Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: domethenia e endrrave

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1166
Regjistruar: 16-2-2008
Vendndodhja: usa

Jashtė Linje

Gjendja: sekret

[*] postuar nė 10-3-2008 nė 03:46
domethenia e endrrave


cfare endrre keni pare kohet e fundit?
dhe domethenia e tyre
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Moderator
*******


Foto


Postime: 656
Regjistruar: 15-12-2007
Vendndodhja: Mes Librash

Jashtė Linje

Gjendja: :)

[*] postuar nė 10-3-2008 nė 15:07


Nje ze i embel mberem me shoqeroj, nuk doja tu zgjoja deri sa te kuptoja kete ze te leht te trishtuar qe donte dicka per te me treguar? buzet po i dridheshin nga emocjoni, dhe nuk kishin guzim te flisnin dhe te tregonin, hapi krahat dhe me tha . Syt e saj vazhduan te lotonin disa pika loti ne trupin tim pikellonin, iku dhe u largua pa me then se ca ndiente per mua...........................................
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1166
Regjistruar: 16-2-2008
Vendndodhja: usa

Jashtė Linje

Gjendja: sekret

[*] postuar nė 11-3-2008 nė 02:06


SH E LEZECME SI POEZI NIU :)Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Moderator
*******


Foto


Postime: 656
Regjistruar: 15-12-2007
Vendndodhja: Mes Librash

Jashtė Linje

Gjendja: :)

[*] postuar nė 11-3-2008 nė 17:14


Flm :zemerr....................
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Moderator
*******


Foto


Postime: 656
Regjistruar: 15-12-2007
Vendndodhja: Mes Librash

Jashtė Linje

Gjendja: :)

[*] postuar nė 20-3-2008 nė 12:21


Endr.... mu afrove dhe doren ma shterngove, me zerin tend te embel disa vargje mi kriove, dhoma ime e erret e qet me plot heshtje fjalet e tua te embla i dhan ndriqim dhe buzqeshje floker e tua te qthurura me plot shkelqim mbi supet e tua qendronin me plot kuptim kur un them se vdes er bust e tua se di a me beson ti mua? Shtttttttt me the ti do te jesh gjithmon ktu brenba me mua me mua, po te therras me kupton me degjon jeta ime ti je per mua un vetem ty te dua ike dhe u largove dhe nga dhoma ime me nje qetsi dole.........
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Antar
***


Foto


Postime: 111
Regjistruar: 12-1-2008
Vendndodhja: Prishtinė

Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: 100% e DaShUrUaR

[*] postuar nė 20-3-2008 nė 19:04


sipas mendimit tim edhe i besoj edhe si besoj endrrave por me shum i besoj kur qaj ne enderr ne zhgenderr me del gezim:24
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Vip Special
*****


Foto


Postime: 3597
Regjistruar: 15-6-2007
Vendndodhja: andej kendej gjithandej

Jashtė Linje

Gjendja: fenomenale

[*] postuar nė 20-3-2008 nė 21:10


un kam par piun:sytekishte mustaqe me te perdredhme:syte:syteShiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1166
Regjistruar: 16-2-2008
Vendndodhja: usa

Jashtė Linje

Gjendja: sekret

[*] postuar nė 21-3-2008 nė 02:33


hahahhahaha , po kur i paska ber me mash ai? kush do ja piastroje se? do i zejne morra cunit :01:01Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

VIP Member
*****
Postime: 5946
Regjistruar: 20-11-2005
Vendndodhja: Prizren

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Switzerland
Switzerland
Gjinia: Mashkull
Mosha: 40
Jashtė Linje

Gjendja: Super

[*] postuar nė 21-3-2008 nė 02:45


kam pare enderr ca dollar ne tok qe perbuzen , qfar do te thot?Njeriu duhet tė pėrpiqet tė mėsojė ēdo gjė, jo tė tregojė veten e tij.
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1166
Regjistruar: 16-2-2008
Vendndodhja: usa

