajmėruar askė nga familja e tij e as tė birin e vetėm pėr huanė e dhėnė. Djali i tij filloi tė merrej me tregti, jetonte nė shtėpinė e babait me gruan dhe fėmijėt.

Njė kohė tregtia i shkonte mirė, por pas njė kohe falimentoi, saqė nuk kishte ēfarė me i ushqyer familjen e tij. Vendosi ta shesė shtėpinė. Kishte njė shok tė mirė tė cilin e luti t'i jep tė holla hua derisa t'i shitej shtėpia. Shoku i tha: "Merre kėtė samun derisa unė tė shkoj e t'i sjell tė hollat."

Morri samunin dhe u nis pėr shtėpi. Rrugės hasi nė njė nėnė me fėmijėn nė dorė qė nuk ishte ngrėnė disa ditė. Gruaja e luti qė t'ia jep samunin pėr fėmijėn e saj, sepse gati kishin harruar kur kishin ngrėnė. Ja dha samunin djalit qė u gėzua pa masė, ndėrsa nėnės i rrodhėn dy pika loti nga gėzimi.

Tregtari duke shkuar nė shtėpi filloi tė mendojė: "Ēfarė bėra? Nė shtėpi kam lėnė tė uritur gruan dhe fėmijėt, por edhe vet i uritur, ndėrsa samunin ia dhashė gruas sė panjohur." Por nė vete tha: "I fitova tri sevabe: E ushqeva fėmiun, nėnėn e tij dhe sė treti pėr atė qė pata nevojė pėr vete i dhashė pėrparėsi tjetrit."

Shejtani i pėrshpėriti se ky nuk ėshtė sevab, por ka gabuar, sepse ka lėnė anash familjen e tij. Por, tregtari e mėnjanoi nga mendimet e tij duke kujtuar lotėt e nėnės sė varfėr nė shenjė falėnderimi.

Ende pa arritur nė shtėpi, kur ja shoku i tij i cili i tha qė ka kohė duke e kėrkuar, sepse kishte ardhur tregtari nga Basra me tri deve me tė holla, dhurata qė i kishte marrė nga babai i tij i ndjerė. Kėshtu djali u bė aq i pasur saqė filloi me dhėnė tė holla pėr hajrate, medrese, xhamia, pėr tė varfėr. Jetonte nė luks tė madh dhe sa mė shumė jepte, aq mė tepėr i shtohej pasuria.

Njė ditė kur e zuri gjumi e pa veten nė ėndėrr para peshojės sė ditės sė Gjykimit. Erdhi rendi i tij. Filluan t'ia peshojnė sevabet dhe mėkatet. Sevabe kishte shumė, por lehtė peshonin. Njė zė i thoshte: "Ti ke dhėnė pėr tė lavdėruar tjerėt", andaj peshoja e sevabeve ishte e lehtė dhe ngritej. Tregtari ishte merakosur ēfarė ndodhi me veprat e mira.

"A ka edhe diē tjetėr qė ka bėrė tregtari gjatė jetės nė dynja?", u dėgjua zėri tjetėr.
"Ka! Ja ka dhėnė njė samun njė fėmije tė varfėr kur ishte i uritur."
"Sillni samunin kėtu", dhe e vendosin nė peshojė. Peshoja barazohet.
"Ky ishte njė sevab. A ka edhe diē tjetėr pėr tė peshuar?"
"Ka!", dėgjohet zėri tjetėr, "Kėtė samun e ka dhėnė kur vet ka qenė i uritur."
"Edhe njė sevab", dhe peshoja filloi tė bie mė poshtė.
"A ka edhe diē?"
"Edhe gruaja e fėmijėt e tij kanė qenė tė uritur kur e ka dhėnė samunin."
"Kėto janė tri sevabe", peshoja e veprave tė mira ra edhe mė poshtė.
"A ka edhe diē tjetėr?"
"Ka! Kur nėna e pa fėmiun e uritur tė saj tė gėzuar i rrodhėn dy pika loti."
"Sillni kėto dy pika loti".

I vendosėn kėto dy pikat e lotit nė peshojė dhe lotėt u kthyen nė det tė sevabeve sa qė spėrkatėn tregtarin.

Nė atė moment u zgjua. U bė njeri tjetėr. Ēdo gjė jepte nė emėr tė Allahut, pa menduar fare se ēfarė thonė njerėzit.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:31


Ditėlindja e Hasanit

Sot ishte ditėlindja e Hasanit.

Ai ishte shumė i gėzuar.
Pėrfundimisht mbushi shtatė vjet.
Nėna e kishte mėsuar atė se muslimanėt nuk e festojnė ditėlindjen, por i tregoi se sot nė mbrėmje ajo kishte njė befasi pėr tė. Hasani ēuditej!

Si mund tė ketė befasi pa e festuar ditėlindjen!?

Gjatė tėrė ditės Hasani ishte i padurueshėm dhe mezi priste qė tė bėhej mbrėmje.
Nė ora shtatė nėna e thirri nga shkallėt Hasanin: "Hasan, eja poshtė. Befasia jote ėshtė gati."
Hasani nuk mund t'i besonte veshėve tė tij. Vrapoi poshtė dhe pa se aty ishin dajallarėt, axhallarėt, tezet, hallat dhe kusherinjtė e tij. Por, nuk kishte ndonjė shenjė tė festimit tė ditėlindjes. Hasani u ndie i zhgėnjyer.

Pastaj nėna tha: "Hasan, sot je bėrė djal i madh, i ke mbushur shtatė vjet, prandaj... jemi tubuar tė gjithė pėr tė tė mėsuar diēka lidhur me namazin!" Hasani tha: "NAMAZIN?!"

Nėna u pėrgjigj: "Po i dashuri im, pejgamberi Muhammed (paqja dhe mėshira e Zotit qofshin mbi tė) thoshte se kur ti mbushin fėmijėt shtatė vjet duhet ta mėsojnė faljen.
Qė nga kjo ditė duhet tė mėsosh tė falesh, sikurse qė e bėjnė kėtė nėna, babai dhe tė gjithė dajallarėt dhe axhallarėt tu. Gjithsecili qė ėshtė 7 vjeēar apo mė i vjetėr duhet tė falet."

Hasani tha: "Pėrse duhet tė falemi, nėnė?"

Nėna u pėrgjigj: "Epo... A nuk tė ka dhėnė All-llahu njerėz tė cilėt pėrkujdesen pėr ty? Ai tė dha ty nėnėn dhe babanė dhe tė gjithė tė afėrmit. Tė dha ushqim dhe pije. Tė dha edhe shtėpi dhe trup tė shėndoshė. A nuk ėshtė ashtu?"

Hasani tha: "Hmm, po nėnė."

