Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Lajme nga informatika

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:04
Lajme nga informatika


Arrin Blu-ray me 400 gigabajt
Sikur qė ndodhė zakonisht, mediat Blu-ray dhe playerėt ende nuk arrin si duhet tek ne, e veēmė paraqiten versionet e reja me kapacitete mė tė mėdha pėr ruajtjen e materialeve.

Kėshtu kompania Pioneer ka paraqitur mediumin e saj tė ri Blu-ray me 16 shtresa pėr ruajtjen e tė dhėnave me kapacitet prej 400 GB. Ajo qė ėshtė mė e rėndėsishmja, mediumi i ri ėshtė tėrėsisht kompatibil me Blu-ray playerėt ekzistues, qė do tė thotė se nuk do tė keni nevojė tė pėrditėsoni sistemin tuaj shtėpiak pėr riprodhimin e video materialeve.

Pioneer pohon se mediumi i ri nė prodhim masiv do tė fillojė nė vitin 2010, qė duket bukur optimiste, derisa versionet nė tė cilat do tė mund rishkruhen tė dhėnat do tė paraqiten nė mes tė vitit 2010 e 2012.

www.pioneerelectronics.com

[Modifiko 12-10-2009 nga 100%vlonjat]Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:05Zhvilluesit (Hackeret) e Iphonelinux kane arritur te instalojne Bootloader Openiboot dhe Kernel 2.6. Nje README skjaron se si duhet bere disa hapa ne Linux, ne menyre qe te futen Bootloader dhe Kernel ne Apple Handy.

[Modifiko 12-10-2009 nga 100%vlonjat]Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:07


Numri i faqeve tė internetit rritet pėr 30 milionė nė 2008

Numri i faqeve tė internetit rritet pėr 30 milionė nė 2008
Numri i faqeve tė internetit nė botė ėshtė rritur gjatė vitit tė kaluar pėr 17 pėr qind, respektivisht pėr 30 milionė, nė krahasim me vitin 2007, ka njoftuar agjencia britanike pėr hulumtime - Netcraft.

Sipas tė dhėnave tė agjencisė Netcraft, numri i pėrgjithshėm i faqeve nė internet ka arritur nė 186.7 milionė.

Rritja, megjithatė, ka qenė mė e vogėl sesa nė vitin 2007, kur ajo ka qenė 40 pėr qind mė e lartė sesa nė vitin paraprak (2006), gjatė sė cilit ėshtė lansuar edhe faqja e njėqind miliontė e internetit.

Vitaliteti i botės sė internetit ka tėrhequr 49.8 miliardė dollarė investime nė reklama gjatė vitit 2008, ka publikuar rrjeti ndėrkombėtar ZenitOptimedia i cili merret me reklamimin nė fushėn e mediave.

ZenitOptimedia parasheh qė nė vitin 2009 do tė ketė rritje tė shpenzimeve tė reklamuesve nė internet pėr 19 pėr qind.Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:08


"Hack"-ohet faqja e Ministrisė sė Energjisė dhe Minierave

piratet serb kane hackuar web faqen e ministrise se energjise dhe minierave te KOSOVES
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:10


10 USD qė tė mos denigrohet imazhi juaj nė internet

Denigrimi i emrit dhe tė dhėnave nė individit nė internet ėshtė kthyer tashmė nė njė dukuri qė pėr shumė njerėz ėshtė konsideruar si e pashmangshme.

Risia qė i jep fund telashit, vjen nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Doni tė shpėtoni nga denigrimi i emrit tuaj por nuk doni tė harxhoni shumė para.

Tani ėshtė e thjeshtė. Vetėm me dhjetė dollarė amerikanė apo 800 lekė tė rinj, ju vendosni “policė sigurimi” pėr identitetin tuaj, duke pėrfituar kėshtu pėr herė tė parė, sigurimin online tė reputacionit tuaj.

Kėshtu, siē bėjmė nė jetėn e pėrditshme me sigurimin e jetės, shėndetit, udhėtimit, banesės, pronave tė ndryshme, automjetit etj, tani lind njė tjetėr opsion sigurimi, ai online.

Ofertėn e bėn njė amerikan, Michael Fertik (MAjkėll Fertik), i cili ka themeluar fondacionin "ReputationDefender.com" (Mbrojtėsi i Reputacionit).

Pėr 10 dollarė amerikanė nė muaj ai mund tė pastrojė imazhin virtual tė klientėve, dhe mbi tė gjitha tė mbrojė privatėsinė.

“Sot, - shpjegon Fertik, - mjafton njė video e nxjerrė nė internet pa dijeninė tonė qė mund tė shkatėrrojė keq imazhin tonė”.

Inxhinieri i specializuar nė fushėn e internetit dhe qė po promovon sigurimin online, tregon se gjurmėt qė lėmė nė internet, apo edhe thjesht informacionet qė tė tjerėt mund tė sh#@!--)kojnė nė rrjet dhe nė motorėt e kėrkimit mund tė na dėmtojnė reputacionin, jo vetėm nė mesin e miqve dhe tė njohurve.

Sigurimi online, gjendet duke u futur nė moto0rin mė tė madh tė kėrkimit nė botė, Google, dhe quhet Polica Google.

Kjo policė, nė tė vėrtetė, mbulon edhe 60 motorė tė tjerė kėrkimi nė internet.

