Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1  
Autori: Subjekti: Tregime Islame

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:45
Tregime Islame


Tregimi i nje vajze nga Shqiperia qe pranoj Islamin.

Isha vetėm 5-vjeē kur babai im vdiq nė njė aksident rrugor. U rrita me nėnėn time ortodokse dhe katėr motrat e mia. Qė fėmijė ne frekuentonim kishėn, e kjo na tėrhiqte tej mase. Vitet kalonin, e unė gjithmonė e mė shpesh shkoja atje, sepse doja tė ndieja praninė e Zotit, kėrkoja dashurinė e tij, qė tė mė shėronte plagėn e zemrės, plagėn e njė jetimeje tė vogėl. Kėrkoja Zotin, praninė e tij, ēdo natė, ēdo sekondė, por nuk e gjeja dot…


Kur mbarova klasėn e 8-tė, u largova nga Shqipėria pėr nė Kosovė, qė tė studioja piano. Nė atė vend mbizotėronte Islami dhe mua m'u deshėn muaj qė tė gjeja njė kishė. Atje shkoja shumė shpesh, madje drejtoja grupin e fėmijėve dhe bėja studim bible. Nė shkollė ēdo gjė shkonte mirė. Nė klasė kisha edhe njė shoqe qė bėnte jetė tė ē'thurur, por qė ndryshoi totalisht, u kthye nė besimtare myslimane, qė shpeshherė mė dukej mė e pastėr se qelibari, madje filloi tė mė kritikonte ēdo ditė pėr veshjen time, qė linte pėr tė dėshiruar…


Ditėt kalonin dhe nė brendėsi tė shpirtit tim ndieja shumė trishtim, nuk kishte net qė s'qaja, ndieja njė boshllėk, qė s'dija ē'emėr t'i vija, thjesht kėrkoja praninė e Krijuesit, Zotit tė gjithėsisė, qė shpesh e akuzoja pėr humbjen e babait tim, doja qė atė dhembje dhe atė boshllėk qė ndieja tė ma plotėsonte Ai. Derisa njė mėngjes, hap sytė dhe pa vetėdije pėshpėrit "ALLAHU XHELESHANUHU". Ishte hera e parė qė e thosha kėtė fjalė, qė kuptimin nuk ia dija, thjesht kisha njohuri qė ishte fjalė e myslimanėve. Pėr kėtė e mora veten shumė inat, mė dukej sikur kisha bėrė njė mėkat tė madh dhe s'ia tregoja askujt. Gjatė pushimeve tė verės kthehesha nė Shqipėri.

Atje takoja shokun tim tė ngushtė X, qė mė dashuronte qėkur ishim fėmijė, por qė unė s'ndieja gjė pėr tė. Ai ishte ortodoks dhe rridhte nga njė familje me traditė tė tillė. Por njė ditė tė bukur vere, tek po dilnim bashkė, ai ndalon dhe mė thotė qė kishte pranuar Islamin. Unė fillova ta kritikoja, t'i lutesha qė tė kthehej prapė i krishterė, pėr hir tė dashurisė qė ndiente pėr mua, por ishte e kotė. Nė mendjen time thura njė sakrificė nė emėr tė fesė, duke i propozuar atij, qė do tė pranoja tė lidhesha me tė vetėm n.q.s ai do tė kthente prapė fe. Pėrgjigjja e tij ishte negative. Refuzimi i tij mė bėri shumė pėrshtypje. Ishte e pamundur nga ana ime tė konceptoja "JO"-nė e tij pėr hir tė fesė islame. Kjo mė bėri qė tė dilja akoma mė shpesh me tė, e ai ēdo minutė mė fliste pėr Islamin, pėr pastėrtinė dhe mrekullinė e tij, por unė vetėm e kundėrshtoja, e ofendoja atė fe qė rrezatonte nė sytė e tij blu. Veshėt e mi nuk dėgjonin dot fjalėn ALLAH, MUHAMED, edhe pse gjatė gjithė kohės rreth tyre flisnim. Kaluan kohė dhe unė pranova tė lidhesha, edhe pse nė mendjen time thurja vetėm plane negative. Kur dilja me tė, vishja gjėrat mė ekstravagante, qė ai tė ndihej keq pėrpara shokėve tė tij myslimanė dhe tė mos shkonte nė xhami. Kur vinte koha e namazit, mundohesha tė dilja xhiro sa mė larg, me shpresė qė ai tė harronte tė shkonte nė xhami, por nė mė tė shumtėn e rasteve plani im dėshtonte dhe detyrohesha tė shkoja me tė dhe ta prisja nė oborrin e xhamisė. Ndonjėherė hyja dhe i shikoja me kuriozitet tek faleshin. Shpirti im filloi ta admironte mėnyrėn se si ata adhuronin Zotin.


Dalėngadalė zemra ime po zbutej, po pranonte ēdo kusht tė fesė islame, por mundohesha ta mposhtja egoizmin me gjithė forcėn time. Brenda meje po zhvillohej njė luftė, mundohesha ta ruaja me fanatizėm tė qenurit e krishterė, por dėshtoja. Kėshtu vazhduan gjėrat pėr njė kohė tė gjatė, derisa njė mbrėmje, tek po qėndroja pėr darkė, tek motra ime e martuar, mė zunė sytė njė libėr qė shkruante KURAN. Nuk e di se ēfarė pata, por ai libėr, qė deri dje e urreja, atė natė mė tėrhoqi si njė magnet, si tė ishte forca hyjnore qė mė rrėmbeu. S'e kuptova si e mora nė dorė pėr ta lexuar. Nga sytė e mi filluan tė dilnin lot, aq shumė, saqė nuk po kontrolloja dot veten. Zemra sa s'mė dilte nga kraharori dhe dridhesha e tėra para fjalėve qė lexoja. Atė natė pėrjetova njė mrekulli nė shpirtin tim. Gjeta atė qė kisha kėrkuar pėr vite me rrallė, praninė e Zotit... Mė dukej sikur e kisha kudo rreth meje. Atė natė ndjeva shumė pastėrti... thashė edhe shehadetin, qė e kisha dėgjuar me qindra herė nga shoku im. Ditėn, qė u ktheva nė Durrės, shkuam bashkė nė xhami, por kėsaj radhe jo pėr t'u tallur, jo pėr ta bėrė tė ndihej keq, por pėr tė adhuruar Krijuesin e gjithėsisė, Allahun. Unė shikoja lėvizjet e tė tjerėve dhe veproja nė tė njėjtėn mėnyrė, vura ballin dhe hundėn time kryelartė nė tokė pėr tė adhuruar Zotin dhe s'kishte ndjenjė mė tė bukur. Me shokun tim bėra fejesėn pa dijeninė e familjeve. I fejuari im mė bleu dhe rrobat e faljes nė Turqi, tė cilat i lija nė njė cep tė xhamisė, ku dhe falesha fshehur, pa dijeninė e familjes. Nxirrja njė mijė justifikime pėr tė dalė nga shtėpia me pretekstin pėr tė bėrė "xhiro". Muajin e Ramazanit e agjėroja fshehur, derisa mami mė zbuloi. Ajo kastile nuk gatuante gjatė ditėve qė unė agjėroja, madje dhe njė e afėrme e jona mundohej tė mė fuste nė gojė ushqimet e mia tė preferuara. Mami gjatė gjithė kohės ofendonte tė fejuarin tim, duke e quajtur atė fajtor pėr "mėkatin" qė kisha bėrė. Ambienti nė familjen time bėhej i padurueshėm, ēdo orė mami shante myslimanėt, madje kur dėgjonte lajmet nė TV pėr luftėrat qė po bėheshin, mė zgjonte me nofkėn "kamikaze e vogėl" dhe mė thoshte: "Shiko ēfarė bėjnė vėllezėrit e tu." Unė i shpjegoja qė Islami ėshtė paqe dhe besimtarėt e vėrtetė nuk bėjnė kurrė gjėra tė tilla.

Tani gjėrat kanė ndryshuar shumė. Gjatė muajit tė Ramazanit mami gatuan pėr mua dhe shoqet e mia qė ftoj pėr iftar. Por prapė dua tė them qė duhet tė kemi kujdes, sepse veprimet tona, tė myslimanėve, janė gjithmonė nė qendėr tė vėmendjes dhe njerėzit rreth nesh janė nė gatishmėri pėr tė na kritikuar edhe pėr gabimet mė tė vogla. Lus Allahun qė t'ia hapi zemrėn ēdo qenieje njerėzore, t'i udhėzojė nė rrugė tė drejtė, ashtu siē bėri me mua. Dhe mos harroni, besimtare dhe besimtarė, qė guximi qėndron tek e buzėqeshura, atėherė kur zemra qan. N.q.s bota tė jep 1000-arsye pėr tė qarė, t'i jepi 1001 arsye pėr tė qeshur, sepse nuk ka natė aq tė gjatė e tė errėt qė tė ndalojė lindjen e diellit.
Allahu na bashkoftė tė gjithėve nė xhenet! Amin


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:47


Profesori ateist dhe nxenesi Musliman
“Duke predikuar se janė tė menēur, ata budallallosen…”

“Mė lejoni t’ju spjegoj problemin qė e ka shkenca me Zotin.”


Profesori ateist i filozofisė pauzon para klasės sė tij dhe mandej kėrkon qė njėri prej studentėve tė tij tė ngritet nė kėmbė.


“Ti je musliman, apo jo, biro?”


“Po, zotėri.”


“Atėherė sigurisht beson nė Zot?”


“Absolutisht.”


“A ėshtė Zoti i mirė?”


“Sigurisht! Zoti ėshtė i mirė.”


“A ėshtė Zoti i plotfuqish_ėm? A mundet Zoti tė bėn ēdo gjė?”


“Po.”


“Ti a je i mirė apo i keq?”


“Kur’ani thotė se jam i keq.”


Profesori zgėrdhihet me vetėdije. “Ahh! KUR’ANI!” Ai pauzon pėr njė ēast.


“Kam njė pyetje pėr ty. Tė themi se kėtu ka njė njeri tė sėmurė dhe se ti mund ta shėrosh. A do ta kishe ndihmuar? A do tė ishe munduar?”


“Po zotėri, do t’i kisha ndihmuar.”


“Atėherė je i mirė…!”


“Nuk do ta kisha thėnė atė.”


“Pėrse tė mos e thuash atė? Ti do ta kishe ndihmuar personin e sėmurė dhe tė gjymtuar… Nė fakt po tė mundeshim, shumica prej nesh do ta kishim bėrė kėtė,… por Zoti nuk e bėn.


(S’ka pėrgjigje.)


“Ai nuk e bėn, apo jo? Vėllanė e kisha musliman i cili vdiq nga kanceri edhe pse i luteshte Zotit ta shėron. Si mund tė jetė ky Zot i mirė? Hmmm? A mund t’i pėrgjigjesh kėsaj?”


(S’ka pėrgjigje.)


Njeriu i moshuar ėshtė ngushėllues.


“Jo, nuk mundesh, apo jo?”


Ai ngre gotėn prej bankės sė tij dhe pi njė gllėnjkė qė t’i jep kohė studentit pėr t’u liruar. Nė filozofi duhet tė shkosh ngadalė me tė rinjtė.


“Tė fillojmė pėrsėri, djalosh. A ėshtė Zoti i mirė?”


“Hm… Po.”


“A ėshtė dreqi i mirė?”


“Jo.”


“Prej nga vjen dreqi?”


Studenti belbėzon: “Prej… Zotit…”


“Ashtu ėshtė. Zoti e bėri dreqin, apo jo?”


Njeriu i moshuar i kalon gishtat kockėdalė nėpėr flokėt e tij tė rralla dhe i kthehet publikut studentor qė zgėrdhihet.


“Mendoj se do tė kemi njė semestėr shumė zbavitės, zonja dhe zotėri.”


Pastaj i kthehet muslimanit: “Mė trego, biro. A ka tė keqe nė botė?”


“Po, zotėri.”


“E keqja ėshtė ēdokund, apo jo? A krijoi Zoti ēdo gjė?”


“Po.”


“Kush e krijoi tė keqen?”


(S’ka pėrgjigje.)


“A ka nė kėtė botė sėmundje, amoralitet, urrejtje, shėmtime, pra tė gjitha gjėrat e kėqija, a ekzistojnė nė kėtė botė?”


Studenti pėrpėlitet nė kėmbė. “Po.”


“Kush i krijoi ato?”


(S’ka pėrgjigje.)


Profesori befas i bėrtet studentit tė tij. “KUSH I KRIJOI ATO, MĖ TREGO TĖ LUTEM!”


Profesori afrohet pėr sulmin pėrfundimtar dhe i hypė muslimanit mbi fytyrė. I flet me zė tė ulėt dhe tė qetė: “Zoti krijoi ēdo tė keqe, apo jo. Ai, biro?”


(S’ka pėrgjigje.)


Studenti mundohet ta mban shikimin e qetė, te profesori, por dėshton. Befas ligjėruesi ndahet pėr tė bėrė ca hapa nė klasė si njė ujk i vjetėr.


Klasa ėshtė e fascinuar.


“Mė trego”, vazhdon ai “si ėshtė e mundur qė ky Zot ėshtė i mirė nėse ai ka krijuar ēdo tė keqe gjatė tė gjitha kohėrave?”


Profesori i hap duart gjerė e gjatė pėr ta pėrshkuar tėrė tė keqen dhe marrinė e botės.


“E gjithė urrejtja, brutalieti, tėrė dhimbjet, tė gjitha mundimet, tė gjithat vdekjet, shėmtimet dhe tė gjitha vuajtjet e krijuara nga ky Zot i mirė janė anekėnd botės, apo jo, djalosh i ri?”


(S’ka pėrgjigje.)


“A nuk e vėren nė ēdo vend? Hm?”


Pauzė.


“A thua aspak?”


Profesori i afrohet pėrsėri fytyrės sė studentit dhe pėshpėritė,


“A ėshtė Zoti i mirė?”


(S’ka pėrgjigje.)


“A beson nė Zot, biro?”


Zėri i vet e tradhėton studentin dhe ai shpėrthen. “Po, profesor, besoj.”


Njeriu i vjetėr e shkundė kokėn me mėrzi: “Shkenca thotė se ke pesė shqisa tė cilat i pėrdorė pėr ta identifikuar dhe vėshtruar botėn rreth teje. A e ke parė ndonjėherė Zotin?”


“Jo, zotėri. Asnjėherė nuk e kam parė Atė.”


“Atėherė na trego se a e ke dėgjuar ndonjėherė Zotin tėnd?”


“Jo, zotėri. Nuk e kam dėgjuar.”


“A e ke ndjerė ndonjėherė Zotin tėnd, shijuar, apo nuhatur erėn e Tij… Nė fakt, a ke ēfarėdo pėrceptimi shqisor pėr Zotin tėnd?”


(S’ka pėrgjigje.)


“Pėrgjigju, tė lutem.”


“Jo, zotėri, frikohem se jo.”


“Ti FRIKOHESH… se nuk ke pasur?”


“Jo, zotėri.”


“Dhe krahas kėsaj ti beson nė Atė?”


“…po…”


“Kjo kėrkon BESIM!”


Profesori buzėqeshė me urtėsi me vartėsin.


“Sipas ligjeve tė shkencės empirike, testuese, demonstruese, protokolare, Zoti yt nuk ekziston. Ēka i thua kėsaj, biro? Ku ėshtė Zoti yt tani?”


(Studenti nuk pėrgjigjet)


“Ulu poshtė, tė lutem.”


Muslimani ulet…i mundur.


Njė musliman tjetėr e ngritė dorėn: “Profesor, a mund ti drejtohem klasės?”


Profesori kthehet dhe buzėqeshė: “Ah, edhe njė musliman nė pararojė! Eja, eja, djalosh i ri. Fol pak menēuri tė drejtė para kėtij tubimi.”


Muslimani shikon rreth dhomės, e pastaj thotė: “Jeni duke bėrė disa pėrfundime interesante, zotėri. Tani unė kam njė pyetje pėr ju. A ka ndonjė gjė tė tillė qė quhet nxehtėsi?”


“Po,” pėrgjigjet profesori. “Ka nxehtėsi.”


“A ka ndonjė gjė tė tillė qė quhet ftohtėsi?”


“Po biro, ashtu ėshtė, edhe ftohtėsi ka.”


“Jo, zotėri nuk ka.”


Zgėrdhirja e profesorit ngrihet. Dhoma befasisht ftohet tepėr. Muslimani i dytė vazhdon.


“Mund tė keni shumė nxehtėsi, tepėr nxehtėsi, super nxehtėsi, mega nxehtėsi, nxehtėsi tė bardhė, pak nxehtėsi ose aspak nxehtėsi, por nuk kemi ndonjė gjė tė quajtur “ftohtėsi”. Mund tė arrijmė 458 gradė nėn zeron, qė do tė thotė aspak nxehtėsi, por nuk mund tė shkojmė mė tutje nga ajo. Njė gjė e tillė si ftohtė nuk ekziston, pėrndryshe do tė mund tė shkonim nė mė ftohtė se 458 gradė. E shihni, zotėri, ftohtė ėshtė vetėm fjala tė cilėn e pėrdorim qė ta pėrshkruajmė mungesėn e nxehtėsisė. Ftohtėsinė nuk mund ta masim, ndėrsa nxehtėsinė mund ta masim nė njėsi termale pasiqė nxehtėsia ėshtė energji. Ftohtėsia nuk ėshtė e kundėrta e nxehtėsisė, zotėri, por vetėm mungesa e saj.”


Qetėsi. Njė gjilpėrė bie dikund nė klasė.


