Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1    3  ..  9
Autori: Subjekti: ( Tregim islam)

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:32
( Tregim islam)


Bariu dhe pema e molles

Nje bari plak se here qe nisej per te shkuar me kopene per ne lendine,
ndalonte te pushonte nen hijen e nje peme molle.
Dhe po te ishte koha e frutave fliste me mollen dhe i thoshte:
"Hajde,jepi bariut plak nje kokerr molle".
Dhe me lejen e Allahut ne ate moment binte nga pema kokrra me e pjekur e molles.
Bariu e merrte kokrren e molles dhe e hante bashke me pak buk dhe nje tas te vogel me kos,
pastaj nxirrte Kur'anin kerimqe i kishte mbetur nga i ati dhe fillonte ta lexonte.
Bariu plak kur e kishte mbjelle kete peme perpara 20 vjeteve e ujidte ate shpesh,
dhe per kete perdorte ujin kur merrte abdes.
Keshtu qe pema e molles ishte rritur dhe kishte filluar te jepte fruta shpejt.
Ne ate kohe bariu ishte i ri dhe mund te kepuste vet mollet.
Por pas kaq vitesh bariu ishte plakur,ishte kerrusur,
ndersa pema e molles ishte rritur dhe ishte bere me e larte.
Nje dite bariu kishte shkuar perseri nen hijen e molles kishte falur aty namazin,
ishte ulur te pushonte pak dhe si gjithmone i kishte kerkuar pemes nje kokerr molle.
Por per qudi nuk ra asnje kokerr molle .
Vazhdoi te kerkonte disa here me radhe por nga pema nuk binte asnje kokerr molle.
Filluan ti mbushen syte me lot sepse tashme e quante pemen si femijen e tij dhe per here te pare pema nuk i'a plotesonte deshiren.
Tashme ishte aq plak sa mezi mbahej ne kembe.
Mblodhi kopene dhe u nis per ne shtepi,rruges ngriti syte lart nga qielli dhe pa henen e re.
U gezua si nje femije u kthye me vrap tek pema e perqafoi dhe duke qare i tha:
O Allah! Fale kete plak harraq!Harrova qe sot eshte dita e pare e Ramazanit.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:32Ra ne gropen qe hapi vete!


Nje dite Ebu Xhehili i pergatiti nje kurth Pejgamberit alejhis-selam.
Hapi nje grope perpara shtepise se vet dhe e theriti Pejgamberin per vizite ne
shtepine e tij. Kur Pejgamberi po shkonte drejte shtepise se Ebu Xhehilit, vjen
Xhebraili alejhis-selam dhe i tregon per gropen.
Kur e morri vesh kete gje, Pejgamberi u kthye ne shtepine e tij. Ebu Xhehili kur
e pa te kthehej mbrapsht, u nis t'i shkonte nga pas per t'a pyetur per arsyen,
por e haroi gropen qe kishte hapur dhe ra ne gropen qe hapi vete.

Per ta nxjerre qe aty i zgjaten nje litar, por nuk e arrinte dot litarin. Sa me shume qe ia zgjatnin litarin aq me teper thellohej gropa. Ne kete gjendje Ebu Xhehili gati sa nuk po cmendej brenda gropes se erret.

I dergon fjale Pejgamberit dhe i lutet qe ta nxjerre nga gropa. Kur vjen Pejgamberi prane gropes i thote:

- Po te nxorra nga gropa a do te besosh (behesh besimtar)?

- Po me nxorre nga gropa do te besoj.

Pejgamberi alejhis-selam i zgjati doren e tij dhe e nxorri qe aty.
Kur doli, Ebu Xhehili tha:

- "Nuk kam pare kurre magjistar kaq te fuqishem sa ti ne jeten time" Dhe NUK BESOI!

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:33


Flaka e qiririt

Njė herė nė njė lagje tė Stambollit kishte rėnė zjarri.
Flakėt e zjarrit arrijnė deri nė shtėpinė e njė Pashai. Vajza e Pashait e cila ishte shumė e bukur, trembet shumė nga zjarri dhe pėr tė shpėtuar, del nė rrugė dhe fillon tė ecė pa e ditur se ku shkonte, derisa arriti e sfilitur pranė njė xhamie.

Aty pranė, pa njė dritė dhe skoi e u fut brenda. Nė dhomė pa njė nxėnės i cili po mėsonte nė flakėn e qiririt. Nxėnėsi i ēuditur e pyeti:

- Kush je ti?...Pėrse ke ardhur?..

- Nė shtėpinė time ra zjarri. Tė lutem mė mbro mua kėtė natė- ja ktheu vajza.

- Unė jam beqar, prandaj nuk mund ta kalosh natėn kėtu- i tha djali

- E ku mund tė shkoj unė nė kėtė natė tė ftohtė dhe tė errėt dimri?- e pyeti vajza.

Nxėnėsi e pa qė nuk kishte zgjidhje tjetėr, i dha vajzės ujė pėr tė pirė, i tregoi asaj krevatin e tij qė tė flinte, ndėrsa vetė u kthye dhe vazhdoi tė mėsonte. POr nuk po arrinte dot tė pėrqėndrohej nė mėsime.

Vajza duke bėrė njė gjumė tė trazuar ishte zbuluar.

Shejtani i fut kėtė mendim tė keq nė kokė djalit: "Mos e humb kėtė rast! Nuk tė vjen mė nė dorė njė vajzė kaq e bukur dhe njė rast i tillė! Askush nuk tė sheh dot..."

Por e mblodhi veten shpejtė. Zgjati njėrin gisht drejt flakės sė qiririt dhe foli me vete: "Flaka e kėtij qiririt tė kujton zjarrin e Xhehennemit. Po i bėre gjė kėsaj vajze tė pafajshme, do tė digjesh!..."

Gishti i dogji shumė dhe kėshtu u kthye pėrsėri te mėsimet.
Por i njėjti mendim i ligė nuk po e linte rehat. Deri nė mėngjes luftoi shumė me veten pėr tė mos iu bindur shejtanit dhe kėshtu dogji nė flakėn e qiririt edhe disa gishta tė tjerė.

Vajza u zgjua nga gjumi aty nga mėngjesi , u mbulua dhe filloi tė ndjekė fshehurazi veprimet e djalit. Kur zbardhi mirė, mori njė pallto nga djali, e veshi dhe shkoi nė shtėpi dhe i tregoi nėnės sė saj gjithė ēka kishte ndodhur njė natė mė parė.

Kur e mori vesh edhe Pashai ngjarjen, mori edhe vajzėn e tij nė #@!--)rocė dhe shkuan nė shtėpinė e nxėnėsit. Pashai kur pa djaloshin me duart e lidhura, ngaqė ishte djegur mendoi:
"Domethėnė, ky ėshtė djali pėr tė cilin mė tregoi vajza. Ka luftuar me nefsin e tij pėr tė mos bėrė ndonjė veprim tė keq dhe pėr kėtė ka djegur duart e tija.."

Shkoi tek nxėnėsi dhe i tha: "Ky vend qėndron akoma nė kėmbė, nė saje tė edukatės sė mirė tė njerėzve si puna jote. Eja nė shtėpinė time, ha, pi, fli dhe mėso aty..."

Nė fund nxėnėsi u martua me vajzėn e Pashait.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:33


Drejtesia e Allahut


Nje dite Musai alejhis-selam e pa nje njeri shume te varfer. Ngaqe nuk ksihte rroba se cfare te vishte, ai ishte futur ne rere. Njeriu i varfer sapo e pa Musain alejhis-selam i tha: "Bej dua per mua, lutju All-llahut qe te me jape gjera te nevojshme per te jetuar ne kete bote, se po mbaroj nga skamja".
Me duane e hazreti Musait, All-llahu i dha atij njeriu gjera per te cilat kishte nevoje. Pas disa ditesh Musai alejhis-selam pa se nje turme e madhe njerezish e kishin kapur ate njeri dhe i ishin mbledhur siper kokes.
Kur pyeti per arsyen, i thane:

- Ky njeri ka pire alkool, ka bere sherr dhe ka vrare nje njeri. Tani po e cojne per ta denuar.

Musai alejhis-selam u bind edhe njehere tjeter per drejtesine e All-llahut dhe tha:

"Ne qofte se All-llahu do t'i jepte rrisk njerezve me shume sesa kane nevoje, sa te keqija do te benin ne kete bote"

Krijuesi i kesaj bote, All-llahu teala i ka dhene cdo njeriu ate qe merriton. Ai qe nuk te ka bere ty te pasur, e din se cfare merriton ti, me mire se ti.
Po te ishte krijuar macja me krahe, do t'i kishte zhdukur fare, te gjithe zogjte.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:34


Vlera e botes vetem sa nje gote uje!


Halifeja Harun Rashid shkonte te vizitonte shpesh evlijane e madh Shakik Belhi dhe kerkonte prej tij dua e keshilla. Nje prej vizitave, i nderuari Shakik Belhi i tha:

- Mendo sikur ke mbetur ne mes te shkretetires dhe po vdes nga etja. Nje gote uje mund te te shpetoje nga vdekja. N.q.s. prane teje vjen nje njeri qe shet uje, sa e blen nje gote uje?

- I jap cfare te me kerkoje, nuk e mendoj fare vleren e parase ne kete moment.

- Edhe nese ky person ne kembim te nje gote uje kerkon prej teje gjysmen e te gjithe pasurise tende, je i gatshem t'ia japesh?

- Patjeter qe ia jap.

- Mendo sikur e pive ujin qe bleve me gjysmen e pasurise tende. Pas pak ndjeve nevojen qe t'a nxjerresh jashte kete uje, por nuk arrin te urinosh dot. Arrin deri ne ate pike sa je duke plasur. Njerezit nen urdherat e tua nuk i gjejne dot ilac semundjes tende. Pikerisht ne kete moment vjen nje person e te thote: "une mund te te shpetoj ty nga kjo gjendje por ne kembim desha gjysmen e pasurise tende!", cfare ben ti?

- Per te shpetuar nga ky mundim ia jap te gjithe pasurine qe kam, mjafton te me ktheje shendetin. Cfare vlere ka pasuria po te ndodhem ne ate gjendje?

- Pra, asnjehere mos i beso kurre pasurise e cila nuk ka as vleren e nje gote uji te cilen e pive dhe me pas e nxorre jashte me ane te urines! Mos iu lavdero asnjeriu me te!


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:34


Nuk mund te me rrahesh jam nen mbrojtjen e Allahut ( Tregim islaam)


Njė fėmijė ishte nė klasėn e dytė fillore. Me ndihmėn e Allahut dhe pastaj me edukatėn qė kishte fituar prej nėnės sė tij, fėmiu asnjėherė nuk e lente namazin pėrveqėse e falte atė nė xhami me xhemat. Pėr fat tė keq fėmiu shkonte nė xhami nė sabah ndėrsa babai i ti flente. Njė ditė prej ditve nė njėrėn prej orėve tė mėsimit mėsuesi vendosi tė jap njė dėnim pėr tė gjithė klasėn. U ngrit mėsuesi duke i rrahė njė nga njė, gjersa arriti tek ky fėmi.

Mėsuesi:


Hape dorėn (dėshiron ta rrahė)


Fėmiu:


Nuk ke mundėsi tė mė rrahėsh mua kėsaj here.


Mėsuesi i hidhėruar:


A nuk dėgjon? Hape dorėn thash.


Fėmiu:


Dėshiron tė mė rrahėsh?


Mėsuesi:


Po.Fėmiu:


Pėr Zotin ti nuk ke mundėsi tė mė rrahėsh mua.


Mėsuesi:


Cka?!!Fėmiu:


Ti nuk ke mundėsi tė mė rrahėsh, nėse donė provoje.Mėsuesi mbet i mahnitur dhe i shtangur prej sjelljeve tė nxėnėsit dhe pyeti: Pse nuk mundem tė tė rrahė une?Nxėnsi:


A nuk e ke ndėgjuar hadithin e tė Dėrguarit tė Allahut i cili ka thėnė:” Kush fal namazin e sabahut me xhemat ai ėshtė nėn mbrojtjen e Allahut”. Unė sot e kam falur namazin e sabahut me xhemat nė xhami dhe unė jam nėn mbrojtjen e Allahut dhe nuk kam bėrė deri tash asnjė mėkat nė mėnyrė qė ti tė mė dėnosh.
U ndal mėsuesi tė cilin e kishte kapluar pėrkushtimi ndaj Allahut dhe ishte i mahnitur me mendjen dhe logjikėn e kėtijė fėmiu.Nuk kishte tjetėr pėrveqėse mėsuesi ta njoftoi administratėn e shkollės qė ta thėrrasė prindin e tij dhe ta falėnderoj atė pėr edukatėn e mirė qė ia ka dhėnė fėmiut tė tij. Kur erdhi prindi i tij u habitėn tė gjithė me tė sepse ai nuk kishte ndonjė shenjė prej shenjave qė tregojn pėr praktikimin e fesė.

Tė gjithė mbetėn tė habitur dhe e pytėn: A je ti prindi i kėtij fėmiu?!!. Tha po. Pastaj e pyetėn fėmiun: A ėshtė ky prindi yt?!!. Tha: Po por prindi im nuk falet me ne nė xhami. Nė kėtė rast njėri prej mėsuesve u ngrit dhe i tregoi prindit pėr fėmiun dhe gjestin qė ai kishte bėrė. Kur ndėgjoi prindi pėr kėtė mbet i shtangur dhe u habit me sjelljen e femiut tė tij dhe kjo ngjarje e fėmiut tė tij u bė shkak qė prindi tė udhėzohet nė rrugėn e drejtė dhe tė filloj namazin e tij nė xhami.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:35


Historia e milionerit

Shoku im ishte njė burrė i mirė.
Ndoshta ka lexuar ndonjėherė rukje tė ligjėruar tek disa tė sėmurė. Njė herė mė tregoi:

Njė ditė mė ra zilja e telefonit. Ishte djali i njė prej tregtarėve mė tė mėdhenj. Mė thotė: "O shejh, babai im ėshtė sėmurė. Kėrkojmė qė tė vish pėr vizitė tek ai dhe t'i lexosh rukje atij."

Shkova atje dhe ja, kur pashė njė kėshtjellė tė lartė ku derdhej mirėsia nga muret e saj. Mė mikpritėn djemtė e tij ashtu si i takonte pritja e njė miku. Luksi dukej i qartė nė fytyrat e tyre. I pyeta ata pėr sėmundjen e babait. Njėri prej tyre mė tha: "Babai ynė ka qenė i goditur me hemorragji cerebrale nė mėlēi.
Zbuluam pėrpara disa ditėsh se i ka filluar kanceri nė gjak. Doktori na tha se rezultatet mjekėsore tregojnė se nuk i ka ngelur atij pėr tė jetuar vetėm se disa ditė tė numėruara, por Allahu e di se si ėshtė realiteti.
Vazhdova tė shkoj me ta pėr tek babai i tyre. Kur sapo arritėm tek ai mė tėrhoqi njėri prej tyre dhe mė tha: "O shejh, mė fal, harruam tė tė themi se babai ynė nuk e di tė vėrtetėn e sėmundjes sė tij. Kur morėm pėrgjigjen e analizave u frikėsuam se mos i shtohet mėrzitja dhe sėmundja.
I kemi thėnė atij se ka infeksion nė bark." U mbėshteta tek Allahu dhe hymė nė dhomėn e babait tė tyre.
Njė dhomė e gjallėruar, nė tė njė krevat mbi tė cilin ishte njė burrė qė i kishte kaluar pak tė pesėdhjetat. Dalloheshin tek ai shenjat e mirėsisė.
I sėmurė, por trupi i tij vazhdonte tė ishte i mbajtur. E takova me butėsi dhe u ula tek koka e tij edhe djemtė u ulėn pėrreth tij. U kthye nga ata dhe i urdhėroi qė tė dilnin. Dolėn dhe e mbyllėn derėn e dhomės e mbeta unė dhe ai.
Ktheu kokėn e tij dhe qėndroi pak i heshtur, mė pas u pėrlot dhe filloi tė qante. U kthye nga unė dhe lotėt rridhnin nė faqet e tij dhe tha: "Ah mor shejh! e‡farė ke? - e pyeta.
Tha: "Mallkuar qoftė kjo dynja e cila kam tridhjetė vjet qė e mbledh, aq sa mė angazhoi nga namazi, leximi Kuranit dhe mėsim i dijes.
Sa herė qė mė kėshillonte ndokush: 'O filan, kujdesu pak pėr ahiretin tėnd, namazin e xhumasė, agjėrimin vullnetar, edukimin e fėmijėve dhe leximin e Kuranit'.
I thosha se unė do tė mbledh pasuri derisa tė arrij mosha ime gjashtėdhjetė dhe kur tė arrij gjashtėdhjetė vjeē do tė jap dorėheqje nga pasuria dhe do t'ia ngarkoj atė ndonjė tjetri dhe do ta angazhoj veten nė shpenzimin e asaj qė mblodha dhe nė adhurim.
Sikurse e shikon tani mė ka sulmuar mua sėmundja e cila po shkon ēdo ditė keq e mė keq. Mė pas u shtua qara e tij. I thashė: "Mos bėj kėshtu more burrė, do tė shėrohesh me lejen e Allahut dhe do ta pėrkujtosh Atė.
Nė qoftėse Allahu bėnė rrizk pėr ty vdekjen dije se tė gjithė ne do tė vdesim.
Pasuria jote do tė bėjė dobi ty pas saj, djemtė e tu nuk do tė harrojnė, do tė ndėrtojnė pėr ty xhamia, do ndihmojnė jetimėt, do japin lėmoshė e do luten pėr ty."
Mė bėrtiti dhe tha: "Boll! Mjaft!" Dhe vazhdoi tė qante si fėmijė i vogėl. Mė pas po pėrsėriste: "Fėmijėt e tu do japin lėmoshė pėr ty. Do ndėrtojnė xhamia!! Ti nuk i njeh ata ndyrėsira." E pyeta i habitur: "Pse?" Tha: "Djemtė e mi, ata tė cilėt shfaqin dashurinė dhe keqardhjen pėr mua, ishin mbledhur mbrėmė kėtu tek unė, u zgjat ulja e tyre dhe doja t'i nxirrja.
Bėra qė ata tė kuptonin se unė isha nė gjumė dhe fillova tė gėrhisja. Menduan se unė isha me tė vėrtetė nė gjumė. Nuk kaluan disa minuta dhe filluan tė flisnin pėr pasurinė time sa do tu ngeli atyre nga trashėgimia.
Ata tė gjithė janė injorantė nga ana e trashėgimisė. Po debatonin me njėri-tjetrin, u shtua debati i tyre derisa u grindėn pėr njė ndėrtesė timen e cila ėshtė nė njė vend shumė tė veēantė.
Ate gjdo njėri e donte atė nė pjesėn e tij." Mė pas vazhdoi burri tė qante aq sa mė erdhi keq pėr tė. Dola prej tij dhe unė pėrsėrisja me vete: "Pasuria s"mė bėri aspak dobi mua. Fuqia ime dhe pushteti mė kanė ikur!


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:35


Mrekulli dhe fshehtėsi nė vendosmėrinė e njė gruaje


Nuk kam parė durimtare tė tillė si bashkėshortja jote, ēfarė vepron?


Pėr ēdo njeri tė cilin e ka sprovuar Allahu me sėmundje, pėr ēdo njeri tė cilin e ka sprovuar Allahu me sprova tė ndryshme, pėr ēdo njeri i cili vrapon pas mjekėve duke kėrkuar shėrimin dhe mendon se shėrimi ėshtė vetėm nė dorėn e tyre, pėr ēdo njeri i cili ka trokitur nė dyert e njerėzve e nuk ka gjetur pėrgjigje, pėr ēdo njeri qė ka harruar tė trokasė nė derėn e Allahut, pėr ēdo njeri i cili i ka humbur shpresat, pėr ēdo njeri qė nuk i ėshtė mbėshtetur Allahut sinqerisht, pėr ēdo njeri qė e ka zemrėn e copėtuar, pėr ēdo njeri…

Doktor (#@!--)diolog) Halid El Xhubejr ka treguar:
Erdhi njė grua duke tėrhequr hapat e saj, ndėrsa nė krah mbante fėmijėn e saj tė cilin e kishte lodhur sėmundja. Nėna, e cila ishte afėr moshės dyzet vjeēare, e shtrėngonte tė voglin nė gjoksin e saj sikur tė ishte njė pjesė prej trupit tė saj. Gjendja e tij ishte kritike dhe zhurma e frymėmarrjes nė gjoksin e tij dėgjohej prej larg.E pyeta nėnėn e tij: Sa vjeē ėshtė fėmija? Tha: dy vjeē e gjysmė.

Ia bėmė kontrollin e duhur dhe pasi vuante nga damarėt nė zemėr, e operuam. Pas dy ditėsh gjendja e fėmijės u pėrmirėsua. Nėna u gėzua shumė dhe sa herė qė mė shikonte mė thoshte: kur do tė dalė nga spitali, o doktor?
Kur desha t’i japė leje pėr dalje nga spitali, papritmas fėmija pėsoi gjakderdhje nė fyt, gjė qė shkaktoi ndaljen e zemrės.

Fėmija i vogėl e humbi vetėdijen. Mjekėt u mblodhėn nė dhomėn e tij dhe edhe pasi kaluan disa orė ata nuk mundėn ta sillnin nė vete. Njėri prej kolegėve shpejtoi dhe i tha nėnės sė fėmijės: ka mundėsi qė fėmija yt ka pėsuar paralizė nė tru dhe mendoj se nuk ka shpresė pėr jetė.

Doktori thotė, u ktheva nga ai duke e qortuar pse ia tha asaj kėtė. E shikova nėnėn e fėmijės, e pasha Allahun nuk tha asgjė tjetėr pėrveēse: Shėruesi ėshtė Allahu, pastaj nė vetvete tha: E lus Allahun nėse ėshtė hair pėr tė shėrimi, ta shėrojė.
Mė pas heshti, shkoi dhe u ul nė njė #@!--)rige, nxori musafin e saj tė vogėl dhe filloi ta lexonte.

Dolėn mjekėt, dola edhe unė me ta. Unė kaloja shpeshherė nga fėmija i vogėl por gjendja e tij nuk ndryshonte. Ishte si kufomė mbi shtrat tė bardhė.Shikoja nga nėna e tij gjithashtu dhe edhe gjendja e saj nuk kishte ndryshuar. Herė e shihja duke lexuar Kur’an e herė duke u lutur pėr djalin e saj.

Pas disa ditėsh mė lajmėroi njėra prej infermiereve se fėmija i vogėl kishte filluar tė lėvizte. E falėnderova Allahun dhe i thashė nėnės sė tij: pėr hair nėna e Jasirit, tė pėrgėzoj, Jasiri ka filluar tė pėrmirėsohet ndėrsa ajo tha vetėm njė fjalė tė vetme: elhamdulilah, elhamdulilah. (Falėnderimi i takon Allahut, falėnderimi i takon Allahut).

Pasi kaluan njėzet e katėr orė ne u befasuam me fėmijėn, tė cilin e kaploi gjakderdhje e njėjtė si mė parė dhe iu ndal zemra pėrsėri. Trupi i tij i vogėl u lodh saqė humbi lėvizjen dhe ndjenjat. Hyri njėri prej mjekėve qė ta pėrcaktojė gjendjen e tij e nėna e dėgjoi mjekun duke thėnė se ka pėsuar paralizė nė tru. Ajo tha: Elhamdulilah ala kul li hal, (Falėnderimi i takon Allahut pėr ēdo gjendje), shėruesi ėshtė Zoti im.

Pas disa ditėsh u shėrua i vogli por nuk kaluan vetėm se disa orė dhe pėrsėri pėsoi gjakderdhje nė zemėr, e humbi pėrsėri lėvizjen dhe ndjenjat. Pas disa ditėsh erdhi nė vete por prapė pėsoi gjakderdhje tjetėr. Ky lloj i gjendjes ishte i ēuditshėm, nuk kisha parė diēka tė ngjashme ndonjėherė nė jetėn time. Kjo gjakderdhja u pėrsėrit gjashtė herė radhazi dhe nuk dėgjoje prej nėnės sė tij gjė tjetėr vetėm se Elhamdulilah (Falėnderimi i takon Allahut), shėruesi ėshtė Zoti im.

Pas kontrolleve dhe mjekimeve tė shumta mjekėt e ndalėn gjakderdhjen nė rrugėt e frymėmarrjes dhe pas gjashtė javėsh Jasiri filloi tė lėvizte. E pashė personalisht gjendjen e tij dhe i thashė nėnės sė tij: gjendja e djalit tėnd ėshtė shumė nė rrezik.Ajo tha: Shėruesi ėshtė Allahu dhe shkoi e u ul pėr t’i lexuar djalit Kur’an. Pas dy javėsh ai u shėrua nga tumori, e ne e falėnderuam Allahun e Lartėsuar pėr kėtė.