Ndaj, ēfarė prisni pėr tė shpėtuar nga mundėsia e sulmimit tė reputacionit tuaj: Paguani dhjetė dollarė nė muaj dhe gjithēka e padėshiruar ju zhduket nga interneti.Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:12


Pajisje spiune USB Flash

Pajisja USB Flash ne figure,e njohur me emrin USB Snoop Stick,vjen bashke me nje program qe e instalon ne kompjuterin tend.Pastaj mund te arrish te shikosh se cbehet me kompjuterin tend ne shtepi,cfare shikohet nga vellai,motra,cuni goca.Kudo qe te jesh,ne shkolle,pune,institucion librari ,ne cdo vend te botes,mjafton te futesh Flash diskun ne nje kompjuter dhe shikon kompjuterin ne shtepi,se cfare shikon vellai motra ne kompjuterin e shtepise,cfare faqesh viziton,emailat,forume etj.
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:13


Njė miliard njerėz pėrdorin internetin

Muaji i fundit i vitit tė kaluar ka sjellė edhe njė kthesė tė rėndėsishme nė botėn e teknologjive komunikuese e informuese (TKI). Numri i pėrgjithshėm i pėrdoruesve tė internetit ka kaluar kufirin prej njė miliard.

Pėr kėtė arritje tė rėndėsishme ka njoftuar agjencia analitike amerikane comScore. Nė analizėn e saj janė pėrfshirė personat mė tė moshuar se 15 vjet tė cilėt gjatė muajit dhjetor sė paku njė herė i janė qasur internetit, nga vendet e punės apo nga shtėpitė e tyre.

Sipas tė dhėnave tė comScore, numri mė i madh i shfletuesve tė internetit, 41.3 pėr qind, vijnė nga rajonin aziatiko-paqėsor. Mė pas vijmė ne evropianėt, me pjesėmarrje prej 28 pėr qind, tė pasuar nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės me 18.4 pėr qind pjesėmarrje.

Sipas shteteve, numri mė i madh i pėrdoruesve, siē edhe ėshtė pritur, vijnė nga Kina (17.8 pėr qind), pasuar nga SHBA-tė (16.2 pėr qind) dhe Japonia (gjashtė pėr qind) nė vendin e tretė.Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:14


Trojanėt sulmojnė edhe celularėt

Trojanėt, programet softuerike dashakeqe tė cilėt janė #@!--)akteristike pėr internet dhe pajisje kompjuterike, janė paraqitur edhe nė telefonat celularė.

Sipas pohimeve tė kompanisė Kaspersky Lab (njė prej kompanive kryesore nė sektorin e zhvillimit tė sistemeve tė sigurisė), ėshtė zbuluar trojani Python.Flocker i cili sulmon telefonat celularė qė funksionojnė nėn sistemin operativ Symbian.

Ėshtė zbuluar se trojani mund tė transferojė shuma tė vogla tė parave nga xhirollogaria e pėrdoruesit nė atė tė sulmuesit.

Duke pasur parasysh se caku i sulmuesve ėshtė operatori i telefonisė mobile nga Indonezia, pėrdoruesit nga Evropa dhe pjesėt tjera tė botės nuk kanė probleme me trojanin nė fjalė.

Trojani ėshtė shkruar nė gjuhėn programuese Python dhe bartet me anė tė porosive SMS e cila nė fakt ėshtė urdhėr pėr transferimi i parave nga njė llogari ban#@!--)e njė tjetrėn.Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:15


Mė nė fund qasje "offline" nė Gmail!

Google mė nė fund u ka mundėsuar pėrdoruesve tė shėrbimit Gmail edhe qasjen offline nė e-mail, prandaj kėshtu ėshtė mundėsuar leximi i Gmail nė shfletuesin e faqeve tė internetit madje kur nuk ka lidhje me rrjetin e internetit.

Pos vet leximit, e-mailet do tė mund tė shėnohen me yll, tė arkivohen dhe tė organizohen, derisa ėshtė mundėsuar edhe pėrgatitja e e-mailit tė ri dhe vendosja e tij nė Outbox, nga i cili do tė dėrgohet herėn tjetėr qė tė krijohet lidhja me rrjetin e internetit.

Nė Google thonė se planifikojnė qė edhe pjesėve tjera tė Google Apps – siē ėshtė kalendari i tyre dhe dokumentet tjera tu mundėsojnė qasje offline, qė gjithashtu do tė nėnkuptonte se do tė mund tė shfletoheshin dhe tė ndryshoheshin tė dhėnat nė to dhe tė sinkronizohen me serverin kur tė lidhemi sėrish nė internet.

Disa tanimė vlerėsojnė se edhe ky paralajmėrim ėshtė i lidhur me sistemin e supozuar operativ nga Google i cili do tė na mundėsonte tė punojmė nė “mjegull” , respektivisht me anė tė aplikacioneve tė uebit, por edhe tė cilės do tė mund t’i qaseshim kur nuk kemi lidhje me rrjet. Nė kuadėr tė kėtyre thashethemeve, ende jemi nė pritje tė Gdrive pėr tė cilin po flitet shumė...Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:17


Google shfrytėzon 75 pėr qind tė internetit

Numri i pėrdoruesve tė internetit nė botė nė vitin 2008 ka thyer kufirin prej njė miliardi, derisa 75 pėr qind prej tyre i shfrytėzojnė shėrbimet e kompanisė sė internetit Google.

