Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1  2
Autori: Subjekti: Tregime Islame

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 06:04


Ngjarje


Dy Fėmijė jetojnė 15 ditė nė varrė!!
E lusim All-llahun xh.sh. qė tė ju shpėrblejė dhe tė ju forcojė gjatė leximit tė kėsaj ngjarjeje nga ngjarjet mrekulli hyjėnore.
Kjo ngjarje ka ndodhė realisht nė EGJIPT dhe ėshtė shfaqur nė televizionin EGJIPTJAN nė emisionin "Prapa Fshehtėsive"
Njė grua tė cilės i ka vdekė burri gjersa ishte nė muajt e parė tė shtatzanis me fėmiun e dytė ndėrsa ajo kishte njė vajzė afėrsishtė katėr vjeqare,kur i ishte ofruar koha e lindjes kishte ndje nė vete se nuk do tė jetonte pas kėsaj lindje,sikur po ndjente nė vete se do tė vdes gjatė lindjes sė fėmiut tė dytė,kishte kėrkuar nga vėllau i saj qė tė pėrkujdeset pėr vajzen dhe foshnjėn qė do tė lindė,ngase ajo ndjente qė po e pret diqka e panjohur,dhe gjatė lindjes ajo vdes,ndėrsa All-llahu xh.sh. e kishte furnizuar me njė fėmijė.
Vėllau si saj pasiqė e varros tė motrėn kthehet nė shtėpi me vajzen katėr vjeqare dhe me foshnjėn,kurse gruaja e tij nuk e pranon njė diqka tė tillė duke i thėnė: ose ajo ose fėmijėt e motrės sė tijė nė shtėpi,atėher daja i fėmijve ngritet natėn dhe i merr tė dy fėmijėt e motrės me vete dhe drejtohet pėr nė varreza,kur arrin te varri i motrės fillon ta hap varrin dhe e vendosė foshnjėn nė varrė por kur donė ta vendosė vajzen ajo qan e ai i jep asaj njė lodėr dhe i thotė:kur fėmija fillonė tė qajė luaj me lodėr e unė do tė kthehem pėr tė ju sjellė ushqim,dhe e mbyll varrin e largohet.
Nė mėngjes gjersa njė person ishte duke kaluar pranė varrit ndėgjonė njė zė tė lodres brenda nė varr,frikėsohet shumė dhe largohet me shpejtėsi,prapė tė nesėrmen kalonė brenda nė varr,frikėsohet shumė dhe largohet me shpejtėsi,prapė tė nesėrmen kalonė pranė varrit dhe ndėgjon tė njėjtin zė tė lodres,largohet me shpejtėsi nga frika dhe fillonė tė mendoj se qka mundė tė jetė ajo qė po ndodhė nė brendėsi tė atijė varri.Kalonė njė kohė e gjatė dhe ai nuk kalonė pranė atijė varri pėrfėrsisht pesėmbėdhjetė ditė pastaj shkonė prapė pranė varrit dhe ndėgjon prapė tė njėjtin zė,tubon njė grup njerėzish dhe ju tregon pėr atė qka i ka ndodh.
Grupi i burrave shkojnė me tė te varri dhe ndėgjojnė zėrin e lodrės e hapin varrin (dhe kėtu ndodh ajo qė i rrėnqeth trupat),shohin vajzėn dhe foshnjėn qė tė dy gjallė pranė kufomės sė nėnės sė tyre.
Lajmėrojnė policinė dhe pėrfaqėsin e pėrgjithėshme dhe mjekun ligjor.
Kur ėshtė pyetur vajza e vogėl se qka ka ndodhur,vajza ju tregon se qka ka vepruar daja i saj,kur ėshtė pyetur se si ka kaluar tėr kjo kohė dhe ajo ėshtė e gjallė ndėrsa ka qenė pa ushqim dhe pa ujė, vajza pėrgjigjet : Kur ka qajtė vėllau unė kamė luajtur me lodėr pastaj ėshtė ngritė nėna nga gjumi dhe e ka ushqyer vėllaun pastaj prap ka fjetė,ndėrsa unė kur kamė ndje uri ka ardhė njė pėrson me rroba tė bardha dhe mė ka dhėnė ushqim e ėshtė larguar.
Ndėrsa kur ėshtė pyetur mjeku ligjor pėr gjendjen e kufomes,mjeku ėshtė pėrgjigjur se kufoma ka qenė e nxehtė sikur tė ishte e gjallė e jo qė kanė kaluar njėzet ditė pas varrosjes sė sajė.
Policija ka burgos dajen e fėmijėve dhe gjykata ka ngritė padi ndaj tijė pėr varrim tė foshnjės dhe fėmijės pėr sė gjalli
Shpresoj qė kjo ngjarje ju ka bėrė tė quditeni,dhe tė jetė njė mėsim pėr ne tė gjithė

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 06:05


Bisedė me tė pasurin "e verbėr"


...Nuk kishte mė shumė se njė shtėpi tė vogėl njėdhomėshe, pra ishte i varfėr dhe jetonte nė njė varfėri tė skajshme... Varfėria e kishte kapluar tė tėrin saqė e kishte gjunjėzuar para kėsaj sprove. Mirėpo, pėrsėri kishte njė dritė shprese nė zemrėn e tij qė i jepte vullnet pėr jetė... Dua tė them, e posedonte pasurinė mė tė madhe nė zemrėn dhe nė shpirtin e tij... Atė pasuri qė ndoshta shumica e njerėzve janė tė privuar prej saj... Vėrtet, nėse njeriu pengohet nga kjo pasuri, atėherė dijeni se ka dėshtuar nga ēdo gjė e mirė si nė kėtė, si nė botėn tjetėr. Nė tė vėrtetė, nėse je i stolisur me kėtė pasuri, krejt bota ėshtė e jotja... Edhe nėse vuan, shpirti tė qetėsohet, e kam fjalėn, pėrskaj sprovave tė ndryshme me tė cilat goditesh, sėrish lumturia dhe kėnaqėsia tė pėrcjellin nė jetė... Ndoshta, je kureshtar tė dish pėr kėtė pasuri... Vallė, dėshiron tė tė tregojė se pėr ēka bėhet fjalė? Besojė qė mezi je duke pritur qė ta dėgjosh pėrgjigjen time... Mirėpo, edhe unė nuk po tė mundojė tepėr, por po tė tė tregojė menjėherė, me qėllim qė ta largojė kureshtjen tėnde dhe qė tė nxiti nė tė... Pra, po tė tė tregojė se pėr ēfarė pasurie bėhet fjalė... Ajo pasuri njihet me emrin BESIMI! Kėshtu, edhe pse ky njeri ishte i privuar nga pasuria e kėsaj bote, pėrsėri mbeti i lumtur, ngase e posedonte pasurinė e shpirtit dhe tė zemrės...
Njėherė u takua me njė pasanik, mirėpo qė ishte i “verbėr”... Ishte njė takim nė mes shtresave tė ndryshme shoqėrore, por qė nuk pati kurrfarė dallimi, ngase tė dytė posedonin nga njė lloj tė pasurisė... Njėri tė dynjasė, kurse tjetri tė ahiretit... Nė mes tyre u zhvillua njė bisedė qė rezultoi me njė fund tė mirė. E kam fjalėn, u arrit ilaēi pėr tė “verbrin”, jo qė t’ia kthejė shikimin nė sy, por qė t’ia shėrojė zemrėn dhe shpirtin… Pra, e gjeti rrugėn e udhėzimit nė kėtė botė dhe tė shpėtimit nė botėn tjetėr.


…


I varfėri: Ku dėshiron qė ta kalosh kėtė fundjavė?

I pasuri: Nuk e di! Ende jam nė mėdyshje rreth kėsaj ēėshtjeje dhe se ende nuk kam vendosur pėr kėtė gjė… Po mė vėrtiten disa mendime nė kokė qė tė shkojė nė Evropė sė bashku me familjen dhe t’i kalojė disa ēaste me ta.

I varfėri: Hm. Me siguri do tė kaloni shumė mirė, ngase atje ka vende tė mira nė tė cilat pėrjetohen kėnaqėsi tė shumta trupore... Ndoshta keni pasur rastin qė t’i shikoni ato nėpėr internete, apo nėpėr...

I pasuri: Po, po e di. E di se ka vende tė mira, mirėpo tė gjitha janė iluzione. Bile edhe hotelet me pesė yje janė kėnaqėsi kalimtare, tė cilat nė fund mė shumė japin mėrzi dhe pikėllim, sesa kėnaqėsi nė fillim... Vėrtet, nga aspekti i jashtėm ka shumė tė mira, e kam fjalėn, tė pushojnė sytė kur t’i shikosh. Mendojė se kėnaqėsi do tė ndiejnė vetėm dy fėmijėt e mėdhenj, ngase tani e kanė moshėn qė t’i pėrjetojnė kėto ēaste... Andaj, kam vendosur qė t’i lė e tė dėfrehen si tė donė dhe si tė dinė...

I varfėri: Pra, erdhe “Ku dhemb dhėmbi, shkon gjuha”, po shprehem me fjalė tjera, nėse ke mundėsi tė bisedojmė rreth kėsaj teme, respektivisht rreth asaj si i edukon fėmijėt tuaj... Si mendon se do tė kėnaqen fėmijėt tuaj nė kėto vende? Miku im! Mė fal qė po tė them, mirėpo po tė shoh shumė tė verbėr... Kjo verbėri ka ndikuar aq shumė nė shpirtin e nė zemrėn tėnde, saqė tė ka sėmurė e tė ka lėnė pa e gjetur ilaēin qė tė shėrohesh. Kėshtu, duke u munduar tė arrish diēka, humbe tjetėr gjė, e kam fjalėn, duke e kėrkuar kėnaqėsinė, e humbe vizionaritetin... Mundohesh tė jepesh vetėm pas gjėrave tė kėsaj bote me tė vetmin qėllim: tė arrish kėnaqėsinė. Mendon se kėnaqėsia arrihet vetėm nė dynja... Nė tė vėrtetė, je neglizhent ndaj sė vėrtetės qė fshihet nė botėn tjetėr. Apo, mos vallė ke mėdyshje ndaj saj dhe ndaj tė vėrtetės sė ringjalljes tėnde? Tani, ju lutem pėrgjigjuni kėsaj pyetjeje: Mė vėshtirė ėshtė njeriu tė krijohet prej asgjėsė, apo tė ringjallet pasi tė ketė vdekur? Andaj, hapini sytė dhe shiheni tė vėrtetėn me syrin e argumentit, thėnė ndryshe, hapeni zemrėn tuaj dhe kėrkojeni ilaēin qė ta shėroni atė... Dijeni se islami ėshtė ilaēi mė i mirė pėr t’u kuruar nga tė gjitha sėmundjet dhe se aty gjenden krejt tė mirat... Vallė, i ke pėrjetuar kėnaqėsitė e dashurisė ndaj Atij qė tė krijoi, apo e ke ndier prezencėn e Tij nė ēdo moment, apo e ke pėrjetuar turpin qė tė ka kapluar tė tėrin nė ēastin kur ke bėrė mėkat ndaj Tij? Dije se tė menduarit tėnd ėshtė i gabuar, e kam fjalėn, ta fokusosh tė menduarit vetėm nė kėnaqėsitė e kėsaj bote duke i kaluar fundjavat nėpėr hotele tė ndryshme... Po tė pyes: Ēfarė do tė bėje nėse trupin tėnd pėr disa sekonda e sheh tė shrirė nė dhč, a do ta pranoje?

I pasuri: Vallė, a jeni tė vetėdijshėm se ēfarė jeni duke folur?! Assesi, nuk do tė kisha pranuar!

I varfėri: Mė bėrė tė qeshem. Njeriu nuk duhet tė jetė kaq i sigurt nė kėtė gjė. Nė kėtė moment je duke mė kundėrshtuar, mirėpo dije se do tė vijė dita qė nuk do tė merresh parasysh fare, pra nuk do tė pyetesh, ngase urdhrat i jep tjetėrkush... Ajo do tė jetė dita qė gjithēka do tė merr pamje tjetėr, bile edhe jastėku yt i butė nė kėtė botė, do tė shndėrrohet nė jastėk dheu...

