Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1    3  ..  31
Autori: Subjekti: ‹ Poezi Islame

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:43
‹ Poezi Islame


NENE EMER ENIGME

QE KUDO ESHTE HARRUAR

POR JO, VALL-LLAHI TEK NE

ISLAMI GJITHMONE E KA KUJTUARDYNJAJA KETE EMER E POSHTERON

KU VEC NJEHERE NE VIT E KUJTON

KURSE NE JEMI URDHERUAR

PER CDO DITE NENEN ME KUJTUARI JAPIM HAKUN QE AJO MERITON

E DUAM DHE E RESPEKTOJME

AJO ESHTE ENA QE NA MBAJTI

AJO ESHTE SEBEPI QE NE SOT JETOJMENGRIHU, O NENE BESIMTARE

E TREGOI NDERIN QE TI KE

TREGOI RENDESINE KESAJ BOTE

SE SA E VLEFSHME PER NE TI JENUK ESHTE 7 APO 8 MARSI

LUMTURIA JOTE NE JETE

AS LULJA E KUQE QE TE DHUROHET

POR BESIMI YT I VERTETEISLAMI, KJO FE E BARAZISE

TE GJITHE BARAZPESHE PARA ZOTIT I VE

SEPSE ATA JANE SOTE TE GJALLE

E NESER DO T'I MBULOJE I NJEJTI DHEO NENE BESIMTARE, O NENE

TI KRENARINE VEC NE ISLAM E GJEN

KRENARIA JOTE ESHTE NE CDO DITE

E JO NE 8 MARS QE NJEHERE NE VIT VJEN

NDAJ, O JU PABESIMTARE

MESOJENI NJEHERE E PERGJITHMONE

SE NENA ESHTE DHURATE E ZOTIT

E NE ZEMRA TONA AJO JETONJO, AJO S'KA NEVOJE PER LULE

AS PER LAJKA, E AS PER MASHTRIME

PO JUA THEM EDHE NJEHERE, O NJEREZ

SE ISLAMI TEK ATO S'BEN DALLIMEATO KERKOJNE PREJ NESH

RESPEKT, DASHURI E DINJITET

ATO JANE MARGARITARE TE CMUARA

KU NE HIXHABE E FSHEHIN BUKURINE E VERTETENUK KANE NEVOJE TE PIS#@!--)OSEN

E TE ENDEN SI LOLO NEPER RRUGE

E AS TE SHITEN E TE BLIHEN

E AS TE BEHEN GAZI I BOTES NEPER BUZEJA PRA, KJO ESHTE NENA BESIMTARE

SHEMBULL PER TE GJITHA GRATE

QE MBETET GJITHMONE E KUJTUAR

CDO SEKONDE, MINUTE, DITE E NATE

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:43


Mos harro se vjen dita


A s'mė thua o njeri
Pse Allahun e harrove
Pse nuk shkove rrugės sė Tij
Por shejtanin e pasove.

Pse harrove amanetin
Nė Ezel qė ia ke dhėnė
Pse ti ike prej rahmetit
U mashtrove me dynjanė.


Pse s'u ndale me mendue
Se n'kėtė botė je udhėtarė
A harrove o i mjerė
Para Zotit qė ke me dalė.

Nė kėtė botė ti veē punove
Pa mendue se ke me vdekė
Fjalėt e Zotit i harrove
Se n'dhe trupi ka me t'u tret

Po ti dije ore vėlla
Pėr pendim kurrė nuk ėshtė vonė
Me lot nė sy gjithė duke qarė
Ktheju Zotit mėshirėplotė

Fytyrėn tėnde ti ndriēoje
Me namaz dhe ibadet
Jetėn me Kur'an kaloje
T'jesh i lumtur nė Ahiret.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:44


Ne All-ahut i kem besu


Ne All-ahut i kem besu
Pengamberit i kem premtu
Ēdo detyrė e obligim
Me ndėrgjegje do ta kryjm

Falim namazin me respekt
Zeqat japim per ēdo vjet
Ramazanin e agjerojm
Dhe Bajramin e festojmė

Pėr Bajram presim kurban
Pasuri ata qė kanė
Pune e shejtė e mė e madhe
Kishe me qenė haxhxhi ne Qabe

Lumturi nuk ka pa fe
Te gjitha tė mirat aty i ke
Po nuk dite me logjiku
Nga e vėrteta ke deviju

T''jesh musliman ėshtė kėnaqesi
Ti krysh borxhet me lumturi
Bėn miresi hiq pa ia nda
veprat tua ke me i pa.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:45


E di...

...se dielli njė ditė mund tė pushojė sė shkėlqyeri
Dhe nata e All-llahut nuk do tė shohė dritė
Zemra ime do tė qajė pėr tė gjitha qė i humbi
Pėr ata qė i deshti, s'do te kem mė jetė.

Do tė ketė ikur shansi pėr tė dashuruar
Apo pėr tė pasur dike qė tė mė shtėrngojė fort
Zemrėn time e shoqėron vetmia
netėve duke qarė.