Sipas tė dhėnave tė kompanisė Comscore, Google vitin e kaluar e kanė vizituar 772 milionė pėrdorues, qė ėshtė 32 pėr qind mė shumė sesa nė vitin 2007. Nė tė dhėna nuk janė pėrfshirė qasjet nėpėrmes internet kafeve dhe telefonave celularė.

Numri i vizitorėve tė faqeve tė kompanisė Yahoo ėshtė rritur pėr 16 pėr qind nė 562.6 milionė, e Microsoft pėr 20 pėr qind nė 647 milionė vizitorė.

Analistėt vlerėsojnė se Google ka shėnuar rritjen mė tė madhe pikėrisht falė shpejtėsisė marramendėse me tė cilėn shton mundėsi tė reja nė postėn elektronike. Kėshtu, pėr shembull, kėtė muaj ėshtė ofruar mundėsia e qasjes offline ku posta elektronike mund tė ruhet nė kompjuter, ashtu qė pėrdoruesit mund ta lexojnė edhe kur nuk janė tė kyēur nė internet.Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:17


YouTube thyen tė gjitha rekordet
Recesioni nuk i ka goditur as pėr sė afėrmi shėrbimet online tė video materialeve, nė kėtė rast mė tė popullarizuarin nga tė gjithė – YouTube. Gjatė muajit dhjetor, video materialet e paraqitura nė kėtė shėrbim janė shikuar rreth dy miliardė herė.

Siē raportojnė analistėt e kompanisė comScore, gjatė muajit dhjetor nė shėrbime tė ndryshme pėr video online kanė qenė mbi 30 milionė pėrdorues dhe kanė shikuar gjithsej katėr miliardė incizime.


Siē edhe ėshtė pritur, rekorder sipas shikueshmėrisė ėshtė shėrbimi YouTube i kompanisė Google nė tė cilin rreth 24 milionė pėrdorues kanė tė publikuara incizime tė cilat janė parė diē mė shumė se dy miliardė herė.

Nė vendin e dytė tė shikueshmėrisė nė tregun e shėrbime pėr video online, larg prej YouTube, janė gjetur disa prej video faqeve tė transmetuesit BBC, tė cilat kanė shėnuar rreth shtatė milionė vizita unike. Pėrdoruesit e faqeve tė BBC kanė shikuar video materialet rreth 60 milionė herė.

Nė vendin e tretė janė gjetur faqet e Microsoft, derisa nė tė katėrtin shėrbimi megavideo.com.Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:19


25 programet dhe shėrbimet mė tė mira pėr biznesin

Kushdo qė thotė se biznesi i tyre “punon vetė” me siguri qė i ka borxh njė falėnderim tė madh njė armate tė vogėl aplikacionesh dhe shėrbimesh nė Web, qė pa lodhje ushqejnė makinėn nga prapaskena. Qė nga krijimi dhe ruajtja e dokumenteve dhe kontrolli i postės elektronike, mbajtja e librave dhe arritja e bashkėpunimeve mes ekipeve, duhet shumė kod pėr tė mbajtur njė biznes, apo sė paku pėr ta mbajtur mirė.

Por ndėrtimi i kompanisė nuk ėshtė aq i lehtė sa peshkimi i aplikacioneve nga njė fuēi. Ju duhet mė e mira qė mund tė gjeni, me njė ēmim qė nuk kalon pėrtej tavanit. Duke pasur nė mendje aft ėsitė dhe kursimin, mblodhėm 25 soft uerė dhe shėrbime nė Web, qė i gjykojmė si mė tė mirat pėr fuqizimin e bizneseve tė vogla dhe tė mesme. Natyrisht, jo ēdo biznes ka nevojė pėr ēdo tip programi apo shėrbimi, por nėse biznesi juaj i vogėl do pak ndihmė nė njėrėn nga kategoritė e mėposhtme, lista jonė do t’ju japė njė pamje mjaft tė mirė pėr zgjedhjen e njė fituesi.

Softuer pėr mbajtjen e llogarive
Intuit QuickBooks Pro (www.quickbooks.intuit.com): Mbajtja e llogarive bazuar nė grafikė (flowchart) e QuickBooks ėshtė fare afėr njė standardi nė menaxhimin financiar qė ka bota e biznesit tė vogėl dhe ėshtė padyshim mėnyra mė e lehtė pėr joprofesionistėt, pėr transferimin e librave, nga kabineti i dosjeve, nė kompjuter, ku edhe e kanė vendin. Shumica e veprimeve, duke filluar nga prerja e njė ēeku deri te faturimi i njė klienti, janė vetėm njė apo dy klikime larg nga ekrani startues. (200$).

Backup dhe Recovery
Mozy (http://mozy.com): Mundeni (dhe do tė duhej) qė rregullisht tė ruanit kopje tė skedarėve nė njė disk tė jashtėm apo nė njė pajisje NAS (Hapėsirė Magazinimi e bashkangjitur pėr rrjet), por ē’do tė ndodhė nėse bie zjarr nė zyrė? Mė mirė tė shmangeni nga kjo pėrgjigje pėrmes njė shėrbimi online backup si Mozy, qė automatikisht arkivon ēfarėdo informacioni pėrmes internetit, sigurt dhe saktė. Vetėm zgjidhni ēfarė dėshironi tė backup dhe Mozy kryen tė tjerat, qoft ė nė sasi tė mėdha kur ju flini, apo nė kohė reale, me skedarė qė ndryshojnė. 5$ nė muaj pėr shėrbime pa limit.

