Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1  2    4  ..  31
Autori: Subjekti: ‹ Poezi Islame

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:55


Njihe veten


Gjeje arsyen
Shkakun
Parashiko pasojėn.

Parashiko pasojėn
Gjeje shkakun
Arsyen.

Shiko pėrtej yjeve qė rrethojnė tokėn
Mblidhe veten, largo frustrimin
Pastro zemrėn tėnde.

Me besim tė vėrtetė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:56


More gėzim gėzim i vjetėr
se ē'pėsove njė rrugė tjetėr.
Dashurinė kthyem n'hidhėrim
zemrat t'mirėn s'e shpalosin.
Erdhi njė kohė humbi kuptimin
ndjenja vetėm nxit hidhėrimin.
Erdhi koha e t'pabesit
me krenari e merr pushtetin.
Injorancė pas injorance
dashurinė e hodhėn tutje.
Dashuri e shtrenjt sa shpirti.
Gjė e cila mbyt hidhėrimin.
Jetė tė jep tė mbyt mallengjimin.
Zemė ēarė e shpirt dredhuar
i pėrgjakur nė damarė.
Njeri burrė me zemėr shpirt
i kthen hakun dhe armikut.
Trim i madh me gjoksin ēarė
se ka dert se ėshtė pėrmallė.
I kthen pushkėn ēdo armiku
e merr vesh edhe ēetniku.
Kohė e vjetė kthehet n'shesh
morrėn vesh krajl e mbret.
Kohė e shtrenjtė e larė me gjak
mėshire umetit i kthen tė shtrenjtėn krenari.

Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:56


Jam njė vajzė e zakonshme!
Jam njė vajzė e zakonshme, shumė e zakonshme!


Allahu e di se ē"ėshtė mė e mirė pėr mua.


E pse pra duhet tė ankohem?!


Un gjithmonė e dua dritėn e Diellit


Por Ai edi se patjetėr do ketė edhe shi!


Un gjithmonė i dua tė qeshurat


Kėnaqėsinė dhe gėzimin!


Por zemra ime do ta humb atė ėmbėlsi


Nėse kurrė nuk derdhi lot!


Allahu shpesh mė sprovon
Me vuajtje dhe me pikėllim!


Ai nuk mė sprovon pėr ndėshkim,


Por pėr tė gjetur njė tė nesėrme mė tė mirė.


Pemėve qė rriten u duhen pėrforcime.
Nėse i pėrballoj stuhitė,


Dhe mprehtėsinė e daltės,


Fitoj hijeshi dhe formė tė mermertė.


Allahu mė sprovon shpesh!


Dhe pėr ēdo dhimbje qė mė ēon Ai


Mė ka pajisur me Durim,


I cili shpėrblehet me njė ēmim tė lartė!


Pra saherė qė s"ndjehem mirė,


Dhe saherė qė tė ndjej se gjithēka shkon keq!


Ėshtė vetėm rruga e Allahut,
Qė mė forcon shpirtin...


Elhamdulilah...


Tė falemnderit Allah ...


Kjo jetė mė kujton tokėn e gjallė...


Kur jam nė tė vetė zhytem...


Dhe askush s;mbahet dot...


Dhe ska askush qė tė mė nxjerrė jashtė...


Dhe askush s"mė dėgjon britmėn...


Kėshtu pėrfundoj nė vetshkatėrrim...


kujtime tė errėta nga ajo kohė me Diell...


Sepse thanė se s"do ja dilja dot...


Mė kujtohet si dje...


Po i pėrmbahem qė asaj qė mė dha Allahu...


S"kam nevojė pėr lukse sepse gjithēka vjen e shkon...


Bile edhe kėtė jetė hua e kam...


Sepse tė nesėrmen s"e kam tė sigurtė...


Kėshtu pra do tė jetoj sikur ta kem ēdo ditė tė fundit nė jetė...


Njė hap pėrpara e s"kthej dot mė pas...


Pėrgatitje mė e mirė pėr ta ndryshuar tė kaluarėn...


E meqė un falem...


Patjetėr tė ketė rrugė mė tė mirė pėr mua...


Un dėshiroj...


Patjetėr tė ketė njė ditė mė tė mirė pėr mua...

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:57


KUSH LINDI SOT?


Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovė

L I N D IMėshira e Gjithėsisė-Mėshira e Njerėzisė.Nė ēastet mė tė errėta tė historisė, nėHixhaz, nė qytetin Meke t'Arabisė,lindi Mėshira eGjithėsisė - Mėshira e Njerėzisė.Kush lindi sot?Lindi sot krijesa mė e dashur e t'Madhit Zot.Lindi mė i madhėruari, mė i merituari, lindi mė i lavdėruari.Kush lindi sot?Lindi ai qė e stolisi jetėn tokėsore meFrymėn Hyjnore.Lindi udhėrrėfyesi mė i madh jetės njerėzore.Kush lindi sot?Lindi i dėrguari mė i fundit, por qė ishte i pari.Lindi mė bujari,mė i pėrkryeri,mė i vyeri.Kush lindi sot?Lindi mė i besuari, mė i ēmuari, mė i dalluari.Ai nuk ishte hyjni, ai ishte njeri.Ai ishte njeri, sikurse unė e ti.Ai ishte sikurse ne, por i veēant nga tė gjithė njerėzit mbi kėtė dhe."Ai ishte njeri ndėr njerėz porsi xhevahiri midis gurėve."Po, sikur thuhet nė njė Fjalė Hyjnore,Hadith Kudsi, qė ndritė mė shumė se Dielli,po tė mos ishte ai, nuk do tė ishte krijuar as Ademidhe as Toka e Qielli.Poeti, Busajriu, shprehet kėshtu:"Njerėzit e pėrgjumur,Qė jetojnė nė ėndėrra e qetėsi,Si mund ta kuptojnė tė Vėrtetėn e Tijā€¦?"

SHPALLJA HYJNOREKush lindi sot?Lindi sot ai qė i Madhi Zot, qė ėshtėKrijues, Furnizues, Shpėtues, Burim i Mirėsisė, iBukurisė, i Madhėshtisė e zgjodhi shembull tėshkėlqyeshmėrisė , tė pėrsoshmėrisė, vulė epejgamberisė.Kush lindi sot?Sot lindi ai, qė nė moshėn 40-tė vjeēare, nėshpellėn Hira nė "Malin e Dritės" (Xhebel un-Nur),filloi t'i zbulohet, pėr krijesat njerėzore, Shpallja Hyjnore.Kush lindi sot?Sot lindi ai, qė fjalėt e para, qė iu zbuluan,kishin tė bėnin me diturinė -pėr ta udhėzuarnjerėzinė .Kush lindi sot?Sot lindi ai qė tha:"Kėrkoni diturinė edhenėse ėshtė nė Kinė"Kush lindi sot?Sot lindi ai qė e pėrjetoi Natėn e Miraxhit.Miraxhin ruhani, por edhe Miraxhin xhismani eƒĀ¢e¢ā€šĀ¬ā€œPra,ngritjen shpirtėrore dhe ngritjen trupore.Kjo ėshtė rruga qė sjellė fitoreā€¦Kush lindi sot?Sot lindi ai qė tėrė jetėn meditoi, veproi dhe luftoi.Por, luftėrat (pėrpjekjet) i quajti:el-xhihad ul-esger dhe el- xhihad ul-ekber,lufta e vogėl me armikun,pėr tė Vėrtetėn,kurse lufta e madhe me epshin, egon, me vetveten.Kush lindi sot?Sot lindi ai i cili tha se mė e vlefshme ėshtė penda e dijetarit sesa gjaku i luftėtaritā€¦Sa tė veēanta janė kėto fjalė.Kėto fjalė, si edhe shumė fjalė tė tjera,kanė diēka nga ajo Dritė,qė ende nuk ėshtė zbehė dhe as qė ka pėr t'u zbehėpor, qė bota shumė pak po e njeh.Sot, bota ka shumė nevojė qė zemrėn ta zgjerojė.Ta zgjerojė zemrėn nė masėn e kėsaj zemre.Vetėm nė masėn e kėsaj zemre ne do tė kemi jetė.Vetėm kjo jetė ėshtė e vėrtetė,sepse ėshtė jetė e ndriēuar