...yjet qė shkėlqejnė nė netėt e pafundme,
Kanė errėsirė si shokėt e tyre,
Pavarėsisht nga humbja e dritės sė ditės
Koha kurrė nuk do tė mbarojė.

Do tė doja qė dashuria tė ishte aq e dashur
Sa janė yjet pėr natėn.
Se megjithėse zemra ime ėshtė afėr
Nuk ka pėrkėdhelje, as tė puthura ...

Drita e yjeve njė ditė do tė shuhet
Qė tė pėrzihet me natėn;
Ėndėrrat e mia pėr dashuri qė kisha, Oh, sa tė ėmbla!
I lash tė shuhen hiē pa luftė.

Erėrat tekanjoze tė kohės
U huazojnė fluturim shpresave, ... dėshirave
Nė lulėzim, me mosperfillje
Ku askush s'mund tė blejė njė shans tė ēmueshėm...

Ja Allah! Dėgjoma Dua'anė!
E di qė Je gjithkund!
E di gjuhen e tė gjitha zemrave,
Veēanėrisht tė atyre tė dėshpruarave!

Oh! Zoti im! I Vetmi, ALLAH!
I Pafund dhe I Vėrtetė
Po e qaj me lot kėtė zemrėn time tė ngurtė
Nė tė cilėn drita nuk ka arritur.

Lutjet e mia janė qė dashuria tė vijė
Si lindja e diellit,
Dhe shkėlqimi tė mos zbehet
Biles as nata kur tė fillojė tė zbresė.

E derisa nata gjithmonė do tė jetė
E mbushur me yje me shkėlqim tė pafund
Pavarėsisht errėsirės sė natės
Do ta dij se dashuria nuk ka ikur...

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:46


Kur vdekja trokiti
Ishte herėt nė mėngjes, nė ora pesė,
Kur vdekja trokiti mbi njė derė.

Kush ėshtė? I pėrgjumuri bėrtiti,
Mė lerė tė hy brenda, jam Azraili.

Papritmas njeriu filloi tė dridhej,
Dhe si i marr nė shtrat tė pėrpėlitej.

Oj grua ā€“ bėrtiti, mos flejė!
Jetėn tė ma marrė mos e lėr.

Ik o engjėll i vdekjes!- thirri me sa zė qė pati
Mė lerė rehat se ende nuk jam gati.

Familja nga unė ėshtė e varur,
E ti ke ardhur shpirtin pėr tė ma marrur.

Pėrsėri meleku trokiti nė derė,
O shok! Do ta marr shpirtin pa e ndjerė.

Se shpirtin tėnd Allahu e kėrkon.

I hutuar njeriu filloj tė qajė,
O Engjėll, tė lutem nga jeta mos mė ndaj.

Do tė jap ar, argjend, pasuri,
Vetėm mos mė dėrgo nė varr tė zi.

Mė ler tė hyj brenda, o shok! Meleku psherėtiu,
Hape derėn dhe nga shtrati ngrihu.

Nė qoftė se s'mė lejon tė hyj nė kėtė herė,
Do tė depėrtoj si xhin nėpėr derė.

Njeriu i trishtuar revolverin e mori,
Dhe nga dera atė e drejtoi.

Do ta drejtoj revolverin nga koka yte,
Do tė vras kėtu brenda. Po nuk ike.

Tashmė Meleku ishte nė dhomė,
O shok! Bėhu gati pėr vdekje! Duke thėnė.


Melekėt kurr nuk vdesin-sa budalla qė je,
Ule poshtė revolverin, s'tė duhet, kotė e ke.

Pse ke frikė! Mė trego o njeri,
Tė vdesėsh si ka planifikuar Ai.

Eja pra te unė mos ia nis vajit,
Por qeshu dhe gėzohu qė i kthehesh Allahut.

O Engjėll! Unė qaj dhe mėrzitem,
Sepse nuk kisha kohė qė Bismilah tė them.

Prej mėngjesi deri n'mbrėmje, pasuri kam mbledhur,
Bile as pėr shėndetin nuk jam kujdesur.

Urdhėrave tė Allahut nuk u jam bindur,
E as pesė herė nė ditė nuk jam falur.

Ramazani ka ardhur e ka shkuar,
E unė s'kam pasur kohė pėr t'u penduar.

Nė Haxh asnjėher nuk kam shkuar,
Sepse mė janė dhimbur tė hollat pėr tė paguar.

Ndonjėherė verė kam pirė ngapak,
Me gra tė tjera kam ngrėnė drekė e darkė.

O Melek! Unė tė apeloj ty,
Ma kurse jetėn pėr njė vit a dy.

Urdhėrat e Kur'anit do t'i zbatoj,
Prej kėsaj dite Ramazanit do tė filloj.

Me agjėrim e haxh do tė kompletohem,
Nga mendjemadhėsia do tė largohem.

Nuk do ta ha mė kamatėn,
Gjithė pasurin do ta jap nė zeqat.

Verėn dhe grat do t'i largoj,
Njėshmėrin e Allahut do ta dėshmoj.