Atėherė xhaxhi Mervan tha: "All-llahu tė ka dhėnė ty shumė gjėra qė tė tjerėt nuk i kanė. Ti ke njė shtėpi tė madhe dhe tė bukur dhe jeton nė tė i sigurt. Njerėzit, tė cilėt jetojnė nė vendet si Palestina apo Afganistani nuk i kanė kėto. All-llahu t'i ka dhuruar sytė, gojėn, veshėt dhe trupin.

Ti e shfrytėzon atė pėr ēdo ditė." Tezja Safije shtoi: "Tash, a nuk beson se duhet ta falėnderosh All-llahun pėr tė gjitha kėto?"

Hasani: "Po si ta falėnderoj All-llahun kur unė nuk e shoh Atė."

Babai tha: "Eh, tashti Hasani im i vogėl, ti falesh pesė herė nė ditė dhe me kėtė shpreh falėnderim pėr tė gjitha kėto dhurata tė shumta tė All-llahut. Ai na jepė pėr ēdo ditė tė gjitha kėto."

Nėna u pėrgjigj: "Ka edhe njė dhuratė tjetėr Hasan, tė cilėn do ta japė All-llahu sot."

Hasani tha: "Ēfarė dhurate, nėnė?" Nėna u pėrgjigj: "Sė shpejti do ta kesh njė motėr tė vogėl!"

Hasani:"Njė motėr tė vogėl.. Oooh All-llah tė falėderoj shumė. A mund tė mė mėsoni si tė falem. Dua ta falėnderoj All-llahun." Nėna buzqeshi dhe e shikonte Hasanin me krenari. Pastaj tė gjithė e mėsuan si duhet falur. Hasani u gėzua shumė dhe kjo ishte ditėlindja mė e bukur nė jetėn e tij!!

Paqja qoftė mbi ju!

Shkruar nga Um Umara
marrė nga: denkmalislam.de
Pėrktheu nga gjermanishtja: Jusuf Kastrati


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:32


Elhamdulilah qė All-llahu mė ka nderuar

Tregon Ebu Ibrahimi dhe thotė:
"Isha njė ditė duke udhėtuar nėpėr shkretėtirė dhe papritmas humba rrugėn pėr ku isha nisur. U ndala tek njė tendė e vjetėr, shikova mbrenda saj dhe pashė aty njė njeri, ishte i ulur nė tokė.

Sapo iu afrova me qetėsi pashė se ky njeri ishte i paralizuar, i kishte tė dy duart e kėputura.

Ē'ėshtė mė e ēuditėshmja se ai ishte edhe i verbėr dhe ishte i vetmuar, nuk kishte askėnd qė tė kujdesej pėr tė.

Dėgjova prej tij disa fjalė, qė shpesh i pėrseriste: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madhe mbi shumė krijesa tė Tija.

Duke e pėrseritur kėtė disa herė, ma tėrhoqi vėmendjen dhe mė shtyri tė interesohem pėr te. Dy duart e kėputura dhe dy sytė e tij tė verbėr dhe nuk posedonte kurrfarė fuqie pėr kujdesjen e vetės. Shikova pėrreth tij dhe kerkoja se mos po shoh dikė prej tė afėrmėve tė tij qė kujdeset pėr te, mirėpo, pėr fat tė keq, nuk pashė askend. Vazhdova t'i afrohem deri sa ndjeu levizjet i mija dhe filloi tė pyeste:

- Kush ėshtė? Kush ėshtė?

- I thashė: Esselamu alejkum! Jam njė njeri qė kam humbur rrugėn dhe u ndala tek tenda jote. Po ti kush je? Pse jeton i vetmuar nė kėtė vend? – Fillova unė me pytje: Ku e ke familjėn apo tė afėrmit?

- M'u pėrgjigj: Unė jam njė plak i sėmuar, qė me kanė lėnė njerėzit dhe me kanė vdekur shumica prej tė afėrmėve.

- I thashė: Dėgjova nga ju disa fjalė, qė me ēuditėn: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madh mbi shumė krijesa tjera tė Tija, me trego se ēka tė ka nderuar All-llahu ty kurse unė tė shohe tė verbėr me dy duart e kėputura, i varfer dhe askend perreth teje qė interesohet pėr ty?!

- Mė tha: Tė tregoj, por me njė kusht! Kam njė nevojė tė ma kryesh.

- I thashė: Me gjithė dėshirė inshallah, vetėm me trego!

- Mė tha: Po e sheh se jam sprovuar me sprova dhe fatkeqėsi tė ndryshme, mirėpo, prap Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madh mbi shumė krijesa tė tjera. A nuk me ka dhėnė All-llahu mendjen, qė tė logjikoj me te?!

I thashė: Po, si jo!

- Ma ktheu: Sa e sa njerėzve u mungon kjo begati, janė budalla, tė ēmendur, qė nuk posedojnė mendje?!

- Shumė ka. - ja ktheva.

- Pastaj tha: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka zgjedhur mbi shumė krijesa tė tjera dhe me ka nderuar.

- Vazhdoi pėrseri: A nuk me ka dhėnė All-llahu tė dėgjuarit, me tė cilin dėgjoj ezanin pėr namaz, dėgjoj me te fjalėt dhe atė qė kam pėrreth?!

- I thashė: Po, si jo!

- Ma ktheu: Sa prej njerėzėve janė tė shurdhėt dhe nuk mund tė dėgjojnė?! Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar mbi shumė krijesa.

A nuk mė ka dhėnė All-llahu gjuhėn, me tė cilėn e pėrmendi Atė dhe mirrem vesh me njerėzit?! Sa e sa njerėz memece ka sot qė nuk flasin?!

I thashė: Po, vėrtetė shumė ka.

- Tha: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar dhe me ka zgjedhur mbi shumė krijesa tė Tija.

A nuk me ka udhėzuar All-llahu nė Islam dhe adhuroj vetėm All-llahun Njė, tė Vetmin, qė nuk meriton tė adhurohet askush pėrveē Tij?! Unė tek Ai llogaris shpėrblimin duke bėrė durim nė sprovat e Tija.

Sa ka prej njerzėve, qė janė adhurues tė idhujve dhe kryqėve dhe janė tė kėnaqur me mosbesimin e tyre?! Ata kanė humbur nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė mė ka nderuar mbi shumė krijesa tė Tija. Kėshtu vazhdoi plaku duke i numėruar begatitė e All-llahut, kurse mua me shtohej ēudia prej imanit tė tij tė fort dhe bindjes sė tij tė madhe, qė plaku edhe nė gjendjen e tij tė mjerueshme ishte i kėnaqur me ato begati qė ia kishte dhėnė All-llahu.