I pasuri: Si mund tė ndodh kjo?

I varfėri: Po, po do tė ndodh njė gjė e kėtillė! Dije se tė gjitha kėto “tė mira” do tė marrin fund me frymėmarrjen tėnde tė fundit... Vallė, ku mendon se do tė shkosh? Atje nuk bėhet fjalė pėr pushime fundjave, apo pėr zgjedhje tė hoteleve... Kuptoje dhe shihe tė vėrtetėn, pra vendi yt do tė jetė gropė e humnerės, e jo hotel me pesė yje. Kėshtu, ajo do tė pėrbėhet vetėm prej njė dhome dymetėrshe, i cili ėshtė aq i ngushtė saqė tė duket se tė ėshtė nxėnė fryma. Kurse shikimi yt do tė pengohet, jo se nuk mundet tė shikon, por nuk ka ēka tė shikon, ngase gjithēka ėshtė errėsirė... Vallė, e dėshiron kėtė? Bėhu i sinqertė dhe mė jep pėrgjigje tė drejtė...

I pasuri: Kuptohet se jo! Tani po ju pyes: Mė tregoni cili ėshtė shėrimi im, dua tė them, ju lutem mė shpjegoni si tė shpėtojė?

I varfėri: Ilaēi i shėrimit tėnd, respektivisht ēelėsi i shpėtimit tėnd ėshtė besimi nė Zotin e Lartėsuar... Thėnė ndryshe, nė respektimin e urdhrave tė Tij... falja e namazit... agjėrimi i Ramazanit... kryerja e haxhit... vizita e farefisnisė... dhe veprat e tjera tė mira nė rrugėn e islamit... Dije se kėnaqėsi tė veēantė mund tė pėrjetosh vetėm duke e lexuar fjalėn e Allahut – Kuranin... Mirėpo, ndoshta tani tė duket absurde, e kur tė fillon tė hulumtosh mė shumė rreth islamit, atėherė do t’i pėrjetosh tė gjitha tė mirat... E kur ta kuptosh tė vėrtetėn, atė mos e mbaj vetėm pėr vete, mirėpo tregoju edhe tė tjerėve, e posaēėrisht fėmijėve tu, ngase atyre u ke dhėnė kahje tė gabuar nė jetė, andaj pėrpiqu qė t’i udhėzosh nė rrugėn e drejtė. Ke parasysh se klubet e natės nuk tė ofrojnė kėnaqėsi, por tė gjitha janė sėmundje e zemrės dhe vuajtje e shpirtit... Dije se nė islam do tė arrish lumturinė dhe lirinė... Pra, atė lumturi qė “shitet” vetėm nė fenė e Zotit dhe qė bėhet nozull pėr jetėn e pėrjetshme... Andaj, tė kėshillojė qė kurrė tė mos e lėshosh kėtė rrugė, ngase ėshtė e vetmja rrugė qė tė drejton nė kėnaqėsinė e shpirtit dhe tė zemrės... Pėrmbaju kėsaj rruge...

I pasuri: Tė falėnderojė pėr kėshillat e tua... Mė ke kthjellur nga ajo mėrzi qė e ndieja dhe mė ke lehtėsuar nga brengat qė e kishin kapluar tėrė shpirtin e zemrėn time...

I varfėri: Me nder qofsh... All-llahu tė ruajt!
I pasuri: Es selamu alejkum!
I varfėri: Ve alejkum selam!

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-10-2009 nė 01:37


TREGIME ISLAME
Vėllezėr tė dashur, kjo ėshtė njė ngjarje e cila ka ndodhur me njė prind musliman, tė cilin e ka udhėzuar Allahu xh.sh. nėpėrmjet fėmijės sė verbėr, ja se si na e tregon kėtė ngjarje:


Nuk kisha mė tepėr se tridhjetė vjet, kur mė lindi fėmija i parė. Atė natė e kujtoj edhe sot shumė mirė. Qėndrova deri nė orėt e vona me shokėt e mi nė njė lokal ku shpesh tuboheshim nė te dhe e kalonim kohėn me fjalė tė kota bile edhe me fjalė harami, si pėrgojim, thash e thėna, etj. Unė isha ai qė mė tepėr i shtyja ata qė tė qeshin….i pėrgojoja dhe imitoja njerėzit dhe shokėt qeshnin…mė kujtohet shumė mirė ajo natė kur shumė qeshėm…. imitoja ēdo kėndin qė mė kujtohej, nuk shpėtonte nga imitimi askush, as shokėt e as tė afėrmit e mi.

Mė kujtohet mirė se nė atė natė u talla me njė tė verbėr, i cili njė ditė kishte dalė nė treg pėr nevojat e tij, dhe unė e pengova me kėmbėn time dhe ai u rrėzua, pastaj u ēua dhe lėkundi kokėn e tij duke mos ditur se ēka tė thotė….qeshėn tė gjithė qė ishin prezent….

U ktheva nė shtėpi nė orėt e vona si zakonisht.

Gruaja ishte duke mė pritur….me zė tė dhimbshėm mė tha: "Ku ishe?" Duke u tallur i thashė: "Me shokėt, natyrisht!" Mė tha: "Unė ndihem e lodhur, dhe si duket mė afrohen momentet e lindjes!"

Dhe nga sytė e saj rrodhėn lotėt.

E ndieja se e kam anashkaluar gruan time, qė duheshe tė kujdesem mė tepėr pėr tė, e nė veēanti nė kohėn e saj tė paralindjes.

Pastaj shkuam nė spital, pasi qė e pranuan dhe e shtrinė nė dhomėn e lindjes, zgjati pritja ime dhe askush nga mjeket apo infermieret nuk mė informon gjė!

Takova disa nga ato dhe mė thanė se duhej tė takohesha me mjeken kryesore dhe refuzonin qė tė mė tregonin! Pasi qė u takova me mjeken kryesore, ajo filloi tė mė flasė rreth fatkeqėsive, dhe caktimit tė Zotit…pastaj mė tha: "Si duket fėmija juaj ka problem me tė parėt, si duket ai ėshtė i verbėr!!!"

Nė atė moment e ula kokėn time…fillova tė mendoja…..dhe kujtova njeriun e verbėr me tė cilin unė luajta dhe e rrėzova nė treg, e njerėzit qeshėn me te…

Thash: "Subhanall-llah, i lartėsuar qoftė Allahu, ēka tė bėsh do tė bėhet edhe me ty…"

Mbeta disa momente si i ngujuar, nuk dija ēka tė them…pastaj kujtova gruan time dhe fėmijėn tim…e falėnderova mjeken pėr sjelljen e saj me aq butėsi…. shkova qė ta shoh gruan time….por ajo aspak nuk ishte pikėlluar…sepse ajo ishte thellė e bindur nė caktimin e Allahut xh.sh., por mua mė kėshilloi qė tė mos vazhdoj mė me talljen dhe imitimin e njerėzve….mė tha: "Mos i pėrgojo njerėzit…!"

Pas disa ditėve e lėshuam spitalin…tė them tė drejtėn nuk kisha shumė interes pėr fėmijėn tim, e llogaritja sikur nuk ėshtė prezent nė shtėpi…kur ai fillonte tė qajė unė ikja nė dhomėn tjetėr.

Por gruaja ime kujdesej shumė pėr tė,….kurse unė nuk e urreja, mirėpo nuk e doja edhe aq shumė…

Filloi qė tė rritet…dhe pasi filloi tė ecė, vėrejtėm se ėshtė edhe i gjymtė….mua edhe mė tepėr mu shtua brenga….

Por pas disa viteve Allahu xh.sh mė dhuroi edhe dy fėmijė (djem)…Vitet kalonin dhe fėmijėt rriteshin, rritej me ta edhe ai me tė meta….e urreja ndejėn time nė shtėpi, e preferoja qė tė jem me shoqėri…por gruaja ime pandėrprerė mė kėshillonte qė tė pėrmirėsohem dhe lutej pėr mua pėr udhėzim…asnjėherė nuk hidhėrohej nga sjelljet e mia arrogante…pėrveēse qė e brengoste sjellja ime dhe moskujdesi im pėr fėmijėn me tė meta….

Kėrkoi qė ta regjistrojmė nė njė shkollė tė veēantė pėr fėmijėt me tė meta…dhe ashtu vepruam….

Kaluan disa vite shumė shpejt…..

Njė ditė tė premteje….u zgjova nga gjumi kah ora 11:00 e drekės, kurse mua ende mė dukej herėt…isha i ftuar nė njė manifestim…u vesha mirė, u parfymosa dhe u nisa qė tė dal….por e pash fėmijėn me tė meta duke qarė shumė dhembshėm dhe u ndala! Kjo ishte hera e parė qė unė ndalesha kur ai qante prej kur ishte i vogėl….tash ai i kishte dhjetė vjet…u ndala dhe iu afrova i thash pse po qanė? Kur e dėgjoi zėrin tim u ndal nga frika dhe tentoi qė tė ikė prej meje….hyri nė dhomėn e vet, kurse unė i shkoja pas.

Nė fillim refuzoi qė tė mė lajmėrojė pėr shkakun e tė qarit….fillova ta pėrkėdhel, dhe pastaj filloi tė mė tregojė… Unė e dėgjoja atė me vėmendje dhe sytė filluan tė mė lotojnė!

A e di pse?!! Vėllai i tij i cili e dėrgonte nė xhami pėr namazin e xhumasė ishte vonuar…kishte frikė se nuk do tė gjejė vend nė safin e parė. E thirri vėllain e vet, e thirri nėnėn e vet por ato nuk iu pėrgjigjėn (nuk ishin prezent), e ai filloi tė qajė.

Fillova tė shikoj nė lotėt e tij qė rridhnin nga sytė e verbėr, dhe nuk munda tė dėgjojė fjalėt e tij mė tutje…i thash: "a pėr kėtė je duke qarė?!" Mė tha: "po".

Nė atė moment i harrova shokėt e mi, e harrova manifestimin, dhe i thash: "mos u mėrzit… a e di se kush do tė dėrgojė ty nė xhami?" Mė tha: "me siguri vėllai im, por ai gjithmonė vonohet…" I thash: "jo, por unė do tė dėrgojė ty sot nė xhami". U habit dhe nuk besonte…mendonte se unė tallem me te….dhe filloi pėrsėri tė qajė…ia fshira sytė nga lotėt dhe e kapa pėr dore…desha qė ta dėrgoja me veturė, por refuzoi duke thėnė se xhamia ėshtė afėr…dua qė tė arrij shpėrblimin e ēdo hapi qė do tė bėj…

Pėr mua, nuk e dija se kur kishte qenė hera e fundit kur kisha hyrė nė xhami…Por kjo ishte hera e parė qė unė ndieja njė lloj frike dhe pendimi pėr vitet qė mė kishin kaluar…

Meqenėse xhamia ishte pėrplot me njerėz unė pėrsėri i gjeta njė vend fėmijės nė safin e parė…e dėgjuam hutben e xhumasė dhe u falėm afėr njėri-tjetrit, me thėnė tė drejtėn unė u fala afėr tij… Pasi pėrfunduam me namazin kėrkoi prej meje njė Mus'haf. U ēudita si do tė lexojė kur ai ėshtė i verbėr? Desha tė refuzoja t'i sjell Mus'hafin. Por pastaj ia solla, dhe kėrkoi nga unė qė ta hap Mus'hafin tek sureja El-Kehf…Fillova qė tė sjellė fletėt…tė shikoj nė pėrmbajtjen e Mus'hafit, dhe mezi e gjeta, e mori Mus'hafin dhe e vėndoi pėrpara, filloi ta lexojė suren, e sytė e tij tė mbyllur!!

