Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Tregime islame

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:24
Tregime islame


Ibn Asakiri [rahimehull-llah] tregon nė historinė e tij se:

Njė njeri i varfur kishte mushkė me tė cilin punonte me qira nga Damasku e nė Zebdani. Ky njeri tregon: njė herė me mua erdhi njė burrė, e kur kaluam nė disa rrugė tė panjohura tha: zgjidhe kėtė rrugė, se kjo ėshtė mė e afėrā€¦i thashė: skam nevojė pėr kėtė rrugė se nuk e njohā€¦mė tha: mirėpo ėshtė mė afėrā€¦morėm kėtė rrugė dhe erdhėm nė njė vend tė trishtueshėm dhe afėr njė lugine tė thellė, ku kishte shumė njerėz tė vrarė, mė tha: kape mushkėn pėr koke derisa tė zbres. Zbriti, i pėrvjeli krahėt dhe mė sulmoi me njė thikėā€¦ ika prej tij, kurse ai erdhi pas meje. E luta nė emėr tė All-llahut e i thashė: meri mushkat me gjith mallin. Kurse ai mu pėrgjigj: dėshiroj tė tė vrasā€¦e frikėsova me All-llahun dhe denimin, mirėpo nuk pranoiā€¦iu dorėzova dhe i thashė: mė le ti fali dy rekate? Tha: shpejtoā€¦u ngrita tė falem, dėshirova tė filloj tė lexoj Kur'an, nuk mu kujtua asnjė shkronjėā€¦qėndrova njė kohė i hutuar, kurse ai thoshte: mė shpejtė, mė shpejtė, atėherė All-llahu mė solli nė gjuhė ajetin:
"أمن يجيب المضطر إذا دعاه ويكشف السوء"

ā€œA ėshtė Ai qė i pėrgjigjet nevojtarit (tė mjerit) kur ai e thėrret, duke ia larguar tė keqen ā€¦ā€

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:25


Historia e milionerit

Shoku im ishte njė burrė i mirė.
Ndoshta ka lexuar ndonjėherė rukje tė ligjėruar tek disa tė sėmurė. Njė herė mė tregoi:

Njė ditė mė ra zilja e telefonit. Ishte djali i njė prej tregtarėve mė tė mėdhenj. Mė thotė: "O shejh, babai im ėshtė sėmurė. Kėrkojmė qė tė vish pėr vizitė tek ai dhe t'i lexosh rukje atij."