Thashė me vete: Sa prej tė sėmurėve janė, qė ndoshta nuk janė goditur as sa njė e katėrta e kėsaj qė ėshtė goditur ky plak, apo ndoshta janė sprovuar vetėm me humbje tė shikimit apo tė dėgjimit, apo kanė ndonjė sėmundje tė lehte e qė mund tė llogariten tė shendoshė nė krahasim mė atė qė e ka goditur kėtė plak. Saqė i dėgjon duke u ankuar dhe duke qajtur me zė tė lartė, duke renkuar nga semundja. E atyre vetėm iu shtohet dobėsia dhe iu pakėsohet bindja nė shpėrblimin e All-llahut.

U thellova nė mendime tė thella derisa m'i ndėrpreu mendimet fjala e plakut duke mė thėnė:

- A ta them kėrkesen time qė pata? A ma kryen atė?

- I thashė: Po, inshallah! Cila ėshtė kėrkesa yte?

E uli kokėn dhe lotėt i rrodhėn nga sytė e tij tė verbėr. Pastaj ngriti koken e tha:

- Nuk me ka mbetur askush prej familjes perveē njė djalit katėrmbedhjetėvjeēar. Ai ėshtė qė me ushqen, me veshėn, me shtrinė pėr tė fjetur dhe me ngrite pėr ēdo nėvojė. Mirėpo, ka dalė qė dje tė me kėrkojė ushqim dhe nuk ėshtė kthyer mė dhe nuk e di a ėshtė gjallė dhe kthehet apo ėshtė i vdekur dhe ėshtė harruar. Unė, sikurse po e sheh, jam plak i lodhur, i verbėr, ku ta kėrkoj unė i shkreti?!

E pyeta pėr pamjen e tij dhe cilėsitė e tija nė mėnyrė qė ta njoh nėse e takoj.

Dola qė ta kėrkoj djalin, po ku ta kėrkoj kurse rruga pėr mua ishte e panjohur dhe nuk dija nga ta kėrkoja, unė vetė kisha humbur rrugėn.

Vazhdova rrugėn duke ecur nėpėr shkretėtirė, kėrkoja andej kėtej ndonjė njeri tė pyes pėr djalin, por s'ka gjė. Rastėsisht e ktheva kokėn dhe pashė andej tėndes sė plakut njė kodėr tė vogėl, ku ishin mbledhur disa sorra, ishin mbledhur rreth diēkaje. Thashė me vete: Kėto nuk mblidhen pėrveē se rreth ndonjė ngrodhėsire ose ushqimi. U ngrita nė koder dhe u afrova tek kėto shpezė. Kur arrita afėr tyre filluan tė shpėrndahen dhe nė vendin ku ishin mbledhur sorrat ēka tė shoh?! Njė djale i ri i vdekur, trupi i tij i kėputur sikur ta kishte sulmuar ndonjė ujk dhe ka ngrenė njė pjesė tė tij dhe ka lėnė pjesėn tjetėr pėr shpezė.

Nuk me brengosi djali aq shumė sa me erdhi keq dhe u pikėllova pėr plakun. Zbrita nga kodra duke ecur ne drejtim tė tendės duke qenė nė mes pikėllimit dhe hutise. Duke menduar se a tė shkoj dhe ta lė plakun nė vetmi apo tė kthehem tek ai dhe ta lajmėroj pėr djalin. U drejtova kah tėnda dhe po dėgjoj plakun duke bėrė tesbihė dhe duke pėrmendur All-llahun. Isha i hutuar ēka t'i them, si t'ia filloj...? Me erdhi nė mendje ngjarja e tė dėrguarit tė All-llahut, Ejubit alejhi selam.

Hyra tek plaku dhe e gjeta ashtu si e kisha lėnė. I dhashė selam. I mjeri, ishte mėrzitur shumė pėr djalin. Sa mė ndjeu mė pyeti: ku ėshtė djali?

I thashė: Pėrgjigju ti njėhere! Cili prej ju tė dyve ėshtė me i dashur tek All-llahu, ti apo Ejubi, alejhi selam?

Tha: Ejubi, alejhi selam ėshtė me i dashur tek All-llahu.

I thashė: Cili ėshtė sprovuar mė shumė, ti apo Ejubi, alejhi selam?

Tha: Padyshim, Ejubi, alejhi selam.

Atėherė i tashė: Llogarite djalin tėnd tek All-llahu se tė ka vdekur...!

E gjeta atė tė vdekur tek kodra, iu kishin versulur ujqėrit mbi trupin e tij. Rėnkoi plaku i mjerė, pastaj rėnkoj pėrseri duke marrė frymė thellė dhe duke pėrseritur fjalėn: LA ILAHE IL-LALL-LLAH...

Mora ta qetėsojė duke ia kujtuar durimin, mirėpo atij iu shtuan vuajtjet dhe rėnkimet derisa dhe nisa t'ia pėrkujtoj shehadetin (LA ILAHE IL-LALL-LLAH) dhe vdiq nė duart e mia.

E mbulova me jorganin qė e kishte pėrfundi dhe dola tė kerkoje ndonjė njeri qė tė mė ndihmojė t'ia pregadis xhenazėn. Pas pak pashė tre vetė tė hipur mbi kafshet e tyre. Dukeshin tė ishin udhetarė.

I thirra dhe m'u pėrgjigjen. Kur u afruan u thashė:

- Kėtu ėshtė njė njėri musliman i vdekur dhe nuk ka askė qė interesohet dhe mirret me tė, a keni mundėsi qė tė mė ndihmoni pėr ta larė, ta mbėshtjellim nė qefin dhe ta varrosim? Ata pranuan.

Hyrėn nė tendė qė ta shohin plakun e vdekur dhe ta bartnin pėr ta varrosur. Sapo zbuluan fytyrėn e tij bertitėn: Ebu kulabe... Ebu kulabe...! Pastaj e mora veshė se Ebu kulabe kishte qenė njė prej dijetarėve tė njohur, qe e kishte humbė pleqėria dhe sėmundjet e shumta pozitėn e tij dhe e kishin lenė njerėzit pas dore. Iu kishin mbledhur shumė sprova dhe fatėkeqėsi deri sa ishte vetmuar prej njerzėve nė njė tendė tė vjetėr nė hapėsiren e shkretėtirės.

Ia pregatitėm xhenazėn dhe e varrosėm.

Udhėtova bashkė me kėta tre veta dhe mė ndihmuan qė ta gjejė rrugėn pėr nė qytet.

Nė kėtė natė e pashė ne ėndėrr Ebu Kulaben me pamjen me tė bukur, kishte tė veshur rroba tė bardha dhe ishte plotėsuar pamja e tij, pa tė meta trupore. E pashė duke ecur nė njė vend tė gjelbėruar.

E pyeta: O Ebu Kulabe, ēka tė ka bėrė ty tė jesh nė kėtė vend kaq tė bukur dhe i shėndoshė fizikisht?