O Zot! Ai e kishte mėsuar suretul-Kehf pėrmendėsh…

Prej kėtij momenti e luta Allahun xh.sh. qė tė mė falė gabimet e mia dhe tė mė udhėzojė nė rrugėn e drejtė, nuk munda tė pėrmbahem dhe fillova tė qajė si fėmijė, duke u fshehur nga njerėzit qė tė mos mė shohin, dhe nė moment njė dorė e vogėl po m'i fshin lotėt e mi…ai ishte fėmija im me tė meta…e shikova atė dhe nė vete thash:

"NUK JE TI I VERBĖR POR UNĖ JAM I VERBĖR", pasi qė unė shkoj pas shokėve tė prishur …

Allahu xh.sh. thotė: "A ėshtė i njėjtė ai qė e di se ajo qė t'u shpall ty nga Zoti yt ėshtė e vėrtetė, si ai qė ėshtė i verbėr? Vetėm njerėzit e arsyeshėm qė kanė mendje tė shėndoshė e kuptojnė tė vėrtetėn" (Er-Rad,19).

U kthyem nė shtėpi e gruaja ime ishte duke qarė nga gėzimi kur dėgjoi se unė kam shkuar tė fal namazin e xhumasė. E prej asaj dite nuk mė ka kaluar asnjė namaz me xhemat nė xhami.

U largova nga shokėt e mi tė kėqij dhe fillova tė shoqėrohem me shokė tė mirė qė i takoja nė xhami, dhe me ata e shijova ėmbėlsinė e imanit. Disa herė e bėra hatme Kur'anin. Gjuha ime nuk fliste mė tjetėr pėrveēse tė pėrmendurit e Allahut xh.sh. duke u lutur qė Allahu tė mė fal gabimet qė unė jam tallur apo i kam pėrgojuar njerėzit…

Fillova njė jetė tjetėr, njė jetė tė lumtur me gruan dhe fėmijėt e mi, kush na shihte mendonte se kemi tė mirat e tė gjithė botės…e falėnderoja Allahun xh.sh pėr tė gjitha begatitė.

Njė ditė prej ditėsh vendosėm me disa vėllezėr qė tė shkojmė nė disa vende pėr t'i thirrė njerėzit nė fenė e Allahut xh.sh., e pėrshėndeta gruan time, fėmijėt e mi e nė veēanti atė me tė meta dhe shkuam, kohė pas kohe lajmėrohesha nė shtėpi, por malli mė kaploi pėr fėmijėt e aq mė tepėr pėr tė verbrin. Pas njė periudhe tre mujore u ktheva nė shtėpi, dhe nė njė moment nuk e di pse mu ngushtua gjoksi. E luta Allahun xh.sh. qė tė mė mbrojė nga veset e shejtanit tė mallkuar. E pėrshėndeta gruan time dhe fėmijėt e mi, por nuk e pash tė verbrin. Mendova mos ka dalė diku apo mos ėshtė ende nė shkollė! Pastaj e pyeta gruan se ku ėshtė? Por ajo e mėrzitur, e pikėlluar dhe nga sytė e saj filluan tė rrjedhin lot! Pėrsėri e pyeta: "Ku ėshtė djali?" E ajo nuk mundi tė pėrmbahet nga tė qarit derisa ra pėr toke, dhe mė tha: "Tek Allahu xh.sh., nė xhennet inshallah". Atėherė e kuptova se ai ka vdekur.

E luta Allahun xh.sh. qė tė mė takojė me te nė xhennet.

Kėshtu vėllezėr tė dashur, fėmija i verbėr u bė shkak pėr udhėzimin e prindit tė vet.

Ah sa jemi tė nevojshėm pėr kėsi fėmijėsh nė ditėt e sodit, qė tė udhėzojnė prindit e tyre nė rrugėn e Allahut xh. sh., ndoshta edhe mė tė nevojshėm pėr prind qė do tė udhėzojnė fėmijėt e tyre nė rrugėn e drejtė. Allahu xh. sh. na udhėzoftė tė gjithėve.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-10-2009 nė 01:38


TREGIME ISLAME
Para shume vjetėve, gjate kohės sė tabi’inėve (gjenerata e muslimanėve pas sahabėve), Bagdadi ishte njė qytet i madh islam. Nė fakt, ishte kryeqendra e Umetit Islam dhe pėr shkak se jetonin njė numėr i madh dijetarėsh, ishte qendra e diturisė islame.
Njė ditė mbreti i Romės e dėrgon njė emisar nė Bagdad pėr t’i sfiduar muslimanėt me tre pyetje. Kur emisari arriti nė qytet, e informoi kalifatin se kishte tre pyetje, me tė cilat do i sfidonte muslimanėt.
Kalifi mblodhi tė gjithė dijetarėt e qytetit dhe e vendosi emisarin e Romės tė ngjitet nė njė podium tė lartė dhe tha:
“Kam ardhur me tre pyetje. Nėse mė pėrgjigjeni, atėherė do ju lė njė pasuri tė madhe qė e kam sjellė nga mbreti i Romės. Pyetjet janė:

-Ēfarė kishte para Allahut?
-Nė cilin drejtim ėshtė Allahu?
-Ēfarė bėn Allahu nė kėtė moment?”

Shumica e asamblesė ishte nė qetėsi.
(A mund tė iu pėrgjigjesh ti kėtyre pyetjeve?)
Nė mes tė kėtyre dijetarėve brilant dhe studentėve qėndronte njė njeri me djalin e tij tė vogėl. “Oh babi im i dashur! Unė do i pėrgjigjem dhe do ia mbyll gojėn” - tha djaloshi.
Kėshtu qė djaloshi i pėshpėriti kalifit qė tė marrė leje pėr t’iu pėrgjigjur nė pyetje, dhe u lejua.
Romaku iu adresua djaloshit musliman dhe e pėrsėriti pyetjen e parė:“Ēfarė kishte para Allahut?“

Djaloshi pyeti: “A di tė numėrosh?”
“Po” - tha njeriu.
“Atėherė, numėro prej dhjetė e mė poshtė!” - tha djali.
Ai filloi: “Dhjetė, nėntė, tetė...” - deri sa arriti nė “njė” dhe nuk numėroi mė.
“Por, ēfarė ndodhet para numrit ‘njė’?” - pyeti djaloshi.
“S’ka mė asgjė para njėshit, kjo ėshtė kaq!“ - tha njeriu.
“Pra, nėse nuk qėndron aritmetikisht asgjė para ‘njėshit’, atėherė si pritni qe tė kėtė diē para “Njė” i Gjithėdijshmi, i Pėrhershmi, i Pari, i Fundit, Shpikėsi, i Padukshmi?”
Tash njeriu nga Roma i befasuar nga pėrgjigja direkt nuk mund tė debatonte mė shumė. Prandaj pyeti:”Mė thuaj nė cilin drejtim ėshtė kthyer Allahu?”

“Me sjell njė qiri dhe ndeze pastaj“ - tha djaloshi. “Dhe mė thuaj nė cilin drejtim ėshtė drejtuar flaka.”
“Por, flaka ėshtė vetėm njė dritė shpėrndahet nė tė katėr anėt, Veri, Jug, Lindje dhe Perėndim. Nuk ėshtė drejtuar vetėm nė njė ane“ - tha njeriu me habi.
Djaloshi tha: “Nėse njė flakė fizikisht shpėrndahet nė tė katėr anėt ashtu qė nuk do tė mund tė mė tregosh se nė cilėn ane ėshtė e drejtuar, atėherė ēfarė pritni nga Nurus semavati vel erd - Allahu Ndriēuesi i Qiejve dhe Tokės? Dritė mbi Dritė, Allahu ėshtė i drejtuar nga tė gjitha anėt nė tė gjitha kohėt.”
Romaku ishte marrėzuar dhe i shtangur qė kėtu ishte njė vocėrrak, i cili i pėrgjigjej pyetjeve tė tij nė atė mėnyrė, sa qė nuk mund tė argumentonte kundėr provave te tij. Kėshtu qė, si i krisur dėshironte tė provonte pyetjen finale. Por, para se ta bėnte, djaloshi tha:
“Prit! Ju jeni ai qė bėni pyetje dhe unė jam ai qė iu pėrgjigjem tė gjitha pyetjeve tua. Do tė jetė e drejtė sikur ju tė zbritnit poshtė, nė vendin ku qėndroj unė, kėshtu qė unė tė jem aty ku jeni ju tash, kėshtu qė pėrgjigjet tė ndihen mirė ashtu si ishin ndier pyetjet e tua.”
Kjo iu duk e arsyeshme romakut, kėshtu qė ai zbriti nga lart dhe djaloshi u ngjit nė podium. Njeriu pėrsėriti pyetjen e tij finale:“Mė thuaj ēfarė bėn Allahu nė kėtė moment?”

Djaloshi me krenari u pėrgjigj:
“Nė kėtė moment, kur Allahu e pa nė kėtė podium tė lartė njė gėnjeshtar dhe pėrqeshės tė Islamit. Ai e bėri tė zbres nga lart poshtė. Dhe atė qė beson nė Njėshmėrinė e Allahut, Ai e ngriti lart dhe e vėrtetoi tė Vėrtetėn. Ai nė ēdo moment ėshtė i angazhuar nė ēėshtje tė reja (falė mėkate, largon brengosje, jep jetė, jep vdekje, krijon gjendje, zhduk tė tjera etj.). (Surja Rrahman, Ajeti 29).
Romaku nuk pat ēfarė te thotė pėrveē se tė largohet dhe tė kthehet nė vendin e tij, i mundur.Nė ndėrkohė, ky vocėrrak u rrit dhe u bė njėri ndėr dijetarėt mė tė famshėm nė Islam.
Allahu i Lartėmadhėruar e shpėrbleu me njė menēuri dhe dituri tė Dinit Islam. Emri i tij ishte Ebu Hanifja (rahmetullahu alejhi - Allahu e mėshiroftė!) i njohur sot si njė dijetar i madh nė Islam.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-10-2009 nė 01:39


TREGIME ISLAME
Tregon Ebu Ibrahimi dhe thotė:
"Isha njė ditė duke udhėtuar nėpėr shkretėtirė dhe papritmas humba rrugėn pėr ku isha nisur. U ndala tek njė tendė e vjetėr, shikova mbrenda saj dhe pashė aty njė njeri, ishte i ulur nė tokė.

Sapo iu afrova me qetėsi pashė se ky njeri ishte i paralizuar, i kishte tė dy duart e kėputura.

Ē'ėshtė mė e ēuditėshmja se ai ishte edhe i verbėr dhe ishte i vetmuar, nuk kishte askėnd qė tė kujdesej pėr tė.

Dėgjova prej tij disa fjalė, qė shpesh i pėrseriste: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madhe mbi shumė krijesa tė Tija.

Duke e pėrseritur kėtė disa herė, ma tėrhoqi vėmendjen dhe mė shtyri tė interesohem pėr te. Dy duart e kėputura dhe dy sytė e tij tė verbėr dhe nuk posedonte kurrfarė fuqie pėr kujdesjen e vetės. Shikova pėrreth tij dhe kerkoja se mos po shoh dikė prej tė afėrmėve tė tij qė kujdeset pėr te, mirėpo, pėr fat tė keq, nuk pashė askend. Vazhdova t'i afrohem deri sa ndjeu levizjet i mija dhe filloi tė pyeste:

- Kush ėshtė? Kush ėshtė?

- I thashė: Esselamu alejkum! Jam njė njeri qė kam humbur rrugėn dhe u ndala tek tenda jote. Po ti kush je? Pse jeton i vetmuar nė kėtė vend? – Fillova unė me pytje: Ku e ke familjėn apo tė afėrmit?

- M'u pėrgjigj: Unė jam njė plak i sėmuar, qė me kanė lėnė njerėzit dhe me kanė vdekur shumica prej tė afėrmėve.

- I thashė: Dėgjova nga ju disa fjalė, qė me ēuditėn: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madh mbi shumė krijesa tjera tė Tija, me trego se ēka tė ka nderuar All-llahu ty kurse unė tė shohe tė verbėr me dy duart e kėputura, i varfer dhe askend perreth teje qė interesohet pėr ty?!

