Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Studimi: Mos u pendoni pėr asgjė, ju dėmton shėndetin


*******


Foto


Postime: 3321
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 29-4-2012 nė 15:29
Studimi: Mos u pendoni pėr asgjė, ju dėmton shėndetin
Sipas njė studimi tė publikuar nė revistėn “Scienceper”, tė jetosh nė mėnyrė tė shėndetshme pas moshės 60-vjeēare, ėshtė e rėndėsishme qė tė mos shohėsh me keqardhje mundėsitė e humbura gjatė jetės.
Por largimi nga problemet e sė kaluarės, ėshtė njė faktor kyē pėr tė qėndruar tė shėndetshėm edhe gjatė moshės sė mesme. Sė paku emocionalisht.
"Mėnyra e tė menduarit me keqardhje ėshtė njė faktor kritik pėr kėnaqėsinė e jetės ndėrsa plakemi", thotė Stefanie Brassen, nga universiteti i Hamburgut, nė Gjermani, autore e kėtij studimi.
E cila shton gjithashtu se mosangazhimi emocional ėshtė i lidhur me njė mirėqėnie mė tė madhe dhe simptomat mė pak depresive.
Por kjo sipas saj, vetėm nė pleqėri.
Sepse nostalgjia nuk ėshtė gjithmonė njė gjė e keqe nė jetėn tonė.
Sipas studimit tė lartpėrmendur, te tė rinjtė, kjo ndjenjė ėshtė e vlefshme pėr shkak se ajo mund t’ju ndihmojė tė shmangni gabimet dhe kėshtu tė merrni vendime mė tė mira nė tė ardhmen.
Pėr tė provuar kėtė teori, duke u bazuar biologjikisht, hulumtuesit matėn veprimtarinė funksionale tė trurit me rezonancė magnetike tek disa grupmosha.
Eksperimenti tregoi se sa mendjet tona ndryshojnė me kalimin e kohės.
Pendimi, qė nė vitet aktive tė rritjes vjen si njė stimul, bėhet nė fakt, i panevojshėm nė vitet e pjekurisė dhe tė pleqėrisė.

Bota Sot
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11