“A ka njė gjė tė tillė si errėsira, profesor?”


“Po…”


“Pėrsėri jeni nė gabim, zotėri. Errėsira nuk ėshtė diēka, ajo ėshtė mungesa e njė gjėje. Mund tė keni dritė tė zbehtė, dritė normale, dritė tė madhe, dritė shkrepėtuese por nė qoftė se nė mėnyrė konstante nuk keni dritė ajo quhet errėsirė, apo jo? Ai ėshtė kuptimi tė cilin e pėrdorim pėr ta definuar fjalėn. Nė realitet, errėsira nuk ėshtė (diēka). Po tė ishte, dė tė mundeshit ta bėni errėsirėn mė tė errėt dhe tė ma jepni njė kuti me errėsirė mė tė errėsuar, profesor?”


Nė kundėrshtim me vetėveten, profesori buzėqeshė me paturpėsisė rinore para tij.


“Ky me tė vėrtetė do tė jetė njė semestėr i mirė. “A mund tė na tregosh se cili ėshtė qėllimi yt, djalosh i ri?”


“Po, profesor. Qėllimi im ėshtė se, premiset tuaja filozofike janė e metė qė nė fillim dhe si rezultat i kėsaj edhe pėrfundimet tuaja duhet tė jenė tė gabuara…”


Profesori bėhet tym.. “E metė…? Si guxon ti…!”


“Zotėri, a mund tė sqaroj se ēka nėnkupoj?”


Klasa dėgjon me vėmendje.


“Sqaro…oh, sqaro…”


Profesori mundohet qė tė kontrollohet. Befasisht ėshtė i sjellshėm. Ai bėn me dorė qė ta qetėsojė klasėn, me qėllim qė studenti tė vazhdon.


“Ju punoni nė premisėn e dualitetit,” sqaron muslimani.


“Pėr shembull ka jetė dhe mandej ka vdekje; ka Zot tė mirė dhe Zot tė keq, ju e shihni konceptin e Zotit si diēka tė kufizuar, si diēka tė cilėn mund ta masim. Zotėri, shkenca nuk mund ta sqaron as edhe njė mendim. Ajo pėrdor elektricitet dhe magnetizėm por asnjėherė nuk i ka parė e lere mė qė plotėsisht t’i kupton. Tė shihet vdekja si e kundėrta e jetės ėshtė tė jeshė injorant nga fakti se vdekja nuk mund tė ekziston si gjė e pavarur. Vdekja nuk ėshtė e kundėrta e jetės, por vetėm mungesa e saj.”


Djali i ri ngre njė gazetė tė cilėn e merr nga fqiu, i cili nė ndėrkohė e kishte para vete.


“Kėtu ėshtė njėri prej tabloidėve mė tė neveritshėm nė kėtė vend, profesor.


A ka njė gjė tė tillė si amoralitet?”


“Me siguri se ka, shih tani…”


“Gabim pėrsėri, zotėri. E shihni! Amoraliteti ėshtė vetėm mungesa e moralit. A ka njė gjė tė tillė si padrejtėsi? Jo. Padrejtėsia ėshtė mungesa e drejtėsisė. A ka njė gjė tė tillė si tė keqe?”


Muslimani pauzon. “A nuk ėshtė e keqja mungesė e sė mirės?”


Fytyra e profesorit ka fituar njė ngjyrė alarmuese. Ai ėshtė aq i inatosur, saqė momentalisht ėshtė pa fjalė.


Muslimani vazhdon: “Nėse ka tė keqe nė botė, profesor, dhe ne tė gjithė pajtohemi se ka, atėherė Zoti, nėse ekziston, do tė duhet tė plotėsonte ndonjė punė pėrmes instrumentit tė sė keqes. Cila ėshtė ajo punė, tė cilėn Zoti e plotėson? Bibla na thotė se ajo ėshtė qė tė shihet nėse secili prej nesh, prej dėshirės sonė tė lirė, do tė zgjedhė tė mirėn nga e keqja.”


Profesori tėrbohet: “Si shkencėtar i filozofisė, nuk e shoh kėtė gjė si diēka qė ka tė bėjė me ndonjė zgjidhje. Si realist, unė nė mėnyrė absolute nuk e pranoj konceptin e Zotit ose tė ēfarėdo faktori tjetėr teologjik si pjesė e barazimit botėror, pasiqė Zoti nuk mund tė perceptohet.”


“Unė do tė kisha thėnė se mungesa e kodit moral tė Zotit nė kėtė botė ėshtė me sa duket njėra prej fenomeneve tė vazhdueshme mė perceptuese”, pėrgjigjet muslimani.


“Gazetat bėjnė miliona dollarė duke e shfaqur ēdo ditė! Mė trego, profesor, a i mėsoni studentėt tuaj se kanė evoluar nga majmuni?”


“Nė qoftė se i referoheni procesit natyror tė evoluimit djalosh, po, me dije se i mėsoj.”


“A e keni vėzhguar procesin e evoluimit me sytė tuaj, zotėri?”


Profesori bėn njė zė thithės me dhėmbėt e tij dhe i jep studentit tė tij njė shikim tė qetė e tė ngurosur.


“Profesor, pasiqė askush asnjėherė nuk e ka perceptuar procesin e evoluimit gjatė veprimit tė tij dhe sė paku nuk mund tė vėrtetohet se ky proces ėshtė afatgjatė, a nuk po e ligjėroni vetėm mendimin tuaj tani, zotėri? Vallė, tani a nuk jeni shkencėtar, por prift?”


“Do ta lė tė pandėshkuar paturpėsinė tėnde nė favor tė bisedės sonė filozofike.


Tani, mbarove plotėsisht apo jo?” vėrshėllon profesori.


“Pra nuk e pranoni kodin moral tė Zotit pėr tė bėrė atė qė ėshtė e drejtė?”


“Unė besoj nė atė qė ėshtė, e ajo ėshtė shkenca!”


“Ahh! SHKENCA!”, buzėqeshė fytyra e studentit.


“Zotėri, ju kumtoni me vėrtetėsi se shkenca ėshtė studim i fenomeneve tė pėrceptuara. Shkenca ėshtė poashtu premisė e cila ėshtė e metė…”


“SHKENCA ĖSHTĖ E METĖ…?”, belbėzon profesori.


Klasa ėshtė nė zhurmė.


Muslimani vazhdon duke qėndruar nė kėmbė derisa zhurma humbet.


“Nė vazhdim tė ēėshtjes tė cilėn ja diktonit mė herėt studentit tjetėr, a mund tė jap njė shembull?”


Profesori qėndron i qetė me menēuri.


Muslimani shikon rreth e rrotull dhomės: “A ka ndokush nė klasė i cili ndonjėherė ia ka parė trurin profesorit?”


Klasa shpėrthen nė gaz. Muslimani tregon kah ligjėruesi i vjetėr, i cili ėshtė duke vluar.


“A ka ndokush nė klasė i cili ia ka dėgjuar trurin profesorit…ndjerė, prekur apo nuhatur? Si duket askush nuk e ka bėrė kėtė!?”. Muslimani e shkundė kokėn me keqardhje.


“Duket se askush kėtu nuk ka pasur kurrfarė perceptimi shqisor tė trurit tė profesorit nė ēfarėdoqoftė mėnyre. Pra, nė pėrputhshmėri me ligjet e shkencės empirike, stabile, demonstruese, protokolare, unė DEKLAROJ se profesori nuk ka tru.”


Klasa ėshtė nė kaos.


Muslimani ulet,… pasiqė #@!--)rigeja shėrben pėr kėtė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:47


Pėrse e lexojmė Kur’anin kur nuk kuptojmė as njė fjalė Arab


Njė amerikan i moshuar mysliman, jetonte nė njė fermė nė lindje tė maleve Kentaki (Kentucky) sė bashku me nipin e tij. Ēdo mėngjes, gjyshi zgjohej herėt nė mėngjes, ulej nė tavolinėn e kuzhinės dhe lexonte Kur’an. Nipi i tij, dėshironte tė bėhej sikur ai dhe e imitonte atė nė tė gjitha mėnyrat e mundshme. Njė ditė nipi e pyeti gjyshin: 'Gjysh, kam provuar tė lexoj Kur’an sikurse ti por nuk mund ta kuptoj atė, edhe atė ēfarė e kuptoj e harroj sapo ta mbylli librin. Ēfarė tė mira ka nga leximi i Kur’anit?'

Gjyshi, me qetėsi ndaloi sė mbushuri stufėn me qymyr dhe iu drejtua nipit: 'Merre kėtė shportė tė qymyrit, mbushe nė lumė me ujė dhe m’a sjell prapė!' Djaloshi veproi si i tha ai, por i tėrė uji i rrodhi nga shporta para se tė vinte nė shtėpi. Gjyshi qeshi dhe i tha: 'Duhet tė ecėsh pak mė shpejt herėn tjetėr, e dua shportėn me ujė. Nuk po provoni sa duhet dhe e dėrgoi atė pėrsėri. Kėsaj radhe djaloshi vrapoi shpejt, por pėrsėri shporta ishte e zbrazėt para se tė kthehej nė shtėpi. Me gjysmė fryme i tha gjyshit se ishte e pamundur tė bartte ujė me shportė dhe shkoi ta merrte njė kovė. Plaku i tha: 'Nuk dua njė kovė ujė, por dua njė shportė ujė. Ti vetėm nuk provon sa duhet', dhe doli jashtė ta shikonte djaloshin tek po provonte pėrsėri. Kėsaj radhe, djaloshi e kuptoi se ishte e pamundur por dėshironte t’i tregonte gjyshit tė tij se edhe nėse do tė vraponte sa mė shpejt qė tė mundte nuk do t’ia arrinte, uji do tė rridhte para se tė kthehej nė shtėpi.

Djaloshi, pėrsėri e zhyti shportėn nė lumė dhe vrapoi shpejt, por kur arriti tė gjyshi i tij shporta ishte e zbrazėt. Me gjysmė fryme tha: 'E sheh gjysh, ėshtė e padobishme'. Plaku ia ktheu: 'Shikoje shportėn'. Djaloshi shikoi shportėn dhe pėr herė tė parė e vėrejti se shporta ishte ndryshe. Ishte transformuar nga njė shportė e vjetėr e ndyrė nė njė shportė tė pastėr, brenda dhe jashtė. 'Bir, kjo ndodh kur e lexon Kur’anin. Mund tė mos kuptosh dhe tė mos mbash mend asgjė, por kur e lexon atė, do tė ndryshosh brenda dhe jashtė. Kjo ėshtė puna e Allahut nė jetėt tona'.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:48


Tregim i dhimbshem qe e kishte treguar nje i ri.Nje dite te zymte, ne tregun e qytetit Haber, ne lindje te Arabise Saudite, isha ulur ne nje restorant dhe pija kafe.Derisa I lexoja gazetat, verejta nje vajze me sy te bukur, me trup terheqes dhe ecje provokuese.Kaloi para meje duke me shikuar me pamje te kendshme dhe e etshme per bukurine, pedanterine dhe muskulaturen time.U ngrita pa ndonje ndjejne dhe u nisa pas saj.Ajo hyri ne shitore.Nuk munda ta percillja,sepse frikesohesha nga njerezit e sigurimit- e jo nga Allahu-Allahu na ruaj!Ajo e ktheu ftyren kah une dhe me doren e bukur, te bardhe, te bute dhe gracioze me tregoi unazen dhe dorezat.Pa kurrfare ndjenjash hyra ne shitore.Ajo me ze te ulet me tha: “Ju lutem, nese ka mundesi numrin tuaj?” Me goje ia tregova, e ajo e shkroi ne nje bllok, per te qene shkaktar I problemeve tona.

Ne oret e von ate mbremjes, ajo me thirri ne telefon.Filluam me fjale te embla.Tha se ishte vejushe, se kishte pasuri te madhe dhe se kishte tridhjete vjet, sa kohe qe, kur une e pash, m’u duk se ishte tetembedhjetevjeēare.

Pas shume bisedave filluam te merreshim vesh per takimin.Ne fillim takoheshin ne restorante.Me rastin e takimit, nuk mund ta puthja ose t’ia ledhatoja doren.Lidhja ime me te shtohej.Flisja me vete: “Une jam I virgjer, askend para saj se kam njohur.Une jam ne syte e saj nje djale I mrekullueshem,sepse jam I bukur”.

Nje dite me thirri dhe me tha:

Deshiroj te vish per diqka mjaft te rendesishme.
Une jam nen urdherat e tua,pasha jeten!- I thashe.
Deshiroj te takohemi pas nje ore ne filan restorantin.
Do te vij edhe ne zjarr nese eshte nevoja.
U takuam ne restorant dhe filluam te bisedonim.I thashe “O jeta ime, ēfare deshiron te beje per ty?” Ne ate moment nga ēanta nxorri bileten e aeroplanit, te klases se pare, per Kajro, e cila ishte ne emer timin dhe qendrim prej tri ditesh ne hotelin me pese yje.Po ashtu nxorri edhe ēekun e vertetuar,madje prej dhjete mire realesh te Arabise Saudite, duke me thene: “Deshirosh te shkosh ne Kajro qe neser,siē shkruan ne bilete, te vendosesh ne ate hotel dhe te takohesh me nje njeri qe ka kete numer te telefonit.Ai do te shpjere ne nje agjenci.Ti ne vend timin do te nenshkruash merreveshjen per rrobat qe do te vijne nga Parisi.Kjo leter eshte autorizim.Te lutem beje kete”.

Mora autorizimin dhe nga ai cast u nisa.Ah sikur te mos isha nisur.Kur arrita, ne oren kater pasdite, vends ate pushoja pak.Ne oren nente, mora adresarin tim te telefonave dhe e kerkova numrin qe ma kishte dhene.Sa me fat do te isha sikur te mos e kasha kerkuar! Mund ta supozoni s ekush kishte qene ne ate numer? Kishte qene pikerisht ajo, mikesha ime!Thashe: “Alo, kurse ajo: “Kam ardhur qe t’i sqaroj me mire gjerat.I dashur, eja ne filan apartamentin”. Menjeher shkova dhe u takova, kurse ajo ishte ne rroba provokuese.Kushdo qe do ta kishte pare ne rroba te tilla, nuk do tem und ta kontrollonte veten, perveē atij qe e mbron Allahu.Me perqafoi dhe filloi te me puthte e te me prekte.Kisha harruar dhe kasha pasur mardhenie me te,kasha bere amoralitet.E zgjata rezervimin ne dhjete dite dhe gjithe kohen e kalova me te.Pas kesaj,me te njejtin aeroplan, u kthyem duke qene ulur se bashku.Fluturonim e nuk ishim te vetedijshem se mbi ne eshte Allahu xh.sh..Kishim humbur njdjenjen per ekzistimin e Tij.Keshtu kaluam shume vjet.Kishim pasur mardhenie ne banesen e saj, por vinte shpesh edhe ne banesen time te thjeshte.

Nje dite ndodheshim me vellane tim ne Riad,kryeqytetin e Arabise Saudite.Allahu e kishte percaktuar – patem nje aksident trafiku.Vellai u pergjak, kurse mua nuk me ndodhi asgje,faliminderit Allahut.Kisha vetem disa lendime te parendesishme.Rreth nesh u grumbulluan njerezit, erdhi makina e emergjences.Na derguan ne spitalin me te afert.Vellane tim menjeher e derguan ne sallen e operacionit.Mjeku kerkoi qe une te jepja gjak, sepse une dhe tim vella kishim te njejtin grup gjaku.U thashe se isha gati.Me derguan ne sallen e transfuzionit dhe ma morren nje sasi te vogel gjaku per ta kontrolluar.Isha I sigurte ne vete.As ndermend nuk me shkonte gruja me te cilen kasha pasur mardhenise seksuale.Pas analizave, hyri doktori me nje fytyre deshperuese.Une e pieta:

-Doktor qka I ka ndodhur vellait tim? Te lutem, me thuaj!

-O bir, te lutem te behesh besimtar I forte ne percaktimin e Allahut.

-U ngrita nga krevati dhe klitha:

-A ka vdekur vellai im, a ka vdekur ?

-Jo.- me tha ai.

-Ateher qfare ka ndodhur?

-Gjaku yt eshte I infektuar me virusin HIV.

Kjo me ra si rrufe.Ē`fare fati sikur te hapej toka dhe te me perpinte.Kur me tha mjeku,humba vetedijen.Pasi kasha ardhur ne vete dhe e pyeta mjekun:

-A jam vertet I semure nga kjo semundje e pasherueshme ? O Zot, qe kur jam I prekur nga kjo semundje ?

-Ende nuk je I semure,veēse je duke bartur virusin,I cili do te jete ne trupin tend gjate gjithe jetes.

Dy dite pas fatekeqesise, vellai im nderroi jete.Kjo gje me deshperoi shume.Nuk e kasha vetem vella,por edhe mik te sinqerte, I cili nga ēasti I pare me kishte keshilluar qe te largohesha nga ajo grua,sepse I kasha treguar per lidhjen tone.Dhjete dite pas vdekjes se vellait,ajo me thirri dhe me tha:

-I dashur, ku je ? Kaluan shume kohe…

-Ēka deshiron?

-Ē’ke ?

-Me ka vdekur vellai ne fatkeqesi komunikacioni dhe jam I deshperuar per shkak te tij.

-Kur mund te te shoh?

-Me nuk do te shihemi, kurrė.

Haptas I thashe se e dua, por me nuk mund te shihemi,sepse asaj nuk mund t’ia shkaktoja ndonje te keqe.

Me pyeti perse ? I tregova per virusin.