Nėna filloi tė pėrgatitej pėr tė dalė nga spitali me fėmijėn e saj por pas tri
ditėsh ai pėsoi infeksion tė rėndė nė veshka dhe gati sa nuk vdiq, ndėrsa nėna e tij akoma ishte e pėrmbajtur, e mbėshtetur nė Allahun dhe pėrsėriste fjalėt: Shėruesi ėshtė Allahu, e mė pas shkonte dhe lexonte Kur’an.

Kaluan ditė dhe ne vazhdonim me mjekime pandėrprerė. Kjo gjendje zgjati mė shumė se tre muaj. Pas tre muajsh veshkat e tij u pėrmirėsuan dhe pėr kėtė falėnderimi i takon Allahut. Por pas disa javėsh i vogli u sėmur nga njė sėmundje e ēuditshme tė cilėn nuk e kisha parė ndonjėherė mė parė nė jetėn time. Kishte infeksion nė cipėn e kristaltė qė rrethon zemrėn, gjė qė detyroi hapjen e gjoksit dhe lėnien hapur pėr tė dalė qelbi. Nėna e tij e shikonte atė nė kėtė gjendje dhe pėrsėriste fjalėt: Lus Allahun e Lartėsuar qė ta shėrojė, Ai ėshtė shėruesi, mė pas largohej prej tij, shkonte ulej nė #@!--)rigen e saj, hapte Kur’anin dhe fillonte tė lexonte prej tij.

Nganjėherė shikoja nėnėn e tij por gjithmonė ajo ishte me Kur’anin nė dorė, duke lexuar dhe nuk kthehej tė shikonte pėrreth saj. Ndėrkohė, kur hyja nė ‘shok-dhomė’ shihja tė sėmurė tė ndryshėm dhe shoqėruesit e tyre. I shihja tė sėmurėt duke bėrtitur ndėrsa disa tė tjerė duke gjėmuar ndėrsa shoqėruesit e tyre duke qarė, tė tjerė duke vrapuar pas mjekėve pėrderisa nėna e Jasirit qėndronte ulur nė #@!--)rige duke lexuar Kur’an. Ajo nuk kthehej tė shikonte ata tė cilėt bėrtisnin, nuk vraponte pas mjekėve dhe nuk fliste me askėnd. Ndjeja sikur ajo tė ishte kodėr.

Edhe pas gjashtė muajsh nė ‘shok-dhomė’, Jasiri i vogėl nuk shikonte, nuk fliste dhe nuk lėvizte. Gjoksin e kishte tė hapur e ne menduam se ky ishte pėrfundimi i tij, pėrderisa nėna e tij lexonte njėjtė Kur’anin, ishte e durueshme, nuk ankohej dhe nuk shqetėsohej. Pasha Allahun nuk mė ka folur asnjė fjalė dhe nuk mė ka pyetur pėr gjendjen e djalit tė saj pėrveē nėse unė i tregoja pėr tė. Burri i saj i cili ishte mbi dyzet vjeē mė takonte nganjėherė te djali i tij dhe nėse ai kthehej nga unė pėr tė mė pyetur pėr djalin, gruaja ia bėnte me shenjė, me dorė, e qetėsonte dhe ia pėrkujtonte se shėruesi ėshtė Allahu.

Pas dy muajsh u pėrmirėsua gjendja e Jasirit dhe e kaluam nė repartin e
fėmijėve. Pas pėrdorimit edhe tė disa llojeve tė ilaēeve dhe ushtrimeve, Jasiri u shėrua dhe doli nga spitali duke ecur, duke shikuar dhe duke folur sikur mos t’i kishte ndodhur asgjė mė parė.

E ēuditshmja ndodhi pas njė viti e gjysmė kur nė klinikėn time hyri babai i Jasirit e pas tij hyri edhe gruaja e tij e cila mbante nė dorė fėmijėn e saj tė vogėl. Kishin pėr t’i bėrė njė kontroll tek njėri nga kolegėt e mi por ata erdhėn tek unė pėr tė mė pėrshėndetur. I thashė atij: Mashallah (ēka dėshiroi Allahu), ky fėmijė a ėshtė i gjashti a i shtati nė familje? Ai m’u pėrgjigj: Ky ėshtė fėmija ynė i dytė. Djali i parė ėshtė ai tė cilin e ke mjekuar ti vitin e kaluar, ai ėshtė fėmija ynė i parė. Na ka begatuar Allahu me tė pas shtatėmbėdhjetė vitesh martese.

Ula kokėn duke kujtuar paraqitjen e nėnės tek djali i saj, nuk ia kisha dėgjuar zėrin dhe nuk kisha dėgjuar prej saj asnjė ankim.
Thashė nė vetvete: Subhanall llah, pas shtatėmbėdhjetė vitesh prej durimit dhe llojeve tė mjekimit nga steriliteti, u furnizua me fėmijė, e shikonte duke i vdekur para syve tė saj disa herė e ajo nuk dinte gjė tjetėr pėrveēse LAILAHE IL LALL LLAH, Shėruesi ėshtė Allahu. Ēfarė gruaje ėshtė kjo?!

E mora bashkėshortin e saj nė dhomėn tjetėr dhe i thashė: Nuk parė durimtare tė tillė si bashkėshortja jote, ēfarė vepron? Ai mė tha: doktor unė jam e martuar me tė qe njėzet vjet dhe nuk kam parė ndonjėherė qė ajo ta lė namazin e natės vetėm pėr ndonjė arsye tė fesė, qe njėzet vjet nuk e kam dėgjuar ta pėrgojojė dikė, qe njėzet vjet kur unė nisem pėr punė, mė pėrqafon dhe lutet pėr mua dhe kur kthehem vepron tė njėjtėn gjė dhe pasha Allahun, doktor, mua mė vjen turp prej saj.

Prej fryteve kėsaj ngjarje- Dorėzimi i plotė nė kadanė dhe kaderin e Allahut duke u bazuar nė shkaqet.
- Besimi dhe mendimi i mirė pėr Allahun e Lartėsuar.
- Pėrkujdesja ndaj leximit tė Kur’anit pėr tė sėmurin sepse ai ėshtė shėrim edhe pėr sėmundjet e organizmit.
- Mjekėt dhe ilaēet e tė ngjashme ngelin shkak pėr shėrimin. Duhet t’i drejtohemi dhe tė lidhemi plotėsisht me Shėruesin, i cili ėshtė Allahu.
- Mjeku duhet tė jetė i menēur, tė posedojė mjeshtėri nė sjelljen me tė sėmurin dhe shoqėruesit e tij duke ua ngritur moralin dhe duke ua lehtėsuar atyre ēėshtjen sepse ky ėshtė njė aspekt i rėndėsishėm nė shėrim.
- Namazi i natės len gjurmė tė mėdha te njeriu nė pėrballimin e
vėshtirėsive dhe krizave.
- Bindja e gruas ndaj burrit tė saj. Edukata dhe butėsia me tė ėshtė ndėr afrimet mė tė mėdha te Allahu i Lartėsuar.

Mos na ndani nga lutjet!


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:36


Gruaja e duhanxhiut
Jam martuar para dhjetė vjetėsh me njė djalosh duhanxhi, Por atėherė unė nuk e dija se ai pinte duhan. Pasi qė ishte i kulturuar, i matur dhe me sjellje tė mirė, ishte edhe i rregullt nė namaz, kjo gjė mė shtyri ta dua edhe mė tepėr. Mirėpo nga shkaku i duhanit edhe erės sė keqe tė tij qė ndjehej edhe nė rrobavt e tij unė follova ta ndjej veten shumė keq. U mundova disa herė ta bindė qė ta lė duhanin e ai mė premtonte se do ta bėntė kėtė, mirėpo kėtė punė ai e zvariste dhe e linte pėr mė vonė. Kjo situatė zgjati njė kohė, gjersa unė fillova ta urrej vetveten.. Ai thithte duhan nė shtėpi, nė veturė dhe nė ēdo vend, saqė mė shkoi ndėrmend tė kėrkojė shkurorėzim nga shkaku i duhanit.. Pas disa muajve All-llahu na dhuroi fėmijė dhe kjo gjė mė pengonte tė kėrkoja talak. Foshnja jonė u sėmur nga astma broniiale, kurse mjeku mė tha se kjo sėmundje i ėshtė paraqitur nga shkaku i duhanit qė pihet pėrreth. Normalisht, se prindi i foshnjes pinte duhan afėr tij. Megjithėkėtė pėrsėri burri im nuk e la duhanin. Njė natė ma nxori gjumin kollitja e rėndė e foshnjes e unė fillova tė qaj pėr tė dhe pėr mua… Vendosa ta pėrfundoj kėtė fat-keqėsi, le tė mė kushtojė sa tė mė kushtojė, mirėpo diē nga brenda mė thoshte… pse nuk i drejtohesh All-llahut me lutje?! U ngrita, mora abdest dhe fala namaz. Iu luta All-llahut qė tė mė ndihmojė nė kėtė fatkeqėsi dhe ta udhėzojė burrin tim qė ta lė duhanin e vendosa qė tė pres njė kohė… Njė mbrėmje shkuam pėr vizitė te njė i sėmurė i familjes, i cili ishte i shtrirė nė njė spital tė Rijadit. Kur dolėm nga spitali deri sa po shkonim te vetura, burri im e ndezi sėrish njė cigare. Afėr veturės sonė pamė njė mjek i cili po kėrkonte veturėn e tij nė parking. Nė befasi u drejtua nga burri im dhe i tha: Vėllai im! Qė nga ora shtatė nė mėngjes, unė dhe ekipi im, jemi duke u munduar qė tė shpėtojmė njė viktimė tė kėsaj cigare tė mallkuar, nga sėmundja e kancerit nė mushkėri! Eshtė djalosh nė moshėn tėnde, i martuar dhe mė fėmijė! A dėshiron tė vish me mua dhe tė shohish se sa vuan ky i sėmurė?! Tė shohėsh gjendjen e fėmijėve tė tij tė vegjėl dhe gruas sė tij tė re pėrreth tij! T’i shohėsh lotėt qė dalin prej syve tė tyre duke pyetur pėr gjendjen e babait tė tyre. Oh sikur tė jetė e mundshme tė ndiesh atė qė ndien ai, i cili ėshtė nė pėrkujdes intenziv, kur i sheh fėmijėt duke qajtur dhe kur tė shohėsh se si i rrjedhin lotėt mbi qeset e oksigjenit! U kam lejuar fėmijėve tė tij qė ta vizitojnė sepse nga pėrvoja e di se pas disa orėve do tė vdesė, nė pėrjashtim tė rastit kur All-llahu dėshiron diē tjetėr ose e mėshiron. Ah sikur tė jetė e mundur tė ndiesh atė qė ndien ai duke qajtur si fėmijė, pasiqė e di gjendjen e vėshtirė nė tė cilėn gjendet dhe e di se do tė pėrshėndetet pėrfundimisht nga familja dhe do tė niset pėr nė ahiret! A dėshiron si ai ta ndiesh rrezikun e duhanit?! Vėllai im, a nuk ke zemėr?! A nuk ke grua dhe fėmijė?! Kujt do t’ua lėsh?! Aq pa vlerė janė pėr ty saqė i jep pėrparėsi cigares, e cila nuk tė sjellė asnjė dobi pėrveē sėmundjeve dhe dhimbjeve? Pasi i dėgjuam kėto fjalė me burrin tim, nuk kaluan disa sekonda dhe ai e hodhi cigaren dhe pakon e cigareve.. Ky mjek i sinqertė i tha: “Shpresoj qė kjo vepėr tė mos jetė bėrė vetėm pėr hir tim, bėje kėtė vepėr tė vėrtetė e do tė kesh jetė dhe lumturi!!” Pastaj shkoi nė veturėn e tij. Derisa e pėrcolla me sy, unė u mbusha vaj dhe filloi tė mė dridhet zėri. Sa e hapi burri im derėn e veturės, shpėrtheu vaji im. Fillova tė qaj me zė, nuk munda t’i fsheh ndjenjat e mia. Fillova tė qaj sikur unė tė isha gruaja e atij qė ishte i shtrirė nė spital nga kanceri dhe i cili do tė vdiste pas pak orėve… Kurse burri im u shtang, mbeti pa fjalė, nuk mundi ta ndezė veturėn nė moment… Filloi ta falėnderojė kėtė mjek tė sinqertė dhe ta lavdėrojė me lloj-lloj lėvdatash, duke i thėnė se sa mjek i sinqertė qė ishte… Pėr njė kohė isha humbur, nuk munda ta shoqėroj. Mirėpo ky ishte fundi i tij me duhanin. Ia di pėr nderė dhe e falėnderojė atė mjek. Pėr tė kam respekt tė veēantė dhe pėr te lutem nė ēdo namaz dhe nė ēdo rast. E falėnderoj pėr atė ditė tė bardhė, e cila na e zbardhi jetėn dhe shpėtuam nga kjo vėshtirėsi. Vazhdimisht do tė lutem pėr te dhe pėr ēdo njeri tė sinqertė… Nga ky rast e mėsova vlerėn e duasė dhe Fuqinė e Zotit pėr tė ndryshuar gjendjen. Mėsova vlerėn e durimit, duke shpresuar shpėrblim dhe duke u lutur. Mėsova tė vlerėsojė dhuratėn e Zotit, i Cili udhėzon, cilin dėshiron Ai. Mėsova vlerėn e fjalės sė sinqeritė. Vallė, si do tė ishte gjendja nėse secili prej nesh do ta kryente detyrėn e vet nė atė mėnyrė dhe me aq sinqeritet siē e kreu ai mjek atė ditė?! Sa e sa probleme do tė zgjidheshin?


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:37


Pranoi Islamin, ra nė sexhde dhe ndėrroi jetė
Shejh Muhammed Hassani tregon:

Erdhi njė ditė njė djalosh amerikan nė qendrėn tonė islamike nė New york dhe kėrkoi qė t'i ndihmojmė dhe t'i tregojmė se si

ta pranojė Islamin. Ai thoshte: Dua ta pranoj islamin... dua ta pranoj islamin... edhe unė dua tė bėhem musliman. Por, mos

mė pyetni pėr shkakun dhe arsyen.

Atėherė i ndihmuam qė ta shqiptojė shehadetin, ia mėsuam marrjen e abdesit, dhe faljen e namazit. Djaloshi dėshmoi LA

ILAHE IL-LALLAH, MUHAMMEDUN RESULULLAH [Nuk meriton tė adhurohet askush tjetėr pėrveē Allahut [subhanehu ve

teala] dhe se Muhammedi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij]. Pastaj kėrkoj leje qė tė qėndroje me

neve disa ditė dhe ne ram nė ujdi.

Qė nga dita e parė, shikimet tona mbetėn tė kthyera kah ai duke u habitur nga falja namazit te shumtė, nga lutjet e

pandėrprera, dhe nga tė qajturit e vazhdueshėm tė tij!

Nė ditėn e katėrt, djaloshi iu afrua njė vėllaut nė xhami dhe i tha, dua tė dėgjoj Kur'an nga ju, mė lexoni mua Kur'an! Ndėrsa

vėllau i habitur me kėtė djalosh e pyeti: O vėllau im, unė qė sa vite jam musliman dhe tash para teje po e ndjej vetėn shumė

tė dobėt nė adhurim dhe nėnshtrim ndaj Allahut. Tregom ē'ėshtė puna yte? Ēka ka ndodhur me ty?

Atėherė i tha atij: Unė tash e katėr vite jam nė kėrkim tė sė vėrtetės dhe qė katėr vite nuk mė ka kaluar asnjė natė pa qajtur kohė tė gjatė dhe pa kėrkuar nga Zoti i vėrtetė qė tė mė udhėzojė nė rrugėn e drejtė. Njė natė, para se tė vij kėtu, pashė nė ėndėrr

Isaun alejhi selam, i cili mė tha: "Pranoje Islamin, bėhu musliman, pranoje Muhammedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] tė

Dėrguar, se unė dhe ai jemi vėllezėr, dhe ai ėshtė vula e Pejgamberėve dhe i Dėrguari pėr mbarė njerėzimin...!

Dhe tash pas hyrjes sime nė Islam dhe pas faljes sė namazit po e ndjej njė qetėsi tė zemrės dhe njė kėnaqėsi tė ēuditshme shpirtit, tė cilėn s'kam mundur ta shijojė kurrė mė herėt gjatė jetės sime.

Thotė Shejhu: Dhe po atė ditė, nė namazin e jacisė, u ngrit ky djalosh pėr t'u falė dhe nė rekatin e parė djaloshi ra nė

sexhdeh dhe u vonua shumė nė tė. Saqė e kryem namazin, ndėrsa ai nuk ngriti kokėn prej sexhdes.

Atėherė vrapuan disa vėllezėr tė shohin se ē'po ndodhė me tė, dhe kur e ngritėn kokėn e tij pamė se djaloshi ishte ndarė nga

kjo botė dhe shpirti i tij kishte kaluar nė botėn tjetėr.Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:37


Me Emrin e Allahut,Mėshiruesit,Mėshirėplotit
NESE KE DESHIRE TE QASH ATEHERE LEXOJE KETE TREGIM!

Ndodhe qe nuk do te mund te flesh pas dėgjimit te kėtij tregimi, do te qashe gjate dhe do te pikėllohesh pėr kėtė vajze, vajze 16 vjeēare.
Shoqja e saj i kishte thėnė: Cfarė mendon, te drekojmė pas provimit?
Tha vajza: Nuk ka gjė te keqe.
………………………………
Hipėn bashke ne veturėn, te cilėn e ngiste vozitėsi.
Vajza thotė: Nuk kam mundur te hetoje asgjė, vetėm atėherė kur vetura kishte kaluar zonėn e banuar dhe kishte ndalur tek njė zone e madhe bujqėsore, e cila kishte derėn e hapur. Na detyroi vozitėsi te hymė brenda kur ja pashe njė ndėrtesė pėrpara. Kjo nuk qe shume e ēuditshme se qe grumbulli i madh i te rinjve, te cilėt e hapen derėn e veturės dhe me nxirren jashtė. Me futen brenda shtėpisė ku qava e bėrtita aq sa kisha fuqi. Por...por askush nuk me dėgjonte. Aty kishte je grumbull vashash djemsh.
Fillova te ndihem frikėsuar, e mėrzitur dhe e pikėlluar… Cfarė ėshtė duke ndodhur kėtu? Ku jam unė? Kush janė kėta? Cfarė do te me bėjnė?
Pyetje te shumta, te cilat me endeshin ne kokėn time brenda sekondave te pakte, por nuk iu gjeja dot pėrgjigje.
Para vajzave pashe shume gota te ēuditshme, pėr te cilat isha e bindur se ishin gota rakie keshtuqe me dhune unė dhe vajzat pimė raki duke u dehur dhe humbur vetėdijen.
Pas kėsaj ata kishin hequr rrobat e mia dhe kishin kryer krimin, i cili qan qiejt e tokat…
A ke ide se ēfarė do t'i pengonte ata? Kush do ta ruante nderin dhe moralin tim?
Me rrodhen lotėt…mu thye zemra…pėr disa ēaste te shkurtra me humbi nderi dhe pėrfundoi jeta ime...
Nuk isha vetėm unė por edhe vajza tjera, te cilat e shijuan kėtė shije te hidhet. Natyrisht se tere ky krim ishte i shoqėruar me xhirim kamere, qe te jete si parathėnie e njė skene te mėpasshme.
................
U ktheva por e vdekur…Po e vdekur…humba nderin dhe moralin tim.
O Allah! A ėshtė e vėrtet kjo qe ka ndodhur apo unė jam vetėm ne ėndėrr? U ktheva por ah " eŹ ŽČį åŠĒ ęßäŹ äÓķĒš eäÓķĒš Sikur te vdisja me pare te isha harruar".
U ktheva por me lot, me lotėt e nderit, lotėt e pikėllimit dhe dėneset e plagėve…
A ke ide se si mund ta jetoje pjesėn e mbetur te jetės? A ke ide se si mund ta shijoj kenaqesine e gjumit? Si do te martohem dhe te jem nuse beqareshe?
Mu zgjat pikėllimi por pas ca ditėsh telefoni cingėroi…E kapa telefonin kur ja dėgjova zėrin e djaloshit, i cili shkatėrroi jetėn time, duke me kėrcėnuar me xhirimet qe i kishte bere…
Qava por ai ishte kriminel i pafytyre dhe i pabese, te cilit i kishin humbur ndjenjat njerėzore duke mos patur dert tjetėr pėrveē prostitucionit…
A mund te me tregosh: Kush me ndihmon ndaj tyre? Kush do te ma ruaje nderin tim dhe te vajzave tjera?
Vėlla! Mos me harro ne dua sepse unė gati sa nuk kam vdekur, madje vdekja pėr mua ėshtė me e mėshirshme sesa jeta…


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:38


Ėndra e njė djaloshiNuk falja namaz rregullisht dhe harrova se ku gjendet xhamia. Disa netė para fillimit tė muajit tė Ramazanit tė vitit 1999 rashė tė flejė si zakonisht. Isha nė shtėpinė time. Pashė qudi nė gjumė. Isha nė shtrat dhe flija. Pastaj mė erdhi gruaja ime dhe filloi tė mė zgjojė. Bėrtita: “Ēfarė don!” Por befasia ishte se ajo nuk mund ta dėgjonte zėrin tim.

U mundua tė mė zgjojė pėrsėri, e unė pėrsėri parashtroja pyetjen e njejtė, kurse ajo edhe mė tutje nuk mė dėgjonte. Shkoi e frikėsuar dhe thirri motrat dhe vėllezėrit e mi. Shkuan dhe u kthyen me njė mjek. Befasia tjetėr ishte se edhe ai nuk kishte mundėsi tė mė dėgjojė. Mė kontrolloi dhe u tha se kam vdekur. Ata filluan tė qajnė dhe tė mėrziten pėr mua edhe pse unė nuk kisha vdekur. Por nuk e dėgjonin zėrin tim. Kėshtu i shikoja gruan time dhe vėllezėrit e mi duke u folur atyre, por ata edhe mė tutje nuk mė dėgjonin.

Dėgjoja se si bisedonin pėr xhenazen time. Mė dėrguan drejtė varrezave, kurse unė i bėrtitja secilit qė kalonte pranė meje se jam i gjallė dhe se nuk kam vdekur, por asnjėri prej tyre nuk mė pėrgjigjej. Pastaj mė pėrgatitėn dhe mė pastruan dhe shkuan pas meje nė xhami qė tė ma falin namazin e xhenazes. Atėherė i fola imamit dhe i thashė se jam i gjallė dhe se nuk kam vdekur, por imami nuk u pėrgjigj. Unė madje i dėgjoja ata dhe i shikoja, kurse ata mė injoronin. Pas namazit mė dėrguan drejt varreve dhe filluan ta pėrgatisin varrimin tim. Mė futėn nė njė gropė. I bėrtita tė fundit qė pashė, ndėrmjet tij dhe mua ishin dėrrasat… I thashė se nuk kamė vdekur dhe “mos mė varros”. Nuk mu pėrgjigj. Mbi mua hudhnin dhe.

Mu kujtua fjala e tė Dėrguarit sal-lallahu alejhi ve sel-lem “Me tė vėrtetė i vdekuri i dėgjon hapat”. Dėgjova hapat e tyre deri sa largoheshin prej meje. Atėherė u vėrtetova se jamė nė njė hapėsirė tė errėt. Mė erdhėn dy njerėz dhe njėri u ulė te kėmbėt e mija, kurse tjetri te koka. Mė pyetėn: “Kush ėshtė Zoti yt?” Nisa tė them: “Zoti im ėshtė... Zoti im ėshtė... “E di se kushė ėshtė Zoti im, por nuk di se si kam harruar. Gjithashtu mė pyetėn: “Kush ėshtė i Dėrguari yt?” Prap nuk munda tė kujtohem se kush ėshtė i dėrguari im. Dhe gjithashtu mė pyetėn se cila ėshtė feja ime, kurse unė e pėrsėrisja tė njėjtėn gjė por nuk mundesha tė kujtohem. Nė koken time mė silleshin familja, vetura dhe shitorja ime. Pastaj erdhen me njė qekanė tė madh dhe mė goditen aq shumė nė ballė, sa qė bėrtita dhe i zgjova ata qė flinin nė shtėpi…”Ēke, pse po bėrtet? Zgjohu!”, filloi tė mė thėrrasė gruaja ime. E kuptova se krejt kjo kishte qenė vetėm ėndėrr dhe menjėherė pas zgjimit dėgjova ezanin e sabahut. Mu pėrcaktua edhe njė jetė, kurse kjo ėndėrr qe shkak pėr udhėzimin tim dhe tė kapurit fort pėr fenė, zvogėlimin e haramit dhe tė gjėrave qė mė largojnė nga Xheneti. Elhamdulil-lah, pranova nėnshtrimin ndaj All-llahut! Tani jetoj nė lumturi dhe rehati tė plotė sė bashku me gruan, fėmijėt dhe vėllezėrit e mi. Lus All-llahun qė tė mė merr shpirtin duke qenė i nėnshtruar ndaj Tij!Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:38


UNĖ E MARTOVA BURRIN TIM

A ka ndokush qė dėshiron tė veprojė kėshtu?!!

