Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1  ..  12    14
Autori: Subjekti: Poezi te ndryshme nga shkrimtaret Shqiptar..

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 12-2-2013 nė 13:16


Me dhimsesh qen i vogel! s'pate fat,
Te ktheheshe ne oborrin e shtepise
U shtrive i pergjakur mbi asfalt
Nga nje makine e eger e pashpirt

E c'deshe ti qe dole shpejt e shpejt
Ne mes te rruges nga nje dushk a ferre?
Njeriu shtyp mikun rrugen kur ia pret
Dhe jo me pastaj nje qen qyqar te mjere!

Dritėro Agolli..
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 12-2-2013 nė 22:46


ESAD MEKULI..(1916-1993)..

DRITA QE NUK SHUHET..


Sonete

U zhduk dhe qielli. Ndrit pafundėsisht
mori e yjve, endur mė ēdo kėnd,
njė bukuri qė zgjat pambarimisht,
sodit kjo tokė kur diellin sjell ndėrmend.

Le tė pėrskuqen retė lart nė qiell,
dhe trėndafili ngjyrėn tė pėrhapė,
toka s’e do mė tradhėtarin diell,
nuk dėshiron tė ndeshet me tė prapė.

Si tejpėrtej ndėr yje, pa kufi,
vėshtrimn hedh nė tufėn vajzėrore,
prej tyre, cilado, me ata sy,

do tė mė ndillte brenda nė rrethore,
por un’ u robėrova nga dy sy,
qė rob mė bėnė, nė hove dashurore!


Amur dhe ti Venerė, gjė s’ju mbeti…
Nuk do lejoj tė jem mė i mashtruar.
Mbaroi ēdo himn, lėvdatė e papaguar,
Petrarka u kėndoi kot qė moti.

Nuk lodhen parkat, vitet ikin, shkojnė.
Nga poezia s’pata dot fitim
thimiama nuk do hedh, mė nuk tymojnė,
prej dashurive s’prisja kaq mundim!

Gėnjeshtra pata, po koha s’erdhi vallė,
tė daim skllavėrie nė liri?
Me tallje mė premtuat lumturi…

Po prapė do fitoj, ndofta, mė rrallė,
dhe mbrėmjeve do ngremė njė dolli,
qė tė largon ēdo brengė e mėrzi.


Pėr dhimbjen dhe lavdinė qė ke ti,
kur s’do mė shohėsh tė larguar,
nga myshku i varrit, kur tė jem mbuluar,
ti prapė do dėgjosh vargjet e mi.

E rrepta bukuroshe tė dėgjojė,
me pėshpėritje, t’ėmbėl shushsurimė,
do ndiejė m’u nė zemėr regėtimė,
dhe bes e dashuri do tė lėvdojė.

Pėr viset tona fati do kthjellohet
do ndrijė natėn kupa qiellore,
me kore yjesh – kėnga do rizgjohet.

Se bes u kam un’ rrėnjėve fisnore,
nė largėsi me vite s’do harrohet,
kjo fjala ime, fjalė shpirtėrore.
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 12-2-2013 nė 22:48


(Poezi nga Agim Spahu)

TI E DI SI DUHET VDEKUR

Ti e di si duhet vdekur tė jetojė plisi i bardhė e
gjaku i valė,
tambli nė sisė e fara nė arė,
ti e di si duhet vdekur, vėllai im i heshtur, vullkan
i ndezur, vėllai im i tretur, i pabuzėqeshur,
i fyer e i poshtėruar,
vėllai im i panėnshtruar…
Ka kaq shtatore nė udhė e sheshe, bij-hyjni jetojnė
nė ty
ata si farėn nė arė kryet lanė nė kohėn tonė prej
gjaku dhe ėndrre.
Ti e di si duhet vdekur, vėllai im i heshtur -
vullkan i ndezur-ti e di si duhet vdekur…

NENES

Te numeroj thinjat e tua
do me duheshin gjithe ditet e mia,

te mat dashurine tende,
do me duhej gjithe dashuria e botes,

te ndiej si ti per mua, lumturi,
do me duhej te rritja vete femije.

UNE,I ZAKONSHMI YT

Shpesh shpėrthej e dal prej gjoksit tim si Drini
nė vjeshtė,
shpesh, sa shpesh!
Ki durim! Jam nė mrekullinė e krijimit.
Nga shtegtim’ i vrullshėm shpejt do kthej
te i zakonshmi yt i drojtur. Ki durim!
Asgjė e ligė s’del prej gjoksit tim. Ki durim
dhe besim,
edhe pse je e lodhur mė ofro fisnikėri e mirėsi
(Pak, oh sa pak!)
Dhe shih: kur tė jem qetėsuar njė mal do tė jap…
Dora jote mbi ballė,
njė pėrkėdhelje dridhėse, e dashura ime,
njė shėtitje dashamirėse e gishtėrinjve
mbi vullkanin tim nė shpėrthim,
njė fjalė e mirė… Heshtje, heshtje e menēur.
Dhe shih,
nga ēasti solemn i krijimit do tė kthejė
i mrekulluar e i ēliruar dhjetėfish,
i drojturi, i treturi, i zakonshmi yt.
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 12-2-2013 nė 22:48


VARGJE DASHURIE..

