Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1  ..  29    31
Autori: Subjekti: ‹ Poezi Islame

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 00:53


Thuaja kėngės o shpirt e krenohu !
Me gjuhėn e nėnės thuaja edhe zgjohu !
Malet tė gjėmojnė nga kushtrim i yti
Si jan than tė parėt thuaja pėr sė dyti !
Tė dridhet gjithqka pėrmbi dhenat tona
Ku jetojnė Ilira , ku jetojnė Valbona
Tani erdhi koha dhe ne tė dėshmojmė
Se jemi tė ditur botės t'i tregojmė
Armėt e tė etėrve tė lara me gjak
Sh'ndrroni gjith nė pena pak e nga pak !
Se shekujt po shkonė e ne kemi ngecur
Tani lypset vrap e jo me tė ecur
Pra jepuani vrapit dhe me zė kėndoni !
Pėrmbi dhe nėn dhe tė lirė gjallėroni !
Se po thėrret atėdheu e po thėrret vatani
Ta rrisni , zgjeroni e nė kėmbė ta mbani
Armikun e madh brenda jush luftone !
Me dijen e vlerė nga mendja dėbone !
Si diell tė rrezojė mbi ne me ngrohtėsi
Tė na mbys tė keqen edhe ē'do ligėsi
Se dhe Perėndia tha pėr njerėzinė
I dituri dhe i padituri tė ngjashėm s'jan
Mbyteni , zhdukeni gjith hipokrizinė!
Se na vrau zemrėn edhe nuk e mban.
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 00:59


Ndjeva tė rahurit e zemrės
Qė kėrkonin shpėtim
Kot u afruan tė gjithė
Por asgjė…
Ky shpirt mori
Njė rrugė pa kthim
Nė oazėn e jetės
Mbeti vetėm,
Kujtimi dhe emri im.
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 01:00


Nė dhomėn e errėsuar
nė pasqyrėn e vjetėruar
edhe nė kėtė errėsirė
i shohė rrudhat nė sytė e mi

U tremba
u hidhėrova
edhe nė errėsirė
tė vėrehen rrudhat nė sytė e mi?!!!

Njė zė nga largė
e ndėgjojė
ku nė vesh mė vjen njė fjalė
kjo ėshtė njė rrugė pa kthim

Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 01:00


Mė stolis mua mė zbukuro mua nė krah merėm i dashur
Vetėm teje syri askėnd tjetėr nuk sheh i dashur
Zemra si tė them nga ty dicka lyp i dashur


Mė stolis mua mė zbukuro mua nė krah merėm i dashur

Pėr ty shpoj male rrugė hapi e dashur
Pėr ty detrat i thaj e dashur
Kupėn e qiellit pėr ty nė toke rrėzoj e dashur
Xhani don, flijim xhani pėr ty bėn e dashur

Malet gurėt zogjtė tuajat le tė jene i dashur
Detėrat qiejt nė vend le tė rinė i dashur
Zemra si tė them nga ty dicka lyp i dashur
Mė stolis mua mė zbukuro mua nė krah merem i dashur

Kurorė nga yjet flokėve tė tė bėje e dashur
Me njė frymė diellin ta shuaj e dashur
Si kashtė nė ty unė tė digjem e dashur
Xhani don, flijim xhani per ty bėn e dashur

Lėri yjet detrat nė vend bukur le tė rinė i dashur
Vetėm floket me duart mi lemo i dashur
Zemra sikur nga ty dicka lyp i dashur
Mė stolis mua mė zbukuro mua nė krah merėm i dashur

Tufan bėhem nė belin tėnd tė ndrydhem e dashur
Barishte bėhem nė kemben tėnde tė shtrihem e dashur
Syrme bėhem syve t'u tė lyhem e dashur
Xhani don, flijim xhani pėr ty bėn e dashur

Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 01:01


Fjala ėshtė ari
heshtja ėshtė flori
jeta ėshtė liri
bota ėshtė estetikė
femra ėshtė mbretėresh
mashkulli ėshtė koka
fėmiu ėhstė i pafaj
plaku ėhstė plot hall

toka ėshtė mallkim
qielli plot zbukurim
kjo botė ikėn shpejt
amshimi ėshtė cdo herėJeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 01:01


MargaritariGurė tė ēmuar margaritar
Shkronjat ndėrtojnė kala
Ura mes civilizimeve
Rrokaqiej idealesh nė zemra

Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 15:07


Dhibjen tė cilėn e dėgjon …ėshtė Jeta
Jeta ėshtė si lulja nė verė
Kur e ujit ajo lulėzon
E thahet kur largohesh e lėshon

Tragjedit ndodhin
Ėshtė caktim I All-llahut
E ēka? tė ndalesh !
Ti ngresh duart
Jo!
Me vėshtirsit duhet tė pėrballesh
Sepse je I gjallė

E dhimbjen qė ke…Ajo ėshtė jeta…
Turbulenca dhe frika
Tė pėrkujtojnė se dikund
Ka diēka mė mire
Pėr atė ja vlenė tė luftosh
Tė mirėn ta kėrkosh
Se koha gjithēka fshinė
Stė lejon gjat tė mendosh

I kapėrdinė tė gjitha
Nė fund mbetesh nė terr
Dhe nė atė terrin
Dikė tjetėr e ndin
Prap zhduket dikund
Ti mundohesh por
se gjen mė dot askund.

E din pėr atė thonė
Mjerisht
Nuk I njohim momentet me vlerė
Qė na ndodhin nė kėtė jetė tė brishtė

Rritemi tė knaqur me idetė
Gjėrat apo njerėzit
Dhe I marrim nė pjatė
Tė bluara e tė gatuara
Dhe kjo ėshtė ashtu
Deri sa gjėrat nuk mbėrrin
E tė ikin nga dora
E bėhen tė harruara

Atėherė e kupton se ke qenė gabim
Kjo fort tė mundon
Kupton se pėr to ke shumė nevojė
Dhe sa fort I dėshiron

Kohė pas kohe
Njerėzit mbikalojnė veten
Ndonjėherė befasohen
E ndonjėherė edhe gjunjėzohen

Jeta… pra ėshtė e ēuditshme
Tė shtrėngon
Por nėse I hap sytė
Gjenė shpresė ti pėrballesh
Dhimbjes e mėrzisė
Qoftė edhe me vargje tė poezisė

Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 15:17


Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 15:20


Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 27-8-2010 nė 00:32


KUR HARROHET FEJA

Kur harrohet feja
Harrohet dhe njerėzia
Shkrepėtinė si rrufeja
E zeza, ligėsia

Kur harrohet feja
Errėsira mbulon
Njeriu nė beteja
Rron edhe shpreson

Kur harrohet feja
E shahet mirėsia
Nė shkollė e nė ndeja
Flitet kotėsia

Kur harrohet feja
Harrohet dhe morali
Ndėr tė rinjė e t’reja
Shpėrthen skandali

Kur harrohet feja
Mos pyet pėr ēudinė
Kur nė sytė e tu
Sheh mizorinė

Krenohet veē i marri
Atje shkrepė zjarri
Vdiset nga uria
Pritet dhe fėmija
Pleqėt edhe gratė
Veē pėr njė dhuratė
Veē pse ėshtė njeri
Dhe kėrkon liri
Ēlirimtari terrorist
E pushtuesi- modernist...

E ka zotėrinjė plot
Burra qė s’kanė Zot...

Garohet pėr pushtet
Vėllau jetėn e vet
Babė e nėnė pėrēmohen
Fėmijėt s’edukohen

Pėrgojohet miku
Shoqėrohet fasiku

Nga e keqja s’turpėrohet
I dobėti shfrytėzohet


Kur harrohet feja
Ēdo gjė nė botė
Edhe n’imtėsi
Gjithēka ėshtė e kotė
E s’ka drejtėsi

Kur harrohet feja
Sa pėrēmohet besa
Sa ngjajnė ngatėrresa
Pėr burrat nė fortesa
Nuk vlenė as ankesa

I keqi ėshtė i lartė
E kjo luftė e zjarrtė
Shkon nė pambarim
Se gjithė ky teprim
Rrjedh nga njė harrim
E shpirti s’ka ushqim

Kur harrohet feja
Jeta s’ka kuptim
Ēdo ēast na shpjenė
Nė humbje e zhgėnjim

Kur harrohet feja
Plumbi vėllaut i kthehet
E kur mbyllen rrugėt
As vetja s’kursehet

Kur harrohet feja
E shahet besimtari
Vėshtirėsitė e jetės
Na i zgjidh litari

Kur harrohet feja
Na humb dhe adresa
Cakun e arrinė
Hudhja nga ndėrtesa

Kur harrohet feja
E tretemi nė harrim
Nga toka edhe qielli
Na vjen lajmėrim...