prej Dritės sė Pashuar.Jeta e ndriēuar prej Dritės sė Pashuar ėshtė jetė e vėrtetė,ėshtė jetė pa mashtrime, pa zhgėnjimeā€¦Mjafton qė tė hedhim njė shikim rreth vetes,rreth botės,pėr tė parė pėrnjėherė, kudo qė jemi, sesa mashtrime, zhgėnjime, dhunime, torturime, krime kakjo ekzistenca jonė nė kėtė botė tė kotė, tė mjerė dhe tė pa vlerėā€¦Bota, shekull pas shekulli lėviz drejt ndryshimeve.Po, megjithė ndryshimet qė janė bėrė, a ka pėrparuar njerėzimi?A e njohim ne qėllimin e jetės, kuptimin e ekzistencės sonė,rrugėn e sėvėrtetės?Vlerėsohet se nė pesė mijė vjetėt e fundit nė botė kishte 14.500 luftėra dhe nė kėto luftėra tė llojllojshme humbėn jetėn rreth tre miliardė e gjashtėqind milionė njerėz.Nė luftėn e Parė Botėrore (1914-1918) humbėn jetėn rreth dhjetė milionė njerėz. Nė luftėn e Dytė Botėrore (1939-1945) pėsuan rreth pesėdhjetė milionė njerėzā€¦Miliona tė tjerė pėsuan mė vonė-deri nė kohėn tonėā€¦Pėrse e kujtojmė tė kaluarėn kaq tė pėrgjakshme?Sepse, siē thoshte Santayana, ata qė nuk e kujtojnė tė kaluarėn janė tė dėnuar ta pėrsėrisin.E kaluara nuk ėshtė ardhmėri, ajo ėshtė histori.Histori e cila po pėrsėritet, herė mė shumė-herė mė pak,gjithnjė, me gjak, pothuajse, nė ēdo brezni.Nė ēdo brezni shkruhen histori me pėrmbajtje zi e mė ziā€¦!E pyetėn Shopenhauerin, ē'ėshtė pėrmbajtja e historisė?Ai u pėrgjigj: "Shakatė evropiane"."Shakatė evropiane" pėrmes #@!--)katurave u pėrpoqėn tė fyejnė Mėshirėn e Gjithėsisė-Mėshirė n e Njerėzisė.Pse ndodhi kjo?Sepse askush nuk mund tė shoh pėrtej vetvetes.Secili sheh te tė tjerėt, atė qė ėshtė nė vetveteā€¦Kush lindi sot?Sot lindi ai qė ishte i paralajmėruar nė tė gjitha Shpalljet Hyjnore,ai qė do t'i sjellė njerėzimit tė Vėrtetėn Madhėshtore,Paqėn Botėrore.Kush lindi sot?Sot lindi dėshmuesi, pėrgėzuesi, qortuesi,paralajmė ruesiā€¦Sot lindi ai qė ishte aq i vendosur, i pėsosur, i pėrkryer,ai qė ishte si njė pasqyrė,i cili tha: "Unė jam si pasqyrė, pasqyroi jo atė qė unė dua,por ashtu ēfarė je ti, atė e sheh nė mua"ēfarė je ti? ēfarė jam unė? ēfarė jemi ne?Kjo ka shumė rėndėsi, nė veēanti, pėr ne, nė kėtė Atdhe!Faik Bej Konica (1876 - 1942) thoshte:"Tė mos ishte Feja Islame, populli shqiptar dotė ishte mė tepėr nė numėr, por jo shqiptar."Kur e pyetėn M. Xhelal ed- Din Rumiun (1207 -1273) kush je ti?Ai tha: "Unė jam shėrbėtor i tė Madhėrueshmit Kur'an,Derisa shpirt kam,Unė jam pluhur nėn kėmbėt e Muhammedit alejhiselamā€¦"Nė Kur'an e Madhėruar, pėr kėtė lindje tė bekuar, kėshtu ėshtė shkruar: "Vėrtetė! All-llahu dhe engjėjt e Tij e bekojnė Pejgamberin. O besimtarė! Bekojeni dhe pėrshėndeteni me njė pėrshėndetje tė denjė!"