Blogging Tool
WordPress (http://wordpress.org): Nėse biznesi juaj ende nuk ka njė blog, qė ėshtė njė nga mėnyrat mė tė mira pėr tė ofruar lajmet mė tė fundit mbi kompaninė dhe produktet e saj, atėherė ju jeni “vetėm” tre vjet prapa. Por ende nuk ėshtė vonė pėr tė arritur hapin e kohės: WordPress instalohet brenda disa minutave dhe gjithashtu ofron njė opsion pėr host pa pagesė nė WordPress.com. Platforma ėshtė mrekullisht e lehtė pėr t’u pėrdorur. Faqja kryesore e faqes pėrmban njė reklamė “WordPress pėr amatorė”, por nuk besoj se do e keni tė vėshtirė ta zėvendėsoni. WordPress ėshtė aq i thjeshtė, sa ekipi juaj do tė lutet tė kontribuojė pėr blog, nė vend qė tė qajė pėr faktin qė ėshtė tepėr i mundimshėm. (falas)

Kalendar
Sunbird (www.mozilla.org): Thunderbird tė Mozilla i mungon njė kalendar, kėshtu qė shumica e pėrdoruesve tė biznesit bazohen nė aplikacionin tjetėr pa pagesė, Sunbird. Ėshtė njė aplikacion shumė i thjeshtė me paraqitje tė ditėve, javėve dhe muajve. Ka gjithashtu edhe njė veēori botimi pėr tė mundėsuar dėrgimin e kalendarit nė njė web-faqe, nėse dėshironi ta bėni publik. Merrni shtesėn (plug-in) Lightining pėr tė integruar drejtpėrsėdrejti Sunbird me Thnderbird. (falas)

Bashkėpunimi
Vyew (http://vyew.com): Me Vyew, secili mund tė mikpresė njė seancė interneti, qė u mundėson kolegėve tė shpėrndarė tė punojnė sė bashku nė njė projekt, nė kohė reale. Kjo platformė pėr konferenca nė web ofron njė whiteboard shumė tė thjeshtė, ku mund tė ngarkoni dokumente pėr diskutim, tė ndani desktopin me dikė, apo tė krijoni dizenjo nga fi llimi. Nuk ju kėrkohet as tė regjistroheni pėr tė pėrdorur Vyew, por nėse e bėni do tė keni akses nė VoIP dhe
shėrbime tė tjera audio. (pa pagesė deri nė 20
pjesėmarrės live; ekstra pėr shėrbime tė tjera)

Suita Bashkėpunim/Zyrė
Google Docs (https://www.google.com): Nėse tė gjithė anėtarėt e ekipit tuaj kanė llogari nė Google (e pse nuk do tė kishin?), ndarja e dokumenteve dhe bashkėpunimi nė kohė reale ėshtė njė gjė e thjeshtė me . Njė procesor teksti dhe njė pėrllogaritės janė tė vetmet zgjedhje kėtu. Nuk ka forma tė lira tė tabelave tė bardha, por shėrbimi ėshtė falas dhe i lehtė fare pėr t’u pėrdorur. Avancimi nė edicionin Premier sjell hapėsirė ekstra (njė limit prej 25GB kundrejt 7GB pa pagesė) dhe njė sistem pėr organizimin orar tė konferencave. (Edicioni Standard ėshtė falas.)

CRM
Salesforce.com: Menaxhimi i marrėdhėnieve me konsumatorėt nuk ėshtė vetėm pėr Fortune 500. Edhe dyqanet me njė shitės tė vetėm pėrfi tojnė mė shumė nga njė qasje mė e organizuar e menaxhimit tė procesit tė shitjes, ndjekjes sė porosive nė kohėn e duhur. Salesforce.com kėrkon pakėz trajnim dhe durim pėr shkak tė gjerėsisė sė tij, por veēoritė e tij dhe ēmimi i lirė e bėjnė diēka qė duhet ta ketė biznesi patjetėr. (8.25$ deri nė 250$ nė muaj, pėr shfrytėzues)

Database
FileMaker Pro (http://www.filemaker.com): Access ėshtė pjesė e shumė edicioneve tė Microsoft Office, por nėse nuk e keni kėtė program pėr baza tė tė dhėnave nė kompjuter, konsideroni kalimin te FileMaker Pro. Ky aplikacion pėr baza tė dhėnash ėshtė mė intuitiv sesa Access, duke ofruar veēori tė mira pėrdorimi, si pėrkrahje e drejtpėrdrejtė pėr SQL-nė dhe aft ėsi tė lehta pėr publikim nė Web. Kėshtu, i tėrė ekipi mund tė ketė qasje nė bazėn e tė dhėnave (database), pėrmes njė shfl etuesi. Lista e shabllonėve tė parainstaluar ju ndihmon tė startoni menjėherė. ($299)


Shėrbimi e-commerce
Biznesi i vogėl Yahoo (http://smallbusiness.yahoo.com): Do tė befasoheshit nga disa prej gjėrave tė sofi stikuara qė kryhen pėrmes shėrbimit tė thjeshtė e-commerce tė Yahoo Small Business. Yahoo ofron ēdo gjė, prej shabllonėve dhe magjistarėve e deri tek procesimi i #@!--)tave tė kreditit dhe mbledhjes sė taksave tė shitjes. Nėse shisni mė pak se 50.000 artikuj, padyshim kjo ėshtė rruga mė e lehtė dhe mė e
shpejtė pėr tė shkuar online. Edhe mė mirė: njė armatė e vogėl zhvilluesish tė tretė qėndron nė gatishmėri pėr tė krijuar dizenjo pėr Web, qė punojnė shumė mirė me kėtė shėrbim. (40$ e mė shumė nė muaj, plus taksat e transaksioneve).


