Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Shėndrrimi i mbeturinave nė #@!--)burante!

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 27-8-2012 nė 13:33
Shėndrrimi i mbeturinave nė #@!--)burante!


Pėrmes procesit tė rafinimit biologjik, kompania e njohur botėrore Starbucks, nė njėrėn prej degėve tė saj nė Hong Kong, po eksperimenton me alternative tjera pėrveē hudhjes sė kafes sė mbetur nė mbeturina. Ata po i shėndrrojnė bio-plehėrat nė #@!--)burant biologjik.
Tingllon magjike: Produktet e ndryshme tė Starbucks si ėmbėlsira me djath shėndrrohet nė ulėse tė parkut, apo kafja me mjedėr nė detergjent pėr rroba. Por realiteti ėshtė mė afėr se qė mund tė duket. Nuk ėshtė aq shumė magji sa ėshtė shkencė; mbeturinat e ushqimit sė shpejti mund tė shėndrrohen nė produkte tė vlefshme.

Stafi i Hong Kong City College ka bashkuar forcat me stafin e kompanisė sė Starbucks dhe njė kompani tjetėr joprofitabile pėr tė arritur qėllimin e pėrbashkėt: pėrpunimin e 1.3 miliard funta mbeturinave tė ushqimit qė hudhen nė toka tė gropuara.Procesi bazohet nė atė qė quhet rafinimi biologjik apo ‘biorafinimi’. Ngjashėm sikurse rafineritė e #@!--)buranteve qė bėjnė shėndrrimin e naftės nė pėrbėrje tė pėrdorshme pėr produkte konsumuese, biorafineritė shėndrrojnė misrin, kallam sheqerin dhe materiale tjera nė njė llojshmėri tė pėrbėrėsve pėr #@!--)burante biologjike dhe produkte tjera.“Nėse pilot-strategjia do tė funksionoj, efekti pėr tė ndėrtuar infrastrukturėn deri te arritja e acideve tė nevojshme do tė ishte shumė i shpejt. Mbeturinat e ushqimit krijonė komponime kimike tė ndryshme dhe kombinimi i tyre mund tė na jap rezultatin e dėshiruar pėr pėrpunim tė mėtejshėm ” ka thėnė njėra prej studenteve tė angazhuara nė kėtė projekt.Njė tjetėr organizatė e bazuar nė Hong Kong, tashmė ka pėrdorur tokėn ku hudhen mbeturinat e produkteve tė kafes sė Starbucks pėr tė polenizuar kėpurdhat organike dhe i ka shitur mė pas nė disa hotele tė kėtij qyteti
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11