Jashtė Linje

Gjendja: sekret

[*] postuar nė 21-3-2008 nė 02:47


sja kam iden:lolShiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

*Oxigjeni Forumit*
*****


Foto


Postime: 2859
Regjistruar: 5-11-2007

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: United States
United States
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 21-3-2008 nė 03:11


kur shikon lek ne enderr do kesh sherr ne shpi ...kur shikon M.. domethen do marresh para.
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1166
Regjistruar: 16-2-2008
Vendndodhja: usa

Jashtė Linje

Gjendja: sekret

[*] postuar nė 21-3-2008 nė 03:17


:hahahahah e vertet eshte thone
ndonjeher te kundertat dalin realitet
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

*Oxigjeni Forumit*
*****


Foto


Postime: 2859
Regjistruar: 5-11-2007

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: United States
United States
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 21-3-2008 nė 03:18


:heheheheh:heheheheh:heheheheh:heheheheh
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1166
Regjistruar: 16-2-2008
Vendndodhja: usa

Jashtė Linje

Gjendja: sekret

[*] postuar nė 21-3-2008 nė 03:19


:urrrrra:urrrrra:urrrrra:24Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

VIP Member
*****
Postime: 5946
Regjistruar: 20-11-2005
Vendndodhja: Prizren

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Switzerland
Switzerland
Gjinia: Mashkull
Mosha: 40
Jashtė Linje

Gjendja: Super

[*] postuar nė 21-3-2008 nė 03:20


hajde falltore hajdeee:urraNjeriu duhet tė pėrpiqet tė mėsojė ēdo gjė, jo tė tregojė veten e tij.
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1166
Regjistruar: 16-2-2008
Vendndodhja: usa

Jashtė Linje

Gjendja: sekret

[*] postuar nė 21-3-2008 nė 03:22


:hahahahah, cte bejm, e kemi nga papunesia:PShiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1166
Regjistruar: 16-2-2008
Vendndodhja: usa

Jashtė Linje

Gjendja: sekret

[*] postuar nė 23-3-2008 nė 07:08


ske pse merzitesh, ka endrra qe te bejn te gezuar:pucShiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1166
Regjistruar: 16-2-2008
Vendndodhja: usa

Jashtė Linje

Gjendja: sekret

[*] postuar nė 23-3-2008 nė 07:18


cdo natė, nė ėndrrat tona na shfaqen imazhe tė ndryshme dhe tė ēuditshme. cfarė fshihet pas kėsaj ngjarjeje kaq misterioze qė askush nuk mund tė ta thotė me siguri. Kanė provuar tā€˜i interpretojnė psikanalistė, poetė dhe ciganė. Kush mund ti shpjegojė ėndrrat? Kanė njė domethėnie apo janė vetėm njė seri e impulseve elektrike? Pėr ēfarė shėrbejnė dhe si formohen?


cfarė ndodh kur ėndėrrojmė?

Kur mbyllen sytė dhe kur humbet kontakti me botėn e jashtme, ne bėhemi spektatorė tė imazheve fantastike njėsoj si tė ishim para njė filmi, i cili na jep njė emocion tė fortė. Muskujt e trupit janė thuajse tė paralizuar, ndėrsa truri nė disa faza tė caktuara tė gjumit bėhet aktiv, tamam si nė gjendjen kur jemi zgjuar.

Nė vitet 50-tė, kur William Dement, sot njė nga shkencėtarėt mė tė famshėm tė gjumit, formuloi kėtė hipotezė duke studiuar gjumin e maceve, komuniteti shkencor mendoi menjėherė se i riu kishte gabuar. Nė realitet, kjo shėnoi njė pikė tė rėndėsishme nė studimin e gjumit dhe atė tė ėndrrave.

