Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Kina kėrcėnon SHBA: Nėse sulmon Iranin, gati pėr Luftėn e Tretė Botėrore


*******


Foto


Postime: 3321
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 28-1-2012 nė 23:42
Kina kėrcėnon SHBA: Nėse sulmon Iranin, gati pėr Luftėn e Tretė Botėrore
Pekin, 23 Janar 2012, NOA– Kina i kundėrvihet SHBA-sė dhe aleatėve tė saj. Nėse Irani sulmohet nga Uashingtoni, qeveria e Pekinit do tė jetė me Ahmadinexhad. Deklarata vjen nga Presidenti kinez Hu Jintao citon European Union Time, organ i Pentagonit. Edhe kryeministri rus Vladimir Putin e ka konfirmuar lajmin, duke cituar fjalėt e kreut tė shtetit kinez.
Forcat detare tė Kinės janė aktualisht nė gjendje tė lartė gatishmėrie dhe presin vetėm njė urdhėr nga Hu Jintao.
Presidenti kinez premtoi gjithashtu se do ta ndihmojė Iranin edhe me koston e Luftės sė Tretė Botėrore.
Sakaq, pas konsultimeve disa javėshe, ministrat e jashtėm tė BE-sė janė mbledhur nė Bruksel pėr tė miratuar sanksione me efekt mė tė gjerė kundėr Iranit.
Nė konfliktin atomik pėr herė tė parė do tė vendoset njė embargo pėr naftėn kundėr Teheranit. Pėr kėtė do tė ngrijnė paratė e Bankės Qendrore Iraniane nė Europė.
Keshtu Bashkimi Europian ka rritur nė kuadėr tė konfliktit atomik me Iranin, presionin ndaj qeverisė sė Teheranit.
Ministrat e jashtėm tė BE-sė ranė kėtė tė hėnė dakord nė Bruksel pėr vendosjen e sanksioneve kundėr Iranit, me efekt mė tė gjerė.
Pėr herė tė parė u vendos pėr embargo nafte. Po ashtu do tė ngrihen llogaritė ban#@!--)e tė Bankės Qendrore Iraniane nė BE.
E planifikuar ėshtė qė sanksionet, mė tė ashprat deri tani nė kuadėr tė konfliktit atomik, tė hyjnė nė fuqi menjėherė.
Pėr kontratat e nėnshkruara ėshtė planifikuar njė periudhė kalimtare deri mė njė korrik.
Bashkimi Europian e kishte paralajmėruar mė parė udhėheqjen e Teheranit pėr ashpėrsimin e sanksioneve.
Qėllimi i europianėve ėshtė qė pėrmes shterimit tė burimeve financuese, tė bindė Teheranin tė ndalojė programin bėrthamor dhe tė zhvillojė negociata tė reja.

Azia tregu mė i rėndėsishėm pėr Iranin

Rreth 20% e naftės iraniane shkon drejt BE-sė. Shumicėn e marrin vende si Spanja, Italia dhe Greqia, Pėr grekėt, ėshtė gati e pamundur tė heqin dorė nga nafta iraniane. Athina nuk paguan pėr naftėn iraniane, Teherani duron borxhet e Athinės. Kush do tė furnizojė grekėt e rėnduar nga borxhet me naftė?

Por Irani mund ta pėrballojė humbjen e tregut europian. Mė dramatike pėr tė do tė ishte embargoja nė vendet e aziatike. Sepse 60% e naftės iraniane shkon nė Kinė, Japoni, Indi dhe Korenė e Jugut. SHBA ka luftuar shumė kėto kohė pėr njė embargo tė pėrgjithshme kundėr Iranit.
India nga ana e saj ndjehet e detyruar vetėm ndaj sanksioneve tė OKB-sė, prandaj ky vend dė tė vazhdojė tė blejė naftė iraniane. Kėtė deklaratė e bėri ministri i Jashtėm indian, Rajan Mathai.

a.k./NOA
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

VIP Member
*****
Postime: 5946
Regjistruar: 20-11-2005
Vendndodhja: Prizren

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Switzerland
Switzerland
Gjinia: Mashkull
Mosha: 41
Jashtė Linje

Gjendja: Super

[*] postuar nė 29-1-2012 nė 04:06


Sa mire ja paska bere Amerikess . ajo i dogji Arabed , a seshte gjynah ?Njeriu duhet tė pėrpiqet tė mėsojė ēdo gjė, jo tė tregojė veten e tij.
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

Super Moderator
*******


Foto


Postime: 11608
Regjistruar: 2-12-2009
Vendndodhja: Diku neper bote!!!