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:57


Dashurija

Dashurinė qė ndjen njeriu
Ndaj ēifit tė tij si pėr mallė,
Ėshtė pjesė shpirti
E cila rrit zemrėn.

Dhe kur takohet pėr sė pari here,
Mbase, edhe nuk i pėrlqen,
Por ja qė kontrollon gjendjen.
Zemrėn mekanikisht detyron tė punojė,
Tė shtojė dashurinė, e tjetrin ta martojė.

Me martesėn e ēiftit zemrat qėtėsohen,
Shtohet e mira nė familje.
Shpėrthen dashuria mes tyre,
Qė si ndan gjė pos tė ngopurit me zemėr,
Edhe pse rrallė herė ndodh.

Dashuroni nė emėr tė Zotit tuaj,
Gėzoni partnerin tuaj.
E mos dilni nga binarėt e sė mires,
Sė nuk ka humbje mė tė madhe.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:58


Nata e parė nė varr

O ti i humbur, kush je dhe nga vjen?
O njeri? O bir i Ademit?
Ku e le atė pasuri qė pate?
Ku e le familjen?
Ku e le postin e pozitėn qė gėzoje?
A e di se ku ke ardhur?
Kėtu s"ke nėnė, e as baba!?
As ushtri, e as roje!
O ti i humbur?
O i dėshpėruar?
A kupton se nė varr je?
Kjo ėshtė nata e parė e jetės tėnde nė varr.
Kush ėshtė Zoti yt?
Je duke u trishtuar?
Je duke qarė?
Jo, jo, mė kot e ke!
Sonte nuk duhet tė qashė.
Janė duke qarė ata qė tė kanė pėrcjellė nė varr.
Tė qarit nė varr nuk bėn fajde.
Trishtimi nė varr nuk tė ndihmon aspak.
Ke patur kohė kur tė qashė e tė trishtohesh.
E sonte jo, sonte qėndro dhe pėrgjigju.
Mos u dridh, mos i mbyll sytė!
Dėgjo ē"tė pyesim ne!
Mos u shtir se nuk ke ditur gjė!
A nuk mendove se njė natė do vijsh nė varr?
Zoti tė dha logjikė, e tė pamur.
E ti nuk i pėrdore pėr tė mirė.
Pse nuk deshe tė dėgjosh fjalėn e Vėrtetė?
Ti ishe ai qė Kur"anin si lojė e more!
Dėshiron tė kthehesh edhe njė herė nė dunja?
Jo, ai ligj mori fund.O i mjerė e jetim.
Varri pėr ty ėshtė trishtim!
Pse i mbylle veshėt kur thėrriste ezani?
Jo, jo, tani pėr ty ėshtė vetėm kazani.
Po, ai kazan me bakėr tė shkrirė.
O i mjerė nė kėmbė ke ngrirė!
Eja mė afėr qė tė tė kap.
Mos lėviz vetėm se njė hap.
Hapi yt ėshtė nė zjarr.
Oh sa trishtim pėr ty nė varr

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:59


HYMNI MUSLIMAN SHQIPTARNė besėn Islame unė lindur jam,

Nėnėn e baban musliman i kam.

Musliman i kam nėnėn e babanė,

Kėtė Fe tė lartė trashigim m"a lane.

Kėtė Fe tė bukur mbasi e pranova,

Shumė mė pėlqeu dhe e pėrqafova.

E kam pėrqafuar jo pse e kam gjetė,

Po mvet"e gjykova qė ėshtė e vėrtetė:Zotin e Vėrtetė me goj e pohoj

Dhe me gjith zėmėr po e vėrtetoj.

Dėshmoj Muhamedin si rob"i Tij.

Njė Profet i Zotit si neve njeri.

Unė fenė Islame kėtė fe tė shenjtė

E kam besėn t"ime tepėr tė shtrenjtė.

I lutem pra Zotit, Zotit tė Vėrtetė

Tė qėndroj n"Islam sa tė rroj nė jetė.Zoti nė Kur"an na ka emėruar

Me emėr Muslim, sa emėr i bekuar!

Musliman i thonė atij qė i shtrohet

Vullnetit tė Zotit dhe i dorėzohet.

Atij qė bėn paqė shkon nė harmoni

Me Zotin, krijesat dhe me nejrėzi,

Islam do tė thotė qė tė dorėzohesh:

Edhe tė bėsh paqė e Zotit t"i shtrohesh.Me sa shpejguam, kushdo kupton

Qė paqė edhe bindje kjo fe na meson,

Me krejt njerėzinė nė paqe tė jetojmė

Edhe pėr tė mirė duhet punojmė.

T"urdhėron qė mirė t"u bėsh piksėpari

Vllezėrve mė t"afėr gjith bijve shqiptarė,

Jahudi, Krishterė ēdo fe le tė kenė,

Duhet t"u ndihmojmė t"a duam atdhenė.

Dijen, pėrparimin kudo qė t"a gjejmė

Ta marrim si tonėn pėr vehte t"a bajmė

Nė bashk atdhetarėt na meson t"a pėrhapim,

Dhe prej pasunisė na urdhėnon t"u japim.

Unė nė shpirt e kam dashnin e Fesė

I lutem pra Zotit, Musliman tė vdesė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:00


Pse Zoti s'na pranon lutjet?

E keni njohur All-llahun,

Por s"ju keni pėrgjegjur

Ftesės sė Tij.


Vėrtetoni se e doni

Tė dėrguarin e Zotit,

Por ndaj syneteve tė Tij

Tregoni mospėrfillje.


Kur"anin po e lexoni

Dhe po e studioni,

Por sipas Tij

Nuk po punoni.


Jetoni duke u-ushqyer

Nga bekimet e Zotit

Por jeni mosmirėnjohės

E nuk falėnderoni.


Vėrtetoni se djallin

E keni armik

Por nuk e kundėrshtoni

As nuk e luftoni.


E pranoni se xhenneti

Me tė vėrtetė egziston,

Por nuk po pėrpiqėni,

Nuk po punoni,

Qė nga zjarri i tij

Tė shpėtoni.


E dini se do tė vdisni

Sė shpejti, ndonjė ditė,

Por pėr vdekje

Aspak s"jeni pėrgatitė.


Tėrė ditėn jeni tė zėnė

Me marrit e tė metat

E tė tjerėve dhe i shtoni,

Ndėrsa, tujat i harroni.


Tė dashurit tuaj

I keni varrosur,

Dhe nga kėto pėsime

Nuk keni marrė

Aspak mėsime !