Ne Melekėt urdhrat e Allahut i plotėsojmė,
Kundėr urdhrave tė Tij nuk mund tė veprojmė.

Vdekja ėshtė pėrcaktuar pėr ēdonjėrin,
Nėnėn, babanė, bijėn ose djalin.

Edhe ca kohė tė ka mbetur pėr jetesė,
Gjithė ēka ke punuar tash tė vjen nė kujtes.

Unė e kuptoj frikėn tėnde ā€“ meleku thotė,
Por, tash ėshtė shumė vonė pėr lot.

Jetove nė kėtė botė njė shekull a mė pak,
Pėr tė varfrin e mjerė, s'u bėre merak.

Prindėrit nuk i ke respektuar,
Lypėsit e uritur i ke larguar.

Dy vajzat e tua nė rrugė ttė degjenerimit shkojnė,
Nė klube nate pėr kafshatėn e gojės kėndojnė.

Nė vend qė tė bėsh mė shumė muslimanė,
I bėre fėmijėt e tuaj jomuslimanė.

Muezinin injoroje kur kėndonte ezan,
E as nuk e ke lexuar tė shenjtin Kur'an.

Duke thyer premtimet jetėn e kaloje,
Shokėt i futje nė grindje dhe i pėrgojoje.

Prej pasurisė sė grumbulluar shumė ke pėrfituar,
Ndėrsa punėtorėt e mjerė i ke abuzuar.

Kohėn e lirė e kaloje nė bixhoz e kalėrim,
Paratė i kishe tė vetmin qėllim.

Haje vitamina shumė e mė shumė,
e‡ėshtja e tė dobėtėve s'tė ka hyrė nė punė.

Njė pikė gjaku kurrė nuk ke dhuruar,
Qė ka mundur njė njeri me e shpėtuar.

O njeri, me shumė mėkate jetėn e ēove,
Vetėm pėr famė e pasuri u mundove.

Xhenneti pėr ty? Nuk mund tė them,
Banor i Zjarrit tutem ke me qenė.

Pėre ty nuk ka kohė pėr t'u penduar,
Do ta marr shpirtin pėr tė cilin jam dėrguar.

Sidoqoftė, fundi ėshtė shumė i trishtuar,
Njeriu filloj tė bėrtasė si i hutuar.

Nga shtrati kėrceu duke qarė e bėrtitur,
Dhe papritmas u pėrplas poshtė i vdekur.

Merr mėsim prej kėtu o ti qė lexon,
Asnjėherė nuk e di kur jeta tė mbaron.

Ndryshoje jetėn duke u pėrmisuar,
Xhennetin e Tij pėr ta fituar.

Nėse kjo poezi ty tė frymėzon,
Ndoshta edhe dikujt tjetėr i ndihmon.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:46


DITARI I JETĖS DHE VDEKJA

Shpalosi ditarin e jetės sė ikur
Aty i kėrkoj vitet e humbura
Me gishtėrinjtė tė lodhur
Nga dergja qė mė dridhen

Shpirti mė ėshtė i rraskapitur
Mjegull e dendur vjeshte
Nga gjoksi im me afsh puthė
Frymėmarrjen akoma tė nxehtė

Nga dhoma pėrmes dritares shikoj
Fletė tė zverdhura tek shkėputen nga degė
I ngjajnė bash si njė jete qė ėshtė nė ikje
Sa tė habitshme aq dhe tė ēuditshme
Mė duken kėto peizazhe magjepse
Ėshtė ėndrra qė nė gjirin e saj mė mbėshtjellė
Apo kėtu dyert e jetės pėrjetėsisht mbyllen
E vdekja me puthje e pėrqafim mė rrėmben?

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:46NĖ HESHTJE BUZĖQESHAMe fjalė tė huazuara
Nga demonėt
Mbi ndershmėrinė tėnd
U pėrbeve nė tokė e qiej...

Shikova fytyrėn tėnde
Tė bojatisur me ngjyrė
Tė vdekjes...

Shpirti i satanės
S"tė linte tė qetė
As nė vdekje tė vdesėsh
Si vdes ēdo njeri i ndershėm...

E unė,
Nė heshtje buzėqesha!
Ti nuk je vetėm

Nėse vetmia shtrinė krahėt
Mjegulla mbėshtillet syve
Zemra nėse ndjen vullkanet
Agonia nėse mbėrthen nyejt
Ti nuk je vetėm !
Nė shkretėtirėn ku as thnegla nuk tė ndihmon
Nė detin e trazuar ku valėt ikin nga njėra-tjetra
Nė errėsirėn ku drita me frikė pran teje dėfton
Nė tehun jetė ku shpirti me trupin rrinė nė mexha
Ti nuk je vetėm!
Mbi ty Njė dhe i vetėm vigjilon


Drejtoj duatė drejt Tij
Puthe tokėn me ballin tendė
Kėrko nga udhėzimi i Tij
Qajė nga zemra me gjak e lot
Shtrijė ndjenjat me tėrė qenien tėnde
Pėrkushtoju Atij nė ēdo segment
Dorėzoju ashtu si fėmija jetim nėnės
Pėrkujto Atė dhe madhėro ēdo moment
Kėshtu derisa tė hapen dyert e mėshirės sė Tij
Tė largohen retė e mėrzisė si kodra pėrmbi
Tė hapen rrugėt e furnizimit tė Tij
Derisa tė bėhesh i dashuri i Tij
O All-llah !
O All-llah ! O Mėshirues i Botėrave