Thotė kjo myslimane, shkoi dhe mė la. Mė la duke i fshirė lotėt. Kur dikush e do dikėn dhe ia mbush zemrėn me dashuri ai do tė sakrifikojė ēdo send pėr tė dashurinė e tij.

O musliman, ky ėshtė realitet mė ka ndodhur mua dhe po ua tregoj juve kėtė ndodhi:

U martova me njė djalė tė ri, nuk ekzistonte si ai nė kėtė botė asnjėherė, asnjėherė. Pas dy muajve mė tregoi se e donte njė tjetėr dhe se e donte mė shumė se mua dhe se ėshtė shumė e bukur dhe tėrheqėse, e kėndshme.

U mendova, kujtova njė kohė tė shkurtė pastaj e pyeta. A e donė ma shumė se mua? Tha: “Po, e dua ma shumė se ty”. I thashe: “O i dashuri im, shko dhe martohu me atė vajzė, ngase gėzimi yt ėshtė gėzim im, hareja jote ėshtė hare e imja.

Mu pėrgjigj se nuk mė mjafton pasuria pėr ta martuar atė vajzė. I thashe: “Merre arin tim tė cilin e posedoj, shite pastaj martohu me atė vajzė, tė cilėn e do. Refuzonte ta pranonte kėtė duke mė thėnė se ndoshta do tė nevoitėn ndonjė ditė oj e dashura ime. Por, kėmbėngulja, vendosshmėria dhe insistimi im bėri qė ta pranojė dhuratėn time.

I mori dhe i shiti pastaj udhėtoi pėr tė kėrkuar tė dashurėn e tij. Mė la mua edhe pse nuk kishte shumė qė ishim martuar.

Kaloi njė muaj … dy muaj... njė vit... dy vite... tre vite…, kurse i dashuri, burri im nuk mė viziton. Mė tregon pėrmes telefonit e mė thotė se ėshtė i preokupuar me punė dhe nuk mundet tė vijė nė vizitė.

I largoj lotėt gjatė tėrė ditės dhe natės duke e shijuar tė hidhurėn e ndarjes. Vallė a mendoni se jam e hidhėruar me atė. Jo, assesi... assesi... Ai ėshtė i dashuri im, por e arsyetoj dhe i besoj se ėshtė i sinqertė dhe besnik.

Pėrmallohem pėr tė folur me tė, veshi im gėzohet, kėnaqet kur i dėgjon ato fjalė tė tija tė bukura, zėri i tij i ėmbėl e qetėson veshin dhe trupin tim. Ndonjėherė kalon njė muaj e tė mos me thėrras nė telefon.

Oh sa zemėrvrazhdė dhe i pashpirt! Ah sa i vrazhdė edhe aq mė tepėr kur je zemėr dhimbėshėm? Qysh po duron duke mos mė folur, kurse unė nuk mundem mė tė duroj. Por, kėshtu janė burrat gjithmonė mė tė fortė, mė shumė durojnė dhe mė pak janė dinjitoz. Kur mė flet nė telefon, ndjei sikur e gjithė bota tė jetė nė duar tė mija. I fshehi lotėt e mija dhe zėrin e dridhur, pėr tė treguar se nuk mėrzitem, brengosem, e unė tė flasė e lotėt rrjedhin ne faqet e mija, zėri ndikohet nga gjurma e pikėllimit. E fsheh vajin nė brendėsin time, e kam mbyllur rėnkimin e ofshanė nė katėr muret e zemrės sime kurse zemra copėtohet nga pėrmallimi. Andaj tregohesha e fortė kėshtu qė mos ta mėrzis burrin tim.

Vallė, ēfarė burri ėshtė ai, i cili e lė gruan e vet tė porsa tė martuar dhe shkon pėr tė kėrkuar njė tjetėr.

Vallė ēfarė gruaje ėshtė ai, e cila e shet arin e saj pėr ta martuar burrin e vetė. Po befasohem, ēuditem me ju tė dy…!!!

Njė ditė e zymtė e mėrzitur... Jo dita gėzimit…Tingėllon telefoni, shpejton Heja ta hapė telefonin e ti pėrgjigjet. Njė zė i largėt:

-“Dua tė flas me motrėn Heja”!

-“Po, unė jam Heja”.

Zėri i largėt:

-“Unė jam njė vėlla nga Ēeēenia bėn durim dhe shpreso nė shpėrblimin e Allahut se burri yt ka ra shehid pas njė lufte tė ashpėr me rusėt nė Ceēeni. Bėn durim oj motėr dhe shpreso nė shpėrblimin e Allahut.”

E mbajta vetėn dhe i thashė: “Elhamdulilah, Falėnderimi i takon All-llahut, e mbylla telefonin dhe mė kaploj njė gjendje histerike, mė kaploi vaji, pikėllimi e gėzimi nė tė njėjtėn kohė, u trishtua nėna ime.

-“Heja...Heja! Ē’ke? Kush ishte nė telefon? Nuk kisha mundėsi tė flisja, vajtoja dhe qeshja. Mė pėrqafoi nėna ime duke mė thėnė tė lutem Heja mė trego ē’ka ndodhur. I tregova nėnės time pėr lajmin dhe shkova nė dhomėn time duke i thėnė nėnės time:

-“Nėna ime, kush don tė vijė tė mė pėrgėzojė le tė urdhėrojė e kush vjen nė ngushėllime, mos tė futet nė dhomėn time. Nuk erdhėn vetėm se njė pakicė e vogėl, tė cilėt mundesh ti numėrosh nė gishta. SubhaneAllah!

O burri im! Mė nė fund e gjete tė dashurėn dhe loēkėn e zemrės.

O burri im! Po futesh dhėndėr, po martohesh me shtatėdhjetė e dy hyri (gra te xhenetit) tė gjitha mė tė bukura se Heja, mė tė vlefshme se Heja dhe me tė kėndshme se Heja.

Ah o burri im! Kisha dėshirė tė dija gjendjen tėnde nė mesin e atyre hyrive tė bukura dhe tė kėndshme. A thua e ke harruar Hejen?! Kurrė nuk besoj se e ke harruar, unė asnjėherė nuk tė kam harruar. Do tė mbetesh nė zemrėn time pėrgjithmonė. Tre vite kam shijuar tė hidhurėn e ndarjes dhe nuk i kam zbukuruar sytė duke tė shikuar. Por, i jap shpresė vetės se do tė shikoj nė xhenet el-firdevs,inshallah. I dashuri im, ti je trim shehid, ke lėnė shtėpinė tėnde tė mirė e bukur qe tė jetosh nė malet dhe shpellat e Ēeēenisė dhe nėn reshjet e plumbave dhe granatave. E le gruan tėnde te re qė te flesh nė borė dhe hėndeqe. Me kujtohet kur me the: “Heja nuk mundem tė flejė rehat e gjendja e motrave tona nė Ēeēeni ėshtė keqėsuar. Nga kjo gjendje po me copėtohet zemra dhe po me rrjedhin lot sytė e mi.”

O burri im! Ishe burrė me vyrtyte tė larta, tė preokuponte fati i kėtij umeti dhe u shqetėsoheshe pėr muslimanėt.

Urime Xhenetin! Ta pėrgėzoj xhennetin!

Urime shoqėrimin me Hamzėn, Xhaferin, Zejdin , Musabin! Urime e pėrgėzime nė shoqėrimin e tė dashurit tonė Muhamedin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]!

Rrugė tė mbarė burri im! Amin.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:39


Gjyshi, babai dhe Hamidi i vogėl


Hamidi ėshtė njė djalė i vogėl, i cili sapo i ka mbushur tė dhjetat. Jeton i lumtur nė njė shtėpi tė madhėe me nėnėn, ‎babain, dhe gjyshin e tij. Ai ėshtė fėmijė me shumė vullnet pėr mėsim, i dashur nė familjen e tij, bindės i fjalės sė mė tė ‎mėdhenjve, i kujdesshėm pėr faljen e namazit nė kohė tė vet, e do shumė ‎gjyshin e tij dhe pjesėn mė tė madhe tė kohės e kalon me tė, bisedojnė pėr gjithēka bashkė, ‎lozin bashkė e bėjnė shaka bashkė.

Njė ditė, mbasi i kreu tė gjitha detyrat dhe i mėsoi mėsimet, Hamidi vajti si zakonisht ‎nė dhomėn e gjyshit, e pėrshėndeti atė, u ul pranė tij dhe filloi t’i tregonte pėr ‎gjithēka tė re qė kishte mėsuar atė ditė nė shkollė. Mbas pak erdhi babai i Hamidit, i cili ‎mbasi i pėrshėndeti, u ul nė njė qoshe dhe nuk fliste asgjė por mendohej, sikur tė kishte diēka qė e mundonte. اfarė ke or biri im, pėr ēfarė mendohesh aq shumė? A ka ndonjė gjė tė cilėn do tė ma thuash mua? - e pyeti gjyshi babanė e Hamidit.

Ta them tė drejtėn o baba gjatė gjithė kohės po tė shikoj ‎tė vetėm, prandaj po kam frikė se mos kjo vetmi tė sjell mėrzi. Pse nuk mundohesh tė ‎krijosh njė shoqėri? - iu pėrgjigja

U ēuditėn nga kjo pyetje qė tė dy, si gjyshi ashtu edhe Hamidi, ishte kjo hera e parė qė ‎diskutonin kėtė temė.

- اfarė do tė thuash, o djali im? - pyeti gjyshi.

- Mora vesh nga disa shokė pėr njė vend ku grumbullohenin tė moshuarit dhe burrat e ‎vetėm, pėr tė krijuar shoqėri dhe pėr tė kaluar kohėn me ta, si mendon ti, tė shkojmė ‎nesėr bashkė atje?

Hamidit filloi ti duket kjo temė e ēuditshme dhe filloi tė dyshojė, ai nuk kishte dėgjuar ‎pėr njė gjtė tė tillė asnjėherė mė parė ndėrsa gjyshit i pėlqeu si ide dhe e priti shumė mirė, kur i tha tė birit sytė i shkėlqyen: Mė ēo nesėr atje patjetėr, o biri im, nėse mundesh.

Babai i Hamidit buzėqeshi me nje buzėqeshje tė ftohtė dhe i tha: - Mirė.. ashtu qoftė!

Hamidi akoma nuk ishte i rehatuar nga kjo ēėshtje - اfarė do tė jetė kjo? Kush e ‎di? Mendonte me vete dhe e pyeti tė atin: - A mė merr edhe mua me vete o baba?

Fytyra e babait u errėsua dhe i tha gjithė nerva: - Nuk ka mundėsi tė vish me ne, ‎ mė mirė interesohu pėr mėsimet e tua.

Atėherė ndėrhyri gjyshi me butėsi si gjithmonė duke thėnė: - Mund tė vish me ne o vogelush, ‎nė rast se i mbaron mėsimet herėt.

Dhe ashtu ndodhi.. Hamidi u mundua qė t’i mbaronte mėsimet sa mė shpejt dhe kur ‎erdhi koha e nisjes, ai ishte i pari qė u bė gati. I duhej patjetėr ta mėsonte sekretin e ‎asaj shtėpie pėr tė cilin babai i tij kishte folur.

I hipėn qė tė tre makinės dhe u nisėn pėr rrugė. Derisa gjyshi ishte i gėzuar, e Hamidi dyshonte ‎pėr kėtė ēėshtje dhe ishte shumė kurioz tė mėsonte pėr tė sa mė parė, babai i tij ishte shumė i nevrikosur dhe i tensionuar. Sa e ēuditshme! Kush e di ‎pse?!

Rruga e cila tė ēonte atje ishte shumė e gjatė, megjithatė, mė nė fund arritėn.

Hamidi e pa shtėpinė pėr tė cilėn babai i tij kishte folur. Aty kishte shumė tė moshuar dhe pleq, nė mesin e tė cilėve, gjyshi menjėherė e ‎zuri shoqėrinė. Ne derėn e kėsaj shtėpie ishte e ngjitur njė tabelė nė tė cilėn shkruante me shkronja tė zeza e tė mėdha “Shtėpia e pleqve!!”

Hamidi u ēudit nga ajo qė pa. A donte babai i tij me anė tė kėsaj mėnyre t’i jepte fund ‎gjyshit duke e ēuar nė shtėpinė e pleqve? A ta merr mendja njė gjė tė tillė?

Pse tė largohet apo ta lė djali babanė kur babai asnjėhere nuk ėshtė larguar nga djali?

Pyetje tė njėpasnjėshme filluan t’i vinin nė kokė Hamidit tė vogėl, i cili ishte shumė i ‎frikėsuar dhe i merakosur pėr gjyshin e tij tė mjerė.

Ndėrsa babai i tij, sapo e pa gjyshin i cili kishte zėnė shoqėri dhe ishte dhe po bisedonte me ‎shokėt, e tėrhoqi Hamidin nga dora dhe u larguan pėr nė shtėpi.

Hamidi e kuptoi se babai do ti japė fund gjyshit plak, dhe menjėherė filloi tė ‎mendoj pėr tė gjetur ndonjė mėnyrė pėr ta shpėtuar gjyshin e tij. Koha ishte shumė e ‎shkurtėr, babai u nis menjėherė pėr nė shtėpi. Ishte shumė i tensionuar dhe mundohej ‎t’i shmangej bisedės me djalin e tij, por Hamidit nuk iu durua dhe e pyeti:

‎-Baba.. ku ėshtė gjyshi?

‎-E lamė nė shtėpi.

‎-Pėrse?

‎-Sepse ai ėshtė vend pėr tė moshuarit.

Hamidi heshti pėr njė moment dhe pastaj tha:

‎-Baba.. si e ka emrin kjo rrugė?

Babai iu pėrgjigj me zė tė mekur: - Rruga e lumturisė (saadeh).

‎-Po kjo krahinė si quhet?

‎-Krahina e dėshmorit (shehid)

‎-Si e ka emrin...- kur papritur, babai e ndėrpreu pa mbaruar fjalėn dhe i tha me nxehje ‎duke bėrtitur:

-A kanė tė mbaruar kėto pyetje tė mėrzitshme!? Pse pyet per kėto ēėshtje?!

Hamidi iu pėrgjigj me butėsi: - dua tė mėsoj adresėn e kėtij vendi qė tė tė sjell ‎ty kėtu kur tė plakesh. A nuk the ti qė ky ėshtė vend pėr tė moshuarit?

Babai u ēudit nga kjo bisedė aq shumė sa qė nuk po mundej tė drejtonte makinėn ‎prandaj e ndali nė qoshe tė rrugės dhe iu afrua djalit duke e shikuar dhe duke mos ditur ‎se ēfarė ti thoshte..

Hamidi u befasua me babanė e tij i cili mbuloi fytyrėn me duar dhe duke qarė filloi tė ‎thoshte: “mė fal o baba!”

Hamidi u mėrzit nga tė qarėt e babait dhe e kuptoi se ai u pendua qė e kishte lėnė babanė e vet nė pleqėri nė njė vend tė tillė. E vuri dorėn e tij nė shpatullat e babait dhe i tha: - Baba.. tė lutem tė shkojmė e ta marrim gjyshin nė shtėpi.

Para kėsaj ngjarjeje dhe shprehjes sė sinqeritetit tė Hamidit, babai nuk posedonte pastėrtitnė e zemrės dhe respektin e duhur ndaj gjyshit, po vetėm i zbatonte kėrkesat e tij. Tani u kthye me babain pėr tė marrė gjyshin dhe pasi e takuan, filloi t’ia puthte duart nga pendimi i bėrė, ndėrsa gjyshi nuk e dinte shkakun!

Me rėndėsi ėshtė ajo se babai i Hamidit mėsoi diēka nga djali i tij i zgjuar, i cili ‎sapo i kishte mbushur tė dhjetat. E ajo ėshtė; detyra pėr respekt dhe besnikėri ndaj prindėrve.. All-llahu i madhėruar ka thėnė: "Dhe thuaj: O Zot, mėshiroi ata, ashtu siē mė edukuan ‎mua nė vegjėli”


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:40


Shuplaka e dijetarit si pergjigje ne pyetjen e studentit

Ishte nje here nje djalosh I cili ka shkuar ne mergim per te studijuar. Kur u kthye, pyeti prinderit e vet qe tia gjejne nje dijetar apo ndonje ekspert I cili do te mund te pergjigjej ne tri pyetjet e tij. Me ne fund prinderit e tij e gjeten nje dijetar Islam.

Djaloshi: Kush je ti? A mundesh te me pergjigjesh ne tri pyetjet e mija?
Dijetari: Une jam njeri prej robeve te All-llahut, inshallah me ndimen e All-llahut do te mundohem te pergjigjem.

Djaloshi: A je I sigurt? Shume mesues dhe ekspert nuk kane ditur te me pergjigjen.
Dijetari: Do te jap cdo gje prej vete, me ndihmen e All-llahut xh.sh..

Djaloshi:

1. A egziston Zoti? Nese po me trego dukjen e tij?.

2. Cke eshte Kysmeti?

3. Nese shejtani eshte I krijuar nga zjari, pse ne fund do te jete I hedhur ne zjarr? Si duket nuk do te pesoj fare pasi qe shejtani eshte I krijuar nga zjarri?

Pernjeher dijetari, ia dha nje shuplake djaloshit.

E pyeti djaloshi. (Me ndjenjen e dhimbjes dhe hidherrimit): Pse u hidherove ne mua?

Dijetari : Nuk jam hidheruar ne ty fare.
Shuplaka eshte pergjigje ne tri pyetjet e tua.


Djaloshi:Por une fare nuk po kuptoj.
Dijetari: Si po ndihesh pas shuplakes?
Djaloshi: Ndiej dhimbje ende.
Dijetari: Me kete don te thuash se dhimbja po egzistojka?
Djaloshi: Po.
Dijetari: Me trego si duket?
Djaloshi: nuk mundem.
Dijetari: Kjo eshte pergjigjeja ne pyetjen e pare. Te gjith ne e ndiejme egzistimin e All-llahut xh.sh. e nuk e shohim se si duket.Dijetari: A ke enderuar mbreme se do te te godas me shuplake?
Djaloshi: Jo.
Dijetari: A ke menduar ndonjeher se do te te godas sot shuplak?
Djaloshi: Jo.
Dijetari: a ke menduar ndonjeher se do te maresh shuplake nga une?
Djaloshi: Jo.
Dijetari: Ky eshte kysmeti (Fati)


Dijetari: Dora ime me te cilen te kam goditur, nga cfare eshte?
Djaloshi: Eshte nga mishi dhe lekura.
Dijetari: e fytyra jote nga cka eshte?
Djaloshi: Nga lekura dhe mishi.
Dijetari: Cfare ndjeve pasi qe te godita?
Djaloshi: Dhimbje.
Dijetari: Pa mare parasysh qe shejtani eshte nga zjarri, kur All-llahu do, xhehenemi do te jete vend I dhembshem per shejtanin.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:41


Nura dhe Fustani me Lule

Shėnim: Kjo histori bazohet nė njė ngjarje tė vėrtetė.***

Nura motra ime, e ngjashme me mua nė fytyrė dhe me shtat si selvia e ka zakon tė lexojė Kur'an vazhdimisht. Tė kėrkosh pėr tė nuk e gjen nė asnjė vend tjetėr vetėm se nė dhomėn e faljes nė ruku, nė sexhde, me duar tė ngritura lart nga qielli. Kėshtu nė mėngjes e kėshtu nė mbrėmje, kėshtu nė mesnatė. Asnjėherė nuk lodhet e as mėrzitet.Ndėrsa unė isha shumė e interesuar tė lexoja revista artistike e romane, apo duke pare video me shumicė aq shumė saqė mė ėshtė mėrzitur. Ka disa gjėra tė cilat mė janė mėrzitur. Nuk i kryej detyrimet e mia plotėsisht dhe me faljen e namazit nuk jam nė rregull.E fikja videon mbasi kisha kaluar tre orė duke shikuar filma tė ndryshėm. Ezani i namazit tė sabahut po thirret nė xhaminė pranė shtėpisė. Vajta pėr nė krevat. Dėgjova motrėn tė mė thėrriste nga dhoma e faljes. "Urdhėro, ēfarė do moj Nura?" Mė tha nė mėnyrė tė prerė: "Mos fli para se tė falėsh sabahun". "Ooh... do edhe njė orė tė futet namazi i sabahut. Ezani qė dėgjove ti tani ishte ezani i parė."Kėshtu ishte ajo edhe para se tė sėmurej me kėtė sėmundje tė keqe e cila ia ka prishur gjumin. Mė thirri: "Hajde o Hėna pranė meje." Nuk mundem nė asnjė mėnyrė te kundėrshtoj kėrkesėn e saj. Sinqeriteti dhe ēiltėrsia e saj nė tė folur duket qartė. "Ēfarė do?" - "Ulu", mė tha. "Ja u ula- po tani"? Me zė tė ėmbėl mė tha: "Gjithsecili do ta shijojė vdekjen dhe Ditėn e Gjykimit do t'ju paguhet plotėsisht shpėrblimi juaj." (Nga Sure Ali Imran, ajeti 185). Heshti njė moment dhe pastaj mė pyeti: "A nuk beson ti se do tė vdesėsh?" "Sigurisht qė besoj", iu pėrgjigja. "A nuk beson ti se do tė llogaritesh pėr ēdo tė madhe e ēdo tė vogėl? O motra ime, a nuk ke frikė nga vdekja dhe tmerret e saj. Vdekja nuk njeh moshė dhe nuk ka kohė tė caktuar." Iu pėrgjigja me zė tė frikėsuar: "Unė kam frikė nga errėsira e ti mė frikėson edhe nga vdekja si tė fle gjumė unė tani? Unė mendova se mė thirre pėr tė mė thėnė se re dakort qė tė vish me ne nė pushimet tona verore". Papritur u pėrgjigj duke thėnė, thėnie me tė cilėn mė goditi mu nė zemėr. "Mundet unė tė udhėtoj kėtė vit larg nė vend tjetėr... Ndoshta, o Hėna. Jeta ėshtė nė dorė ta Allahut." E ja plasi tė qarit. Iu kujtua sėmundja e saj e keqe dhe se doktorėt i kishin thėnė babait diēka secrete, ndoshta sėmundja e saj nuk do ta cojė gjatė. Por kush i tha asaj? Apo zemra ia ndien njė gjė tė tillė."Ēfarė po mendon?" Mu drejtua kėtė herė me zė tė ashpėr. "A mendon ti se unė po ti them kėto fjalė se jam e sėmurė? Nė asnjė mėnyrė unė mund tė jem mė jetėgjatė se askush tjeter.. kjo ėshtė nė dorė tė Allahut. Po ti sa do tė jetosh? 20 vjet, 40 apo 100. E ēfare pastaj? Nuk ka dallim ndėrmjet nesh. Tė gjithė do tė shkojmė, do ta lėmė kėtė bote (dynjane) per te shkuar nė xhennet ose pėr nė zjarr. A nuk e ke dėgjuar thėnien e Allahut tė Madhėruar "Kushdo qė do tė largohet prej zjarrit e do tė futet nė xhennet me tė vėrtetė ai ka fituar." (Sure Ali Imran, ajeti 185). U gdhifsh shėndoshė e mirė. Si tha keshtu u ngrit e shkoi. Zėri i saj ende mė tringėllon nė vesh "Allahu tė udhėzoftė mos harro namazin."***

Ora 8 e mėngjezit. Tė trokitura nė derė. Ky nuk ėshtė orari i zgjimit. Tė qara e klithma. O Allah ē'ka ndodh?! Gjėndja e Nuras ėshtė keqėsuar dhe babai e ka ēuar nė spital. Nga ora 1 e drekės. Telefonoi babai nga spitali. Nėse mundeni hajdeni pėr vizitė tek Nura tani, shpejt. Nėna mė tha se zėri i babait nuk ishte si zakonisht, ka ndodhur dicka. U veshėm shpejt e shpejt.Ku ėshtė shoferi..? Hipėm me shpejtėsi.. a nuk ėshtė kjo rrugė nė tė cilėn dilja pėr tė shėtitur dukej e shkurtėr ē'ka ajo sot pse kaq e gjatė..? Nėna pranė meje bėn dua pėr tė pa pushim.. ajo ėshtė me tė vėrtetė vajzė e mirė dhe e sjellshme.. nuk e ka parė tė humbė kohėn kot asnjėherė. Arritėm tek dera e jashtme e spitalit.. njė i sėmurė rėnkon.. njė tjetėr i aksidentuar me makinė.. njė i tretė me sy tė mbyllur nuk e di a ėshtė akoma nė dunja apo ka shkuar nė ahiret?! Pamje tė ēuditshme nuk i kisha parė asnjėherė..I ngjitėm shkallėt me shpejtėsi.. Ajo ėshtė nė dhomėn e urgjencės e unė do t'u coj atje –na tha njė infermjere- po ti mos u bėj merak I tha ajo nėnės se tani ėshtė mė mirė mbasi i kishte rėnė tė fikėt. Nuk lejohet qė tė futet tek ajo mė shumė se njė person. Kjo ėshtė dhoma e urgjencės.Nė mes tė atij grumbulli doktorėsh e nėpėrmjet njė dritareje tė vogėl e cila formohet me hapjen e derės, shikoj sytė e motrės sime Nura e cila shikon nga unė, e nėna qėndron pranė saj nė kėmbė.. mbas dy minutash nėna doli e cila nuk mundi me i pėrmbajt lotėt. Mė lejuan qė tė futem tė pėrshėndes motrėn por me njė kusht qė mos tė flisja me tė shumė. Dy minuta mjaftojnė pėr ty- mė thanė."Si je o Nura? Ti mbrėmė ishe mirė. Ē'ka ndodhi me ty?" U pėrgjigj mbasi mė shtrėngoi dorėn: E unė tani jam mirė uelhamdulilah.. Elhamdulilah porse duart tua janė tė ftohta. Isha ulur nė cep tė krevatit e i preka kėmbėt.. I largoi ato prej meje.. mė fal nėse tė bezdisa i thashė.. jo nė asnjė mėnyrė por mu kujtua thėnia e Allahut tė Madhėruar ku thotė: "Dhe kėmbėt do tė bashkohen me njėra-tjetėrn.(tė mbėshtjella nė qefin). Tek Zoti yt do tė jetė kthimi atė ditė." (El-Kijameh 29.30.)Bėj dua' pėr mua shumė o Hėna. Ndoshta sė afėrmi do tė takoj ditėt e para tė ahiretit. Kjo rrugė ėshtė e largėt, e punėt e mia tė pakta. Lotėt mė rrodhėn kur dėgjova ē'ka ajo tha.. qava aq shumė saqė mė humbi vetėdija.. nuk pushova sė qari...***

Me perėndimin e diellit, nė kėtė ditė tė pikėlluar, mbas njė heshtje tė gjatė nė shtėpinė tonė, u futėn tek unė vajza e hallės dhe vajza e tezes. Shpejtėsi fjalėsh. Numri i njerėzve u shtua.. zėrat u pėrzien.. e vetmja gjė qė mėsova se.. Nura vdiq.. prej atij momenti dhe mė pas nuk e di as kush erdhi e as kush shkoi e as ēfarė thanė..O Allah ku jam unė dhe ē'ka po ndodh.. nuk isha nė gjendje as tė qaja, lotėt mu thanė.. mbas pak mė njoftuan se babai mė kėrkonte me qėllim qė tė pėrshėndesja motrėn pėr tė fundit herė.. nė momentin kur e putha nuk mu kujtua asgjė tjetėr vetėm se pamja e saj nė momentet e fundit.. mu kujtua fjala e saj..{ e kėmbėt do tė bashkohen me njėra-tjetrėn}. E kuptova se me tė vėrtėetė { tek Zoti yt do tė jetė kthimi atė ditė}.

