Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1    3  ..  9
Autori: Subjekti: Llojet e thonjve

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 13-11-2009 nė 13:24
Llojet e thonjve


Thonj te shkurter, thonj te zverdhur, thonj me rripa... probleme te vogla, te zakonshme dhe
sigurisht jo estetike.
Por si duhet te veprohet ne raste te tilla, per te pasur gjithmone thonj te bukure
Thonjte e shkurter
Shpeshhere te qellon qe thonjte te thyhen. Por si tia bejme kur kjo nuk ndodh rralle,
por gjithnje e me shpeshe
Si te veprojme kur thonjte thyhen dhe nuk arrijne kurre te rriten per ti dhene nje forme
te bukur dhe ate qe preferojmee Ne raste te tilla, problemi duhet pare nga brenda, duke u
siguruar se do te ndiqni nje diete te ekuilibruar, te pasur me proteina, minerale.
Nje tjeter problem eshte zakoni i keq i te kafshuarit te thonjve. Ky eshte nje ves qe, me shume
se nga merzia, zakonisht stimulohet nga nje gjendje shpirterore jo e mire, nervozizem, ankth
apo stres. Ndersa perballimi i ketij problemi, ndoshta eshte ne pamje te pare shume i thjeshte,
te evitohen momentet e stresit. Por meqe kjo shume here eshte e veshtire per tu
realizuar, ja nje keshille e mire per te kaluar situaten dhe, ndoshta per te shpetuar nje here e
mire nga ky ves, qe duhet thene se eshte i shemtuar. Per lyerjen e thonjve keshillohet te
perdoret nje manikyr i veeante, qe ka nje arome dhe shije te keqe, aq sa te te kujtoje te mos
kafshoni me thonjte. Nje tjeter metode shume e efektshme eshte edhe mbajtja e nje eumeakizi,
ne menyre qe stresi te kalohet duke pertypur eumeakizin. Shpeshhere kafshimi i thonjve
sherben per shplodhjen e muskujve te fytyres, qe ne momentet e stresit jane shume te
tendosura. Nderkohe qe per te realizuar kete mjafton te pertypin edhe nje eumeakiz, pa pasur
nevojen e thonjve, pasi nje nga shkaqet kryesore te thonjve te shkurte eshte edhe kafshimi i
tyre. Ne rast kur keni thonj te shkurter, eshte shume e rendesishme lyerja e tyre. Keshtu per
keto lloj thonjsh keshillohet te mos jene shume te dukshem. Ne rastet kur thonjte jane te
shkurter dhe te erregullt evitoni theksimin e tyre. Pra, jo manikyreve me ngjyra te forta dhe te
shkelqyeshme, ndersa keshillohet te mos lyhet i gjithe thoi, por duke lene nje rrip te holle nga
te dyja anet te palyer. Kjo do te beje qe thoi te duket me i holle dhe me i gjate.
Thonj me rripa
Ka thonj qe duket sikur jane te shtresezuar apo rripa-rripa, qe mund te jene per se gjeri apo per
se gjati.
Rripat horizontale shpeshhere mund te shkaktohen edhe nga semundje, nga perdorimi i
medikamenteve apo edhe nga probleme te perkohshme, qe jane shfaqur gjate rritjes se thoit.
E rendesishme eshte te percaktohet shkaku i tyre, dhe per ta arritur kete, eshte e nevojshme
ti drejtoheni mjekut te familjes. Ndersa per rripat vertikale, ne gjatesine e thoit, mund te
krijohen me kalimin e viteve. Ashtu sie ndodh me njeriun, edhe thoi plakjet. Me plakjen e tyre
thonjte humbasin elasticitetin dhe behen si lekura, me pak te hidratuar. Ne raste te tilla
keshillohet perdorimi i nje kremi te veeante apo nje vaj qe eshte posaeerisht per thonjte, qe
duhet te perdoret rregullisht.
Per thonjte me rripa keshillohet perdorimi i nje manikyri te veeante, qe arrin te zbuse siperfaqen
e thoit. Pas saj, duke perdorur nje manikyr me ngjyre te ndezur apo te erret, do te arrihet te
mbulohen rripat e thonjve. Nderkohe ne qendrat estetike mund te realizohet edhe zbutja e
thonjve dhe limimi i siperfaqeve te tyre per eliminimin e rripave. Por duhet pasur parasysh se,