Pranoj duatė tona
Fali mėkatet tona
Pastroja shpirtrat tanė
Mbushna zemrat me iman

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:47


O miku im


Njė ditė kur zjarri do ta mbulojė tokėn
edhe retė do tė skuqen nga tė nxehtėt
Njerėzit do tė harrojnė ku e kanė kokėn
Do tė mėsojnė ē"ka qenė mirėsia

E... njė ditė kur qielli do tė zbehet
do tė shohim se s"ka strehim
do tė shohim qė...edhe pa raki njeriu dehet
O i dashuri, miku im

E njė ditė kur vullkanet do tė derdhen
do t"i falemi Zotit deri nė agim
Ėshtė koha qė tė paguajmė
O i dashuri miku im

E njė ditė kur qielli do tė ēahet
e di... do tė qajmė pa pushim
Por atė ditė loti do tė thahet
O i dashuri miku im

E njė ditė kur ajri do tė tretet
do tė mbetemi edhe pa frymė
Atė ēka e dha Zoti do t"na e marrė
O i dashuri miku im

E njė ditė do ta ulim kokėn
e do tė dalim nė gjykim
Por qindra shekuj kokėshkretė
O i dashuri miku im

E njė ditė kur do ta kuptosh pendimin
do tė kthehesh nė besim
Por qindra shekuj plot urrejtje
O i dashuri miku im

E njė ditė kur t'na i vėnė prangat
do ta kuptojmė fjalėn durim
Do t'kuptojmė ēka qenė liria
O i dashuri miku im

Se Zoti na i dhuroi tė gjitha
E nuk e fitoi asnjė falėnderim
E njė ditė tė gjitha do t'i tretė
Por jo pa i paguar, o miku im.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:48


Mendo drejt

Nė rrugėn qė je nisur, po shpejton shumė shpejt
Ndaj pak kohė pėr vetėn ulu dhe mendo drejt
Nga erdha, ku isha dhe pėr ku je drejtuar
Nuk ėshtė e kotė pėr tė medituar.

Asgjė tė duket vetja, vetėm kėnaqėsia tė ekzistojė
Por, kjo ėndėrr e trishtuar shpejt do tė pėrfundojė.
Nefsin tėnd nė dorė tė kujt e lėshove
Me hilet e shejtanit nė rrugėn e mėkatit pėrfundove.

Moderniteti, paraja thua jeta i ka kėto bukuri
E nuk ėshtė e bukur nga ajo qė ske dobi
Se tė mashtrojnė e shpejt pėrfundojnė
Andaj nuk ėshtė lumturia lojė qė ti mendon.

Mendo drejt dhe kėrko arsyetim
Kjo jetė ėshtė e shkurtėr e vdekja ėshtė vetėm fillim.

Do tė jesh nė varr
Ske dobi nga dituria pėr famė e pasuri
E kthim mbrapa nuk ka por vetėm llogari.

Po tė ftoj nė rrugėn e pendimit
Qė tė kuptosh qėllimin e krjimit
Se bota pėrtej varrit ėshtė shpėrblim ose dėnim
E jeta e kėsaj bote nuk ėshtė tjetėr vetėm mashtrim.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:48


Koha


Koha ikėn e ne nuk mėrzitemi
A thua ēfarė menēurie kemi bėrė
Qė nuk mėrzitemi?

Janė rreshtuar ditėt varg e varg
Kalojnė pa u vėrejtur
pse nuk kthehemi mbrapa
pėr tė shikuar ku na kanė mbetur?


Dėshirojmė ta kalojmė kohėn
sa mė shpejt
ku jemi duke shkuar, vallė nė det?


Po e kalojmė kohėn e shtrenjtė
me atė qė ėshtė rezultat pėr jetė.

Do tė jetojmė apo do tė vdesim
do tė fitojmė apo do tė ngelim

Koha do tė dėshmojė
pėr shfrytėzimin e saj
atė qė kemi punuar
do ta gjejmė pastaj.

Koha duhet vlerėsuar
e jo nėnēmuar
sepse ZOTI i saj
nė tė ėshtė betuar.

Humbja e kohės ėshtė vdekje
tė dėfrehesh me tė ėshtė tretje...