Shkova atje dhe ja, kur pashė njė kėshtjellė tė lartė ku derdhej mirėsia nga muret e saj. Mė mikpritėn djemtė e tij ashtu si i takonte pritja e njė miku. Luksi dukej i qartė nė fytyrat e tyre. I pyeta ata pėr sėmundjen e babait. Njėri prej tyre mė tha: "Babai ynė ka qenė i goditur me hemorragji cerebrale nė mėlēi.
Zbuluam pėrpara disa ditėsh se i ka filluar kanceri nė gjak. Doktori na tha se rezultatet mjekėsore tregojnė se nuk i ka ngelur atij pėr tė jetuar vetėm se disa ditė tė numėruara, por Allahu e di se si ėshtė realiteti.
Vazhdova tė shkoj me ta pėr tek babai i tyre. Kur sapo arritėm tek ai mė tėrhoqi njėri prej tyre dhe mė tha: "O shejh, mė fal, harruam tė tė themi se babai ynė nuk e di tė vėrtetėn e sėmundjes sė tij. Kur morėm pėrgjigjen e analizave u frikėsuam se mos i shtohet mėrzitja dhe sėmundja.
I kemi thėnė atij se ka infeksion nė bark." U mbėshteta tek Allahu dhe hymė nė dhomėn e babait tė tyre.
Njė dhomė e gjallėruar, nė tė njė krevat mbi tė cilin ishte njė burrė qė i kishte kaluar pak tė pesėdhjetat. Dalloheshin tek ai shenjat e mirėsisė.
I sėmurė, por trupi i tij vazhdonte tė ishte i mbajtur. E takova me butėsi dhe u ula tek koka e tij edhe djemtė u ulėn pėrreth tij. U kthye nga ata dhe i urdhėroi qė tė dilnin. Dolėn dhe e mbyllėn derėn e dhomės e mbeta unė dhe ai.
Ktheu kokėn e tij dhe qėndroi pak i heshtur, mė pas u pėrlot dhe filloi tė qante. U kthye nga unė dhe lotėt rridhnin nė faqet e tij dhe tha: "Ah mor shejh! e‡farė ke? - e pyeta.
Tha: "Mallkuar qoftė kjo dynja e cila kam tridhjetė vjet qė e mbledh, aq sa mė angazhoi nga namazi, leximi Kuranit dhe mėsim i dijes.
Sa herė qė mė kėshillonte ndokush: 'O filan, kujdesu pak pėr ahiretin tėnd, namazin e xhumasė, agjėrimin vullnetar, edukimin e fėmijėve dhe leximin e Kuranit'.
I thosha se unė do tė mbledh pasuri derisa tė arrij mosha ime gjashtėdhjetė dhe kur tė arrij gjashtėdhjetė vjeē do tė jap dorėheqje nga pasuria dhe do t'ia ngarkoj atė ndonjė tjetri dhe do ta angazhoj veten nė shpenzimin e asaj qė mblodha dhe nė adhurim.
Sikurse e shikon tani mė ka sulmuar mua sėmundja e cila po shkon ēdo ditė keq e mė keq. Mė pas u shtua qara e tij. I thashė: "Mos bėj kėshtu more burrė, do tė shėrohesh me lejen e Allahut dhe do ta pėrkujtosh Atė.
Nė qoftėse Allahu bėnė rrizk pėr ty vdekjen dije se tė gjithė ne do tė vdesim.
Pasuria jote do tė bėjė dobi ty pas saj, djemtė e tu nuk do tė harrojnė, do tė ndėrtojnė pėr ty xhamia, do ndihmojnė jetimėt, do japin lėmoshė e do luten pėr ty."
Mė bėrtiti dhe tha: "Boll! Mjaft!" Dhe vazhdoi tė qante si fėmijė i vogėl. Mė pas po pėrsėriste: "Fėmijėt e tu do japin lėmoshė pėr ty. Do ndėrtojnė xhamia!! Ti nuk i njeh ata ndyrėsira." E pyeta i habitur: "Pse?" Tha: "Djemtė e mi, ata tė cilėt shfaqin dashurinė dhe keqardhjen pėr mua, ishin mbledhur mbrėmė kėtu tek unė, u zgjat ulja e tyre dhe doja t'i nxirrja.
Bėra qė ata tė kuptonin se unė isha nė gjumė dhe fillova tė gėrhisja. Menduan se unė isha me tė vėrtetė nė gjumė. Nuk kaluan disa minuta dhe filluan tė flisnin pėr pasurinė time sa do tu ngeli atyre nga trashėgimia.
Ata tė gjithė janė injorantė nga ana e trashėgimisė. Po debatonin me njėri-tjetrin, u shtua debati i tyre derisa u grindėn pėr njė ndėrtesė timen e cila ėshtė nė njė vend shumė tė veēantė.
e‡do njėri e donte atė nė pjesėn e tij." Mė pas vazhdoi burri tė qante aq sa mė erdhi keq pėr tė. Dola prej tij dhe unė pėrsėrisja me vete: "Pasuria s"mė bėri aspak dobi mua. Fuqia ime dhe pushteti mė kanė ikur!

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:25


Davidi dhe i moshuari i verbėr

Davidi kishte kuptuar se ishte nė telashe.Kishte vrapuar aq shpejt vetėm pėr tė arritur nė shtėpi.
Me t"u kthyer, u ngjit shkallėve dhe e gjeti veten te dera e apartamentit tė tij, pushoi pak dhe nxori ēelėsin nga thellėsia e xhepit tė djathtė dhe hapi derėn.
Davidi dėgjoi zėrin e mbytur tė nėnės sė tij nga prapa, duke thėnė: ā€œAi gjendet kėtu pari." Me njė shpejtėsi te jashtėzakonshme ai ktheu dorezėn e derės dhe hyri brenda nė njė dhomė tė vogėl tė apartamentit.
Nėna e tij duke bėrtitur pyeti: ā€œKu ishit gjatė tėrė kėsaj kohe?