Yahoo Zimbra Desktop
Zimbra Dekstop: Njė zgjidhje tjetėr interesante pėr e-mail qė nuk ka tė bėjė me Outlook, ėshtė Zimbra Desktop, tė cilėn Yahoo e bleu nė fi llim tė kėtij viti. Nė terma tė thjeshta, Zimbra Dekstop ėshtė njė version offl ine i menaxherit pėr e-mail tė bazuar nė web nga Zimbra. Pėrfshin ēdo gjė qė ka nevojė njė pėrdorues nga biznesi i vogėl: njė menaxher tė kontakteve, njė kalendar mbresėlėnės, njė listė detyrash edhe njė menaxher tė thjeshtė tė integruar pėr shėnime tė shpejta. (falas)


E-Mail
Thunderbird (www.mozilla.org): Nėse keni Microsoft Offi ce keni edhe Outlook, aplikacionin standard industrial pėr e-mail. Por nėse doni tė kurseni ca para dhe prapė tė keni shumicėn e veēorive tė Outlook, Th underbird ėshtė njė alternativė e mirė dhe pa pagesė. Etiketimi i mesazheve dhe njė sistem i shpejtė i integruar pėr kėrkim ofrojnė disa pėrmirėsime mbi Outlook. (falas)


E-Mail Marketing
Topica (www.topica.com): Njė zgjidhje tjetėr interesante pėr e-mail qė nuk ka tė bėjė me Outlook, ėshtė Zimbra Desktop, tė cilėn Yahoo e bleu nė fi llim tė kėtij viti. Nė terma tė thjeshta, Zimbra Dekstop ėshtė njė version offline i menaxherit pėr e-mail tė bazuar nė web nga Zimbra. Pėrfshin ēdo gjė qė ka nevojė njė pėrdorues nga biznesi i vogėl: njė menaxher tė kontakteve, njė kalendar mbresėlėnės, njė listė detyrash edhe njė menaxher tė thjeshtė tė integruar pėr shėnime tė shpejta. (falas)


Instant Messaging
Pidgin (www.pidgin.im): Nuk keni nevojė tė pėrdorni katėr aplikacione tė ndryshme mesazhesh tė menjėhershme (IM) pėr tė komunikuar me klientėt apo kėdo tjetėr nė zyrė. Soft uerėt me protokoll tė shumėfi shtė si Pldgin mundėsojnė komunikimin me pėrdoruesit e mė shumė se njėqind shėrbimeve IM. Jo vetėm AIM, ICQ dhe lider tjerė, por edhe mė pak tė njohur si Gadu-Gadu (Polak) dhe Zephyr. Trillian ėshtė i ngjashėm, por pėrkrahė mė pak shėrbime. (falas)


Faturimi
Zoho Invoice: Nuk ju duhet njė aplikacion i rėndė pėr mbajtjen e llogarive si QuicBooks? Zoho Invoice ėshtė njė zgjidhje e bazuar nė web, thuajse e pėrsosur pėr menaxhim e nevojave tė thjeshta tė faturimit. Krijo dhe menaxho llogari tė konsumatorėve, ndėrto fatura dhe pastaj printoi apo dėrgoi me e-mail, me njė klikim tė vetėm. Mund ta lidhni gjithashtu pėrdorimin e Invoice me shėrbimet e tjera tė Zoho, pėr biznese, me ekstra kosto. Lexoni analizėn tonė tė plotė tė Zoho Invoice. (Nga falas deri nė 35$ nė muaj, nė varėsi tė sasisė sė faturave.)


Mobile Remote Access
SoonR Desktop (www.soonr.com): Njė gjė ėshtė bllokimi nė njė aeroport pa pasur qasje nė tė dhėnat e rėndėsishme nė zyrė, por po sikur tė mos keni as edhe njė kompjuter tė pėrdorshėm pranė? Hyni nė botėn e SoonR, nga ku mund tė merrni tė dhėnat nga kompjuteri pėrmes njė celulari. SoonR nuk ėshtė i krijuar pėr nevoja serioze tė transferimit tė tė dhėnave, por ndoshta do t’ju shpėtojė atėherė kur duhet. (pa pagesė)


Suita e zyrės
Microsoft Office (http://office.microsoft.com): Ju pėlqen apo jo, ēdo biznes, i madh apo i vogėl, ka nevojė pėr sė paku njė kopje tė Microsoft Offi ce diku nė zyrė. Tė gjitha aplikacionet e suitės janė shumė afėr tė qenit standarde industriale pėr t’u injoruar. Mund tė jetė e kushtueshme, por me siguri nuk keni nevojė tė shqetėsoheni mė pėr avancim nė versionet mė tė fundit. Ēdo gjė qė ėshtė prodhuar gjatė kėtij shekulli e bėn punėn mirė. (85$ deri nė 400$ pėr pėrdorues, nė varėsi tė versionit.)