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:49


TE Faliminderohem ZOTI IM


KUSH MI FALI SYT QE TE SHOH KET BOT
KUSH MI FALI VESHET QE TE NDEGJOJ
KUSH MI FALI DUART QE TE PUNOJ
KUSH MA FALI ZEMREN QE TE DASHUROJ
KUSH MENDOJ QE UN TE JETOJ
KUSH PERVEC ZOTIT QE URDHUROJ CDO GJINI E KRIJES E LIRE TE RROJ

SA HERE GABUAM VETEM TI E DIN
SA HER GABUAM SA HER U PENDUAM ME MIR E DIN
KUSH MERITON MESHIR E KUSH DENIM
PO TE LUTEM OR KRIJUS I GJITHSIS
NAJ FAL MEKATET QE PA QELLIM TE EQ E KEMI KRIJUAR
NAJ LEHTSO DENIMET E RENDA EDHE NESE E KEMI MERITUAR

TE FALIMINDEROHEM OR ZOTI IM QE ME JEP SHPRES DHE NDIMON PER FATIN TIM.
TE FALIMINDEROHEM PER CDO MOMENTE QE MA DHURON NE KET JETE te MIR APO TE KEQ CDO GJE QE TI ME DRGON ME DESHIR E PRES
PO MOS TE ISHE TI SDOTE KISHTE ASNJE KRIJES.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:49


Shpresė


Pak shpresė...


nė kėtė errėsirė


ku pikė gjumi s`kam nė sy


malli mė mbėshtjell kėtė shpirt


n`kėtė natė ku yjet vallėzojnė nė gjithėsi,


hėna mė buzėqesh nga lartė


ngrit duartė nė lartėsinė qiellore


filloj njė lutje pėr pendim


sytė mė pikojnė lot


nga tė ftoftit


m`u bėnė si kristal


dridhem nga frika


qė nė cdo hap bėjmė mėkat


sikur hėna buzėqeshjen


t`a largone flokėt e arta tė diellit


tė ndriēojnė


sikur tė jem edhe unė nga ata


qė Allahu gabimet ia fal...

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:50


Nėnės simeNga krijesat mė tė nderuara
Janė edhe nėnat e bekuara,
Nė Kur'an ato janė urdhėruar
Fėmijėt e tyre pėr t'i edukuar.

Ne si fėmijė jemi tė obliguar
Nėnat tona pė t'i rrespektuar
Nėse ne ato nuk i rrespektojm
Xhennetin nuk do ta e fitojm

Falė Allahut qė nėnėn time e udhėzoi
Qė kujdesin mė tė madh ajo ma kushtoi,
Sepse me mund mė rriti dhe mė edukoi
Nė Medrese me kėnaqėsi ajo mė dėrgoi

e‡do natė pa gjumė asaj i ka kaluar
Pėr mua duke u kujdesur dhe gajluar
e‡do ditė duke u merzitė dhe derdh lot
Sepse pa mua nuk rrinte vetėm dot

Allahun pandėrprerė duke e kujtuar
Duatė nė ēdo kohė duke ia dėrguar,
Prej Atij nje kerkesė duke e kerkuar
Se evladin Atij amanet ia ka dorėzuar.

Nė Medrese unė shumėēka mėsova
Vlerėn e nėnės mė shumė e kuptova,
Jetėn e ndryshova, Atij iu Drejtova
Hifzin e Kur'anit nė medrese e fillova.

Eh, njė kohė e gjatė ka kaluar
Hifzin jamė duke e pėrfunduar,
Dėshirėn e prinderve po e plotesoj
Kėnaqesinė e Allahut dua qė ta fitoj

Allahun unė shumė e falėndėroj
Qė nė kėtė rrugė mua mė udhėzoi,
Sepse ēdo tė mire Ai mė mėsoi
Hifzin e Kur'anit mua ma mundesoi.

Prandaj i lutem Atij duke qarė me lot
Qė ta mėshiroi nėnėn time nė atė botė,
Neve na bashkoft Allahu nė Ahiret
Duke na shperblyer me Xhennet.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:51


Hapi Syt e shif Drite

Terr dhoma ime
Terr zemra ime
Terr e tere bota
Duhet nje ndricues qe kjo gjendje te ndryshoje
Per fat te mire qe moti ekziston
Fat i keq qe nuk ka kush te sherbehet me te

Kemi lene shpirtin tone ne vuajtje te pahetueshme
duke ndjekur epshet e kesaj bote
Te cilat kane te mbaruar
Por me shpirtin e lenduar

Zgjim! Duhet zgjim,
nese dojme shpetim
Te nderrojme kahjet e udhetimit
Qe te na ndjek edhe neve gezimi

Gezimi i vertete, lumturi per jete
Drita e nevojshme
Drita e syve dhe e shpirtit tone
E jo erresire sikurse gjithmone

Ne fillim do te mjaftonte edhe drita e qiriut
Po me kalimin e kohes do te kuptojme...
...se nuk mjafton
dhe do te vazhdojme edhe me tej te kerkojme


Kapuni! Kapuni te gjithe per litarin e Allahut
Nese doni vertete lumturine
Mos te mashtrojne te mirat e kesaj bote
te cila te largojne nga shperblimi ne ahiret
e ai eshte xhennet

Mos ia privoni vetes
Perjetimin me te mire
Shikimin ne Fytyren e Allahut
Krijuesin e gjithesise

Mos thuaj jo nuk dua
Se kete se ben dot njeri
Gjith duam te shohim Ate qe na krijoi
Si duket ai qe na formesoi
Na dha formen me te bukur
dhe nese i bindemi Atij, asnjehere nuk do te jemi te humbur

Nuk je larg, jo
shume je ofru
Te duhet vetem nje hap
te dalesh nga ajo erresire e frikshme
dhe te verteten me e kuptu

Mos ia privo vetes kete miresi
Urdhero, bere hapin ti
Do te kesh ndihme, pa dyshim
Vetem a e ke kete qellim!