Nuk mė kujtohet tė kem shkuar nė dhomėn e saj tė faljes vetėm se atė natė. Nė ato momente mu kujtua ajo e cila me mua ndau mitrėn e nėnės e ne binjakė..kujtova atė e cila mė shoqėroi nė shqetėsimet e mia.. atė e cila me largoi prej meje vėshtirėsitė e kėsaj jete.. atė e cila shumė bėri dua' pėr mua pėr udhėzim.. atė e cila lotėt I rridhnin pa pushim kur mė fliste pėr vdekjen dhe hallet e saj pėr llogarinė etj...Kjo ėshtė nata e parė pėr tė nė varr.. ky ėshtė Kur'ani i saj..kjo ėshtė sixhadja e saj.. ky ėshtė fustani i saj me lule tė cilin e pati blerė pėr ditėn e dasmės.. ky ėshtė… e kjo ėshtė… E kujtova atė dhe shumė qava pėr ditėt e mija tė humbura..qava shumė pa ndėrprerje.. e luta Allahun tė mė mėshirojė e tė mė falė pėr tė kaluarėn.. Luta Allahun ta pėrqėndrojė atė nė varrin e saj ashtu sikur mė kishte porositur pėr dua'..Papritur pyeta vetveten.. po sikur tė isha unė e vdekur? Si do tė ishte gjendja ime? Nuk kėrkova pėr pėrgjigjen e pyetjes shumė pėr shkak se frika ma mbuloi zemrėn. Qava me ngashėrim. Allahu Ekber. Allahu Ekber. Ezani i sabahut po thirret. Por sa bukur kėtė herė!U ndjeva shumė e qetė kur unė pėrsėritja atė ē'ka thoshte muezini. Mbaroi ezani. U ngrita e fala namazin e sabahut... fala namazin e lamtumirės... sic e fali motra i cili ishte namazi i fundit pėr tė. Fillova tė falem prej aty ku e la motra.E tani nėse gdhihem nuk e pres mbrėmjen. E nėse ngrysem nuk e pres mėngjesin.

Pregatiti moter Flutura


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:42


Bekim & Rejhanja

--------------------------------------------------------------------------------

Selamu alejkum Rejhan, Bekimi ketu.
Alejkum selam Bekim, si je a je mire?- u degjua zeri i Rejhanit e cila u
gezua shume kur degjoi zerin e Bekimit. Menjehere e ndjeu nje lehtesim ne
shpirt, pas atyre fjaleve qe ishin perhapur neper qytet kinse per ikjen e
Bekimit, madje duke i shtuar edhe fjale te tjera, te cilat e kishin zemeruar
shume Rejhanen.
Rejhan me fal se nuk po kam shume kohe, por a mund te takohemi sot. Kam
per te te thene nje gje shume me rendesi?!
Menjehere fytyra e Rejhanes ndryshoi, preku shamine ne koke thuaja se po e
rregullon, ndersa perceptori i telefonit filloi t i dridhet ne doren e saj
te njome. "O Zot, te verteta qenkan ato fjale qe po fliten ne qytet", mendoi
ajo duke harruar se Bekimi edhe metej po pret pergjigje ne telefon.
-Rejhan, a je aty ende, alo?- degjohej zeri i Bekimit. Po Bekim ketu jam,
me fal se nuk degjohet shume mire- ne nje menyre u nxorr Rejhani nga situata
e heshtjes se saj.
-Nese po thua, do te shihemi por nuk e di se cka do te thone babai dhe
nena?
-Thuaji se do te dalim te blejme dicka!- i tha Bekimi dhe pershendeti
Rejhanin.
-Ah- leshoi fryme nga brendia e saj Rejhani deri sa u mbeshtet ne parvazin
e deres. "Me te vertete cka do te ndodhe tash? Inshalla nuk ndodhe ate te
cilen jam duke e menduar dhe ajo e cila eshte folur shume neper qytet e te
cilave llafe nuk ua kam degjuar veshin"- thoshte me vetvete Rejhani.
-Kush ishte bije?- e zuri nena e saj ashtu te menduar.- Bekimi ishte ne
telefon- tha Rejhani mirepo me nje buzeqeshje paksa te zbehur. - Cka te tha,
he. tregom?!- kerkonte pergjigje nena e saj, edhe ajo e frikesuar nga
thashethemet.
-Asgje nene, me tha qe te takohemi sot!- Epo mire de, shko dil dhe shiko
se cfar ka ai djale, se tashme e ke njeri kurore- I tha nena.
Rejhani dalengadale krejt duke u menduar rreth takimit u pergatit. Vendosi
shamine mbi koke, nje shami te cilen ia kishte sjelle daja nga haxhilleku, e
te cilen e ruante me kujdes te madh. E bukur u be ajo, ashtu sic ishte edhe
pse sot bukurine po ia vrasin njemije dyshime, mendime te keqia,
ndjellakeqe, te cilat I krijonin ne fytyren e saj nje merzi.
Rruga per te ishte e gjate deri te vendi I takimit. Qellimisht kishin lene
vendin e takimit ne nje vend publik, ku ka njerez shume, qe ta dijne te
gjithe se ndermjet tyre eshte nje dashuri tashme e kurorezuar ne menyre te
lejuar, dashuri e cila ka marre lejen e prinderve, dashuri e cila ndoshta do
te marre edhe fund. Por per t'u perjetesuar ne zemrat e te dyve gjithmone.
-Selamu alejkum.

-Alejkum selam Bekim.
-Me fal qe aq ngutshem te thirra sot, por u desht te te takoj patjeter, se
me duhet te them dicka, njeherit edhe te te lus per dicka?- tha Bekimi me
nje shikim te bute, me nje ze te bute, #@!--)akteristik per te.
Rejhani filloi te dridhej edhe me shume se ne momentin kur foli me te ne
telefon, kur perceptori I telefonit I dridhej ne doren e saj. Ajo dridhjen
filloi ta ndjeje edhe ne trupin e saj, ne brendi, ndersa mendimet tashme
kishin marre hovin e tyre, krejt mbrapsht, krejt turbullt. "Inshalla nuk ma
thote ate qe jam duke e menduar, o Zot mos, mos! Ky emocion u nderpre nga
fjalet e Bekimit.
-Rejhan, une e kam ndermend... deri sa filloi t'i thote keto fjale syte e
Rejhanit tashme filluan te derdhin lote, ....
-Fol Bekim, ma thuaj ma shpejt se nuk mund me te duroj, fol?- tha Rejhani
duke i fshire lotet te cilat i shkonin rreke. -Ma thuaj nese e ke ndermend
me u nda nga une, sepse ashtu ashtu gjate kohe kam degjuar per keto
thashetheme, jam mbushur me, me mire t' degjoj llafet prej teje sesa prej
botes- foli Rejhani me nje ton paksa me te ngritur, me nje mllef te
brendshem. Vetem lotet e saj e ndalonin qe te bertiste, te ēirrej dhe te ike
nga ai vend.
-Jooo, jooo, nuk eshte ajo ne pyetje!- tha Bekimi me nje shikim te
ēuditshem.
-Une nuk e kam ndermend qe te prish fejesen me ty, me vjen shume keq, por
as qe me ka shkuar ndermend ajo. Po kush t'i ka thene keto llafe moj?!-pyeti
me ēudi Bekimi.
Me te degjuar keto fjale, Rejhani morri pak veten dhe duke shikuar Bekimin
tha:
-Atehere per ēka me ke thirrur, sepse ma largove nje brenge te madhe e
cila me rendonte ne zemer!
-Rejhan, une e kam ndermend te udhetoj diku larg .... hmmmm... si ta
shpjegoj... Une e kam ndermend te dal jashte shtetit tone!- tha Bekimi.Rejhani perbrenda u pajtua me gjithcka, vetem ndarja te mos vjen ne rend
dite, madje do te duronte te gjitha. Ajo tashme ndjente veten me te
shlirshme pas kesaj bisede, sepse ne mendjen e saj te gjitha mendimet e
keqia, te gjitha thashethemet u heshten.Tashme ndjente nje siguri perbrenda,
nje rehati per te degjuar fjalet e Bekimit, i cili se shpejti do te marre
nje udhetim shume me rendesi per te.
-Une do te shkoj deri ne vendet arabe, se kam pak pune atje, por do te
kthehem inshalla!-tha Bekimi por tashme duke e zbutur tonin edhe me shume.
Ai ndjente ne brendi te tij se ndoshta me nuk do ta shohe te dashuren e tij,
te cilen e donte shume, ne te cilen ishte dashuruar qe ne shkollen fillore,
ndaj se ciles pervec qe e dashuronte, ndjente nje respekt te vecante. Ajo
ishte tashme per te nje lule ne zemren e tij, lule e cila meriton te ujitet,
te rritet, te frymoje bashke me te. Ishte nje vajze besimtare. Kjo ishte ajo
qe Bekimin e gezonte me se shumti.
-Mire- tha Rejhani me nje ze te miklueshem, duke e ulur koken teposhte.
-Tash u rehatova dhe lirisht mund te shkosh ku te duash, por mos harro se
ne jemi te fejuar, kemi lidhur zemrat e vetem Allahu mund te na ndaje!-
ishin keto fjalet e fundit te Rejhanit, qe i tha ne kete takim.
Bekimi e kishte shume te veshtire qe te dashures se tij saktesisht t'i
tregoje se per ku e ka ndermend te niset, nga frika se nuk do ta kuptonte,
nuk do te ishte ne gjendje te kuptoje se pse niset per atje.....
Ne ndarje Bekimi shtrengoi doren e bute te Rejhanit, duke ia prekur unazen
ne gishtin e saj. Shikimet e tyre u perpoqen; ajo e shikonte me nje
buzeqeshje nga sinqeriteti i zemres, ndersa Bekimi shikonte syte e saj
tashme te kthjellur nga lotet e meparshem.
U nisen keshtu dalengadale drejt shtepise se Rejhanit, sepse Bekimi kishte
vendosur ta percjellte ate deri ne shtepia e saj. Rejhani ndjente nje gezim
ne zemer sepse tashme e gjithe bota po e sheh ate se i dashuri i saj nuk e
ka lene, krejt thashethemet rane, krejt fjalet e liga per Bekimin deshtuan.
"Me siguri paskan marre gabim njerezit per ndarjen tone, ata paskan kuptuar
se Bekimi do te udhetoje dhe e kane ngaterruar me ndarjen"- mendonte
Rejhani.
Mu para deres se oborrit te shtepise, Rejhani dhe Bekimi u ndalen dhe
shume shkurt kembyen edhe disa fjale. Ndersa Bekimi ma xhaketa e tij nxorri
nje zarfe ne te cilen kishte futur nje fotografi. Ishte ajo fotografia kur
Bekimi dhe Rejhani ishin kurorezuar te imami i qytetit, mirepo Bekimi kishte
dekoruar ate, duke futur fotografine ne mes te nje #@!--)toline e cila kishte
dy zemra. Incialet e tyre B dhe R qendronin ne brendi te ketyre zemrave.
Rejhani u buzeqesh:- Do ta ruaj si syte e ballit deri kur te kthehesh!
-Mire, une shpresoj se do te kthehem shpejt, por me duhet ta them se ne
ate rruge per ku jam nise, mund te ndodhe te mos kthehem.
Kur Bekimi morri guximin dhe i tha keto fjale, Rejhani menjehere nderroi
pamjen e saj.
-Pse ku do te shkosh?- tha Rejhani.
Bekimi shikonte Rejhanin ndersa ne syte e tij u mbushen me lot. Ai tashme
duhet patjeter t'i tregoje asaj, sepse nuk eshte ne rregull te mos i thuash.
Nuk eshte mire qe ajo te mbetet ne pritje te perhershme per kthim, ne pritje
e cila mund te zgjase tere jeten.
-Rejhan e dashur, une e kam ndermend te nisem per ne Palestine, ne Kuds.
-Po atje behet lufte Bekim, e di ti kete?- pyeste cuditerisht
Rejhani.-Atje vriten njerezit, atje gjaku dhe baroti jane te dashuruar?- tha
ajo nga frika qe e ndjente per te.
-E di Rejhan, mu per ate une do te shkoj. Moti kohe kam dashur te nisem
per atje, por tash e kam vendose qe te nisem. Kur shihja vellezerit
muslimane duke u vrare, cdo dite me vritej nje pjese e zemres sime, cdo dite
kur shihja qe vritej ndonje vella i yni, ndjeja se ai doli fitimtar ndersa
une cfar bera? Rejhan, kur pashe nje dite te vrare nje vajze te bukur
palestineze, ndersa nena e saj qante afer saj, a me duhet mua arsyetim me
shume per t'u nisur. Une nuk e ndjej veten musliman derisa mos te ndjej per
muslimanet anekend botes vrasjen e tyre, maltretimet e tyre,nuk mund te
qendroj duarlidhur. Fundja fundit, Allahu me therret, nuk kam se cka te bej.
Rejhani shikonte edhe pse syte e mbushura me lot, por krenare sepse i
dashuri i tij me te cilin lidhi kurore, kishte perbrenda aq force te
besimit, aq ndjeshmeri per muslimanet, aq besim se Allahu po e therret. Ajo
tashme e kuptoi krejtesisht qellimin e ketij takimi shpejt te thirrur. E
dinte se ne ate rruge ndoshta kthim mbrapa nuk ka, por ndjenja e brendshme e
imanit nuk e linte qe mos ti thote Bekimit:-Mos shko. Perkundrazi, ajo e
kuptoi se pasi qe qenka puna keshtu, madje edhe ajo ndente pergjegjesi ndaj
muslimaneve, motrave te saj, nenave te cilat cdo dite vriteshin nga dora e
felliqur e cionisteve.
-Mos fol me- nderpreu fjalet e Bekimit ajo, e cila tashme kishte marre
krejt qendrim tjeter. Nuk ishte me ajo Rejhani e bute, e urte, e qete, me ze
te ulur. Tashme ajo ndjente veten si nje luaneshe, fjalet e Bekimit e shtuan
te ajo ndjenjen e imanit edhe me shume, tashme ajo po ndjen se mund te humb
dicka ne kete bote, por te fitoje gjithcka ne boten tjeter.
-Shko Bekim!-tha ajo me lote me sy.
-Shko se gjaku te therret, gjaku i nenave, baballareve, motrave,
gjaku i femijeve, shko se #@!--)vani i shehideve duhet te zbukurohet me ty.
Bekimi u habit nga qendrimi i saj i menjehershem, u habit se priste nga
ajo largimin e shpejt te saj pa kurrfare lamtumire, me lote ne sy. Por,
kesaj here Bekimi e kuptoi shume mire se me cfare vajze ishte fejuar, se
cfar te dashure paska pase.Ai tashme e kishte shume te qarte se Rejhani nuk
ishte nje vajze e cila verberisht ka kape fene, e cila mendon vetem per
ēeiz, se si do te vishet diten e dasmes, se si do te jete e lumtur deri ne
fund te jetes, se jeta e tyre mund te jete sikur ne perrallat e lexuara.
-Lamtumire Rejhan, e dashura ime. Inshalla shihemi shpejt- tha Bekimi edhe
pse lotet tashme e tradhetuan. Duart e tij e kishte shume veshtire ti
largonte nga duart e saj, por thirrja e Allahut ishte me e madhe se dashuria
ndaj saj.
-Lamtumire Bekim, i dashuri im. Shko se njeriu nuk mund te kete iman te
plote nese Allahu dhe Pejgamberi yne nuk jane me te dashur se te gjithe te
tjeret.- i thoshte fjalet me ze te dridhur dhe me lote ne sy Rejhani,
bukuroshja e nje muxhahidi.
Filluan duart te ndahen, filluan zemrat te dridhen edhe me shume, filluan
lotet te rrjedhin, syte e tyre edhe me shume ishin perqendruar edhe pse
Bekimi filloi te humb ngadale nga pamja. Rejhani, ende pa u zhdukur nga
pamja Bekimi, filloi te flase me ze te ngritur:
-Me perkujto ne lutjet e tua.... me perkujto ne lutjet e tua.... mer
perkujto... dhe zeri i saj tashme u zbut, dhe e mbeshtetur ashtu tek muri i
oborrit filloi te qaje me ngasherim. Vendosi duart ne fytyre dhe qau e qau,
mirepo mendja e saj nuk ishte e humbur. Ajo perseriste duane:- O Allah, Ti e
di se cfar ka zemra ime. O Allah, plotesoja deshiren Bekimit, se deshira e
tij eshte e imja.
Pas nje kohe, me shume se tri jave ne dyert e shtepise se Rejhanit,
trokiti nje njeri. Deren e celi Rejhani e cila gjithhere kur trokiste dikush
ne dere, mendja i shkonte ne Bekimin. Kujtimet e saj nuk veniteshin aspak,
gjithhere ne duate e saj ne namaz perkujtonte ate, lutej per te.
-Me falni zonjushe, ju jeni Rejhani.
-Po une jam.
-Kam nje leter per ty te cilen me kane thene se duhet t'ua dorezoj ne
dore - tha njeriu i panjohur, i cili me t'u pershendetur me te shpejt u
largua nga dera.
Rejhani tashme menjehere e dinte se letra i kushtohej asaj, dhe e dinte se
eshte nga Bekimi.
Iku me te shpejte ne dhomen e saj, dhe as qe morri fryme. Mbylli deren e
dhomes dhe u shtri ne shtrat. Ngutej te celte letren dedikuar asaj. Zemra
filloi ti edhe me shume, ndersa letra dy here i ra prej dores nga shpejtesia
me te cilen donte ta celte.[/b:b1bb99cbae]
[color=red:b1bb99cbae][i:b1bb99cbae] "E dashura Rejhan.
Nuk mundja te mos e shkruaj te pakten nje leter deri sa gjendem ketu. Une
tashme jam ne Kudsin e shenjte, ne vendin ku Muhammedi a.s. doli imam i te
gjithe pejgambereve, prej ku i ngrit per ne miraxh, qytet ne te cilin me
krenari hyri Salahudin Ejubi, ne vendin ne te cilin je me afer Xhennetit te
Allahut.Kudsi qyteti i mesxhidul Aksase.
Deri tash jam shendosh e mire, edhe pse kam qene pak i semure, ndersa
mjeku me ka thene se kjo eshte nga nderrimi i klimes.
Ashtu sic e paramendoja ishte Kudsi im. Kudsi me arome gjaku, me arome te
trupave te shehideve,me arome te Xhennetit me te larte. Ne Kuds nuk bjen
kurre shi. Po lahej me lotet e nenave, baballareve, vellezerve, motrave e
femijeve per prinderit e tyre. Qyteti i #@!--)vanit te shehideve, qyteti i
fytyrave te bukura te shehideve, i buzeqeshjes se tyre ne vdekje, i
kemishave me gjak, te shpuara nga plumbat.Ky ishte Kudsi im.
Por, krenaria e tij eshte shume e madhe, aq e madhe sa vdekja e njerezve
ketu, ketu ishte porta per te shkuar ne Xhennet. Kudsi ishte bukuria e atij
qe e do Allahun.
Ti besoj se je shendosh e mire. Ne fillim doja te te shkruaj nje leter
paksa me ndryshe. Nje leter ne te cilen do te kerkoja shume falje, por ne
ndarjen tone te fundit e pashe se ti nuk ke nevoje per te kerkuar falje.Cdo
dite me bie ndermend per ty, cdo dite pyes veten: Athua cka eshte duke bere,
si eshte...?!
Nje nate pashe nje enderr shume interesante.Ti ishe veshur ne te bardha
ndersa une kisha veshur nje kemishe te bardhe, por krejt gjak. Ashtu duke
mbajtur dasmen tone, erdhi Muhammedi a.s. dhe mori pjese ne dasmen tone."Ti
zgjodhe Xhennetin, ndersa ajo do te jete nusja jote e Xhenneti't, me tha nje
ze. Kur u zgjova, syte filluan te me lotojne, sepse ndjeja nje paralajmerim,
te cilin e quaj te mire une. Por, ti edhe po te me ndodhe dicka, mos u
deshpero sepse une te kam ne duate e mia, nuk do te harroj, ndjenjat e mia
ndaj teje vetem se jane shtuar edhe me shume. Te lutem, mos harro se Allahu
eshte i dashur shume dhe ia ploteson duate muslimanit.
Tash dua te perfundoj me kete leter.
Te perqafoj nga larg, nga Kudsi i
dashur.....[/i:b1bb99cbae][/color:b1bb99cbae]
[b:b1bb99cbae]Bekimi yt..