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Bricjapi
Mosha: 41
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 29-1-2012 nė 09:27


Jam i sigurt ne vetvete qe ne mos filloft lyfta e trete nje menyre tjeter do te jet per tu shfarosur ky njerezim ndose jo ne nje menyre indirekte shfarojse por padyshim gjasa mund te jene dhe te tilla zone kercenimi te nje lufte te trete mund te jemi dhe ne ballkani dora vet :)Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

VIP Member
*****
Postime: 5946
Regjistruar: 20-11-2005
Vendndodhja: Prizren

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Switzerland
Switzerland
Gjinia: Mashkull
Mosha: 41
Jashtė Linje

Gjendja: Super

[*] postuar nė 29-1-2012 nė 09:46


Cituar: Postimi origjinal nga ESTABIEN  
Jam i sigurt ne vetvete qe ne mos filloft lyfta e trete nje menyre tjeter do te jet per tu shfarosur ky njerezim ndose jo ne nje menyre indirekte shfarojse por padyshim gjasa mund te jene dhe te tilla zone kercenimi te nje lufte te trete mund te jemi dhe ne ballkani dora vet :)
pu pu pu tu thafte goja , peshtyj tri here perpjet mer se na sastiseee ...
expertet thon se planeti yne akoma ka vend per njerez dhe nuk e shoh qe eshte arsyja per pakėzimin e njerzimit . por keto jan interesa te te mdhenjeve ata hajn mollat e neve na dhemin dhembet ...
Njeriu duhet tė pėrpiqet tė mėsojė ēdo gjė, jo tė tregojė veten e tij.
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

Super Moderator
*******


Foto


Postime: 11608
Regjistruar: 2-12-2009
Vendndodhja: Diku neper bote!!!

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Bricjapi
Mosha: 41
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 29-1-2012 nė 09:57


Cituar: Postimi origjinal nga limi  
Cituar: Postimi origjinal nga ESTABIEN  
Jam i sigurt ne vetvete qe ne mos filloft lyfta e trete nje menyre tjeter do te jet per tu shfarosur ky njerezim ndose jo ne nje menyre indirekte shfarojse por padyshim gjasa mund te jene dhe te tilla zone kercenimi te nje lufte te trete mund te jemi dhe ne ballkani dora vet :)
pu pu pu tu thafte goja , peshtyj tri here perpjet mer se na sastiseee ...
expertet thon se planeti yne akoma ka vend per njerez dhe nuk e shoh qe eshte arsyja per pakėzimin e njerzimit . por keto jan interesa te te mdhenjeve ata hajn mollat e neve na dhemin dhembet ...


peshty s[eshty un tre here :hehe:hehe kete mund ta bej vetem per te genjyer veten mos harrojme se bota ka arritur 7 miljard popullesi sipas teje e meje nese nuk do ket pak si mund te ta them thertore ne gjuhen bastarde (dmth.. lufte midis shteteve) me sakte lufte e trete valle si do ti rrezistoj rruzulli gjithe ketyre fenomeneve te natyres ! po me mire o lim te rrojne pak e sakte sesa shume e llum :(
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

VIP Member
*****
Postime: 5946
Regjistruar: 20-11-2005
Vendndodhja: Prizren

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Switzerland
Switzerland
Gjinia: Mashkull
Mosha: 41
Jashtė Linje