- Mė tha: Tė tregoj, por me njė kusht! Kam njė nevojė tė ma kryesh.

- I thashė: Me gjithė dėshirė inshallah, vetėm me trego!

- Mė tha: Po e sheh se jam sprovuar me sprova dhe fatkeqėsi tė ndryshme, mirėpo, prap Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madh mbi shumė krijesa tė tjera. A nuk me ka dhėnė All-llahu mendjen, qė tė logjikoj me te?!

I thashė: Po, si jo!

- Ma ktheu: Sa e sa njerėzve u mungon kjo begati, janė budalla, tė ēmendur, qė nuk posedojnė mendje?!

- Shumė ka. - ja ktheva.

- Pastaj tha: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka zgjedhur mbi shumė krijesa tė tjera dhe me ka nderuar.

- Vazhdoi pėrseri: A nuk me ka dhėnė All-llahu tė dėgjuarit, me tė cilin dėgjoj ezanin pėr namaz, dėgjoj me te fjalėt dhe atė qė kam pėrreth?!

- I thashė: Po, si jo!

- Ma ktheu: Sa prej njerėzėve janė tė shurdhėt dhe nuk mund tė dėgjojnė?! Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar mbi shumė krijesa.

A nuk mė ka dhėnė All-llahu gjuhėn, me tė cilėn e pėrmendi Atė dhe mirrem vesh me njerėzit?! Sa e sa njerėz memece ka sot qė nuk flasin?!

I thashė: Po, vėrtetė shumė ka.

- Tha: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar dhe me ka zgjedhur mbi shumė krijesa tė Tija.

A nuk me ka udhėzuar All-llahu nė Islam dhe adhuroj vetėm All-llahun Njė, tė Vetmin, qė nuk meriton tė adhurohet askush pėrveē Tij?! Unė tek Ai llogaris shpėrblimin duke bėrė durim nė sprovat e Tija.

Sa ka prej njerzėve, qė janė adhurues tė idhujve dhe kryqėve dhe janė tė kėnaqur me mosbesimin e tyre?! Ata kanė humbur nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė mė ka nderuar mbi shumė krijesa tė Tija. Kėshtu vazhdoi plaku duke i numėruar begatitė e All-llahut, kurse mua me shtohej ēudia prej imanit tė tij tė fort dhe bindjes sė tij tė madhe, qė plaku edhe nė gjendjen e tij tė mjerueshme ishte i kėnaqur me ato begati qė ia kishte dhėnė All-llahu.

Thashė me vete: Sa prej tė sėmurėve janė, qė ndoshta nuk janė goditur as sa njė e katėrta e kėsaj qė ėshtė goditur ky plak, apo ndoshta janė sprovuar vetėm me humbje tė shikimit apo tė dėgjimit, apo kanė ndonjė sėmundje tė lehte e qė mund tė llogariten tė shendoshė nė krahasim mė atė qė e ka goditur kėtė plak. Saqė i dėgjon duke u ankuar dhe duke qajtur me zė tė lartė, duke renkuar nga semundja. E atyre vetėm iu shtohet dobėsia dhe iu pakėsohet bindja nė shpėrblimin e All-llahut.

U thellova nė mendime tė thella derisa m'i ndėrpreu mendimet fjala e plakut duke mė thėnė:

- A ta them kėrkesen time qė pata? A ma kryen atė?

- I thashė: Po, inshallah! Cila ėshtė kėrkesa yte?

E uli kokėn dhe lotėt i rrodhėn nga sytė e tij tė verbėr. Pastaj ngriti koken e tha:

- Nuk me ka mbetur askush prej familjes perveē njė djalit katėrmbedhjetėvjeēar. Ai ėshtė qė me ushqen, me veshėn, me shtrinė pėr tė fjetur dhe me ngrite pėr ēdo nėvojė. Mirėpo, ka dalė qė dje tė me kėrkojė ushqim dhe nuk ėshtė kthyer mė dhe nuk e di a ėshtė gjallė dhe kthehet apo ėshtė i vdekur dhe ėshtė harruar. Unė, sikurse po e sheh, jam plak i lodhur, i verbėr, ku ta kėrkoj unė i shkreti?!

E pyeta pėr pamjen e tij dhe cilėsitė e tija nė mėnyrė qė ta njoh nėse e takoj.

Dola qė ta kėrkoj djalin, po ku ta kėrkoj kurse rruga pėr mua ishte e panjohur dhe nuk dija nga ta kėrkoja, unė vetė kisha humbur rrugėn.

Vazhdova rrugėn duke ecur nėpėr shkretėtirė, kėrkoja andej kėtej ndonjė njeri tė pyes pėr djalin, por s'ka gjė. Rastėsisht e ktheva kokėn dhe pashė andej tėndes sė plakut njė kodėr tė vogėl, ku ishin mbledhur disa sorra, ishin mbledhur rreth diēkaje. Thashė me vete: Kėto nuk mblidhen pėrveē se rreth ndonjė ngrodhėsire ose ushqimi. U ngrita nė koder dhe u afrova tek kėto shpezė. Kur arrita afėr tyre filluan tė shpėrndahen dhe nė vendin ku ishin mbledhur sorrat ēka tė shoh?! Njė djale i ri i vdekur, trupi i tij i kėputur sikur ta kishte sulmuar ndonjė ujk dhe ka ngrenė njė pjesė tė tij dhe ka lėnė pjesėn tjetėr pėr shpezė.

Nuk me brengosi djali aq shumė sa me erdhi keq dhe u pikėllova pėr plakun. Zbrita nga kodra duke ecur ne drejtim tė tendės duke qenė nė mes pikėllimit dhe hutise. Duke menduar se a tė shkoj dhe ta lė plakun nė vetmi apo tė kthehem tek ai dhe ta lajmėroj pėr djalin. U drejtova kah tėnda dhe po dėgjoj plakun duke bėrė tesbihė dhe duke pėrmendur All-llahun. Isha i hutuar ēka t'i them, si t'ia filloj...? Me erdhi nė mendje ngjarja e tė dėrguarit tė All-llahut, Ejubit alejhi selam.

Hyra tek plaku dhe e gjeta ashtu si e kisha lėnė. I dhashė selam. I mjeri, ishte mėrzitur shumė pėr djalin. Sa mė ndjeu mė pyeti: ku ėshtė djali?

I thashė: Pėrgjigju ti njėhere! Cili prej ju tė dyve ėshtė me i dashur tek All-llahu, ti apo Ejubi, alejhi selam?

Tha: Ejubi, alejhi selam ėshtė me i dashur tek All-llahu.

I thashė: Cili ėshtė sprovuar mė shumė, ti apo Ejubi, alejhi selam?

Tha: Padyshim, Ejubi, alejhi selam.

Atėherė i tashė: Llogarite djalin tėnd tek All-llahu se tė ka vdekur...!

E gjeta atė tė vdekur tek kodra, iu kishin versulur ujqėrit mbi trupin e tij. Rėnkoi plaku i mjerė, pastaj rėnkoj pėrseri duke marrė frymė thellė dhe duke pėrseritur fjalėn: LA ILAHE IL-LALL-LLAH...

Mora ta qetėsojė duke ia kujtuar durimin, mirėpo atij iu shtuan vuajtjet dhe rėnkimet derisa dhe nisa t'ia pėrkujtoj shehadetin (LA ILAHE IL-LALL-LLAH) dhe vdiq nė duart e mia.

E mbulova me jorganin qė e kishte pėrfundi dhe dola tė kerkoje ndonjė njeri qė tė mė ndihmojė t'ia pregadis xhenazėn. Pas pak pashė tre vetė tė hipur mbi kafshet e tyre. Dukeshin tė ishin udhetarė.

I thirra dhe m'u pėrgjigjen. Kur u afruan u thashė:

- Kėtu ėshtė njė njėri musliman i vdekur dhe nuk ka askė qė interesohet dhe mirret me tė, a keni mundėsi qė tė mė ndihmoni pėr ta larė, ta mbėshtjellim nė qefin dhe ta varrosim? Ata pranuan.

Hyrėn nė tendė qė ta shohin plakun e vdekur dhe ta bartnin pėr ta varrosur. Sapo zbuluan fytyrėn e tij bertitėn: Ebu kulabe... Ebu kulabe...! Pastaj e mora veshė se Ebu kulabe kishte qenė njė prej dijetarėve tė njohur, qe e kishte humbė pleqėria dhe sėmundjet e shumta pozitėn e tij dhe e kishin lenė njerėzit pas dore. Iu kishin mbledhur shumė sprova dhe fatėkeqėsi deri sa ishte vetmuar prej njerzėve nė njė tendė tė vjetėr nė hapėsiren e shkretėtirės.

Ia pregatitėm xhenazėn dhe e varrosėm.

Udhėtova bashkė me kėta tre veta dhe mė ndihmuan qė ta gjejė rrugėn pėr nė qytet.

Nė kėtė natė e pashė ne ėndėrr Ebu Kulaben me pamjen me tė bukur, kishte tė veshur rroba tė bardha dhe ishte plotėsuar pamja e tij, pa tė meta trupore. E pashė duke ecur nė njė vend tė gjelbėruar.

E pyeta: O Ebu Kulabe, ēka tė ka bėrė ty tė jesh nė kėtė vend kaq tė bukur dhe i shėndoshė fizikisht?

U pėrgjigjė: Posa mė ka futur All-llahu nė xhenet dėgjova njė zė duke me thėnė fjalėn e All-llahut:

"(u thonė) selamun alejkum, me durimin tuaj gjetėt shpėtimin, sa pėrfundim i lavdishėm ėshtė ky vend." [Err-rrad, 24]

Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-10-2009 nė 01:40


TREGIME ISLAME
E kujton gjyshėn dhe vėrejtjet e saja qė namazin e tij ta kryen me kohė: >Djali im, nuk duhet lėnė namzin deri nė momentin e fundit!< Gjyshja e tij ishte shtatėdhjet vjeēare, por, sa herė qė e dėgjonte ezanin, menjėherė ngrihej dhe i pėrgjigjej thirrjes sė myezinit.

Ai, pėrkundrazi, kurrė nuk mundi ta mposhtė egon e tij, tė ngritet menjėherė e tė falet. Ēfarėdo pune tė bėnte, namazi ishte nė rend tė fundit dhe ēdo herė e kryente me shpejtėsi tė madhe qė tė arrijė me kohė. Duke menduar pėr kėtė, u ngrit dhe e kuptoi se i kishin mbetur vetėm pesėmbėdhjetė minuta deri nė ezanin e jacisė. Shpejtė morri abdest dhe filloi tė falė namazin e akshamit.

Derisa bėnte tesbih, sėrish e kujtoi gjyshėn e tij dhe filloi t'i vie turp nga lutjet e veta. Ajo u falte me aq pėrulėsi dhe qetėsi. Filloi me duanė e tij, pastaj e lėshoi kokėn nė sexhde dhe pėr njė kohė qėndroi nė atė pozitė. Kishte qenė tėrė ditėn nė shkollė dhe ishte shumė i lodhur.

Papritmas, e zgjoi njė zė i ēuditshėm, zhurmė dhe bėrtimė. Filluan ta kaplojnė djersėt e ftohta. Shikoi rreth vetes, nė secilėn anė qė shikonte - shihte shumė njerėz. Turmė e madhe. Disa qėndronin tė ngrirė, duke shikuar rreth vetit, disa vraponin herė djathtas e herė majtas, krejtėsisht tė humbur, pėrderisa disa prej tyre ishin gjunjėzuar me duar tė mbledhura, vetėm duke pritur. E kaploi njė frikė e madhe dhe panikė kur e kuptoi se ku gjendet. Kjo ishte Dita e Gjykimit!!!