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:26


==Djaloshi dhe dijetari==


BISMILLAHIRR-RRAHMANIR-RRAHIM

Ishte nje here nje djalosh I cili ka shkuar ne mergim per te studijuar. Kur u kthye, pyeti prinderit e vet qe tia gjejne nje dijetar apo ndonje ekspert I cili do te mund te pergjigjej ne tri pyetjet e tij. Me ne fund prinderit e tij e gjeten nje dijetar Islam.

Djaloshi: Kush je ti? A mundesh te me pergjigjesh ne tri pyetjet e mija?
Dijetari: Une jam njeri prej robeve te All-llahut, inshallah me ndimen e All-llahut do te mundohem te pergjigjem.

Djaloshi: A je I sigurt? Shume mesues dhe ekspert nuk kane ditur te me pergjigjen.
Dijetari: Do te jap cdo gje prej vete, me ndihmen e All-llahut xh.sh..Djaloshi:


1. A egziston Zoti? Nese po me trego dukjen e tij?.

2. Cke eshte Kysmeti?

3. Nese shejtani eshte I krijuar nga zjari, pse ne fund do te jete I hedhur ne zjarr? Si duket nuk do te pesoj fare pasi qe shejtani eshte I krijuar nga zjarri?Pernjeher dijetari, ia dha nje shuplake djaloshit.


E pyeti djaloshi. (Me ndjenjen e dhimbjes dhe hidherrimit): Pse u hidherove ne mua?

Dijetari : Nuk jam hidheruar ne ty fare.
Shuplaka eshte pergjigje ne tri pyetjet e tua.


Djaloshi: Por une fare nuk po kuptoj.
Dijetari: Si po ndihesh pas shuplakes?
Djaloshi: Ndiej dhimbje ende.
Dijetari: Me kete don te thuash se dhimbja po egzistojka?
Djaloshi: Po.
Dijetari: Me trego si duket?
Djaloshi: nuk mundem.
Dijetari: Kjo eshte pergjigjeja ne pyetjen e pare. Te gjith ne e ndiejme egzistimin e All-llahut xh.sh. e nuk e shohim se si duket.Dijetari: A ke enderuar mbreme se do te te godas me shuplake?
Djaloshi: Jo.
Dijetari: A ke menduar ndonjeher se do te te godas sot shuplak?
Djaloshi: Jo.
Dijetari: a ke menduar ndonjeher se do te maresh shuplake nga une?
Djaloshi: Jo.
Dijetari: Ky eshte kysmeti (Fati)


Dijetari: Dora ime me te cilen te kam goditur, nga cfare eshte?
Djaloshi: Eshte nga mishi dhe lekura.
Dijetari: e fytyra jote nga cka eshte?
Djaloshi: Nga lekura dhe mishi.
Dijetari: Cfare ndjeve pasi qe te godita?
Djaloshi: Dhimbje.
Dijetari: Pa mare parasysh qe shejtani eshte nga zjarri, kur All-llahu do, xhehenemi do te jete vend I dhembshem per shejtanin.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:27


Plaku dhe Djaloshi

Dielli pėrcėllonte me rrezet e tij, ndėrsa plaku mjekėrbardhė nisej
pėr faljen e namazit tė drekės.Rrudhat e tij nė ballė tregonin
vuajtjet e tij nė jetė, duke filluar qė nga fėmijėria e tij e deri
nė ditėt e sotme. Por, pėr ēudi, nė sytė e tij vėrehej krenaria dhe
brendia e shpirtit tė lumtur, e nganjėherė ajo lumturi manifestohej
me buzėqeshje e cila rrėnjėt I kishte nė besimin e tij nė Allahun,
besim I kultivuar me njė ndjenjė tė veēantė.