Ca tė urtė tė ndershėm
Nga vėllezėrit e hershėm
Aspak mos u habit
Se thoshin pėrditė
Tek ta lutjen e gjenė
Zot! Na e ruaj fenė!
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 27-8-2010 nė 00:32


KOHĖT E UMMETIT

Nė tokė shkrepėtinė njė dritė
Dikė e ka tronditė
Si rrufe e ka goditė
Ia gjymtoi mundėsitė
E shpresėn ia ka mbytė
Ia verboi dy sytė
Madhėshtia e atij nuri
Nė ēdo qoshe vend zuri
Ai i ndrituri njė herė
E pranoi njė nderė
Nga shtatė qiejtė vjen lajmėtari
Botės iu dha margaritari
Fjalė qiellore ka arritė
Mua e ty na u dhanė dylbitė
S’ish Ummet hiē dikur
Po u shėrua bota e sėmurė
Nga njė i ndershėm rrjedh si krua
Ujė i pastėr dhe u shėrua
N’humnerė t’padijes qe njerėzimi
Sot: “Njė Zot lindja e perėndimi”
U shtyp njėherė i vogli Ummet
Po n’zemra tė tė prishurve ndodh tėrmet
E shpejt merr fund dhe ky rrėmet
E komb’e ngjyra mbledh njė shtet.
Heu ē’shkėlqeu Hilafeti!
U bashkua gjithė Ummeti
Prijės’i parė ish Profeti
Rrugė e tij e gjallė mbeti.
O sa larg n’ato anė
Po dėgjohen ca ezanė
Kush na janė kėta tė ngritur?!
Qytetėrimi u ka trokitur

Qenė armiq, vėllezėr i bėri
Prej njė fjale- prej njė zėri
Dritė hyjnore se ē’arrinė
Sa shumė zemra po pėrfshinė
Ē’janė pėrhapė dituritė
Gnosė njerėzore lart ka arritė
Se Ai i larti ndau mėshirė
Injorancė veē lamtumirė
Se ē’na lind njė qytetėrim
Shpirt’i tij- dritė, shkėlqim...

Ligj’ i Zotit gur pėrherė
Devijimi ēon njė erė

Lajmėron njė stuhi
Qė ka marrė hov pėrmbi.


Pyes halifė e pyes sulltanė
Po ēfarė e zezė po u ngjanė?!
A luftoni pėr pushtet?!
Harruat Zot edhe Profet!
Heu ē’u tretėm e u ndamė!
U dobėsuam, u pėrēamė!
U pėrbuzėm e u shamė!
Besimtarė, ah se ē’pamė!

Kohė e jona e dyshimeve
E pėrplasjes s’qytetėrimeve
E tė zezave dhe tė ligave
Tė harruar mes intrigave
Dhe njė aromė ėshtė shpėrndarė
Se ėshtė thėnė kohė mė parė
Do tė vjen koha jonė
Toka Ligjin do ta mbronė
N’faqe t’dheut shpirt’ i lavdisė
Do t’ngrenė flamurin e Dėshmisė
Dhe ai premtimi do t’arrinė
Zot! Na e kthe nderin, fuqinė!
Dielli ynė le tė ndrinė
Tė pushtojmė ardhmėrinė
Dhe tė rrojė krenar ky Dinė!
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 27-8-2010 nė 00:33


KUR ZBRESIN MELEIKET..


Kur zbresin melaiket me fytyra te bardha si dielli
me vehte kane qefine dhe ere te mire prej xhenetit
ulen prane besimtarit aq sa te arrije shikimi
keshtu eshte thene ne hadithin e sakte te Profetit

Prane kokes se tij meleku i vdekjes ulet
me fjale te bukura plot butesi dhe embelsi
o shpirti i mire dhe i kendeshem- thote meleku- ti dil
per ne faljen e mekateve nga Allahu dhe per ne kenaqesine e Tij

Dhe shpirti del lehtė sikurse pika e ujit nga shakulli
meleku i vdekjes e merr me kujdes dhe butesi
ne qiej dhe toke per te meleket dergojne salawate
mos valle, a nuk do qė keshtu tė trajtohesh edhe ti?!

