Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1    3    5  ..  31
Autori: Subjekti: ‹ Poezi Islame

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:13


Mendo


Thua kam zemėr tė pastėr
Allahu e di,
Por pasqyrė e zemrės tėnde
Ėshtė puna qė bėnė ti.

Nuk falem s"kam kohė
Allahu do tė me falė,
Por Allahu kur tė krijoi
Sė pari kohėn pėr kėtė ta dha

Mbulesėn nuk e mbaj
Thua mėkat i vogėl,
Por urdhėrit tė kujt nuk i bindesh
Vallė a tė shkon nė mend?

Mėson gjithēka,
Qė ke nė fakultet,
Por pėr tė lexuar Kur"an
Nuk ke kohė as pėr njė ajet.

Kur shikon gjithė kėtė krijim
Si mashtrohesh
Tė thuash ėshtė bėrė
Pa qėllim.

Pendohu dhe nė adhurim kaloi ditėt
Se vdekja vjen kur nuk e pret
E koha nuk tė pėrsėritet.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:13


BesimiHerėt zgjohem nė mėngjes
Nuk pėrtoj, marrė abdest
Bismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim
Gjithė dita shkon me gėzim.

Kush falė pesė kohė namaz
Gjithė jeta i mbushet me gaz
Zot i Madh kėtė na e mundėson
Dhe ēdo gjė na e lehtėson.

La il-lahe il-all-llah
Pėrveē Zotit tjetėr ska
Kėtė e themi me plot besim
Ėshtė Islami rrugė pa kthim.

Feja islame ka bukuri
Nė ēdo shpirt ka pastėrti...

O Allah Ty tė kujtojmė
Asnjė minut nuk tė harrojmė...

Kur themi Allahu Ekber
Ju betohemi edhe njėherė
Islamin do e mbrojmė me nder
Se ėshtė fe e pastėr dhe me vlerė

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:13


T"i besojmė melekėtBesova melekėt e Allahut,
Tė cilėt janė krijuar nga nuri,
Nuk janė nga mishi as prej gjaku.

Janė krijesa tė Zotit tė Shenjtė,
Nuk kanė gjini, as nuk hanė
e as nuk pinė.
Bėjnė shėrbime pa tradhėti.

Tė veēanta i kanė detyrat,
Urdhrat e Zotit nė vend i ēojnė,
Kur dėshirojnė ndėrrojnė fytyrat,
Prap nė formė tė vet shkojnė.

Zoti e di numrin sa ndodhen,
Aq shumė janė sa nuk numėrohen,
Nė punė tė veta kurrė nuk lodhen,
Me dorė nuk preken me sy nuk shikohen.

Janė tė ndershėm gjithsecili,
Por mė i njohuri Xhebraili,
Mikaili e Israfili,
Shpirtmarrėsi Azraili.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:14


Pendimi

Nė qoftė se ti dėshiron,
qė dritėn e amshueshme ta shijosh.
Kurrė Allahut shok mos i bėj,
dhe Islamin si fe pranoje,
dhe shahadetin ta shpeshtosh.

Nėse do qė nė Xhenet tė shkosh.
Fale namazin nė pesė kohė.
Ramazanin agjėro,
njėherė nė jetė nė Qabe shko.
Allahun nė ēdo ēast ti falėndero,
se pos tij zot tjetėr s"ka.

Lutu ditėn...
Lutu natėn...
Lutju Zotit t"i falė mėkatet,
mbi Pejgamberin.
dėrgo salavate,
nė mėngjes dhe nė mbrėmje.

Allahu pejgamberėt na i dėrgoi,
qė tė gjithė tė na shpėtojė.
e nė rrugė tė drejtė,
tė na udhėzojė.
Por disa kėtė s"e kuptojnė,
dhe do tė mbesin tė humbur pėrgjithmonė,
sepse rrugės sė shejtanit shkojnė.

Por njė ditė do ta kuptojnė,
se nė ē"rrugė janė duke shkuar.
por atėherė bėhet vonė.
dhe veten do e mallkojnė.
Sepse nė zjarrin e Xhehenemit shkojnė
dhe tė mirat e Allahut s"i shijojnė.

Tė pendohesh kurrė s"ėshtė vonė!

