Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: “Kiameti 2012”, pas 4 miliardė vjetėsh

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 22-10-2010 nė 12:49
“Kiameti 2012”, pas 4 miliardė vjetėsh
Shkencėtarėt janė tė njė zėri nė vlerėsimin se kiameti i madh, apo zhdukja e botės mė 21 dhjetor tė vitit 2012, qė thuhet ta ketė paraparė civilizimi Maja, paraqet njė trillim tė rėndomtė.
Shkencėtarėt kanė deshifruar sot disa kalendarė tė civilizimit tė hershėm maja, por ai qė ka ēuar nė kėmbė tėrė planetin ėshtė kalendari me numėrimin e periudhės mė tė gjatė kohore.
Mbi bazė tė kėtij tregimi janė krijuar teori tė ndryshme – nga ajo e pėrplasjes sė Tokės me tė ashtuquajturin “planet X”, flakadani solar qė do tė djegė Tokėn, e deri te ndryshimi i poleve magnetike tė Tokės.
Cikli i kalendarit zgjat 5 126 vjet, kurse numėrimi fillon nga viti 3 114 para lindjes sė Krishtit. Nėse merret parasysh fillimi dhe gjatėsia e kėsaj periudhe, me njė matematikė tė thjeshtė e fitojmė vitin 2012. por shkencėtarėt mendojnė se kjo ėshtė njė rastėsi.
Pėr tė kuptuar se kur ndonjė datė e caktuar ka ndodhur nė histori tė civilizimit Maja (lufta, uria, e kremtja religjioze e tė ngjashme), kalendari duhet tė “pėrkthehet” nė vitet, muajt dhe ditėt tona. Kalendari gregorian ka filluar numėrimin e tij para 2 100 vjetėsh, andaj ka qenė e nevojshme tė gjenden mė parė data tė rėndėsishme qė janė tė pėrbashkėt pėr tė dy kalendarėt, nė mėnyrė qė ata tė mund tė harmonizohen. Shkencėtarėt e arritėn kėtė me ndihmėn e metodės sė ashtuquajtur “Konstanta GMT”, e emėrtuar sipas shkencėtarėve Joseph Godman, Juan Martinez, hernandez dhe Erick Tompson.
Sipas shkencėtarėve, pavarėsisht se a ėshtė kjo konstantė e vėrtetė apo jo, ajo nuk ka kurrfarė lidhje me parashikimet pėr kataklizmin e botės nė njė tė ardhme tė afėrt, por vetėm me harmonizim tė kalendarit tė moēėm tė majave me kėtė tė tashmin.
Kjo nuk do tė thotė se njė ditė nuk do tė vdes edhe Toka. Sipas tyre, kjo do tė ndodhė pas afėrsisht 4 miliardė vjetėve, kur bėrthama e Diellit tė harxhojė rezervat e hidrogjenit dhe tė fillojė tė deformohet nga djegia e elementeve mė tė rėnda kimike nė pėrbėrje tė tij.
Kjo pėrfundon me eksplodimin e Diellit, gjė qė do tė shkatėrrojė Tokėn dhe tė gjitha planetėt e sistemit tonė diellor. Ky skenar ėshtė i vetmi fund real i planetit Tokė.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
AdministratorNoRa
Administrator
Tema u vendos nė Krye
22-10-2010 nė 12:52

Super Antar
***


Foto


Postime: 164
Regjistruar: 20-10-2010

Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Mosha: 34
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 22-10-2010 nė 14:48


NORA paskum kohe me jetu yhaaaaaaaaaaaa edhe 4 miliard vjet
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 22-10-2010 nė 14:55


Cituar: Postimi origjinal nga Dreqi-Me-Patika  
NORA paskum kohe me jetu yhaaaaaaaaaaaa edhe 4 miliard vjet


Hhahahha Dreq sa mendova un mos te martohem fare per nje vit :love0061:
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Antar
***


Foto


Postime: 164
Regjistruar: 20-10-2010

Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Mosha: 34
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 22-10-2010 nė 14:59


jo more 1 vit martes ahste boll yha 365 dite dhe net sa dush hahahaa
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Super Antar
***


Foto


Postime: 269
Regjistruar: 7-3-2011
Vendndodhja: Ne Boten e Cudirave!

Gjendja: In Love
In Love
Vendlindja: United States
United States
Vendbanimi: USA
USA
Gjinia: Mashkull
Jashtė Linje

Gjendja: Akullore.Com

[*] postuar nė 23-6-2011 nė 20:24


Edhe 4 Milliard vjetesh do te jetojm.... Kam vdek na 100 her edhe lind une :$
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11