Derisa ishte gjallė kishte ndėgjuar pėr dhėnjen e llogarisė nė Ditėn e Gjykimit, por kjo i dukej shumė largė! A thua kjo mund tė jetė fryt i imagjinatės sė tij, diēka ēka mendja e tij kishte trilluar?! Jo, pritja dhe frika ishin aq tė mėdha - ėshtė e pamundshme qė kjo tė jetė e pavėrtetė. Hulumtimet ende vazhdonin. I dėshpruar filloi tė vrapojė herė tek njeri e herė tek tjetri duke pyetur se a e kishin thirrur emrin e tij. Askush nuk kishte mundėsi t'i pėrgjigjet.

Papritmas, ndėgjoi njė zė duke thirrur emrin e tij, turma e njerėzve filloi tė ndahej duke i bėrė rrugė pėr tė kaluar. Dy veta e kapėn pėr dore dhe e tėrhiqnin pėrpara. Kaloi nė mes tė turmės duke mos shikuar fare. Melekėt e sollėn deri nė qendėr dhe aty e lanė. Derisa koka e tij ishte e pėrulur, e gjithė jeta e tij i kalonte para syve, si tė jetė ndonjė film.

E shikontė babain e tij duke vrapuar nga ligjerata nė ligjeratė, duke hargjaur shėndetin e tij nė rrugėn e islamit. E shikonte nėnėn e tij duke ftuar mysafir nė shtėpinė e tyre, duke shtruar sofrėn e mbushur me tė gjitha tė mirat. Filloi tė mbrohet: >Edhe unė gjithnjė isha nė atė rrugė. I kam ndihmuar tė tjerėt, e kam pėrhapur fjalėn e Zotit, namazin e kam kryer, kam agjėruar Ramazanin. Tė gjitha obligimet e All-llaht i kam kryer, ndėrsa ato qė i ka ndaluar, nuk i kam bėrė< Filloi tė ēajė dhe tė mendojė pėr atė sa e ka dashur All-llahun. E dinte se tė gjitha qė i bėri nė jetė nuk ishin aq sa e meriton All-llahu. E dinte se All-llahu ėshtė Mbrojtėsi i vetėm i tij.

Djersitej dhe dridhej sa asnjėherė nė jetėn e tij. Sytė e tij ishin tė ngulitur nė peshojėn e veprave, duke pritur vendimin. Mė nė fund, vendimi ėshtė marrė. Dy melekė, duke mbajtur fletėt nė duart e tyre, u kthyen nė drejtim tė turmės. Kėmbėt i kishte para kolapsit. I mbylli sytė posa filluan tė lexojnė emrat e atyre tė cilėt shkojnė pėr nė Xhehennem. Emri i tij ishte i pari. U gjunjėzua dhe filloi tė bėrtasė me zė tė lartė >Si mund tė jamė unė pėr nė Xhehennem? Tėrė jetėn time i kam shėrbyer tė tjerėt, e kam pėrhapur fjalėn e All-llahut nė mesin e njerėzve tė tjerė.<

I humbi shikimi, filloi tė dridhej nė tėrė trupin. Ata dy melekė e kapėn pėr duar. Pėrderisa kėmbėt i zvarriteshin, ata e tėrhiqnin nėpėr turmė nė drejtim tė humnerės sė Xhehennemit. Bėrtiste, dhe i dėshpruar mendonte se a ka ndokush prej njerėzve qė mund t'i ndihmojė. I thėrriste tė gjitha veprat e mira tė cilat i kishte bėrė: ndihmėn tė cilėn ia kishte bėrė babait tė tij, agjėrimin e tij, namazet e tij, Kur'anin tė cilin e kishte lexuar, pyeste se amund t'i ndihmojė ndonjėra vepėr tė cilėn e kishte kryer!? Por, melekėt edhe mė tej e tėrhiqnin nė drejtim tė Xhehennemit.

Iu afruan zjarrit. Shikimi i tij i fundit pas vete. A nuk kishte thėnė Resulullahi s.a.v.s., i pastėr ėshtė ai person i cili pastrohet nė lumė pesė herė nė ditė, ashtu edhe namazi i kryer pesė herė nė ditė pastron nga gjynahet?! Filloi tė bėrtasė: >Namazi im? Namazi im? <

Melekėt nuk u ndalėn dhe arritėn buzė grėminės sė Xhehennemit. Filloi ta ndien nxehtėsinė e zjarrit nė fytyrėn e tij. Shpresat e fundit ishin humbur, ėshtė dėnuar nė zjarr tė pėrhershėm.Njėri nga melekėt e shtyri nė zjarr dhe ai filloi tė bie, duke shikuar fundin i cili afrohej sa mė shumė . Papritmas, njė dorė e fortė e kapi dhe e tėrhoqi prapa. E fshiu pluhurin nga fytyra dhe para veti pa njė plak me mjekėrr tė gjatė dhe tė bardhė. E pyeti: > Kush je ti?< Plaku u pėrgjigj: >Unė jam namazi yt<

>Po ku ishe deri tani? Mė shpėtove nė momentin e fundit! edhe pak dhe do tė pėrfondoja nė fund tė Xhehennemit!<

Plaku buzėqeshi dhe tha: > Po, edhe ti mua mė ke kryer gjithmonė nė momentin e fundit, a ke harruar?!<

Nė atė moment i hapi sytė dhe e ngriti kokėn nga sexhdeja. Ishte tėrėsisht i djersitur. Ndėgjonte zėrat tė cilat vinin nga jashtė dhe ndėgjoi ezanin e jacisė. Menjėhėrė u ngrit dhe shkoi tė marrė abdest.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-10-2009 nė 19:51


"Mbrėmja famėkeqe e Maturės dhe maturantėt Mos e hidhėroni Allahun, kujdes, kujdes, kujdes!
Falėnderimi absolut i takon Allahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė. Kėrkojmė mbrojtje nga Allahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon Allahu s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se nuk meriton askush tjetėr tė adhurohet pėrveē Allahut, i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.<

br />

Mbrėmja e maturės haram


Nė kėto ditė pranvere kur toka ka zbuluar bukuritė e saj, pemėt kanė filluar frytet e tyre, ēdo gjė ka lulėzuar dhe toka ėshtė gjelbėruar, tani ēdo gjė ėshtė zbukuruar, por zemrat tona tė ndryshkura ende janė duke vazhduar nė injorancėn e thellė. Tani janė ditėt ndėr mė tė kobshme tė vitit. Nė fakt, nuk ka ditė tė kėqija por njerėzit e neveritshėm i bėjnė edhe ditėt e neveritura, njerėzit e mallkuar i bėjnė edhe ditėt e mallkuara, njerėzit e prishur i prishin edhe ditėt e mira.

Tani, gjatė kėtyre ditėve motrat apo vajzat tona, vėllezėrit apo djemtė tanė kanė pėrfunduar shkollėn e mesme dhe duan qė pėrfundimisht t’i festojnė nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme gjithė ato vite tė kaluara, nė njė natė qė nuk ka asgjė tjetėr pos se hidhėrim tė Allahut dhe duke pasur frikė se mos po ndodh ndonjė dėnim eventual nga Allahu i Lartėsuar dhe duke pasur parasysh se atė ēka e dimė pėr vete duhet t’ua mėsojmė dhe t’ua tregojmė tė tjerėve, nuk munda tė rri rehat pa i shkruar shumė fjalė tė cilat gjenden nė zemrėn time, me tė cilat dua qė t’ju drejtohem tė gjithėve e nė veēanti atyre qė kėto ditė janė pjesė e festimeve dhe pjesė e mbrėmjeve tė ndryshme e ndėr to pjesė e mbrėmjes sė maturės.

Nuk ka asgjė nė kėtė botė e qė nuk ėshtė cekur nė Kur'an dhe ai Kur'ani ėshtė fjala mė e mirė, mė e besueshme dhe plotėsisht e vėrtetė, pasi qė ėshtė nga Allahu i Lartėsuar, nga Krijuesi i ēdo gjėje. Nuk ka asgjė nė kėtė botė e qė nuk ėshtė lejuar apo ndaluar nga Allahu i Madhėruar nė Kur’an direkt apo indirekt dhe dėshiroj qė atė qė e di pėr vete t’ua them sot juve qė nė Ditėn e Gjykimit sado pak tė kam me ēka tė dal para Allahut.
Mbrėmja e maturės ėshtė haram pa pikė diskutimi, mirėpo pėr ta vėrtetuar plotėsisht kam vendosur tė shkruaj gjatė dhe sa me qartė qė tė mundem. Gjithė ato vite shkollė sigurisht kanė qenė tė gjata por ja ikėn shpejt dhe pėrfunduan. Edhe unė do tė shkruaj gjatė por pėr ata qė dėshirojnė tė lexojnė dhe ta dinė rėndėsinė dhe vlerėn e kėsaj teme ėshtė gjatė por kalon shpejt, sikur vitet shkollore.

Kėtė temė e emėrova me titullin “Mbrėmja famėkeqe e maturės dhe maturantėt” me qėllim qė tė njihemi qartė se pėr ku do tė nisemi dhe pėr ēfarė bėhet fjalė, pasi qė nė esencė mbrėmja e maturės ėshtė njėra ndėr netėt mė famėkėqija tė vitit andaj edhe e kam emėruar ashtu. Nuk do ta zgjas mė tepėr nė kėtė pjesė vetėm dua t’ju kujtoj se pėr ta vėrtetuar se mbrėmja e maturės ėshtė haram me plot kuptimin e fjalės, kam vendosur tė shkruaj pėr pikat mė tė ndjeshme tė cilat janė prezente nė ato ditė, konkretisht nė mbrėmjen e maturės, duke i komentuar dhe duke vendosur ajete dhe hadithe tė cilat lidhen mė kėtė temė. E ato janė:

1. Shpenzimet

2. Pėrzierja mes dy gjinive

3. Lakuriqėsia

4. Muzika

5. Alkooli

6. Amoraliteti etj.


Shpenzimet

Prej dukurive negative dhe ndėr tė kėqijat kryesore tė mbrėmjes sė maturės ėshtė shpenzimi i pasurisė nė diēka tė humbur, shpenzimi i pasurisė nė haram, shpenzimi i pasurisė aty ku nuk ėshtė i kėnaqur Allahu. Duhet pasur frikė-respekt ndaj Allahut i Cili na furnizon e jo me furnizimin e Tij t’i shkelim ligjet e Tij. Mjerė pėr ne po mizorė qė jemi. Muhamedi (sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem) ka thėnė: "Nuk lėvizin kėmbėt e birit tė Ademit Ditėn e Kiametit derisa nuk pyetet pėr pesė gjėra: pėr jetėn, ku dhe si ka jetuar; pėr rininė ku e ka kaluar; pėr pasurinė ku e ka fituar dhe ku e ka harxhuar dhe ēka ka vepruar me diturinė e tij". [Tirmidhiu] Kėto tė pestat lidhen direkt apo indirekt me temėn qė po e shtjellojmė. Allahu i Lartėsuar nė Ditėn e Gjykimit do tė na pyes shumėēka. Kur tė pyeteni nga Allahu i Lartėsuar pėr pasurinė nga e keni fituar dhe ku e keni shpenzuar, si do tė pėrgjigjeni vallė?

Allahu nuk i bėn padrejtėsi askujt, njerėzit janė ata tė cilėt i bėjnė padrejtėsi vetes sė tyre. Shpenzimet e mbrėmjes sė maturės janė mė sė paku 50 euro deri nė shpenzimet marramendėse 300 e 500 euro. Pėr ēfarė? Pėr ta hidhėruar Allahun dhe pėr ta mbushur konton tuaj me gjynahe dhe pėr ta kėnaqur komandantin suprem tuajin, shejtanin e mallkuar? Po t’i shpenzonit ju, o maturantė, vetėm nga 1 euro pėr nėnat, pėr baballarėt apo pėr ndonjė tė afėrm tuajin, ose po ta ndihmonit njė jetim apo njė tė varfėr qoftė edhe me 1 euro, kjo do tė ishte punė shumė e mirė dhe e madhe pėr ju nė ditėn e Gjykimit. Sikur t’i blinit diē nėnave tuaja e t’i gėzonit ato, do ta gėzonit edhe Allahun e Lartėsuar dhe pastaj do tė pasonin lutjet dhe urimet e nėnave pėr atė ēka do t’i ofronit, por jo, jam shumė i sigurt qė shumica e nėnave i mallkojnė bijtė dhe bijat e tyre kur ta marrin rrugėn pėr nė mbrėmjen e maturės, dhe bashkė me mallkimin e nėnės shkon edhe mallkimi i engjėjve dhe mallkimi i Allahut. Allahu nė Kur'an thotė:
"Ata qė nuk besuan, shpenzojnė pasurinė e tyre pėr tė penguar nga rruga e Allahut. Ata do tė shpenzojnė atė dhe ajo do tė bėhet dėshpėrim i tyre, e madje ata do tė mposhten. E ata qė mohuan, do tė pėrmblidhen vetėm nė Xhehenem". (Enfal, 36).