Pendohu o njeri,
pendohu nga e keqja e kėsaj bote,
kuptoje realitetin,
kuptoje tė vėrtetėn
Allahu ėshtė njė,
dhe njė do tė mbetet.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:14


Falėm, o Zot...!

Mė fal, o Zot!
Mė fal, o Perėndi!
M"i falė mėkatet, o i Mėshirshėm, Ja-Rabi!
Me zemėr tė thyer, me sinqeritet tė plotė.
Tė lutem, mė fal mua, o Zot!

E pranoj qė kam gabuar,
dhe s"dua mė tė gaboj.
E penduar kėrkoj falje,
kėrkoj ndihmė-mėshirė, o Zot!

Nga kjo rrugė e gabuar, mua mė largo!
Nė tė mirė, o Zot, mua mė udhėzo!
Nga lajkat e djallit, tė lutem mė largo!
Mė mėshiro, o Zot, me mėshirėn Tėnde!

M"i falė ato gabime qė mė parė kam gabuar!
O Zot...!
O Perendi...!
O i Mėshirshėm, Ja-Rabi...!
Kėrkoj falje, kėrkoj shpėtim!
Kėrkoj Xhenetin nė Ahiret si shpėrblim!

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:14


ZOTI IM

Mė ndihmo qė dashurinė e pafund,
Ta gjej vetem nė Ty.

Mė jep forcėn e duhur,
Qė mos tė tregoj dobesinė time.

Mė jep kurajon e duhur,
Qė mos tė mė kaploj trishtimi.

Mė ndalo mė rreptesi kur sheh,
Qė po bej gjerat qė Ti s"i don.

Zoti im

Mė meshiro pėr veprimet e mia tė gabuara ,
Dhe mė ushqe shpirtin mė mbaresit tua.

Kujdesu pėr mua kur sheh qė po behem e pafuqishme,
Mos lejo qė qenjen time ta mbisundoj e keqja.

Mė ndalo krijimin e armiqesive,
Dhe mė jep mirėsinė qė tė mbaj miqėsitė.

Mos lejo tė mė mashtroj suksesi,
E as humbja tė mė hedh nė dėshprim.

Zoti im

Qėndro pėr here mė mua,
Kur ndjehem e thyer,e braktisur,dhe e perulur.

Qėndro mė mua edhe ateherė,
Kur ndjehem e lumtur,e pasur dhe e ngritur.

Mos mė deno pėr gabimet e bera nga mosdija,
Mė vetdijeso pėr mangesitė e mia.

Mė afro dhe mė lidh forte mė dashurinė tėnde HYJNORE,
Mos mė harro mua edhe kur unė tė harroj Ty.

Mė mbaj shpirtin tim tė paster,ashtu siq e ke krijuar Ti.
Mė jep mbarsinė qė mos tė tė deshproj Ty,

Zoti im ti je nje dhe vetem ne ty mbeshtetem

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:15


O ALLAH I PLOTFUQISHĖM


O Allah i Plotfuqishėm, na ndihmo ne nė kėtė botė
Vėshtirėsitė t'i tejkalojmė, zbrit mėshirė o i Madhi Zot!

Emri yt i lavdėruar, drita Jote pėrjetėsi
O Allah i Madhėruar, zbrit mėshirė mbi kėtė njerėzi.

O Allah i Gjithmėshirshėm, na udhėzo nė mirėsi
Hapi shtigjet e lumturisė, mos na le nė errėsirė.

Lutjet tona t'i drejtojmė, mėshira Jote shpresė pėr ne
Vetėm Ty t'falėnderojmė, Islamin na e zgjodhe fe.

Na nderove me dy drita, me Kur'an e pejgamber
Muhammedin tonė tė dashur, dritė e diellit pėr Ymet.

Rrugės Tėnde na udhėzoi, vetėm Ty tė adhurojmė
Me urtėsi na kėshilloi, Islamin tė mos e lėshojmė

O Allah, o Mėshirėplotė, vetėm Ti, jep e merr.
Na ringjall me njerėz tė mirė, me dėshmorė e pejgamberė.

