Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: 24-vjeēarja shqiptare, studentja mė e mirė e Universitetit tė Bolonjės


*******


Foto


Postime: 3321
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 11-12-2012 nė 16:21
24-vjeēarja shqiptare, studentja mė e mirė e Universitetit tė Bolonjės
VLORE - Njė studente shqiptare ka arritur tė klasifikohet si studentja mė e mirė e huaj dhe njė nga mė tė mirat nė Universitetin e njohur tė Bolonjės. Denisa Mamillo, 24 vjeēe, ka marrė vlerėsimet mė tė larta nė universitetin italian, duke lėnė pas kėshtu studentė tė shumė vendeve tė tjera dhe tė Italisė. Nė njė intervistė pėr “Gazetėn Shqiptare”, 24-vjeēarja pohon se pėrveē vlerėsimeve morale, ka marrė gjithashtu dhe vlerėsime monetare pėr arritjet e saj, deri te letra e falėnderimit, tė dėrguar nga ana e rektorit tė universitetit. Pėr shkak tė rezultateve tė larta nė studime, nuk ka munguar oferta pėr tė qenė pjesė e pėrhershme e stafit tė Universitetit tė Bolonjės.

Denisa, ē’do tė thotė pėr ju tė jeni studentja mė e mirė e Universitetit tė Bolonjės?
Pėr mua ėshtė njė nder. Ky vlerėsim shpėrblen gjithė sakrificat e prindėrve tė mi dhe mundimin tim gjatė pesė viteve studimi nė Itali. Desha tė theksoj, se ndihem krenare qė ndėr studentėt mė tė pėrgatitur nga e gjithė bota, si shqiptare mora vlerėsim maksimal.

Cilat kanė qenė rezultatet tuaja dhe a ka qenė e vėshtirė t’i arrinit kėto rezultate?
Kur shkova nė Itali, sapo kisha mbaruar gjimnazin nė njė qytet tė vogėl si Pėrmeti dhe e pata pak tė vėshtirė tė pėrshtatesha. Por pėrkushtimi ndaj studimeve, bėri qė tė arrija rezultate maksimale. Nė korrik tė vitit 2010, u diplomova nė Ekonomi Biznes (Economia Aziendale) me 110 pikė, me lavdėrime (con lode). Nė korrik 2012 pėrfundova masterin nė degėn e International Management, pėrsėri me lavdėrime.

Keni pasur vlerėsime nga Universiteti i Bolonjės?
Pas diplomimit, Rektori i universitetit mė dėrgoi personalisht njė letėr mirėnjohjeje, pėr rezultatet e arritura. Nė 2011-ėn jam vlerėsuar si njė ndėr studentėt mė tė mirė tė huaj tė gjithė Universitetit tė Bolonjės. Kam marrė 2 certifikata merite nga Rektori. Gjithashtu kam pasur edhe shpėrblime monetare pėr rezultatet e mia akademike.

Pse vendosėt tė ktheheshit?
Arsyeja kryesore ėshtė se dėshiroja ta krijoja tė ardhmen nė vendin tim. Mendoj se Shqipėria po zhvillohet dhe uroj qė studentė tė pėrgatitur dhe tė talentuar tė kthehen tė japin kontributin e tyre. Nga ana tjetėr, edhe shteti ynė duhet ta vlerėsojė kėtė investim tonin.

Burimi: BalkanWeb
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11