Meleket e tjere menjehere e marrin dhe e vendosin
ne qefinin fisnik me eren e mire te xhenetit
si misku me i kendeshem ne toke ky shpirt kundermon
nje trajtim i vecante e i caktuar vetem per te drejtit

dhe dyert e qiellit ketij shpirti te gjitha do ti hapen
dhe melaiket e ēdo dere luten te ngjitet nga ata
te mirin te gjithe e duan, e respektojne dhe e ēmojne
Allahut te Larte i lutemi te na beje nga ata

melaiket e marrin dhe ngjiten me te ne qiell
“Ē’ėshte ky shpirt i mire e i kendeshem”, ēdo grup melaikesh thote
eshte filani biri i falanit do te thuhet
me emrat me te mire me te cilin u thirr ne kete bote

e kur me te melaiket arrijne ne qiellin e dunja-se
kerkojne qe dera te hapet dhe per ta ajo hapet
vazhdojne ta shoqerojne ate te afruarit e Allahut te ēdo qielli
dhe me te ata ngjiten deri tek qielli i shtate

e kur melaiket te arrijne me te ne qiellin e shtate
ai merr vleresimin per besimin, theniet dhe per cdo pune
Allahu i Larte melaikeve ka per tu thene
“Shkruajeni perfundimin e robit Tim ne ilijune!”

“E c’te ben ty te dish se ē’eshte ilijune
perfundimi per ne ilijune eshte i shkruar
kete e deshmojne melaiket
ata qe prane Allahut jane me te afruar!”

E keshtu ne ilijun perfundimi tij shkruhet
shperblim per ate qe ne dunja ruhet
per ate qe obligimet e fese i ploteson
dhe nga harami gjithmone larg qendron

e pasi perfundimi tij ne ilijun eshte shkruar
Allahu, melaikeve te Tij do u thote:
“Kthejeni robin Tim perseri ne toke
keshtu atyre Une u kam premtuar

nga toka i krijova, aty do ti kthej
ata nga ajo perseri do i nxjerr!”
O njerez per ringjalljen nuk ka dyshim
ai qe ka mend prej kesaj mesim merr

me pas shpirti tij kthehet prape ne toke
ne trupin e tij ne varrin e ftohte
i vetem ne varr tek ai degjohen
kepucet e miqve te tij tek largohen

atehere dy meleke atij i afrohen
e ata jane qe shume ashper qortojne
e ulin ate dhe prane i rrine
me ashpersi tre pyetje atij i drejtojne

Kush eshte Zoti yt? Feja jote cila eshte?
Kush eshte i derguari yt?-i thuhet
wallahi pergjigjet vetem besimtari do i kujtoje
kjo eshte sprova e fundet qe ai do te kaloje

pergjigjet e tij jane te shkelqyera
fjale madhore dhe shume te vyera
ne varr besimtari do te perforcohet
me pergjigjet e tij s’do te trishtohet

Zoti im eshte Allahu! Feja ime Islami!
I derguari tek une eshte Muhamedi!
Kjo do jete pergjigja e besimtarit
pergjigje e plote dhe pa pike sikleti

I thuhet:- Per keto, ēfare prove ke?
Basimtari do te jape pergjigje te re:
Lexova Kur’anin dhe atij i besova
Librin e Allahut, sipas tij veprova

atehere nje pergjigje kumbon nga qielli
si bekim dhe sukses per robin fitimtar
deshmia me e mire dhe me e pranuar
nga vete Allahu per robin e Tij besimtar

“Robi im ka thene te verteten - do thuhet
shtrojini atij nje shtroje te xhenetit
Me rroba prej tij ate ju ta vishni
Dhe hapini atij nje dere prej xhenetit!”

Nga ajo dere i vjen fllad, ere e mire dhe qetesi
varri i zgjerohet sa shikimi i tij
O Allah! Na bej nga persona te tille!
O Allah! Na bej nga robte vepermire!

Pastaj nje burre i bukur i afrohet
me rroba te mira, me ere te kendeshme
atij i thote dhe e pergezon:
“Degjoje nje fjale qe te gezon!

Gezohu me miresite e Allahut dhe xhenetet
ne te cilat ka begati te perhereshme.
Kjo eshte dita jote qe te ishte premtuar!”
Eh-ē’lajm i bukur, ē’miresi e pashtereshme!

Besimtari atij me pas i pergjigjet:
Edhe ty Allahu te gezofte me te mire.
Valle kush je ti qe me pergezon?
Paske fytyre qe vjen me te mire.