O Krijues i kėsaj gjithėsie, toka e qielli t'madhėrojnė
Na e mundėso qė n'botėn tjetėr, Nurin Tėnd ne ta shikojmė

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:15


Kush e Krijoi botėn me gjithe kėte bukuri,
Kush ja dha natyrės, gjithe kėte hijeshi,
Kush Krijoi njeriun, veshėt edhe sytė,
Kush vetėm Njė Zot, qė nuk ka tė dytė.

Ngjyrėn trėndafilit, vallė e kush ja dha,
me aromė aq t'kendshme vallė e kush e mba,
Kush veēoi njeriun, pėrmbi ēdo gjė tjetėr,
Kush, vetėm Njė Zot, qė nuk ka shok tjetėr.

Natyrėn e vdekur, vallė e kush e ngjall,
Pranverėn pas dimrit, kush e ben me ardh,
Kush ringjall njeriun, pasi eshte bere tokė,
Kush vetėm Njė Zot, qė s'ka tjeter shok.

Kush na e jep shiun qė tokėn gjelbron,
kush e krijoi hėnėn qė motet i ndrron,
Zogjte qė fluturojnė qiellit, vallė e kush i mba
Kush vetėm Njė Zot, qė shok tjetėr s'ka.

Njeriut qė mendon, me dyshim s'i mbetė,
Zoti i ka dhėnė mendjen, le tė gjykojė vetė,
Parajsa dhe ferri na presin n'at jetė
e‡`ka tė bėsh kėtu, atje ke me e gjetė

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:16


Kujdes motėr

Kujdes motėr e dashur
Vallė ku je nisur kėshtu
a mos vallė mendon
se nuk do vdesesh kurrė.

Ndal t'i hapin tėnd
nė mėkate t'i mos shko
muzikės largoju
e Kur'an lexo.

Mos u bėn aq kryelartė
Se nuk je askushi
fillo punen per ahiret
sa nuk tė ka ardhė fundi.

Kthehu motėr ti
nė rrugėn e vėrtetė
punė tė mira puno
Xhehnetin fito.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 08:00


Per Pejgamberin Muhamed a.s


Jetim ti linde
dhe i tille u rrite
edukove njerez,
megjithese shkrim nuk dite.


Tek ti merrnin mesime
Qe kur ishe i ri
Tek ti linin thesaret
Se kishe besnikeri.


Kur arrite te dyzetat
Dihet mire se cfare ndodhi
Allahu i madheruar
Pejgamber ty te zgjodhi


Te ofruan ty pushetet
Por kete e refuzove
Te premtuan pasuri
perseri ti se pranove.


Me pas shume u torturove
Nga vendlindja u largove
Por edhe atje ku shkove
Thirrjen tende se harrove.


Ne medine u vendose
Nje xhami atje ndertove
Thirre njerezit ne besim
Edhe kurre nuk u dorezove


Kurre nuk the se u lodha
Gjithmone njerezit keshillove
Ne Islam i vellazerove.
Rrugen e drejte ju mesove


Bere njerezit qe te njohin
Allahun e Madheruar
I bere ata qe te kuptonin
Qellimin pse jane krijuar.


I tregove mbare botes
Se nje i bardhe dhe nje i zi
Nuk kane asnje ndryshim
Perve?se ne devotshmeri.


Nuk ndertove grada?ela
As organe te pajtimit
Por ndetove per te tere
Ndertesen e bukur te besimit.Kjo keshtjelle qe ti ndertove
Sprishet prej shiut as prej dimrit
Ajo do te jete ne kembe
Deri ne diten e gjykimit.Keshtjella qe ti ndertove
Nuk eshte prone e padishahut
Por ne te do te valevitet
Flamuri i njehsimit te Allahut


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 08:00


NE SHIKONIM

Unė kam frikėn Tėnde
Si do tė pėrgjigjemi nė Kijamet?