U pėrgjigjė: Posa mė ka futur All-llahu nė xhenet dėgjova njė zė duke me thėnė fjalėn e All-llahut:

سَلاَمٌ عَلَيْكُم بِمَا صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَى الدَّارِ

"(u thonė) selamun alejkum, me durimin tuaj gjetėt shpėtimin, sa pėrfundim i lavdishėm ėshtė ky vend." [Err-rrad, 24]


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:33


Tregim qė e bėn zemrėn tė qajė


Njeri ndėr shembujt mė tė shkėlqyer tė respektimit tė urdhrave tė Allahut dhe tė rrugės sė Tij ėshtė edhe shembulli i floktares, sė bijės sė faraonit. Njė ditė prej ditėsh, floktarja ia krihte flokėt bijės sė faraonit, asaj i kishte rėnė krehri nė toke dhe kur ajo kishte dashur ta merrte atė, kishte thėnė: “ Bismil-lah – Me emėr tė Allahut “. Bija e faraonit e kishte dėgjuar floktaren dhe i kishte thėne: Babai im ėshtė Allahu ? Floktarja i qe pėrgjigjur: Zoti im, Zoti yt dhe Zoti i babait tėnd ėshtė Allahu. Atėherė bija e faraonit i kishte thėne: Do ta informoj babanė tim pėr kėto fjalė. Dhe ajo vėrtet ashtu kishte bėrė. Kėshtu qė faraoni i kishte thėne floktares: A ke Zot tjetėr pos meje ?! – Zoti im dhe Zoti yt ėshtė Allahu. – i kishte thėne floktarja. Faraoni kishte pyetur: A ka floktarja fėmijė ? Po, i ka 4 fėmijė, madje njėrin ende e ka nė gji. – i kishin thėne faraonit.

- M’i sillni fėmijėt e saj, - kishte urdhėruar faraoni – dhe sillmani edhe njė kazan tė madhe me ujė, kurse nėn tė ndizeni njė zjarr te fortė qė tė vlojė uji.

(Pėrpiqu qe ta imagjinosh se ē’fare kishte ndodhur dhe vėre veten tėnde nė vendin e floktares ).

Faraoni kishte marrė fėmijėn e madh tė floktares dhe i kishte thėne asaj: A ti ke Zot tjetėr pos meje ?

- Zoti im dhe Zoti yt ėshtė Allahu. – kishte thėne floktarja.

Faraoni e kishte hedhur fėmijėn nė zjarr para syve tė nėnės sė tij dhe fėmija kishte filluar tė bėrtiste deri sa ishte djegur i tėri...

Faraoni kishte bėrė kėshtu edhe me fėmijėn e dyte dhe tė tretė. Edhe ata i kishte gjetur ajo qė i kishte ndodhur vėllait tė tyre tė madh dhe, e gjithė kjo, madje para syve tė nėnės sė tyre, e cila kishte vetėm njė pėrgjigje: Zoti im dhe Zoti yt ėshtė Allahu.

Mė pastaj radha i kishte ardhur fėmijės, i cili akoma ishte nė gji. Zemra e floktares kishte filluar tė dridhej, kurse kraharori t’i ngushtohej, sakaq fėmija i foli asaj: Oj nėna ime, duro, sepse ti, pa dyshim, je nė rrugėn qė ėshtė e vėrtetė !

Pas kėsaj, faraoni i kishte hedhur nė zjarr fėmijėn dhe nėnėn e tij...

E kuptoj se ky tregim ka bėrė qė zemrat tuaja tė qajnė, kurse sytė tė lotojnė...

I Dėrguari paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, me t’u kthyer pas udhėtimit nė natėn e Isras dhe Mi’raxhit, ka thėne: “ Ndėrsa po udhėtoja nė qiell, kam ndier njė aromė tė bukur tė cilėn asnjėherė mė parė nuk e kisha ndier, ndaj e pyeta Xhibrilin : O Xhibril, ē’ėshtė kjo aromė ? Ai mė tha: Ėshtė aroma e floktares qė ia ka krehur flokėt bijės se faraonit dhe aroma e katėr djemve tė saj “

O Zot! Syri qan gjatė pikėllimit, por ai qan edhe gjatė gėzimit !

“Vetėm ata qė janė tė durueshėm, do tė shpėrblehen pa masė.”(Zumer ,10)

( Vepra e vetme, pėr tė cilėn nuk dihet shpėrblimi, ėshtė durimi. )

Vėrtet, s’ka dyshim se mė i madhi durim, ėshtė tė durosh nė rrugėn e Allahut dhe pėr fenė e Tij.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:34


Kjo ėshtė dashuriaKjo pra ėshtė dashuria, fillon e vogėl dhe rritet bashkė me ne herė pas here.Njė plakė ishte pyetur pėr dashurinė dhe kuptimin e saj. Ajo ishte pėrgjigjur:Kur pėr herė tė parė pata dėgjuar fjalėn dashuri, isha fėmijė, e vogėl dhe ma kishte thėnė babai imi, i cili mė pėrqafoi dhe mė tha se tė dua. Atėherė thash dashuria qenka mallėngjim, siguri, pėrkujdesje e ngrohtėsi.

Kur arrita moshėn e pjekurisė, e gjeta njė letėr nėn derėn e shtėpisė, ma kishte dėrguar njė djalė nga fqinjėt tanė, e cila pėr adresė pėrmbante emrin tim, kurse pėrmbajtja e saj ishte “tė dua”. Atėherė thash dashuria qenka guxim dhe ēmenduri.


Kur u fejova pėr atė djalin e komshiut dhe u njoftova me tė, fjalėn e parė qė ma tha ishte “tė dua”. Atėherė thash dashuria qenka ambicie, veprim, qėllim dhe vullnet.

U martova dhe tė dytėn ditė pas martesės, mė pėrqafoi burri im dhe mė tha se “tė dua”. Atėherė thash dashuria qenka pėrmallim, pasion e gėzim.

Kaloi njė vit dhe linda fėmijėn e parė. Isha e lodhur shumė, e ngjitur pėr krevati, mė erdhi burri, ma kapi dorėn dhe mė tha se “tė dua”. Atėherė thash dashuria qenka falėnderim, mirėnjohje, pėrkujdesje dhe interesim.

Me kalimin e viteve, mu thinjėn flokėt, u martuan fėmijėt dhe burri duke i shikuar flokėt e mija tė thinjura, me buzėqeshje mė tha: “tė dua”. Atėherė thash dashuria qenka mėshirė dhe solidarizim.

U zgjat jeta dhe u mplakėm. Ēdo herė burri im i respektuar mė thotė “tė dua” dhe them se dashuria ėshtė besnikėri, sinqeritet, pėrkushtim dhe dhuratė.