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:51


Bismil-lahirr-rrahmane-rrahim

Me emrin Tėnd po filloj
sepse tė dua

Tė gjej kudo e nga so qė tė kėrkoj
sepse Tė dua

Dua tė jem veq me Ty
sepse Tė dua

Dua tė Tė pėrmend
sepse Tė dua

Dua tė Tė kujtoj
sepse Tė dua

Dua tė Tė falėnderoj
sepse Tė dua

Dua falje tė Tė kėrkoj
sepse Tė dua

Dua tė qaj e tė vuaj
sepse Tė dua

Dua tė digjem e tė tretem
sepse Tė dua
Dua tė venitem
sepse Tė dua
Dua tė dremitem
sepse Tė dua
Dua tė Tė lutem
sepse Tė dua
Dua tė Tė pėrgjėrohem
sepse Tė dua
Dua tė Tė pėrkulem
sepse Tė dua
Dua tė Tė pendohem
sepse Tė dua
Dua tė Tė nėnshtrohem
sepse Tė dua
Dua tė Tė robėrohem
sepse Tė dua

Pėr Ty dua qė tė luftoj
sepse Tė dua
Pėr Ty dua qė tė fitoj
sepse tė dua

Dua edhe tė bdes pėr Ty
sepse Tė dua
Qė mė nė fund tė q'lirohem nga Ti e pėr Ty
sepse Tė dua
Dua tė dehem me dashurinė qė kam pėr Ty
sepse tė dua
S'dua Xhenet e s'dua hyri
dua tė Tė shoh Ty
sepse Tė dua
Ja Allah


E dua edhe tė dashurin Tėndė tė cilin
E zgjodhe, e ngrite, e lavdėrove,
dhe e lartėsove, Ti vet
E dua edhe atė Nur e Rrahmet
E dua sepse ai hoqi e u merzit
Dua qė edhe atė tė ma shohin sytė
sepse unė Tė dua Ty
e ai ėshtė i dashuri Yt

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:52


Pranoj

Dunjaja qenka e pavlere
edhe pse n'kėtė botė kam ardhė.
pranoj toka se njė ditė,
trupin tim do ta hajė,

E pranoj se kam nje Zot,
dhe qė Ai mė krijoi,
pranoj fundin kur tė mė vijė,
dhe tek Ai qė do tė shkojė.

Pranoj jetėn qė mė ėshtė dhuruar,
dhe do ta ruaj me kujdes,
pėr pak send tė kėsaj bote,
mos tė gaboj e ta shes.

pranoj gjithqka pranoj,
bardh e zi, si tė mė vij,
pranoj vuajtje pranoj hidhėrim,
pranoj kėnaqėsi e gėzim.

Mė duhet ta pranoj,
se skam ku te shkoj,
me deshir perulem.
nė rregullat e Zotit tė qėndroj.

Pranoj t'i nėnshtrohem Allahut,
tėrė jetėn t'a adhuroj,
kėshtu Allahu ka dėshirė,
kėshtu dhe une do tė veproj.

Realitetin duhet ta pranoj,
realitetin duhet ta besoj,
per realitetin e paparė,
menja ime duhet te mendoj.

Qdo gje ne jetė duhet pranuar,
me qdo gjė duhet pajtuar,
nėse Allahu ėshtė qėllimi
pėr qka ti je krijuar.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:52


Pa mė thuaj njeri
Kush tė solli nė kėtė botė
U krijove vetvetiu...?

Po sa peshon toka?
Sa ėshtė i lartė qielli?
E sa ėshtė i nxehtė dielli?

Njė hixhab qė mbulon mish e kocka
Peshon mė shumė se toka.

Mbuloja s"ėshtė modernitet
Thonė tė moderuarit e shek XXI
Po ēatia a qėndron kabriolet?
Pa mė thuani tani?

Mė kritikojnė mua se hodha shami
E u ktheva nė parahistori
Shumė ēudi!
Si nuk e shohin shoqen time lakuriqe
Qė u kthye nė barbari.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:52


Ėndėrroj rreth shiut
Ėndėrroj rreth kopshteve nė rėrėn e shkretėtirės

Zgjohem nė dhembje

Ėndėrroj rreth dashurisė, gjersa koha ik pėrmes dorės simeĖndėrroj rreth zjarrit

Ato ėndrra janė tė lidhura pėr njė kalė qė kurrė s'di tė lodhur

Dhe pėr flakat

Nė tė cilat hijet e saj lėvizin nė trajtėn e dėshirave tė mashkullitKy trėndafil shkretėtire