Kur Motrat dhe nėnat tona u dhunuan ne shikonim
Kur Vėllezėri tanė u sodomizuan, ne shikonim,
Kur Pleqėt tanė u masakruan, ne shikonim.
Kur Muxhahidinėt u torturuan ne shikonim,


Kur fėmijve u pritej koka ne shikonim,
Kur Uraniumi digjte brendėsin e tyre, ne shikonim,
Kur barqet e shtatzėnave hapeshin ne shikonim,


Kur foshnjet hudheshin nė vdekjen e tyre ne shikonim,
Kur nėna e tij shtrihej e pėrgjakur dhe pa ndjenja ne shikonim,
Kur fėmijėt nuk mund tė flinin pėr shkak tė masakrave qe i kishin dėshmuar,
ne shikonim,


Kur granatat eksplodonin nė oborret e shkollave ne shikonim.
Kur ai dėshmoi pėr dhunimin masiv tė nėnės sė tij ne shikonim.
Kur fėmijėt mbetėn pa tė folur pėr shkak tė krimeve tė papėrshkruara,
ne shikonim


Kur foshnja u shkel para nėnės qė bėrtiste , ne shikonim.
Kur fėmijėt u ndalėn nga tė buzėqeshurit ne shikonim,


Kur djelmoshat u detyruan ti rrokin armėt pėr ti mbrojtur grat, ne shikonim.
Kur vėllau i saj ėshtė pėrdor si mburoj e gjallė, ne shikonim.
Kur vendi Musliman ėshtė okupuar dhe terrorizuar, ne shikonim.


Kur ajo u dhunua nė moshėn 4 vjeqare ne shikonim
Kur vėllaut tė saj iu pre koka dhe u djeg, ne shikonim.
Kur pamė Muxhahidinėt duke sakrifikuar jetrat e tyre pėr Ahiret, ne shikonim.

Kur ne u thirrėm pėr nė Xhihad ne shikonim.

O Allah, ne shikonim dhe nuk i vum veshin.
Ne derdhnim lot pėrderisa ata po derdhshin gjak pėr Ty o Allah!
A do tė na falish neve? O Allah a do tė na lėshoj ndonjė shikim i Dėrguari i dashur i Islamit?


Kur Umeti poshtėrsohej ne shikonim.
Prap se prap ne e quajm vetėn Musliman.
Dhe kėtu qėndrojm, dhe pėrsėri shikojmė.

Autori: Nga njėri i cili pohon tė jetė robi Yt.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 08:01


MBULESA ISLAME

margaritar te cmuar jane syte e zemres,
kerkojne kengen e bilbilit,
gur i cmuar ne mesnate,
per ta nxitur sensin...
u dashurova ne fjalen e thene,
per te qene i uruar,
mbulohu moj moter per All-llah,
qe ta flijosh fjalen e trimeruar...
keto filiza zemre qe na trimerojne,
ato perla te bukurise,
ajo ngjyre e kendshme,
me mallengjen per diturine...
ari gur i cmuar,
zemra e mbuluar,
dy te kunderta jehojne,
ata All-llahun kerkojne...
krenare une jam,
qe ekzistoj per All-llah,
ma kane inat gjallesat e qiellit,
terbohen gjarperinjte e tokes...
pasqyre e ummetit jam,
bukuria eshte melhem,
i frikohem All-llahut kudo shkoj,
se AI mbulesen na urdheroi...

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 08:01


Bindju Allahut
Nėse dėshiron tė jetosh
Nė rrugė tė drejtė
Bindju Allahut
Me sinqeritet.

Mos e bėjė atė qė
Ai tė ndaloi,
Se Allahu ta deshi tė mirėn
Mė shumė se sa vetes ti ia dėshiron.

Tė jetė puna jote
Veē pėr hir tė Tij
Se shpėrblimi nuk do tė mungojė
E do tė jetė pa kufi.

Adhuro Allahun,
Qė tė kesh dobi
Atė ditė kur s’do tė ketė hije
Pėrveē hijes sė Tij.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 08:01


Eshte Drite e Zotit

Ėshtė dritė e Zotit
Rrugėn na ndriēon,
Nga terri i kobshėm
Tė gjithėve na shpėton.

Mė e vleshmja dhuratė
Nga i madhi Perėndi,
Amanet i parė dhe i fundit
Pėr krijesėn njeri.

Qė nga hazreti Ademi
Njeri e pejgamber i parė,
Kjo e vėrtetė nga All-llahu
Pėrherė ėshtė shpallė.