Ai i pergjigjet: “Jam puna jote e mire
Wallahi une ty te kam njohur te pershpejtuar
ne urdherat e Allahut duke i plotesuar
harameve larg duke ju qendruar
prandaj Allahu te shperbleu me te mire!”

Me pas atij dy dyer do ti hapen
nje dere e xhenetit dhe nje dere e zjarrit
i thuhet- “Ketu je ngase besoje
ne zjarr do te ishe po te kundershtoje!”

E besimtari do thote kur te shohe xhenetin
“O Zoti im! Beje sa me shpejt kjametin!
Tek pasuria dhe familja ime me ēo”
por i thuhet per tani ketu ti qendro!

E me pas hadithi fisnik na tregon
per tjetin kur vdes nderkohe qe s’beson
kur nga kjo bote ai po largohet
momentet kur vdekja atij i afrohet

nga qielli i zbresin meleke te vrazhde
me fytyra te zeza dhe teper te ashper
me vehte kane rroba nga zjarri i xhehenemit
te thurura jane, prej leshi te ashper

kur zbresin, atij i rrine larg sa shikimi
tek koka i vjen meleku i vdekjes:
“Dil shpirt i keq!” - ai e urdheron
mjere per te, me c’fare e qorton

“Ne urrejtjen e Allahut dil dhe ne hidherimin e Tij!”
Meleku i vdekjes shpirtin urdheron
nga frika ai shperndahet ne trup me shpejtesi
por meleku i vdekjes e kap me furi

me force e terheq dhe e nxjerr me ashpersi
si helli me degezime nga leshi i lagur kur del
nga ashpersia e daljes se shpirtit nga trupi
i keputen damaret dhe nervat kur del

me pas ēdo melek ate e mallkon
ne qiell dhe toke dhe dyert i mbyllen
me kembengulje meleket i luten Allahut
qe ai te mos ngjitet nga ana e tyre

meleku i vdekjes ne dore e merr
e nuk mbetet ne te as sa vezullima e syrit
meleket e marrin dhe e mbeshtjellin
me rroben e ashper te xhehenemit

e nje ere prej tij se ē’kundermon
si era me e keqe mbi faqen e tokes
mjere kujt i ndodh dicka e tille
mjere ai qe nuk i therret kokes

dhe ngjiten me te meleket dhe nxitojne
per ne qiellin e dunijase ate e ēojne
ēdo grup melekesh prane te cileve kalojne
ē’eshte ky shpirt i keq e i neveritshem-thone

ky eshte filani biri i filanit u thuhet
me emrat me te shemtuar qe thirrej ne kete bote
derisa te arrijne ne qiellin e dunjase
kerkojne tu hapet dera por kjo eshte e kote

vijon hadithi qe me tej te na qartesoje
me pas profeti fjalen e Allahut recitoi
“Dyert e qiellit s’u happen dhe ne xhenet s’do hyne
derisa ne vrimen e gjilperes deveja te kaloje!”

Mbani vesh mire dhe thirrini kokes
se Allahu do urdheroje melaiket e Tij:
“Shkruajeni perfundimin e tij ne sixhin
Ne shtresen me te ulet te tokes!”

Pasi perfundimi tij ne sixhin eshte shkruar
Allahu, melaikeve te Tij do u thote:
“Kthejeni robin Tim perseri ne toke
keshtu atyre Une u kam premtuar

nga toka i krijova, aty do ti kthej
ata nga ajo perseri do i nxjerr!”
O njerez, per ringjalljen nuk ka dyshim
ai qe ka mend prej kesaj mesim merr.

Dhe shpirti i tij - vaxhdon hadithi
hidhet nga qielli ne trupin e tij
me pas thote hadithi, profeti filloi
qe fjalen e Allahut te recitoje
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 27-8-2010 nė 00:33


pjesa e dyt.

“Ai qe shirk Allahut i ben
eshte sikur nga qielli te binte
Shpendet ta rrembejne apo era e stuhishme
ta hedhe ate ne vend te larget!”