Ēdo shami e saj, premtim sekret

Kjo lule shkretėtire

Asnjė parfum i ėmbėl s'mė ka torturuar ndonjėherė mė shumėDhe si ajo rrotullohet

Mėnyra si ajo lėviz ėshtė logjika e ėndrrave tė mia

Ky zjarr po merr flakė

Po e vėrej se asgjė nuk ėshtė ashtu siē duketĖndėrroj rreth shiut

Ėndėrroj rreth kopshteve nė rėrėn e shkretėtirės

Zgjohem nė dhembje

Ėndėrroj rreth dashurisė, gjersa koha ik pėrmes dorės simeĖndėrroj rreth shiut

E ngre shikimin lart drejt qiejve tė zbrazėt

I mbyll sytė

Ky parfum i rrallė ėshtė dehje e ėmbėl prej dashurisė sė sajĖndėrroj rreth shiut

Ėndėrroj rreth kopshteve nė rėrėn e shkretėtirės

Zgjohem nė dhembje

Ėndėrroj rreth dashurisė, gjersa koha ik pėrmes dorės simeTrėndafil i ėmbėl shkretėtire

Ēdo shami e saj, premtim sekret

Kjo lule shkretėtire

Asnjė parfum i ėmbėl s'mė ka torturuar ndonjėherė mė shumėTrėndafil i ėmbėl shkretėtire

Kjo kujtesė rreth Adnit nuk na hiqet neve aspak

Ky trėndafil shkretėtire

Ky parfum i rrallė ėshtė dehje e ėmbėl vjeshte

Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:53


Njė ditė kur zjarri do ta mbulojė tokėn
edhe retė do tė skuqen nga tė nxehtėt
Njerėzit do tė harrojnė ku e kanė kokėn
Do tė mėsojnė ē"ka qenė mirėsia

E... njė ditė kur qielli do tė zbehet
do tė shohim se s"ka strehim
do tė shohim qė...edhe pa raki njeriu dehet
O i dashuri, miku im

E njė ditė kur vullkanet do tė derdhen
do t"i falemi Zotit deri nė agim
Ėshtė koha qė tė paguajmė
O i dashuri miku im

E njė ditė kur qielli do tė ēahet
e di... do tė qajmė pa pushim
Por atė ditė loti do tė thahet
O i dashuri miku im

E njė ditė kur ajri do tė tretet
do tė mbetemi edhe pa frymė
Atė ēka e dha Zoti do t"na e marrė
O i dashuri miku im

E njė ditė do ta ulim kokėn
e do tė dalim nė gjykim
Por qindra shekuj kokėshkretė
O i dashuri miku im

E njė ditė kur do ta kuptosh pendimin
do tė kthehesh nė besim
Por qindra shekuj plot urrejtje
O i dashuri miku im

E njė ditė kur t'na i vėnė prangat
do ta kuptojmė fjalėn durim
Do t'kuptojmė ēka qenė liria
O i dashuri miku im

Se Zoti na i dhuroi tė gjitha
E nuk e fitoi asnjė falėnderim
E njė ditė tė gjitha do t'i tretė
Por jo pa i paguar, o miku im.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:53


Njihe veten

Gjeje arsyen
Shkakun
Parashiko pasojėn.

Parashiko pasojėn
Gjeje shkakun
Arsyen.

Shiko pėrtej yjeve qė rrethojnė tokėn
Mblidhe veten, largo frustrimin
Pastro zemrėn tėnde.

Me besim tė vėrtetė.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:54


Per Pejgamberin Muhamed a.sJetim ti linde
dhe i tille u rrite
edukove njerez,
megjithese shkrim nuk dite.


Tek ti merrnin mesime
Qe kur ishe i ri
Tek ti linin thesaret
Se kishe besnikeri.


Kur arrite te dyzetat
Dihet mire se cfare ndodhi
Allahu i madheruar
Pejgamber ty te zgjodhi


Te ofruan ty pushetet
Por kete e refuzove
Te premtuan pasuri
perseri ti se pranove.


Me pas shume u torturove
Nga vendlindja u largove
Por edhe atje ku shkove
Thirrjen tende se harrove.


Ne medine u vendose
Nje xhami atje ndertove
Thirre njerezit ne besim
Edhe kurre nuk u dorezove


Kurre nuk the se u lodha
Gjithmone njerezit keshillove
Ne Islam i vellazerove.
Rrugen e drejte ju mesove


Bere njerezit qe te njohin
Allahun e Madheruar
I bere ata qe te kuptonin
Qellimin pse jane krijuar.


I tregove mbare botes
Se nje i bardhe dhe nje i zi
Nuk kane asnje ndryshim
Perve?se ne devotshmeri.


Nuk ndertove grada?ela
As organe te pajtimit
Por ndetove per te tere
Ndertesen e bukur te besimit.Kjo keshtjelle qe ti ndertove
Sprishet prej shiut as prej dimrit
Ajo do te jete ne kembe
Deri ne diten e gjykimit.Keshtjella qe ti ndertove
Nuk eshte prone e padishahut
Por ne te do te valevitet
Flamuri i njehsimit te Allahut.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:54


Eshte Drite e Zotit


Ėshtė dritė e Zotit
Rrugėn na ndriēon,
Nga terri i kobshėm
Tė gjithėve na shpėton.Mė e vleshmja dhuratė
Nga i madhi Perėndi,
Amanet i parė dhe i fundit
Pėr krijesėn njeri.