Me pyeti nese kasha pasur mardhenie seksuale me femra te tjera,gje qe e mohova.Serish me pyeti se a kam marr ndonjeher gjak nga ndokush dhe une I thashe jo.Ateher me tha:

-Do te thote se qellimi im eshte realizuar!

-Ē’fare qellimi,oj grua?

-Deshiroj t’u hakmerrem gjithe meshkujve per shkak se jane fajtore per semundjen time! Ti je I pari, kurse te tjeret jane ne rruge.

Pastaj shau dhe e leshoi degjuesen.

Kurse une I thashe: Na mjafton Allahu.Ai eshte mbrojtesi I shkelqyeshem.Ti oj grua , e ke siden!

Fjalet e tjera nuk deshiroj ti permend qe te mos jua lendoj ndjenjat.Tani jam tridhjete e dy vjeēar dhe ende nuk jam martuar.Ne moshen njezet e nente vjeēare isha para marteses dhe qe ateher me kaploi kjo semundje.Nena dhe vellezerit edhe me tutje instistojne qe une te martohem.Une refuzoj kete,sepse jam rob I eksaj semundje te tmerrshme.Ata kete nuk e din, kurse une nuk deshiroj qe ta infektoj bashkshorten dhe femijet e mi.Meqe jam me I vjetri,babai donte te me martonte,por vdiē pa iu plotesuar deshira.Madje,edhe koleget nga puna gjithnje me flasin se duhet te martohem.

Tani jam I lodhur shpirterisht.Kam pesedhjeteepese kilogram,kurse para semundjes I kasha gjashtedhjete e tete kilograme.E gjithe kjo per shkak te gjendjes sime shiprterore dhe semundjes se rrezikshme, e cila, heret apo vone, do te me marre shpirtin.

Jam penduar sinqerisht, e fal namazin dhe mesoj permendesh Kur`anin, edhe pse,mbase ,eshte vone.

Kete leter ua dergoj te gjithe muslimaneve,vellezerve dhe motrave, qe te ruhen nga te gjitha gjerat qe e hidherojne Allahun,sikurse eshte amoraliteti dhe gjerat e tjera te ndaluara.Ua dergoj keshillen time perms internetit dhe gazetave dhe u them: jeta eshte e bukur dhe kenaqesia e saj eshte bukuria,por devotshmeria ndaj Allahut eshte me e bukura…Nuk qendron kenaqesia vetem ne disa minuta te mardhenieve seksuale ne menyren e ndaluar, e cila ta shkaterron dhe te hedhe ne Xhehenem.

Kete tregim e kam shkruar nga dashuria per ju dhe nga frika prej semundjeve te rrezikshme.Dua qe ky tregim I imi t’ju afroje tek Allahu dhe ta forcoje besimin tuaj,ashtu qe shejtani te mos ju mashtroje.

Shpresoj se do ta lutni Allahun per sherimin tim.I lutem Allahut qe ta shperbleje secilin qe ndihmon perhapjen e ketij tregimi.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:49


Letra nga burgu e Sejjid KUTUB-it dėrguar motrės sė tij.


Kjo ėshtė njė letėr qė dėshmori i madh Sejjid Kutub i dėrgonte motres sė tij Amina Kutubit nga burgu. Ėshtė e pėrbėrė nga pesėmbėdhjetė shkėndija qė buronin nga shpirti i kėtij mendimtari tė madh tė Islamit nė momentin kur jetonte ditėt e fundit nga jeta e tij nė kėtė botė.Motėr e dashur..Kėto janė disa shkėndija tė shpirtit qė po ti dhuroj ty.
Shkėndija e parė.

Ideja e vdekjes na vertitet pėrherė nė kokė. E ndjen atė nė ēdo vend. Nė ēdo gjė. E ndjen se si ėshtė njė forcė shkatėrruese qė e mbulon jetėn me hije e bashkė me tė edhe tė gjallėt. Nga ana tjetėr e sheh jetėn pėrpara saj, tė strukur, tė trembur, tė frikėsuar.

Nga ana ime unė e shoh ndryshe..Vdekjen e shoh shumė tė vogėl, tė pafuqishme, pėrballė forcės sė jetės, shpėrthimeve tė saj,buzėqeshjes qė na dhuron,sfidave qė na i ve pėrpara.. Atėherė shoh se vdekja, thjesht mundohet tė mbledhė ca thėrrime sa pėr tu ushqyer, nga sofra e madhe e jetės.

Vrulli i jetės shkumėzon dallgėt e saj nga ēdo anė..Ēdo gjė rritet, lulėzon, shkėlqen.. Nėnat mbesin shtatzėna, pastaj lindin. Njerėzit dhe kafshėt bėjnė tė njėjtėn gjė. Edhe zogjtė e peshqit tė kėnaqin shpirtin shih si i lėshojnė vezėt e pastaj nga ēdonjėra prej tyre lind jeta.

Toka ēahet pėr tė dalė bima e brishtė, qė pastaj do bėhet njė lule e bukur plot erė e fryte. Qielli lėshon pareshtur mėshirė e freski. Detrat e oqeanet dallgėzojnė vrullshėm.
Ēdo gjė nė kėtė planet rritet dhe shpėrthen jetė dhe shtohet... Por.. Herė pas here vdekja vjen tė shqyejė ndonjė copė nga jeta dhe largohet. Merr ca thėrrime nga sofra e jetės dhe ja mbath! E jeta pėrsėri vazhdon rrugėtimin e saj, plot gjallėri, shpėrthyese si pėrhera plot shpirt. Nuk e ndjen fare vdekjen qė i qėndron diku nė ndonjė pritė thjesht pėr tė shqyer prej saj kafshatėn e rradhės.

Ndonjėher nga dhimbja jeta lėshon ofshamė, ndonjėherė dhimbja i djeg shumė. Por plaga shpejt i mbyllet edhe dhimbja shpejt venitet. Kėshtu gjallesat vazhojne tė ecin pėrpara drejt fatit tė tyre. Njerėzit, kafshėt, peshqit, zogjtė, insektet, bimėt, tė gjitha vetėm se ecin pėrpara duke marrė frymė nga shpirti i jetės. Por vdekja po aty do jetė.. Ky ėshtė njė ligj hyjnor, kėshtu kanė shkuar pėrherė.

Dielli lind, dielli perėndon dhe toka vertitet rreth tij. Jeta shpėrthen herė pas here nė ēdo anė. Ēdo gjė ka jetė..rriten gjėrat nė sasi dhe cilėsi..Sikur vdekja tė ishte mė e fuqishme se jeta do e kishte ndaluar jetėn. Por ajo ėshtė njė forcė e dobėt pėrpara jetės shpėrthyese plot lulėzim e sfida..

Kjo ėshtė jeta, sepse buron nga Allahu I GJALLI..Prej Tij shperthen shpirti i jetės..


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:49


Dy pika lotiĖndrra e kishte mėsuar se veprat e mira duhet bėrė vetėm pėr Allahun pėr tė peshuar rėndė nė peshojėn e ditės sė Gjykimit.


Nė Kufe jetonte njė tregtar i pasur, i cili ishte i ndershėm, fitonte mirė, u jepte tė varfėrve, jepte hua atyre qė ishin tė nevojshėm pa kamatė. Njė herė njė tregtari nga Basra i dha hua mall me vlerė tė madhe dhe pas kėsaj vdiē pa lajmėruar askė nga familja e tij e as tė birin e vetėm pėr huanė e dhėnė. Djali i tij filloi tė merrej me tregti, jetonte nė shtėpinė e babait me gruan dhe fėmijėt.

Njė kohė tregtia i shkonte mirė, por pas njė kohe falimentoi, saqė nuk kishte ēfarė me i ushqyer familjen e tij. Vendosi ta shesė shtėpinė. Kishte njė shok tė mirė tė cilin e luti t'i jep tė holla hua derisa t'i shitej shtėpia. Shoku i tha: "Merre kėtė samun derisa unė tė shkoj e t'i sjell tė hollat."

Morri samunin dhe u nis pėr shtėpi. Rrugės hasi nė njė nėnė me fėmijėn nė dorė qė nuk ishte ngrėnė disa ditė. Gruaja e luti qė t'ia jep samunin pėr fėmijėn e saj, sepse gati kishin harruar kur kishin ngrėnė. Ja dha samunin djalit qė u gėzua pa masė, ndėrsa nėnės i rrodhėn dy pika loti nga gėzimi.

Tregtari duke shkuar nė shtėpi filloi tė mendojė: "Ēfarė bėra? Nė shtėpi kam lėnė tė uritur gruan dhe fėmijėt, por edhe vet i uritur, ndėrsa samunin ia dhashė gruas sė panjohur." Por nė vete tha: "I fitova tri sevabe: E ushqeva fėmiun, nėnėn e tij dhe sė treti pėr atė qė pata nevojė pėr vete i dhashė pėrparėsi tjetrit."

Shejtani i pėrshpėriti se ky nuk ėshtė sevab, por ka gabuar, sepse ka lėnė anash familjen e tij. Por, tregtari e mėnjanoi nga mendimet e tij duke kujtuar lotėt e nėnės sė varfėr nė shenjė falėnderimi.

Ende pa arritur nė shtėpi, kur ja shoku i tij i cili i tha qė ka kohė duke e kėrkuar, sepse kishte ardhur tregtari nga Basra me tri deve me tė holla, dhurata qė i kishte marrė nga babai i tij i ndjerė. Kėshtu djali u bė aq i pasur saqė filloi me dhėnė tė holla pėr hajrate, medrese, xhamia, pėr tė varfėr. Jetonte nė luks tė madh dhe sa mė shumė jepte, aq mė tepėr i shtohej pasuria.

Njė ditė kur e zuri gjumi e pa veten nė ėndėrr para peshojės sė ditės sė Gjykimit. Erdhi rendi i tij. Filluan t'ia peshojnė sevabet dhe mėkatet. Sevabe kishte shumė, por lehtė peshonin. Njė zė i thoshte: "Ti ke dhėnė pėr tė lavdėruar tjerėt", andaj peshoja e sevabeve ishte e lehtė dhe ngritej. Tregtari ishte merakosur ēfarė ndodhi me veprat e mira.

"A ka edhe diē tjetėr qė ka bėrė tregtari gjatė jetės nė dynja?", u dėgjua zėri tjetėr.
"Ka! Ja ka dhėnė njė samun njė fėmije tė varfėr kur ishte i uritur."
"Sillni samunin kėtu", dhe e vendosin nė peshojė. Peshoja barazohet.
"Ky ishte njė sevab. A ka edhe diē tjetėr pėr tė peshuar?"
"Ka!", dėgjohet zėri tjetėr, "Kėtė samun e ka dhėnė kur vet ka qenė i uritur."
"Edhe njė sevab", dhe peshoja filloi tė bie mė poshtė.
"A ka edhe diē?"
"Edhe gruaja e fėmijėt e tij kanė qenė tė uritur kur e ka dhėnė samunin."
"Kėto janė tri sevabe", peshoja e veprave tė mira ra edhe mė poshtė.
"A ka edhe diē tjetėr?"
"Ka! Kur nėna e pa fėmiun e uritur tė saj tė gėzuar i rrodhėn dy pika loti."
"Sillni kėto dy pika loti".

I vendosėn kėto dy pikat e lotit nė peshojė dhe lotėt u kthyen nė det tė sevabeve sa qė spėrkatėn tregtarin.

Nė atė moment u zgjua. U bė njeri tjetėr. Ēdo gjė jepte nė emėr tė Allahut, pa menduar fare se ēfarė thonė njerėzit.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:50


***NeNeS***

1 vjeē kur ishit me duart e saja ju lau dhe ju ushqeu;
E falenderuat duke qarė tėrė natėn dhe duke e lėnė pa gjumė.
2 vjeē kur ishit ju mėsoi tė ecnit;
E falenderuat duke ikur nga dhoma kur ju thėrrsite.
3 vjeē kur ishit, u pėrgatiti gjellėrat tuaja mė tė preferuara;
E falenderuat duke e derdhur pjatėn nėn tavolinė.
4 vjeē kur ishit u mėsoi tė mbanit nė dorė lapsa me ngjyra tė ndryshme;
E falenderuat duke bėrė vizatime tė ndryshme nėpėr muret e shtėpisė.
5 vjeē kur ishit ju zbukuroi me rroba tėrheqėse;
E falenderuat duke u rrėzuar nė gropėn e parė me baltė qė e vėrejtėt.
6 vjeē kur ishit erdhi sė bashku me juve nė shkollė;
E falenderuat duke i thėnė:
“Nuk shkoj rrugėve tė “lagjes”.
7 vjeē kur ishit ua dha njė top dhuratė;
E falenderuat duke e thyer xhamin e fqiut matanė.
9 vjeē kur ishit ua gjeti njė mėsues tė pianos;
E falenderuat, duke mos mėsuar notat tė paktėn vetėm njė ditė.
10 vjeē kur ishit me automobilė ju dėrgoi nėpėr ditėlindje e deri tek mėsimet pėr vallėzim dhe nė ēdo vend tjetėr;
E falenderuat duke zbrit me vrap nga vetura dhe duke mos e shikuar aspak.
11 vjeē kur ishit me shokun tuaj ju dėrgoi nė kinema;
E falenderuat duke i thėnė:
“Ti mos u ul sė bashku me ne”.
12 vjeē kur ishit nuk dėshiroi tė shikoni programet degjeneruese dhe tė dėmshme nė televizion;
E falenderuat, duke i shiquar tėrė ato programe gjersa nuk ishte ajo nė shtėpi.
15 vjeē kur ishit ju dėrgoi pėr pushime verore nė shtetet e jashtme;
E falenderuat duke mos ia shkruar tė paktėn asnjė rresht letėr.
17 vjeē kur ishit ju lejoi qė tė shkoni nė parti mė shokun (shoqen) tuaj;
E falenderuat duke mos ia bėrė asnjė telefon dhe duke u kthyer nė shtėpi nė tė gdhirė tė agimit.
19 vjeē kur ishit ua pagoi shpenzimet e shkollės, me veturė ju dėrgoi nė konvikt dhe ua barti rrobat e juaja;
E falenderuat duke u pėrshėndetur te dera e konviktit qė tė mos tallen shokėt tuaj.
21 vjeē kur ishit dėshiroi t’ju japė udhėzime pėr jetėn dhe #@!--)erėn tuaj;
E falenderuat duke i thėnė “Unė nuk bėhem sikur ti”.

22 vjeē kur ishit ju pėrqafoi me krenari nė ceremoninė e diplomės universitare;
E falenderuat duke kėrkuar para qė tė shėtisni nėpėr Europė.
24 vjeē kur ishit dėshiroi tė takonte djalin qė ju mė njė kohė tė gjatė po takoheshit;
E falenderuat duke i thėnė: “Kohėn kur duhet ta takosh atė e di unė”.
25 vjeē kur ishit ua pagoi shpenzimet e dasmės, pėr juve shumė u gėzua dhe njėkohėsisht u emocionua;
E falenderuat duke u shpėrngulur nė njė qoshe tė botės.
30 vjeē kur ishit dėshiroi t’ju kėshillojė rreth mbikqyrjes sė foshnjes Suaj;
E falenderuat duke i thėnė: “Leji ma kėto udhėzime tė kahmotshme”.
40 vjeē kur ishit ju pėrkujtoi pėr ditėlindjen e njė tė afėrmi tuaj;
E falenderuat duke i thėnė:“Nėnė kam shumė punė”.
50 vjeē kur ishit, ajo u sėmurė shumė, kur shkuat ta vizitonit gjatė vikendit tė fundjavės, ajo u gėzua;
E falenderuat duke i treguar se pleqtė bėhen nazelinj sikur fėmijėt.
Duke thėnė kėshtu e ashtu njė ditė…
Ajo, vdiq…
Atė qė nuk mund ta bėnit pėr tė deri nė kėtė ditė,
Nė atė moment ju ra sikur njė vetėtimė nė zemrat e juaja…
NĖSE ĖSHTĖ GJALĖ, EDHE MĖ TEJ SĖ BASHKU JETON ME JU,
KĖTĖ HERĖ ATĖ DUANE MĖ SHUMĖ SE KURDOHERĖ…
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:50


Ditėlindja e Hasanit

Sot ishte ditėlindja e Hasanit.

Ai ishte shumė i gėzuar.
Pėrfundimisht mbushi shtatė vjet.
Nėna e kishte mėsuar atė se muslimanėt nuk e festojnė ditėlindjen, por i tregoi se sot nė mbrėmje ajo kishte njė befasi pėr tė. Hasani ēuditej!

Si mund tė ketė befasi pa e festuar ditėlindjen!?

Gjatė tėrė ditės Hasani ishte i padurueshėm dhe mezi priste qė tė bėhej mbrėmje.
Nė ora shtatė nėna e thirri nga shkallėt Hasanin: "Hasan, eja poshtė. Befasia jote ėshtė gati."
Hasani nuk mund t'i besonte veshėve tė tij. Vrapoi poshtė dhe pa se aty ishin dajallarėt, axhallarėt, tezet, hallat dhe kusherinjtė e tij. Por, nuk kishte ndonjė shenjė tė festimit tė ditėlindjes. Hasani u ndie i zhgėnjyer.

Pastaj nėna tha: "Hasan, sot je bėrė djal i madh, i ke mbushur shtatė vjet, prandaj... jemi tubuar tė gjithė pėr tė tė mėsuar diēka lidhur me namazin!" Hasani tha: "NAMAZIN?!"