Derisa po kalonte skajin e rrugės, rastisi nė njė ēun me njė ēantė
nė dorė I cili duke vrapuar goditi plakun dhe u rrėzua pėrtokė.
Plaku I habitur nga ky takim I papritur me njė njeri me tė cilin e
dallonin 70 vite, filloi ta ngrisė fėmijėn e rrėzuar I cili filloi
tė qajė nga dhembjet e shkaktuara. Duke ia shkundur pluhurin nga
rrobet e tij tė mira, duke e vendosur gishtin afėr buzėve pėr tė heshtur,
preku syrin dhe lėvizin dorėn djathtas e majtas pėr tė ndėrprerė qarjen.
Beshiri I vogėl menjėherė e kuptoi se plaku me tė cilin u ndesh ėshtė
shurdhmemec. Filloi ta shikojė me sy tė mbushur me lot, derisa plaku ia
prekte mjekrėn e tij tė butė dhe duke e puthur nė faqe, duke ia bėrė me
shenjė se a dėshiron tė shkojė diku me tė.

Beshiri me njė lėvizje tė kokės ia bėri me shenjė se u pajtua me
propozimin e tij. U nisėn dhe mbėrritėn te dera e oborrit tė xhamisė.
Aty Beshiri e kuptoi se plaku e kishte ftuar qė tė shkojnė nė xhami.
Mirėpo, ēfar tė bėjė Beshiri I vogėl nė xhami, kur nuk kishte mėsuar
se si tė falej dhe po I thotė plakut se nuk di tė falet. Plaku I urtė
I tha se do ta mėsojė tė falet. Morrėn abdest dhe hynė nė xhami.Ezani
ushtoi duke lajmėruar kohėn e namazit tė drekės, ndėrsa Beshiri shikonte
ne lartėsitė e xhamisė pėrbrenda duke u habitur dhe duke menduar se sa
ėshtė kjo xhami e lartė.

Plaku filloi ta mėsojė Beshirin vetėm me lėvizjet e namazit e pasi qė
ishte shurdhmemec, nuk kishte mundėsi tia mėsojė edhe duatė pėrcjellėse
tė namazit.

Pas faljes sė namazit, plaku dhe Beshiri u nisėn pėr nė shtėpi, mirėpo
ende pa mbėrri nė destinacion, plaku hyri nė njė dyqan dhe I bleu atij
disa bombone dhe ia futi nė ēantė, sėrish duke ia bėrė me sy dhe me gisht
si shenjė qė tė heshtė.

Kjo pamje vazhdoi edhe ditėve tjera sa qė Beshirit iu bė shprehi shkuarja
me plakun pėr tė falė namazin, mirėpo kėsaj here nė shtėpi tė plakut
e cila nuk ishte edhe aq larg shtėpisė sė Beshirit. Beshiri edhe kur
luante me shokėt futboll, lojė kjo shumė e dashur pėr tė, kur shihte
plakun qė po kalonte andej pari, linte lojėn dhe vraponte pas tij,
sepse ishte koha e namazit..

Kaluan shumė vjet dhe Beshiri pas kryerjes sė shkollės fillore,
udhėtoi pėr nė Xhidde, qytet bregdetar nė Arabinė Saudite,
pėr tė vazhduar shkollimin e mesėm dhe atė universitar.

Beshiri qė atje filloi tė mėsojė se si falet namazi me duatė
pėrcjellėse, kuptoi esencėn e namazit, mėsoi leximin e Kuranit,
sepse tė gjitha kėto ishin shumė problem tė mėsohen nė njė vend
sikur Tunisi pėr shkak tė qėndrimit tė shtetit me laicizėm ndaj
Islamit. Shkurt Beshiri dhe bashkėkombasit e tij ndjeheshin tė huaj
sa I pėrket islamit nė atdheun e tyre.

