Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Kompjuteri i sė ardhmes, sa njė kub sheqeri


*******


Foto


Postime: 3321
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 13-11-2010 nė 20:09
Kompjuteri i sė ardhmes, sa njė kub sheqeri
Njė kėrkim qė ėshtė nė zhvillim e sipėr mund tė reduktojė pėrmasat e procesorėve tė njė superkompjuteri nė atė tė njė kubi sheqeri.

Sipas shkencėtarėve tė IBM, projekti do tė bėjė qė shumė kompjutera tė qėndrojnė mbi njėri-tjetrin si njė mullar dhe tė ftohen duke u ujitur me ujė.

Synimi ėshtė qė tė reduktohet pėrdorimi i energjisė sė kompjuterit dhe jo thjesht reduktimi i pėrmasave tė tyre.

Rreth 2 pėr qind e energjisė botėrore konsumohet nga ndėrtesat dhe kompjuterat e ndezur qė ndodhen nė to.

Duke folur nė laboratorėt e IBM-sė nė Zyrih, doktori Bruno Michel tha se kostoja e kompjuterit tė sė ardhmes do tė varet tek kredencialet jeshile dhe jo tek shpejtėsia.

Top Channel
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Moderator
*******


Foto


Postime: 11608
Regjistruar: 2-12-2009
Vendndodhja: Diku neper bote!!!

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Bricjapi
Mosha: 41
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 13-11-2010 nė 20:10


fantastik ky lajmShiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11