Njė zbulim revolucionar

Ekzaktėsisht para 50 vjetėsh zbulohet se ėndrrat (si vizione tė ēuditshme) ndodhin pikėrisht nė fazėn e gjumit, e cila ėshtė e #@!--)akterizuar nga njė lėvizje e shpejtė e syve e quajtur REM. (Rapid Eye Movement). "Ajo ēka ne ėndėrrojmė, ndodh me tė vėrtetė nė trurin tonė", shpjegon Demet.

eshtė e vėrtetė se kur njė njeri ėndėrron qė merr pjesė nė njė lojė tenisi, sytė e tij nėn qepalla spostohen nga e majta nė tė djathtė, ashtu siē do tė bėnte nė realitet. Nė kėtė optikė, fakti qė shpeshherė ėndrrat mbahen mend, sipas disa shkencėtarėve, mund tė jetė njė mekanizėm i mbrojtjes sė trurit: pėrndryshe rrezikojmė ta ngatėrrojmė atė me realitetin, me sekuenca tė vazhdueshme pėr mirėqenien psikike tė secilit.

Mesazh i pavetėdijshėm apo impuls i rastit?

Shumė vjet para ardhjes sė neuroshkencės, Sigmund Freud i kishte atribuuar ėndrrės fenomenin shkencor. "Pėr babanė e psikanalizės, ėndrrat janė "mesazhe tė ardhura nga vetja", janė mesazhe tė cilat inkoshienca dėrgon te koshienca nga ana e vetėdijshme e mendjes njerėzore", shpjegon psikoterapeutja Edmonda Guzzardi. Nė kėtė kuptim, vizionet qė na shfaqen natėn kanė njė gjuhė simbolike pėr tė shfaqur instinktet e ndaluara (qė pėr Frojdin janė veēanėrisht tė natyrės seksuale).

Kalojmė rreth 6 vjet tė jetės duke ėndėrruar dhe pothuajse 50 mijė orė. endrrat janė aktiviteti i tretė i mendjes, ndryshe nga tė arsyetuarit dhe nga gjumi i thellė. Njerėzimi i ka konsideruar gjithmonė thelbėsore, duke pyetur se ēfarė kuptimi do tė kishin.

Egjiptologėt kanė zbuluar njė libėr, nė tė cilin egjiptianėt interpretonin simbolet e ėndrrave. Romakėt dhe grekėt besonin nė anėn parashikuese tė ėndrrave, duke i dalluar "ėndrra tė bardha" dhe "ėndrra tė zeza".

Sipas dy studiuesve, ėndrrat nuk janė gjė tjetėr veēse impulseve nervore. Falė instrumenteve si Pet, ose tomografia e lėshimit tė pozitroneve, tė cilat janė tė afta pėr tė treguar zonat e ndryshme tė trurit, ėshtė formuluar njė metodė e quajtur "aktivimi dhe sinteza". Kufiri i ėndrrave do tė ishte njė sh#@!--)kim i impulseve nervore qė nga njė pikė e vogėl, aktivizon qelizat e kores sė trurit. Kėto sh#@!--)kime provokojnė imazhe dhe ndjenja qė mė pas truri i "sintetizon" sipas njė domethėnieje rastėsore. Ashtu siē ndodh edhe nė laborator, ku realizohet stimulimi elektrik nė disa zona tė trurit. Mund tė ndodhė qė dikush dėgjon njė muzikė dhe dikush kujton njė lojė tė fėmijėrisė.

Nė zbulim tė unit

Studiues tė tjerė kanė pohuar se impulset nervore qė sinjalizohen janė tė rastėsishme, por ka shumė mundėsi qė tė shkojnė pėr tė stimuluar vetėm disa qeliza nervore, ato qė janė mė aktivet gjatė ditės. Njė shembull? Nėse trembeni gjatė ditės, nė darkė zonat e trurit qė kontrollojnė emocionet e frikės do tė jenė mė aktive. Kjo hipotezė, ndryshe nga tė tjerat, duket se po arrin tė bashkojė psikanalizėn dhe neuroshkencėn, edhe pse sot koshienca e trurit njerėzor nuk lejon tė hedhė dritė nė kėtė mister.

endrra si fenomen mental ėshtė lėndė e psikanalizės. Por ėshtė e qartė qė argumenti u intereson edhe shumė disiplinave tė ndryshme sepse futet thellė nė studimin e asaj ēka ndodh gjatė gjumit", shpjegon psikanalisti dhe neurofiziologu Mauro Mancia.