Sa herė qė njeriu
Ėshtė tjetėrsuar,
Pejgamberi i kohės
E ka udhėzuar.

E ka udhėzuar
Njeriun e shkretė,
N’udhėkryqe tė jetės
Sa herė qė ka mbetė.

Nė formėn e pėrsosur
Kjo Fe e Vėrtetė,
Ju shpallė e plotėsuar
Tė Lavduarit-Muhammed.

Kėtė e dėshmon Kur’ani
Fjala e Perėndisė,
Tė vėrtetėn e plotėsuar
Qė ia shpalli njerėzisė.

Kush ėshtė besimtar
Le tė jetė krenar,
Aq mė tepėr vlen
Kur t’jetė atdhetar…!

La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ullah.
Fjala e dėshmisė
Shenjė e dashurisė.

Rreze e jetės
Thelb’i sė Vėrtetės.
Gur’i besės
Shkėndijė e shpresės.

Dritė e amshuar
Zjarr i pashuar
Gjurmė ndėr shtigje
Urė ndėr brigje.

Dy emra nė fjali
Mė e shtrenjta stoli.
La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ull-llah.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 08:01


ي

أُظهر الانشراح للنــاس حـتى يتمنــوا أنهم في ثيابي

لو دروا أني شـقي حزين ضاق في صدره فسيح الرحاب لتناءوا عـني

ولم يقربوني ثم زادوا نفـــورهم باغتيابي

فكـأني آتي بأعظم ذنب لو تبدت تعاستي للصــحاب

هكذا الناس يطلبون المنايا للذي بينهم جليل المصــاب

Ēdo herė qė jam takuar me njerėzit, mė kanė parė duke u buzėqeshur, mirėpo ata nuk e dinė se ēka kam unė

U shfaqi rehatinė njerėzve, gjersa tė shpresojnė tė jenė nė rrobat e mia

Po ta dini se unė vuaj, i mėrzitur e mė ėshtė ngushtuar gjoksi

Do tė iknin prej meje e nuk do tė mė afroheshin, e do tė iknin edhe mė shumė duke mė pėrfolur

Sikurse tė kem bėrė mėkatin mė tė madh, nėse u shfaqet mėrzia ime shokėve

Kėtė ia shpresojnė njerėzit atij qė mes tyre kėshtu ėshtė goditur.

I pari qė e humb lumturinė ėshtė njeriu qė e kėrkon ate duke bėrė mėkate ndaj All-llahut [subhanehu ve teala]…

Mėkatarėt nė realitet nuk janė tė lumtur…edhe nė qoftėse shfaqin zemėrgjėrėsi dhe gėzim…

Mos u mashtro nga pamja e skllavit tė epshit…sepse ata buzėqeshen dhe qeshen…

Mirėpo zemrat si kanė tė tilla…

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 08:02


Poeti thotė:

ووالله لو شاهدت هاتيك الصدور رأيتهــا كمراجل النيران

ووقودها الشهوات والحسرات والالآم لا تخبو مدى الأزمان

أرواحهم في وحشة وجسومهم في كدحها لا في رضى الرحمن

ما سعيهم إلا لطيب العيش في الدنيـا ولو أفضى إلى النيران

هربوا من الرق الذي خلقوا له فبلوا برق النفس والشيطان

لاترض ما اختاروه هم لنفوسهم فقد ارتضوا بالذل والحرمان

لو ساوت الدنيا جناح بعوضة لم يسق منها الرب ذا الكفران

لكنها والله أحقـر عنده من ذا الجناح القاصر الطيران

طبعت على كدر فكيف تنالها صفواً أهذا قـط في الإمكان

والله لو أن القلوب سليمة لتقطعت أسفا من الحرمان

لكنها سكرى بحب حياتها الدنيا وسوف تفيق بعد زمان

بالله ما عذر امرئ هو مؤمن حقا بهذا ليس باليقظان

تالله لو شاقتك جنات النعيم طلبتهـا بنفائس الأثمان

Vall-llahi po tė shohish ato gjokse do ti shihje si kazanet mbi zjar

Lėndė djegėse janė epshet, keqardhjet dhe dhimbjet, yė cilat nuk ndalen gjith kohėn

