Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Filmi “Ballkan Bazar”, reagime tė forta nė Greqi

CraZy
*****
Postime: 5775
Regjistruar: 15-12-2010

Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Dashi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 28-4-2011 nė 10:37
Filmi “Ballkan Bazar”, reagime tė forta nė Greqi


ATHINE- Reagimet e para kanė lindur nė Greqi nga filmi i ri i Edmond Budinės “Ballkan Bazar”.
Ndėrkohė qė filmi po shfaqet nė kinematė shqiptare, menjeherė u cilėsua nė mediat greke si “njė tjetėr sfidė tė turpshme kundėr helenizmit dhe komunitetit ortodoks”.
Sipas njė shkrimi tė botuar nė disa agjenci mediatike, filmi qė ėshtė produksion shqiptaro-italian, jo rastėsisht po shfaqet nė prag tė festės ortodokse tė Pashkėve.

Autorėt e shkrimit, thonė se “filmi bazohet nė trillimet e medias shqiptare dhe qendrave tė tjera qė lidhen me zhvarrosjen e eshtrave nė Kosinė, pėr t’u paraqitur mė pas si eshtrat e ushtarėve grekė tė rėnė gjatė luftės italo-greke 1940-41”.

Po sipas tyre, “qėllimi i kėtij filmi ėshtė zhvlerėsimi dhe tallja e njėrės prej faqeve mė tė ndritura historisė sė Greqisė moderne dhe rezistencės sė gjithė popujve tė Evropės kundėr fashizmit”.

Shkrimi denoncon faktin qė filmi nė pjesėn mė tė madhe ėshtė xhiruar brenda Kulteve Ortodokse duke bėrė nė kėtė mėnyrė sakrilegj, ndėrkohė qė shumė prej skenave cilėsohen tė pahijshme.

Shkrimi thekson se “ėshtė i gabuar pėrdorimi i Kishės sė Labovės sė Kryqit, i cili ėshtė njė monument, dhe jo vetėm pėr arsye shpirtėrore, ėshtė e ndaluar tė pėrdoret pėr qėllime tė tjera”.
“Instituti i Monumenteve tė Shqipėrisė ėshtė i detyruar tė japė njė shpjegim pėr faktin qė lehtėsitė qė iu ka krijuar autorėve tė filmit” – thuhet nė shkrim.
Mėnyra se si ky film trajton personalitetin e njė prifti ortodoks cilėsohet si njė “imitim i keq i propagandės ateiste nė vitet e persekutimit komunist tė besimit, njė kopje e keqe e metodės, tė cilėn regjimi e pėrdorte pėr tė kthyer opinionin publik kundėr Klerit dhe Kishės”.

Sipas shkrimit, “filmi nė thelb ushqen urrejtjen fetare dhe racizmit nė njė kohė qė arti duhet tė shėrbejė pėr tė kundėrtėn”. Edhe perpjekja e mediave shqiptare pėr tė reklamuar filmin, futet nė kuadėr tė kėsaj klime.

I njohur me kėto komente regjisori i filmit tha pėr News24 se “filmi nuk ėshtė sfidė kundėr ortodoksisė, por ndaj abuzimit qė bėhet nga njerėz tė vecantė me tė dhe sigurisht qė ėshtė sfidė kundėr gjithė nacionalizmave tė vogla qė pėrcajnė njerėzit! Nė film mesazhi mė i fortė ėshtė ai i bashkėjetesės nė harmoni dhe respekt pėr njėri-tjetrin!”

what goes around....comes around...

... PROVOKIMI ... !!! ARMA ME E FORTE E NJE FEMRE DHE PIKA ME E DOBET E NJE MASHKULLI ...!!!

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Moderator
*******


Foto


Postime: 11608
Regjistruar: 2-12-2009
Vendndodhja: Diku neper bote!!!

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Bricjapi
Mosha: 41
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 28-4-2011 nė 13:12


greket ndaj nesh harrojne dhe kane harruar shume gjera sepse jane racista ne faktorin e te drejtave te shume aspekteveShiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Antar++
**
Postime: 3
Regjistruar: 6-5-2013

Gjendja: Amazed
Amazed
Gjinia: Mashkull
Mosha: 28
Jashtė Linje


[*] postuar nė 11-5-2013 nė 11:59


Superb! Generally I never read whole articles but the way you wrote this information is simply amazing and this kept my interest in reading and I enjoyed it.
Tory Burch Outlet
Tory Burch Sandals
Tory Burch Flats
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11