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:01


LAVDI ZOTIT

Lavdi paē i Madhi Zot
Je plotė Mėshirė e Mirėsi,
Asgjė nuk krijove kot
Ne t"paskajshmen gjithėsi.

Je burim i dashurisė
Rrugėn prej Ademit e trasuat,
Besimit,Paqjes,Drejtėsisė
Mos t"i ndahemi na urdhėruat.

Pėr ēdo popull dėrguat
Nga njė pejgamber,
Disave edhe libra u dhuruat
Qė tė ketė dritė pėrherė.

Musai, Dauti dhe Isaja
Me Teurat,Zebur dhe Ungjill,
Vula e tyre-Muhammed Mustafaja
Me Kur"an si Hėnė e Diell.

E para fjalė qė na zbuluat
Ikre! Mėso! N"emėr tė Perėndisė,
Sheriatin ā€“ Ligj e pruat
Pėr tė mbarėn e njerzisė.

Njerėzinė nė fise e kombe i ke ndarė
Qė tė njihemi mė mirė,
Por,tė lutemi e bashkoni kombin shqiptar
E mos tė jetė mė nė errėsirė.

Lavdi paē i Madhi Zot
Nė rrugė tė mbarė na drejto,
Se t"mirat s"mund t"i numėroj dot
Veē nė fenė Islame na udhėzo.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:01


Allah, Allah-All-llahMelekėt qė bartin Arshin
Thėrrasin Allah gjithnjė
Gjallesat e qiellrave mbarė
Allah-Allah, thonė me brohori

Ademi, Allah-Allah tha
Atje lart me Haven krijuar
Allah, than prap duke qarė
Nė tokėn e shkretė dėbuar

Allah- thėrret ē`do gjallesė me agim
Allah-thonė male e dete nė qetėsi
Allah-thot dhe era me fishkėllim,
Dhe zemrat e tė dashurve tė Tij

Dhe peshqit nė detin e thellė
Dhe shpezėt fluturimthi nė lartėsi
Allah-Allah, thonė pa pushim
Pse s`thua Allah, dhe ti o njeri

All-llah-pastrohet zemra
All-llah-lartėsohet shpirti
All-llah-Emėr mbi emra
All-llah-universi ndriti.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:02


Fjala e dėshmisė

La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ull-llah.

Fjala e dėshmisė
Shenjė e dashurisė.

Rreze e jetės
Thelb'i s\'Vėrtetės.

Dritė e Amshuar
Zjarr\'i pashuar.

Gjurmė ndėr shtigje
Urė ndėr brigje.

Dy emra nė njė fjali
Mė e shtrenjta stoli.

La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ull-llah.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:03


KJO DYNJA

Kjo dynja
Dy sundues i ka:
Diturinė dhe pasurinė.
Nga sundimi i diturisė
Tė shpėton adhurimi.
Nga sundimi i pasurisė
Tė shpėton mjaftimiSa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:04


O njeri!Natėn kur ti i braktisur

nėn hijen e hėnės qėndron.

Ėshtė Ai dhe veē Ai

qė nga lart ty tė shikon.Dhe kur ecėn mes tė tjerėve,

ti i heshtur mediton.

Ėshtė Ai qė tė dėgjon,

veē Ai ty tė kupton.Dhe kur qesh se je gėzuar

dhe ti dhimbjen e harron,

ėshtė Ai qė tė jep gėzim

dhe Ai ty tė ndihmon.Se ē"ke nė gjoks askush s"e di

dhe askush jo s"ta shpjegon,

por veē Zoti i madhėruar

ēdo tė fshehtė e zbulon.Linde vetėm nė njė ditė

kur kish diell, por kish edhe re

dhe askush jo nuk e di

se ēfarė le ti atje.Mendje ke, por nuk kupton

o njeri ti asgjė.

Ėshtė Ai qė tė ndriēon

dhe shpirtin tėnd ta shpėton.Pėr tė folur ti nuk flisje,

ndonėse buzėt pėrpėlisje.

Ėshtė Ai qė tė mėsoi

dhe buzėt t"i shkathtėsoi.Ti ēdo gjė e pėrballove

dhe gjatė kurrė jo nuk mendove.

Ishte Ai qė tė mėsoi

dhe nga e keqja tė largoi.Ja, tani thua unė, unė

dhe gjoksin ti godet.

Por mė kot, jo mos u mburr

se vjen vdekja o njeri i shkretė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:05


VLERAT E BESIMTARITAi qė e njeh tė vėrtetėn
Ėshtė trim e guximtar,
E si mos tė jetė
Kur gjatė tėrė jetės
Ėshtė i mbrojtur
Nga frika e vdekjės !