Allahu na ruajttė prej njerėzve tė tillė! Sigurisht dhe pa pikė diskutimi shpenzimet e mbrėmjes sė maturės do tė jenė dėshpėrim pėr ju qė nga momenti i vdekjes, nė periudhėn e varrit, nė ditėn e Gjykimit dhe nė Xhehenem, banorė tė tė cilit janė ata qė i shkelin ligjet e Allahut dhe nuk pendohen. O maturantė, mos shpenzoni pasurinė nė rrugėn e shejtanit, mos e hidhėroni Allahun dhe keni shumė kujdes qė mos ta meritoni dėnimin e Tij, pasi qė Ai-i Madhėruari nuk i kapėrcen kufijtė e Tij. Allahu ju udhėzoftė!

Pėrzierja e dy gjinive

S’ka dyshim se prej harameve tė maturės ėshtė pėrzierja e dy gjinive, qėndrimi sė bashku nė njė vend, vallėzimi, kėndimi etj. Allahu i Lartėsuar nuk e lejon qėndrimin nė njė vend meshkuj dhe femra pasi qė e ka ndaluar njė gjė tė tillė. Allahu nė Kur'an na tregon qartazi qė nuk duhet tė vetmohemi mė gjininė e kundėrt:

"Dhe mos iu afroni amoralitetit (zinasė), sepse vėrtet ajo ėshtė vepėr e shėmtuar dhe ėshtė njė rrugė e keqe. (Isra, 32). Allahu i Lartėsuar e ka ndaluar afrimin tek ēdo rrugė qė na shpie nė zina e rruga kryesore pėr te zinaja ėshtė pėrzierja e gjinive dhe tė vetmuarit me ta ose me to.

Transmetohet nga Usame ibn Zejd se Pejgamberi (sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem) ka thėnė:
“Nuk kam lėnė pas meje fitne (sprovė) mė tė madhe se sa fitneja (sprova) e grave”. Kėshtu qė besoj se ėshtė e qartė pėr tė gjithė se bashkimi dhe pėrzierja e meshkujve dhe femrave ēon nė lajthitje, nė humbje, nė devijimin e rrugės sė Xhenetit; pėrzierja e meshkujve dhe femrave ēon nė hidhėrimin e Allahut, Allahu ėshtė i Mėshirshėm dhe duron shumė, megjithatė Ai nuk i shkel kufijtė e Tij dhe duhet ditur qė Allahu ėshtė mė i Mėshirshėm pėr ne sesa nėna pėr fėmijėn e saj tė porsalindur, mirėpo edhe pėr Allahun ka kufij dhe pas hidhėrimit tė Allahut pason dėnimi i Tij. Allahu na faltė dhe na ruajttė nga dėnimet tė cilat vijnė si shkak i mėkateve tė mėkatarėve!

Pra, ti vėlla i dashur dhe motėr e nderuar, dije qė mbrėmja e maturės ėshtė haram vetėm nė bashkimin e gjinive e lėre mė t’i shikojmė haramet e radhės tė cilat janė prezente atė natė apo atė mbrėmje mature.
Nė vazhdim do tė shohim se cilat janė dukuritė tjera negative tė mbrėmjes sė maturės, pasi pozitive s’ka asnjė fatkeqėsisht, mirėpo mos harroni qė mbrėmja e maturės ėshtė haram dhe e ndaluar pėr ju rreptėsisht vetėm pse bashkohen meshkuj dhe femra nė njė vend pa shikuar anėt negative tjera. Keni frikė Allahun dhe kujtoni dėnimin e Tij!


Lakuriqėsia

Ndėr dėmet dhe tė kėqijat mė tė mėdha tė mbrėmjes sė maturės ėshtė zhveshja ekstreme, lakuriqėsia e cila shpie direkt nė amoralitet, e Allahu nuk i do mizorėt dhe ata qė i pėrbuzin fjalėt e Tij. Allahu i Lartėsuar nė Kur'an thotė:
"O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le t’i vėnė mbulesat e veta mbi trupin e tyre, pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. Allahu falė gabimet e kaluara, Ai ėshtė Mėshirues." [Ahzab, 59].

O motra tė nderuara, qė dėshironi tė jeni pjesė e hidhėrimit tė Allahut nė ato ditė apo net tė kobshme, kujtoni fjalėt e Allahut dhe mos shkoni nė hidhėrimin e Tij pasi qė Ai ju urdhėron qė tė mbuloheni nė mėnyrė qė tė jeni tė devotshme dhe stolitė tuaja t’ia zbuloni vetėm burrit tuaj nėse doni kėnaqėsinė dhe shpėrblimin e Allahut. Allahu i Madhėruar thotė:
”Ata tė cilėt dėshirojnė qė tek besimtarėt tė pėrhapet imoraliteti, ata i pret dėnim i dhembshėm nė kėtė dhe nė botėn tjetėr.” [En-Nur, 19].
Pra, sot nė kėto ditė tė pėrfundimit tė shkollės sė mesme, njerėz me njė mendje tė tillė ka shumė, ndėr ta janė prindėrit, drejtorėt, profesorėt dhe bashkė me ta edhe nxėnėsit tė cilėt urdhėrojnė, shkojnė dhe i afrohen me plot dėshirė dhe vullnet rrugės sė amoralitetit.

Allahu i Lartėsuar ka thėnė:
“Dhe rrini nė shtėpitė tuaja e mos shfaqni bukurinė tuaj si shfaqej nė injorancėn e hershme, faleni namazin, jepeni zekatin dhe respektojeni Allahun dhe tė dėrguarin e Tij...“ [El-Ahzab, 33].
E ju oj motra, a mendoni ndonjėherė pėr Allahun, pėr mirėsitė qė ua ka dhėnė, pėr begatitė qė ju furnizon apo vetėm keni vendosur ta hidhėroni Allahun - Krijuesin tonė dhe tė ēdo gjėje? Vetėm mos harroni se pas ēdo vėshtirėsie vjen lehtėsimi dhe pas ēdo hidhėrimi vjen dėnimi.

Transmetohet nga Ebu Hurejra (radijall-llahu anhu) se pejgamberi (sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem) ka thėnė: "Zinaja e syve ėshtė shikimi, zinaja e veshėve ėshtė dėgjimi, zinaja e gjuhės ėshtė tė folurit, zinaja e dorės ėshtė prekja dhe zinaja e kėmbės janė hapat." [Buhariu dhe Muslimi].

O vėlla i dashur dhe motėr e respektuar, kini frikė Allahun kudo qė tė jeni! Largojeni veten nga shikimi haram, dėgjimi haram, tė folurit haram, tė prekurit haram dhe tė ecurit nė haram!
Dije, o vėlla dhe motėr, se shikimi i Allahut nė ty ėshtė mė i shpejtė sesa shikimi yt nė haram. Nė mbrėmjen e maturės ēdo gjė qė bėhet ėshtė haram.

A dėshironi qė mbrėmja e maturės tė bėhet shkak qė tė mos mund ta shikoni Allahun nė Xhenet? A dėshironi ta shihni Allahun me sytė tuaj? A dėshironi ta dėgjoni zėrin e Allahut me veshėt tuaj? Sigurisht qė po, e kjo do tė ndodhė nė Xhenet, por dijeni se me sytė tuaj qė shikoni haram nuk mund ta shihni madhėrinė e Allahut, dhe veshėt tuaj tė cilėt dėgjojnė haram nuk mund ta dėgjojnė zėrin e Allahut, goja juaj qė flet haram nuk mund t’i shijojė begatitė e Xhenetit, duart tuaja tė cilat prekin haram, nuk mund t’i prekin bukuritė e Xhenetit dhe kėmbėt tuaja me tė cilat ecni nė haram, nuk mund tė ecin drejt portave tė Xhenetit.

Pėr ato femra qė e zbulojnė trupin e tyre dhe pėr ata meshkuj tė cilėt shikojnė trupin e femrave tė huaja nuk ka vend nė Xhenet. Vendtubim dhe vendtakim i tyre do tė jetė zjarri i Xhehenemit i ndezur fort, lėndė djegėse e tė cilit janė gurėt dhe njerėzit. Allahu na ruajttė dhe na bėftė haram Xhehenemin!

Pra, mos harroni vėllezėr dhe motra se mbrėmja e maturės bėhet edhe mė haram pasi qė pas pėrzierjes se dy gjinive ėshtė prezente edhe lakuriqėsia ekstreme e femrave me ē’rast ėshtė haram i madh tė qėndrohet dhe tė shkohet nė njė vend tė tillė. Dėshironi kėnaqėsinė e Allahut, thoni jo mbrėmjes sė maturės!

Muzika

Ndėr haramet e mbrėmjes sė maturės ėshtė edhe muzika, pjesė pėrbėrėse e asaj mbrėmje famėkeqe. Dėgjimi i muzikės ėshtė haram nė masė tė vogėl dhe nė masė tė madhe, e pa dyshim se dėgjimi i muzikės nė mbrėmjen e maturės ėshtė i tepėrt dhe nuk ka dyshim se ajo qė ėshtė e ndaluar nė shumicė ėshtė e ndaluar edhe nė pakicė, kėshtu qė muzika ėshtė haram dhe mbrėmja e maturės bėhet edhe mė haram kur nė kuadėr tė saj ėshtė edhe muzika.

I Dėrguari i Allahut (sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem) ka thėnė: “ Nga Umeti im, me siguri do tė ketė prej atyre qė do ta bėjnė tė lejuar zinanė, mėndafshin, alkoolin dhe veglat muzikore". Kėshtu qė dijeni se muzika ėshtė haram, ėshtė tingull i shejtanit, instrumentet muzikore janė vegla tė shejtanit. Rreth kėsaj shumė tė qarta janė edhe ajetet kur'anore, nė tė cilat Allahu thotė: "Po ka nga njerėzit qė blejnė tregime boshe e me qėllim qė t'i largojnė njerėzit prej rrugės se Allahut pa pasur kurrfarė fakti dhe pėr t'i marrė ato (ajetet e) Allahut si tallje. Pėr ta me siguri ėshtė pėrgatitur dėnim i turpshėm." (Lukman, 6).
Dhe nė njė ajet tjetėr, Allahu i Lartėsuar po ashtu thotė: “Dhe me alarmin e zėrit tėnd, mashtroje atė qė mundesh prej tyre, me kalorėsit e kėmbėsorėt e tu thirri ata, pėrzieju mė ta nė pasuri dhe nė fėmijė dhe premtoju atyre, po shejtani nuk u premton tjetėr, pėrveē mashtrim. Nė tė vėrtetė, ti nuk ke kurrfarė fuqie ndaj robėrve tė Mi. Mbrojtja e Zotit tėnd ėshtė e mjaftueshme (pėr ata). [Isra, 64 dhe 65].