Pas disa viteve qėndrim nė Arabinė Saudite, Beshiri u kthye nė
shtėpi, por kėsaj here jo si njė Beshir I vogėl, por I rritur
me shtat tė lartė, me njė fytyrė tė rrumbullakėt, me sy tė kthjellėt
dhe me njė buzėqeshje tė madhe.Mirėpo, ende pa shkuar pėr tė vizituar
familjen e tij, sė pari shkoi tė vizitojė plakun e fėmijėrisė sė tij,
I cili kishte mbjellur te ai dashurinė e Islamit, namazit edhe pse me
gjuhėn e gjesteve.

Takoi plakun I cili kishte qenė nė shtėpi pėrbrenda. Shtėpia ishte
shumė e vogėl, me njė korridor tė vogėl dhe me dy dhoma tė vogla.
Plaku u gėzua shumė pėr ardhjen e Beshirit, saqė I pikuan lotėt nėpėr
faqe. Ndejti pak me tė dhe u nis pėr te familja e tij.

Pas njė kohė kuptoi se plaku ishte sėmurė dhe Beshiri shkoi pėr ta
vizituar atė. Kur hyri brenda, pa se plaku ishte shtrirė nė shtrat
dhe po flinte. Por pėr ēudi, nė momentin kur hyri Beshiri nė dhomė,
ai hapi sytė dhe ktheu kokėn kah ai. Beshiri iu afrua plakut dhe u
ul afėr tij.Kapi dorėn e tij dhe e puthi nė shenjė dhimbjeje pėr tė
qė ėshtė I sėmurė, ndėrsa plaku shtrėngoi dorėn e Beshirit. Beshiri
me shenja tė dorės po e pyet se si ėshtė me shėndet dhe se do tė bėjė
mė mirė, ndėrsa plaku duke ngritur mesin e buzėve dhe duke ulur skajet
e tyre, ia bėri me shenjė Beshirit se pėr tė ka ardhur fundi. Por
plaku I tha se qė njė javė nuk ka bėrė namaz, ndėrsa Beshiri I ēuditur
e pyeti se pse. Ai I tha se pa abdest si tė falet.Beshiri u mendua pak
dhe doli pėrjashta ku nė njė qoshe gjeti njė gur deri diku tė madh, ia
afroi dhe I tregoi se si merret tejemmumi. Plaku mori tejemmum ndėrsa
Beshiri tash po e meson se si tė falet kur ėshtė I shtrirė. Kėshtu, der
isa plaku po falte namazin, pasi mbaroi, filloi tė ndjehet edhe mė keq,
kėshtu qė ndjente se fundin e ka shumė afėr. Plaku shikonte Beshirin mu
nė sy, duke I treguar atij se fundi ėshtė, ndėrsa Beshirit filluan tI
pikojnė lotėt nga dhembja. Ashtu nė atė moment, Beshiri me gjeste po I
thotė plakut se: Kur isha unė fėmijė, ti ma mėsove namazin ndėrsa unė
po ta mėsoj nė pleqėri. Plaku me dhembje tė mėdha, buzėqeshi dhe I tha
Beshirit (me gjeste): Unė ta mėsova namazin nė fillim tė jetės, ndėrsa
ti po ma mėson namazin nė fund tė jetės , dhe menjėherė pas kėsaj,
drejtoi sytė kah tavani I shtėpisė dhe dha shpirt.

Njerėzit e mėdhenj njėherė vdesin por gjithmonė jetojnė. Plaku tė cilit
as unė nuk arrita tia mėsoj emrin, ishte mėsuesi dhe thirrėsi mė I mirė
nė islam. Dinte tė dojė dhe ta dojnė. Unė isha ai qė e kam dashur mė sė
shumti, sepse iu gjeta nė momentin e vdekjes, tha Beshiri me lotė nė sy
duke na treguar neve ngjarjen e tij tė vėrtetė nė jetė. Edhe unė isha ai
njėri prej shumė vetėve qė e dėgjuam kėtė tė ngjarė tė cilit as pa e
njohur plakun e Beshirit, mu mbushėn sytė me lot.

