Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Vaksina kundėr TBC-sė shėron diabetin..

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 10-8-2012 nė 10:32
Vaksina kundėr TBC-sė shėron diabetin..


[img]Sipas rezultateve preliminare tė kėrkimeve tė shkencėtarėve tė universitet amerikan nė Harvard, ilaēi pėr sėmundjen e sheqerit gjendet nė treg tash e mbi 20 vjet, por deri tash ai nuk ėshtė shfrytėzuar pėr kėtė qėllim. Vaksina kundėr tuberkulozit ėshtė dėshmuar se ėshtė njė ilaē shumė i suksesshėm nė shėrimin e diabetit tė tipit 1, nga i cili anembanė botės lėngojnė me miliona njerėz. Pacientėt me kėtė sėmundje duhet vazhdimisht tė injektojnė insulinėn nė mėnyrė qė tė mbajnė nivelin e sheqerit nė gjak nė sasinė e lejuar. Sipas hulumtimeve qė janė end enė fazėn e hershme, vaksina kundėr tuberkulozit i sulmon qelizat tė cilat e shkatėrrojnė insulinėn natyrore nė trup, dhe kjo ndikon qė koncentrimi i kėtij hormoni tė ngrihet nė nivel normal te njerėzit e shėndetshėm.

“Mendojmė se me pėrpunimin e vaksinės kundėr tuberkulozit do tė mund tė krijojmė ilaē me ēmim tė kapshėm pėr pacientėt, por nevojiten ende hulumtime plotėsuese dhe modifikim i vaksinės”, tha Denise Faustman, drejtoreshė e laboratorit imunologjik tė spitalit tė pėrgjithshėm Massachusetts, ku shkencėtarėt nga Harvardi i kanė kryer hulumtimet e tyre. Si transmeton gazeta zagrebase Veēernji list, tre pacientėve me tipin 1 tė diabetit u kanė inkektuar nga dy doza tė vaksinės BSG dhe pastaj kanė pėrcjellė zhvillimin e situatės. Dy nga tre pacientėt nė 30 javėt e ardhshme kanė treguar pėrparim tė dukshėm.

“Pankreasi nuk iu punonte, por vaksina e ka nxitur punėn e tij”, tha Faustman.


Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11