Njė gjė dijeni vėllezėr dhe motra, se muzika ėshtė kėnaqėsi momentale pėr trurin, ndėrsa ėshtė shkatėrruese e pėrjetshme pėr zemrėn. Nė atė zemėr qė ka zėnė vendin muzika aty nuk ka vend pėr Kur'an dhe zemra pa Kur'an ėshtė e vdekur. Allahu na ruajttė prej zemrave tė tilla!
Pasi qė edhe muzika ėshtė pjesė e mbrėmjes se maturės atėherė harami shtohet edhe mė shumė nė atė natė, kėshtu qė ju vėllezėr dhe motra mendoni dhe vendosni vetė se ēfarė do tė bėni nėse ende nuk keni vendosur, por edhe nėse keni vendosur ndaluni meditoni dhe shqyrtojeni mirė rastin dhe vendosni pėr tė ardhmen tuaj tė ndritur nė Xhenet ose pėr tė ardhmen tuaj tė zymtė nė Xhehenem, Allahu na ruajttė prej zjarrit tė Tij! Mendoni...!

Alkooli

Nėna, nėna, nėna e tė gjitha tė kėqijave ėshtė alkooli. Allahu nė ditėn e Gjykimit nuk do ta shikoj atė njeri qė konsumon alkool.

Mjerė pėr ata tė cilėt marrin pjesė nė njė vendtubim nė tė cilin harxhohet pasuria pa kufij, nė tė cilin janė tė dy gjinitė e pėrziera, nė tė cilin femrat janė tė zhveshura gjysmėlakuriq apo nėse mund tė shprehem kėshtu nuk ka ku shkon mė lakuriq, mjerė pėr ata tė cilėt marrin pjesė nė vendtubime ku kėndohet dhe transmetohet muzikė ēfarė do qoftė ajo, mjerė pėr ata qė marrin pjesė nė atė vend ku pihet alkooli dhe mjerė pėr ata meqė pas alkoolit bėhet amoralitet dhe ēdo vepėr tjetėr e shėmtuar.

All-llahu (subhanehu ve teala) e ka ndaluar alkoolin dhe ka thėnė: "O ju qė besuat, s'ka dyshim se vera, bixhozi, idhujt dhe hedhja e shigjetės (pėr fall) janė vepra tė ndyta nga shejtani. Pra, largohuni prej tyre qė tė jeni tė shpėtuar". (Maide, 90).

Pra, vėllezėr dhe motra, e kuptuat se ēfarė ka thėnė Allahu nė Kur'an. Nėse doni tė jeni tė shpėtuar largojuni vendit ku pihet alkooli dhe ku bėhen vepra tė ndyta.
Ibni Umeri, radijall-llahu anhu, transmetohet se ka thėnė: “I Dėrguari i Allahut, sal-lall-llahu alejhi ve selam, ka thėnė: “Gjithēka qė deh ėshtė alkool, ndėrsa ēdo lloj alkooli ėshtė haram!” Po ashtu nė njė transmetim tjetėr vėrtetohet edhe mė shumė hadithi paraprak, nga Kajs b. Sa’d b. Ubade, radijall-llahu anhu, transmetohet se ka thėnė: “E kam dėgjuar tė dėrguarin e Allahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lam, se ka thėnė: “Gjithēka qė deh ėshtė alkool (hamėr), ndėrsa ēdo lloj alkooli ėshtė haram dhe largohuni nga vera prej misri!” (Verėn prej misri e bėnin abisinasit dhe quhej “el-gubejra.)

Prej shenjave tė vogla tė Kiametit ėshtė edhe kjo ku ka thėnė Muhamedi alejhis selam: “Njerėzit e umetit tim do tė pinė verė ndėrsa do ta quajnė me emra tė ndryshėm”. Kėshtu, nė ditėt e sotme jemi tė njohur me dhjetėra e qindra lloje tė pijeve alkoolike e qė tė gjitha janė haram pasi ajo qė ėshtė e ndaluar nė shumicė ėshtė e ndaluar edhe nė pakicė. E kur mbrėmjes sė maturės i bashkėngjitet edhe alkooli aty nuk mbetet gjė tjetėr pa u bėrė. Ka tė atillė qė thonė se nuk pihet alkool dhe nuk lejojnė alkool nė kėto mbrėmje. Unė e di shumė mirė dhe kam dėshmitarė tė shumtė pėr kėtė qė nxėnėsit sė bashku me profesorėt e tyre pinė pije alkoolike pa kontroll e ēka mbetet pas alkoolit pėr t’u bėrė? Sigurisht qė nuk ka vepėr tė ndyrė qė nuk bėhet mė pas.
Mendohuni mirė se pėr ku do tė niseni o "Maturantė"! Mos harroni qė rruga juaj mund tė jetė e pa kthim, ndėrsa takimi me Allahun veē ėshtė afruar. A keni guxim tė takoheni me Allahun e Lartėsuar tė mbushur me gjynahe dhe qė asnjėherė balli juaj s’e ka puthur tokėn dhe zemrat tuaja kurrė nuk i janė nėnshtruar Allahut tė Lartėsuar? Sigurisht qė kurrė nuk ėshtė vonė pėr t’u kthyer nė rrugėn e drejtė, por ndaluni tani dhe kthehuni qė tani! Allahu ju udhėzoftė, o ju qė e keni poshtėruar personalitetin tuaj njerėzor! Keni frikė Allahun dhe nė vendimet tuaja mos tė merr pjesė shejtani i mallkuar!

Amoraliteti

Sigurisht qė pas tė gjitha atyre qė i cekėm mė lart nuk na mbetet asgjė tjetėr pos qė tė flasim edhe pak rreth amoralitetit (zinasė). Pėr ta pėrmbushur kulmarin e mėkateve nė mbrėmjen e maturės, pasi qė ėshtė harxhuar gjithė ajo pasuri pėr njė natė tė tillė, pasi qė shansi i “mirė” nuk pėrsėritet, pasi qė tė dy gjinitė janė sė bashku dhe femrat me veshje provokuese-ekstreme tė pėrziera me meshkuj tė dehur po edhe tė atillė kinse tė dehur pasojnė pjesė tė amoralitetit ēfarėdo lloj qofshin..., pėr ato vajza dhe ata djem qė e mohojnė kėtė ēka e kam shkruar e pėrsėris prapė hadithin edhe njė herė edhe nė kėtė pjesė:

- Transmetohet nga Ebu Hurejra (Radijallahu Anhu) se Pejgamberi (sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem) ka thėnė: "Zinaja e syve ėshtė shikimi, zinaja e veshėve ėshtė dėgjimi, zinaja e gjuhės ėshtė tė folurit, zinaja e dorės ėshtė prekja dhe zinaja e kėmbės janė hapat." Kėto 5 pika janė tė pėrfshira nė mbrėmjen e maturės dhe atyre nuk mund t’ju ikėsh vetėm nėse e braktisni dhe nuk shkoni fare nė mbrėmje, pėrndryshe ju do tė jeni pjesė e kėtyre pikave. Nuk ėshtė mė rėndėsi se sa nga kėto pika janė praktikė tek ju, mjafton nė hidhėrimin e Allahut vetėm njė prej tyre. Dua prapė qė t’i ceku fjalėt e All-llahut nė Kur'an, ku Ai thotė:
"Dhe mos iu afroni amoralitetit (zinasė), sepse vėrtet ajo ėshtė vepėr e shėmtuar dhe ėshtė njė rrugė e keqe. (Isra, 32).

Dhe, kurrsesi mos iu afroni as rrugėve tė amoralitetit e lėre mė tė afroheni nė amoralitet! Afrimi nė amoralitet ėshtė mu nė atė ēast kur vendosni qė tė merrni pjesė nė mbrėmjen e maturės, ndėrsa pjesėmarrja e juaj aty ėshtė ēdo sekondė amoralitet me sy, me veshė, me gjuhė, me duar dhe me kėmbė. Allahu na ruajttė prej shpirtrave tė tillė!

Pra, mėkatet mė tė mėdha bėhen nė atė natė dhe nuk ka pikė diskutimi se ajo natė ėshtė haram. Dijeni vėllezėr dhe motra, se prej nisjes tuaj nė atė vend tė poshtėr, nuk jeni nėn mbrojtjen e Allahut, nuk jeni nėn rahmetin e Allahut, por jeni nė hidhėrimin e Allahut tej mase, saqė duhet tė keni frikė nga ndonjė dėnim ēfarėdo qoftė ai. Nėse nė njė vend bėhen tė gjitha mėkatet e mundshme dhe nė atė vend nuk zbret ndonjė dėnim, dijeni qė Allahu pret a ka ndonjė njeri qė kėrkon faljen e Tij, a ka ndonjė njeri qė dėshiron tė pendohet sinqerisht dhe t’i kthehet Allahut njė herė e pėrgjithmonė, por edhe nėse nuk dėnoheni nė kėtė dynja, dėnimi i botės sė ardhshme ėshtė i pashmangshėm dhe Xhehenemi do tė jetė vend i atyre qė nuk e njohėn Allahun dhe qė shkuan pas shejtanit tė mallkuar, pėrpos atyre qė do All-llahu. Ai ėshtė i Urtė dhe nuk i bėn zullum askujt, ju jeni zullumqarė tė sė ardhmes tuaj. Nėse shkoni nė atė vend tė mallkuar pa dyshim se do tė krenoheni me pjesėmarrjen tuaj dhe do tė tregoni pėr ēastet tuaja tė kaluara atje, e Allahu nuk i do ata tė cilėt krenohen me mėkatet e tyre.
Ju lus nga zemra, mendohuni mirė para se ta merrni kėtė rrugė! Allahu ju udhėzoftė dhe insh-Allah nuk do tė jeni pjesė e kėnaqėsive tė shejtanit dhe pjesė e hidhėrimit tė Allahut!

O maturantė tė mjerė!

A shihni ju, o maturantė! Apo nė sytė tuaj gjenden perdet e shejtanit...?
O maturantė, ju a dėgjoni apo nė veshėt tuaj ka urinuar shejtani i mallkuar? Pėr ēfarė po zbukuroheni, o maturantė? Pėr ēfarė po festoni, o tė mjerė maturantė?... 12,13 vite shkollė, 12, 13 vite mėsim. Mėsimi ėshtė ibadet, mirėpo ibadetin tuaj po e kurorėzoni nė mėnyrė tė gabuar, nė mėnyrė tė ndaluar me tė cilėn do ta hidhėroni Allahun tepėr. Pas gjithė kėtyre viteve shkollė ju sot dėshironi qė tė festoni diēka qė ėshtė e ndaluar, gjithė ato vite me sjellje tė mira, gjithė ato vite me nota tė mira e sot kulmarin e viteve tė kaluara do ta pėrfundoni nė mėnyrė tė gabuar. Mendohuni mirė para se ta hidhėroni Allahun dhe dijeni qė pas hidhėrimit tė Allahut zbret dėnimi i Tij.

Kam dėgjuar njerėz tė cilėt thonė se, do tė shkoj nė mbrėmje pėr shkak tė shoqėrisė, pėr mos me u nda nga shoqėria, pėr mos me i shkėput lidhjet me shoqėri! E nė fund tė fundit kur t’ju vij vdekja shoqėria juaj ose vijnė ose nuk vijnė fare nė varrimin tuaj. Edhe nėse vijnė, do t’ju mbartin mbi supet e tyre deri tek varri dhe do tė ikin me nxitim pa ju pėrshėndetur fare, e ti o maturant i mjerė, i cili je nisur me ato mendime duke mos iu ndarė shoqėrisė, kujto ato ditė nė tė cilat shoqėria jote do tė braktisin ty dhe do tė ikin nga ti! Ti o maturant, i cili pėr dėshirė tė familjes e ke bėrė nijet qė tė nisesh pėr nė atė vend tė mallkuar, kujto ato ditė te varri yt kur edhe familja do tė tė braktisin, e ti do tė mbetesh vetėm me veprat tua, me ty do tė mbetet vetėm mbrėmja famėkeqe e maturės dhe ēdo gjė ēka ke punuar mirė apo keq. Ti o maturant, sot po nisesh pėr tė festuar pėrfundimin e disa viteve shkollimi, po nisesh me i shfry epshet dhe t’i plotėsosh dėshirat tua dhe tė shoqėrisė tėnde. A ke menduar se nė tė njėjtėn kohė po e hidhėron Allahun tej mase? A ke menduar ndonjėherė qė ta kėnaqesh Allahun apo vetėm qė ta hidhėrosh? Mendohu mirė para se tė nisesh atje nė atė vend tė mallkuar.