Kjo pra ėshtė dashuria, fillon e vogėl dhe rritet bashkė me ne herė pas here.
Kjo ėshtė dashuria, qė sa mė shumė qė ecim nė moshė, aq mė tepėr zbulojmė sekretet e saj.
Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:35


Nėna

Para disa kohėsh, fillova te kaloj kohėn me njė grua tė ve qysh prej 19 vite. Gruaja ime ma parapriu me fjalėt e saja, duke thėnė: E di shumė mirė se sa e doni atė. Gruaja pėr tė cilėn mė kėshillonte shoqja ime tė kaloj ēaste me tė, ishte Nėna ime, e cila kishte mbetur e vejė qysh para 19 viteve. Punėt dhe obligimet e shumta si dhe 3 fėmijėt kishin bėrė qė nėnėn time ta vizitoj shumė rrallė. Njė ditė prej ditėsh, gjeta kohėn qė ta ftoj nėnėn time pėr darkė. Mora telefonin dhe e telefonova. Ishte bėrė vonė dhe Nėna u bė merak kur ma dėgjoi zėrin, nuk e kishte zakon qė tė flas me dikė nė kohė tė vona, dhe mė pyeti: Si je biri im? Mirė jam Nėnė - iu pėrgjigja. Tė telefonova nga koshienca pėr tė kaluar disa ēaste me ju. Mė pyeti: Vetėm ne tė dy? U mendua pak dhe mė tha: Mė pėlqen propozimi yt... Ditėn e enjte, pasi mbarova orarin e punės, u nisa pėr nė shtėpinė ku banonte nėna ime. Ndihesha paksa i shqetėsuar...Kur arrita nė shtėpinė e nėnės, vėrejta se edhe ajo ishte paksa e merakosur dhe ishte duke pritur te dera e shtėpisė.

Ishte veshur bukur dhe m'u duk se kishte veshur fustanin e fundit qe ia kishte blerė babai im pak para se tė vdiste. Duke buzėqeshur si njė engjėll me tha: Biri im, te gjithėve u kam thėnė se sonte do tė dalė me djalin tim, dhe qė tė gjithė janė gėzuar, andaj tė gjithė me padurim presin kthimin tim pėr t'ju sqaruar hollėsitė e kėtij takimi.

Shkuam nė njė restaurant jo tė zakonshėm, mirėpo i bukur dhe i qetė, nėna u mbėshtet nė krahun tim dhe dukej sikur tė ishte njė zonjė. Pasi u ulėm, fillova ta lexoj listėn e gjellėrave, edhe pse Nėna nuk ishte nė gjendje tė lexonte pėrveē shkronjave tė mėdha. Gjėrsa po lexoja listėn e ushqimeve, Nėna mė shikonte me njė buzėqeshje tė gjerė, me dy buzėt e saja tė ēara, mė ndėrhyri, duke thėnė: "Kur ishe i vogėl, unė isha ajo qė lexoja pėr ju", ndėrsa tani ka ardhur koha tė ta kthej kėtė borxh dhe ja unė po lexoj sot pėr ty. Ēlodhu dhe pusho nėna ime - i thashė. Gjatė tėrė mbrėmjes biseduam dhe nuk kishte asgjė tė rėndomtė, me pėrjashtim tė nostalgjive dhe pėrditshmėrisė sonė. Qėndruam aq shumė sa qė koha ishte bėrė shumė vonė. Pasi qė u kthyem dhe arritėm te dera e shtėpisė, Nėna m'u drejtua me kėto fjalė: Kam dėshirė qė te dalim sė bashku pėrsėri, mirėpo me kusht qė unė tė paguaj? Ia putha dorėn dhe i thashė lamtumirė. Pas disa ditėsh, me erdhi lajmi se Nėna kishte ndėrruar jetė. Kishte vdekur nga sulmi ne zemėr.E tėrė kjo ndodhi pėr njė kohė shumė te shkurtėr qė unė asgjė nuk munda tė bej pėr te. Kaluan ca ditė dhe nga posta mė arriti njė letėr e dėrguar nga restauranti, nė tė cilin kishim darkuar unė dhe Nėna ime. Nė tė kishin qenė disa fjali tė shkruara nga dora e Nėnės sime: "Kam paguar faturėn para kohe, duke e ditur se nuk do tė kem rastin tė takohem me ty pėrsėri. Me rėndėsi ėshtė se bėra pagesėn pėr dy persona, pėr ju dhe gruan e juaj. Ju assesi nuk mund ta pėrshkruani vlerėn e asaj nate, nė te cilėn darkuam sė bashku. Te dua shumė biri im". Nė kėtė moment, arrita tė kuptoj domethėnien e fjalės " Dashuri " apo " Te Dua ".Nuk mund ta kuptosh domethėnien madhėshtore te kėsaj fjale derisa nga dashuria juaj tė mos vjelė mirėsi dhe bukuri edhe pala tjetėr ashtu siē beri Nėna ime. Asgjė nuk ka vlerė me shumė sesa Prindėrit, e nė veēanti Nėna. Dhuroja kohėn te cilėn ata e meritojnė... Duhet ditur se ky ėshtė obligim i Allahut dhe i Prindėrve, prandaj kėto gjėra nuk shtyhen. Me kėtė rast, mė ra ndėrmend tregimi kur qe pyetur Abdullah ibėn Omeri: "Nena ime ėshtė e moshuar, nuk mund tė lėvizė fare, dhe mė duhet ta bart nė ēdo vend, madje edhe kur ta kryen nevojėn... nganjėherė nuk ka fuqi qė ta pėrmbanė veten keshtuqė, kryen nevojėn duke qenė nė duart apo shpinėn time... A mendon se unė e kam kryer obligimin ndaj saj? Ibėn Omeri u pėrgjigj: A ke harruar fėmijėrinė tėnde kur edhe ju vepronit kėshtu me Nėnėn tuaj?! Ju po i shėrbeni duke shpresuar vdekjen e saj, ndėrsa ajo iu shėrbente juve, me gjithė mundimet dhe lodhjet qė kishte duke shpresuar jetėn dhe lumturinė tuaj". Vėrtet dallim i madh nė mes kėtyre dy qėndrimeve...

Shpresojmė se porosia dhe mesazhi i kėsaj ngjarjeje do t'ju arrij edhe atyre te cilėt ende i kanė prindėrit gjallė!!![Modifiko 27.09.2006 nga Enkelejdaa]

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:36


Mė falni, unė nuk flas!

Nė njėrėn nga qendrat tregtare, nė mesin e madh tė njerėzve bie nė sy njė djalosh i zhvilluar, i cili sillej rreth dyqaneve, nga njėri te tjetri. Sikur synonte diēka. Hynte nė njėrin dyqan, qėndronte disa minuta dhe mė pas kalonte te tjetri, kurse nė dorė mbante njė ēantė. Po t’i afrohesh mė afėr, tė tėrheq vėmendjen njė letėr e vendosur nė shpinėn e tij “Mė falni, unė nuk flas!”