Shpirtat i kanė nė egėrsi, kurse trupat nė lodhje pėr te e jo pėr ta kėnaqur Mėshiruesin

Ata veprojnė pėr jetė tė kėndshme nė dunja, edhe nėse kjo i shpien nė zjar

Ikėn nga skllavėria pėr tė cilėn u krijuan, e u bėn skllevėr tė vetvetes dhe shejtanit

Mos u dakordo me ata qė ata kanė zgjedhur, sepse ata janė dakorduar me mposhtjen dhe privimin

Poqėse dunjaja vlen sa njė krah mushkonje, qafiri nuk do tė kėnaqej nė te

Mirėpo ajo ėshtė edhe mė e pavlerė se sa njė krah i mushkonjės

Natyrė e tij ėshtė njollosja, e si ka mundėsi tė arrijė pastėrti, kjo asnjė herė nuk mund tė arrihet

Vall-llahi, poqėse zemrat janė tė sėndosha do tė kėputeshin nga privimi

Mirėpo janė dehur me dashuri ndaj jetės sė kėsaj bote, e do tė zgjohet pas njė kohe

Pasha Zotin, ēfarė arsyetimi ka njė njeri qė kėsaj i beson, mirėpo nuk ėshtė i zgjuar

Pasha Zotin, poqėse do tė kishte mallėngjuar xhennetun-neimi do ta kėrkoje me ēmime tė shtrenjta.

Mirėpo All-llahu ka disa njerėz qė kanė jetuar tė lumtur…

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 08:02


TE PUNOJME NE RINI

Zoti te krijoi ty , O njeri!
Te la te veprosh te lire
C'fare te duash ti.

E pse behesh mosfalemderues
Ndaj All-llahut ?!..

Pse behesh mosfalemderues
Ndaj Tij..?!

Ai ta dha shendetin , para semundjes,
Jeten para Vdekjes,
Rinine para Pleqerise,
E kete duhet ta shfrytezosh ,
Dhe gjithmone All-llahun ta adhurosh .

Ai te udhezoi ty ,,,
Por t'i devijove,
Sa me shpejte Pendohu,
Qe mos te denohesh,

Po nuk u pendove ,
Atehere do te pesosh.
Ne diten e Gjykimit
Askush nuk do te ndihmoje
Do te shpetoje , vetem puna jote e mire,
Se ate dite nuk bene pune
Babai , e Nena
Por do te ndermjetesojne
Vetem Veprat tona.

Pra kete duhesh ta dijshe
Qysh tani kur je i Ri ,
Qe te pendohesh sa me pare
O NJERI !
Meso mire c'ka te ka udhezuar ALl-llahu,
Degjo mire C'ka ka thene profeti Muhamed s.a.v.s
Meso ate qe ta fitosh Xhennetin.

Ate do te gjeshe prehje
E vec do te rrishe
E ne dhuntite e All-llahut do te gjeshe vetem Befasi,

All-llahu ka treguar
Edhe profeti Muhamed s.a.v.s na ka keshilluar
Xhenneti eshte Vendi ,
Qe as mendja nuk ta ka logjikuar ,
Syri nuk ta ka pare ,
E as veshi per te , kurre nuk ka degjuar,
E kete vetem ALl-llahu e din ,
Pra , Ne te punojme
Jeten tone ta ndriqojme ,
Me pune te mira , ne Ahiret te shkojme ,
Qe XHENNETIN , ta fitojme. (amin).

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 08:02


Kurani-Fjala e Zotit

Fjala e Zotit eshte e shenjeteruar,
Eshte mrekulli mbi mrekullite,
neper udhekryqet e jetes
Eshte nje Drite e pashuar,
Qe te shohim ne, te gjithe,
Te gjitha shemtite dhe bukurite.

Fjala e Zotit eshte Ilac i vertete,
Semundje te ndryshme parandalon,
Ajo na jep guxim ne kete jete,
Te qendrojme besnik na ndihmon.
Me dituri, besim, miresi, ajo na ushqen,
Mendjen, zemren dhe shpirtin tone.