Selamu alejkum

Rejhani me te perfunduar letren, me lot ne sy ndjeu nje lehtesim, sepse
tashme Bekimi i ishte pergjigjur, nuk e kishte harruar, e kishte ende ne
zemer.... Preku unazen e fejeses te cilen me xhelozi te madhe e ruante,
ndersa shikimin e drejtoi kah vitrina ku kishte vendosur afer Kur'anit
fotografine te cilen ia kishte dhene Bekimi ne ndarje...
Pas nje kohe, i njejti person thirri ne telefon duke kerkuar Rejhanin. Ajo
e njohu se ishte ai i cili ia kishte dhene letren.
-Alo, selamu alejkum. Rejhan ju jeni.
-Alejkum selam, po une jam-tha Rejhani.
-Me falni por me duhet te te njoftoj dicka. E kam amanet nga Bekimi.
Rejhani filloi te dridhej ndersa zemra filloi ti rrahe me shume. Nuk e
dinte se cilat fjale do t'i thote personi ne telefon, shoku i Bekimit.
Kishte frike mos eshte ndonje lajm jo i kendshem, mirepo prap mblodhi veten
dhe pyeti:
-Jam duke ju degjuar, urdheroni.
-Me falni me duhet t'ju njoftoj se Bekimi dje ka vdekur ne Kuds. E vrane
gjate nje demonstrate. Allahu shehid e kishte zgjedhur.
Rejhani me te degjuar keto fjale filloi te qaje, ndersa leshoi telefonin
sepse ndjeu se dora e saj ishte shume e dobesuar per ta mbajtur metej
telefonin. Ashtu duke u dridhur dhe duke qare, per nje ēast para syve te saj
i dolen si imazhe kujtimet e diteve te lumtura, fytyra e Bekimit, dita e
fejeses, takimi i fundit, enderra e tij e shkruar ne leter... Te gjitha keto
kujtime per nje sekonde kaluan neper trurin e saj.
-Alo, alo... a jeni aty?- thoshte njeriu ne telefonin e leshuar per toke.
Rejhani degjoi zerin e tij, edhe pse fuqia e kishte leshuar, morri guximin
qe te kape telefonin dhe te pergjigjet:
-Ppoo, me falni.
-Bekimi me ka thene edhe dicka para se te nisem kendej. Shkoni te ulesja
ne qytet ku jeni takuar se fundi here. Pas uleses aty afer, gerryeni vendin
dhe do te gjeni dicka te fshehur nga ai. Selamu Alejkum.
Rejhani mbeti e shtangur. Nuk dinte se c'te bente. Nena e saj erdhi nga
dhomat lart, kur degjoi zerin e saj duke qajtur. Ajo e kuptoi se dicka paska
ndodhe. Mirepo, Rejhani me lote ne sy, u nis drejt vendit ne te cilin kishte
fshehur per te dicka Bekimi. Ajo tashme e kuptoi se Bekimi nuk eshte me ne
mesin e te gjalleve, por eshte ne mesin e te gjalleve te Xhennetit. Ajo e
kishte kuptuar edhe nje gje, se Bekimi ishte nje prej muslimaneve te rralle
qe mund ta beje nje gje, te beje tregti me Allahun. Bekimi kishte bere
tregtine me te mire, edhe pse Allahu ia kishte dhene shpirtin, Bekimi ia
dorezoi shpirtin Atij per ta perfituar kenaqesine e Tij.
Rejhani mberriti te ulesja ne te cilen se fundi here ishte takuar me
Bekimin. Pa nje, pa dy, filloi te germoje token pas uleses. Ishte nje pjese
e tokes e mbjellur me lule. Ngutej me shpejt thuaja se do t'ia marre dikush
ate qe eshte duke e kerkuar.
Papritmas, ashtu duke gerryer, u duk nje lecke e bardhe. Filloi te gerryej
edhe metej dhe nxorri ate lecken e bardhe. Ishte nje lecke e vogel dhe
menjehere e celi. Mirepo, brenda leckes gjeja e fshehur kishte qene e
mbeshtjellur me leter te bardhe. Kur e celi, c'ke per te pare: ... nje unaze
me gur te bardhe, i gravuar mire, ndersa anesh kishte te gravuar inicialet B
dhe R. Rejhani e morri unazen, e shikoi mire dhe filloi te qaje. Mori letren
e mbeshtjellur dhe e drejtoi. Ne leter shkruante:
"E DASHURA IME. MBAJE KETE UNAZE SEPSE TI DO TE JESH HYRIA IME NE XHENNET.
DITEN E TAKIMIT TONE, UNE PARA ALLAHUT DO TE DESHMOJ ME GJAKUN NE RROBET E
MIA, NDERSA TI ME UNAZEN NE GISHT."
MOS HARRO, SHEHIDI TE KA FEJUAR.


BEKIMI.....


Rejhani me lot ne sy buzeqeshi, duke e ditur vleren dhe rendesine e ketyre
fjaleve. Ajo tashme e dinte se cka ka paralajmeruar Muhammedi a.s. per
shehidin.

U gezua qe Bekimi, nje musliman shqiptar, ishte nje prej deshmoreve te
Kudsit, shehid i Allahut.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:42


I dashuruari dhe kryqi
>
>
> Desha tė ēmendem e tė fluturoj nga gėzimi, kur dėgjova lajmin
>pėr pranimin tim nė njė shkollė nė Francė. Ndieja nė vete se u bėra
>mė i lumturi nė botė e kėshtu, do ta sundoja atė, do tė bėhem njė
>njeri me pozitė shumė tė lartė. Sa herė qė m`u ofronte koha e
>udhėtimit, e ndieja veten se po i ofrohem kohės sė civilizimit, e
>cila do tė m`i hapė dyert me tė cilat do tė pėrparoja nga tė afėrmit
>dhe shokėt .
>
>Ishte njė gjė e cila mė shqetėsonte ... dhe mė ērregullonte
>rahatinė..., si do ta lė Mekėn ?! Me vite tė tėra zemra ime ėshtė
>lidhur me tė, kam luajtur nėpėr brigjet e saj, kam pirė ujė tė ėmbėl
>nga Zemzemi i mrekullueshėm i cili m`i ka zhvilluar dhe forcuar
>eshtrat. Prindėrit e mi… , nėnėn time tė shtrenjtė kush do tė
>kujdeset nė mungesėn time...? Vėllezėrit e mi e duan atė, por jo si
>unė. Kush do ta dėrgojė atė nė Kabe ēdo ditė pėr tė falur namazin,
>siē e kemi traditė ?! Pyetje tė shumta, por pa pėrgjigje . U afrua
>udhėtimi, u pėrgatitėn ēantat, mora nė duart e mia biletat, u
>pėrshėndeta me nėnėn dhe ia putha ballin e duart, u pėrshėndeta me
>vėllezėrit dhe motrat, u pėrzien lotėt nėpėr faqet tona. U largova
>nga Meka dhe nga Xhamia e Shenjtė (Kabja), udhėtova, por mallėngjimi
>m`i copėtoi mushkėritė.
>
>Arrita nė Francė, nė njė shtet tė pa fe. U trondita kur i pashė gratė
>e zhveshura tė cilat i pėrmbushnin rrugėt me pa turpėsi. Vėrejta
>pavlerėsinė e gruas aty , nėnēmimin e saj, ndėrkohė qė m`u kujtonte
>vlera e gruas dhe pozita e saj tek ne, nė tokėn e pastėrtisė dhe
>besimit .
>
>Fillova shkollėn, por tronditja tjetėr ishte ku uleshin nė tė njėjtėn
>bankė djem e vajza tė reja, tė cilat kishin mbuluar vetėm gjysmėn e
>trupit, ndėrsa gjysmėn tjetėr ia kishin lėnė shikuesve. Sa herė qė
>hyja nė shkollė, koka ime ulej poshtė nga turpi, mirėpo sikurse thotė
>njė fjalė popullore : Tė pėrzierit e shumtė e humb efektin.
>
>Kaloi njė kohė, shikimet filluan tė normalizohen, madje ndieja njė
>kėnaqėsi kur shikoja nė to. Filloi tė mė flakėrohet zemra, ndėrkohė
>qė tė vetmin problem qė kisha ishte se si ta shuaj nė vete atė zjarr
>qė mė ndizej nė zemėr.
>
>Sa shpejt ndodhi njė gjė e tillė !!
>
>
>
>E mėsova gjuhėn frenge pėr disa muaj dhe ajo qė mė shtyu ta mėsoj
>frengjishten ishte qė sa mė shpejt tė filloja komunikimin me to.
>Kaluan disa muaj tė vėshtirė, kur, papritur, e pashė veten rob tė njė
>sykaltrosheje. Filluan tė mė pushtojnė ndjenjat dhe emocionet e njė
>tė huaji. Fillova tė jem i lidhur me tė, e dashurova aq shumė, sa qė
>nuk mund tė mendoja asgjė, vetėm se pėr tė. Nuk kisha asnjė problem
>tjetėr pėrveē saj, derisa…. atė natė, arriti pika e fundit e besimit
>nė dashurinė e asaj vjaze…, desh u ēmenda.
>
>Mė shpėrtheu vaji, sa qė mė dogji shpirtin. Shikoja nė muret e varura
>fotografi tė Mekės, Kabes, prindėrve e pamje tė nryshme tė vendit
>tim. Fillova ta urrej veten deri nė atė shkallė, sa qė doja tė vrisja
>veten, mirėpo djallja nuk mė lejoi, edhe pse i tregova se jam
>musliman dhe kėtė ēėshtje Islami e ka ndaluar. U pendova pėr atė qė
>bėra deri mė tani, mirėpo ajo e ndryshoi metodėn. Njė natė mė mori nė
>shtėpinė e vetė tek familja e saj, aty pash njė tjetėr nga motrat e
>saj e cila ishte mė e bukur se ajo. E gjithė kjo ndodhte para syve tė
>prindėrve tė tyre, por ata ishin njerėz tė cilėve u mungon nė
>fjalorėt e tyre fjala nder (xhelozi); kjo fjalė nuk kishte
>definicion tek ata.
>
>
>
>Pėr mua u hapėn rrugėt e sė keqes dhe kėmba mė rrėshiqti nė rrugėn mė
>tė keqe, ndėrkohė qė nuk mu kujtua tė kėrkojė nga Allahu qė tė mė
>largojė nga kurthi i tyre. U hodha nė to e u bėra njė prej
>injorantėve, filluan pėrzierjet edhe mė shumė, sa qė shpresa e tyre
>ishte qė njė ditė tė mė merrnin dhe tė shkojmė sė bashku nė kishė qė
>ta vizitoj kishėn dhe tė shikoj se si ata adhurojnė zotin ditėn e
>diel. Tė shikoj se si njerėzit pendohen nė atė ditė para pėrgjegjėsve
>fetarė tė tyre, tė shohė se si atė ditė priftėrinjtė e krishterė u
>bėjnė falje tė gabimeve. Shkova me to si i ēmendur dhe u ndala para
>derės sė kishės i dyshuar, kur papritur mė erdhi njė shenjė nga njėra
>prej tyre qė tė hyja nė kishė dhe tė veproja si ata. Pasi hyra aty,
>pash se si ata bėnin me dorė nė gjoksat e tyre nė forme tė kryqit (u
>kryqėzonin). U ngrita edhe unė duart edhe fillova tė bėjė si ata,
>tani hyra edhe mė brenda dhe aty pash atė qė edhe injoranti e di se
>ėshtė gjė e kotė, mirėpo i Madhėruar ėshtė Ai cili i rrotollon
>zemrat! U mashtrova me kotėsinė e priftėrinjtė kishtarė. Mė la
>pėrshtypje si ata ua falnin njerėzve faljen e mėkatėve. Kjo ndodhi
>pasi e kishta humbur kėnaqėsinė e besimit, ashtu siē thotė pejgamberi
>alejhi selam: "Kur njeriu bėn zina i largohet besimi dhe i qėndron
>mbi kokė si njė ēadėr e kur tė pendohet kthehet tek ai." Filloi tė
>mė paraqitet nė vete edhe njė pėlqim dhe t`u besoj atyre ēka thonė,
>deri sa arriti kulminacioni dhe njėra nga to erdhi duke ecur me
>mendjemadhėsi duke mbajtur nė dorėn e saj njė kuti tė ēmuar nga
>kristali tė stolisur me ar. Buzėqeshi me njė buzėqeshje cioniste,
>mirėpo unė nuk e kuptoja, e pėrshėndeta me njė puthje tė ngrohtė dhe
>nė moment mė dhuroi atė dhuratė tė shtrenjtė, e cila nuk pėrmante nė
>vete pėrveē njė kryq tė artė. Para se tė mė flasė, mė pėrqafoi, mė
>mbėshtolli me duart e veta rreth qafės dhe ma vuri kryqin nė qafė.
>Filloi tė mė ndriēojė kryqi nė qafė dhe kjo ishte shkalla e fundit qė
>arrita nga ndryshimet e mia, i cili filloi me njė epsh tė fėlliqur
>dhe mė arriti aty ku nuk arrihet duke pėrfunduar me kufr (mohim ).
>Lusim Allahun qė tė na mbrojė nga njė gjė e tillė !
>
>Jetova vite tė tėra, sa qė edhe bisedat telefonike me prindėrit e mi
>i ndėrpreva, edukata, lidhja shpirtėrore, respekti i cili ishte mė
>herėt, tė gjitha kėto u tretėn …
>
>
>
> Afroi fundi i shkollės, erdhi koha pėr kthim, kthim pėr nė Mekė…
>njė katastrofė e madhe, i dalur nga Meka musliman, i kthyer i
>krishter?! Zbrita nė aeroport nė Xheda (qytet nė Arabinė Saudite) me
>njė veshje nga e cila u befasuan edhe prindėrit, me njė zemėr tė
>zezė e tė nxirė, nuk e dija as tė mirėn e as tė keqen.
>
>Pėrqafova nėnėn me njė ftohje tė ēuditshme edhe pse ajo lotonte.
>Edhe gėzimi i vėllezėrve dhe motrave mori njė kahje tjetėr, u bėra nė
>shtėpi i vetmuar e gjithnjė i mėrzitur, kohė pas kohe komunikoja me
>ato vajzat nė telefon dhe dilja i vetėm me makinė, por nuk e dinte
>askush se ku shkoja .
>
>Familja mė vėrejti se kisha njė kohė tė gjatė qė isha kthyer e unė
>ende nuk kisha shkuar nė Qabe ( Harem), dhe se nuk isha duke e falur
>namazin. Mė kėshilluan sa qė edhe u ngritėn zėrat, e unė u thash se
>ēdo kush ėshtė i lirė tė bėjė ē`tė dojė dhe se namazi nuk obligohet
>me forcė, ndėrsa nėna shpesh herė u vetmonte dhe falte namaz duke e
>lutur Allahun pėr gjithė ne, e mė shumė pėr mua, sa qė njė natė e
>ndėgjova zėrin e saj duke qarė e duke kėrkuar nga Allahu udhėzim pėr
>mua. Njė ditė motra ime e vogėl hyri nė dhomėn time e unė atė e doja
>shumė edhe pse ajo ishte me vite pak mė e vogėl se unė, isha nė njė
>pozitė i shtrirė edhe isha duke dėgjuar njė kasetė me kėngė franceze,
>kur ajo rastėsisht mė hetoi zinxhirin e lidhur nė qafė dhe filloi
>tė luajė me tė, kur apritmas, u befasua kur hetoi kryqin e krishterė
>nė gjoksin tim. Bėrtiti mė njė zė tė lartė dhe i shpėrtheu vaji, u
>ngrita dhe e mbylla derėn, fillova ta qetėsoj e ta kėrcėnojė nėse ajo
>i tregon dikujt. Tani u bėra nė shtėpinė time si njė deve e ēartuar,
>ndėrkohė qė tė gjithė kishin kujdes nga unė.
>
>
>
> Njė ditė hyri nėna, mu drejtua duke mė thėnė ngrihu dalim dhe
>tė shėtisim me makinėn tėnde! Isha prej atyre tė cilėt nuk ia
>kthejnė kėrkesat nėnės, U ngrita. Pasi u futėm nė makinė iu drejtova
>nėnės se ku dėshiron tė shkosh ?! Mu pėrgjigj duke mė thėnė se donte
>tė shkonte nė Qabe (harem) pėr ta falur jacinė, mu thanė duart nė
>timonin e makinės, u mundova t`i ikė e t`i arsyetohem qė nuk mundem
>tė dėrgoj atje, sa qė edhe fyti mu tha pėr tė biseduar, mirėpo ajo
>ishte e vendosur qė unė ta dėrgoja atė deri atje. Fillova tė shkojė,
>por mė dukej sikur po shkoja nė zjarr. Kur arritėm nė Qabe iu
>drejtova nėnės me njė gjuhė tė vrazhdė duke i thėnė shko ti e unė po
>tė pres kėtu. Nėna e dashur filloi duke mė lutur qė edhe unė tė hyja
>nė xhami, mirėpo ishte e kotė. Filluan t`i rrjedhin lotėt. O biri im,
>zbrit me mua, pėrmende Allahun, ndoshta Allahu tė udhėzon dhe tė
>kthen nė fenė tėnde ! O biri im, e gjithė kjo (namazi) ėshtė disa
>minuta, kurse ti pėrfiton dobi shumė tė mėdha, ndėrsa unė qėndrova nė
>inatin tim tė ēuditshėm.
>
>Nėna zbriti duke qarė, unė qėndrova nė makinė, i mbylla dritaret e
>makinės, e lėshova njė kasetė me muzikė frėnge, mirėpo ia ula zėrin,
>u shtrira dhe fillova ta dėgjoj, papritur dėgjova njė zė tė tmershėm
>i cili copėtonte qiellin e Mekės e i dridhte kodrat e saj. Ai ishte
>ezani i ėmbėl e i bukur tė cilin e kėndonte shejkh Ali Mula. Allahu
>Ekber, Allahu Ekber, Allahu Ekber, Allahu Ekber, Eshhedu en la ilahe
>il Allah …
>
>
>
> Nė zemrėn time hyri trishtimi, fika radion dhe mbeta i habitur.
>Fillova ta dėgjoj ezanin me vėmendje, ishte njė gjė tė cilin nuk e
>kisha dėgjuar vite tė tėra. Uallahi, pa dashjen time filluan tė mė
>rridhnin lotėt nėpėr faqe. Futa dorėn nė gjoksin tim, kapa kryqin e
>fėlliqur, e kėputa dhe e hodha me forcė nga trupi im. Aq shumė mė
>kaploi vaji sa qė njerėzit kthenin shikimin nga unė, ndėrkohė qė ata
>ishin duke shkuar pėr nė harem (Qabe). Zbrita nga makina dhe nxitova
>sė shpejti pėr nė vendin ku merret abdesi, aty zhvesha rrobat e mia,
>pastrova tėrė trupin dhe hyra nė Harem (Qabe), pasi isha larguar nga
>Haremi dhe Islami shtatė vite tė plota. Kur pash Qaben gati mė ra tė
>fikėt nga kėnaqėsia e cila dominonte aty dhe nga tubimi i tė
>devotshmėve si dhe atyre tė cilėt ishin lidhur nė namaz. Plotėsova
>namazin( rekatet e mbetura) dhe lotėt filluan tė mė rridhnin sa qė
>pengova tė gjithė ata tė cilėt u lutnin pranė meje. Pas namazit mė
>kapi njė i ri e filloi tė mė qetėsojė e tė mė rikujtojė nė Allahun e
>Madhėruar se Allahu i falė tė gjitha mėkatet, ia falė atij tė cilit
>pendohet. E falėnderova atė edhe e luta Allahun pėr tė me njė zė tė
>shterrur, pastaj dola nga Haremi (Qabja) saqė kėmbėt mezi mė mbanin.
>Arrita deri te makina, aty mė priste nėna e dashur e cila mbante me
>vete sexhaden, u ofrova pranė saj dhe fillova tė qajė e ta puth,
>gjithashtu edhe ajo filloi tė qajė e tė mė pėrkdhelė me dorėn e saj
>tė butė dhe pėrnjėherė ngriti duart e saj nė qiell dhe filloi tė
>thoshte:
>
>
>
>O Zoti im vetėm ty tė falėnderoj! O Zoti im vetėm ty tė falėnderoj!
>O Zoti im nuk u hodh poshtė lutja ime e as kėrkesat e mia!
>Elhamdulilah, Elhamdulilah! Ia hapa derėn dhe morėm rrugėn pėr nė
>shtėpi, por nuk kisha mundėsi tė flas me tė nga tė qarėt e tepėrt.
>Vetėm se dėgjova nga ajo duke mė thėnė: " O biri im, uallahi nuk
>erdha nė Qabe vetėm se tė lutem pėr ty. O biri im, uallahi nuk kam
>harruar tė bėjė lutje asnjė natė.
>
> O biri im, po tė lutem se unė jam nėna jote, mos e lerė namazin
>asnjėherė, qė Allahu tė ndihmojė e tė mėshirojė ! Ngrita zėrin e tė
>qarėt e ajo ende u mundonte tė mė qetėsojė e tė mė rehatojė. Ndieja
>se tė gjithė problemet dhe mėrzia mė dolėn nga vetja ime bashkė me
>kufrin tė cilin e kisha pasur. Pasi u ktheva nė shtėpi fillova t`i
>djegė tė gjitha librat, kasetat, fotot e kėqija tė cilat i kasha.
>Grisa ēdo gjė e cila mė rikujtonte ditėt e zeza, duke hyrė kėshtu nė
>luftė tė madhe me ndjenjat e mia. اuditesha se si e lejova veten time
>qė tė bėja zina?! Si e lejova veten t`i nėnshtrohem tė krishterėve
>zullumqarė?! Si hyra ne kishė?! Si e lejova veten tė gėnjejė Allahun
>dhe tė mbajė kryq, ndėrkohė qė Allahu thotė: "Por ata nuk e vranė
>atė , as nuk e kryqėzuan , por kėshtu iu duk atyre" (Nisa, 157) Si e
>si?!! Pyetje tė shumta tė cilat mė mundonin. Po mos tė mė kishin
>ardhur disa shokė tė cilėt mė pėrmbanin nga mėrzia, njėri prej tyre
>ishte dijetar me vlerė tė madhe dhe disa tė rinjė tė sinqertė mė
>shoqėruan deri sa i mėsova tre xhuze tė Kuranit pėr njė kohė shumė
>tė shkurtėr. Ata nuk mė linin natėn e as ditėn, e ajo qė mė tėrhiqte
>mė shumė ishte edukata e shkėlqyeshme e tyre, Allahu i shpėrbleftė !
>
>
>
>O Zoti Im! Mė prano tek Ti, sepse Ti o Zoti im ke thėnė nė Librin
>tėnd :
>
>"Thuaju atyre qė nuk kanė besuar, nė qoftė se ndalohen (prej mos
>besimit), e shkuara e tyre do t`u falet" Enfal, 38.
>
>Ndėrsa unė o Zoti im u largova nga ajo e keqe qė isha. Mė fal mua pėr
>atė tė cilėn ka kaluar! Ndėrsa Ti ke thėnė :
>
>"Thuaj! O robėrit e Mi qė i keni tejkaluar caqet kundėr vetvetes,
>mos i humbni shpresat nga Mėshira e Allahut, vėrtetė qė Allahu i falė
>tė gjitha gjunahet. Zumer, 53.
>
>O Zoti im, nuk i kam shkėputur shpresat nga Ti, sepse kam shumė e
>shumė mėkate, e nuk mund tė mi falė mėkatet askush pėrveē Teje!
>
>Mė falė mua me faljen Tėnde dhe mė mėshiro se Ti je Mėshiruesi mė i
>madh!
>
>E pas kėsaj Allahu e pret robin e vet e nuk shpejton ndaj tij, edhe
>pse ka arritur nga robi i tij njė largesė nga e cila ėshtė vėshtirė
>afėrsia, mirėpo Mėshiruesi i Lartmadhėruar ėshtė i Ditur dhe i Urtė,
>Falės i mėkateve, Pranues i pendimeve, i rreptė nė ndėshkim, Dhuruesi
>qė arrin kudo me mirėsinė e Tij, tek Ai ėshtė kthimi i fundit .
>
>Sa kthim i mirė ėshtė tek Allahu dhe sa i mirė ėshtė pendimi i
>vėrtetė, sa i Urtė ėshtė Allahu i Madhėruar e sa tė nevojshėm jemi ne
>pėr tė.
>
>
>
> O ju qė po thėrrisni njerėzit nė fenė e Allahut! Pėrkushtohuni
>pėr t'i nxjerrė ata nga errėsira nė dritė me emrin e Zotit tė tyre me
>urtėsi dhe polemikė tė mirė, me durim tė madh e jo urrejtje dhe
>mallkimi ndaj tyre, apo largimin e udhėzimit tė tyre, sepse Allahu i
>Madhėruar ėshtė rrotullues i zemrave dhe gjykues i tyre, ashtu siē
>ėshtė transmetuar nga Abdullahu ibn Amr ibn Ass se ai ka dėgjuar
>pejgamberin (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tė ketė
>thėnė:
>
>"Zemrat e birit tė Ademit gjinden mes dy Gishtave tė Mėshiruesit, i
>rrotullon ato si tė dojė."
>
>Ndėrsa pejgamberi alejhi selam bėnte lutje duke
>thėnė :
>
>"O Zoti im! Ti je Ai i cili i rrotullon zemrat, rrotulloi zemrat tona
>nė devotshmėri ndaj Teje!
>
>Amin! Amin! Amin!
>
>
>
> Vėllai im i dashur dhe motra ime e nderuar! Mbetemi me shpresė
>qė kjo ngjarje sado pak tė ketė prekur zemrėn tėnde! E lusim Allahun
>e Madhėruar qė tė na mundėsojė tė gjithėve pendimin e sinqertė, sikur
>qė ia mundėsoi vėllait tė lartėpėrmendur!
>
>
>
>Mundėsisht, pasi ta lexoni kėtė ngjarje, lajmėroni edhe tė tjerėt pėr
>ta lexuar! Mund ta kopjoni apo fotokopjoni pėr ta shpėrndarė, ndoshta
>Allahu do e ndokush udhėzohet e shpėton nga zjarri i xhehenemit dhe
>fiton xhenetin, tė cilin Allahu e ka pėrgatitur pėr pendimtarėt dhe
>tė devotshmit ndaj Tij.
>
>Allahu na ndihmoftė tė gjithve! Amin !