Suita e zyrės
OpenOffice (http://www.openoffice.org/): Nuk doni tė shpenzoni shumė para pėr Offi ce? Nuk ju vėmė faj, sepse alternativa e saj do tė plotėsojė 95% tė kėrkesave tuaja. OpenOffice.org ėshtė i pėrshtatshėm me Microsoft Office dhe operacionet janė aq tė ngjashme, saqė ēdo pėrdorues i Microsoft nuk do tė ketė problem gjatė pėrdorimit tė tij. Tri aplikacionet e mėdha, procesori i tekstit, pėrllogaritėsi dhe veglat e prezantimi janė qė tė gjitha aty, sė bashku me njė database tė thjeshtė dhe vegla vizatimi. Njė mangėsi: OpenOffi ce ka probleme me skedarėt e Offi ce 2007, por versioni i ri qė po del, OpenOffi ce 3, thuhet se ka korrigjuar kėtė mangėsi. (Falas.)


Menaxhimi i projekteve
Basecamp (www.basecamphq.com): Krijoni orare tė komplikuara pėr projekte, lista detyrash, borde tė mesazheve dhe ndani skedarėt sė bashku me anėtarėt e ekipit pėrmes njė vegle pėr web, tė lehtė pėr t’u pėrdorur. Basecamp mund tė mbajė gjithė punėtorėt nė detyrė duke lejuar kėdo tjetėr tė dijė se ēfarė po bėjnė anėtarėt e tjerė tė ekipit. Gjithashtu mund tė regjistrojė kohėn e secilit nė projekt, pėr tė krijuar faturim tė detajuar dhe raporte kur puna ka pėrfunduar. (24$ deri nė 149$ nė muaj, nė varėsi tė projekteve tė menaxhuara.)


Akses nga larg/sinkronizim
Syncplicity (www.syncplicity.com): Nėse do tė keni nevojė herė pas here pėr akses nė njė PC tė vetėm, tė cilin nuk e keni pranė, mund tė pėrdorni njė vegėl tė thjeshtė pėr akses nga larg. Log-MeIn ju lejon lidhje tė shpejtė me kompjuterin e zyrės pėr tė marrė njė skedar apo pėr tė kontrolluar njė aplikacion qė nuk e keni nė laptop. E gjithė kjo arrihet pėrmes njė kompjuteri me njė shfl etues. (Nga 0$ deri nė 20$ nė muaj.)


Syncplicity
Syncplicity : Nėse rregullisht pėrdorni mė shumė se njė kompjuter, mbajtja mend se nė cilin kompjuter ėshtė, cilin version dhe cilin raport, mund tė bėhet disi lėmsh. Zgjidhja: sinkronizoni PC-tė qė tė siguroheni se gjithēka ėshtė ashtu siē duhet dhe nuk duhet tė mbani mend se kush ėshtėversioni mė i ri i njė dokumenti. Ndryshe nga programet tradicionale pėr sinkronizim, Syncplicity punon pėrmes Rrjetit, kėshtu qė mund tė sinkronizoni kudo qė tė jeni. (Falas 2GB dhe deri nė 10$ nė muaj pėr 40GB.)


Suita e sigurisė
Avira AntiVir (www.avira.com): Keni nevojė tė mbroni biznesin me njė pako solide antivirus, por mbrojtja qė ofrojnė emrat e mėdhenj mund tė jetė shumė e shtrenjtė. Nė nivelin bazė, Avira ofron siguri pa pagesė pėr PC-tė e vetėm (nėse pajtoheni tė shihni ēdo ditė nga njė pop-up). Por nėse keni nevojė pėr mbrojtje tė serverėve tė tė dhėnave apo postės, apo shėrbimeve tė tjera qendrore, Avira mund tė ofrojė edhe vegla tė tjera pėr njė ēmim pėrgjithėsisht tė mirė. (Ēmimi ndryshon sipas nivelit tė mbrojtjes.)


Rrjetet Sociale
LinkedIn (www.linkedin.com): Kur vjen puna nė gjetjen e punėtorėve, kontraktorėve, ofruesve tė shėrbimeve dhe tė partnerėve tė jashtėm, Linkedin ėshtė vėrtetuar qė ėshtė njė vegėl e vlefshme pėr shumė biznese. Por bukuria e vėrtetė e Linkedin ėshtė diēka qė bėhet e dukshme vetėm me pėrdorim dhe kohė. Gjatė zgjerimit tė rrjetit, duke rekomanduar biznese tė tjera dhe duke u aktivizuar, mund tė kuptoni se pėrdorues tė tjerė tė Linkedin, gjithashtu rekomandojnė biznesin tuaj. Si shtesė, njė sistem Pyetje dhe Pėrgjigje ju lejon tė pyesni pėr kėshilla tė pėrgjithshme, mbi ēdo gjė qė ka tė bėjė me biznesin. (Pa pagesė e deri nė 50$ nė muaj pėr shėrbimet Premium.)