Nėna u pėrgjigj: "Po i dashuri im, pejgamberi Muhammed (paqja dhe mėshira e Zotit qofshin mbi tė) thoshte se kur ti mbushin fėmijėt shtatė vjet duhet ta mėsojnė faljen.
Qė nga kjo ditė duhet tė mėsosh tė falesh, sikurse qė e bėjnė kėtė nėna, babai dhe tė gjithė dajallarėt dhe axhallarėt tu. Gjithsecili qė ėshtė 7 vjeēar apo mė i vjetėr duhet tė falet."

Hasani tha: "Pėrse duhet tė falemi, nėnė?"

Nėna u pėrgjigj: "Epo... A nuk tė ka dhėnė All-llahu njerėz tė cilėt pėrkujdesen pėr ty? Ai tė dha ty nėnėn dhe babanė dhe tė gjithė tė afėrmit. Tė dha ushqim dhe pije. Tė dha edhe shtėpi dhe trup tė shėndoshė. A nuk ėshtė ashtu?"

Hasani tha: "Hmm, po nėnė."

Atėherė xhaxhi Mervan tha: "All-llahu tė ka dhėnė ty shumė gjėra qė tė tjerėt nuk i kanė. Ti ke njė shtėpi tė madhe dhe tė bukur dhe jeton nė tė i sigurt. Njerėzit, tė cilėt jetojnė nė vendet si Palestina apo Afganistani nuk i kanė kėto. All-llahu t'i ka dhuruar sytė, gojėn, veshėt dhe trupin.

Ti e shfrytėzon atė pėr ēdo ditė." Tezja Safije shtoi: "Tash, a nuk beson se duhet ta falėnderosh All-llahun pėr tė gjitha kėto?"

Hasani: "Po si ta falėnderoj All-llahun kur unė nuk e shoh Atė."

Babai tha: "Eh, tashti Hasani im i vogėl, ti falesh pesė herė nė ditė dhe me kėtė shpreh falėnderim pėr tė gjitha kėto dhurata tė shumta tė All-llahut. Ai na jepė pėr ēdo ditė tė gjitha kėto."

Nėna u pėrgjigj: "Ka edhe njė dhuratė tjetėr Hasan, tė cilėn do ta japė All-llahu sot."

Hasani tha: "Ēfarė dhurate, nėnė?" Nėna u pėrgjigj: "Sė shpejti do ta kesh njė motėr tė vogėl!"

Hasani:"Njė motėr tė vogėl.. Oooh All-llah tė falėderoj shumė. A mund tė mė mėsoni si tė falem. Dua ta falėnderoj All-llahun." Nėna buzqeshi dhe e shikonte Hasanin me krenari. Pastaj tė gjithė e mėsuan si duhet falur. Hasani u gėzua shumė dhe kjo ishte ditėlindja mė e bukur nė jetėn e tij!!

Paqja qoftė mbi ju!

Shkruar nga Um Umara
marrė nga: denkmalislam.de
Pėrktheu nga gjermanishtja: Jusuf Kastrati

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:51


Elhamdulilah qė All-llahu mė ka nderuar

Tregon Ebu Ibrahimi dhe thotė:
"Isha njė ditė duke udhėtuar nėpėr shkretėtirė dhe papritmas humba rrugėn pėr ku isha nisur. U ndala tek njė tendė e vjetėr, shikova mbrenda saj dhe pashė aty njė njeri, ishte i ulur nė tokė.

Sapo iu afrova me qetėsi pashė se ky njeri ishte i paralizuar, i kishte tė dy duart e kėputura.

Ē'ėshtė mė e ēuditėshmja se ai ishte edhe i verbėr dhe ishte i vetmuar, nuk kishte askėnd qė tė kujdesej pėr tė.

Dėgjova prej tij disa fjalė, qė shpesh i pėrseriste: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madhe mbi shumė krijesa tė Tija.

Duke e pėrseritur kėtė disa herė, ma tėrhoqi vėmendjen dhe mė shtyri tė interesohem pėr te. Dy duart e kėputura dhe dy sytė e tij tė verbėr dhe nuk posedonte kurrfarė fuqie pėr kujdesjen e vetės. Shikova pėrreth tij dhe kerkoja se mos po shoh dikė prej tė afėrmėve tė tij qė kujdeset pėr te, mirėpo, pėr fat tė keq, nuk pashė askend. Vazhdova t'i afrohem deri sa ndjeu levizjet i mija dhe filloi tė pyeste:

- Kush ėshtė? Kush ėshtė?

- I thashė: Esselamu alejkum! Jam njė njeri qė kam humbur rrugėn dhe u ndala tek tenda jote. Po ti kush je? Pse jeton i vetmuar nė kėtė vend? – Fillova unė me pytje: Ku e ke familjėn apo tė afėrmit?

- M'u pėrgjigj: Unė jam njė plak i sėmuar, qė me kanė lėnė njerėzit dhe me kanė vdekur shumica prej tė afėrmėve.

- I thashė: Dėgjova nga ju disa fjalė, qė me ēuditėn: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madh mbi shumė krijesa tjera tė Tija, me trego se ēka tė ka nderuar All-llahu ty kurse unė tė shohe tė verbėr me dy duart e kėputura, i varfer dhe askend perreth teje qė interesohet pėr ty?!

- Mė tha: Tė tregoj, por me njė kusht! Kam njė nevojė tė ma kryesh.

- I thashė: Me gjithė dėshirė inshallah, vetėm me trego!

- Mė tha: Po e sheh se jam sprovuar me sprova dhe fatkeqėsi tė ndryshme, mirėpo, prap Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madh mbi shumė krijesa tė tjera. A nuk me ka dhėnė All-llahu mendjen, qė tė logjikoj me te?!

I thashė: Po, si jo!

- Ma ktheu: Sa e sa njerėzve u mungon kjo begati, janė budalla, tė ēmendur, qė nuk posedojnė mendje?!

- Shumė ka. - ja ktheva.

- Pastaj tha: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka zgjedhur mbi shumė krijesa tė tjera dhe me ka nderuar.

- Vazhdoi pėrseri: A nuk me ka dhėnė All-llahu tė dėgjuarit, me tė cilin dėgjoj ezanin pėr namaz, dėgjoj me te fjalėt dhe atė qė kam pėrreth?!

- I thashė: Po, si jo!

- Ma ktheu: Sa prej njerėzėve janė tė shurdhėt dhe nuk mund tė dėgjojnė?! Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar mbi shumė krijesa.

A nuk mė ka dhėnė All-llahu gjuhėn, me tė cilėn e pėrmendi Atė dhe mirrem vesh me njerėzit?! Sa e sa njerėz memece ka sot qė nuk flasin?!

I thashė: Po, vėrtetė shumė ka.

- Tha: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar dhe me ka zgjedhur mbi shumė krijesa tė Tija.

A nuk me ka udhėzuar All-llahu nė Islam dhe adhuroj vetėm All-llahun Njė, tė Vetmin, qė nuk meriton tė adhurohet askush pėrveē Tij?! Unė tek Ai llogaris shpėrblimin duke bėrė durim nė sprovat e Tija.

Sa ka prej njerzėve, qė janė adhurues tė idhujve dhe kryqėve dhe janė tė kėnaqur me mosbesimin e tyre?! Ata kanė humbur nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė mė ka nderuar mbi shumė krijesa tė Tija. Kėshtu vazhdoi plaku duke i numėruar begatitė e All-llahut, kurse mua me shtohej ēudia prej imanit tė tij tė fort dhe bindjes sė tij tė madhe, qė plaku edhe nė gjendjen e tij tė mjerueshme ishte i kėnaqur me ato begati qė ia kishte dhėnė All-llahu.

Thashė me vete: Sa prej tė sėmurėve janė, qė ndoshta nuk janė goditur as sa njė e katėrta e kėsaj qė ėshtė goditur ky plak, apo ndoshta janė sprovuar vetėm me humbje tė shikimit apo tė dėgjimit, apo kanė ndonjė sėmundje tė lehte e qė mund tė llogariten tė shendoshė nė krahasim mė atė qė e ka goditur kėtė plak. Saqė i dėgjon duke u ankuar dhe duke qajtur me zė tė lartė, duke renkuar nga semundja. E atyre vetėm iu shtohet dobėsia dhe iu pakėsohet bindja nė shpėrblimin e All-llahut.

U thellova nė mendime tė thella derisa m'i ndėrpreu mendimet fjala e plakut duke mė thėnė:

- A ta them kėrkesen time qė pata? A ma kryen atė?

- I thashė: Po, inshallah! Cila ėshtė kėrkesa yte?

E uli kokėn dhe lotėt i rrodhėn nga sytė e tij tė verbėr. Pastaj ngriti koken e tha:

- Nuk me ka mbetur askush prej familjes perveē njė djalit katėrmbedhjetėvjeēar. Ai ėshtė qė me ushqen, me veshėn, me shtrinė pėr tė fjetur dhe me ngrite pėr ēdo nėvojė. Mirėpo, ka dalė qė dje tė me kėrkojė ushqim dhe nuk ėshtė kthyer mė dhe nuk e di a ėshtė gjallė dhe kthehet apo ėshtė i vdekur dhe ėshtė harruar. Unė, sikurse po e sheh, jam plak i lodhur, i verbėr, ku ta kėrkoj unė i shkreti?!

E pyeta pėr pamjen e tij dhe cilėsitė e tija nė mėnyrė qė ta njoh nėse e takoj.

Dola qė ta kėrkoj djalin, po ku ta kėrkoj kurse rruga pėr mua ishte e panjohur dhe nuk dija nga ta kėrkoja, unė vetė kisha humbur rrugėn.

Vazhdova rrugėn duke ecur nėpėr shkretėtirė, kėrkoja andej kėtej ndonjė njeri tė pyes pėr djalin, por s'ka gjė. Rastėsisht e ktheva kokėn dhe pashė andej tėndes sė plakut njė kodėr tė vogėl, ku ishin mbledhur disa sorra, ishin mbledhur rreth diēkaje. Thashė me vete: Kėto nuk mblidhen pėrveē se rreth ndonjė ngrodhėsire ose ushqimi. U ngrita nė koder dhe u afrova tek kėto shpezė. Kur arrita afėr tyre filluan tė shpėrndahen dhe nė vendin ku ishin mbledhur sorrat ēka tė shoh?! Njė djale i ri i vdekur, trupi i tij i kėputur sikur ta kishte sulmuar ndonjė ujk dhe ka ngrenė njė pjesė tė tij dhe ka lėnė pjesėn tjetėr pėr shpezė.

Nuk me brengosi djali aq shumė sa me erdhi keq dhe u pikėllova pėr plakun. Zbrita nga kodra duke ecur ne drejtim tė tendės duke qenė nė mes pikėllimit dhe hutise. Duke menduar se a tė shkoj dhe ta lė plakun nė vetmi apo tė kthehem tek ai dhe ta lajmėroj pėr djalin. U drejtova kah tėnda dhe po dėgjoj plakun duke bėrė tesbihė dhe duke pėrmendur All-llahun. Isha i hutuar ēka t'i them, si t'ia filloj...? Me erdhi nė mendje ngjarja e tė dėrguarit tė All-llahut, Ejubit alejhi selam.

Hyra tek plaku dhe e gjeta ashtu si e kisha lėnė. I dhashė selam. I mjeri, ishte mėrzitur shumė pėr djalin. Sa mė ndjeu mė pyeti: ku ėshtė djali?

I thashė: Pėrgjigju ti njėhere! Cili prej ju tė dyve ėshtė me i dashur tek All-llahu, ti apo Ejubi, alejhi selam?

Tha: Ejubi, alejhi selam ėshtė me i dashur tek All-llahu.

I thashė: Cili ėshtė sprovuar mė shumė, ti apo Ejubi, alejhi selam?

Tha: Padyshim, Ejubi, alejhi selam.

Atėherė i tashė: Llogarite djalin tėnd tek All-llahu se tė ka vdekur...!

E gjeta atė tė vdekur tek kodra, iu kishin versulur ujqėrit mbi trupin e tij. Rėnkoi plaku i mjerė, pastaj rėnkoj pėrseri duke marrė frymė thellė dhe duke pėrseritur fjalėn: LA ILAHE IL-LALL-LLAH...

Mora ta qetėsojė duke ia kujtuar durimin, mirėpo atij iu shtuan vuajtjet dhe rėnkimet derisa dhe nisa t'ia pėrkujtoj shehadetin (LA ILAHE IL-LALL-LLAH) dhe vdiq nė duart e mia.

E mbulova me jorganin qė e kishte pėrfundi dhe dola tė kerkoje ndonjė njeri qė tė mė ndihmojė t'ia pregadis xhenazėn. Pas pak pashė tre vetė tė hipur mbi kafshet e tyre. Dukeshin tė ishin udhetarė.

I thirra dhe m'u pėrgjigjen. Kur u afruan u thashė:

- Kėtu ėshtė njė njėri musliman i vdekur dhe nuk ka askė qė interesohet dhe mirret me tė, a keni mundėsi qė tė mė ndihmoni pėr ta larė, ta mbėshtjellim nė qefin dhe ta varrosim? Ata pranuan.

Hyrėn nė tendė qė ta shohin plakun e vdekur dhe ta bartnin pėr ta varrosur. Sapo zbuluan fytyrėn e tij bertitėn: Ebu kulabe... Ebu kulabe...! Pastaj e mora veshė se Ebu kulabe kishte qenė njė prej dijetarėve tė njohur, qe e kishte humbė pleqėria dhe sėmundjet e shumta pozitėn e tij dhe e kishin lenė njerėzit pas dore. Iu kishin mbledhur shumė sprova dhe fatėkeqėsi deri sa ishte vetmuar prej njerzėve nė njė tendė tė vjetėr nė hapėsiren e shkretėtirės.

Ia pregatitėm xhenazėn dhe e varrosėm.

Udhėtova bashkė me kėta tre veta dhe mė ndihmuan qė ta gjejė rrugėn pėr nė qytet.

Nė kėtė natė e pashė ne ėndėrr Ebu Kulaben me pamjen me tė bukur, kishte tė veshur rroba tė bardha dhe ishte plotėsuar pamja e tij, pa tė meta trupore. E pashė duke ecur nė njė vend tė gjelbėruar.

E pyeta: O Ebu Kulabe, ēka tė ka bėrė ty tė jesh nė kėtė vend kaq tė bukur dhe i shėndoshė fizikisht?

U pėrgjigjė: Posa mė ka futur All-llahu nė xhenet dėgjova njė zė duke me thėnė fjalėn e All-llahut:

سَلاَمٌ عَلَيْكُم بِمَا صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَى الدَّارِ

"(u thonė) selamun alejkum, me durimin tuaj gjetėt shpėtimin, sa pėrfundim i lavdishėm ėshtė ky vend." [Err-rrad, 24]

Marrė nga libri: Sijer Alamu En-Nubela
Imam Dhehebiu
Pėrktheu dhe pershtati:
Fatmir Zogaj

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:51


Tregim qė e bėn zemrėn tė qajė


Njeri ndėr shembujt mė tė shkėlqyer tė respektimit tė urdhrave tė Allahut dhe tė rrugės sė Tij ėshtė edhe shembulli i floktares, sė bijės sė faraonit. Njė ditė prej ditėsh, floktarja ia krihte flokėt bijės sė faraonit, asaj i kishte rėnė krehri nė toke dhe kur ajo kishte dashur ta merrte atė, kishte thėnė: “ Bismil-lah – Me emėr tė Allahut “. Bija e faraonit e kishte dėgjuar floktaren dhe i kishte thėne: Babai im ėshtė Allahu ? Floktarja i qe pėrgjigjur: Zoti im, Zoti yt dhe Zoti i babait tėnd ėshtė Allahu. Atėherė bija e faraonit i kishte thėne: Do ta informoj babanė tim pėr kėto fjalė. Dhe ajo vėrtet ashtu kishte bėrė. Kėshtu qė faraoni i kishte thėne floktares: A ke Zot tjetėr pos meje ?! – Zoti im dhe Zoti yt ėshtė Allahu. – i kishte thėne floktarja. Faraoni kishte pyetur: A ka floktarja fėmijė ? Po, i ka 4 fėmijė, madje njėrin ende e ka nė gji. – i kishin thėne faraonit.

- M’i sillni fėmijėt e saj, - kishte urdhėruar faraoni – dhe sillmani edhe njė kazan tė madhe me ujė, kurse nėn tė ndizeni njė zjarr te fortė qė tė vlojė uji.

(Pėrpiqu qe ta imagjinosh se ē’fare kishte ndodhur dhe vėre veten tėnde nė vendin e floktares ).

Faraoni kishte marrė fėmijėn e madh tė floktares dhe i kishte thėne asaj: A ti ke Zot tjetėr pos meje ?

- Zoti im dhe Zoti yt ėshtė Allahu. – kishte thėne floktarja.

Faraoni e kishte hedhur fėmijėn nė zjarr para syve tė nėnės sė tij dhe fėmija kishte filluar tė bėrtiste deri sa ishte djegur i tėri...

Faraoni kishte bėrė kėshtu edhe me fėmijėn e dyte dhe tė tretė. Edhe ata i kishte gjetur ajo qė i kishte ndodhur vėllait tė tyre tė madh dhe, e gjithė kjo, madje para syve tė nėnės sė tyre, e cila kishte vetėm njė pėrgjigje: Zoti im dhe Zoti yt ėshtė Allahu.

Mė pastaj radha i kishte ardhur fėmijės, i cili akoma ishte nė gji. Zemra e floktares kishte filluar tė dridhej, kurse kraharori t’i ngushtohej, sakaq fėmija i foli asaj: Oj nėna ime, duro, sepse ti, pa dyshim, je nė rrugėn qė ėshtė e vėrtetė !