Muzafer Xhaxhiu

Dhe qeshėm… qeshėm…

Shkėlqente deti i kaltėr si pasqyrė,
E flladi lehtė frynte nėpėr valė,
Dhe un’ e ti tė ndezur nė fytyrė
Mbi rėr’n e lagur ecnim dalngadalė…

Po nė fytyrė prapė e ndjenim zjarrė
E sy mė sy u pamė tė hutuar!
Dhe qeshėm…qeshėm, qeshėm si tė marrė,
Se rėr’e lagur digjte pėrvėluar


Ti je… s’e di

As yll nuk je, as hėnė as hyri
As rreze dielli terrin pėr tė ndritur,
S’ke rėnė nga qielli tė tregosh ccudi
As dorė mjeshtri nuk tė ka skalitur…

Shum’net’i kam kaluar unė pa gjumė,
Dhe ditėt si nė gjumė i kam kaluar
Dhe sa mė shum’ mendoj cc’je, aq mė shumė
E ndjej se je vecc zjarr qė s’ka tė shuar


Dhe nėn dėborė

E dashur N. nuk po tė shkruaj letėr
Ashtu si nuk tė shkrova nė rini
Mesazhet t’i dėrgoja vecc me sy,
Nė ato kohė cc’mund tė bėja tjetėr!

Pa cc’ka se jemi ca si tė vonuar
Dhe na ka zbardhur dbora qė tė dy
Mesazhet prapė t’i nis si nė rini
Se dhe nėn dborė rrjedh uj’ i valuar


Nė ditėn e Shėn Valentinit

Dhe sot u zumė ne tė dy
Njė hitori e vjetėr
Mė mirė i zėnė vecc me ty
Sesa tė dua njė tjetėr


Nė stacion

Ti nuk e di sa shumė tė kam pritur
Stacioni i trenit ngjante kaq i murmė…
Vinin e iknin njerėzit-gaz e zhurmė-
Vecc unė pritja…pritja, i nemitur

Gjithmonė nė pritje jeta mė ka shkuar
Sa herė fjetur kam nėpėr stacione
Rojtari mė ka zgjuar: “Nėpėr frona
Tė flini, qytetar, ėshtė e ndaluar!”

***
Zura be tė heq dorė nga ccdo marrėzi,
Nga njė vetėm s’do mund:
Tė mos bėj dashuri.


Mos u ēuditni

Dhe kur tė vdes mė shpini nga ajo urė
Ku njoha Dashurinė tė parėn herė
Mos u ccuditni, hapni pak qivurė
Tė kthehem tek njė plakė qė prźt nė derė….


I fundit liman
Melitės

Me gaz e dhimbje tjerur nėpėr jetė
Je ėndrra mė e bukur qė kam parė
Liman i fundit je, ku zėmr’e vrarė
Me gaz e hodhi hekurin pėrpjetė…

Nė dete shumė ania ime brodhi,
Me valėt lozonjare u pėrkund…
Por n’asnjė vend s’qėndroi, gjersa nė fund
Limanin mė tė kaltėr ajo zgjodhi….


Premtim

Mė the se do mė duash gjithmonė
Edhe kur trupi i bukur nė martesė
Nė shtrat tė huaj dergjur natėn vonė
Do pėrpėlitet hidhur pa njė shpresė…

Kėshtu qe thėn’ tė rrojmė tė veccuar
Me helm nė zėmėr, kur kaq for tė dua,
Oho, e dashur, prap’ jam i gėzuar,
Se zėmėrzėn plot vrerė ma dhe mua….


Mikes se vdekur

Cc’tė tė jap o mikja ime
Si kujtim nga e murmja botė!
Tė jap zėmrėn me kujtime
Merr dhe njė gjerdan me lotė…..
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 15-2-2013 nė 23:04


Por natėn kur i lodhur truri
Portat i mbyll me qetėsi,
Ti gjen njė shteg dhe futesh brenda
Njė shteg qė vetėm ti e di.

~I.Kadare..
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 2-3-2013 nė 21:38


KADARE (Pushime dimri)

Ne muret e shtepise sime
per ty vargje kisha shkruar
Dhe kur vija per pushime
s'ngopesha duke lexuar.

Prapa dyersh, pas dritaresh
Ato rrinin e me prisnin
Edhe une si kusari
C'ecja rrezash se shtepise.

Por kur erdha kesaj here
Asnje s'gjeta zemerthyer,
Nena ime me gelqere
Gjithe shtepine kishte lyer.

Sec kerkoj une rreze muresh,
Po skupton gje ti moj nene...
Ku e dije ti se neve
Njeri tjetrin kishim lene?
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1  ..  12    14

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11