Ai qė beson tė vėrtetėn
Ėshtė shpirtmadh, plot njerėzi,
E si mos tė jetė,
Kur gjithmonė
Zemra e tij
Ėshtė e mbushur me dashuri !

Ai qė e kupton tė vėrtetėn
Falė, mėshiron prore,
E si mos tė jetė kėshtu
Kur me kuptueshmėrin e tij
I kupton lehtė
Mashtrimet djallėzore !

Ai qė jeton pėr tė vėrtetėn
Nuk ka urrejtje, as djallėzi,
E si mund tė ketė,
Kur shpirti i tij,
Sa tė jetė jeta
Ushqehet nga e vėrteta!

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:06


Erresire ishte kudo
Injorance mbreteronte
Kishte humbur cdo arsye
Bota driten e kerkonte.Ne Meke, n'kete vend te bekuar
U lind i dashuri i Perendise
Muhammedi i lavderuar
Shpetimtari i njerezise.O Muhammed o i derguar
Drite dhe meshire per mbare njerezine
Salavate duke t'kenduar
Falenderojme Perendine


Ti je drite qe kurre nuk fikesh
Flakadan-Udhezim hyjnor
N'zemrat tona gjithmone rritesh
N'ty gjejme prehje pergjithmone

(Allahumme sal-li ala Muhammed


Gjithmone ishe dhe do t'mbetesh
Ideal-Shembull per ne
Fjalet tua kurre nuk zbehen
Deri sa t'kete jete mbi dhe.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:06


O ALL-LLAH I PLOTFUQISHEM

O Allah i Plotfuqishem, na ndihmo ne ne kete bote
Veshtiresite t'i tejkalojme, zbrit meshire o i Madhi Zot!

Emri yt i lavderuar, drita Jote perjetesi
O Allah i Madheruar, zbrit meshire mbi kete njerezi.

O Allah i Gjithmeshirshem, na udhezo ne miresi
Hapi shtigjet e lumturise, mos na le ne erresire.

Lutjet tona t'i drejtojme, meshira Jote shprese per ne
Vetem Ty t'falenderojme, Islamin na e zgjodhe fe.

Na nderove me dy drita, me Kur'an e pejgamber
Muhammedin tone te dashur, drite e diellit per Ymet.

Rruges Tende na udhezoi, vetem Ty te adhurojme
Me urtesi na keshilloi, Islamin te mos e leshojme

O Allah, o Meshireplote, vetem Ti, jep e merr.
Na ringjall me njerez te mire, me deshmore e Pejgambere.

O Krijues i kesaj gjithesie, toka e qielli t'madherojne
Na e mundeso qe n'boten tjeter, Nurin Tend ne ta shikojme

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:07


Eshte Drite e Zotit


Eshte drite e Zotit

Rrugen na ndriqon,

Nga terri i kobshem

Te gjitheve na shpeton.
Me e vleshmja dhurate

Nga i madhi Perendi,

Amanet i pare dhe i fundit

Per krijesen njeri.Qe nga hazreti Ademi

Njeri e pejgamber i pare,

Kjo e vertete nga All-llahu

Perhere eshte shpalle.Sa here qe njeriu

Eshte tjetersuar,

Pejgamberi i kohes

E ka udhezuar.E ka udhezuar

Njeriun e shkrete,

N"udhekryqe te jetes

Sa here qe ka mbete.Ne formen e persosur

Kjo Fe e Vertete,

Ju shpalle e plotesuar

Te Lavduarit-Muhammed.Kete e deshmon Kur"ani

Fjala e Perendise,

Te verteten e plotesuar

Qe ia shpalli njerezise.Kush eshte besimtar

Le te jete krenar,

Aq me teper vlen

Kur t"jete atdhetarā€¦!La ilahe il-lall-llah

Muhammeden-resul-ullah.

Fjala e deshmise

Shenje e dashurise.Rreze e jetes

Thelb"i se Vertetes.

Gur"i beses

Shkendije e shpreses.Drite e amshuar

Zjarr i pashuar

Gjurme nder shtigje

Ure nder brigje.Dy emra ne fjali

Me e shtrenjta stoli.

La ilahe il-lall-llah

Muhammeden-resul-ull-llah.


Es Selamun Alejkum

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:08


Per Pejgamberin Muhamed a.s


Jetim ti linde
dhe i tille u rrite
edukove njerez,
megjithese shkrim nuk dite.


Tek ti merrnin mesime
Qe kur ishe i ri
Tek ti linin thesaret
Se kishe besnikeri.


Kur arrite te dyzetat
Dihet mire se cfare ndodhi
Allahu i madheruar
Pejgamber ty te zgjodhi


Te ofruan ty pushetet
Por kete e refuzove
Te premtuan pasuri
perseri ti se pranove.


Me pas shume u torturove
Nga vendlindja u largove
Por edhe atje ku shkove
Thirrjen tende se harrove.