Muzdelifeja ishte vendi I bekuar sepse takuam njerėz tė bekuar me jetė
interesante tė bekuar, siē ishte jeta e Beshirit.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:27


Letėr e njė luftėtari tė Ue‡K-sė nga Shqipėria

Bija ime!

Janė kėto fjalėt e mia tė fundit, sepse pas kėsaj nisem nė njė betejė nė tė
cilėn nuk ka mbrapa. Bėhu vajzė e mirė, e ndershme, e dėgjueshme ndaj nėnės,
bėhu vajzė e diturisė, e sinqertė. Mos lejo qė kjo botė mashtruese tė tė kapė
me thonjtė e saj tė fėlliqur e tė tė cojė ku janė shumė vajza tė mbetura
rrugėve tė Italisė e Evropės. Nėse bija ime nuk pėrfundon kjo luftė e ti
rritesh, do tė kisha dashur qė edhe ti tė jesh nė rradhėt e ushtrisė sė
popullit, sepse vdekja nuk ėshtė asgjė pėr ata qė i ofrohen vullnetarisht.

Ajo ėshtė fazė qė kėrkon haracin e saj, por qė shpėrblehet me njė botė,
me njė jetė tjetėr pėr tė cilėn po ta dinte mirė bota, do tė ngarendnin
tė gjithė qė ta marrin me shpatė.

Tė lutem bija ime, pėrshėndeti tė gjithė njerėzit qė mė kanė njohur, tė gjithė
miqtė. Pėrshėndete nėnė tėnde dhe ruaje si sytė e ballit, sepse shumė e
respektova dhe mė respektoi.

Mirė u pafshim nė botėn e amshuar, nė botėn ku nuk ka mė brenga. Dhashtė Zoti
qė tė jemi tė gjithė bashkė, nė njėrin kopsht tė Xhenetit.

P.S. E dashur, mos ia trego dhe mos ia lexo letrėn cupės tonė deri sa tė rritet
e deri sa t'i mėsojė shkronjat. Ju dua shumė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:28