Pas kėsaj, faraoni i kishte hedhur nė zjarr fėmijėn dhe nėnėn e tij...

E kuptoj se ky tregim ka bėrė qė zemrat tuaja tė qajnė, kurse sytė tė lotojnė...

I Dėrguari paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė, me t’u kthyer pas udhėtimit nė natėn e Isras dhe Mi’raxhit, ka thėne: “ Ndėrsa po udhėtoja nė qiell, kam ndier njė aromė tė bukur tė cilėn asnjėherė mė parė nuk e kisha ndier, ndaj e pyeta Xhibrilin : O Xhibril, ē’ėshtė kjo aromė ? Ai mė tha: Ėshtė aroma e floktares qė ia ka krehur flokėt bijės se faraonit dhe aroma e katėr djemve tė saj “

O Zot! Syri qan gjatė pikėllimit, por ai qan edhe gjatė gėzimit !

“Vetėm ata qė janė tė durueshėm, do tė shpėrblehen pa masė.”(Zumer ,10)

( Vepra e vetme, pėr tė cilėn nuk dihet shpėrblimi, ėshtė durimi. )

Vėrtet, s’ka dyshim se mė i madhi durim, ėshtė tė durosh nė rrugėn e Allahut dhe pėr fenė e Tij.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:52


FSHEHTĖSIA ĖSHTĖ DASHURI


Ai


I cili


Dėshiron


Fshehtėsinė


E dy botėve


Ta kupton


Do ta zbulon


Se fshehtėsia


Ėshtė Dashuria…

Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:52


Kjo pra ėshtė dashuria, fillon e vogėl dhe rritet bashkė me ne herė pas here.Njė plakė ishte pyetur pėr dashurinė dhe kuptimin e saj. Ajo ishte pėrgjigjur:Kur pėr herė tė parė pata dėgjuar fjalėn dashuri, isha fėmijė, e vogėl dhe ma kishte thėnė babai imi, i cili mė pėrqafoi dhe mė tha se tė dua. Atėherė thash dashuria qenka mallėngjim, siguri, pėrkujdesje e ngrohtėsi.

Kur arrita moshėn e pjekurisė, e gjeta njė letėr nėn derėn e shtėpisė, ma kishte dėrguar njė djalė nga fqinjėt tanė, e cila pėr adresė pėrmbante emrin tim, kurse pėrmbajtja e saj ishte “tė dua”. Atėherė thash dashuria qenka guxim dhe ēmenduri.


Kur u fejova pėr atė djalin e komshiut dhe u njoftova me tė, fjalėn e parė qė ma tha ishte “tė dua”. Atėherė thash dashuria qenka ambicie, veprim, qėllim dhe vullnet.

U martova dhe tė dytėn ditė pas martesės, mė pėrqafoi burri im dhe mė tha se “tė dua”. Atėherė thash dashuria qenka pėrmallim, pasion e gėzim.

Kaloi njė vit dhe linda fėmijėn e parė. Isha e lodhur shumė, e ngjitur pėr krevati, mė erdhi burri, ma kapi dorėn dhe mė tha se “tė dua”. Atėherė thash dashuria qenka falėnderim, mirėnjohje, pėrkujdesje dhe interesim.

Me kalimin e viteve, mu thinjėn flokėt, u martuan fėmijėt dhe burri duke i shikuar flokėt e mija tė thinjura, me buzėqeshje mė tha: “tė dua”. Atėherė thash dashuria qenka mėshirė dhe solidarizim.

U zgjat jeta dhe u mplakėm. Ēdo herė burri im i respektuar mė thotė “tė dua” dhe them se dashuria ėshtė besnikėri, sinqeritet, pėrkushtim dhe dhuratė.

Kjo pra ėshtė dashuria, fillon e vogėl dhe rritet bashkė me ne herė pas here.
Kjo ėshtė dashuria, qė sa mė shumė qė ecim nė moshė, aq mė tepėr zbulojmė sekretet e saj.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:53


Nėna

Para disa kohėsh, fillova te kaloj kohėn me njė grua tė ve qysh prej 19 vite. Gruaja ime ma parapriu me fjalėt e saja, duke thėnė: E di shumė mirė se sa e doni atė. Gruaja pėr tė cilėn mė kėshillonte shoqja ime tė kaloj ēaste me tė, ishte Nėna ime, e cila kishte mbetur e vejė qysh para 19 viteve. Punėt dhe obligimet e shumta si dhe 3 fėmijėt kishin bėrė qė nėnėn time ta vizitoj shumė rrallė. Njė ditė prej ditėsh, gjeta kohėn qė ta ftoj nėnėn time pėr darkė. Mora telefonin dhe e telefonova. Ishte bėrė vonė dhe Nėna u bė merak kur ma dėgjoi zėrin, nuk e kishte zakon qė tė flas me dikė nė kohė tė vona, dhe mė pyeti: Si je biri im? Mirė jam Nėnė - iu pėrgjigja. Tė telefonova nga koshienca pėr tė kaluar disa ēaste me ju. Mė pyeti: Vetėm ne tė dy? U mendua pak dhe mė tha: Mė pėlqen propozimi yt... Ditėn e enjte, pasi mbarova orarin e punės, u nisa pėr nė shtėpinė ku banonte nėna ime. Ndihesha paksa i shqetėsuar...Kur arrita nė shtėpinė e nėnės, vėrejta se edhe ajo ishte paksa e merakosur dhe ishte duke pritur te dera e shtėpisė.

Ishte veshur bukur dhe m'u duk se kishte veshur fustanin e fundit qe ia kishte blerė babai im pak para se tė vdiste. Duke buzėqeshur si njė engjėll me tha: Biri im, te gjithėve u kam thėnė se sonte do tė dalė me djalin tim, dhe qė tė gjithė janė gėzuar, andaj tė gjithė me padurim presin kthimin tim pėr t'ju sqaruar hollėsitė e kėtij takimi.

Shkuam nė njė restaurant jo tė zakonshėm, mirėpo i bukur dhe i qetė, nėna u mbėshtet nė krahun tim dhe dukej sikur tė ishte njė zonjė. Pasi u ulėm, fillova ta lexoj listėn e gjellėrave, edhe pse Nėna nuk ishte nė gjendje tė lexonte pėrveē shkronjave tė mėdha. Gjėrsa po lexoja listėn e ushqimeve, Nėna mė shikonte me njė buzėqeshje tė gjerė, me dy buzėt e saja tė ēara, mė ndėrhyri, duke thėnė: "Kur ishe i vogėl, unė isha ajo qė lexoja pėr ju", ndėrsa tani ka ardhur koha tė ta kthej kėtė borxh dhe ja unė po lexoj sot pėr ty. Ēlodhu dhe pusho nėna ime - i thashė. Gjatė tėrė mbrėmjes biseduam dhe nuk kishte asgjė tė rėndomtė, me pėrjashtim tė nostalgjive dhe pėrditshmėrisė sonė. Qėndruam aq shumė sa qė koha ishte bėrė shumė vonė. Pasi qė u kthyem dhe arritėm te dera e shtėpisė, Nėna m'u drejtua me kėto fjalė: Kam dėshirė qė te dalim sė bashku pėrsėri, mirėpo me kusht qė unė tė paguaj? Ia putha dorėn dhe i thashė lamtumirė. Pas disa ditėsh, me erdhi lajmi se Nėna kishte ndėrruar jetė. Kishte vdekur nga sulmi ne zemėr.E tėrė kjo ndodhi pėr njė kohė shumė te shkurtėr qė unė asgjė nuk munda tė bej pėr te. Kaluan ca ditė dhe nga posta mė arriti njė letėr e dėrguar nga restauranti, nė tė cilin kishim darkuar unė dhe Nėna ime. Nė tė kishin qenė disa fjali tė shkruara nga dora e Nėnės sime: "Kam paguar faturėn para kohe, duke e ditur se nuk do tė kem rastin tė takohem me ty pėrsėri. Me rėndėsi ėshtė se bėra pagesėn pėr dy persona, pėr ju dhe gruan e juaj. Ju assesi nuk mund ta pėrshkruani vlerėn e asaj nate, nė te cilėn darkuam sė bashku. Te dua shumė biri im". Nė kėtė moment, arrita tė kuptoj domethėnien e fjalės " Dashuri " apo " Te Dua ".Nuk mund ta kuptosh domethėnien madhėshtore te kėsaj fjale derisa nga dashuria juaj tė mos vjelė mirėsi dhe bukuri edhe pala tjetėr ashtu siē beri Nėna ime. Asgjė nuk ka vlerė me shumė sesa Prindėrit, e nė veēanti Nėna. Dhuroja kohėn te cilėn ata e meritojnė... Duhet ditur se ky ėshtė obligim i Allahut dhe i Prindėrve, prandaj kėto gjėra nuk shtyhen. Me kėtė rast, mė ra ndėrmend tregimi kur qe pyetur Abdullah ibėn Omeri: "Nena ime ėshtė e moshuar, nuk mund tė lėvizė fare, dhe mė duhet ta bart nė ēdo vend, madje edhe kur ta kryen nevojėn... nganjėherė nuk ka fuqi qė ta pėrmbanė veten keshtuqė, kryen nevojėn duke qenė nė duart apo shpinėn time... A mendon se unė e kam kryer obligimin ndaj saj? Ibėn Omeri u pėrgjigj: A ke harruar fėmijėrinė tėnde kur edhe ju vepronit kėshtu me Nėnėn tuaj?! Ju po i shėrbeni duke shpresuar vdekjen e saj, ndėrsa ajo iu shėrbente juve, me gjithė mundimet dhe lodhjet qė kishte duke shpresuar jetėn dhe lumturinė tuaj". Vėrtet dallim i madh nė mes kėtyre dy qėndrimeve...

Shpresojmė se porosia dhe mesazhi i kėsaj ngjarjeje do t'ju arrij edhe atyre te cilėt ende i kanė prindėrit gjallė!!![/size][Modifiko 27.09.2006 nga Enkelejdaa]

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:53


Poezi-Thirrja e ezanit!


Isha shume i lodhur
dhe rash per te pushuar
nuk kaloi shume kohe
dhe nje ze i bukru,ne vesh me ra mua.

Hajje ales-salah,Hajje alel-Falah
therriste ezani
ejani ne namaz
qe te shpetoni.

Nga lodhja e madhe
isha dy mendjesh
te falaja namazin apo te fleja...!

Shejtani i mallkuar
ne vesh me pershperiste
"Ka tjera namaze"
pse te mos flija..??!!

Mirpo zeri i ezanit
me mbushi me imam
andaj u ngrita shpejt,
namazin per ta fale.

Andaj vellezer dhe motra besimtar
namazin mos ta harrojme
sepse ai eshte
nur-i i zemres sone.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:54


Mė falni, unė nuk flas!

Nė njėrėn nga qendrat tregtare, nė mesin e madh tė njerėzve bie nė sy njė djalosh i zhvilluar, i cili sillej rreth dyqaneve, nga njėri te tjetri. Sikur synonte diēka. Hynte nė njėrin dyqan, qėndronte disa minuta dhe mė pas kalonte te tjetri, kurse nė dorė mbante njė ēantė. Po t’i afrohesh mė afėr, tė tėrheq vėmendjen njė letėr e vendosur nė shpinėn e tij “Mė falni, unė nuk flas!”

Cili ėshtė sekreti i kėsaj letre tė varur, ēfarė mban nė dorė dhe pse sillet nė kėtė mėnyrė?

Ai ishte njė fėmijė i butė dhe mė shėndet tė mirė. Mėsonte nė shkollė si tė tjerėt, por kur arriti nė klasėn e gjashtė tė fillores, Allahu e sprovoi me njė sėmundje nė kordat e zėrit, kėshtu qė zėri filloi t’i dobėsohet gradualisht, saqė nuk pati mė mundėsi tė flasė. Kėshtu ndodhi.
Djaloshi po jeton dhe po i kalon ditėn pa gjuhė dhe mundėsi pėr komunikim. Me kalimin e kohės, shokėt filluan tė mėrziten prej tij, saqė e ndiente veten tė tepėrt nėpėr takime. Vetėm dėgjonte dhe nuk kishte mundėsi tė bisedonte. Kėshtu ndihej keq dhe u largua prej tyre.
Djaloshi u rrit dhe filloi tė kėrkojė vende ku nuk kishte nevojė pėr fjalė e biseda. E gjeti veten nė dėgjimin e ligjėratave shkencore dhe mėsimeve edukative. Kėshtu filloi tė ndikohet nga mėsimet mbi rėndėsinė e shėrbimit mbi Islamin dhe thirrjes nė fenė e Allahut tė Lartėsuar. Ai nuk e injoroi veten duke u arsyetuar se nuk kishte mundėsi, por kontribuoi nė shėrbim tė fesė sė tij me ato mundėsi qė i pėrgjigjeshin gjendjes sė tij.
Ai punonte si fotokopjues dhe nga paga e marrė kishte vendosur qė tė ndante njė pjesė pėr tė blerė kasata (CD) dhe broshura edukative. Filloi tė ecte nėpėr qendra tregtare duke shėtitur nga njė dyqan nė tjetrin. Atė tė keqe qė e shihte, zgjidhte CD-nė e nevojshme dhe ia dhuronte pronarit ose pronares. Kėtė e bėnte me buzėqeshje dhe dilte nga dyqani duke i bėrė me shenjė nė shpinė pėr letrėn e varur “Mė falni, unė nuk flas!”. Kėshtu vepronte gjatė tėrė javės.
Unė nuk di si ta shpreh habinė time: pėr vendosmėrinė e tij nė thirrjen e Allahut apo pėr shikimin e tij pozitiv mbi jetėn dhe pėr atė me tė cilėn ėshtė sprovuar?

Njė njeri e kishte pyetur pasi i kishte ndjekur lėvizjet e tij nė davet: -A ke pasur reagime ose suksese?
Djaloshi i shkroi: -Po, pasi kam hyrė nė njė dyqan dhe pashė veprime tė kėqija, i dhurova shitėsit njė CD me vlerė dy rijalė (40 centė). U largova dhe pas disa muajsh kalova sėrish atypari. Nė realitet e kisha harruar se kisha hyrė nė atė vend njė herė. Me tė hyrė nė dyqan, shitėsi mė takoi me buzėqeshje dhe mė pėrqafoi.
I habitur paksa i thashė: -Kush jeni ju, ndoshta doni dikė tjetėr? Mė tha: -Ty tė dua. A nuk jeni ti qė ma dhurove atė CD-nė?! Dhe e nxori nga xhepi. I thashė: -Po, unė jam. Mė pas tha: -Vėlla, ne jemi tetė veta qė nuk kemi ditur asgjė pėr Islamin pėrveē emrit (Islam).
Bėnim ēdo tė keqe. Pasi dėgjuam CD-nė, deshi Allahu i Lartėsuar dhe mė pas shkaktar ishe edhe ti dhe u kthyem nė rrugėn e Tij. Jemi larguar nga veprat qė bėnim dhe i kemi pėrmirėsuar lidhjet me Allahun. Allahu tė shpėrbleftė!

Vetvetiu pyetja bėhet: Edhe pas kėsaj, vallė, a mund tė gjejė i arsimuari arsye neglizhence nė shėrbim tė Islamit?


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:55


Falėnderimi i takon All-llahut [subhanehu ve teala] ndėrsa salavatet dhe selamet qofshin mbi tė Dėrguarin Muhammed [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], mbi familjen e tij, shokėt e tij, dhe mbi gjithė ata qė e pasuan dhe e pasojnė rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.


Pyetjen tė cilėn kemi dėshirė t'i pėrgjigjet secili prej nesh ėshtė: A kemi ne zemėr?

Nese themi: Po! Atėherė ku ėshtė ajo?!


Ku ėshtė ajo, kur Aksaja e robėruar thėrret dhe i kėrkon vėllezėrit e vet, kėrkon muslimanėt e vėrtetė, edhe atė qe sa e sa vjet...?!

Ku ėshtė ajo, kur rėnkojne fėmijtė nė Irak, atje ku vetėm po derdhet gjak, atje ku njeriu nuk mėshirohet, nga vėllezėrit e vet kur nuk ndihmohet, nėn thundrėn e okupatorit kėshtu lehet, se vėllezėrve tanė ende ju flehet.

Ku ėshtė ajo, kur vėllezėrit ēeēen sakrifikojnė, jetėn e tyre po flijojnė, vendin e tyre ata e mbrojnė, fenė e All-llahut po e ndihmojnė, ndėrsa muslimanėve pėrreth s'iu bjen nė mend, sė paku tė bėjnė dua pėr atė vend.


Nė Afganistan edhe Keshmir, a e sheh ti jetėn shumė tė vėshtirė, a e ndjen ti dhembjen e tyre, apo s'tė ka mbetė njė pikė mėshire, a spo i sheh tash vėllezėrit nė Somali, nėse je duke shikuar ende me sy, shiko pra zemra a tė rreh ty?!


Nėse zemra yte fare nuk rreh, nėse vėllaun tėnd ajo s'e njeh, nėse me sytė e realitetit me tė nuk sheh, nėse s'ndjen dhembje pėr kėtė fe, e vėllezėrit e vet t'vetmuar i le, atėherė mė thuaj se i vdekur je..., apo ende mė thua se ti zemėr ke?!


Ku ėshtė ajo zemėr, kur vėllezėrit tanė po luftohen, femijtė tanė masakrohen, motrat tona torturohen, nėnat tona malltretohen, shtepitė e tyre po rrėnohen, e ata nga vendi i tyre po dėbohen...?!


