Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: TREGIMI I KATĖR GRAVE

Webmaster
*********


Foto


Postime: 829
Regjistruar: 25-4-2007
Vendndodhja: In you hard Disc!

Gjendja: Cool
Cool
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Mosha: 34
Jashtė Linje

Gjendja: Elektron i Lire

[*] postuar nė 7-3-2011 nė 22:25
TREGIMI I KATĖR GRAVENa ishte njė herė njė tregtar i pasur i cili kishte katėr gra. Ai e donte gruan e katėrt mė sė shumti dhe e kishte zbukuruar atė me rroba tė pasura dhe e trajtonte atė me butėsi. Ai kujdesej shumė pėr tė dhe nuk i dhuronte asaj diēka tjetėr pėrveēse mė tė mirat.

Ai gjithashtu e donte gruan e tij tė tretė. Ai ėshtė shumė krenar me tė dhe gjithmonė dėshironte ta nxirrte nė publik para shokėve tė tij. Sidoqoftė, tregtari ėshtė gjithmonė i frikėsuar se ajo mund tė ikė me ndonjė burrė tjetėr.

Ai po ashtu, e donte gruan e tij tė dytė. Ajo ėshtė me tė vėrtetė njė person i kujdesshėm, gjithmonė e durueshme dhe nė tė vėrtetė ėshtė shoqja e ngushtė e tregtarit. Sa herė qė tregtari pėrballet me probleme, ai gjithmonė kthehet tek gruaja e tij e dytė dhe ajo gjithmonė do ta ndihmojė atė dhe do ta pėrcjellė atė nė kohėra tė vėshtira.

Tani, gruaja e parė e tregtarit ėshtė njė partner shumė besnik dhe ka bėrė kontribute tė mėdha nė mirėmbajtjen e pasurisė dhe biznesit tė tij si dhe nė kryerjen e punėve tė shtėpisė. Sidoqoftė, tregtari nuk e donte gruan e parė dhe megjithėse ajo e donte shumė atė, ai mezi qė e vėrente atė.

Njė ditė prej ditėsh, tregtari u ndje i sėmurė. Nuk shkoi shumė gjatė, ai mėsoi se do tė vdiste sė shpejti. Ai mendoi pėr jetėn e tij luksoze dhe i tha vetvetes, “Tani kam katėr gra pėr vete. Por kur tė vdes, do tė jem vetėm. Sa i vetmuar do tė ndjehem!”

Kėshtu qė, ai e pyeti gruan e katėrt “Unė tė kam dashur ty mė sė shumti, tė kam pajisur me veshjet mė tė mira dhe jam kujdesur shumė pėr ty. Tani qė po vdes, a do tė vish me mua dhe tė mė bėsh shoqėri?” “S’ka shans!” u pėrgjigj gruaja e katėrt dhe u largua prej aty pa thėnė ndonjė fjalė tjetėr.

Pėrgjigjja e goditi si njė thikė e mprehtė drejt e nė zemrėn e tregtarit. Tregtari i mėrzitur pastaj e pyeti gruan e tretė, “Unė tė kam dashur ty aq shumė gjatė gjithė jetės sime. Tani qė po vdes, a do tė vish me mua e tė mė bėsh shoqėri?” “Jo!” u pėrgjigj gruaja e tretė. “Jeta ėshtė shumė e mirė kėtu! Unė do tė martohem pėrsėri kur ti tė vdesėsh!” Zemra e tregtarit u mbyt dhe u ftoh krejt.

Ai pastaj e pyeti gruan e dytė, “Unė gjithmonė jam kthyer tek ti pėr ndihmė dhe gjithmonė mė ke ndihmuar. Tani kam nevojė pėrsėri pėr ndihmėn tėnde. Kur unė tė vdes, a do tė vish me mua e tė mė bėsh shoqėri?” “Mė vjen keq, nuk mund tė tė ndihmojė kėsaj here, u pėrgjigj gruaja e dytė. “Mė sė shumti qė mund tė bėj, ėshtė tė tė dėrgoj deri te varrezat.” Pėrgjigja i ra si njė gjuajtje bubullime dhe tregtari ishte i shkretuar.

Pastaj u dėgjua njė zė : “Unė do tė jetoj me ty. Do tė vij me ty pa marrė parasysh se ku shkon.” Tregtari e ngriti shikimin dhe aty ishte gruaja e tij e parė. Ajo ishte aq e dobėt, gati sikur kishte vuajtur nga mosushqimi. Shumė i pikėlluar, tregtari tha, “Unė do tė duhej tė kujdesesha pėr ty mė shumė, derisa kisha mundėsi!”MoraliNė tė vėrtetė, ne tė gjithė kemi katėr gra nė jetėt tona:

a. Gruaja e katėrt ėshtė trupi ynė. S’ka rėndėsi se sa shumė kohė dhe pėrpjekje shpenzojmė qė tė duket bukur, ai do tė na braktisė kur ne tė vdesim.

b. Gruaja jonė e tretė ? Malli jonė, statusi dhe pasuria. Kur ne tė vdesim, tė gjitha ato shkojnė tek tė tjerėt.

c. Gruaja jonė e dytė janė familja dhe shokėt. S’ka rėndėsi sa tė afėrt kanė qenė me ne kur ishim tė gjallė, mė sė largu qė mund tė vijnė me ne ėshtė deri tek varri.

d. Gruaja e parė nė tė vėrtetė ėshtė shpirti ynė, shpesh i neglizhuar nė kėrkim tė kėnaqėsisė materiale, pasurore dhe sensuale.

Qėllojani ēfarė? Nė tė vėrtetė ėshtė e vetmja gjė qė vjen me ne kudo qė tė shkojmė. Ndoshta ėshtė ide e mirė ta kultivojmė dhe forcojmė atė tani se sa tė presim derisa tė shtrihemi nė shtratin tonė tė vdekjes duke vajtuar
Akullore Forum 24/7 Just for your pleasure!!
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->


*******


Foto


Postime: 3321
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 7-3-2011 nė 22:57


Shkrim shume sinjifikant,
Rendim me kaq nxitim per te hipur "shkalle" pafund, dhe harrojme qe shkalla mė e afert eshte shkalla e vdekjes.
Dhe qe shoqerusi yne solemn drejt rruges se paevitueshme te vdekjes do te jete vetem shpirti yne.
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Moderator
******


Foto


Postime: 2040
Regjistruar: 12-9-2014

Gjendja: Sleepy
Sleepy
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Gaforrja
Mosha: 23
Jashtė Linje

Gjendja: ♥Nese per boten je asgje,je vete bota per dike ! ♥

[*] postuar nė 5-10-2014 nė 18:04


prekese,por thuja te tjereve qe duan trupin e bukurin e jo shpirtinShiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11