Fjala e Zotit eshte e persosur,
sic eshte i persosur i Madhi Zot,
Ai e ka shpallur, Ai ka vendosur,
Ne zbatimin e saj ne kete bote.
Kush e zbaton ai ka shpetuar,
kush e mohon veten, ka shkateruar.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 08:02


MEDITO-KUPTO O NJER

Kupto o njeri,qe ti
Nuk ishe gjithnjė i rritur
Mendjelehtė nė kryelartėsi

Kupto o njeri
Qė ti nuk ishe
Gjithnjė fėmijė
As nė botėn tonė
Pėr tė parė
Diell , ujė e kodra me sy.

Kupto o njeri
Qė ti nuk ishe gjithmonė
Nė barkun e nėnės
Tė kesh tė gjitha tė mirat
Pa mund e vėshtirėsi.

Kupto o njeri
Qė ti do ta shijosh njė pleqėri
Dhe botėn do ta shohish
Me tjetėr sy.

Kupto o njeri
Qė ti nuk e krijove
Shpirtin qė e shijon
Pėrjetėsinė.

Kupto o njeri
Qė ti kalon nėpėr shkollat e dunjasė
Me vėshtirėsi
Me njė qėllim
Pėr jetėn pa vdekshmėri..

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 08:02


“ Allahu ėshtė mė i mėshirshėm me robėrit e tij se sa kjo nėnė me fėmijėn e saj”.

Ku krahasohet mėshira e nėnės me atė tė Allahut e cila ka pėrfshirė ēdo gjė?!

Kemi qėndruar pranė derės tėnde o Mbret i lartė

Qėndruam tek dera jote, sundimi vetėm ty tė takon

Nuk ėshtė mashtruar ai qė tek ty po shpreson

Falja ėshtė mė e dashur pėr Allahun se ndėshkimi

Mėshira ėshtė mė e dashur se dėnimi

Mėshira mbizotėron ndaj hidhėrimit tė tij

Bamirėsia ėshtė me e dashur pėr tė

Dhuratat janė mė tė dashur pėr tė se sa mosdhurimi

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 7-11-2009 nė 08:03


KU JETOJ

Ku dita ēelet me trishtim,

ku njerėzimi qan mortjen e tij,

ku e keqja hedh vallen e saj,

ku e mira ėshtė internuar,

ku tradhėtia quhet mike,

ku gėnjeshtra ėshtė profesion,

ku ēdo vlerė ėshtė mallkuar,

ku familja ėshtė njė shpellė,

ku arsimi ėshtė tregėti,

ku fėmija ėshtė baba,

ku fshatari ėshtė deputet,

ku gruaja ėshtė burrė,

ku krimineli mė nuk vret,

ku ndershmėria ka kohė qė quhet pėrrallė,

ku sinqeriteti quhet budallallėk,

ku interesi ėshtė gjithēka,

ku dhimbja ėshtė teatėr,

ku humanizmi ėshtė para,

ku korrupsioni ėshtė ushqim,

ku besimi mbjell ēudi,

ku fatkeqėsia po merr krahė,

ku ...

Aty pra, jetoj unė.

Atėherė, pyes ēfarė ėshtė jeta?

Nėn ndukjen e epshit tragjedia po fillon epilogun,

nėn gjėmimet e ftohta jeta po shfaq kobet e saja,

nėn pėrplasjet me shkėmbinjtė e sė keqes, morali mezi shqiptohet.

Por unė jetoj... Dhe jetoj vėrtet.

Flakėn e vogėl nė shpirtin tim pėrpiqem ta ruaj.

Kjo flakė me jep ngrohtėsinė nė kėtė akull tė trishtė.

Dhuroj jetėn time nė agonitė pa mbarim.

Dhe pres me shpresė jetėn time kur tė vdes.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:54


Kujdes motėr

Kujdes motėr e dashur
Vallė ku je nisur kėshtu
a mos vallė mendon
se nuk do vdesesh kurrė.

Ndal t'i hapin tėnd
nė mėkate t'i mos shko
muzikės largoju
e Kur'an lexo.

Mos u bėn aq kryelartė
Se nuk je askushi
fillo punen per ahiret
sa nuk tė ka ardhė fundi.

Kthehu motėr ti
nė rrugėn e vėrtetė
punė tė mira puno
Xhehnetin fito.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:54


Udhėzime dhe urtėsi


Vėlla musliman!