Menaxheri i detyrave
Chandler: Shėnime pėr postim dhe planifikuesit ditorė janė diēka qė i pėrkasin vitit 1988. Merrni orarin, shėnimet e ideve, listat e detyrave dhe pothuajse ēdo gjė tjetėr qė keni mbledhur pėrreth zyrės, nė njė vend tė vetėm, nė kompjuterin tuaj tė pajisur me Chandler. Ky aplikacion pa pagesė dhe opensource ofron kontroll tė thellė mbi ditėn tuaj, duke qenė aq i thjeshtė aq sa s’do t’ju duhet tė hapni manualin e pėrdorimit. (falas)


VoIP
Skype pėr biznes (www.skype.com/business): Harxhoni sasi tė mėdha tė tė hollave nė PBX-in tuaj (Private Branch Exchange), ose mos harxhoni asgjė pėr njė setup voice-over-IP si Skype pėr Biznes (Skype for Business)? Nėse jeni ngushtė nga paratė, pėrgjigja ėshtė e qartė. Sigurisht, Skype nuk mundet tė menaxhojė lehtėsisht detyra tė tilla si pėr shembull njė biznes pėr pėrkrahje teknike nga bodrumi, por pėr nevoja modeste, nė veēanti nėse bėni shumė telefonata ndėrkombėtare, Skype ėshtė njė zgjidhje solide dhe tepėr e lirė. (Soft uer pa pagesė, parapagimi deri nė 9.95$ nė muaj, telefonata ndėrkombėtare pakufizim.)


VPN
LogMeIn Hamachi (https://secure.logmein.com): Nuk ėshtė e nevojshme tė vendosni serverė tė komplikuar VPN (Virtual private Network) pėr t’i ofruar pėrdoruesve tė largėt qasje tė sigurt nė rrjetin e korporatės: Hamachi (qė sė fundmi ėshtė bėrė pjesė e LogMeIn) bėn punė me teknologji tė menaxhuar peer-topeer, ndaj nuk ka nevojė pėr njė server tė centralizuar VPN. Ėshtė i lehtė pėr t’u instaluar, i lehtė nė shpenzime dhe abonimi ju sjell LogMeIn remote desktop. (5$ nė muaj.)Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:20


KeepMeOut tė kujton qė duhet tė rifillosh punėn


Nqs e gjen veten shpesh duke vizituar nje faqe adiktive (si psh. facebook) atehere KeepMeOut mund te te vije ne ndihme.

KeepMeOut funksionon si nje kujtues xhentil, dhe nuk mund te te bllokoje ndonje faqe ne menyre absolute.

Vizitoni www.keepmeout.com per me shume informacion ose per ta testuar.Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

Robi Dashuris
********


Foto


Postime: 3022
Regjistruar: 23-8-2009

Vendlindja: Albania
Albania
Mosha: 36
Jashtė Linje

Gjendja: Asnje vendosje

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:22


fALEMINDERIT VELLA TA DIME PER NDER:yes:
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:23


PMSBuddy kujdeset pėr marrėdhėniet e tua me femrat
Ekziston nje sherbim online qe te njofton kur te dashures, gruas apo shoqes tuaj i vjen “ai momenti i muajit”. Ato jane te irrituara (ndoshta dhe te padurueshme ) dhe meshkujt bejne mire te jene te paralajmeruar.

Mjafton te regjistroheni, te shtoni femrat qe doni te gjurmoni dhe cdo gje eshte ne rregull. Ju do te njoftoheni para se “momenti i keq” te mberrije .

Per te shkuar tek faqja: http://pmsbuddy.com/Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:24


Nėntėvjeēari krijon njė aplikacion pėr iPhone

Ndėrsa shumica e fėmijėve tė moshės sė tij bėjnė vizatime nė letėr, nėntė vjeēar Lim Wen nga Singapori, ka njė skicė shumė tė ndryshme nga tė tjerėt – iPhone’n e tij.

Lim, i cili ėshtė nė klasėn e katėrt, shkruan aplikacione pėr iPhone, telefonin e popullarizuar nga Apple. Programi i tij i fundit,quhet Doodle Kids (njė pikturė sh#@!--)ravinė) e cila ėshtė sh#@!--)kuar nga mbi 4.000 herė nga iTunes, vetėm pėr dy javė, lajmėron New Paper tė enjten.

Programi lejon pėrdoruesit e iPhone qė me tėrheqjen e tyre me gishta nė iPhone tė bėjnė vizatime dhe skeēe tė ndryshme, dhe mė pas nėse ajo ēka keni bėrė nuk ju pėlqen, me njė shkundje tė thjesht e fshini vizatimin.

“Unė e kam shkruar programin pėr motrėn time mė tė vogėl, pasi qė ajo e ka shumė qejf vizatimin” tha Lim. Motrat e tij mė tė vogla janė 3 dhe 5 vjeē.

Lim, i cili ėshtė i rrjedhshėm nė gjashtė gjuhė programuese, pėrdorimin e kompjuterit e filloi nė moshėn 2 vjeēare. Ai ka pėrfunduar rreth 20 projekte programimi.

“Ēdo mbrėmje ne kontrollojmė statistikat e emailit (nga iTunes) pėr te pare kush ka mė shumė sh#@!--)kime" tha Lim.
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:25


Laptop miniatural me ekran prej 4.8 inēėsh


Kompania koreane UMID ka paraqitur njė laptop miniatural i cili me dimensionet e tij tė vogla fiton ndaj tė ashtuquajturve “netbook”, laptopė ēdo ditė e mė tė lehtė.

Mbook-u i ri M1 i kompanisė UMID nė fakt do tė mund tė vendosej nė kategorinė e pajisje MID (Mobile Internet Device).