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:43


Letra ime pėr ty baba...

--------------------------------------------------------------------------------

Es-selamu Alejkum!

Kėtė letėr ia drejtoj zėmrės tėnde e mbushur pėrplot mėshirė dhe dashuri. Zemrės, e cila mė ushqeu me dashuri dhe sakrificė. Zemrės, e cila fluturon nga gėzim kur shikon buzėqeshje nė fytyrėn time, ndėrsa copėtohet nėse mė shikon tė pikėlluar apo lot nė faqet e mija.

Letra ime pėr ty baba...

Kėtė letėr e shkrova me plotėbindje se ti ma do tė mirėn. Po ta mundėsonte All-llahu t’i posedosh tė gjitha thesaret e kėsaj bote nuk do tė kurseje asgjė pėr mua, dhe do t’i lije nėn shėrbimin tim, do tė kaplonte gėzimi duke me shikuar se si unė shėtis nė kėtė mirėsi.

Pėrse mos tė jetė kėshtu kur ti je ai, i cili e heq kafshatėn nga goja dhe ngel i uritur vetėm e vetėm tė ngopem unė, dhe nxjerr veshjen nė dimrin e ftoftė pėr tė mė ngrohur mua.

Baba, ti ma do tė mirėn! Athua ka mirėsi mė tė madhe se tė mė udhėzosh nė mėsimleximin e Kur’anit dhe tė jem prej praktikuesve tė tij?! Vallė, a ekziston vepėr mė madhėshtore dhe begati mė e mire se t’ma mėsosh leximin e Librit tė All-llahut tė madhėruar, apo tė mė udhėzosh nė vendet ku mėsohet ai?

Baba i ēmuar!

Kuptimi i besimit dhe bindja tek All-llahu [subhanehu ve teala] mbillėn nė zemrėn time qė nė fėmijėri, duke e mėsuar leximin e fjalėve tė Krijuesit tim derisa drita e Kur’anit tė reflektohet nė gjuhen dhe gjymtyrėt e mija. Baba, ti pėr ēdo ditė shikon pėrreth teje djelmosha tė humbur dhe tė lajthitur nė rrugėt e drogės, prostitucionit, mashtrimeve, burgjeve... Pėrse nuk mė mbron qė nga fėmijėria?! Pėrse nuk e mbush zemrėn time me nurin e Kur’anit dhe urtėsinė para se tė vargohem nė rrjetin e mėkateve dhe epshit?!

A nuk e din baba i dashur se All-llahu [subhanehu ve teala] e bėri librin e tij litar tė fortė, nė tė cilin kush kapet pėr tė vetėm se ka shpėtuar? E kam dėgjuar njė Hadith nga i Dėrguari i All-llahut [subhanehu ve teala] dhe dėshirova qė ta shkruaj edhe ty, qė ta dish:

“Myzhde... myzhde...! A dėshmoni se nuk ka tė adhuruar me tė drejtė tjetėr pos All-llahut dhe se unė jam i Dėrguari i Tij? Thanė: Patjetėr. Tha: Vėrtetė, ky Kur'ani ėshtė shkak, njė anė e tija ėshtė nė Dorėn e All-llahut dhe njė anė ėshtė nė dorėn tuaj, andaj kapuni fort pėr te! Ju nuk do tė devijoni e as do tė humbeni pas tij asnjėherė."

E dėgjova kėtė hadith dhe mu rikujtove se si ngeleshe pa gjumė me netė tė tėra duke planifikuar dhe bėrė llogaritje pėr ardhmėrinė time. Pėrse nuk mė dorėzon nė duart e tė Fuqishmit dhe Mbrojtėsit. Pėrse nuk mė udhėzon nė mėsimin e Kur’anit qė tė fitoj kėtė premtim tė All-llahut “kapuni pėr atė sepse asnjėherė nuk do tė shkatėrroheni dhe as nuk do tė devijoni”.

Baba!

Gjithashtu e kam dėgjuar edhe kėtė thėnie tė Muhamedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]: “Vėrtet All-llahu me kėtė Libėr do t'i ngrit disa popuj, ndėrsa do t'i ulė disa tė tjerė”.

Mė kujtua gjithashtu se si dėshiron tė mė ngritesh e tė kem autoritet dhe pozitė nė shoqėri, mu kujtua dėshira e jote e flaktė se si dėshiron tė jem mbi tė gjithė, atėherė vallė pėrse nuk mė drejton nė vendet ku mėsohen Fjalėt e tė Cilit i gjithė universi ėshtė nė duart e Tij, i cili e ngritė kend tė dojė dhe e nėnēmon kend tė dojė?! A nuk dėshiron qė te kem pozitė dhe autoritet nė kėtė botė?!

Pastaj ti e din shumė mirė se kjo botė ėshtė kalimtare dhe pas disa viteve mbaron. Mbaron ashtu siē mbaron njė ėndėrr dhe pasi tė ringjallemi fillojmė njė jetė plotėsisht tjetėr, fillon etapa e parė e botės tjetėr dhe tė pėrherėshme. All-llahu [subhanehu ve teala] pasuesit tė Kur’anit nuk i ka ngritur vetėm nė kėtė botė por edhe nė botėn tjetėr.

Baba i dashur!

Dėshiroj tė jem prej lexuesve tė Kur’anit tė cilėt i begaton All-llahu nė Ditėn e Gjykimit dhe ju thotė: "I thuhet tė afėrmit tė Kur'anit (nė Ahiret): Lexoje Kur'anin dhe ngritu lartė duke e recituar ashtu siē e recitojshe nė dunja se vendbanimi yt do tė jetė aty ku do ta pėrfundosh ajetin e fundit." Baba, dėshiroj tė jem prej kėtyre!

Baba i nderuar!

A nuk dėshiron tė mė shikosh Ditėn e Gjykimit nė vendbanimet me tė larta tė xhenetit? A nuk dėshiron tė jem me melekėt e nderuar. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Lexuesi i mirėfilltė i Kur’anit ėshtė me melekėt bujarė.”

Baba!

Cili do tė ishte mendimi yt mbi personin, tė cilit All-llahu do t’ia vesh kurorėn e krenarisė,veshjen e krenarisė dhe tė jetė i kėnaqur me atė tė gjitha kėto para syve tė gjithė krijesave? A nuk ėndėrron tė mė shikosh ne kėtė pozitė dhe gjendje? Vallė a e din se cili ėshtė ēmimi i gjithė kėsaj?

Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thotė: “Ditėn e Gjykimit vjen lexuesi i Kur’anit, ndėrsa Kur’ani thotė: “O Zot, zbukuroje! All-llahu [subhanehu ve teala] ia vendos kurorėn e krenarisė, pastaj prapė thotė: O Zot, shtoja mirėsitė! All-llahu [subhanehu ve teala] ia vesh veshjen e krenarisė. Pastaj prapė thotė: O Zot, kėnaqu me kėtė person dhe All-llahu [subhanehu ve teala] kėnaqet. I thuhet kėtij personi: “Lexo dhe gritu dhe pas ēdo leximi tė kuranit vetėm se hijeshohet.”

Baba!

Kjo begati nuk ėshtė enkas vetėm pėr mua, mirėpo i Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Prindėrit e tij veshėn me dy rroba me tė vlefshme se e gjithė bota dhe ēfarė ka nė tė. Pyesin prindėrit prej kah e gjithė kjo begati: “Ngaqė fėmijės tuaj ia keni mėsuar leximin e Kuranit.”

A nuk ke dėshirė qė All-llahu t’u zbukuron me kėto dy rroba joshėse nė Ditėn e Gjykimit kur njerėzit janė tė zhveshur dhe tė zbathur?

Ndoshta ti nuk ke pasur mundėsi tė mėsosh leximin e Kur’nit, atėherė mos e privo vetėn nga mirėsia e madhe qė tė mė dėrgosh tek vendet ku mėsohet leximi i Kuranit e ndoshta All-llahu na begaton Ditėn e Gjykimit.

Baba i dashur!

Ma mėso leximin e Kur’anit apo me dėrgo tek ata persona qė ua mėsojnė tė tjerėve... Ja pra, xhamitė dhe mektebet janė tė hapura pėr ata qė dėshirojnė tė mėsojnė.

Mė dėrgo tek ata... Assesi mos mendo se me ke dėrguar vetėm nė xhami apo mektebe. Por, me ke dėrguar nė njė rrugė ku mė mbrojnė meleket dhe nė njė kopsht prej kopshteve tė xhenetit.

I Dėrguari i All-llahut [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] thotė: "Ēdo grup njerėzish qė mblidhen nė njė shtėpi nga shtėpitė e All-llahut pėr tė lexuar Kur'an dhe e mėsojnė atė mes tyre, u zbret atyre qetėsia dhe i mbulon ata rahmeti dhe meleket do tė kujdesen pėr sigurimin e tyre e All-llahu do t'i lavdėrojė tek ata qė i ka pranė."

Vendet dhe Tubimet ku mėsohet Kur’ani janė kopshte ku nuk ka hise shejtani. Kopshte mbi tė cilat zbret mėshira dhe begatia e All-llahut. Kopshte nė tė cilat mbrohem nga veset e kėqija tė kėsaj shoqėrie degjeneruese.

Baba!

Dėshiroj tė mė dojė All-llahu... tė kujdesen melekėt pėr sigurinė time... tė zbret mbi mua paqja dhe qetėsia... tė mė mbulon rahmeti i All-llahut... tė mė lavdėron All-llahu tek ata qė i ka pranė... andaj mos mė privo nga kėto dobi!

Mos mė privo nga kėto begati ngaqė janė amanet nė duart tuaja dhe ke pėrgjegjėsi kėtė pėr nė Ditėn e Gjykimit!

Nuk mendoj se do tė jesh koprrac pėr mua nė kėtė ēėshtje, ngaqė prej teje vetėm kam pasur dobi dhe mirėsi, kam parė nga ti qė tė jesh vigjilent pėr mua nė ēėshtjet e kėsaj bote dhe tė ahiretit.

Lus All-llahun [subhanehu ve teala] qė tė na begaton nė kėtė botė dhe botėn tjetėr tė na furnizon xhenetin!

Gjithashtu e lus Allahut qė tė zbukurojė ty me rrobat e xhenetit dhe tė na bashkojė nė xhennet!


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:44


u bėra musliman

Algert SKENDERI, TiraneKam lindur nė Frashėr tė Pėrmetit ne vitin 1986 nga njė familje bektashiane me origjine, por me prindėr ateiste. Nė atė kohė feja ka qene e ndaluar. Mbaj mend shume gjėra nga fėmijėria ime nė atė fshat. E nuk harroj vizitoret e shumtė qė vinin aty dhe festat qė bėheshin nė nder tė "Vėllezėrve Frashėri", Kohėn qė kam qenė aty mbaj mend se sapo dielli perėndonte, mė merrte gjyshja pėr dore dhe me ēonte tek njė gur i madh e mbasi e puthnim 3 here gurin ndiznim njė qiri. Dhe mė thoshte gjithmonė. Ky gur na ka mbrojtur ne nga Grekėt dhe Gjermanėt, dhe e puthnim tė dy atė gur. Akoma edhe sot ai gur ekziston atje, dhe tradita vazhdon nė atė fshat duke e puthur njerėzit e duke ndezur qiri nė tė.

Nė vitin 1991 kemi ardhur familjarisht nė Tiranė. Ajo ka qenė periudha qė u rrezua sistemi komunist nė Shqipėri. Dhe Feja po behej pėrsėri e lirė.
Mbaj mend qė nė vitin 1991 kėtu nė Tiranė duke mbajtur radhė tek ēezmja pėr tė mbushur ujė, po bisedonin gratė rreth njė problemi qė ishte i kohės, dhe njėra nga gratė tha: "Kėtė punė vetėm ZOTI e di". Kjo ka qene hera e parė qė unė e kam dėgjuar fjalėn Zot. Tė them tė drejtėn mė bėri shumė pėrshtypje edhe me fitren e njeriut ndjeva vetvetiu madhėshtinė e krijuesit. Mu duk sikur e njihja atė fuqi, edhe pse hera e parė qė dėgjova pėr tė. Qė ai dinte gjithēka! Edhe pse kanė kaluar 16 vjet e mbaj mend shumė mirė atė situatė sikur tė ishte dje.

Mbasi hyra nė klasė tė parė nė 1992 nga fundi i vitit shkollor qė ne kishim mėsuar tė lexonim na erdhėn ndihma nga ca "njerėz tė Zotit", ishin disa misionar Italian. Secilit prej nesh nė klasė ju dhanė nga 7 ēokollata dhe nga 2 libra. Njė libėr ishte pėr ngjyrosje e tjetri ishte pėr historinė e "jezusit" me figura dhe lexim, me kėto gjėra feja e krishtere i fitoi zemrat shokėve tė mi tė klasės. Tė njėjtat gjėra qė kishte tek historia e "jezusit" qė na u dha tek libri jepeshin edhe pasdite nė Televizion me film vizatimor. Ishte njė robot i kuq qė kthehej nė kohė edhe kthehej nė kohen e profetėve tė ndryshėm sipas versionit tė krishterė. Me kėto gjėra qė na rrethonin unė dhe shokėt e klasės nuk bėnim gjė tjetėr vetėm se flisnim pėr kėto nė shkollė. Na pėlqenin me pak fjalė, tė gjithė ne i kishim prindėrit ateiste sepse feja kishte 2 vjet qė ishte "liruar" edhe nuk na pengonte gjė qė t'i besonim kėto gjėra. Nė fund tė fundit ne besonim edhe babagjyshin e vitit te ri. Tė krishterėt ishin gjithmonė te gatshėm te na merrnin neve ne Kishe e te na mėsonin me shume rreth Jezusit.

Por, lidhja me kėta "njerėz te Zotit" nuk zgjati shumw sepse feja ishte liruar dhe xhaxhai im donte qw familja tw ndiqte traditėn e gjyshit tonw bektashian. Pasi qw fshati im ėshtė vendi ku ka lindur bektashizmi. Dhe pėr festwn e ashures ai na mori tw gjithė ne fėmijėt e fisit nw festw. Por, mua nuk ėshtė se mw tėrhoqi shumw, pasi aty nuk pash gjė tjetėr veēse qė kėndoheshin poezi dhe disa piktura tw imam Aliut. Ndryshe ndodhi me vėllanė tim, i cili u bw njė bektashi i devotshėm. Dhe gjithmonė nw shtėpi fliste pėr Imam Aliun dhe pėr bektashinjtė nw atė periudhw. Ndryshe ndodhi me ēunin e xhaxhait, ai emigroi nw Greqi dhe nuk e di arsyen, por u fut nw shkollw pėr t'u bwrw prift. Dhe pak kohw mw vonw e ndryshoi fenė e familjes sw xhaxhait duke i kthyer ata nė Ortodoks dhe kėshtu unė nuk pata mw mundėsi tw shkoja nw Teqe.

Mbasi kaluan 2 vjet tw tjera shkova nw klasw tw katėrt, afėr shtėpisė sime tek njė fushw e madhe u bwnw disa ndėrtesa 1 katwshe, ku nw to kishte klasa 1 vend me stola pėr kėndim 1 kishw edhe ambiente me kompjuterė. Dhe 1 dite me thotė njė shok imi jo i lagjes, qw aty tek ky vendi i rrethuar mw shume ndėrtesa (qė quhej ADRA njė sekt i krishterw) Tw mėsojnė ti biesh kitarės, aty mund tw kėndosh nw grup, ka kaseta tw verdha pėr kompjuter nintendo etj. vendosa tw shkoja 1 dit tw shtune, dhe mw pėlqeu shumw. Aty flitej pėr histori tw ndryshme profetėsh, kėndonim, bėnim lutje tė gjithė bashkw, etj. Mbasi shkova 2 herw me kėtė shokun u njoha me 2 mėsues shqiptar aty, ishin te rinj njė djalė qe quhej Elvis dhe njė vajze me emrin Genta. Dhe betohem ne Allahun e madh qe shkoja gjithmonė aty edhe mbas 1 muaji kam marre aty rreth 12-13 shoke e shoqe te pallatit tim edhe shkonim aty javė pėr javė. Vet edhe pse isha 10 vjeē shpesh here drejtoja lutjen pėr te gjithė shokėt e mi. Por desh Allahu i madh qe ne 97 na u shkėputen lidhjet me miqtė tanė tė kishės. Sepse ne vitin 1997 ne Shqipėri shpėrtheu lufta civile e Bankave dhe Amerikanet u larguan nga Shqipėria.

Nuk kaloi shume kohe te afėrm te mi merreshin me dėshmitarėt e Jehovait, deri nė atė pike sa ne vitin 97 ku nuk kishin ku te mblidheshin dėshmitarėt e jehovait prej luftės mblidheshin nė shtėpinė e te afėrmve te mi. Fillova edhe unė te shkoja tek ta, edhe u bėra me mėsuesin tim personal qe vinte 2 here ne jave ne shtėpinė time, por nga pyetjet e mia tė shumta qė i drejtoja atij ai dha dorėheqje sepse e kapja me llafet e veta, isha me fat qe nuk dinte shume rreth fesė sė vet. dhe pėrsėri ngela pa fe.

Duke pas parasysh qe ne 98 isha ne klase te gjashte, edhe isha nxėnės me foto ne mur te shkollės e mėsoja mire biologjinė edhe arrita ne pėrfundimin qe njeriu kishte prejardhjen nga majmuni sepse tekstet e librave tone shkollor janė akoma ato te komunizmit edhe ne ditėt e sotshme. Por gjate kėsaj periudhe vuaja shpesh kur isha ne shtrat sepse mendoja pėr vdekjen time dhe se si me dukej qe un mbas vdekjes nuk ndieja asgjė njėsoj sikur ne gjumė dhe te tjerėt jetonin e bota evulonte. Ka qen je periudhe shume e keqe pėr mua. Shpesh here kur zihesha me prindėrit mė vinte te vrisja veten. Edhe pse i kisha te gjitha tė mirat qė je fėmijė mund te kishte ne atė kohė.

Nė 1999 isha nė ekip futbolli. Dhe aty mbaj mend qė njė shok i ekipit i tha shokėve tė tjerė: "O ēuna nuk di si do ja bėj pėr ndeshjen nesėr se do me pihet ujė se jam me Ramazon". Me beri pėrshtypje se si ky shoku i imi rrezikonte ndeshjen vetėm se mbante Ramazan. Nė atė periudhe edhe pse jetės time i kisha dhėnė drejtim e kisha ndare mendjen qe do bėhem futbollist ndieja qe akoma nuk isha i plotėsuar e nuk i kisha dhėne hakun vetes time. Dhe kisha je ndjesi te brendshme pėr seriozitetin e fesė muslimane. Sepse i kisha parė nė televizor kur falnin bajram. Por aty kishte vetėm pleq.

Dhe i them kėtij shokut te me merrte ndonjėherė me vete ne xhami se desha te shikoja si faleshin se vetėm pėr Bajram i kisha pare ne TV. Me pyet shoku :-musliman je qė tė tė marr? Po, po i thashė musliman por me vjen zor te iki vetėm. (as vet se di si i thash qe jam musliman) Dhe tė nesėrmen mbas stėrvitjes shkoj me shokun ne Xhami pėr namazin e akshamit kishin ngelur edhe 10 dite nga Ramazani. Ka qen data 27 dhjetor 1999.

Normale qe mbasi hyra ne xhami pash tjetėr gjė nga ajo qe kisha menduar. Te gjithė shume te sjellshėm me njeri tjetrin, shume te thjeshte, edhe me pėlqeu shume qe hanin buke me njeri tjetrin ne katin e dyte pėr iftar. Desh Allahu i madh qe te nesėrmen agjėrova dhe unė dhe gjithashtu u ula hėngra buke me te tjerėt. Dhe ditėt me vone i mora te gjithė shokėt e mi ne xhami. Tė gjithė e dalluan qe un isha fillestar dhe tė gjithė me buzėqeshin, nuk me shikonte njeri me inat. Shoku qe me solli ne xhami nuk mund te vinte pėr dite, sepse nuk e lejonin prindėrit, dhe ai me prezantoi me je djalė tjetėr, qe un te shkoja pėr dite dhe te mėsoja me shume pėr Islamin. Kaluan pak muaj dhe mu dha rasti te shkoja ne je kamp pėr 10 dite e te merrja mėsime intensive pėr Islamin. Aty ishin 2 profesorė nga MEKKA Abdurrashid dhe Sami quheshin. Un vetėm suren Fatiha dhe Keuther dija ne atė periudhe. Aty ne kamp mėsova ajetin kursij, dhe 8 sure te fundit te Kuranit. Nga 1 sure ēdo dite. Te dy profesorėt ishin shume te dashur veēanėrisht me mua. E para se isha I ri ne Islam ne krahasim me te tjerėt dhe e dyta se isha me I vogli. Ditėn e pare aty sapo mbusha 14 vjeē. Aty mėsova ēdo gjė, pėr 10 dite. Dhe pasi u ktheva nga kampi 10 ditor me muslimane. E gjithė jeta ime ndryshoi. Mbaj mend qe kisha turp te kthehesha ne shtėpi se ndihesha shume fajtor pėr sjelljen time me prindėrit qe kam pasur me pėrpara. Dhe se keni idenė sa jam turpėruar kur u pėrballa fytyre me fytyre me nenėn time kur po ngjisja shkallet. Nuk bėra gjė tjetėr vetėm ula kokėn dhe ika, se nuk e shikoja dot pasi i kisha bere shume padrejtėsi.

Nuk e mbajta dot veten, mbasi qe ditėt e fundit kur isha ne kamp vetėm qaja ne dark. Po ashtu edhe ditėn e fundit mendoj se kam qare pėr 10 ose 12 ore pa pushuar.

Sot ėshtė data 27.12.2007 Kanė kaluar fiks 8 vjet nga koha kur unė kam pranuar islamin. Falėnderimi i takon Allahut qe me udhėzoi. Dhe e lus atė qė tė mos bėhem prej atyre njerėzve qe devijojnė nga rruga e drejte mbasi janė udhėzuar. Pasi shume shok te mi musliman kanė devijuar. Pothuajse 70% nuk falen me rregullisht. E vetmja gjė qe kam pėr synim ėshtė vetėm te vdes si musliman.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:44


Katėr dėshirat e katėr femrave evropiane

E para : Angleze-
"E kam shkruar dėshirėn time para njėqind viteve!"
Autorja e njohur Ati Ruwd nė artikullin, tė cilin e paraqiti nė vitin 1901, thotė: Tė punojnė vajzat tona nė shtėpi, shėrbetore ose si shėrbetore ėshtė mė mirė dhe mė e dobishme sesa tė punojnė nė vende tė ndryshme, nė tė cilat shndėrrohet vajza nė njė gjė tė fėlliqur dhe tė shthurur.

Nė tė cilat e humb efektin dhe shkėlqimin e jetės sė saj njėherė e pėrgjithmonė.
Ah sikur tė ishin vendet tona sikur vendet Islame, nė tė cilat vajza ka mbėshtetje dhe pėrkrahje!
Po, ky ėshtė turpi i vendit anglez, nė tė cilin ėshtė bėrė vajza shembull pėr shthurjen dhe prishjen e nderit duke u pėrzier vazhdimisht me njerėz tė huaj. E pse mos tė qėndrojmė ne pas asaj tė cilės i pėrshtatet natyrshmėria e femrės, tė qėndrojė femra nė shtėpi dhe punėt e burrave t'ua len burrave e tė jetojė me rrespekt dhe ndershmėri?!

E dyta : Gjermane-
Thotė: Unė dėshiroj tė qėndroj nė shtėpi, por ekonomia dhe struktura gjermane nuk i pėrfshin tė gjitha shtresat e popullit, qė tė na i mbulon neve harxhimet dhe finansimet. Kėshtuqė duhet vazhdimisht punė, dhe ēėshtja mbetet kėshtu-tė qėndroj nė shtėpi-e pamundur, pėr fat tė keq!