Gjendja: Super

[*] postuar nė 29-1-2012 nė 10:06


Hehehe e di vllai , me gjith kto arme atomike e biologjike nuk e besoj se do linin luften e tret boterore ne asnje menyr. nese eshte sic thua ti ata po pakesojne me shum mjeshteri ja psh ke ne Bosnje erdh ne Kosove , Shqiperi ishte ne njefar menyre . Serbi. Kroaci I kapen gjith shtetet Arabe . Shtet ne shtet po shkojne nga disa miljon minussss . mundemi ti themi ksaj lufta e tret botrore veq eshte ...Njeriu duhet tė pėrpiqet tė mėsojė ēdo gjė, jo tė tregojė veten e tij.
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->


*******


Foto


Postime: 3321
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 29-1-2012 nė 12:06


Une mendoj qe ShBA duke paralajmeruar Iranin per nje lufte te mundshme, nuk po bėn gje tjeter perveē se po afron popullin te bashkepunoje me Ahmadinexhad, per nje qellim tjeter mė madhor siē eshte ai kunder ShBA-se. Ne vend qe te zbatonte ndonje vendim disi mė diplomatik, duke krijuar ate hendekun midis popullit Iranian dhe Ahmadinexhad.”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Moderator
*******


Foto


Postime: 11608
Regjistruar: 2-12-2009
Vendndodhja: Diku neper bote!!!

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Bricjapi
Mosha: 41
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 29-1-2012 nė 12:10


Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Une mendoj qe ShBA duke paralajmeruar Iranin per nje lufte te mundshme, nuk po bėn gje tjeter perveē se po afron popullin te bashkepunoje me Ahmadinexhad, per nje qellim tjeter mė madhor siē eshte ai kunder ShBA-se. Ne vend qe te zbatonte ndonje vendim disi mė diplomatik, duke krijuar ate hendekun midis popullit Iranian dhe Ahmadinexhad.Jam dakort disi me kete citim tendin Ira ..... por tani me dihet qe Amerika eshte celsi kryesor i botes ca do ajo do te behet ca do ajo do te zaptohet nuk jam kundra kesaj sepse nje udheqje do jet mos nga amerika por nga nje shtet tjeter nuk diskutohet ky fakt ! por mesa kemi pare e degjuar disa luftra jane bere vetem per arin e zi qe disponojne keto vende besoj se me kupton !
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3321
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 29-1-2012 nė 12:58


Cituar: Postimi origjinal nga ESTABIEN  
Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Une mendoj qe ShBA duke paralajmeruar Iranin per nje lufte te mundshme, nuk po bėn gje tjeter perveē se po afron popullin te bashkepunoje me Ahmadinexhad, per nje qellim tjeter mė madhor siē eshte ai kunder ShBA-se. Ne vend qe te zbatonte ndonje vendim disi mė diplomatik, duke krijuar ate hendekun midis popullit Iranian dhe Ahmadinexhad.Jam dakort disi me kete citim tendin Ira ..... por tani me dihet qe Amerika eshte celsi kryesor i botes ca do ajo do te behet ca do ajo do te zaptohet nuk jam kundra kesaj sepse nje udheqje do jet mos nga amerika por nga nje shtet tjeter nuk diskutohet ky fakt ! por mesa kemi pare e degjuar disa luftra jane bere vetem per arin e zi qe disponojne keto vende besoj se me kupton !


Gjithēka eshte e mundur, por qe mendoj SHBA e bėn thjesht per presion. Mgjthse Obama perpara pak javesh eshte shprehur qe ē'do opsion qe rezulton te pengoje Iranin per zhvillimin e armeve berthamore do te zbatohet. Pra as lufta nuk perjashtohet. Pastaj une mendoj qe nese realisht SHBA do ti shpalle lufte Iranit, atehere eshte mė se e logjikshme qe ketu do te perfshihen edhe shtete te tjera qe kontribuojne ne zhvillimin e lendeve berthamore. Pra SHBA kur i shpall lufte Iranit eshte e vetedijshme qe qe jo pak shtete te lindjes do te jene perkrahes te mirefillte te Iranit. Dhe deklaratat e Kines, Rusise apo edhe e shteteve te lindjes per perkrahje te Iranit ne rast te nje lufte te mundshme ishin te pritshme.
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11