Me pas shpirti tij kthehet prape ne toke
ne trupin e tij ne varrin e ftohte
i vetem ne varr tek ai degjohen
kepucet e miqve te tij tek largohen

atehere dy meleke atij i afrohen
e ata jane qe shume ashper qortojne
e ulin ate dhe prane i rrine
me ashpersi tre pyetje atij i drejtojne

Kush eshte Zoti yt? - atij i thone
Ah, ah, nuk e di! - pergjigjet ai
Cila eshte feja jote? - melaiket e pyesin
Ah, ah nuk e di! - pergjigjet ai

Ē’thua per te derguarin tek ju?
Por s’mundet ai te shqiptoje emrin e tij
Melaiket i thone atij-Muhamedi?
Ah,ah nuk e di pergjigjet ai!

Degjova te tjeret te thone kete emer
kjo eshte e shumta qe thote ai
i thuhet-“ti nuk e ke njohur te verteten
As Kur’anin nuk e ke lexuar ti!”

Atehere nje ze kumbon nga qielli
gjykim per te dhe i ashper vendim
“Genjen! Pra shtojini shtrese nga zjarri
dhe hapini atij nje dere per ne zjarr”

E nga kjo dere atij me furi i vjen
era perveluese e xhehenemit dhe nxehtesia
I ngushtohet varri sa brinjet e tij nderthuren
O moskokecares valle ku eshte tani pasuria?!

me pas nje burre i vjen qe eshte teper i shemtuar
me rroba te neveriteshme dhe ere te keqe kundermon
i afrohet neglizhuesit ne varr dhe i thote
merre pra ti lajmin qe te hidheron

“Kjo eshte dita jote qe te qe premtuar!”
ky do jete shperblimi per kedo qe s’beson
Ē’perfundim i llahtarshem
Ē’gjendje e mjeruar

E ne frike dhe ankth pergjigjet mohuesi
Edhe ty per te keqen Allahu te lajmerofte
Valle kush je ti? Vertete po me trishton!
Fytyra jote eshte fytyre qe sjell te keqen.

Pergjigjet lajmetari: “Jam puna jote e ndyre
wallahi te kam njohur perhere te shkujdesur
dhe urdherat e Allahut duke i neglizhuar
i gatshem per haramet gjithnje per ti punuar

Prandaj ty Allahu te shperbleu me te keqe
Me denim e ndeshkim!”
Eh ē’gjendje e mjeruar per ata si ky
Sa perfundim i keq, deshtim e poshterim

pastaj nje i verber dhe shurdhmemec eshte caktuar
me zell dhe ashpersi ate per ta ndeshkuar
ne dore seē mban nje te madhe varré
sikur malin ta godiste, do te bente dhé

nje goditje te rende mbi mohuesin leshon
kjo goditje e llahtaresheme trupin ia shkaterron
e ben dhé e pluhur dhe Allahu prape e ri-formon
dhe perseri ndeshkuesi nje goditje leshon

nje britme rrenqethese mohuesi nxjerr
ēdo gje e degjon perveē xhineve dhe njerezve.
O i mjeri ti qe Allahun mohon!
O i mjeri ti qe je i dhene pas epsheve!

Me pas atij i hapet nje dere nga zjarri
dhe me nje shtrese prej tij, atij i shtrohet varri
vazhdon te shijoje denimin, vuajtjet dhe sikletin
lutet: “O Zoti im, mos e bej kjametin”

dhe kjo qe ai gjen ne varr, s’eshte asgje
edhe pse vuajtje dhe dhimbje e padurueshme
por tortura e plote do ti vije ne ahiret
ndeshkim i llahtarshem, nje tmerr i vertete

O bijte e Ademit, nga dynja-ja mos u mashtroni
plotesoni obligimet dhe larg haramit qendroni
mos jini moskokecares dhe mos neglizhoni ne fe
qe me pas mos thoni: “Ah sikur te kisha qene dhé!”
Ty tė adhuroj
vetėm nga Ti ndihmė kėrkoj
Ty tė falėnderoj o Zoti im
qė mė dhurove birin tim

Ti, o biri im
mė dėgjo pėr njė sugjerim
mos harro se je shqipėtar
kurr mos bėnė vepėr tė marrė

Jeto, vepro si musliman
se Zoti nuk e don njeriun pa iman
ku tė gjendesh rrėmbe dituri
qė tė jesh mė i lumturi
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
AdministratorYlli Forumit
Yll fare
Tema u hoq nga Kreu
1-2-2011 nė 13:21
AdministratorEnkelejda
Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
Tema u vendos nė Krye
19-2-2011 nė 02:51
 Faqet:  1  ..  29    31

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11