Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: LEXO: PSE URREJME?

ViP Ne Akullore
*****
Postime: 2245
Regjistruar: 27-6-2008
Vendndodhja: Prizren

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: Asnje vendosje

[*] postuar nė 17-12-2007 nė 16:52
LEXO: PSE URREJME?


Shkencetaret kane arritur te shpjegojne ndertimin anatomik te zones se trurit qe sjell ndjenjen dhe rreflektimin e urrejtjes.Studime dhe eksperimente ne kafshe e njerez tregojne qe keta te fundit kane nje sistem shume me te komplikuar nervor,

Jo vetem betejat ne jeten personale (ka dhe nga ata qe rrefuzojne te perdorin "urrejtje"),por per nje moment te vezhgosh dhunen dhe konfliktet qe turbullojne realitetin e njerzimit dje dhe sot...urrejtja duket se ka marre "timonin" ne vazhdimin e historise.
Pse urrejme?! Keni pas urrejtur dike? E per cfaredo motivi apo shkaku qe fshihet pas(keto shpresoj te diskutojme) Mendoni qe eshte e drejte qe te urresh?...Si mendoni te luftohet?

---

Nuk mund te kete ndonje kundershtim qe urrejtja eshte emocion i fuqishem i qenies njerzore. Eshte e vjeter si vet ekzistenca e njeriut. Eshte lekundur gjate valeve me sukses te civilizmit njerezor dhe jeton ne te quajturen "Bota Moderne".
Por cfare e ka mbajtur urrejtjen gjalle? Jane shume gjera, ne vecanti diferencat e kulturave, rracave dhe feve te ndryshme.
Urrejtja ndodh kur kulturat, rracat dhe fete e ndryshme mundohen te jene mbizotrues ndaj te tjereve. Urrejtja, ne formen e saj me te rrezikshme, ndodh kur dhuna perdoret per te arritur mposhtjen e diferencave. Kjo ka arritur te shkaterroj jetesen njerzore.

Shume lloj pergjigjesh te ndryshme jane ofruar rreth fenomenit "urrejtje".

Mendoj qe njerzit qe urrejne, deshirojne te arrijne te pamunduren dhe jane konsumuar nga pamundesia per ate arritur ate. Ato kurre nuk e shikojne shkakun e humbjes ne veteveten, por ne syte e tyre, eshte bota qe na rrethekon qe eshte per ti bere me faj. Te gjithe jemi njerez, me komplekse te bazuar ne percaktime fatale qe bota nuk e falenderoj vleren e saj te vertete.
Disa here, frika urrehet. -->Eshte nje pike e bere nga politikani historik John Lukacs. Per shembull, ne qofte se urren nje parti politike sepse ti mund te humbesh influencen, pasurine, privilegjin ose hyrje, atehere kjo frike mund te ndez ose nxis urrejtjen. Urrejtja mund te behet shume e paarsyeshme.
Rrezikshmeria e madhe e urrejtjes eshte se mund te nderpres punimin e qarte te mendjes. Urrejtja mund te dhe shume here ka udhehequr ne prirje fizike, ne akte fizike dhe ultimatisht ne vdekje, shkaterrim.

Nje gje eshte e qarte, ne nuk mundemi dhe nuk duhet qe ta luftojme urrejtjen me urrejtje. Eshte e vertete, qe kur urrejtja prodhon lufte, nuk ka asnje menyre tjeter vecse ti kthehemi ne nje menyre te njejte. Perndryshe, urrejta duhet luftuar me tolerance, kuptim, arsyeshmeri dhe paqe.
__________________
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****
Postime: 2245
Regjistruar: 27-6-2008
Vendndodhja: Prizren

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Ujori
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: Asnje vendosje

[*] postuar nė 20-3-2011 nė 03:30


.
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Moderator
*******


Foto


Postime: 11608
Regjistruar: 2-12-2009
Vendndodhja: Diku neper bote!!!

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Bricjapi
Mosha: 41
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 20-3-2011 nė 10:49


Mendoj qe njerzit qe urrejne, deshirojne te arrijne te pamunduren dhe jane konsumuar nga pamundesia per ate arritur ate
Nuk mund te kete ndonje kundershtim qe urrejtja eshte emocion i fuqishem i qenies njerzore.

keto dy citime me pelqyen
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Moderator
******


Foto


Postime: 2040
Regjistruar: 12-9-2014

Gjendja: Sleepy
Sleepy
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Gaforrja
Mosha: 23
Jashtė Linje

Gjendja: ♥Nese per boten je asgje,je vete bota per dike ! ♥

[*] postuar nė 5-10-2014 nė 17:52


Disa her frika,urrehet goditse kjo!Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11