Ne medine u vendose
Nje xhami atje ndertove
Thirre njerezit ne besim
Edhe kurre nuk u dorezove


Kurre nuk the se u lodha
Gjithmone njerezit keshillove
Ne Islam i vellazerove.
Rrugen e drejte ju mesove


Bere njerezit qe te njohin
Allahun e Madheruar
I bere ata qe te kuptonin
Qellimin pse jane krijuar.


I tregove mbare botes
Se nje i bardhe dhe nje i zi
Nuk kane asnje ndryshim
Perve?se ne devotshmeri.


Nuk ndertove grada?ela
As organe te pajtimit
Por ndetove per te tere
Ndertesen e bukur te besimit.Kjo keshtjelle qe ti ndertove
Sprishet prej shiut as prej dimrit
Ajo do te jete ne kembe
Deri ne diten e gjykimit.Keshtjella qe ti ndertove
Nuk eshte prone e padishahut
Por ne te do te valevitet
Flamuri i njehsimit te Allahut.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:09


Islam


Gjersa Toka rreth diellit sillet
ne minare do te thirret ezani.
S"ka force qe ben rezistence
aty ku troket Islami.

Ne vete ngerthen humanizem
besim qe s"ndiqet qorrazi.
Fe qe kerkon racionalizem
Islami i te Madhit Perendi.

Lum i pashterur, oqeani
ne zemra gjithmone rrodhi.
Si lule universi, Islami
i pari dhe i fundit ndodhi.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:09


Shkelqim hėne

O hėnė, mbretėreshė e natės

Qė ndriēon zemrat e pikėlluara

Ti do shkėlqesh plot magji

Edhe atėher kur tė jem harruar

Sot tė shikoj plot kėnaqėsi

Netėve tė ngrohta tek ngritesh madhėshtore

Njė ditė varrin tim do e ndriēosh me zbehtėsi

Ne shkuam-ti mbete me botėn mizore

Njė kohė ishe kėtu me tokėn bashkuar

Netėt plot errėsirė frikė e trishtim zgjonin

Qielli tė thėrriste nga lartė pėr tė ndriēuar

Fshehtėsitė more me vete,jezidėt kot i kėrkonin

Nė dy pjesė u ndave pėr hirė tė Profetit

Gishtin e bekuar kah ti kur e drejtoj

Prap do tė coptohesh para kiametit

Hėna u rikthye atje nga ku filloj.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:10


***Bukuria e njė gruaje ***

Bukuria e njė gruaje
s'ėshtė nė veshjen e saj,
as nė pamjen qė i kushton kujdes,
apo mėnyrėn e flokėve si i mban!

Bukuria e njė gruaje
duhet tė shifet nė sytė e saj!
Sepse aty ėshtė dera pėr nė zemrėn e saj,
nė rezidencėn e dashurisė.

Bukuria e njė gruaje
s'ėshtė njė shenjė nė fytyrė!
Por bukuria e vėrtetė e njė gruaje
reflekton nė shpirtin e saj!

Ėshtė kujdesi qė ajo me dashuri ofron,
pasioni qė ajo tregon!
Dhe Bukuria e njė gruaje,
me kalimin e viteve - ajo vetėm rritet!

Nuk tė ik buzėqeshja se tė vjen pleqėria;
por pleqėria tė vjen se tė ik buzėqeshja!

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:11


***e‡farė ėshtė KUR`ANI ***Kur"ani njė kushtetutė deri nė mbarim,
Atij nuk i pėrngjan as edhe njė shkrim.

Ai ėshte i freskėt qė kurrė nuk plaket,
Po edhe vlera e tij asnjėherė si paket.

Atė asnjė libri nuk mund t"ia pėrngjasėsh,
Dhe njė shok tė Tij nuk mund ta hasėsh.

Kur e krijoi njeriun Ai Zot Fuqiplotė,
Ia dėrgoi ligjin qė tė mos shkojė kot.

I zbritur e i plotėsuar pėr njė periudhė tė gjatė,
Nuk ėshtė si tė tjerėt qė janė bosh e thatė.
Ai ėshtė i freskėt, megjithė se ka shumė vjet,
Ka mundėsi tė qeverisė me ligj ēdo shtet.

Kur`ani ėshtė njė libėr krejt i paarritshėm,
Derisa tė krisė kiameti ai ėshtė i shndritshėm.

Ajetet Kur"anore pėrbėhen prej disa kuptimesh,
Janė tė mbushura plot me lloj-lloj shpėtimesh.

Nga ai kanė dalur mbi treqind mijė komente,
Prapė ėshtė njė thesar plot me sekrete.

Atė e dinė pėrmendsh miliona Hafizllarė,
S"mund tė formojė njė tjetėr asnjė shkollar.

