Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: A ekziston e keqja ?

Super Antar
***


Foto


Postime: 164
Regjistruar: 30-1-2009
Vendndodhja: ...:::ku rafsha mos u vrafsha

Gjendja: Cool
Cool
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

exclamation.gif postuar nė 9-8-2010 nė 21:47
A ekziston e keqja ?


A ekziston e keqja...??

Profesori i universitetit u bėri studentėve kėtė pyetje: "A krijoi Zoti ēdo gjė qė ekziston?" Njė student me guxim u pėrgjigj: "Po, Zoti krijoi ēdo gjė qė ekziston." "Zoti krijoi ēdo gjė?" pyeti edhe njėherė profesori.

"Po, profesor." u pėrgjigj studenti. Profesori vazhdoi pastaj: "Nėse Zoti krijoi ēdo gjė, atėherė krijoi edhe tė keqen. Meqė e keqja ekziston dhe duke marrė parasysh principin qė si na pėrcakton ēfarė tė punojmė, atėherė Zoti ėshtė i keq! Studenti heshti, ndėrsa profesori pėrplot ego konstatoi dhe argumentoi edhe njėherė qė ajo qė besojnė tė krishterėt nė realitet ėshtė mit. Studenti tjetėr ngriti dorėn dhe kėrkoi ta pyet diē profesorin. "Natyrisht" u pėrgjigj profesori . . .

Studenti u ngrit dhe tha: "Profesor a ekziston tė ftohtėt?"

"Ēfarė pyetje ėshtė kjo? Natyrisht qė ekziston. A nuk e ke ndier kurrė tė ftohtė?" Studentėt u ēuditėn nė pyetjen e kolegut. Studenti u pėrgjigj:

"Nė realitet, profesor tė ftohtėt nuk ekziston. Sipas ligjeve tė fizikės, atė qė ne e mendojmė tė ftohtė, nė realitet ėshtė mungesė e nxehtėsisė. Secili trup ose objekt sipas studimeve ka ose transmeton energjinė, ndėrsa nxehtėsia ėshtė ajo qė trupi ka ose transmeton energjinė. Zeroja absolute d.m.th. mungesė totale e nxehtėsisė, tė gjitha gjėrat bėhen inerte dhe tė paafta pėr reaksion nė kėtė temperaturė. Ftohtėsia nuk ekziston. Ne e kemi krijuar kėtė fjalė qė tė pėrshkruajmė si ndihemi nėse nuk kemi nxehtėsi.

Studenti vazhdoi me pyetje: "Profesor a ekziston errėsira?" Profesori u pėrgjigj: "Natyrisht qė ekziston."

Studenti nė kėtė vazhdoi: "Pėrsėri e keni gabim profesor, as errėsira nuk ekziston. Errėsira nė realitet ėshtė mungesė e dritės. Dritėn mund ta studiojmė, por errėsirėn jo.

Nė realitet mund tė shėrbehemi me prizmėn e Njutonit qė tė zbėrthejmė dritėn e bardhė nė shumė ngjyra dhe tė studiojmė gjatėsitė e ndryshme valore tė dritės nė secilėn ngjyrė.

Nuk mund ta masim errėsirėn. Rrezja mė e rėndomtė dritės mund tė depėrtojė nė botėn e errėsirės duke e ndriēuar atė. Si mund ta dini sa ėshtė e errėt njė hapėsirė e caktuar? Duke matur sasinė e dritės prezente. A nuk ėshtė kjo e saktė? Errėsira ėshtė term qė njerėzit e pėrdorin qė tė pėrshkruajnė ēfarė ndodh nėse nuk ka dritė."

Nė fund, studenti pyeti: "Profesor a ekziston e keqja?" Tani diē mė i sigurtė profesori u pėrgjigj: "Natyrisht siē kam theksuar mė parė. E shohim tė keqen pėr ēdo ditė. Mė sė shumti nė shembujt e pėrditshėm tė njerėzve tė panjerėzishėm ndaj tjerėve . . . nė krimet dhe dhunėn nė tėrė botėn. Kėto manifestime nuk janė asgjė pėrveē se e keqja."

Nė kėtė studenti u pėrgjigj: "Profesor, e keqja nuk ekziston, ose sė paku nuk ekziston nė vete. E keqja thjeshtė ėshtė mosprezenca e Zotit. Mu sikur errėsira dhe tė ftohtėt, kėto janė terme qė njerėzit i kanė krijuar tė pėrshkruajnė mungesėn e Zotit. Zoti nuk e krijoi tė keqen. E keqja nuk ėshtė sikur feja dhe dashuria tė cilat ekzistojnė mu sikur qė ekziston drita dhe nxehtėsia.

E keqja ėshtė pasojė e asaj qė ndodhė kur nė zemrėn e njeriut nuk paraqitet dashuria e Zotit. Mu sikur ftohtėsinė qė e pėrjetojmė nė mungesė nxehtėsie, ose errėsirėn qė e pėrjetojmė nė mungesė tė dritės." Profesori u ulė pa fjalė.

Studenti quhej `Albert Einstein`.


How can I beLIEve...? If in ne middle of beLIEve is the word LIE ?!?!
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Moderator
******


Foto


Postime: 2040
Regjistruar: 12-9-2014

Gjendja: Sleepy
Sleepy
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Gaforrja
Mosha: 23
Jashtė Linje

Gjendja: ♥Nese per boten je asgje,je vete bota per dike ! ♥

[*] postuar nė 5-10-2014 nė 18:00


Nrm qe ekziston,njerezit jan si puna henes kan nje an negative qe se trewgojn kurre,droga,duhani,alkooli,vrasjet ofendimet,kercenimet etj etj..kto veprime jan e keqja njerzveShiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11