Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Gruaja e vjetėr – Njė histori domethenėse

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 11-4-2012 nė 20:08
Gruaja e vjetėr – Njė histori domethenėse

Nė tavolinėn e njė gruaje tė vjetėr , e cila ishtė shtruar nė njė spital pėr pleq , njė ditė pasi kishte vdekur , gjetėn kėtė letėr.

I ishte adresuar infermieres mė tė re qė punonte aty .
Ēfarė shikon ti kur mė kuron ? Kė shikon kur mė vėshtron ?
Ēfarė mendon kur largohesh ?Dhe ēfarė thua kur flet pėr mua?

Shumicėn e kohės shikon njė plakė pak tė ēmendur , me njė vėshtrim tė hutuar , qė nuk ėshtė plotėsisht plot shkėlqim , qė bėn pis kur ha dhe nuk pėrgjigjet kurrė nė kohėn e duhur . Qė nuk pushon sė humbur rroba e kėpucė, tė lejon tė bėsh ēfarė tė duash , banjot dhe ushqimet , pėr tė shtyrė ditėt e gjata nė ngjyrė gri…

Kjo ėshtė ajo qė shikon ?

Atėherė hapi sytė ! Nuk jam unė ! Do tė tė tregoj kush jam !
Jam fėmija i dhjetė i prindėrve tė mi , motra e motrave dhe vėllezėrve qė duheshin shumė.
Njė vajzė e re 16 vjeē , me krahė nė kėmbėt e saj , ėndėrrimtare qė sė shpejti do tė takonte tė dashurin e jetės .
E martuar qė 20 vjeē. Zemra ime ngazėllente atė ditė nga premtimet e bėra .
Jam 25 vjeē dhe kam njė fėmijė , i cili ka nevojė pėr mua .
Jam njė grua 30 vjeē , djali im rritet shpejt , jemi tė lidhur me njėri – tjetrin .
40 vjeē , sė shpejti ai do tė ikė , por im shoq do tė mė rrijė pranė .
50 vjeē , pėrreth meje luajnė pėrsėri fėmijė .

Dhe ja ditėt e errta , im shoq vdes . Shikoj tė ardhmen , dridhem nga frika , fėmijėt e mi janė tė zėnė duke rritur fėmijėt e tyre .
Mendoj pėr vitet dhe dashurinė time .
Tani jam plakur . Natyra ėshtė e pashpirt ,kėnaqet duke e treguar pleqėrinė si ēmenduri . Trupi im mė lė , bukuria dhe forca po mė braktisin .
Dhe me moshėn e avancuar atje ku dikur kisha njė zemėr tani kam njė gur .Por nė kėtė pleqėri , duke kėrkuar tė jem pėrsėri e re , zemra mė gufon …
Kujtoj gėzimet , dhimbjet ,dhe pėrjetoj sėrish nga e para jetėn time dhe dashurinė .
Rimendoj vitet e kaluara shpejt .
Dhe pranoj realitetin e hidhur : Asgjė nuk zgjat pėrjetėsisht …
Atėherė hapi sytė ti qė mė kuron , mos shiko plakun e ēmendur . Mė shiko mirė …!
Sa fytyra ,sa sy , sa duar kryqėzojmė ēdo ditė ?
Ēfarė shikojmė ?
Rrudhat ,armiqėsitė , dyshimet , ngurtėsitė .
Po sikur tė fillojmė tė shikojmė ėndrrat , rrahjet , dashuritė , qė shpesh herė janė tė fshehura me kujdes ?

|Bruno Ferrero|
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3321
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 28-5-2012 nė 11:33


Eh pleqeria, kjo faze jetesore qe i tremb te gjithe.”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Moderator
******


Foto


Postime: 2040
Regjistruar: 12-9-2014

Gjendja: Sleepy
Sleepy
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Gaforrja
Mosha: 23
Jashtė Linje

Gjendja: ♥Nese per boten je asgje,je vete bota per dike ! ♥

[*] postuar nė 29-9-2014 nė 16:45


Mos vall keshtu do mbetet e nena ime???
jo larg qoft,sdo ta lejoj dicka te tille
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11