Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Shkencetaret: Rrathet ne arat e mbjella, paralajmerojne ngjarje qe do ndodhin


*******


Foto


Postime: 3321
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 15-9-2012 nė 14:42
Shkencetaret: Rrathet ne arat e mbjella, paralajmerojne ngjarje qe do ndodhin
Fenomeni i rratheve ne arat me te mbjella, padyshim qe eshte nje nga misteret me te medha te botes moderne, te cilat nuk rreshtin se shfaquri edhe ne momentin qe po flasim.

Jane keto rrathe, citon alb-observer.com te cilat shfaqen ne cdo cep te botes, e madje ne vendet skandinave dhe ne shtetin fqinje Italine e gjetke, te cilat edhe pse te “fresketa” shkencetaret nuk mund te japin nje shpjegim te mirefillte se kush i shkaktohen ato, kush i krijon.

Por, nje gje eshte e sigurt, shkencetaret edhe pse ne menyre jo zyrtare, shprehen se keto rrathe te cilet shfaqen kaq perfekte jane “ymer” paralajmerues per ngjarje qe do te ndodhin dhe se pikerisht aty ndeshet dhe cudia me e madhe pasi, ata te cilet i krijojne ata kane nje njohuri te pa limit ndaj shume gjerave dhe se kane nje “saktesi” ne parashikimin dhe paralajmerimin e tyre…

Per shembull, nje rreth i krijuar ne nje are me grure ne vitin 2008, tregon sistemin solar te yjeve qe do te pozicionohen ne 23 dhjetor te viti 2012!
Dhe sigurisht qe pyetja qe lind eshte se, pse duhet qe ne t’i dime keto ngjarje?
Kush i krijon dhe pse?
Cfare duan te na thone me keto forma rrathesh dhe cfare mesazhesh percjellin ato?

Nderkohe, si shkencetaret dhe studiuesit shprehen te pamundur per te shpjeguar krijimin dhe qellimin e ketyre rratheve, madje ata thone nese do krahasoheshim, dija jone ndaj ketyre shenjave eshte “varfanjake”. / alb-observer /
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11