E treta : Italiane-
Kur flet ajo me Dr. Mustafa Sebaij, thotė: Vėrtetė unė lakmoj nė femrėn muslimane dhe kisha dashur tė jem e lindur ne vendet islame, por pėr fat tė keq!

E katėrta : Franēeze-
Njė mjek musliman, i cili jeton nė Francė tregon pėr dėshirėn e njė mjekes franēeze e krishtere, e cila e ka pyetur: Si jeton gruaja yte muslimane e mbuluar? Si e kalon ajo ditėn? Ēfarė programi tė ditės ka ajo?
U pėrgjigj mjeku: Ajo zgjohet nė mėngjes dhe i pėrgatitė fėmijtė pėr nė shkollė, pastaj flen deri kah ora nėntė ose dhjetė, e pastaj zgjohet dhe vazhdon punėt e ditės, pastron dhe renditė shtėpinė, pėrgatitė ushqimin, etj.
Pyeti ajo: E kush shpenzon dhe e mbanė atė, pasiqė ajo nuk punon?
Tha mjeku: Unė.
Pyeti sėrish: E gjėrat e saja personale, kush ia blen?
Tha mjeku: Unė i blej krejt ēka dėshiron ajo.
Pyeti: Ti i blen gruas tėnde ēdo gjė?
Tha: Po.
Pyeti me habi ajo: Ia blen edhe arin, dhe gjėrat me tė shtrenjta?
Tha : Po.
Tha ajo: Vėrtetė gruaja yte qenka mbretėreshė.
Pastaj u betua mjeku, se ajo mandej kishte dashur tė shkurorėzohet nga burri i saj, por me kusht qė te martohet me njė musliman dhe tė largohet nga puna e mjekes e tė qėndrojė nė shtėpi siē qėndron gruaja muslimane. Dhe jo vetėm kaq, bile ka qenė e kėnaqur nėse e merr njė musliman, qoftė edhe per grua tė dytė, vetėm tė qėndrojė nė shtėpi, dhe tė jetojė si femra muslimane.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:45


Si u bėra musliman

Algert SKENDERI, TiraneKam lindur nė Frashėr tė Pėrmetit ne vitin 1986 nga njė familje bektashiane me origjine, por me prindėr ateiste. Nė atė kohė feja ka qene e ndaluar. Mbaj mend shume gjėra nga fėmijėria ime nė atė fshat. E nuk harroj vizitoret e shumtė qė vinin aty dhe festat qė bėheshin nė nder tė "Vėllezėrve Frashėri", Kohėn qė kam qenė aty mbaj mend se sapo dielli perėndonte, mė merrte gjyshja pėr dore dhe me ēonte tek njė gur i madh e mbasi e puthnim 3 here gurin ndiznim njė qiri. Dhe mė thoshte gjithmonė. Ky gur na ka mbrojtur ne nga Grekėt dhe Gjermanėt, dhe e puthnim tė dy atė gur. Akoma edhe sot ai gur ekziston atje, dhe tradita vazhdon nė atė fshat duke e puthur njerėzit e duke ndezur qiri nė tė.

Nė vitin 1991 kemi ardhur familjarisht nė Tiranė. Ajo ka qenė periudha qė u rrezua sistemi komunist nė Shqipėri. Dhe Feja po behej pėrsėri e lirė.
Mbaj mend qė nė vitin 1991 kėtu nė Tiranė duke mbajtur radhė tek ēezmja pėr tė mbushur ujė, po bisedonin gratė rreth njė problemi qė ishte i kohės, dhe njėra nga gratė tha: "Kėtė punė vetėm ZOTI e di". Kjo ka qene hera e parė qė unė e kam dėgjuar fjalėn Zot. Tė them tė drejtėn mė bėri shumė pėrshtypje edhe me fitren e njeriut ndjeva vetvetiu madhėshtinė e krijuesit. Mu duk sikur e njihja atė fuqi, edhe pse hera e parė qė dėgjova pėr tė. Qė ai dinte gjithēka! Edhe pse kanė kaluar 16 vjet e mbaj mend shumė mirė atė situatė sikur tė ishte dje.

Mbasi hyra nė klasė tė parė nė 1992 nga fundi i vitit shkollor qė ne kishim mėsuar tė lexonim na erdhėn ndihma nga ca "njerėz tė Zotit", ishin disa misionar Italian. Secilit prej nesh nė klasė ju dhanė nga 7 ēokollata dhe nga 2 libra. Njė libėr ishte pėr ngjyrosje e tjetri ishte pėr historinė e "jezusit" me figura dhe lexim, me kėto gjėra feja e krishtere i fitoi zemrat shokėve tė mi tė klasės. Tė njėjtat gjėra qė kishte tek historia e "jezusit" qė na u dha tek libri jepeshin edhe pasdite nė Televizion me film vizatimor. Ishte njė robot i kuq qė kthehej nė kohė edhe kthehej nė kohen e profetėve tė ndryshėm sipas versionit tė krishterė. Me kėto gjėra qė na rrethonin unė dhe shokėt e klasės nuk bėnim gjė tjetėr vetėm se flisnim pėr kėto nė shkollė. Na pėlqenin me pak fjalė, tė gjithė ne i kishim prindėrit ateiste sepse feja kishte 2 vjet qė ishte "liruar" edhe nuk na pengonte gjė qė t'i besonim kėto gjėra. Nė fund tė fundit ne besonim edhe babagjyshin e vitit te ri. Tė krishterėt ishin gjithmonė te gatshėm te na merrnin neve ne Kishe e te na mėsonin me shume rreth Jezusit.

Por, lidhja me kėta "njerėz te Zotit" nuk zgjati shumw sepse feja ishte liruar dhe xhaxhai im donte qw familja tw ndiqte traditėn e gjyshit tonw bektashian. Pasi qw fshati im ėshtė vendi ku ka lindur bektashizmi. Dhe pėr festwn e ashures ai na mori tw gjithė ne fėmijėt e fisit nw festw. Por, mua nuk ėshtė se mw tėrhoqi shumw, pasi aty nuk pash gjė tjetėr veēse qė kėndoheshin poezi dhe disa piktura tw imam Aliut. Ndryshe ndodhi me vėllanė tim, i cili u bw njė bektashi i devotshėm. Dhe gjithmonė nw shtėpi fliste pėr Imam Aliun dhe pėr bektashinjtė nw atė periudhw. Ndryshe ndodhi me ēunin e xhaxhait, ai emigroi nw Greqi dhe nuk e di arsyen, por u fut nw shkollw pėr t'u bwrw prift. Dhe pak kohw mw vonw e ndryshoi fenė e familjes sw xhaxhait duke i kthyer ata nė Ortodoks dhe kėshtu unė nuk pata mw mundėsi tw shkoja nw Teqe.

Mbasi kaluan 2 vjet tw tjera shkova nw klasw tw katėrt, afėr shtėpisė sime tek njė fushw e madhe u bwnw disa ndėrtesa 1 katwshe, ku nw to kishte klasa 1 vend me stola pėr kėndim 1 kishw edhe ambiente me kompjuterė. Dhe 1 dite me thotė njė shok imi jo i lagjes, qw aty tek ky vendi i rrethuar mw shume ndėrtesa (qė quhej ADRA njė sekt i krishterw) Tw mėsojnė ti biesh kitarės, aty mund tw kėndosh nw grup, ka kaseta tw verdha pėr kompjuter nintendo etj. vendosa tw shkoja 1 dit tw shtune, dhe mw pėlqeu shumw. Aty flitej pėr histori tw ndryshme profetėsh, kėndonim, bėnim lutje tė gjithė bashkw, etj. Mbasi shkova 2 herw me kėtė shokun u njoha me 2 mėsues shqiptar aty, ishin te rinj njė djalė qe quhej Elvis dhe njė vajze me emrin Genta. Dhe betohem ne Allahun e madh qe shkoja gjithmonė aty edhe mbas 1 muaji kam marre aty rreth 12-13 shoke e shoqe te pallatit tim edhe shkonim aty javė pėr javė. Vet edhe pse isha 10 vjeē shpesh here drejtoja lutjen pėr te gjithė shokėt e mi. Por desh Allahu i madh qe ne 97 na u shkėputen lidhjet me miqtė tanė tė kishės. Sepse ne vitin 1997 ne Shqipėri shpėrtheu lufta civile e Bankave dhe Amerikanet u larguan nga Shqipėria.

Nuk kaloi shume kohe te afėrm te mi merreshin me dėshmitarėt e Jehovait, deri nė atė pike sa ne vitin 97 ku nuk kishin ku te mblidheshin dėshmitarėt e jehovait prej luftės mblidheshin nė shtėpinė e te afėrmve te mi. Fillova edhe unė te shkoja tek ta, edhe u bėra me mėsuesin tim personal qe vinte 2 here ne jave ne shtėpinė time, por nga pyetjet e mia tė shumta qė i drejtoja atij ai dha dorėheqje sepse e kapja me llafet e veta, isha me fat qe nuk dinte shume rreth fesė sė vet. dhe pėrsėri ngela pa fe.

Duke pas parasysh qe ne 98 isha ne klase te gjashte, edhe isha nxėnės me foto ne mur te shkollės e mėsoja mire biologjinė edhe arrita ne pėrfundimin qe njeriu kishte prejardhjen nga majmuni sepse tekstet e librave tone shkollor janė akoma ato te komunizmit edhe ne ditėt e sotshme. Por gjate kėsaj periudhe vuaja shpesh kur isha ne shtrat sepse mendoja pėr vdekjen time dhe se si me dukej qe un mbas vdekjes nuk ndieja asgjė njėsoj sikur ne gjumė dhe te tjerėt jetonin e bota evulonte. Ka qen je periudhe shume e keqe pėr mua. Shpesh here kur zihesha me prindėrit mė vinte te vrisja veten. Edhe pse i kisha te gjitha tė mirat qė je fėmijė mund te kishte ne atė kohė.

Nė 1999 isha nė ekip futbolli. Dhe aty mbaj mend qė njė shok i ekipit i tha shokėve tė tjerė: "O ēuna nuk di si do ja bėj pėr ndeshjen nesėr se do me pihet ujė se jam me Ramazon". Me beri pėrshtypje se si ky shoku i imi rrezikonte ndeshjen vetėm se mbante Ramazan. Nė atė periudhe edhe pse jetės time i kisha dhėnė drejtim e kisha ndare mendjen qe do bėhem futbollist ndieja qe akoma nuk isha i plotėsuar e nuk i kisha dhėne hakun vetes time. Dhe kisha je ndjesi te brendshme pėr seriozitetin e fesė muslimane. Sepse i kisha parė nė televizor kur falnin bajram. Por aty kishte vetėm pleq.

Dhe i them kėtij shokut te me merrte ndonjėherė me vete ne xhami se desha te shikoja si faleshin se vetėm pėr Bajram i kisha pare ne TV. Me pyet shoku :-musliman je qė tė tė marr? Po, po i thashė musliman por me vjen zor te iki vetėm. (as vet se di si i thash qe jam musliman) Dhe tė nesėrmen mbas stėrvitjes shkoj me shokun ne Xhami pėr namazin e akshamit kishin ngelur edhe 10 dite nga Ramazani. Ka qen data 27 dhjetor 1999.

Normale qe mbasi hyra ne xhami pash tjetėr gjė nga ajo qe kisha menduar. Te gjithė shume te sjellshėm me njeri tjetrin, shume te thjeshte, edhe me pėlqeu shume qe hanin buke me njeri tjetrin ne katin e dyte pėr iftar. Desh Allahu i madh qe te nesėrmen agjėrova dhe unė dhe gjithashtu u ula hėngra buke me te tjerėt. Dhe ditėt me vone i mora te gjithė shokėt e mi ne xhami. Tė gjithė e dalluan qe un isha fillestar dhe tė gjithė me buzėqeshin, nuk me shikonte njeri me inat. Shoku qe me solli ne xhami nuk mund te vinte pėr dite, sepse nuk e lejonin prindėrit, dhe ai me prezantoi me je djalė tjetėr, qe un te shkoja pėr dite dhe te mėsoja me shume pėr Islamin. Kaluan pak muaj dhe mu dha rasti te shkoja ne je kamp pėr 10 dite e te merrja mėsime intensive pėr Islamin. Aty ishin 2 profesorė nga MEKKA Abdurrashid dhe Sami quheshin. Un vetėm suren Fatiha dhe Keuther dija ne atė periudhe. Aty ne kamp mėsova ajetin kursij, dhe 8 sure te fundit te Kuranit. Nga 1 sure ēdo dite. Te dy profesorėt ishin shume te dashur veēanėrisht me mua. E para se isha I ri ne Islam ne krahasim me te tjerėt dhe e dyta se isha me I vogli. Ditėn e pare aty sapo mbusha 14 vjeē. Aty mėsova ēdo gjė, pėr 10 dite. Dhe pasi u ktheva nga kampi 10 ditor me muslimane. E gjithė jeta ime ndryshoi. Mbaj mend qe kisha turp te kthehesha ne shtėpi se ndihesha shume fajtor pėr sjelljen time me prindėrit qe kam pasur me pėrpara. Dhe se keni idenė sa jam turpėruar kur u pėrballa fytyre me fytyre me nenėn time kur po ngjisja shkallet. Nuk bėra gjė tjetėr vetėm ula kokėn dhe ika, se nuk e shikoja dot pasi i kisha bere shume padrejtėsi.

Nuk e mbajta dot veten, mbasi qe ditėt e fundit kur isha ne kamp vetėm qaja ne dark. Po ashtu edhe ditėn e fundit mendoj se kam qare pėr 10 ose 12 ore pa pushuar.

Sot ėshtė data 27.12.2007 Kanė kaluar fiks 8 vjet nga koha kur unė kam pranuar islamin. Falėnderimi i takon Allahut qe me udhėzoi. Dhe e lus atė qė tė mos bėhem prej atyre njerėzve qe devijojnė nga rruga e drejte mbasi janė udhėzuar. Pasi shume shok te mi musliman kanė devijuar. Pothuajse 70% nuk falen me rregullisht. E vetmja gjė qe kam pėr synim ėshtė vetėm te vdes si musliman.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:45


Ndodhia ime me Islamin


Mesazh nga njė vajzė amerikane pėr motrat e saj nė Islam-

Paqja dhe mėshira e Zotit qofshin mbi ju motra muslimane!

Feja Islame ėshtė e mrekullueshme..ثshtė feja e vetme tė cilen e kam shijuar prej 12 feve tė cilat i kam mėsuar pėr t’a zgjedhur njėren prej tyre..

Po e shėnoj kėtė mesazh te ju dhe lotėt e mi mė shkojnė rrėke pėr njėzet vite qė e kam mohuar All-llahun..

Nuk po ju frikėsoj motra, vėrtetė para se tė bėhem muslimane kam ndier se feja ėshtė diēka me rėndėsi nė jetėn tonė, mirėpo ne (Amerikanet) nuk dėshirojmė kėshtu qė t’a pranojmė rėndėsinė e fesė..

Po.. ngjarja ime me Islamin fillon qė kur u takova me njė vajzė muslimane prej Arabisė Saudite, mosha e saj nuk ishte mė tepėr se 20 vite..

Kėrkoi prej meje qė t’i ndihmoja asaj nė gjuhen angleze, e fliste atė gjuhė me ndėrprerje.. nė muajt e parė tė mėsimit nuk kam shfaqur asnjė interesim pėr fenė e saj, me gjithė dashurinė time ndaj zakoneve tė muslimanėve.

Gjėja e parė qė ma tėrhoqi vėmendjen ishte: Raportet familjare prej tė cilės gjė unė isha privuar qė kur mosha ime ishte njė ditė!

U ndava prej saj pas njė periudhe prej 5 muajsh, mirėpo prapė i kam ndihmuar nė disa ēėshtje pėr nė kohėn e provimeve.

Megjithė kohėn e gjatė tė ndarjes prej saj gjithmonė u thellosha nė mendime tė thella nė kėtė vajzė e cila ishte e veshur me hixhab (mbulesė) ngjyrė tė zezė qė e mbulonte tė tėrė trupin e saj deri edhe fytyren e saj tė bukur..

Ajo kishte dy motra, tė cilat u kujdeseshin dhe mė nderonin mua shumė, derisa unė u turpėrohesha shumė herė prej tyre..

Shoqet e mia nė universitet mė thonin mua: Si i gjete kėto muslimane injorante, a nuk ėshtė kėshtu a?

Vetėm mė shtohej dėshpėrimi pėr moskuptimin e shoqeve tė mia se ēka sillet rreth meje dhe brenda meje..

E kam ndier se muslimanėt kanė njė shenjė qė i dallon ata nga tė tjerėt, me gjithė informacionet e humbura ndaj muslimanėve, sepse ne amerikanet ēuditemi me skena tė muslimaneve, qoftė edhe nėse nuk e shfaqim kėtė.

Nė njė ditė-shiu, e qė ishte ditė e hėne, thashė sot do tė shkoj nė kishė dhe do ta gjej pėrgjegjen!!!? Pėrgjegjen pėr vėrtetėsinė e Zotit..

Sepse une dėshirosha qė tė shkoj pėr ēėshtjet e mia te murgėresha e cila ishte shoqja ime..hyra nė dhomėn e zbrazėt (nė kishė) ku ishte kryqi i varrur dhe thash:

O Zot unė jam nė njė sprovė tė rėndė qė nuk e din askush pėrpos teje..

O zot mė ndihmo mua..

O zot a ke ti fėmi?! (I pastėr ėshtė All-llahu prej asaj ēka kam thėnė)

Ti i sheh lotėt e mi dhe i di mėdyshjet e mia...cilėn fe prej 12 feve ta pasoj?!!

Dua qė tė jem muslimane..tė vishem me hixhab tė gjatė qė tė kaloj rrugėve me tė..tė martohem me njė arab qė tė jetoj jetė tė lirė dhe tė ndershme!!

Qajta shumė, derisa erdhi shoqja ime murgėreshė dhe tha: Ti po qan pėr Jezusin dhe si e kanė kryqėzuar?

Mu shtuan dhimbjet nė kėto momente..nuk munda ta kontrolloja vetėn time dhe isha shumė e lodhur dhe e nervikosur..rashė nė tokė duke qajtur..bėrtita dhe duartė i i drejtova kah kryqi..Fol oj Xhejn, nė atė ēka besojmė a ėshtė e vėrtetė??

Unė jam nė konfuzion!!

Cili ėshtė zoti nėse beson se All-llahu ėshtė i treti i tretėve!!??

Nuk mundem qė tė duroj mė shumė prej kėtyre gėnjeshtrave..tregoma tė vėrtetėn..cilėn fe duhet ta pasoj?? Dhe pėrse....

Xhejn ma ndėrprejti bisedėn e befasuar, duke thėnė: Po motra e nderuar tė vėrtetėn mund ta gjesh duke pyetur kėsi lloj pyetjesh...unė vet e kam pyetur veten time me mijėra herė kėto pyetje..!!

Mi kapi duartė dhe tha: Mirėpo pas gjithė kėtyre mbaje Biblėn dhe harroi tė gjitha kėto pyetje tė cilat po i hedh djalli nė shpirtėrat tanė.. Shiqova nga ajo dhe i thashė: Sa dinake je!

E lashė atė vend, dola si endacake e nuk dija ku tė shkoja. Rastėsisht i pashė disa njerėz tė cilėt dukeshin se janė muslimanė nė bazė tė veshjeve tė tyre..shpejtova te ata...dhe thashė: Ju lutem...ju lutem.

Mė mori njė e qajtur e thellė dhe thashė:

Ku mund tė takohem me shoqe muslimane?

Mu pėrgjigjen mua me njė zė qė e mbulonte dhembshuria dhe pėrzemėrsia:

Eja me neve se ne do tė shkojmė atje qė tė falemi...

Thashė: Jo..nuk mundem tė shkoj e vetme..mė thuani mua se ku ėshtė qendra islamike?

Shkova atje dhe unė kisha veshur njė minifund...hyra aty dhe ndjeva njė qetėsi qė po shkon nė thellėsitė e mia...u ndjeva e turpėruar prej rrobave tė mia pasi qė i pashė muslimanet e mbuluara..

I pashė rrobat e namazit nė njė skaj dhe i thashė vetes sime: Pėrse mos tė marrė ndonjėrėn prej atyre rrobave qė t’i mbuloj kėmbėt e mia...e bėra atė..

Mė pyeti njėra prej muslimaneve:

Mirė se na vjen...a dėshiron tė dish diēka pėr islamin?..

Thashė: Po..dua qė tė mė tregosh pėr islamin..ju lutem?

Tha: Lehtėsoma kėtė, mirėpo a ke lexuar diē pėr Islamin?

Iu pėrgjigja: Po kam lexuar shumė, dhe unė jam mėsuese private (mbikqyrėse) e njėrės prej vajzave muslimane nga Arabia Saudite..

Mė tha: Shumė mirė, sikur tė mė vizitojshe mua nė shtėpinė time do tė ishte mė lehtė qė tė mėsoj diē pėr Islamin...

U gėzova derisa qajta prej gėzimit...dhe i thashė: Faleminderit, faleminderit...

Nė atė kohė flisja gjuhėn arabe, por nė njė formė shumė tė dobėt dhe me fjalė tė parenditura..

Vazhdova tė shkoja nė shtėpinė e saj afėrsisht dy muaj, pastaj mė erdhi njė lajm i hidhur se ajo po pregatitet pėr udhėtim nė qytetin e saj, dhe ajo mė nuk mundet tė vazhdoj tė mė mėson mua.. U ndava prej saj dhe unė ia plasa vajit..

Meqė ra fjala..nuk kam mundur edhe tė shkoj gjithėherė nė qendrėn islame qė mos tė mė vė re askush prej shoqeve apo prej familjes sime..

U ktheva nė shtėpi dhe rash nė sexhde ashtu siē i pashė muslimanėt ka bėjnė sexhde..qava dhe thashė:

O Zoti im, dėrgoje dikėnd qė tė mė ndihmon mua..

O Zoti im, unė e kam dashur islamin dhe besova nė tė, mos e ndal (pengo) shansėn qė tė jem muslimane qoftė edhe pėr njė ditė tė vetme para se tė vdesė..

Po nė atė ditė rastėsisht cingėrroi telefoni i shtėpisė, dhe ja, ishte dashnori im dhe tha: Kemi njė takim sot, a do vish me mua?

I thashė: kam dėshirė tė vij, mirėpo nuk mundem..

Qė nga ajo ditė kurrė mė nuk e kam takuar e as zėrin s’ia kam ndėgjuar, sepse ndėgjova prej shoqes sime muslimane nga Saudia se (boyfriend) tė kesh dashnor ėshtė haram nėse nuk ke lidhje martesore.

Pasi qė e mbylla telefonin shkova nė dhomen time.. e nxora hixhabin (dhuratė nga ajo vajza saudite) e vesha atė ashtu si vishej ajo..shiqova fytyren time dhe thashė: Sa e bukur dukem me kėtė mbulesė (hixhab)..e dėrgova prapė nė vendin ku e mora dhe pas kėsaj fjeta mė njė gjumė tė thellė..

Pas njė muaji pėrafėrsisht qava pas leximit tė disa librave mbi fenė islame, derisa njė herė fjeta nė shtratin e dhomės sė ndejės..

U zgjova nga tė cingėrraturat e telefonit, ora ishte tetė e mbrėmjes, dhe ja nė telefon ishte shoqja ime e Saudisė.

Mė tha mua: Sara mos ishe fjetur?

I thashė: po, por nuk ėshtė me rėndėsi..si je ti??

Dhe qava, tha ajo: اka ka ndodhė me ty Sara..mos ke ndonjė dhimbje??

اka ėshtė puna??

I thashė asaj: Ndėgjo shoqja ime unė jam lodhur nga mėdyshjet dhe ndiej se njė ēėshtje e panjohur po lėviz nė brendinė time..a mund qė nė kėtė natė tė vij nė shtėpinė tėnde?

Po ndiej se kjo ditė ėshtė dita e fundit..

Mė tha mua: Dije oj Sara se shtėpia ime ėshtė shtėpi e juaj..je e mirėseardhur nė ēdo kohė..

Ndieva se temperatura po mė rritet, dhimbjet po mė shtohen, ndjenjat e mia po ngushtohen saqė duket se po asgjėsohen.

Mirėpo, ndryshimi kėtu ėshtė se unė ēdoherė qė ndieja kėtė sasi tė dobėsimit, mendoja nė vetėvrasje...por kėsaj here ishte diēka ndryshe..!! Ndiej se dėshiroi tė bėj diqka mė tė madhe se kjo..e qė ėshtė...