Vėllezėrit tanė nėn hijen e plumbave jetojnė, nė ēdo moment jetėn e rrezikojnė, femijtė e tyre ende vajtojnė, e sa prej tyre vdekjen e dėshirojnė, e sa nga uria po rėnkojnė, nėn padrejtesine e tiranėve po durojnė, por ku janė ata qė dėgjojnė?


Ku janė gjithė ata muslimanė, a nuk shohin ēka bėhet me vėllezėrit tanė?!


Tė gjithė ende nė gaflet, duke e kėnaqė armikun e vet...
O vėlla, mos mendo se gjithė kjo qė po ndodhė, ėshtė shkaku vetėm i kryetarėve dhe i udhėheqėsve, por shkaktar jemi unė edhe ti, e din pse?!


Sepse ne pas dynjasė tė preokupuar, nė mes te ditės jemi hutuar, sikur sytė tash mė na janė verbuar, pas dėfrimeve tė kėsaj bote duke vrapuar, edhe namazet po i lėshojmė, fjalėn e All-llahut po e harrojmė, tė Dėrguarin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] nuk po e pasojmė, kohėn tonė nė thashetheme po e harxhojmė, e pėr ardhmėri fare s'mendojmė, se televizionin dhe radion e adhurojmė, ditėn pa to s'mund ta kalojmė, ēdo film tash mė po e percjellim, muzikėn nė zemrėn tonė po e mbjellim, edhepse dikur kėtė helm ne do ta vjellim, por atėherė kurrfar dobie nuk mund tė sjellim, duhet ta kuptojmė me kohė, se shumė po gėnjehemi, dhe se te All-llahut jemi, dhe tek Ai do tė kthehemi...


O vėllezėr!

Kur vėllezėrit tanė atje, mundohen ta kėnaqin All-llahun, ne ketu pėrēahemi, vėllau me vėllaun...

Kur ata atje, armiqtė i kanė mbi kry, ne kėtu vėllaun tonė s'duam ta shohim me sy...

Kur ata atje, luftojnė me tė fėlliqurit jehudė, ne kėtu pasojmė "yjet" nė Holiwood...

Kur ata atje mendojnė, si t'i farojnė Sharonat, ne kėtu mendojmė si t'i fitojmė miljonat...

Kur atje lufton i fundit dhe i pari, ne kėtu mend i kemi vetėm te dinari...

Kur atje motrave iu merret nderi me dhunė, motrat tona kėtu nuk kanė tjetėr punė...

Kur motrat merren nėpėr kėmbė, atyre iu vjen marre, e motrat tona kėtu, e shesin veten pa pare...

Kur vėllezėrit atje luftojnė pėr tė vetmin qėllim, qė fitorja ose shehidllėku pėr ta t'jetė pėrfundim, ne kėtu prej publikut vetėm korrigjojmė, se a kanė tė drejtė pėr luftė, apo ata e kanė gabim...

E pastaj dikush ende tė flet guxon ,thotė pse All-llahu neve nuk po na ndihmon?

E si tė na ofron All-llahu neve zgjedhje, kur ne ende jemi nė kėtė gjendje?

All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: "O ju qė keni besuar, nėse ju e ndihmoni (fenė) All-llahun, Ai u ndihmon juve dhe u forcon kėmbėt tuaja." [Muhammed, 7]

O vėlla! A ka ndryshuar premtimi i All-llahut, qė ėshtė vonuar ndihma, apo ti se ke plotėsuar kushtin? Unė po tė pyes ,e ti bėhu i sinqertė me vetveten, para se tė bėhesh me mua:

A po e falė namazin e sabahut nė xhami, apo me pritesė po e falė edhe nė shtėpi, e pastaj ėshtė vonuar ndihma?!

A po i falė namazet ēdo ditė me xhematė, apo do tė thuash se imami shumė e zgjatė, e pastaj ėshtė vonuar ndihma a?!

Qė sa kohė librin e All-llahut nuk e ke shfletu, se ēka thotė All-llahu aty, ti krejt ke harru, e pastaj u vonua ndihma?!

A ka pasė zemra yte prej All-llahut frikė, kur je nda me vėllaun tėnd ti pėr politikė, e mandej ėshtė vonuar ndihma?!

A je ti pasardhės i Omerit dhe Salahuddinit, apo prej frikės futesh ti nėpėr birat e minit, e mandej ėshtė vonuar ndihma a?!

A je zgjuar ndonjėherė natėn qė tė bėsh dua, ndihmoi vėllezėrit tanė kudo o All-llah, e mandej ėshtė vonuar ndihma?!

Vajzat dhe motrat tua a lotojnė pėr muslimanet, apo ato ēdo hap, pasojnė evropianet, e pastaj u vonua ndihma a?!

Pyetje pas pytje do tė dalin shumė, derisa qėndrojmė duarkryq ti dhe unė...


O vėllezėr, ne tė gjithė duam qė tė ēlirohet Aksaja, dhe tė ndihmohen muslimanėt kudo qė janė, por para se tė ēlirohen ata, duhet ne sė pari ta ēlirojmė vetveten. Duhet ta pastrojmė shpirtin tonė, e ta largojmė nga vetja jonė veshjen e pėrtacisė, e tė largohemi nga pasimi i modeleve tė huaja, e t'ia shtėrngojmė dorėn vėllau vėllaut, tė pajtohemi me All-llahun, e padyshim se ndihma e All-llahut do tė jetė shume afėr.


All-llahu [subhanehu ve teala] thotė: "Po ju menduat se do tė hyni nė Xhennet, pa u provuar edhe ju me shembullin e atyre qė ishin para jush, tė cilėt i patėn goditur skamjet e vuajtjet dhe qenė tronditur, sa qė i dėrguari thoshte, e me te edhe ata qė kishin besuar: "Kur do tė jetė ndihma e All-llahut?!" Ja (u erdhi ndihma) vėrtetė ndihma e All-llahut ėshtė afėr!"


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:56


Gati sa nuk e shiti fenė pėr 20 pensė

Para disa viteve njė imam i xhamisė u shpėrngul nė qytetin e Londrės nė Britani. Ai gjithmonė e kishte zakon tė udhėtonte me autobus prej shtėpisė sė vet deri nė qytet.Disa javė pas shpėrnguljes gjatė udhėtimit tė tij, shpesh i binte tė udhėtonte me tė njejtin autobus dhe me tė njejtin shofer.Njė ditė prej ditėsh pagoi biletėn e autobusit dhe u ul, kur pa se shoferi ia kishte kthyer 20 pensė ma tepėr se sa duhet.Mendoi imami nė vetėn e tij qė t’ia kthejė kėto para, sepse nuk ėshtė e drejta i tij. Pastaj njė moment tjetėr mendoi dhe tha: “Harroje kėtė ēėshtje! Kjo ėshtė njė shumė e vogėl dhe nuk i intereson askujt. Pastaj, firma e autobusit nuk humb asgjė nėse i mungon kjo shumė parash. Atėherė do t’i marr kėto pare pėr vete dhe do t’i llogaris tė blej njė dhuratė pėr vete.”- dhe mė pas heshti.Autobusi u ndal nė stacionin tė cilin dėshiroi imami. Por, para se tė dalė prej derės, u ndal njė moment e zgjati dorėn dheia ktheu shoferit paratė duke i thėnė: “Urdhėro kėto 20 pensė, m’i dhe tepėr kur e pagova biletėn. Ato janė tė tuat.”Shoferi e mori kėtė shumė dhe filloi tė qeshė duke thėnė: “A nuk je imam i ri nė kėtė vend? Kam menduar disa herė qė tė vij nė xhaminė tuaj dhe tė bėj ibadet aty. Ta kam dhėnė kėtė tepricė me qėllim qė tė shoh se si do tė jetė veprimi yt.Kur imami doli prej autobusit ndeu njė dobėsim nė kėmbėt e tij dhe gati sa nuk ra nė tokė prej kėtij qėndrimi. U mbėshtet nė njė shtyllė qė kishte afėr, i drejtoi sytė nga qielli duke qarė dhe duke thėnė: “O Allahu im! Desh e shita fenė time pėr 20 pensė.”Pėrkujtoni vllezėr dhe motra, ndoshta ne nuk i shohim se sa ndikojnė sjelljet tona tek njerėzit. Nga njėherė nuk ėshtė vetėm Kurani tė cilin e lexojnė njerėzit ose vetėm Islami tė cilin e shikon jomuslimani. Pėr kėtė duhet ēdonjėri prej nesh tė jetė shembull dhe model pėr tė tjerėt, duke qenė gjithmonė tė sinqertė dhe besnik, sepse ne ndoshta nuk shohim se si njerėzit na pėrcjellin neve nė sjlelljet tona dhe nė bazė tė saj gjykojnė pėr ne si musliman.
_________________
O Zot, mė jep aq mend tė kuptoj sa i pa mend qė jam, mė jep aq dije tė kuptoj sa i padijshėm qe jam, mė jep aq foce te kuptoj sa i pa fuqishem qė jam ....
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:57


Pėshpėritja qė e bėri mjekun tė qajė


Njė djalosh qė kishte mbushur 16 vjeē kishte shkuar nė xhami dhe po lexonte Kuran duke pritur qė tė thirrej ikameti pėr namazin e sabahut. Pasi u thirr ikameti, e la Kuranin nė vendin e vet, pastaj u kthye qė tė rreshtohet nė saf, mirėpo papritmas ra pėrtokė pa vetėdije. Disa persona e dėrguan kėtė djalosh nė spital. Mjeku El Xhubejr, i cili mori pėrsipėr rastin e tij, thotė: “E kanė sjellė kėtė djalosh duke e mbartur si tė ishte i vdekur. Pas kontrollit qė i bėra, pashė se ishte goditur nga njė sulm nė zemėr, qė sikur ta godiste devenė, do ta linte tė vdekur.


Djaloshi ishte nė momentet e fundit tė jetės. Shpejtuam qė t’i riaktivizonim tė rrahurat e zemrės pėrmes elektroshokut. Mjeku i ndihmės sė shpejtė u ndal te koka e tij duke shikuar gjendjen e djaloshit, kurse unė vrapova t’i sillja disa barna pėr ta shėruar. Pasi u ktheva, pashė se djaloshi kishte kapur dorėn e mjekut dhe i pėshpėriti diēka nė vesh.

Papritmas ai e lėshoi dorėn e mjekut dhe me shumė mund u kthye nė krahun e djathtė dhe tha: “Esh-hedu en la ilahe il-la Allah ue eshhedu enne Muhammeden abduhu ue Resuluhu (Dėshmoj se nuk ka zot tjetėr qė e meriton adhurimin pėrveē Allahut dhe se Muhamedi ėshtė rob i Tij dhe i Dėrguar i Tij). E pėrsėriti kėtė fjalė disa herė.

Tė rrahurat e zemrės filluan t’i ngadalėsohen, kurse ne tentonim t’i shpėtonim jetėn, mirėpo caktimi i Allahut ishte qė ai aq do tė jetonte. Djaloshi vdiq.

Nė kėtė moment mjeku i ndihmės sė parė nisi tė qante, aq sa nuk mundi tė qėndronte nė kėmbė. U ēuditėm dhe i thamė: -Pse po qan?! Nuk ėshtė e para herė qė sheh njerėz duke vdekur...

Mirėpo mjeku nuk mund tė pėrgjigjej nga tė qarėt. Pasi u qetėsua, e pyetėm se ēka i kishte pėshpėritur djaloshi nė vesh. Mjeku u pėrgjigj: -Djaloshi, pasi tė pa ty o mjek duke u munduar ta shpėtosh atė duke vrapuar nėpėr spital dhe duke i urdhėruar tė tjerėt qė tė shpejtojnė, e kuptoi se ti ishe mjeku pėrgjegjės pėr tė dhe mė tha:

“O mjek, thuaji kolegut tėnd qė tė mos mundohet dhe tė mos e lodhė veten. Unė po vdes dhe nuk ka shpėtim. Vallahi, unė qė tani po e shoh vendbanimin tim nė xhenet!”


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:57


Janė lotėt e mėkatit qė nga sytė e mi rrjedhin...


...A thua, mbeti njė pikė loti,
qė tė nesėrmen tė qaj,
apo i tėri ėshtė derdhur,
pėr mėkatet ėshtė tretur...

Ēfarė ndjenje shkatėrruese, ndjenjė ironie, ndjenjė qė ta rėndon zemrėn dhe
shpirtin...! Sa shumė mė ka pėrfshirė njė errėsirė! A thua, ka pak dritė pėr mua?
A thua, a do tė mė ndihmojė dikush mua? Tė shoh ty dhe me mall tė afrohem, tė
shoh ty qė fshehurazi mė largohesh...? Tė shoh dhe mė s'tė shoh... Pse vallė, largohesh
nga unė? Pse nuk mė merr me vete? Apo, aq i tmerrshėm ėshtė fati im andaj ke frikė
se njė pikė e tij tė pėrfshin edhe ty?!

Athua, vetėm mua mė ka pėrfshirė ky mėkat apo janė me miliarda qė mėkatojnė por
unė jam nga ato tė paktat qė pas mėkatit dėshiroj edhe tė pendohem?! Nuk di t'i
pėrgjigjem vetes qė ēdo ditė mė mijėra pyetje parashtron, ndėrsa pėrgjigjet e tyre
mė rėndojnė, qenien ma shkatėrrojnė. Sepse, unė dua qė ta arrijė lumturinė diku, por
pėrreth s'ka asgjė qė njė shpresė ma zgjon dhe qė m’i ngjallė ndjenjat pėr tė jetuar.
Mėkati zemrėn ma ka rėnduar dhe devotshmėria e dikurshme mė ėshtė shkatėrruar...

Janė lotėt ata qė nga sytė e mi rrjedhin dhe mė pėrcjellin ēdo ditė, lotėt e mėkateve
qė mė kanė shkatėrruar. Si tė arrijė vallė tek pendimi i dėshiruar?
Shkoj poshtė e lart botės qė mė rrethon dhe gjithashtu besoj se Zoti ekziston.
Dhe, mendoj se veē Ai mund tė mė ndihmojė dhe s'ka kush tjetėr pėrveē Tij qė tė
mė udhėzojė...

…Marrė libra lexoj, shfletoj por e ndjej qė diēka mė mungon. Vallė, si tė arrijė te ai
udhėzim, kur asnjė njeri s'mė ndihmon? Nuk e di ē'ndodhė me njerėzit qė mė largojnė,
s'dėshirojnė asnjė ēast afėr t'mė qėndrojnė...Jo, s'mė mbeti pikė loti, ashtu unė mendoj,
por tė nesėrmen shoh se lotėt mė kanė pushtuar, por tani janė lotėt e gėzimit qė kam
takuar.
Gėzim i ēdo lumturie qė kam kėrkuar dhe gėzim pėr mėkatet qė dikur kam mėkatuar
se sot pėr ato mėkate pendimin kam kėrkuar...

Pendimi ėshtė ndjenjė qė tė jep shpresė pėr tė jetuar dhe tė thotė NDAL pėr tė
mėkatuar. Ėshtė ndjenjė qė ngjallė dėlirėsi nė zemrat e vdekura dhe iman pėr zemrat
me mėkate tė ngjeshura...
A thua, a ėshtė dikush qė kėta lot i sheh dhe me bindje kthehet tek Zoti qė e krijoi?
Ja, ēfarė mėsimi nga mėkatet fitova e veten time me njerėzit pėrreth e shkatėrrova.
Asnjė mirėsi nga ato nuk fitova veē me gjynahe veten e mallkova...

Pa mė thuaj, pse nuk kthehesh ti sot? Pse nuk i kthehesh Allahut sa nuk tė ka larguar
ende nga kjo botė?!
Leri lotėt, le t'i vėrshojnė sytė dhe mėkatet t'i largojnė sepse lotėt e mėkatit faljen
kėrkojnė!
Janė rėnduar supet nga barra qė peshojnė, s'kanė rregull as ligj qė jetėn t'ua drejtojė,
s'kanė dritė rrugėn t'ua ndriēojė...

Kthehu sot dhe e pėrulur para Krijuesit qėndro, me ligje tė Kur'anit jetėn pėrparo!
Hiqi rrobat e xhahiljetit qė nė trup ke ti, vishi rrobat e lumturisė, sepse tash ke nė duar
lumturinė e dėshiruar dhe kėnaqėsinė e Allahut, inshAllah e ke fituar!.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 05:58


""selam alejkum te gjthve muslimanve ju deshiroj lexim te kendshem.

Njė djalė i ri bėhej gati t'i mbaronte studimet. Pėr muaj tė tėrė ai kishte admiruar njė veturė tė bukur sportive nė njė sallon automobilash dhe duke e ditur se babai i tij mund pa problem t'ia blinte, i tha atij se jo ishte e tėra qė e dėshironte pėr maturė. Derisa afrohej dita e diplomimit, djaloshi priste tė shihte shenjat se babai ia kishte blerė veturėn.


Njė djalė i ri bėhej gati t'i mbaronte studimet. Pėr muaj tė tėrė ai kishte admiruar njė veturė tė bukur sportive nė njė sallon automobilash dhe duke e ditur se babai i tij mund pa problem t'ia blinte, i tha atij se jo ishte e tėra qė e dėshironte pėr maturė. Derisa afrohej dita e diplomimit, djaloshi priste tė shihte shenjat se babai ia kishte blerė veturėn.