Kujtoni vdekjen, ajo ju vjen nė befasi, ajo vjen kur nuk e pritni! Kujtojeni qė vdekja mund t’ju zė nė atė vend tė mallkuar e si do tė dilni para Allahut, me ēfarė fytyre do tė dilni para Allahut, o maturantė tė mjerė?
O ju vajza, qė sot jeni bėrė maturante dhe keni vendosur tė shkoni nė mbrėmjen famėkeqe tė maturės! A jeni ju ato vajza qė deri dje patėt turp tė zhvisheni nė shtėpitė tuaja? A jeni ju ato tė cilat deri dje patėt turp qė t’ju shohin baballarėt tuaj me rroba tė gjumit apo me rroba tė shkurta, e ēfarė po ndodh me ju sot? A jeni ju ato qė keni qenė dje apo keni ndryshuar rrėnjėsisht? Sot po dilni me rroba edhe mė tė shkurta se rrobat e gjumit, si sot nuk jeni veshur kurrė! Sot po dilni me rroba mė tė tejdukshme qė ekzistojnė, por mė e keqja sot po dilni para qindra mijėra njerėzve e dje patėt turp tė dilni para baballarėve tuaj me rroba tė gjumit e tani pse kėshtu, ēka ndodhur me ju? Kur ju kėrkonin baballarėt tuaj i thoshit prit deri sa tė vishem e tash pse po zhvishesh para qindra njerėzve tė huaj? Kur kėrkonin baballarėt tuaj njė gotė ujė e ju ishit nė veshje tė gjumit apo nė veshje tė shkurta i thoshit prit deri sa tė vishem e ta sjell ujin, dhe kur ju pritonit tė vishni rroba mė tė gjata nuk prezantonit nė drekė me baballarėt tuaj fare e pse ju sot i cakėrroni gotat me dhjetėra meshkuj? Tani tė stėr-zhveshura me veshje ekstreme dhe tė tejdukshme, a jeni ju ato qė ishit dje? Nuk mund tė besoj dhe nuk mund ta imagjinoj se ēfarė ka ndodhur me ju? Pse dje ashtu e sot krejt ndryshe?
O maturantė tė mjerė keni frikė Allahun, keni frikė Zotin tuaj qė ju furnizon vazhdimisht, keni frikė Zotin tuaj i Cili po ju lejon qė ta shihni dritėn e Tij dhe tė merrni frymė nė ajrin e Tij! Keni frikė Allahun, i Cili po ju lejon tė ecni lirshėm mbi Tokėn e Tij! E, sa mizorė qė jeni dhe kurrė nuk e kujtoni as qė e falėnderoni Allahun dhe nuk tregoni aspak frikė-respekt pėr Tė! Nėse dikush ju ndihmon diēka, ju sigurisht do ta falėnderoni dhe do ta respektoni shumė e ku janė falėnderimet tuaja ndaj Allahut pėr gjitha tė mirat qė Ai, i Madhėruari u ka dhuruar? Allahu - Krijuesi juaj dhe i ēdo gjėje, ua ka dhėnė tė gjitha, u ka sjellė nė kėtė botė, u ka dhėnė shikimin, dėgjimin, shijimin, kėmbėt, duart dhe ēdo gjė nė mėnyrė tė pėrsosur. Falėnderimet ndaj Tij nuk ekzistojnė fare po ē’ėshtė mė e keqja as nuk keni frikė ndaj Allahut, pasi qė po i shkelni ligjet e Tij dhe nuk po shkoni rrugės sė Tij.
Edhe mbrėmja e maturės ėshtė shkelje e ligjeve tė Allahut pasi qė ėshtė haram dhe i ndaluar organizimi, pjesėmarrja e tė gjitha qė ēojnė nė atė mbrėmje, por ja prapėseprapė Allahu po na le tė jetojmė nė tokėn e Tij!

Oh, sa mizorė qė jemi ne, nuk e njohim Allahun pos nė vėshtirėsi, pos kur jemi nė rrezik, por dijeni se edhe durimi i Allahut ka kufij, edhe dėnimi i Tij ėshtė shumė i ashpėr. Mos e hidhėroni Allahun, kujdes, kujdes, kujdes! Ju lutem kujdes! Mos e hidhėroni Allahun qė tė zbret dėnimi i Tij! Kthejuni Zotit tuaj tė pastėr si loti, tė pastruar nga mėkatet duke bėrė vepra tė mira! Kthejuni Zotit tuaj me fytyra tė ndritura, me fytyra tė pėrulura, me fytyra tė gėzuara dhe keni frikė-respekt ndaj Allahut qė ta fitoni kėnaqėsinė dhe shpėrblimin e Tij, Xhenetet nė tė cilat rrjedhin lumenj e atje ka ēka syri s’ka pa, ēka veshi s’ka dėgjuar dhe ēka mendja s’ka ėndėrruar dhe as qė mundet t’i paramendojė bukuritė e Xheneteve. Kthejuni Allahut me lutje e adhurim para se t’i ktheheni tė shtrirė nė tokė me qefin, dhe t’ju mbulojnė me dhe nė tokėn e Allahut nė tė cilėn ju e shkelėt me mizori, me kryelartėsi dhe kryeneēėsi! Vazhdoni, por mos harroni se ka mundėsi qė tani t’ju vijė vdekja dhe pėrfundoi puna juaj e tani janė vetėm fjalėt e Allahut nė tė cilat nuk ka dyshim, pasi qė njerėzit duhet punuar mirė nė kėtė dynja qė tė pushojnė dhe tė kėnaqen nė tė ardhmen, nė Xhenetet e Allahut.

Mendo ēka ke pėrgatitur dhe ēfarė po pėrgatit pėr tė ardhmen tėnde, pėr ahiretin tėnd!
Por dijeni qė me mbrėmje tė maturės nuk mundni t’i fitoni Xhenetet e Allahut, por ju me mbrėmjen e maturės po e shkatėrroni ahiretin tuaj dhe pėrfundimisht ėshtė nėn dijen dhe kontrollin tuaj qė tė vendosni ēfarė do tė bėni pėr tė ardhmen tuaj. Ėshtė e drejtė e juaja qė tė vendosni pėr veten tuaj dhe qė tė pėrgatisni vendin tuaj nė ahiret por prapėseprapė mos harroni, mendohuni mirė para se tė vendosni!

Kthejuni Allahut faqebardhė ashtu siē i ka hije robit tė Allahut!
Vazhdoni kokulur nė dynja qė ta ngrehni kokėn nė ahiret dhe mos shkoni kryelartė nė dynja pasi qė nė ahiret do tė jeni tė pėrbuzur, tė pėrulur dhe tė dėnuar me zjarrin e Xhehenemit.
Allahu na udhėzoftė, Allahu na drejtoftė, Allahu na faltė gabimet qė i dimė dhe ato qė s’i dimė!

Ēdo gjė qė ia kam qėlluar ėshtė nga Allahu i Lartėsuar dhe ēdo gjė qė kam gabuar ėshtė prej meje dhe prej shejtanit tė mallkuar.

Zemra mė ėshtė mėrzitur andaj vendosa tė shkruaj gjithė atė ēka pata nė zemėr. Kėto fjalė kanė dalė nga zemra dhe shpresoj qė tė depėrtojnė nė zemra, pasi qė ua dua tė mirėn si vetes sime. Jam mysliman, Elhamdulilah, e dua Allahun, e dua Xhenetin, por dua qė edhe ju ta doni Allahun dhe tė informoheni mirė dhe mbarė qė ta fitoni kėnaqėsinė e Tij dhe shpėrblimin - xhenetet e Tij.
Allahu na bėftė prej banorėve tė Firdeusit! Amin!
Dhe nė fund, lus Allahun e Lartėsuar qė tė mos jeni pjesė e mbrėmjes famėkeqe tė maturės, qė tė jeni robėr tė Allahut e jo robėr tė shejtanit tė mallkuar! Allahu na ruajttė dhe na faltė gabimet e kaluara!
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-10-2009 nė 19:53


Muajt sipas Hixhretit

Muharrem
Safar
Rabia Aual
Rabia Thani
Xhumaada Aual
Xhumaada Thani
Rexheb,
Sha''ban
Ramazan
Shau''al
Dhul-Ki''dah
Dhul-Hixhah

Ditėt sipas Hixhretit

Jeumul Xhumuati - E premte
Jeumul Sebti - E shtune
Jeumul Ehadi - E dielle
Jeumul Ithejni - E hene
Jeumul thulethei - E marte
jeumul Erbiai - E merkure
Jeumul Hamisi - E enjte
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

VIP Member
*****
Postime: 5946
Regjistruar: 20-11-2005
Vendndodhja: Prizren

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Switzerland
Switzerland
Gjinia: Mashkull
Mosha: 41
Jashtė Linje

Gjendja: Super

[*] postuar nė 1-10-2009 nė 19:57


Nora , shum mir ke ber me kto informacione ... te lumte ..
une paskem lind ne muajn Sha''ban
dhe dita hmmm e maj ne mend shum mire kur kam linde ,se ka qen dita e Jeumul Sebti - E shtune
Njeriu duhet tė pėrpiqet tė mėsojė ēdo gjė, jo tė tregojė veten e tij.
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-10-2009 nė 20:27


flm limi .

Un kam lind me ket muaj Xhumaada Aual.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

VIP Member
*****
Postime: 5946
Regjistruar: 20-11-2005
Vendndodhja: Prizren

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Switzerland
Switzerland
Gjinia: Mashkull
Mosha: 41
Jashtė Linje

Gjendja: Super

[*] postuar nė 1-10-2009 nė 20:33


a dite me lind ?:miu:Njeriu duhet tė pėrpiqet tė mėsojė ēdo gjė, jo tė tregojė veten e tij.
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-10-2009 nė 20:36


qa deshe me then me ket pacov qe me dergove se nuk kuptove eshte diqka e keqe eshte muaji qershijave muaji kur kam lind une.Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Antar
***


Foto


Postime: 135
Regjistruar: 25-8-2009
Vendndodhja: ketu dhe askund

Mosha: 24
Jashtė Linje

Gjendja: perfekt

[*] postuar nė 1-10-2009 nė 21:40


tregime me te vertet interesante dhe me vlere...hallall u qofte..All-llahu u shperblefte insha-allah
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-10-2009 nė 21:41


flm KeepÆ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Antar
***


Foto


Postime: 135
Regjistruar: 25-8-2009
Vendndodhja: ketu dhe askund

Mosha: 24
Jashtė Linje

Gjendja: perfekt

[*] postuar nė 1-10-2009 nė 21:43


ska fjale...te lumte dora qe i postove
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-10-2009 nė 21:46


Me pelqejn shum keto gjera por mir se u futa ne forum dhe i perkujtoj edhe nje her edhe pse si e vogel gjithmon e kam shtyr babin te me tregoj.Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Antar
***


Foto


Postime: 135
Regjistruar: 25-8-2009
Vendndodhja: ketu dhe askund

Mosha: 24
Jashtė Linje

Gjendja: perfekt

[*] postuar nė 1-10-2009 nė 21:48


Cituar: Postimi origjinal nga NoRa-ks  
Me pelqejn shum keto gjera por mir se u futa ne forum dhe i perkujtoj edhe nje her edhe pse si e vogel gjithmon e kam shtyr babin te me tregoj.ehehe bukur shume,do me duhej nje histori mos ndoshta te ka rene ne sy,po ta them ne u2u ok?
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-10-2009 nė 21:49


ok .Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
AdministratorEnkelejda
Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
Tema u vendos nė Krye
28-6-2010 nė 08:08
AdministratorYlli Forumit
Yll fare
Tema u hoq nga Kreu
1-2-2011 nė 14:04
AdministratorEnkelejda
Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
Tema u vendos nė Krye
19-2-2011 nė 03:00
 Faqet:  1  2

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11