Qė nga hazreti Ademi
Njeri e pejgamber i parė,
Kjo e vėrtetė nga All-llahu
Pėrherė ėshtė shpallė.


Sa herė qė njeriu
Ėshtė tjetėrsuar,
Pejgamberi i kohės
E ka udhėzuar.


E ka udhėzuar
Njeriun e shkretė,
N"udhėkryqe tė jetės
Sa herė qė ka mbetė.


Nė formėn e pėrsosur
Kjo Fe e Vėrtetė,
Ju shpallė e plotėsuar
Tė Lavduarit-Muhammed.


Kėtė e dėshmon Kur"ani
Fjala e Perėndisė,
Tė vėrtetėn e plotėsuar
Qė ia shpalli njerėzisė.


Kush ėshtė besimtar
Le tė jetė krenar,
Aq mė tepėr vlen
Kur t"jetė atdhetarā€¦!


La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ullah.
Fjala e dėshmisė
Shenjė e dashurisė.


Rreze e jetės
Thelb"i sė Vėrtetės.
Gur"i besės
Shkėndijė e shpresės.


Dritė e amshuar
Zjarr i pashuar
Gjurmė ndėr shtigje
Urė ndėr brigje.


Dy emra nė fjali
Mė e shtrenjta stoli.
La ilahe il-lall-llah
Muhammedur-resul-ull-llah.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:54


Nė Ramazan

Nė Ramazan! e‡"udira ndodhin nė Ramazan!

Shejtanėt bien nėn lakun e litarėve tė Ramazanit!

Agjėrimi shuan ēdo zjarrmi tė dėshirave trupore!

Prirjet boshe, ngujohen!
Fuqia dhe forca i besohen intelektit, qė prin veē me drejtėsi!

Armiqtė i pakėsohen fushės sė betejės dhe forcat i shtuhen radhėve tė tua!

Nė Ramazan, pėr mėkatarin nuk ka asnjė justifikim!

Retė e zymta tė shpėrkujdesjes e lėnė nė kthjellėsinė e saj zemrėn e lodhur!

Diejt e pėrkushtimit dhe besimit skuqin horizontin e kėtyre ditetėve .

Fletushkat e mbushura me vepra tė mira ngrenė lart agjėruesit!

Nė Ramazan ka veē zemra tė pėrunjura dhe tė nėnshtruara agjėruesish!Sytė e pėrlotur gjatė natės, nuk flenė!

Mėkatet e tė penduarve nuk kthehen mė mbrapsht!

Toka thith ujin e dėshirave boshe!
Qielli i shpirtrave tė ngritur nuk e lė shiun tė bjerė!

Drita e mallėngjimit pėr hyjnoren, shėndrit fytyrat e tė dashurve tė Zotit!

Nė Ramazan shtrohen sofrat e mirėsive dhe begative Hyjnore!

Gjithėkush ėshtė i ftuarā€¦ ashkush i pėrjashtuar!

ā€œO njerėz, pėrgjigjuni thirrjes sė Zotit

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:55


Besnikėria nuk pėrulet!
Dituri, Edhe durim,
Kurrė nuk ndalet gjaku ynė.
Edhe tokė edhe qiell,
Edhe dritė mos bėftė ky diell.
S’e lėmė mbrapa, Emanetin,
Pa ia zbardh fytyrėn kėtij ummeti.
Plot tė fėlliqur kemi parė,
Plot borjgez qė s’na kanė parė.
Nuk e njohin, Kėtė rahmet,
Me halife mbi ummet.
Shitet feja si ēorape,
Si kanė fytyrė e si kanė faqe?
Para njerėzve, Tė prezentojnė,
Hallet njerėzve t’ua shtojnė.
Merr guximin del llafosė,
Burrė i madh por i pėrdhosėt.
Ndan ummetin, Nė xhemate.
Do tė shqyet tėrė kjo faqe.

Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 25-9-2009 nė 20:55


Mendo

Thua kam zemėr tė pastėr
Allahu e di,
Por pasqyrė e zemrės tėnde
Ėshtė puna qė bėnė ti.

Nuk falem s"kam kohė
Allahu do tė me falė,
Por Allahu kur tė krijoi
Sė pari kohėn pėr kėtė ta dha

Mbulesėn nuk e mbaj
Thua mėkat i vogėl,
Por urdhėrit tė kujt nuk i bindesh
Vallė a tė shkon nė mend?

Mėson gjithēka,
Qė ke nė fakultet,
Por pėr tė lexuar Kur"an
Nuk ke kohė as pėr njė ajet.

Kur shikon gjithė kėtė krijim
Si mashtrohesh
Tė thuash ėshtė bėrė
Pa qėllim.

Pendohu dhe nė adhurim kaloi ditėt
Se vdekja vjen kur nuk e pret
E koha nuk tė pėrsėritet.

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1    3  ..  31

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11