Ditėn e diplomimit, babai e ftoi nė zyrėn e tij tė punės dhe i tha se ndihej shumė krenar qė kishte njė djalė kaq tė vyeshėm dhe i tregoi se sa shumė qė e donte. Me kėtė rast, ia dhuroi tė birit njė kuti dhurate tė mbėshtjellė bukur. Kureshtar, mirėpo paksa edhe i zhgėnjyer, djaloshi e hapi kutinė dhe brenda pa njė Kur'an tė dashur, tė mbėshtjellė me lėkurė. I inatosur, e ngriti zėrin kundėr babait duke i thėnė: "Me tė gjitha ato para qė ke, po ma jep njė Libėr tė shenjtė?". Doli me vrull nga shtėpia duke e lėnė librin e shenjtė.

Pėr njė kohė bukur tė gjatė ky nuk kontaktoi mė me tė atin. Kaluan shumė vite dhe ky djaloshi u bė njė njeri shumė i suksesshėm nė biznes. Ai tanimė kishte njė shtėpi tė bukur dhe njė familje tė mrekullueshme. Mirėpo, dikur iu kujtua se babai duhej tė ishte plakur dhe se ndoshta duhej tė shkonte ta vizitonte. S'e kishte parė atė qė nga dita kur diplomoi.

Para se tė fillonte me pėrgatitjet pėr udhėtim, mori njė telegram se babai i kishte ndėrruar jetė dhe se i kishte lėnė me testament krejt pronėn e tij pėr trashėgim tė birit. Ky duhej tė shkonte menjėherė nė shtėpi dhe tė kujdesej pėr sendet qė i kishte lėnė i ati. Kur mbėrriti te shtėpia e tė atit, papritmas zemrėn e tij e kaploi zija dhe keqardhja. Nisi tė kėrkonte letrat e rėndėsishme tė tė atit dhe e gjeti atė Kur'anin akoma ashtu tė ri e tė paprekur, mu ashtu siē ia kishte dhuruar i ati vite e vite mė parė.

Me lot nė sy, e hap Kur'anin dhe fillon t'i shfletojė faqet e tij. Derisa lexonte pjesė nga Kur'ani, ēelėsi i veturės ra nga njė mbėshtjellės i lidhur pėr anėn e pasme tė Kur'anit. Ai kishte njė etiketė me emrin e shitėsit, tė tė njėjtit shitės tė veturės sportive tė cilėn ky e kishte shumė qejf atėkohė. Nė etiketė ishte shėnuar data e diplomimit tė tij si dhe fjalėt "E PAGUAR".

Sa e sa herė ne nuk i vėmė re bekimet e Zotit nga arsyeja e thjeshtė se ato nuk janė paketuar ashtu si duam ne?!".

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 06:00


Lexo dhe Mendohu


Njėzet e dy pyetje prej priftit pėr muslimanin e njė pyetje nga muslimaniNjė musliman e kishte njė shokė tė krishter. Krishteri i lutet muslimanit qė tė shkojė me tė nė kishė, pėr tė prezantuar nė ligjėratėn e priftit e mė pas t’i japė mendimin krishterit pėr kėtė. Muslimani pranoi qė tė shkonte, kur shkoi prifti e kuptoi se nė mesin e tė pranishmėve gjendet njė musliman prandaj dhe tha: Ndėrmjet jush gjendet njė Muhammedan (musliman). Muslimani u ngrit dhe i tha si e dite kėtė? Prifti tha: tregojnė shenjat nė fytyrat e tyre. Muslimani buzėqeshi, ndėrsa prifti i tha: Dėshiroj t’i bėj njėzetedy pyetje:

Cfarė ėshtė njė i cili nuk mund tė jetė dy?

Cfarė janė dy tė cilėt nuk mund tė jenė tre?

Cfarė janė tre tė cilėt nuk mund tė jenė katėr?

Cfarė janė katėr tė cilėt nuk mund tė jenė pesė?

Cfarė janė pesė tė cilėt nuk mund tė jenė gjashtė?

Cfarė janė gjashtė tė cilėt nuk mund tė jenė shtatė?

Cfarė janė shtatė tė cilėt nuk mund tė jenė tetė?

Cfarė janė tetė tė cilėt nuk mund tė jenė nėntė?

Cfarė janė nėntė tė cilėt nuk mund tė jenė dhjetė? Cfarė janė dhjetė tė cilėt nuk mund tė jenė njėmbėdhjetė? Cfarė janė njėmbėdhjetė tė cilėt nuk mund tė jenė dymbėdhjetė?

Cfarė janė dymbėdhjetė tė cilėt nuk mund tė jenė trembėdhjetė?

Cfarė janė trembėdhjetė tė cilėt nuk mund tė jenė katėrmbėdhjetė?

Cila ėshtė ajo gjė e cila merr frymė e shpirt nuk ka?

Cili ėshtė ai varr i cili ka ecur me tė zotin e tij?

Kush janė ata tė cilėt kanė gėnjyer e kanė hyrė nė xhennet?

Cila ėshtė ajo gjė tė cilėn e ka krijuar Allahu dhe e urren?

Cilėt janė ata tė cilėt Allahu i ka krijuar pa baba dhe pa nėnė?

Kush ėshtė krijuar prej zjarri, kė e ka shkatėrruar zjarri e kush ėshtė i mbrojtur prej tij?

Kush ėshtė krijuar nga guri, kush ėshtė shkatėrruar prej tij dhe kush ėshtė mbrojtur prej tij?

Cfarė ėshtė ajo tė cilėn e ka krijuar Allahu dhe e ka konsideruar si dicka tė madhe?

Cila ėshtė ajo pemė e cila i ka dymbėdhjetė degė dhe nė ēdo degė tridhjetė gjethe, nė ēdo gjethe pesė fruta, tre nė hije e dy nė diell.


Buzėqeshi muslimani duke qenė i sigurtė nė besimin e tij nė Allahun.

Filloi me emrin e Allahut "BISMIL LAHIRR RRAHMANIRR RRAHIM"

Allahu i Lartėsuar ėshtė Njė qė nuk ka pas Tij tė dytė.

Ndėrsa dy pas tė cilit nuk ka tre: Nata dhe dita. “Ne i bėmė natėn dhe ditėn dy fakte (qė dokumentojnė pėr fuqinė Tonė)” (El Isra : 12)

Ndėrsa tre pas tė cilit nuk ka katėr: Arsyetimet e Musai me Hidrin nė shkatėrrimin e anijes, mbytja e djaloshit dhe ndėrtimi i murit.

Ndėrsa katėr pas tė cilit nuk ka pesė: Teurati, Zeburi, Ingjili dhe Kur’ani.

Ndėrsa pesė pas tė cilit nuk nuk mund tė ketė gjashtė, janė pesė namazet e obliguara.

Ndėrsa gjashtė pas tė cilit nuk ka shtatė, janė ditėt nė tė cilat Allahu e ka krijuar botėn.

Ndėrsa shtatė pas tė cilit nuk ka tetė, janė shtatė qiejt. “Ai ėshtė qė krijoi shtatė qiej palė mbi palė. Nė krijimin e mėshiruesit nuk mund tė shohėsh ndonjė kontrast” (El Mulk : 3)

Ndėrsa tetė pas tė cilit nuk ka nėntė, janė bartėsit e arshit tė Rrahmanit, “E atė ditė, tetė (engjėj) e bartin mbi vete arshin e Zotit tėnd” (El Hakka : 17)

Ndėrsa nėntė pas tė cilit nuk ka dhjetė, janė mu’xhizet e Musait alejhis selam, shkopi i cili u shndėrrua nė gjarpėr, dora e cila i bėnte dritė, vėrshimi i Nilit, bretkosat e shumta, uji i cili u shndėrrua nė gjak, qimkat tė cilat nuk linin askėnd tė flinte, dėrgimi i #@!--)kalecae tė cilėt dėmtonin bimėt, thatėsia e madhe, zvogėlimi i prodhimeve.

Ndėrsa dhjetė pas tė cilit nuk ka njėmbėdhjetė, janė sevapet “kush vepron njė tė mirė do tė shpėrblehet dhjetė fish e Allahu ia shton shpėrblimin kujt tė dojė”

Ndėrsa njėmbėdhjetė pas tė cilit nuk ka dymbėdhjetė, janė vėllezėrit e Jusufit alejhis selam.

Ndėrsa dymbėdhjetė pas tė cilit nuk ka trembėdhjetė, ėshtė mrekullia e Musait alejhis selam, “Dhe (pėrkujto) kur Musai kėrkoi ujė pėr popullin e tij, e Ne i thamė: “Bjeri gurit me shkopin tėnd” , atėherė nga ai u gufuan dymbėdhjetė kroje” (El Be#@!--)e : 60)

Ndėrsa trembėdhjetė pas tė cilit nuk ka katėrmbėdhjetė, janė vėllezėrit babai dhe nėna e Jusufit alejhis selam.

Ndėrsa ajo qė merr frymė e shpirt nuk ka ėshtė agimi, “Pasha agimin kur ia shkrep” (Et Tekvir : 18 )

Ndėrsa varri i cili ka ecur me tė zotin e tij, ėshtė peshku i cili e pėrbiu Junusin alejhis selam.

Ndėrsa ata tė cilėt gėnjyen e hynė nė xhennet, janė vėllezėrit e Jusufit alejhis selam.

Ndėrsa atė tė cilėn e ka krijuar Allahu dhe e urren ėshtė zėri i gomarit, “Zėri mė i egėr ėshtė zėri i gomarit” (Llukman : 19)

Ndėrsa ata qė i ka krijuar e janė pa baba dhe pa nėnė janė Ademi, devja e Nuhut, dashi i kurbanit dhe meleqt.

Ndėrsa ai i cili ėshtė i krijuar prej zjarrit ėshtė Iblisi, ai i cili ėshtė shkatėrruar prej zjarrit ėshtė Ebu Xhehli, ndėrsa ai i cili ėshtė mbrojtur prej zjarrit ėshtė Ibrahimi alejhis selam.

Ndėrsa ai i cili ėshtė krijuar prej gurit, ėshtė Deja e Salihut alejhis selam, e ai qė ėshtė shkatėrruar prej gurit janė Es habul fijl (poseduesit e elefantit) dhe ata tė cilėt janė mbrojtur prej gurit janė Es habul kehf (tė vendosurit e shpellės).

Ndėrsa atė qė Allahu e ka krijuar dhe e ka konsideruar si dicka tė madhe ėshtė kurthi i grave "Dhe vėrtet i madh ėshtė kurthi juaj" (Jusuf : 28 )

Ndėrsa pema ėshtė viti i cili i ka dymbėdhjetė muaj “degė” ndėrsa tridhjetė gjethet janė ditėt e ēdo muaji, pesė fryte janė pesė kohėt e namazit, e tri nėn hije janė: Namzi i sabahut i akshamit dhe i jacisė, e dy nė diell janė dreka dhe ikindia.

Kėto ishin pėrgjigjjet e muslimanit, prifti dhe tė pranishmit u cuditėn por prifti u befasua nga njė pyetje tė cilėn ia drejtoi muslimani. E jo ėshtė:

Cili ėshtė celėsi i xhennetit?

Kėtu nuk mundi prifti t’i pėrgjigjet kėsaj pyetje, por ai u detyrua tė pėrgjigjet pas lutjes sė shumtė tė tė pranishmėve.

A e paramendoni pse?!

Sepse pėrgjigjja ėshtė: “Eshhedu en la ilahe il lall llah ėe enne muhammeden resulull llah”
Prifti dhe tė gjithė tė pranishmit tė cilėt ishin nė kishė e pranuan Islamin.

A e shikoni se sa madhėshtore qė ėshtė besimi nė Allahun?.


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 06:01


Babai dhe i biri


Nė njė vend jetonte njė baba me tė birin. Tė dy ishin tė dijshėm. Babai ishte punėtor e djali pėrtac.

Babai e nxiste tė punojė duke i treguar pėr pasojat e papunės dhe pėrtacisė duke ia pėrkujtuar qė Kur'ani udhėzon nė punė me fjalėt: "Ve en lejse lil-inseni il-la ma se'a" (Njeriut nuk i takon pėrveē ajo qė ka punuar), dhe se nuk ka gjė mė tė mirė pėr njeriun se puna dhe pėrpjekja e tij.

Ndėrsa djali i pėrgjigjej se Allahu i madhėrishėm ia ka garantuar secilit nafakėn me fjalėt e Kur'anit: "Ve ma min dabbetin fil-erdi il-la alall-llahi rizkuha" (Nuk ka asnjė gjallesė nė tokė qė Allahu nuk ia ka garantuar furnizimin). Babai i tha se e di kėtė ajet kur'anor, por nė pyetje ėshtė se ēfarė nafake garantohet. Por djali edhe mė tej qėndronte pranė mendimit tė tij.

Njė ditė, djali shprehi dėshirėn qė tė shėtit nėpėr botė dhe tė provojė nafakėn. Erdhi nė njė vend qė i pėlqeu, por pasi i shpenzoi tė hollat dhe askush nuk e pranoi, vendosi tė kthehet nė shtėpi. Rrugės pėr nė shtėpi e zuri nata nė njė mal dhe djali u strehua nė njė gėrmushė.

Nė mėngjes u zgjua herėt dhe vėrejti njė dhelpėr tė sėmurė e cila mezi arriti te gėrmusha dhe aty u ndal, ngase nuk mundi mė larg. Djali mendoi nė vete: "Kjo dhelpėr qenka e sėmurė dhe vetė nuk mund ta gjejė nafakėn", dhe ngeci tri net pėr tė parė si do tė arrijė dhelpra te furnizimi.

Pas tri netėsh pa njė ujk i cili mbante nė dhėmbė njė gjah tė cilin e hodhi afėr dhelprės.

Pas e hėngri tė tėrin i la vetėm eshtrat dhe shkoi. Dhelpra me mund duke u zvarritur shkoi deri te kockat dhe filloi t'i lėpirė dhe ngrėnė nafakėn e saj.

Pas kėsaj ndodhie, djali vazhdoi rrugėn. Kur erdhi nė shtėpi, babai e pyeti si kishte kaluar. Djali ia tregoi ndodhinė e dhelprės dhe ujkut duke potencuar qė ai kishte tė drejtė, qė Allahu xh.sh. secilit ia ka garantuar nafakėn, bile edhe dhelprės sė sėmurė. Babai nė kėtė u pėrgjigj: "Ah djali im, ėshtė e vėrtetė se Allahu secilit ia ka garantuar nafakėn, por ēfarė nafake? Ti e ke parė dhelprėn e sėmurė e cila tek pas tre ditėsh, diē shijoi nga kockat e mbetur prej dikujt tjetėr e pėrse nuk e vėrejte, marre tė qoftė, ujkun i cili e ushqeu veten por edhe tjetrit i la diē."

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 06:01


Shansi i fundit


Qė nga fėmijėria i kam urryer hapėsirat e ngushta... sepse ndjeja frymėnxėnie... andaj gjithmonė ikja nga kėto... por gjithnjė me frikė duke u dridhur nga ngushtėsia...

Kur u rrita kuptova se kjo ishte sėmundje psikike, por nuk kam mundur tė shėrohem dhe tė lirohem nga kjo.

Tani hyra nė njė vend tė ngushtė, por me forcė... pa dėshirėn time. Mė vendosėn nė njė arkė tė ngushtė... por zėrat mirė i dėgjoja rreth meje... sytė i kisha tė mbyllur, por disa shikoja... bėrtitnin.

"Oh, ah i mjeri ky... vdiq nė moshėn e rinisė...kishte shumė shpresa dhe punė tė cilat nuk i kishte kryer!"

Dhe vėrtetė kisha shumė punė tė pa pėrfunduara, si p.sh. nuk arrita t'ia hapė njė lokal birit tim... nuk i kisha paguar kėstet e fundit tė kredisė pėr veturė dhe televizor plazma... ndėrsa shpresa ime qė tė formoj njė ndėrmarrje tė madhe ku do tė punėsoja miqtė e mi ishte njė iluzion i largėt... nuk kisha blerė dru dhe thėngjill pėr dimėr, dhe nuk kisha bėrė disa meremetime nė shtėpi.

Derisa kėto mendime silleshin nė kokėn time, pėr t'i pėrfunduar kėto gjėra, papritmas njė zė tronditi veshin tim... zė nga i cili u frikėsua shpirti im... vinte nga thellėsia e trurit tim, ku edhe fillonte jehona e tij... dėgjohej sikurse tė ishte nga megafoni.

"Fund, koha jote kaloi!"

Me keqardhje i thashė vetes: "Ah, sikur mos t'ishte fundi dhe koha mos tė kalonte!"

Nuk di si mė ndodhi fatkeqėsia... kur unė jam shofer i mirė... dhe derisa po mundohesha tė lėvizė, ndjeva qė miqtė qė mė rrethonin mė mbuluan me ēarēaf tė bardhė... U mundova tė bėrtas me sa fuqi qė kisha dhe tė ngrihem nga vendi qė t'i ndaloi... por nuk pata sukses... nuk mund tė bėja asnjė lėvizje dhe as tė flas asnjė fjalė.

Nuk kaloi shumė kohė dhe u gjeta nė njė vend tė errėt... dhe nėpėr vrima shikoja njė dritė tė zbehtė... me frikė e cila nuk mund tė pėrshkruhej, thashė me vete:

"O Zoti im! Ēfarė do bėhet me mua? Ēfarė tė bėj?"

Nga frika as nuk mund tė mendoja.

Pastaj mė bartėn nė tabut... Jashtė binte shi i madh. Mė vendosėn nė gurin e xhenazes para xhamisė. Kur vėrejta xhaminė, mė ra ndėrmend sa afėr shtėpisė e kam pasur, dhe asnjėherė nuk kisha hyrė nė te sepse nuk gjeja kohė... por me vete gjithmonė thosha, do tė vendos tė falem kur t'i mbushė tė pesėdhjetat... kėtė gjithkush e dinte. Edhe miqve u thosha, posa t'i mbushė tė pesėdhjetat do t'i lė gjėrat e kėqija dhe do tė falem rregullisht.