kjo metode nuk keshillohet te aplikohet shpesh, pasi ajo i ben thonjte me te holle dhe me
delikate.
Thonj te zverdhur
Thonjte e zverdhur mund te jene te tille per shume arsye, si perdorimi i vazhdueshem i
manikyreve me ngjyra te forta,
Duhani, por edhe disa lloje kerpudhash. Nderkohe qe per kete rast keshillohet konsulta me
mjekun, ndersa ne dy rastet e para menyra me e mire eshte te eliminohen shkaqet. Keshtu te
mos perdoren me manikyret me ngjyra te forta si dhe te mos pini me duhan. Gje jo e lehte kjoe
Por nese eshte keshtu, atehere te mundohemi te eliminojme ngjyren e verdhe, qe nuk eshte
aspak estetike. Kjo mund te realizohet duke prere nje limon ne dy pjese dhe duke vendosur te
limoni thonjte te pakten per 10 minuta, ne menyre qe acidi qe ka limoni te zbardhe thonjte. Nje
tjeter metode shtepiake eshte edhe te futen thonjte ne uje te ngrohte, ne te cilen me pare
eshte hedhur kripe e zeze. Te dyja keto metoda jane shume te efektshme, por qe nuk jane te
tilla nese do te behen vetem nje here. Per te arritur rezulatin e deshiruar eshte e nevojshme
perseritja e shpeshte e tyre.
Nderkohe, nese e keni shume te veshtire per manikyrin, atehere ju keshillojme te perdorni
ngjyrat e eelura dhe nuancat e hapura. Evitoni manikyret me tonalitetet e forta dhe te erreta,
qe nuk bejne gje tjeter, veese te perforcojne ngjyren e verdhe te thonjve.
Kujdes te veeante per thonjte
Duart ne pergjithesi jane te parat qe bien ne sy gjate komunikimit midis personave, ndaj eshte
shume i rendesishem kujdesi per lekuren dhe thonjte. Fjala kye, ashtu si edhe per trupin, eshte
hidratimi. Nje nga problemet kryesore te thonjve eshte hidratimi, qe mund te evitohet nese per
duart dhe thonjte do te perdorej nje krem-hidratues, sa here qe keni qene jashte, sidomos kur
eshte shume nxehte apo kur eshte ftohte. Nderkohe qe ky krem duhet te perdoret pas edo
larjeje. Perdorimi i kremit eshte mese i nevojshem per te perballuar plakjen e lekures se duarve
si dhe te thonjve. Keshillohet qe te perdoren kremra me vitamina dhe filtra ultraviolet, si dhe te
pasura me acidet fruktoze. Per ti pasur duart dhe thonjte sa me te bute, evitoni
perdorimin e sapuneve apo detergjenteve qe ju acarojne, dhe ne raste te tilla perdorni
dorashka. Gjate sezonit te plazhit mos harroni asnjehere te perdorni nje krem mbrojtes. Mos i
ekspozoni duart ndaj te ftohtit te madh dhe perdorni dorashka. Nje kure e mire ne ambientet e
shtepise eshte edhe banjoja e duarve dhe thonjve me vaj ulliri. Kjo metode eshte shume e
lehte per tu perdorur. Ne nje ene, pasi te keni ngrohur vajin e ullirit zhysni gishtat dhe i
mbani ne ene per disa minuta, per te lejuar thithjen e nevojshme te vajit. Nderkohe qe per te
pasur nje siperfaqe te lemuar dhe te njetrajtshme, mund te perdorni te njejten maske qe
perdorni edhe per fytyren. Por nese thonjte ju thyhen shpesh, atehere ata kane nevoje te
qendrojne te palyer per disa jave. Por edhe ne kete rast mos harroni te perdorni kremin
hidratues te pakten nje here ne dite. Per ti forcuar para se te perdorni manikyrin,
keshilloheni te perdornin nje baze mbrojtese. Vete manikyri duhet te aplikohet ne dy shtresa.
Per nje manikyr te persosur mundohuni qe peneli te marre pak manikyr, beni nje lyerje ne mes
te thoit dhe me pas ne dy anen e tij. Edhe per shtresen e dyte perdorni te njejten metode, por
kur te jete thare shtresa e pare. Kjo eshte e gjitha. Nese do ti ndiqni rregullisht keto
hapa, do te keni nje manikyr perfekt dhe per tu admiruar.