...Ndryshimi...

I hipa veturės sime dhe gati sa nuk bėra ndeshje me vetura tė shumta nga dėshprimi i madh... nga hutia e cila mė kishte mbizotėruar pėr katėr muaj tė plotė..

Shkova te shoqja ime, derėn e hapi vėllau i saj i madh duke thėnė: Eselamu alejkum Sara..ia ktheva selamin (pėrshendetjen) ashtu siē mė kishte mėsuar shoqja e cila udhėtoi...mirėpo nė njė mėnyrė ai e zbuloi se unė jam e frikėsuar prej diēkafit..

Mirėpo heshtjen tonė e ndėrpreu zėri i shoqes sime duke thėnė: Mirė se na vjen, mirė se na vjen Sara...

Hyra nė shtėpi e nė brendėsi time ishin shumė...nė brendėsi time ishte njė zjarr qė nuk ishte qetėsuar qė prej disa javėsh..bile muaj..bile qė kur kam ardhur nė kėtė botė!!..

U ula me tė, mė pėrgaditėn njė kafe arabe e cila ėshtė prej gjėrave mė tė bukura nė gostitė e Saudianve..e pina kafen..pas asaj, bile qė kur hyra nė atė shtėpi ngrohėse e ndiva njė qetėsi tė cilen tėrė jetėn e kam kėrkuar ..

Bisedova me shoqen time se ēka sillet nė brendinė time dhe pas njė bisede tė gjatė..u ngritė dhe tha: A je e pregatitur qė tė bėhesh muslimane???

Thashė: Po..bile kėtė e dua tash...

Tha: Ngadalė para se tė merret ky vendim i madh..

I thashė asaj: Unė e ndiej se kjo fe ėshtė fe e vėrtetė, bile jam e sigurtė nė kėtė..shpejto oj motra ime qė t’mė tregosh mua se si tė bėhem muslimane??

Tha shoqja ime: Tani me mundėsitė tua mund tė bėhesh muslimane, vetėm thuaj: Esh’hedu en la ilahe il-lall-llah ve esh’hedu enne Muhammeden resulullah.

Dėshmo se nuk ka zot tjetėr qė e meriton adhurimin pėrpos All-llahut dhe dėshmo se Muhammedi ėshtė i dėrguar i All-llahut.

I thashė asaj: Shumė mirė vetėm mi thua kėto fjalė pėr fjalė..

Shiqova lartė.. zemra i rrihte rrahjet (pulsat) e saj me shpejtėsi te madhe dhe lotėt mu derdhnin......

Esh’hedu....en...la ilahe il-lall-llah...ve esh’hedu....enne...Muhammeden resulullah.

Dėshmoj....se....nuk ka zot tjetėr qė e meriton adhurimin pėrpos All-llahut...dhe dėshmoj...se...Muhammedi a.s. ėshtė i dėrguar i All-llahut xh.sh..

Shiqova nė shoqen time, dhe i thashė me zė tė lartė:

Unė jam muslimane...unė jam muslimane...unė jam muslimane e re..

Sot linda prej fillimit..sot emri im ėshtė Muslime..nuk do tė mė thėrrasin mė Sara pas kėsaj dite, por do tė mė thėrrasin Muslime..

Do ta lė Sarėn e vjetėr..do ta lė nė shqetėsim dhe mėdyshje..

Qė nga sot nuk kam nevojė pėr mendime nė gjendjen labirante tė trefishtė qė isha...prej sotit unė nuk jam mėkatare..

U n ė j a m m u s l i m a n e !

Pas kėsaj u ktheva nė shtėpinė time...isha e qetėsuar...nuk munda tė flija, jo pse isha e shqetėsuar apo nė mėdyshje...por unė isha e gėzuar...

E vendosa busullėn qė ta di pozitėn e kibles..e shtrova sexhaden pėr namaz dhe e fala namazin e parė nė islam, namazin e jacisė, sepse koha ishte pėr tė dhe ende nuk i kishte kaluar koha..

Nė sexhden e fundit...bėra sexhden pėrafėrsisht 30 min dhe qaja nga gėzimi, e luta All-llahun qė tė mė ndihmon dhe tė mė bėn tė qėndrueshme nė rrugen e vėrtetė.

Ishte kjo ditė, ditė e lindjes sime 16. 7. 1999

Emri im muslimane, #@!--)ta ime identifikuese u ndryshua me foton time me mbulesė (hixhab)..

Kalova ditė shumė tė vėshtira dhe erdhi koha e gėzimit...u bėra besimtare...pas njėzet viteve prej humbjes dhe mendjemadhėsisė.

Fola me shoqen time qė udhėtoi dhe ia pėrcolla lajmin pėr islamin tim ...u gėzua ajo me njė gėzim tė madh.

Mirėpo ngjarja nuk pėrfundoi..

Mė erdhėn shumė vėshtirėsi dhe sprova kur u lajmėruan familja ime me lajmin pėr mua..mirėpo e munda veten time dhe kjo ishte nė kohen e krishtlindjeve...e vesha hixhabin (mbulesėn), hyri babai im, nėna dhe vėllau im i vetėm. Sara...ēka ėshtė kjo?!! Bėrtiti vėllau im. I thashė, kurse lotėt mi mbulonin sytė e mi: Kjo ėshtė hixhab...

Unė sot jam muslimane...emri im ėshtė Muslime e jo Sara.

U befasua nėna ime, iu ndryshua ngjyra e fytyrės sė saj dhe tha: E dashura ime a je ēmendur!?? Si po kėnaqesh me islamin pėr fe?!

I thashė asaj: Islami ėshtė feja ime, Muhammedi ėshtė profeti im, All-llahu ėshtė Zoti im, Kur’ani ėshtė libri im, Hadixhja dhe Aishja (dy gratė e Pejgamberit) janė shembulli im, Amerika ėshtė vendi im, ti ende ke mbetur nėna ime Mari (Mary), edhe ti ende je babai im Xhon (Jon), kurse ti je vėllau im i dashur Mark...ju jeni familja ime...nuk ka asgjė tė re pėrpos qė unė kam ndryshuar, jam bėrė muslimane, dhe unė tash jam nė kėnaqėsinė dhe qetėsinė mė tė lartė, e ndiej se jam njeri..e ndiej se jam e lirė..i pėrqafova nėnėn dhe babain tim me fuqi, iu duken atyre disa shenja gjurmuese..

Tha nėna ime: Mos mė shqetėso e dashura ime, dhe ē’ke ndaj kėtij hixhabi qė e ke veshur..?! I thashė: Nėna ime kjo ėshtė veshja ime.. e dua kėtė veshje dhe nuk mundem ta largoj kėtė.. nuk mundem .. nuk mundem..

Tha nėna ime: Por ēka do tė thonė njerėzit?? Do thonė: Ah nuk po i shohim flokėt e arta dhe tė mrekullueshme tė Sarės...

I thashė: Oj nėna ime kjo nuk ėshtė me rėndėsi...me rendėsi ėshtė se unė jam muslimane.

E kalova kėtė provim dhe e falėndėrova All-llahun...pasi qė shkuan ata e shkrova njė dėrgesė (mesazh) tė rrethuar me tri lule tė bardha...

Shkrova nė tė: Nėna ime, babai im, vėllau im...

Unė ju dua juve dhe unė kam mbetur vajza e familjes tuaj..kam mbetur amerikane..ju lus qė tė mė pranoni si muslimane..

U befasova me dhuratat e juaja tė mrekullueshme tė cilat mi kishin sjellė mua.. mirėpo unė dua qė t’ju lajmėroj juve diēka..e qė ėshtė se unė nuk mundem ta festoj me ju vitin e ri.. E di se kjo do t’ju duket dėshpėrim, mirėpo... do t’ua pranoj dhuratat e juaja qė do tė mi dėrgoni mua...

Nėna ime dije se unė tė dua ty

Babai im dije se unė tė dua ty

Vėllau im dije se unė tė dua ty

E dashura: Muslime

Kjo ishte ngjarja ime..ngjarja e lindjes sime prej fillimit.. Ju lus motra qė tė bėni dua pėr mua....ju lus nga thellėsia... Ju dua juve

E shkruar nga: Muslime Amerikanja

Pėrkthyer nė arabisht nga: Hadija (shoqja ime arabe)


Shtojcė:

Mesazhin e mėparshėm e kam bartė prej temės qė e ka shkruar vetė personazhi i kėsaj ngjarje kurse e ka pėrkthyer vajza saudite. اėshtja e cila mė gėzoi kėtė natė ėshtė se unė e kėrkova temen e saj dhe gjeta atje kėtė lajm tė cilin ua kishte shkruar disa motrave pas katėr ditėve, pasi qė e kishte shkruar shkresėn e mėparshme.

Motra na lajmėron se nėna e saj e ka shpallur islamin e saj mbrėmė..dhe ėshtė bėrė muslimane poashtu!

Dhe kėsaj radhe ajo nuk po e pret vajzėn saudite qė t’ia pėrkthen se ēka me thėnė..por lajmin e pėrgėzimit e thotė vet ajo:


Paqja dhe mėshira e Zotit qofshin mbi ju motra

Unė tani po e shkruaj kėtė shkresė qė t’ju tregoj lajme tė gėzueshme. Mendoni se ēfarė lajmi ėshtė ai?

Nėna ime e ka deklaruar islamin e saj mbrėmė! Dje ajo kėrkoi prej meje qė unė tė shkoj me tė nė lumin e afėrt.. Shkova dhe u befasova pasi qė e gjeta nėnėn time duke shkuar nė qendrėn islame!

E pyeta atė: Nėna ime..اka do tė bėsh kėtu!??

Mu pėrgjigj mua: Mos mė shqetėso...unė po bėj diqka....dhe i pashė lotėt qė rridhnin prej fytyres sė saj.

E pyeta: Nėna ime..ē’ka ndodh me ty!!??

Mė tha: shpejto..qė tė hymė nė qendrėn islame.

Mendova se nėna ime do tė jetė besnike fesė sė saj tė krishtere...megjithatė... ishte e kundėrta dhe befasia mė e madhe ishte kur e pashė nėnėn time duke nxjerrur hixhabin prej ēantės dhe e vendosi mbi kokėn e saj!!

E vėshtrova atė!! Dhe vazhdova ta pasoj atė me lehtėsi..nė dhomėn e grave.

Erdhi njė prej motrave muslimane nė drejtim tė nėnės sime tė bukur duke thėnė: Mirė se vjen...a je ti ajo gruaja qė folėt me mua nė telefon para dy orėve?

U pėrgjigj nėna ime duke thėnė: Po, unė jam.

Tha ajo: Mirė.. ti je e gatshme ta shpallėsh islamin?

U pėrgjigj nėna ime: Ahhh...po. U dridhja prej kėnaqėsisė dhe ia plasa vajit..

E pyeta nėnėn: Nėna ime..a do tė jesh muslimane?? A je e sigurtė nga kjo?!

Tha: Po Sara..do ta bėj kėtė..do ta bėjė..bile tani, U ndal nėna ime para meje dhe e shqiptoi shehadetin! VVovvvvvvv..sa jam e gėzuar.

I thashė asaj: Me tė vėrtetė All-llahu iu pėrgjigj lutjeve tė motrave dhe shoqeve ndaj teje. Sot unė jam me te dhe po e mėsoj qė tė falet pėr herė tė parė. Nė realitet ajo dėshiron qė tė shkon nė Mekke kėtė vere pėr kryerjen e Umres.

Lutje...Lutuni pėr babain tim dhe pėr vėllaun tim..se nėna ime sot do ta lajmėron babain tim pėr islamin e saj.

Unė e di se ajo e ka zgjedhė kohėn mė tė vėshtirė pėr pranimin e islamit..mirėpo ju e dini se ajo nuk mundet tė pret mė shumė!!!

Dhe ajo do tė kėrkon shkurorėzim prej babait tim nėse ai nuk e pranon islamin si fe tė tij. Ju lus qė tė bėni dua pėr mua se babai im nuk flet me mua qė kur e kam pranuar islamin tim.. Nė ēfarėdo gjendje..unė e lus All-llahun qė ta udhėzon atė nė tė vėrtetėn...nė islam ashtu siē mė udhėzoi mua. Faleminderit motra.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:46


Pas 21 vitesh martesė gjeta njė ndriēim tė ri tė dashurisė nė zemrėn time

Para njė kohe fillova tė dal me njė grua tjetėr dhe ky ishte edhe mendimi i gruas sime e cila njė ditė mė tha: “E di fare mirė sa e do ti atė.”

Gruaja e cila dėshiroi gruaja ime tė dalė me tė dhe tė kalojė njė kohė me tė, ishte nėna ime tė cilėn e kishte lėnė tė ve qysh para 19 viteve. Por, angazhimi im me punė, jeta e pėrditshme me angazhime, po ashtu tre fėmijėt dhe pėrgjegjėsi tė tjera, mė bėnė qė ta harroj dhe mos ta vizitoj pėr njė kohė tė gjatė.

Njė ditė prej ditėsh i telefonova dhe e thirra pėr njė darkė ajo mė pyeti e habitur: “Biri im, a je mirė me shėndet?” sepse ajo nuk ishte e mėsuar qė t’i telefonoj nė kėtė kohė dhe mendoj se nuk jam mirė. I thashė: “Unė jam mirė nėnė, por dėshiroj qė ta kaloj njė kohė me ty, nėna ime.” Mė tha: “Dėshiron vetėm ne tė dy?”. Mendova pak, pastaj i thashė: “Mė ka marrė malli shumė tė ulemi pak sė bashku.” Ditėn e enjte, pasi pėrfundova punėn shkova te shtėpia e saj dhe e mora. Isha pak i luhatur, por kur arrita aty e gjeta edhe nėnėn tė mėrzitur dhe tė brengosur.

Nėna priste para derės sė shtėpisė, kishte veshur rroba tė bukura, si duket ishte fustani i fundit tė cilin ia kishte ble babai im, para sė tė vdiste. Nėna qeshi ime si njė egjėll dhe tha e gėzuar: “Ju kam thėnė tė gjithve se unė sot do tė dalė me birin tim dhe tė gjithė ishin tė gėzuar dhe po mė presin me padurim pėr lajmet qė do t’ua sjell kur tė kthehem nė shtėpi.”

Shkuam nė njė restorant, jo tė thjeshtė, por i mirė dhe i qetė. Nėna ime mė kapi pėr krahu dhe e gėzuar i dukej sikur ajo ėshtė zotresha e parė.

Pasi qė u ulėm, fillova ta lexoj listėn e ushqimeve, sepse ajo nuk mund tė lexonte mė, pėrveē me shkronja tė medha. Ndėrkohė qė lexoja listėn ajo mė shikonte me njė buzėqeshje tė ėmbėl dhe mė ndėrpreu duke thėnė: “Unė tė lexoja ty kur ti ishe i vogėl”. Atėherė unė iu pėrgjigja: “Tani ka ardhur koha qė tė paguaj dicka nga borxhi im ndaj teje. Pusho tani, oj nėna ime.

Biseduam gjerė e gjatė sa ishim duke ngrėnė darkėn dhe e gjithė koha ishte tregime tė reja dhe tregime tė vjetra, derisa e harruam edhe kohėn dhe mbetėm ulur deri nė mes tė natės. Kur u kthyem, pas mesit tė natės dhe kur arritėm para shtėpis sė saj, mė tha: “Dėshiroj tė dalim sė bashku edhe njė herė tjetėr, por nė llogari time.” E putha dorėn e saj dhe e pėrshėndeta. Pas disa ditėsh nėna ime vdiq prej infraktit nė zemėr. Kjo ndodhi nė njė shpejtėsi tė madhe sa qė nuk pata mundėsi tė bėj asgjė pėr tė.

Pas disa ditėsh mė erdhi njė letėr nga posta, njė letėr prej restorantit nė tė cilėn e kishim ngrėnė darkėn sė bashku me nėnėn time, ku kishte tė shkruar disa rreshta me shkrimin e saj: “Kam paguar njė faturė paraprake, sepse e di se unė nuk do tė jem me juve, prandaj tė shkosh ti me gruan tėnde ta hani njė darkė me atė faturė qė kam paguar, sepse ti, o biri im, nuk mund ta kuptosh se sa rėndėsi ka pasur pėr mua ajo natė qė u takuam sė bashku. Tė dua, o biri im!

Nė kėtė moment e kuptova se ēfarė do tė thotė fjala dashuri apo tė dua.

Nuk ka diēka mė tė shtrejtė se prindėrit e nė veēanti nėna. Jepjani atyre kohėn tė cilėn e meritojnė se pse ky ėshtė e vėrteta e Allahut dhe e drejta e tyre dhe kėto gjėra mos i vononi asnjė here, sepse vdekja nuk pret.
(pra motra Allahu subhaneveteala e ka bere obligim respektimin e prinderve duke thene ne kuran: Dhe Ne kemi kėrkuar nga njeriu tė jetė i pėrkushtuar e i dėgjueshėm ndaj prindėrve tė tij. Nėna e tij e mbarti atė me mundime pas mundimesh e vėshtirėsi pas vėshtirėsish dhe dhėnia e gjirit ėshtė dy vjet-mė falendero Mua dhe prindėrit e tu-tek Unė ėshtė kthimi i fundit.” [Lukman, 14].
pra na nuk kemi obligim vetem para vdekjes per ta po kemi edhe mbas vdekjes:Njė burrė prej ensarėve erdhi tek i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe i tha: O i Dėrguari i Allahut! A ka mbetur ndonjė gjė nga bamirėsia ime ndaj prindėrve tė mi, pas vdekjes sė tyre? -“Po, katėr gjėra: Lutja dhe kėrkimi falje pėr ta, pėrmbushja e marrėveshjeve tė tyre, nderimi i shokut tė tyre dhe mbajtja e lidhjeve farefisnore nga tė cilat ti nuk ke lidhje farefisnore tjetėr veēse nga ana e tyre. Kjo tė ka mbetur ty nga bamirėsia ndaj tyre pas vdekjes sė tyre.” E transmeton Ebu Daudi. Hadithi ėshtė i dobėt, siē e ka konsideruar tė tillė shejh Albani.

Ndėrsa Abdullah ibėn Mesudi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) ka thėnė: Pyeta tė Dėrguarin e Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!): Cila ėshtė puna mė e dashur tek Allahu i Lartėsuar? Ai (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) tha: “Sjellja mirė me prindėrit.” -Po pas kėsaj? -Xhihadi nė Rrugė tė Allahut.” -Pastaj aty erdhi njė burrė i cili i kėrkonte leje tė Dėrguarit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) pėr tė shkuar nė xhihad dhe ai (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) i tha: “A i ke gjallė prindėrit? -Po, -tha ai. -Atėherė tek ata bėj xhihad (pėrpiqu tė kujdesesh pėr ta)MOTRA PRA ALLAHU JA NA E KA OBLIGUAR RESPEKTIMIN E PRINDERVE MIRPO RESPEKTIMI KU ATO SI KUNDESHTOJNE LIGJET E ALLAHUT JO ME NDERHY TU ME THENE A KEMI OBLIGIM ME NDEGJU PRINDERIT SIPERSHEMBULL SI NDODHEN SHPESH TE DISA NJERZ aLLAHU THOT NE KURAN:Por nėse ata tė dy pėrpiqen me ty, qė ti tė mė shoqėrosh Mua tė tjerė pėr tė cilėt ti nuk ke asnjė dije, atėherė mos iu bind atyre, por sillu me ta nė dynja me dashamirėsi dhe ndiq rrugėn e atij i cili mė kthehet Mua me pendim dhe nėnshtrim.” [Lukman: 15].
Ndėrsa i Dėrguari i Allahut (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: “Bindja ėshtė nė tė mira e tė ligjshme.” Dhe ka thėnė: “Nuk ka bindje ndaj krijesės nė kundėrshtim tė Krijuesit.”)
verejte:teksti lart eshte marr nga nje faqe islame kurse fjalet qe jan ne kllapa jan nga une
mos me haroni ne dua
Allahu ju ruajt


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 07:46


Po, u bėra njė myslimane

Rruga ime drejt islamit nuk qe e komplikuar, por sipas disa prej njerėzve tė rrethit tim familjar e shoqėror, ajo qe ndoshta pak e papritur... Njėzet vitet e para tė jetės sime i kalova si ateiste. Tė them tė drejtėn, besimi fetar nuk mė interesonte shumė. Ndonjėherė mendohesha nėse egzistonte ndonjė fuqi hyjnore, ose ē’ndodh me ne pas vdekjes, por kėto ishin thjeshtė mendime pa rėndėsi pėr mua. Pas pėrfundimit tė studimeve, vendosa tė udhėtoja e tė studioja jashtė shtetit. Pėr dy vjet me radhė, punova e studiova njėkohėsisht. Gjatė kėsaj kohe u njoha me disa tė krishtera. Njėra prej tyre u be shoqja ime e ngushtė. Iu pėrgjigja dėshirės sė saj dhe fillova tė ndiqja njė kurs qė kishte pėr qėllim njohjen me krishterimin. Meqenėse kam njė #@!--)akter tė hapur, bėja shumė pyetje dhe interesohesha pėr shumė gjėra. Por nuk mė pėlqente qė shumė prej pyetjeve tė mia nuk iu pėrgjigjej njeri. Brenda nė shpirt besoja qė egzistonte Zoti. Megjithatė, nuk kisha vullnetin e duhur pėr tė zbuluar mė tepėr.

Pas kthimit nė Sllovaki, u pėrpoqa tė integrohesha nė jetėn e kėtushme, por pa sukses. Kisha njė punė, kisha miq por s’isha e lumtur. Vendosa tė udhėtoja pėrsėri, kėtė herė nė njė vend tjetėr. Atje u njoha me bashkėshortin tim tė ardhshėm. Zhvillova me tė diskutime mbi fenė dhe ai mė solli libra mbi besimin islam. Tė them tė drejtėn, fillova t’i lexoj ato me paragjykime. Pas leximit tė librit tė parė, u binda qė ēka shkruhej aty ishte e vėrtetė. Gjeta aty ato gjėra qė kisha kohė qė po i kėrkoja. Zoti mė nxorri mė nė fund nė dritė. Vendimin pėr t’u bėrė myslimane nuk ia thashė as tė fejuarit tim. Thjeshtė e bėra fakt tė kryer dhe u ndieva sikur hoqa nga shpirti njė barrė tė rėndė. Mė pushtoi njė gėzim i madh. Doja tė dija pėrherė e mė tepėr. Doja tė mėsoja si tė lutesha, nė arabisht sigurisht, doja tė lexoja Kuranin dhe tė njihesha me myslimane tė tjera.... Nuk ishte aspak e vėshtirė tė zbatoje ato qė Zoti na urdhėron tė kryejmė. U mbulova me shami vetėm pas nje viti pasi nuk isha e sigurtė nėse kjo ishte dhe bindja ime e sinqertė. اdo njohuri e re mbi islamin mė sjell njė gėzim tė papėrshkruar. Elhamdulilah!!!

Nga ana tjetėr kisha frikė ēdo mė thoshin prindėrit dhe miqtė pėr vendimin tim por nuk pati aspak probleme. Dėshiroj qė edhe ata, tė gjejnė rrugėn pėr tek Zoti por nga ana ime, e vetmja gjė qė mund tė bėj pėr ta ėshtė t’i njoh ata me islamin, pastaj zgjedhja ėshtė nė dorė tė tyre. Nėse Zoti i Madhėrueshėm ua ka bėrė rrisk atyre islamin, atėherė ata do tė vijnė tek ai nė njė kohė tė volitshme. Dėshira ime ėshtė qė nė Sllovaki, njerėzit tė mos kenė paragjykime ndaj islamit dhe myslimanėve. Isha mėsuar qė tė mos i gjykoja njerėzit nga pikėpamja etnike dhe as fetė nga pikėpamja e besimtarėve pėrkatės. Pėrveē kėsaj, shumica e njerėzve mendon se shumica e myslimanėve janė arabė, gjė qė s’ėshtė e vėrtetė. Nė fakt shumica e myslimanėve s’janė arabė.

Zoti mė dhuroi njė bashkėshort tė mirė, por edhe pengesa tė ndryshme, por unė e di se se kėto pėrbėjnė provime pėr besimin tim. Me ndihmėn e Zotit gjithēka do rregullohet dhe unė do tė gjej njė vend ku tė ndihem e qetė. Kam nė plan tė kthehem nė Sllovaki, tė jetoj kėtu dhe tė njihem me sa mė shumė myslimanė sllovakė. Islami ėshtė besimi ku tė gjithė ndihen tė barabartė. Nuk ka rėndėsi se nga e kemi prejardhjen apo se ē’ngjyrė kemi... Ju uroj tė gjithėve tė keni bekimin dhe mirėsinė e Zotit.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1    3  ..  9

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11