Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Ja arsyet e vėrteta qė i shtyjnė femrat drejt seksit

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1639
Regjistruar: 8-3-2008

Jashtė Linje

Gjendja: UnKnOwN

[*] postuar nė 28-9-2009 nė 03:11
Ja arsyet e vėrteta qė i shtyjnė femrat drejt seksit


Pėr tė humbur peshė, pėr t‘u hakmarrė, apo thjesht pėr tė kuruar dhimbjen e kokės... Arsyet e vėrteta qė i shtyjnė femrat drejt seksit janė mė tė ēuditshme se sa i kishit imagjinuar...


Aktiviteti seksual nuk ėshtė vetėm njė kėnaqėsi, por mund tė na ndihmojė pėr njė jetė mė tė gjatė dhe sigurisht edhe mė tė lumtur. Mbi tė gjitha, seksi ėshtė njė analgjezik shumė i mirė. Kjo pėr meritė tė plotė tė hormonit ositoksinė, i cili prodhohet nga trupi ynė sa herė qė ne kryejmė marrėdhėnie seksuale dhe ėshtė pėrgjegjės pėr arritjen sa mė tė mirė tė njė orgazme. Falė ositoksinės arrihet realizimi i endorfinės, qė nė nivel trupor provokon ndjenjėn e kėnaqėsisė dhe kėrkon t‘u japė mė shumė frymėmarrje tė mundshme edhe dhimbjeve artikulare e muskulore, ose ndoshta tė zgjidhė dhe dhimbjen e kokės.

Mė i mirė se ibuprofeni

Tė gjithėve na ka ndodhur qė tė paktėn njė herė partneri apo partnerja qė kemi nė krah tė na jetė pėrgjigjur: "Jo sot, sepse kam dhimbje koke". Ėshtė e vėrtetė se te persona tė ndryshėm seksi mund ta pėrkeqėsojė mė tepėr dhimbjen e kokės. Muskujt e kokės dhe tė qafės pėsojnė sforcim gjatė njė aktiviteti seksual dhe presioni i gjakut mund tė rritet mė shumė gjatė kohės sė orgazmės, duke bėrė qė enėt e gjakut nė tru tė zgjerohen dhe tė shkaktojnė njė gjendje qė mjekėt e klasifikojnė te dhimbjet e kokės. Megjithatė, nga studimet e fundit ėshtė zbuluar se disa gra e "pėrdorin" seksin me qėllimin pėr tė larguar dhimbjen e kokės. "Vuaj nga migrena dhe kam zbuluar se kur bėj seks, sidomos nėse arrij nė orgazėm, ajo mė largohet", tregon njė grua 62-vjeēare. Njė tjetėr tregon se doktori ia kishte kėshilluar asaj aktivitetin seksual si "ilaē" pėr t‘u qetėsuar nga krizat e migrenės. Por si mundet seksi tė shėrbejė si kurė pėr dhimbjen e kokės? Gjatė aktivitetit seksual, trupi prodhon hormonin endorfinė, qė shėrben si qetėsues i dhimbjeve, i krahasuar edhe me efektet e morfinės. Sipas studiuesve tė Universitetit tė Illinoisit, pikėrisht endorfina mund ta qetėsojė dhimbjen e kokės. Nė studimin e tyre, nga 58 gra qė vuanin prej migrenės, tė cilat kryenin marrėdhėnie kur kishin kriza, mė shumė se gjysma raportuan se pasi arrinin nė orgazėm, dhimbja largohej menjėherė. Vetėm tre prej tyre treguan se orgazma e kishte pėrkeqėsuar dhimbjen. Disa shkencėtarė besojnė se nė njė zonė specifike tė trurit ndodhet njė "gjenerator" qė shkakton dhimbjet e kokės, e qė ndonjėherė orgazma arrin ta "stakojė" sė punuari.

Sepse ai puth shumė mirė

Njė tjetėr arsye qė i shtyn femrat tė kryejnė seks me njė mashkull ėshtė fare e thjeshtė: sepse mashkulli puth shumė mirė. Puthjet ndėrmjet partnerėve para se tė kryejnė marrėdhėnie ndodhin nė 90 pėr qind tė kulturave nė botė. Buzėt e njeriut kanė sensorė shumė tė ndjeshėm, mė shumė se pjesėt e tjera tė trupit, por edhe qafa, gjuha dhe hunda luajnė njė rol tė madh. Njė studim ka treguar se puthja ul nivelin e kortizolit, hormonit tė stresit dhe shoqėrohet me njė reduktim tė ankthit. Puthja pėr femrat konsiderohet si njė test i rėndėsishėm pėr vazhdimin e mėtejshėm tė njė lidhjeje. Pėr kėtė arsye, ajo ėshtė mė e rėndėsishme pėr gratė se pėr burrat. Ndėrsa 53 pėr qind e burrave nė njė studim treguan se mund tė kryenin seks pa e puthur partneren, vetėm 15 pėr qind e femrave pranonin tė kryenin seks me dikė pa e puthur. Por njė puthje e keqe ėshtė alarmi pėr dėshtimin e njė marrėdhėnieje seksuale. 66 pėr qind e grave pranonin se pas njė puthjeje tė keqe u ikte dėshira pėr tė bėrė seks.