Dy Fėmijė jetojnė 15 ditė nė varrė!!
E lusim All-llahun xh.sh. qė tė ju shpėrblejė dhe tė ju forcojė gjatė leximit tė kėsaj ngjarjeje nga ngjarjet mrekulli hyjėnore.
Kjo ngjarje ka ndodhė realisht nė EGJIPT dhe ėshtė shfaqur nė televizionin EGJIPTJAN nė emisionin "Prapa Fshehtėsive"
Njė grua tė cilės i ka vdekė burri gjersa ishte nė muajt e parė tė shtatzanis me fėmiun e dytė ndėrsa ajo kishte njė vajzė afėrsishtė katėr vjeqare,kur i ishte ofruar koha e lindjes kishte ndje nė vete se nuk do tė jetonte pas kėsaj lindje,sikur po ndjente nė vete se do tė vdes gjatė lindjes sė fėmiut tė dytė,kishte kėrkuar nga vėllau i saj qė tė pėrkujdeset pėr vajzen dhe foshnjėn qė do tė lindė,ngase ajo ndjente qė po e pret diqka e panjohur,dhe gjatė lindjes ajo vdes,ndėrsa All-llahu xh.sh. e kishte furnizuar me njė fėmijė.
Vėllau si saj pasiqė e varros tė motrėn kthehet nė shtėpi me vajzen katėr vjeqare dhe me foshnjėn,kurse gruaja e tij nuk e pranon njė diqka tė tillė duke i thėnė: ose ajo ose fėmijėt e motrės sė tijė nė shtėpi,atėher daja i fėmijve ngritet natėn dhe i merr tė dy fėmijėt e motrės me vete dhe drejtohet pėr nė varreza,kur arrin te varri i motrės fillon ta hap varrin dhe e vendosė foshnjėn nė varrė por kur donė ta vendosė vajzen ajo qan e ai i jep asaj njė lodėr dhe i thotė:kur fėmija fillonė tė qajė luaj me lodėr e unė do tė kthehem pėr tė ju sjellė ushqim,dhe e mbyll varrin e largohet.
Nė mėngjes gjersa njė person ishte duke kaluar pranė varrit ndėgjonė njė zė tė lodres brenda nė varr,frikėsohet shumė dhe largohet me shpejtėsi,prapė tė nesėrmen kalonė pranė varrit dhe ndėgjon tė njėjtin zė tė lodres,largohet me shpejtėsi nga frika dhe fillonė tė mendoj se qka mundė tė jetė ajo qė po ndodhė nė brendėsi tė atijė varri.Kalonė njė kohė e gjatė dhe ai nuk kalonė pranė atijė varri pėrfėrsisht pesėmbėdhjetė ditė pastaj shkonė prapė pranė varrit dhe ndėgjon prapė tė njėjtin zė,tubon njė grup njerėzish dhe ju tregon pėr atė qka i ka ndodh.
Grupi i burrave shkojnė me tė te varri dhe ndėgjojnė zėrin e lodrės e hapin varrin (dhe kėtu ndodh ajo qė i rrėnqeth trupat),shohin vajzėn dhe foshnjėn qė tė dy gjallė pranė kufomės sė nėnės sė tyre.
Lajmėrojnė policinė dhe pėrfaqėsin e pėrgjithėshme dhe mjekun ligjor.
Kur ėshtė pyetur vajza e vogėl se qka ka ndodhur,vajza ju tregon se qka ka vepruar daja i saj,kur ėshtė pyetur se si ka kaluar tėr kjo kohė dhe ajo ėshtė e gjallė ndėrsa ka qenė pa ushqim dhe pa ujė, vajza pėrgjigjet : Kur ka qajtė vėllau unė kamė luajtur me lodėr pastaj ėshtė ngritė nėna nga gjumi dhe e ka ushqyer vėllaun pastaj prap ka fjetė,ndėrsa unė kur kamė ndje uri ka ardhė njė pėrson me rroba tė bardha dhe mė ka dhėnė ushqim e ėshtė larguar.
Ndėrsa kur ėshtė pyetur mjeku ligjor pėr gjendjen e kufomes,mjeku ėshtė pėrgjigjur se kufoma ka qenė e nxehtė sikur tė ishte e gjallė e jo qė kanė kaluar njėzet ditė pas varrosjes sė sajė.
Policija ka burgos dajen e fėmijėve dhe gjykata ka ngritė padi ndaj tijė pėr varrim tė foshnjės dhe fėmijės pėr sė gjalli
Shpresoj qė kjo ngjarje ju ka bėrė tė quditeni,dhe tė jetė njė mėsim pėr ne tė gjithė

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:28


Dy pika loti
Ėndrra e kishte mėsuar se veprat e mira duhet bėrė vetėm pėr Allahun pėr tė peshuar rėndė nė peshojėn e ditės sė Gjykimit.
Margaritarė tė urtėsisė