Njeriu pėr njeriun pak ka mundėsi tė mėsojė,
Kuptohet se ligj pėr tė s"mund tė formojė.

Sot gjendja e shteteve ėshtė njė fakt i gjallė,
Njė ligj tė ngjashėm a mundėn ta bėjnė vallė.

Unė dua ta kėndoj Kur`an derisa tė vdes,
Shumė mirė e di se njė ditė s"do tė mbes.

O All-llah! Plotėsomi ditėt me Kur`an e besim,
Tė fitoj kėnaqėsinė Tėnde qė tė gjej shpėtim.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:11


***Nėse beson nė Perėndi***

Nėse beson nė Perėndi
Edhe dielli edhe hėna janė pėr ty,
Kėnaqesh edhe pėr pikėn e shiut mbi ēati
Edhe pėr yjet nė qiell qė bėjnė dritė.
Kėnaqesh pėr erėn, pėr lulet
Pėr zogjtė qė shkojnė fluturim
Pėr pranverėn dhe gurgullimėn e ujit,
Pasi dhe vetė jeta e merr njė kuptim.
E shpirti lehtėsohet, gėzohet
Nė ēdo agim,
Dhe vetė sa ėshtė e ėmbėl
Shpresa pėr shpėtim.
Nėse beson nė Perėndi,
E kupton fjalėn lumturi,
E kupton se shumė vuajtje dhe strese janė kot
E kupton se punėt s"i kontrollon dot.
Sa kėnaqėsi
Pėr gjithė kėto mirėsi
Tė pėrkulemi duke thėnė:
Falėnderit o Perėndi...


O I Madhi Perėndi
O I madhėrishėm pa kufi,
Qė fshehtėsitė e zemrave i di,
Kam nevojė,
pėr njė qetėsi shpirtėrore kam nevojė.

O i madhi Perėndi,
Qė edhe fshehtėsitė e zemrės sime i di,
Sa rėndė ėshtė tė shprehet me gojė
Edhe faji, edhe brenga dhe mėkati qė rėndojnė.
Kam nevojė,
Pėr njė lehtėsim tė zemrės kam nevojė...

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:12


KUJDES NĖ HAKUN E NĖNĖS


Ti o Allah na krijove te till
Na e ngroh diten me diell,
Qe te punojm e te kujdesemi per nene
Te lutemi per te ne netet me hene.

Na tregove ne Kur'an si ta rrespektojm
Amanetin e saj qdohere ne vend ta qojme,
Ta degjojme qdo fjale qe na e thote
Ajo per ne eshte me e shtrenjeta ne kete bote.


Nent muaj te mbajti ne barkun e saj
Per here te pare pran saje ke qajt,
Ne netet e gjata te mbajti ne gji
Duke te ushqyer e lutur per ty...

Sa here ti ke qajt ja ke prish gjumin
Tashe qe ti u rrite ja ke shtru zullumin,
Sa here qe te shehe me dashuri te flet
Me butesi te ofrohet e ti me fjal e vret..!

Dije se te keqen nena kurr s'ta done
Duke qare per ty naten gjume nuk bone,
E harron dhe veten duke u kujdes per ty
Qysh po mundesh kshtu nenes me ja kthy..!?


Eshte lehte nenes shpinden te ja kthesh
Por shume veshtir shpirtit qetesin te i'a kthesh
Kur e zemron nenen, edhe Allahun e zemron
Nena plak prap te done, por Allahu te mallkon...

A mendon se shume ke me arrit
Veq pse nenen tende se ke me ne shpi,
A tu duket e tepert tash qe e ke gruan
Ja ktheve shpinden pa mendu sa do te vuan...

Mos mendo se ne jete do te arrish sukses
Nese te zgjohet nena e vetme dhe me mall qdo mengjes..!!
Kije frik Allahun dhe ndeshkimin e Tij
Se mund ti marr te gjitha e te lene n'vetmi!!!

Mos te huton dynjaja me gjerat pa vler
Se as miqt e paras qdohere s'trokasin n'der,
As vaj femije pran vehtes s'do te ndish
Do te vdesesh i vetem ne prag te shtepis

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 21:12


Buzėqeshja ėshtė lėmoshė-sadaka,
Pejgamberi, alejhi selam, kėshtu urdhėroi e tha.

Njė buzėqeshje ėshtė lėmoshė-mirėsi,
dhuroja me gėzim kujdo qė e njeh ti.

Njė buzėqeshje ėshtė sadaka-lėmoshė,
pranoje, dhuroje, kudo qė tė shkosh.

Njė buzėqeshje ėshtė lėmoshė e ēmuar,
buzėqesh-nėse do tė jesh e lumtur, e gėzuarā€¦

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1  2    4  ..  31

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11