Cili ėshtė sekreti i kėsaj letre tė varur, ēfarė mban nė dorė dhe pse sillet nė kėtė mėnyrė?

Ai ishte njė fėmijė i butė dhe mė shėndet tė mirė. Mėsonte nė shkollė si tė tjerėt, por kur arriti nė klasėn e gjashtė tė fillores, Allahu e sprovoi me njė sėmundje nė kordat e zėrit, kėshtu qė zėri filloi t’i dobėsohet gradualisht, saqė nuk pati mė mundėsi tė flasė. Kėshtu ndodhi.
Djaloshi po jeton dhe po i kalon ditėn pa gjuhė dhe mundėsi pėr komunikim. Me kalimin e kohės, shokėt filluan tė mėrziten prej tij, saqė e ndiente veten tė tepėrt nėpėr takime. Vetėm dėgjonte dhe nuk kishte mundėsi tė bisedonte. Kėshtu ndihej keq dhe u largua prej tyre.
Djaloshi u rrit dhe filloi tė kėrkojė vende ku nuk kishte nevojė pėr fjalė e biseda. E gjeti veten nė dėgjimin e ligjėratave shkencore dhe mėsimeve edukative. Kėshtu filloi tė ndikohet nga mėsimet mbi rėndėsinė e shėrbimit mbi Islamin dhe thirrjes nė fenė e Allahut tė Lartėsuar. Ai nuk e injoroi veten duke u arsyetuar se nuk kishte mundėsi, por kontribuoi nė shėrbim tė fesė sė tij me ato mundėsi qė i pėrgjigjeshin gjendjes sė tij.
Ai punonte si fotokopjues dhe nga paga e marrė kishte vendosur qė tė ndante njė pjesė pėr tė blerė kasata (CD) dhe broshura edukative. Filloi tė ecte nėpėr qendra tregtare duke shėtitur nga njė dyqan nė tjetrin. Atė tė keqe qė e shihte, zgjidhte CD-nė e nevojshme dhe ia dhuronte pronarit ose pronares. Kėtė e bėnte me buzėqeshje dhe dilte nga dyqani duke i bėrė me shenjė nė shpinė pėr letrėn e varur “Mė falni, unė nuk flas!”. Kėshtu vepronte gjatė tėrė javės.
Unė nuk di si ta shpreh habinė time: pėr vendosmėrinė e tij nė thirrjen e Allahut apo pėr shikimin e tij pozitiv mbi jetėn dhe pėr atė me tė cilėn ėshtė sprovuar?

Njė njeri e kishte pyetur pasi i kishte ndjekur lėvizjet e tij nė davet: -A ke pasur reagime ose suksese?
Djaloshi i shkroi: -Po, pasi kam hyrė nė njė dyqan dhe pashė veprime tė kėqija, i dhurova shitėsit njė CD me vlerė dy rijalė (40 centė). U largova dhe pas disa muajsh kalova sėrish atypari. Nė realitet e kisha harruar se kisha hyrė nė atė vend njė herė. Me tė hyrė nė dyqan, shitėsi mė takoi me buzėqeshje dhe mė pėrqafoi.
I habitur paksa i thashė: -Kush jeni ju, ndoshta doni dikė tjetėr? Mė tha: -Ty tė dua. A nuk jeni ti qė ma dhurove atė CD-nė?! Dhe e nxori nga xhepi. I thashė: -Po, unė jam. Mė pas tha: -Vėlla, ne jemi tetė veta qė nuk kemi ditur asgjė pėr Islamin pėrveē emrit (Islam).
Bėnim ēdo tė keqe. Pasi dėgjuam CD-nė, deshi Allahu i Lartėsuar dhe mė pas shkaktar ishe edhe ti dhe u kthyem nė rrugėn e Tij. Jemi larguar nga veprat qė bėnim dhe i kemi pėrmirėsuar lidhjet me Allahun. Allahu tė shpėrbleftė!

Vetvetiu pyetja bėhet: Edhe pas kėsaj, vallė, a mund tė gjejė i arsimuari arsye neglizhence nė shėrbim tė Islamit?


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:40


Pėshpėritja qė e bėri mjekun tė qajė


Njė djalosh qė kishte mbushur 16 vjeē kishte shkuar nė xhami dhe po lexonte Kuran duke pritur qė tė thirrej ikameti pėr namazin e sabahut. Pasi u thirr ikameti, e la Kuranin nė vendin e vet, pastaj u kthye qė tė rreshtohet nė saf, mirėpo papritmas ra pėrtokė pa vetėdije. Disa persona e dėrguan kėtė djalosh nė spital. Mjeku El Xhubejr, i cili mori pėrsipėr rastin e tij, thotė: “E kanė sjellė kėtė djalosh duke e mbartur si tė ishte i vdekur. Pas kontrollit qė i bėra, pashė se ishte goditur nga njė sulm nė zemėr, qė sikur ta godiste devenė, do ta linte tė vdekur.


Djaloshi ishte nė momentet e fundit tė jetės. Shpejtuam qė t’i riaktivizonim tė rrahurat e zemrės pėrmes elektroshokut. Mjeku i ndihmės sė shpejtė u ndal te koka e tij duke shikuar gjendjen e djaloshit, kurse unė vrapova t’i sillja disa barna pėr ta shėruar. Pasi u ktheva, pashė se djaloshi kishte kapur dorėn e mjekut dhe i pėshpėriti diēka nė vesh.

Papritmas ai e lėshoi dorėn e mjekut dhe me shumė mund u kthye nė krahun e djathtė dhe tha: “Esh-hedu en la ilahe il-la Allah ue eshhedu enne Muhammeden abduhu ue Resuluhu (Dėshmoj se nuk ka zot tjetėr qė e meriton adhurimin pėrveē Allahut dhe se Muhamedi ėshtė rob i Tij dhe i Dėrguar i Tij). E pėrsėriti kėtė fjalė disa herė.

Tė rrahurat e zemrės filluan t’i ngadalėsohen, kurse ne tentonim t’i shpėtonim jetėn, mirėpo caktimi i Allahut ishte qė ai aq do tė jetonte. Djaloshi vdiq.

Nė kėtė moment mjeku i ndihmės sė parė nisi tė qante, aq sa nuk mundi tė qėndronte nė kėmbė. U ēuditėm dhe i thamė: -Pse po qan?! Nuk ėshtė e para herė qė sheh njerėz duke vdekur...