Po,... po..., ah mos tė ndodhte kjo fatkeqėsi... do tė bėhesha njeri i mirė nė tė ardhmen.

Edhe pėr herė tė dytė deri te veshi im arriti zėri i njohur, qė nuk e dija nga vinte:

"Fund, koha jote kaloi!"

Kaloi pak kohė dhe pėrsėri mė bartėn mbi supe... me siguri me kishin falė xhenazen.

Kur kalova pranė kafenesė, dėgjova shokėt duke qeshur, me ata qė pėr ēdo ditė lozja me letra... pa dyshim nuk kishin dėgjuar lajmin e vdekjes sime. Duke mė bartur dėgjoja njerėzit, miqtė e mi duke thėnė... nuk po ec tregtia... disa tjerė flisnin pėr sport... ndėrsa tė tjerėt pėshpėritnin: "Shih ēfarė dite miku ynė e zgjodhi tė vdes!"... edhe jetėn e ka pasur kėsisoj, vėrtetė ėshtė ters, u lagėm prej kokės deri te kėmbėt.

Mos ėshtė ky ndoshta njė gabim... ndoshta kjo qė dėgjoj nuk ėshtė e vėrtetė... a ėshtė e mundur tė flasin kėshtu shokėt e mi, pėr tė cilėt sa herė jam sakrifikuar?

Arritėm nė varreza... mė lėshuan nė varr.

"O Zot, thash me vete.... ēfarė bėj unė kėtu? A nuk ėshtė ky varr?"

Pėrse deri mė sot nuk mė ra asnjė herė nė mend qė do tė hyj kėtu? Pėrse nė kėtė nuk kam menduar kurrė?... askush nuk i dėgjonte klithmat e mia, askush...

Miqtė e mi filluan ta hedhin dheun mbi mua... sikur dėshironin tė garonin... dhe unė pėrsėri mbeta i vetmuar nė errėsirėn e pafund...

Nga dobėsia qė ndjeja ... nga thellėsia e zemrės sime fillova tė lutesha:

"O Zot! O Zot, a ekziston edhe njė shans pėr mua... do tė bėhem i dėgjueshėm nė urdhrat e Tu... do tė jem rob i Yti, ashtu si dėshiron Ti... do tė jem ashtu qė Ti do tė jesh i kėnaqur me mua dhe kėtė varr tė ma bėsh prej kopshteve tė xhenetit... o Zot!"

Ai zė i fuqishėm pėrsėri jehoi nė veshėt e mi:

"Fund, koha jote kaloi!"

Dėgjoja zėrin e dheut i cili binte mbi dėrrasat e varrit... secila goditje jehonte si bubullimė... tėrė trupi im dridhej nga frika dhe pritja.

I dėshpėruar me lėvizje tė fundit u mundova tė lėvizė nga vendi... hapa sytė... isha nė krevat, nė spital... pranė meje ishte mjeku i cili mundohej tė mė zgjojė nga kjo ėndėrr e vėshtirė... thoshte ja tani, kaloi kjo... ishte vėrtetė makth i rėndė.

Ngadalė u ngrita nė krevatin tim... tėrė trupi im ishte mbuluar me djersė tė ftohta... ndėrsa jashtė binte shi rrėke, i pėrcjellur me zėrin tronditės tė bubullimės.

Duke mbledhur veten pėshpėrita nė vete me zė tė heshtur...

"O Zot, tė faleminderit Ty! Tė falėnderoj sa qeliza ka nė trupin tim... qė mė dhe shansin e fundit qė tė pendohem sinqerisht, qė tė bėhem rob i mirė... tė falėnderoj o Zoti im!".


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 06:02


Krkimi i nje keshilleTregohet se njė djalė erdhi te Ebu Derdai r.a. dhe kėrkoi kėshillė, e ky iu pėrgjigj:

"Djali im, pėrmende Allahun nė mirėqenie, Ai do tė pėrkujtoj kur je nė fatkeqėsi!

Djali im, bėhu dijetar (alim) ose nxėnės (muteal-lim)ose dėgjues i mirė, e mos u bėj i katėrt se do tė shkatėrrohesh!

Djali im, mesxhidi yt le tė bėhet shtėpia jote, sepse kam dėgjuar nga i Dėrguari i Allahut, s.a.v.s. duke thėnė: "Mesxhidi ėshtė shtėpia e secilit njeri tė vetėdijshėm dhe tė pastėr".

Djali im, ai i cili e bėn shtėpinė mesxhid , Allahu ia ka siguruar mėshirėn e Tij dhe ia siguron kalimin nėpėr urėn e Siratit.

Njė prej shkatėrrimit tė kėtij ummeti ėshtė se ka tė tillė qė dėgjojnė ligjėratėn (dersin) tė shtunėn, tė dielėn veē fillojnė tė mbajnė vazė, ndėrsa tė hėnėn bėhen tė ashtuquajtur dijetar!"

Shpėtimi ėshtė nė vetėdijen e lartė dhe nė vetėkontroll, siē thotė verseti kur'anor: "Ata janė njerėz qė nuk i pengon as tregtia e largėt e as shitblerja nė vend pėr ta pėrmendur Allahun, pėr ta falur namazin dhe pėr ta dhėnė zeqatin, ata i frikėsohen njė dite kur do tė tronditen zemrat dhe shikimet". (1)

Secili kėrkon lumturinė dhe kėnaqėsinė por njerėzit dallojnė pėr mėnyrėn se si e arrijnė kėtė. Dikush mendon se lumturia ėshtė nė pasuri, dikush nėpėrmes epsheve, dikush nė gjėra tė kota, dikush nė alkool ose drogė, dikush nė pushtet dhe nam, dikush nė pozitė dhe privilegje, dikush nė femra, dikush nė rroba luksoze, etj.

Mirėpo sikur lumturia tė ishte nė pasuri, #@!--)uni do tė ishte njeriu mė i lumtur nė botė, sikur lumturia tė ishte nė pushtet dhe dominim dhe privilegje, Faraoni dhe Hamani do tė ishin mė tė lumturit nė botė.

Sikur lumturia tė ishte nė nam dhe rroba luksoze, "yjet" e njohur botėror nuk do tė vdisnin nė mjerimin mė tė madh.

Lumturia e vėrtetė dhe kėnaqėsia ėshtė nė bindje ndaj Zotit dhe ruajtja nga mėkatet. Ky ėshtė shkas i suksesit tė pėrhershėm: "Secili njeri do tė shijojė vdekjen, e shpėrblimet tuaja u plotėsohen ditėn e kiametit, e kush shmanget zjarrit e futet nė xhenet, ai ka arritur shpėtim, e jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr pos njė pėrjetim mashtrues". (2)

I Lartėsuari gjithashtu thotė: "Kush bėn vepėr tė mirė, qoftė mashkull ose femėr, e duke qenė besimtar, Ne do t'i japim atij njė jetė tė mirė (nė kėtė botė), e (nė botėn tjetėr) do t'u japim shpėrblimin mė tė mirė pėr veprat e tyre". (3)

Njėri prej robėrve tė Allahut ka thėnė: 'Tė mjerėt banorėt e dynjasė! E lėshuan kėtė botė e nuk e shijuan gjėnė mė tė ėmbėl nė te?' - Dikush e pyeti: "E cila ėshtė gjėja mė e ėmbėl nė dynja?" Robi i Allahut u pėrgjigj: 'Njohja e Allahut!'

Njėherė tre thirrės nė islam, kaluan pranė njė populli i cili adhuronte zjarrin, dhe i ftuan qė ta adhurojnė vetėm Allahun dhe vetėm Atij t'i luten, mirėpo populli nuk pranuan. Kur dėgjuan pėr kėta, ushtria e kėtij populli i prangosi dhe i solli para mbretit tė tyre. Kur i dėgjoi mbreti, thirri prijėsit e tij fetar qė tė bėjnė dialog mė kėta.

Kleriku i tyre u tha thirrėsve islam qė do t'ju bėjė disa pyetje, ndėrsa kėta thanė:

"Nėse pėrgjigjemi nė pyetje, a do ta pranosh Islamin?!" Kleriku tha qė pranon dhe filloi me pyetjet:

Ēfarė ėshtė ajo qė Zoti nuk e njeh?
Ēfarė kėrkon Zoti prej robėrve tė Tij?
Ēfarė Zoti nuk ka nė thesaret e Tij?
Ēfarė ka njeriu e qė Zoti nuk e ka?
Ēfarė Zoti ia ka ndaluar vetit?
Nė kėtė njėri prej thirrėsve nė islam filloi tė pėrgjigjej nė pyetjet:

Atė qė Zoti nuk e njeh, ėshtė shirku (politeizmi); "...Thuaj: "Pėrshkruani realitetin e tyre! A ju po e njoftoni Atė pėr atė (shok) kinse Ai nuk po ditka se ē'ka nė tokė, apo vetėm po i emėrtoni me fjalė (e ata as qė ekzistojnė)? Jo, por ata qė nuk besuan u duket e mirė dredhia e tyre,..." (4) Pra, Ai nuk njeh ortak nė pushtet!

Atė qė Zoti kėrkon prej robėrve tė Tij ėshtė huaja: "Nėse Allahut i huazoni diēka tė mirė, Ai juve ua shumėfishon atė dhe ju falė; Allahu ėshtė shumė mirėnjohės, i butė". (5)

Atė qė Zoti nuk ka nė thesaret e Tij ėshtė varfėria, sepse thesaret e Tij janė gjithnjė pėrplot dhe jep sa tė dojė dhe kujt tė do; Atė qė njeriu e ka e Zoti nuk ka janė gruaja dhe fėmijėt; Atė qė Zoti vetit ia ndaloi ėshtė zullumi (padrejtėsia)!;

Kur dėgjoi kėto pėrgjigje kleriku filloi me qarė dhe tha: "Kjo ėshtė vėrtetė fe e vėrtetė! Si ta pranoj?

Thuaj: La ilahe ilallah Muhammedun resulullah!

Kleriku me sy tė pėrlotur e tha shehadetin e pas tij tė gjithė e pėrsėritėn kėtė.Takimi i Shejtanit me Jahjanė a.s.

Erdhi njėherė Iblisi te Jahjai a.s. dhe i tha: "Dėshiroj qė tė kėshilloj!" Jahja a.s. i tha: "Gėnjen, ti nuk dėshiron tė mė kėshillosh mua, por mė trego pėr njerėzit?!"

Iblisi tha: "Ne njerėzit i ndajmė ne tre grupe. Grupi i parė ėshtė mė i rėndi pėr ne, ne mundohemi qė t'i shmangim nga rruga e vėrtetė, por pas kėsaj ata pendohen dhe ne na shkon mundi huq. Pėrsėri pėrpiqemi nga fillimi, por ata pėrsėri pendohen dhe ne nuk kemi sukses. Me kėtė kategori vazhdimisht mundohemi.

Grupi i dytė i njerėzve pėr ne janė si topi nė duart e fėmijėve, i kapim kur tė duam, i lėshojmė kur tė duam. Kėta na janė tė bindur tėrėsisht.

Tė tretėt janė si ti, tė pagabueshėm, kėtyre s'mund tu bėjmė asgjė".

Jahjai a.s. e pyeti: "A ke mundur ndonjėherė tė mė mashtrosh?"

Iblisi tha: "Njėherė! Tė ofruan ushqim, e unė ta bėra aq tė shijshėm sa qė ti ke ngrėnė mė tepėr se duhet, dhe atė natė nuk je zgjuar pėr namaz tė natės".

Jahjai, a.s. tha: "Mirė, kurrė mė nuk do ta teproj me ushqim".

Iblisa tha: "Edhe unė kurrė mė nuk do ta kėshilloi njeriunSa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 30-9-2009 nė 06:03


Tregimi i nje motre muslimane
Martesa e tyre ishte njė martesė e thjeshtė islame. Kur erdhi koha tė dy bashkėshortėt hynė nė dhomė. Gruaja u ngrit dhe e solli ushqimin pranė burrit tė saj dhe ata u bashkuan nė sofėr pranė ushqimit. Papritmas dikush trokiti nė derė, ndėrsa burri i hidhėruar tha: kush ėshtė qė vjen nė kėtė orė? U ngrit gruaja pėr ta hapur derėn, u ndal pranė derės dhe pyeti: kush ėshtė nė derė? Njė zė pas derės u pėrgjigj: jam lypės, kėrkoj pak ushqim. Gruaja u kthye te burri i saj dhe i tregoi se kush ishte dhe ēfarė donte. Burri u hidhėrua edhe mė shumė: ky na e trazon qetėsinė tonė nė natėn e parė tė dhėndėrisė! Doli te ai dhe e goditi fort duke e larguar atė nė mėnyrė shumė tė poshtėr. Lypėsi u largua nga dera e shtėpisė tij i pėrulur e uria ia rėndonte shpirtin, trupin dhe nderin e tij.Burri pastaj u kthye tek nusja e tij i neveritur nga ky person i cili ia ndėrpreu kėnaqėsinė dhe bisedėn me gruan e tij, mirėpo papritmas atė e goditi diē e ngjashme me prekje nga xhinėt dhe iu ngushtua toka me gjithė gjerėsinė qė e ka. Ai doli nga shtėpia duke bėrtitur dhe duke e lėnė gruan e tij nė natėn e nusėrisė, tė cilėn e goditi njė trishtim kur e pa burrin e saj nė atė gjendje, mirėpo kjo ishte dėshira e Allahut tė Madhėruar.

Kjo motėr muslimane qėndroi nė kėtė gjendje pesėmbėdhjetė vite (pa u martuar) duke duruar dhe shpresuar shpėrblimin tek Allahu i Madhėruar. Dhe, pas pesėmbėdhjetė viteve tė kėsaj ndodhie asaj iu prezantua njė musliman pėr martesė me tė cilin pranoi tė martohej. Nė natėn e parė tė martesės sė saj, ajo u ul me burrin e saj pranė sofrės sė ushqimit qė tė darkonin por papritmas ata dėgjuan se dikush e trokiti derėn. Burri i tha gruas sė tij qė ta hap derėn. U ngrit gruaja pėr ta hapur derėn, u ndal pranė derės dhe pyeti: kush ėshtė nė derė? Njė zė pas derės u pėrgjigj: jam lypės, kėrkoj pak ushqim. Gruaja u kthye te burri i saj dhe i tregoi se kush ishte dhe ēfarė donte. Burri e ngriti ushqimin me duart e tij dhe i tha: merre kėtė dhe ofroja atij le tė hajė deri sa tė ngopet, e ēka tė mbetet prej ushqimit e hamė ne.

Ajo e mori ushqimin dhe ia ofroi lypėsit por shpejt u kthye duke qarė. Burri i saj e pyeti: ē'ke? pse qan? ēka ndodhi? tė ofendoi? tė injoroi? A tė rėndoi diēka? Jo - iu pėrgjigj ajo kurse lotėt i rridhnin nga sytė? E pse qan atėherė? – e pyeti pėrsėri burri. Ajo u pėrgjigj: ky njeri pranė derės tėnde dhe qė han nga ushqimi yt ka qenė burri im para pesėmbėdhjetė viteve. Nė natėn e parė tė martesės, e trokiti derėn njė njeri dhe kėrkoi ushqim por burri im doli dhe e largoi atė nga dera duke e goditur. Pastaj, u kthye tek unė i neveritur por atij iu ngushtua gjoksi e pastaj mė duket se ėshtė ēmendur apo ėshtė sėmurė nga xhinėt. Ai doli nga shtėpia dhe nuk dinte se kah shkonte dhe prej atij ēasti nuk e kam parė mė deri sot. Kurse tani ai kėrkon lėmoshė nga njerėzit ...

Papritmas burri i saj shpėrtheu duke qarė. Ajo e pyeti: pse qan? Ai u pėrgjigj: a e din se kush ka qenė ai njeri tė cilin e ka goditur burri juaj? Kush? – pyeti ajo. Ai u pėrgjigj duke qarė: unė jam ai.

I Lartėsuar qoftė i Fuqishmi Hakmarrės, i Cili u hakmerr pėr robin e Tij tė varfėr e tė gjorė i cili erdhi me kokė tė pėrulur pėr tė lypur prej njerėzve, kurse dhembja ia rėndonte zemrėn e tij prej urisė, dhe ky njeri ia shtoi dhimbjen edhe mė shumė duke e larguar nė mėnyrė mizore prej derės sė tij, kurse zemra ime donte tė copėtohej pėr shkak tė nėnēmimit dhe pėrbuzjes qė e kishte goditur, mirėpo Allahu i Madhėruar nuk e donė padrejtėsinė, dhe e zbriti dėnimin e Tij mbi atė qė e nėnēmoi njeriun dhe i bėri padrejtėsi, dhe e shpėrbleu robin i cili bėri durim. Kaluan ditė dhe Allahu e furnizoi me tė mirat e Tij, dhe e dėrgoi dėnimin mbi atė njeri i cili bėri padrejtėsi, dhe ia mori mendjen e ia humbi pasurinė, e ai u bė njė lypės i gjorė.

Dhe, i Lartėsuar qoftė Allahu i Cili e furnizoi robėreshėn e ndershme besimtare e cila bėri durim nė sprovėn e Allahut pesėmbėdhjetė vite dhe ia zėvendėsoi burrin e saj me mė tė mirė


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1  

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11