Duke pasur parasysh se teksa ėndėrrojmė, truri i njeriut ndryshon, disa shkencėtarė kanė provuar tė studiojnė nė trurin e atyre qė flenė. Pierre Maquet, studiues nė Universitetin e Liegos, ka vendosur njė Pet te disa vullnetarė, pėr tė verifikuar se cilat zona cerebrale janė tė aktivizuara gjatė gjumit. Nė fazėn e mesme janė mė aktive zona frontale dhe parietale e kores sė trurit. "Nuk ka asnjė moment nė tė cilin truri ynė pushon, ky ėshtė dėnimi ose fati ynė", tregon Mancia.


Njė gjė ėshtė e sigurt: tė ėndėrrosh ėshtė e nevojshme. Kjo tezė ėshtė arritur duke eksperimentuar disa vullnetarė. Por pėrse ėndėrrojmė? Gjatė kohės janė realizuar hipoteza tė ndryshme. Sipas disave, funksioni i tyre ėshtė nė mėnyrė tipike neurologjik. Pa ėndrra, qė kanė si detyrė tė mbajnė minimalisht "motorin cerebral", truri nuk do tė funksiononte siē duhet. Ndėrsa sipas neurofiziologut Allan Hobson, nė ėndrra truri ripėrpunon materialin e imagjinuar gjatė ditės dhe fikson nė kujtesė pėr njė kohė tė gjatė eksperiencat mė tė fundit.

Zonat e trurit

Nė fillim tė viteve 80-tė, Francis Crick, fitues i ēmimit Nobel pėr pėrcaktimin e strukturės sė ADN-sė, dhe Graeme Mitchinson hodhėn njė hipotezė tė re: ėndėrrojmė pėr tė harruar. Sipas tyre, faza REM shėrben pėr tė pastruar trurin nga kujtimet "e kėqija", informacione tė kota tė marra gjatė ditės, tė cilat mund tė kenė pasoja negative dhe tė padėshirueshme. Hipotezat e dy studiuesve shpjegojnė vetėm pse shohim ėndrra nga mė tė ēuditshmet dhe mė absurdet.

Gjithēka e programuar

Nė disa raste, ėndrrat lejojnė kapėrcimin e episodeve negative qė hasen gjatė ditės. Nė kėtė mėnyrė ato arrijnė tė mbajnė njė ekuilibėr mental. Pėr Frojdin, nėse nuk do tė kishte ėndrra, dėshirat e ndaluara tė cilitdo do tė prodhonin episode psikopatike dhe neuroza.

Ndėrsa pėr psikologun Mario Bertini, truri i njeriut sillet si njė kompjuter, duke alternuar momente tė realizimit tė komandave dhe momente tė tjera riprogramimi. Organizon dhe mbledh informacionet gjenetike qė i pėrkasin individit me tė dhėna personale. Kjo do tė shpjegonte edhe motivin, pėr tė cilin tė sapolindurit e kalojnė 70 pėr qind tė gjumit tė tyre nė fazėn REM. e‹shtė si tė kishin nevojė pėr tė imagjinuar sa mė shumė informacione qė lidhen me sjelljen njerėzore.
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Antar++
**
Postime: 84
Regjistruar: 27-4-2008
Vendndodhja: rahovec

Jashtė Linje

Gjendja: Asnje vendosje

[*] postuar nė 27-4-2008 nė 16:14


nje konflikt me ish te dashurin sdi qfar do te thot
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Moderator
******


Foto


Postime: 2040
Regjistruar: 12-9-2014
Vendndodhja: Ne Zemren E Tij

Gjendja: Sleepy
Sleepy
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Gaforrja
Mosha: 22
Jashtė Linje

Gjendja: ♥Nese per boten je asgje,je vete bota per dike ! ♥

[*] postuar nė 28-9-2014 nė 13:40


endrra me tvdekurØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ Jetmira ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11