Mirėpo mjeku nuk mund tė pėrgjigjej nga tė qarėt. Pasi u qetėsua, e pyetėm se ēka i kishte pėshpėritur djaloshi nė vesh. Mjeku u pėrgjigj: -Djaloshi, pasi tė pa ty o mjek duke u munduar ta shpėtosh atė duke vrapuar nėpėr spital dhe duke i urdhėruar tė tjerėt qė tė shpejtojnė, e kuptoi se ti ishe mjeku pėrgjegjės pėr tė dhe mė tha:

“O mjek, thuaji kolegut tėnd qė tė mos mundohet dhe tė mos e lodhė veten. Unė po vdes dhe nuk ka shpėtim. Vallahi, unė qė tani po e shoh vendbanimin tim nė xhenet!”


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:41""selam alejkum te gjthve muslimanve ju deshiroj lexim te kendshem.

Njė djalė i ri bėhej gati t'i mbaronte studimet. Pėr muaj tė tėrė ai kishte admiruar njė veturė tė bukur sportive nė njė sallon automobilash dhe duke e ditur se babai i tij mund pa problem t'ia blinte, i tha atij se jo ishte e tėra qė e dėshironte pėr maturė. Derisa afrohej dita e diplomimit, djaloshi priste tė shihte shenjat se babai ia kishte blerė veturėn.


Njė djalė i ri bėhej gati t'i mbaronte studimet. Pėr muaj tė tėrė ai kishte admiruar njė veturė tė bukur sportive nė njė sallon automobilash dhe duke e ditur se babai i tij mund pa problem t'ia blinte, i tha atij se jo ishte e tėra qė e dėshironte pėr maturė. Derisa afrohej dita e diplomimit, djaloshi priste tė shihte shenjat se babai ia kishte blerė veturėn.

Ditėn e diplomimit, babai e ftoi nė zyrėn e tij tė punės dhe i tha se ndihej shumė krenar qė kishte njė djalė kaq tė vyeshėm dhe i tregoi se sa shumė qė e donte. Me kėtė rast, ia dhuroi tė birit njė kuti dhurate tė mbėshtjellė bukur. Kureshtar, mirėpo paksa edhe i zhgėnjyer, djaloshi e hapi kutinė dhe brenda pa njė Kur'an tė dashur, tė mbėshtjellė me lėkurė. I inatosur, e ngriti zėrin kundėr babait duke i thėnė: "Me tė gjitha ato para qė ke, po ma jep njė Libėr tė shenjtė?". Doli me vrull nga shtėpia duke e lėnė librin e shenjtė.

Pėr njė kohė bukur tė gjatė ky nuk kontaktoi mė me tė atin. Kaluan shumė vite dhe ky djaloshi u bė njė njeri shumė i suksesshėm nė biznes. Ai tanimė kishte njė shtėpi tė bukur dhe njė familje tė mrekullueshme. Mirėpo, dikur iu kujtua se babai duhej tė ishte plakur dhe se ndoshta duhej tė shkonte ta vizitonte. S'e kishte parė atė qė nga dita kur diplomoi.

Para se tė fillonte me pėrgatitjet pėr udhėtim, mori njė telegram se babai i kishte ndėrruar jetė dhe se i kishte lėnė me testament krejt pronėn e tij pėr trashėgim tė birit. Ky duhej tė shkonte menjėherė nė shtėpi dhe tė kujdesej pėr sendet qė i kishte lėnė i ati. Kur mbėrriti te shtėpia e tė atit, papritmas zemrėn e tij e kaploi zija dhe keqardhja. Nisi tė kėrkonte letrat e rėndėsishme tė tė atit dhe e gjeti atė Kur'anin akoma ashtu tė ri e tė paprekur, mu ashtu siē ia kishte dhuruar i ati vite e vite mė parė.

Me lot nė sy, e hap Kur'anin dhe fillon t'i shfletojė faqet e tij. Derisa lexonte pjesė nga Kur'ani, ēelėsi i veturės ra nga njė mbėshtjellės i lidhur pėr anėn e pasme tė Kur'anit. Ai kishte njė etiketė me emrin e shitėsit, tė tė njėjtit shitės tė veturės sportive tė cilėn ky e kishte shumė qejf atėkohė. Nė etiketė ishte shėnuar data e diplomimit tė tij si dhe fjalėt "E PAGUAR".

Sa e sa herė ne nuk i vėmė re bekimet e Zotit nga arsyeja e thjeshtė se ato nuk janė paketuar ashtu si duam ne?!".


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:42


Njėzet e dy pyetje prej priftit pėr muslimanin e njė pyetje nga muslimaniNjė musliman e kishte njė shokė tė krishter. Krishteri i lutet muslimanit qė tė shkojė me tė nė kishė, pėr tė prezantuar nė ligjėratėn e priftit e mė pas t’i japė mendimin krishterit pėr kėtė. Muslimani pranoi qė tė shkonte, kur shkoi prifti e kuptoi se nė mesin e tė pranishmėve gjendet njė musliman prandaj dhe tha: Ndėrmjet jush gjendet njė Muhammedan (musliman). Muslimani u ngrit dhe i tha si e dite kėtė? Prifti tha: tregojnė shenjat nė fytyrat e tyre. Muslimani buzėqeshi, ndėrsa prifti i tha: Dėshiroj t’i bėj njėzetedy pyetje:

Cfarė ėshtė njė i cili nuk mund tė jetė dy?

Cfarė janė dy tė cilėt nuk mund tė jenė tre?

Cfarė janė tre tė cilėt nuk mund tė jenė katėr?

Cfarė janė katėr tė cilėt nuk mund tė jenė pesė?

Cfarė janė pesė tė cilėt nuk mund tė jenė gjashtė?

Cfarė janė gjashtė tė cilėt nuk mund tė jenė shtatė?

Cfarė janė shtatė tė cilėt nuk mund tė jenė tetė?

Cfarė janė tetė tė cilėt nuk mund tė jenė nėntė?

Cfarė janė nėntė tė cilėt nuk mund tė jenė dhjetė? Cfarė janė dhjetė tė cilėt nuk mund tė jenė njėmbėdhjetė? Cfarė janė njėmbėdhjetė tė cilėt nuk mund tė jenė dymbėdhjetė?

Cfarė janė dymbėdhjetė tė cilėt nuk mund tė jenė trembėdhjetė?

Cfarė janė trembėdhjetė tė cilėt nuk mund tė jenė katėrmbėdhjetė?

Cila ėshtė ajo gjė e cila merr frymė e shpirt nuk ka?

Cili ėshtė ai varr i cili ka ecur me tė zotin e tij?

Kush janė ata tė cilėt kanė gėnjyer e kanė hyrė nė xhennet?

Cila ėshtė ajo gjė tė cilėn e ka krijuar Allahu dhe e urren?

Cilėt janė ata tė cilėt Allahu i ka krijuar pa baba dhe pa nėnė?