Nė Kufe jetonte njė tregtar i pasur, i cili ishte i ndershėm, fitonte mirė, u jepte tė varfėrve, jepte hua atyre qė ishin tė nevojshėm pa kamatė. Njė herė njė tregtari nga Basra i dha hua mall me vlerė tė madhe dhe pas kėsaj vdiē pa lajmėruar askė nga familja e tij e as tė birin e vetėm pėr huanė e dhėnė. Djali i tij filloi tė merrej me tregti, jetonte nė shtėpinė e babait me gruan dhe fėmijėt.
Njė kohė tregtia i shkonte mirė, por pas njė kohe falimentoi, saqė nuk kishte ēfarė me i ushqyer familjen e tij.
Vendosi ta shesė shtėpinė. Kishte njė shok tė mirė tė cilin e luti t'i jep tė holla hua derisa t'i shitej shtėpia. Shoku i tha: "Merre kėtė samun derisa unė tė shkoj e t'i sjell tė hollat." Morri samunin dhe u nis pėr shtėpi. Rrugės hasi nė njė nėnė me fėmijėn nė dorė qė nuk ishte ngrėnė disa ditė. Gruaja e luti qė t'ia jep samunin pėr fėmijėn e saj, sepse gati kishin harruar kur kishin ngrėnė. Ja dha samunin djalit qė u gėzua pa masė, ndėrsa nėnės i rrodhėn dy pika loti nga gėzimi.
Tregtari duke shkuar nė shtėpi filloi tė mendojė: "Ēfarė bėra? Nė shtėpi kam lėnė tė uritur gruan dhe fėmijėt, por edhe vet i uritur, ndėrsa samunin ia dhashė gruas sė panjohur." Por nė vete tha: "I fitova tri sevabe: E ushqeva fėmiun, nėnėn e tij dhe sė treti pėr atė qė pata nevojė pėr vete i dhashė pėrparėsi tjetrit."
Shejtani i pėrshpėriti se ky nuk ėshtė sevab, por ka gabuar, sepse ka lėnė anash familjen e tij. Por, tregtari e mėnjanoi nga mendimet e tij duke kujtuar lotėt e nėnės sė varfėr nė shenjė falėnderimi.
Ende pa arritur nė shtėpi, kur ja shoku i tij i cili i tha qė ka kohė duke e kėrkuar, sepse kishte ardhur tregtari nga Basra me tri deve me tė holla, dhurata qė i kishte marrė nga babai i tij i ndjerė. Kėshtu djali u bė aq i pasur saqė filloi me dhėnė tė holla pėr hajrate, medrese, xhamia, pėr tė varfėr. Jetonte nė luks tė madh dhe sa mė shumė jepte, aq mė tepėr i shtohej pasuria.
Njė ditė kur e zuri gjumi e pa veten nė ėndėrr para peshojės sė ditės sė Gjykimit. Erdhi rendi i tij. Filluan t'ia peshojnė sevabet dhe mėkatet. Sevabe kishte shumė, por lehtė peshonin. Njė zė i thoshte: "Ti ke dhėnė pėr tė lavdėruar tjerėt", andaj peshoja e sevabeve ishte e lehtė dhe ngritej.
Tregtari ishte merakosur ēfarė ndodhi me veprat e mira.
"A ka edhe diē tjetėr qė ka bėrė tregtari gjatė jetės nė dynja?", u dėgjua zėri tjetėr.
"Ka! Ja ka dhėnė njė samun njė fėmije tė varfėr kur ishte i uritur."
"Sillni samunin kėtu", dhe e vendosin nė peshojė. Peshoja barazohet.
"Ky ishte njė sevab. A ka edhe diē tjetėr pėr tė peshuar?"
"Ka!", dėgjohet zėri tjetėr, "Kėtė samun e ka dhėnė kur vet ka qenė i uritur."
"Edhe njė sevab", dhe peshoja filloi tė bie mė poshtė.
"A ka edhe diē?"
"Edhe gruaja e fėmijėt e tij kanė qenė tė uritur kur e ka dhėnė samunin."
"Kėto janė tri sevabe", peshoja e veprave tė mira ra edhe mė poshtė.
"A ka edhe diē tjetėr?"
"Ka! Kur nėna e pa fėmiun e uritur tė saj tė gėzuar i rrodhėn dy pika loti."
"Sillni kėto dy pika loti". I vendosėn kėto dy pikat e lotit nė peshojė dhe lotėt u kthyen nė det tė sevabeve sa qė spėrkatėn tregtarin.
Nė atė moment u zgjua.
U bė njeri tjetėr. Ēdo gjė jepte nė emėr tė Allahut, pa menduar fare se ēfarė thonė njerėzit.
Ėndrra e kishte mėsuar se veprat e mira duhet bėrė vetėm pėr Allahun pėr tė peshuar rėndė nė peshojėn e ditės sė Gjykimit.

Pėrktheu dhe pėrshtati: Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
AdministratorEnkelejda
Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
Tema u vendos nė Krye
19-2-2011 nė 02:57

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11