Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Revista New York Times: Riviera shqiptare, njė parajsė e lirė


*******


Foto


Postime: 3321
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-7-2011 nė 22:54
Revista New York Times: Riviera shqiptare, njė parajsė e lirė


NEW YORK- Prestigjozja New York Times ka publikuar njė artikull mbi rivierėn e mrekullueshme tė Shqipėrisė. Shkrimi i nxitur nga aventura dhe udhėtimi qė gazetari Seth Kugel ka bėrė nė vendin tonė jep njė pėrshkrim tė detajuar tė brigjeve pėrrallore tė vendit tonė.

Nė seksionin e kėsaj gazete ‘Frugal Travel’ qė ēdo ditė i kushtohet turizmit nė tė gjithė rruzullin tokėsor, Kupel fillimisht tėrheq vėmendjen e lexuesit nėpėrmjet shkrimit ‘On the Albanian Riviera, a Frugal Paradise’ pėr fshatin Ilias, ku ai ėshtė pėrballur me njė pamje mahnitėse.

Reporteri amerikan nė vijim tė udhėtimit tė tij vėren njė plazh ‘idilik’ siē e quan ai, plazh me guralecė tė vegjėl ndėrsa diku mė tutje ka dėgjuar tė flitet pėr ‘Manastirin’, tė cilin ai e imagjion si vend tė shenjtė ku mund tė qėndrojnė priftėrinj apo murgesha. Por nė fakt nė blu-nė e thellė tė detit ai zbulon njė plazh tė mrekullueshėm nė bregun jonian, ndėrkohė qė gazetarit i tėrheqin vėmendjen edhe bunkerėt e shumtė tė mbetur aty qė nga koha e diktaturės.

‘Nuk shihet kėmbė njeriu nė kėtė plazh. Gjithēka ėshtė imja’-shkruan autori duke iu referuar pamjes qė i shfaqet pėrpara, ndėrsa tregon se i mjafton vetėm kaq pėr tu zhveshur e pėr tė hedhur nė ujin e kristaltė. Bėhet fjalė pėr gjirin e Gjipesė, njė gji i mrekullueshėm i bregdetit shqiptar.

Nėpėrmjet reportazhit tė botuar nė New York Times jepet njė pėrshkrim magjepės i njė aventure 6 javore nė njė zonė tė Mesdheut sic ėshtė bregdeti shqiptar tė cilin gazetari e quan ‘Parajsė e Lirė’.

Gazetari nė shkimin e tij shprehet i magjepsur pėr brigjet pėrrallore tė Shqipėrisė dhe tė pa eksploruara, pėr blunė e kristaltė tė deteve, si dhe habinė pėr cmimeve tė lira ku mjaftojnė vetėm 500 euro nė javė pėr tė shijuar gjithė kėnaqėsitė e mundshme, pėrfshirė kėtu dhe shumėllojshėrinė dhe shijen e pakrahasueshme tė ushqimit mesdhetar.

Sipas shkrimit Gjiri i Gjipesė Himara, Butrinti, parku kombėtar i Llogarasė, plazhi i Jalės cilėsohen si njė nga tė shumtat perla qė mund tė vizitohen nga turistėt e huaj.

Artikulli mbyllet mė kėshillėn e gazetarit se cdo kush mund tė vizitojė Shqipėrinė edhe pse gazetari sugjeron njė kombinim tė udhėtimit, duke pėrshkruar kėshtu edhe Ballkanin pėr tė ndjerė gjithė bukurinė qė tė fal Mesdheu.

(e.menga/BalkanWeb)
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11