Pėr hakmarrje

Shumė gra pranojnė se e kanė pėrdorur seksin edhe si hakmarrje ndaj partnerėve tė tyre jo besnikė. "Im shoq mė tradhtoi disa vjet mė parė. Pasi linda vajzėn, shtova nė peshė dhe u ndjeva krejtėsisht e pavlefshme. Vetėm gjashtė muaj pasi zbulova pėr lidhjen e tij, rashė nga pesha dhe pata njė flirt me shokun e tij tė ngushtė. U ndjeva pėr mrekulli", tregon njė grua. Kryesisht te seksi pėr hakmarrje pėrfshihet fjetja me mikun ose mikeshėn e ngushtė tė partneres/it, ēka ia shton mė shumė gėzimin personit qė vendos "tė lajė" hesapet.

Pėr tė rėnė nga pesha..

Po, ėshtė e vėrtetė se seksi mund t‘ju ndihmojė tė bini nga pesha dhe ka shumė femra qė pranojnė se e pėrdorin aktivitetin e rregullt seksual pikėrisht pėr kėtė qėllim. Zakonisht gjatė njė marrėdhėnieje ėshtė vėrtetuar se trupi djeg nga 100 deri nė 250 kalori. Sipas njė vėzhgimi, mė shumė se 1400 gra me moshė nga 18 deri nė 59 vjeēe bėjnė seks 6.3 herė nė muaj. Kjo pėrqindje ėshtė pak mė e lartė pėr grupmoshėn 20-30 vjeē, qė bėjnė seks

7.5 herė nė muaj dhe mė e ulėt pėr 50-60 vjeēarėt (katėr herė nė muaj). Ėshtė parė se ndalimi i aktivitetit seksual i bėn gratė tė shtojnė nė peshė, ndėrsa shpeshtimi i tij, nga dy herė nė katėr herė nė javė, tė bien nga pesha.

Detyrim bashkėshortor

Shumė gra, kryesisht ato tė martuarat, tregojnė se kryejnė marrėdhėnie me bashkėshortin edhe kur nuk duan, sepse e ndiejnė si njė detyrim bashkėshortor. "Kam 32 vjet qė jam martuar. Mė duket shumė e natyrshme qė pas njė kohe kaq tė gjatė, ndonjėherė tė bėsh seks me bashkėshortin sepse ti e ndjen si detyrim", tregon njė grua 53-vjeēare. Pėr disa, besimi se seksi ėshtė njė detyrim bashkėshortor lidhet me bindjet fetare, ndėrsa pėr disa tė tjera rrjedh nga pritshmėria kulturore e brezave se burri konsiderohet si shtylla e familjes. Nė tė kaluarėn ishte pėrgjegjėsia e grave tė rritnin fėmijėt, tė kujdeseshin pėr shtėpinė dhe tė kėnaqnin burrin.

Pėr mėshirė

Ka edhe nga ato femra qė pranojnė se e kanė pėrdorur seksin si njė mėnyrė pėr t‘i bėrė mė mirė partnerėt qė ndihen keq me veten, pėr arsye nga mė tė ndryshmet. Disa pranojnė se kanė kryer marrėdhėnie sepse u ka ardhur keq pėr meshkujt qė nuk ishin shumė tė zotė me femrat. Po ashtu, disa pranojnė se kryenin marrėdhėnie edhe kur nuk e ndjenin, sepse donin qė partneri i tyre tė ndihej i dashuruar dhe i sigurt.

Qė ai tė mos largohet

Nė ēiftet e dashuruara dhe ato tė martuara studiuesit kanė gjetur se gratė shpesh e pėrdorin seksin si njė mjet pėr tė mbrojtur lidhjen e tyre. Shpesh ato pranojnė kėrkesat seksuale tė partnerėve tė tyre, qė ata tė jenė tė lumtur dhe tė mos e kenė ndėrmend tė largohen. "Burri im duket mė i lumtur me mua pasi bėjmė seks. Ai kalon shumė kohė me mua, gjė qė i largon nga mendja mendimet pėr tė shkuar me njė grua tjetėr", tregon njė

30-vjeēare. Kjo mund tė pėrdoret nga gratė edhe si njė strategji pėr ta bėrė partnerin tė mendojė se ėshtė i kėnaqur nga jeta e tij seksuale.

Pėr praktikė

Shumė gra tė pėrfshira nė studim, sidomos vajza tė reja, pranuan se i praktikonin njohuritė e tyre erotike si njė motiv pėr tė fituar eksperiencė. Disa thanė se dėshironin tė kishin eksperiencė me qėllimin e vetėm qė tė mos ndiheshin inferiore dhe "tė pamėsuara": "Herėn e parė qė shkova me njė mashkull isha 19 vjeēe dhe mendova se ishte koha e duhur pėr tė mėsuar rreth seksit. Kjo do mė ndihmonte se si tė veproja herės tjetėr", tregon njė vajzė. Studimet nė kėtė fushė kanė treguar dhe dokumentuar se sa mė shumė eksperiencė tė ketė njė grua, aq mė e predispozuar ėshtė pėr tė arritur njė orgazėm. Arsyeja ėshtė e thjeshtė: sa mė shumė eksperiencė seksuale tė ketė pasur njė femėr, aq mė shumė mundėsi ka pėr tė gjetur rrugėt qė e bėjnė atė tė ndihet mirė e tė arrijė nė orgazėm.

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11