[Modifiko 14-9-10 nga Enkelejda]

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 13-11-2009 nė 13:25


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 13-11-2009 nė 13:25

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 13-11-2009 nė 13:25

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 13-11-2009 nė 13:26


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 13-11-2009 nė 13:26


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 13-11-2009 nė 13:26

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 13-11-2009 nė 13:26

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 13-11-2009 nė 13:27

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 13-11-2009 nė 13:27


[IMG]http://www.gazetaexpress.com/images/gexGallery/3603/cache/thonjet,_2_mars-490x320.jpg[/img]


Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 13-11-2009 nė 13:28Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 13-11-2009 nė 13:29
[Modifiko 14-9-10 nga Enkelejda]

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1520
Regjistruar: 18-1-2009
Vendndodhja: Aty ku je ti

Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Akrepi
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: In Love

[*] postuar nė 14-12-2009 nė 18:53

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1520
Regjistruar: 18-1-2009
Vendndodhja: Aty ku je ti

Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Akrepi
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: In Love

[*] postuar nė 14-12-2009 nė 18:54

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1520
Regjistruar: 18-1-2009
Vendndodhja: Aty ku je ti

Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Akrepi
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: In Love

[*] postuar nė 15-12-2009 nė 17:58

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1520
Regjistruar: 18-1-2009
Vendndodhja: Aty ku je ti

Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Akrepi
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: In Love

[*] postuar nė 15-12-2009 nė 18:01
[Modifiko 11-3-2010 nga nitushja]
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1520
Regjistruar: 18-1-2009
Vendndodhja: Aty ku je ti

Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Akrepi
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: In Love

[*] postuar nė 11-3-2010 nė 21:05Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1520
Regjistruar: 18-1-2009
Vendndodhja: Aty ku je ti

Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Akrepi
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: In Love

[*] postuar nė 11-3-2010 nė 21:07[Modifiko 11-3-2010 nga nitushja]
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1520
Regjistruar: 18-1-2009
Vendndodhja: Aty ku je ti

Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Akrepi
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: In Love

[*] postuar nė 11-3-2010 nė 21:09Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1520
Regjistruar: 18-1-2009
Vendndodhja: Aty ku je ti

Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Akrepi
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: In Love

[*] postuar nė 11-3-2010 nė 21:11Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1520
Regjistruar: 18-1-2009
Vendndodhja: Aty ku je ti

Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Akrepi
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: In Love

[*] postuar nė 11-3-2010 nė 21:14Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1520
Regjistruar: 18-1-2009
Vendndodhja: Aty ku je ti

Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Akrepi
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: In Love

[*] postuar nė 11-3-2010 nė 21:17Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1520
Regjistruar: 18-1-2009
Vendndodhja: Aty ku je ti

Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Akrepi
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: In Love

[*] postuar nė 11-3-2010 nė 21:18Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

ViP Ne Akullore
*****


Foto


Postime: 1520
Regjistruar: 18-1-2009
Vendndodhja: Aty ku je ti

Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Akrepi
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: In Love

[*] postuar nė 11-3-2010 nė 21:19
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 14-9-2010 nė 16:48
Thonjė tė bukur...


Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1    3  ..  9

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11