Miniaturali pėrmban ekran me diagonale prej 4.8 inēėsh, me rezolucion prej 1024 x 600 piksela, futet nė lėvizje nga procesori Atom i kompanisė Intel nė 1.1 GHz, pėrmban deri nė 1 GB memorie punuese, derisa mbėshtet Wi-Fi, Bluetooth e nėse pėrdoruesi dėshiron atėherė mund tė pėrdorė edhe teknologjinė 3G.Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:27


Vjen versioni i ri i virusit tė vjetėrVirusi i emėruar Conficker ėshtė paraqitur nė internet qysh nė muajin tetor tė vitit tė kaluar. Qė prej atėherė ka evoluar disa herė, e siē raportojnė ekspertėt e sigurisė, tani ėshtė paraqitur nė versionin e ri, tė cilin e kanė emėruar Conficker B++.

Ekspertėt kundėr viruseve ēdo ditė bėjnė pėrpjekje tė mėdha pėr tė ndaluar masėn e madhe tė viruseve, trojanėve dhe sulmeve tė ngjashme tė cilėt “sh#@!--)raviten” nėpėr kompjuterėt tonė. Nė anėn tjetėr krijuesit e viruseve bėjnė pėrpjekje tė shumta qė tė pėrpunojnė versione sa mė perfide tė sulmeve tė tyre kompjuterike.

Ekspertėt e kompanisė SRI International raportojnė se virusi i njohur Conficker ka evoluar edhe versionin mė tė ri, tė cilin e kanė emėruar Conficker B++. Ai duket pothuajse identik me paraardhėsin e tij, mirėpo pėrdorė teknika tė reja, edhe mė perfide, pėr shpėrndarje dhe infektim tė kompjuterėve.

Sikur edhe shumė herė deri mė tani ua pėrkujtojmė qė tė softuerėt kundėr viruseve qė ju keni tė janė tė pėrditėsuar dhe nė asnjė mėnyrė mos hapni bashkėngjitjet e e-mailave nga dėrguesit e panjohur.Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:30


Nokia merr kredit pėr zhvillimin e SymbianNokia ka marrė njė kredit me vlerė prej 500 milionė eurosh nga Banka evropiane pėr investime tė cilat do tė dedikohen pėr zhvillimin e sistemit operativ mobil - Symbian.

Nokia ka bėrė njė hap tė pazakontė dhe nga Banka evropiane pėr investime ka huazuar 500 milionė me qėllim tė investimit nė zhvillimin e mėtutjeshėm tė Symbianit. Paratė do tė shpenzohen gjatė pesė viteve tė ardhshme, derisa ato janė ekskluzivisht tė dedikuara pėr hulumtimin dhe zhvillimin e projekteve tė cilat telefonat e bazuar nė Symbian do t’i bėj mė konkurrues, pohojnė nga Nokia.

Edhe pse nė radhė tė parė paratė janė tė dedikuara vetėm pėr hulumtimet vetanake tė Nokias, nga kompania porosisin se do tė pėrfitojnė edhe Symbian Foundation, por edhe pajisjet tjera tė bazuar nė Symbian tė cilėt nuk vijnė nga radhėt e Nokias. Se cilave projekteve me saktėsi u janė dedikuar paratė ende mbetet e panjohur.

Symbian ėshtė njė prej sistemeve operative me qasje konservative ndaj teknologjive tė reja. Sa pėr ilustrim, mbėshtetja pėr ekranet e ndjeshėm nė prekje ėshtė integruar vetėm nė fund tė vitit tė kaluar nė modelin e Nokias - 5800 XpressMusic.Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

XMB 2.0 Contributor
***
Postime: 431
Regjistruar: 12-1-2005

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Jashtė Linje

Gjendja: Luv Ya

[*] postuar nė 12-10-2009 nė 22:31


BenQ nScreen i91 – pėr pensionistė


BenQ ka paraqitur kompjuterin e parė “tė gjitha nė njė” - nScreen i91. Kompjuteri i ka tė gjithė komponentėt tė integruar brenda shtėpizės me disa funksione do t’u pėlqejnė tė moshuarve.

nScreen i91 pėrmban ekran tė diagonales 18.5 inē. Procesori i integruar ėshtė ai AMD-sė Sempron 210U nė 1.5 GHz, #@!--)tela grafike nga ATI - Radeon X1200, njė gigabajt tė memories punuese dhe disku 160-gigabajtėsh (nė mėnyrė opsionale mund tė merret edhe disku SSD me kapacitet prej 16 GB).

Tė pranishme janė edhe Wi-Fi, kamera 1.3 megapikselėshe, derisa sistemi operativ ėshtė XP. Nėse pėr sistem operativ zgjidhet Linux atėherė merret edhe njė gigabajt RAM shtesė.

BenQ gjatė projektimit tė kėtij kompjuteri ka menduar edhe pėr personat paksa mė tė moshuar. Ėshtė integruar zmadhuesi virtual i cili lehtėson leximin, frekuencat e larta tė zėrit mund tė ndalen si dhe lehtėsira tjera.

nScreen i91 do tė filloj shitjen nė tregun e Azisė deri nė fund tė kėtij muaji, derisa ēmimi tani pėr tani mbetet i panjohur.Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

NoreenBurl

Postime: 1
Regjistruar: 9-4-2011

Gjinia: Femėr
Mosha: 25
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 9-4-2011 nė 15:27


http://www.AWSurveys.com/HomeMain.cfm?RefID=delsia

te gjithe jane rregjistruar ketu per te bere lek kot online.provojeni dhe ju jeni q jeni ..un fitova kot rreth 75$ dhe tani po pres tfitoj akoma ;)
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11