Kush ėshtė krijuar prej zjarri, kė e ka shkatėrruar zjarri e kush ėshtė i mbrojtur prej tij?

Kush ėshtė krijuar nga guri, kush ėshtė shkatėrruar prej tij dhe kush ėshtė mbrojtur prej tij?

Cfarė ėshtė ajo tė cilėn e ka krijuar Allahu dhe e ka konsideruar si dicka tė madhe?

Cila ėshtė ajo pemė e cila i ka dymbėdhjetė degė dhe nė ēdo degė tridhjetė gjethe, nė ēdo gjethe pesė fruta, tre nė hije e dy nė diell.


Buzėqeshi muslimani duke qenė i sigurtė nė besimin e tij nė Allahun.

Filloi me emrin e Allahut "BISMIL LAHIRR RRAHMANIRR RRAHIM"

Allahu i Lartėsuar ėshtė Njė qė nuk ka pas Tij tė dytė.

Ndėrsa dy pas tė cilit nuk ka tre: Nata dhe dita. “Ne i bėmė natėn dhe ditėn dy fakte (qė dokumentojnė pėr fuqinė Tonė)” (El Isra : 12)

Ndėrsa tre pas tė cilit nuk ka katėr: Arsyetimet e Musai me Hidrin nė shkatėrrimin e anijes, mbytja e djaloshit dhe ndėrtimi i murit.

Ndėrsa katėr pas tė cilit nuk ka pesė: Teurati, Zeburi, Ingjili dhe Kur’ani.

Ndėrsa pesė pas tė cilit nuk nuk mund tė ketė gjashtė, janė pesė namazet e obliguara.

Ndėrsa gjashtė pas tė cilit nuk ka shtatė, janė ditėt nė tė cilat Allahu e ka krijuar botėn.

Ndėrsa shtatė pas tė cilit nuk ka tetė, janė shtatė qiejt. “Ai ėshtė qė krijoi shtatė qiej palė mbi palė. Nė krijimin e mėshiruesit nuk mund tė shohėsh ndonjė kontrast” (El Mulk : 3)

Ndėrsa tetė pas tė cilit nuk ka nėntė, janė bartėsit e arshit tė Rrahmanit, “E atė ditė, tetė (engjėj) e bartin mbi vete arshin e Zotit tėnd” (El Hakka : 17)

Ndėrsa nėntė pas tė cilit nuk ka dhjetė, janė mu’xhizet e Musait alejhis selam, shkopi i cili u shndėrrua nė gjarpėr, dora e cila i bėnte dritė, vėrshimi i Nilit, bretkosat e shumta, uji i cili u shndėrrua nė gjak, qimkat tė cilat nuk linin askėnd tė flinte, dėrgimi i #@!--)kalecae tė cilėt dėmtonin bimėt, thatėsia e madhe, zvogėlimi i prodhimeve.

Ndėrsa dhjetė pas tė cilit nuk ka njėmbėdhjetė, janė sevapet “kush vepron njė tė mirė do tė shpėrblehet dhjetė fish e Allahu ia shton shpėrblimin kujt tė dojė”

Ndėrsa njėmbėdhjetė pas tė cilit nuk ka dymbėdhjetė, janė vėllezėrit e Jusufit alejhis selam.

Ndėrsa dymbėdhjetė pas tė cilit nuk ka trembėdhjetė, ėshtė mrekullia e Musait alejhis selam, “Dhe (pėrkujto) kur Musai kėrkoi ujė pėr popullin e tij, e Ne i thamė: “Bjeri gurit me shkopin tėnd” , atėherė nga ai u gufuan dymbėdhjetė kroje” (El Be#@!--)e : 60)

Ndėrsa trembėdhjetė pas tė cilit nuk ka katėrmbėdhjetė, janė vėllezėrit babai dhe nėna e Jusufit alejhis selam.

Ndėrsa ajo qė merr frymė e shpirt nuk ka ėshtė agimi, “Pasha agimin kur ia shkrep” (Et Tekvir : 18 )

Ndėrsa varri i cili ka ecur me tė zotin e tij, ėshtė peshku i cili e pėrbiu Junusin alejhis selam.

Ndėrsa ata tė cilėt gėnjyen e hynė nė xhennet, janė vėllezėrit e Jusufit alejhis selam.

Ndėrsa atė tė cilėn e ka krijuar Allahu dhe e urren ėshtė zėri i gomarit, “Zėri mė i egėr ėshtė zėri i gomarit” (Llukman : 19)

Ndėrsa ata qė i ka krijuar e janė pa baba dhe pa nėnė janė Ademi, devja e Nuhut, dashi i kurbanit dhe meleqt.

Ndėrsa ai i cili ėshtė i krijuar prej zjarrit ėshtė Iblisi, ai i cili ėshtė shkatėrruar prej zjarrit ėshtė Ebu Xhehli, ndėrsa ai i cili ėshtė mbrojtur prej zjarrit ėshtė Ibrahimi alejhis selam.

Ndėrsa ai i cili ėshtė krijuar prej gurit, ėshtė Deja e Salihut alejhis selam, e ai qė ėshtė shkatėrruar prej gurit janė Es habul fijl (poseduesit e elefantit) dhe ata tė cilėt janė mbrojtur prej gurit janė Es habul kehf (tė vendosurit e shpellės).

Ndėrsa atė qė Allahu e ka krijuar dhe e ka konsideruar si dicka tė madhe ėshtė kurthi i grave "Dhe vėrtet i madh ėshtė kurthi juaj" (Jusuf : 28 )

Ndėrsa pema ėshtė viti i cili i ka dymbėdhjetė muaj “degė” ndėrsa tridhjetė gjethet janė ditėt e ēdo muaji, pesė fryte janė pesė kohėt e namazit, e tri nėn hije janė: Namzi i sabahut i akshamit dhe i jacisė, e dy nė diell janė dreka dhe ikindia.

Kėto ishin pėrgjigjjet e muslimanit, prifti dhe tė pranishmit u cuditėn por prifti u befasua nga njė pyetje tė cilėn ia drejtoi muslimani. E jo ėshtė:

Cili ėshtė celėsi i xhennetit?

Kėtu nuk mundi prifti t’i pėrgjigjet kėsaj pyetje, por ai u detyrua tė pėrgjigjet pas lutjes sė shumtė tė tė pranishmėve.

A e paramendoni pse?!

Sepse pėrgjigjja ėshtė: “Eshhedu en la ilahe il lall llah ėe enne muhammeden resulull llah”
Prifti dhe tė gjithė tė pranishmit tė cilėt ishin nė kishė e pranuan Islamin.

A e shikoni se sa madhėshtore qė ėshtė besimi nė Allahun?.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1  2    4  ..  9

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11