Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Hacker.

Super Antar
******


Foto


Postime: 3798
Regjistruar: 13-10-2009
Vendndodhja: FoRuM.AkuLLoRe.Com

Gjendja: Worried
Worried
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: United States
United States
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: I Mėrzitur

[*] postuar nė 8-3-2011 nė 06:35
Hacker.


Haker (anglisht, hacker = prerės) ėshtė emri qė i jepet njė personi qė ka njohuri nė programim kompjuterik, Teknologjitė e informacionit, Siguri kompjuterike dhe sidomos nė njohjen e kompjuterikės nė tė githa fushat. Hakeri ėshtė njė njeri qė merret me pėrballimin e grishjeve mendore pėr te vepruar apo tejkaluar nė mėnyrė krijuese kufinjtė qė i vihen, jo vetėm nė fushat e interesuara tė tij (zakonisht informatikėn apo inxhenierinė elektronike) por nė tė gjitha lėmet e jetės se tij. Hakeri mund tė cilėsohet edhe si njė njeri zelltar dhe kureshtar nė fushėn e informatikės dhe kompjuterikės qė futet pa leje nė kompjuterat (rrjetet kompjuterike) e qeverisė apo shoqėrive (i shtyrė nga kureshtja pėr tė mėsuar mė tepėr) pėr tė marrė informacionet qė do.
Emėrtimi haker pėrdorej rreth viteve ’80 nga media dhe kultura popullore gabimisht pėr tė treguar personin qė hyn nė njė sistem apo rrjet tė huaj kompjuterik pa leje me qėllim dėmtimin e tij, duke e ngatėrruar me krakerin.
Nė lėmin e kompjuter programimit hakeri ėshtė njė programues qė “mat e pret” ose arrin qėllimin e tij duke pėrdorur njė rradhė ndryshimesh tė shfrytėzimit apo zgjatjes sė kodit (ēelėsit) apo burimit. Pėr disa njerėz, emri haker ka njė famė tė keqe dhe lidhet me personin qė “kosit” ose pėrdor dhunė pėr tė kryer detyra programuese tė cilat janė tė shėmtuara dhe tė pasuksesshme. Trajta negative e emrit “hack” pėrdoret madje mes pėrdoruesve nė kuptim pozitiv tė hakerit.
Nė fushėn e sigurisė kompjuterike hakeri ėshtė njė person i aftė tė shfrytėzoje apo tė hyje pa leje me anė tė mjeshtrive e taktikave nė njė sistem kompjuterik. Kjo lidhet zakonisht me hakerat Black hats (kapele zinjtė). Kundėrshtarėt e tyre janė White hats (kapele bardhėt) tė cilet janė hakera me parime dhe etikė, qė nuk dėmtojnė kurrė njė sistem kompjuterik. Poashtu ka edhe Grey hats (Kapelat e pėrhirta). “Hakera” jo tė mirfilltė qė s“kanė shumė njohuri nė programim apo nė informatikė dhe qė pėrdorin programe tė gatshme nga tė tjerėt dhe dėmtojne ēdo sistem tė pambrojtur janė Script kiddies (fėmijė sh#@!--)ravinash).
Nė haker-kulturė, hakeri ėshtė njė person qė ka arritur njė status tė sigurt shoqėror dhe ėshtė i njohur midis antarėve tė kulturės pėr kryerje tė vlerave kulturore dhe njė sasi tė besueshme tė diturisė teknike.
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11