1. Mos e shty punėn e sotme pėr nesėr.
2. Dėshiro pėr vėllanė tėnd atė qė do pėr vete.
3. Thuaj tė vėrtetėn, edhe nėse ėshtė kundėr teje.
4. Dora e Allahut ėshtė me shumicėn.
5. Vetmia ėshtė mė e dobishme sesa shoqėrimi me tė keqin.
6. Sė pari pėrmirėso tė metat e tua e mė pas tė metat e tė tjerėve.
7. Mos fol pa u menduar dhe mos vepro pa planifikuar.
8. Bėhu besnik ndaj asaj qė tė ėshtė besuar dhe mos e tradhto atė qė tė ka tradhtuar.
9. Te pėrkujdesja (vėmendja) ėshtė shpėtimi, ndėrsa te ngutja ėshtė pendimi.
10. Bėhu ekonomizues nė ushqim, pije, veshje dhe gjumė.
11. Fli mė herėt dhe zgjohu mė herėt.
12. Ki frikė Allahun ēdo herė, tė keqen pėrcille me tė mirė dhe trego mirėsjellje ndaj tė tjerėve.
13. Trego kujdes pėr kufijtė e Allahut, do tė kujdeset Allahu pėr ty.
14. Pėr ēdo gjė tė shkėlqyer (mirėsi) ka shpėrblim.
15. Fjala e mirė ėshtė mirėsi.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:55


Vėlla musliman!

1. Ai qė hesht ėshtė shpėtimtar.
2. Pa dyshim se njeriu ėshtė nė anėn e atij qė do.
3. Besimtari pėr besimtarin ėshtė si pasqyra.
4. Nėse dėshiron sukses, sė pari pėrmirėso veten.
5. Kush e mban sekretin, zgjedhjen e pėrcakton vetė.
6. Kur ta bėsh njė tė mirė, falėndero Allahun.
7. Mos i nėnvlerėso mėkatet.
8. Mos i humb sė koti orėt e jetės, por shfrytėzoji me mirėsi.
9. Mos e merr njė punė qė nuk mund ta pėrfundosh.
10. Ai qė shmanget njė gjėje pėr hir tė Allahut, Ai ia kompenson me diēka mė tė mirė.
11. Besimtari ēdo herė ėshtė nė gatishmėri.
12. I menēur ėshtė ai qė e ruan fenė duke iu larguar haramit.
13. Duro gjatė sprovave dhe kėrko vetėm ndihmėn e Allahut tė Lartėsuar.
14. Shpeshto pėrkujtimin e Allahut nė ēdo kohė.
15. Ki frikė dėnimin e Allahut dhe shpreso nė faljen e Tij.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 8-11-2009 nė 03:55


Vėlla!

1. Bėhu prej atyre qė e ndiejnė mbikėqyrjen e Allahut tė Lartėsuar ēdo herė.
2. Mos prit ēdo herė qė njerėzit ta kthejnė tė mirėn me tė mirė.
3. Kujdes dhe vetėm kujdes prej cilėsive tė njerėzve keqbėrės.
4. Njerėzit e kanė natyrshmėri qė t"i duan ata qė sillen mirė.
5. Bėhu prej atyre qė i luten Allahut tė Lartėsuar dhe kėrkojnė nga Ai.
6. Pėrshėndeti tė tjerėt me selam ose me shprehje tė tjera qė zėvendėsojnė selamin.
7. Dhuro dhe prano dhuratat, qoftė edhe nga jobesimtarėt.
8. Promovo faljen, mėshirėn, urtėsinė.
9. Mos lakmo atė qė ėshtė nė duart e njerėzve.
10. Bėhu i butė dhe lėre qortimin nė fund.
11. Vazhdo t"ua kujtosh njerėzve Allahun dhe Ditėn e Gjykimit.
12. Kėshilloji tė tjerėt edhe nė punėt e dynjasė.
13. Respektoji dhe vlerėsoji pozitat e njerėzve dhe nivelin e tyre.
14. Motivoji njerėzit pėr vepra bamirėsie.
15. Mos nėnēmo askėnd dhe largoju mendjemadhėsisė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1    3    5  ..  31

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11