Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
 Faqet:  1  
Autori: Subjekti: Menuja Jone:Akullore


*********


Foto


Postime: 2373
Regjistruar: 12-1-2005
Vendndodhja: Greqi

Gjendja: Happy
Happy
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Italy
Italy
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Shigjetari
Mosha: 35
Jashtė Linje

Gjendja: |Catch Me If You Can| :dance:

[*] postuar nė 31-7-2010 nė 16:43
Menuja Jone:AkulloreAkullore shtėpie brenda 15 minutash


Pėr 1 litėr qumėsht duhen: 7-8 lugė sheqer, vezė 3-4 kokrra, niseshte 1 lugė gjelle, arra ose bajame tė pjekura 2-3 lugė gjelle, pak vanilje ose esencė limoni.Valohet qumėshti dhe lihet tė ftohet pak. Rrihen vezėt me sheqerin, hidhet niseshteja, shtohet qumėshti,pėrzihet dhe zihet, sa tė marrė valė dhe hiqen nga zjarri; kur tė ftohet pak hidhni vanilje, arra ose bajame tė pjekura. Lereni tė ftohet, vendoseni nė qese plastmasi dhe me pas lereni nė frigorifer tė ngrije. Priteni nė copa, vendoseni nė nje pjatė tė vogėl tė cekėt ose nė gotė dhe sipas dėshirės sipėr i hidhet recel.Akullore me Cokollate

Rrihni panen (ne frulator) derisa te trashet ne masen e duhur dhe hidheni ne nje ene qe duron ngrirjen. Shtoni po aty mjaltin, arrat e grimcuara e cokollaten e grire dhe perziejini mire qe te perftoni nje perberje homogjene. Lereni disa ore ne ngrirje dhe sherbejeni ne kupat e akulloreve, te zbukuruar siper me arra e cokollate. Kjo embelsire duhet konsumuar ne doza te vogla, per shkak te kalorive te shumta.
Te nevojshme jane:
1 kg pana, 250 g mjalte, 400 g arra, 2 luge ckollate te grire.
Akullore Shtepie
Per 4-5 persona per 1 liter qumesht duhen :
7-8 luge gjelle sheqer, 3-4 kokerra vez, niseshte 2 luge gjelle ose miell 2 luge, arra ose bajame te pjekura 2-3 luge gjelle, pak vanilje ose esence limoni, ajke ose gjalpe 1 luge gjelle, recel i luge kafeje per person.

Per pergatitjen e akulloreve me kushtet shtepiake veptohet ne kete menyre. Valohet qumshti dhe lihet te ftohet. Rrihen vezet me sheqer, hidhet niseshteja ose mielli, shohet qumshti, ajka ose gjalpi, perzihen dhe zihen deri sa te mari vale, hiqet nga zjarri dhe si te ftohet pak hidhet vanilje, ara ose bajame te pjekura te shtypura. Lihet te ftohet, vendoset ne forma ose qeska plasmasi dhe vihet te ngrije ne frigorifer. Gjate servirjes pritet ne feta dhe siper i hidhet recel (sipas deshires)


|THANKS TO DEVIL FOR SIGNATURE|

|READ RULES OR LOSE YOUR SOUL!|


Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

PiNkI I FoRuMiT
*****


Foto


Postime: 3772
Regjistruar: 23-8-2009
Vendndodhja: germany

Vendbanimi: Antarctica
Antarctica
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Asnje vendosje

[*] postuar nė 31-7-2010 nė 17:39


hahahaha dashka shume pune me mire po shkoj po blej nje te gatshme:serenate:Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:27


Akullore me lajthi

Pėrbėrėsit: 100 g lajthi, 170 g sheqer, 6 tė verdha vezėsh, 3/4 L qumėsht, 1 paketė vanilje.

Pėrgatitja: Vendosni lajthitė nė furrėn e ngrohtė pėr 15-20 minuta, hiqini, eleminoni lėkurėn dhe grijini imėt. Zjeni qumėshtin dhe aromatizojeni me vanilje, pėrziejeni. Punojini lajthitė e grimcuara me disa lugė qumėsht, pastaj shtoni qumėshtin e mbetur duke pėrzier. Rrihni tė verdhat e vezėve me sheqerin dhe kur tė pėrftohet njė masė e fryrė shtoni lajthitė. Vendosini nė zjarr tė ngadaltė duke i trazuar vazhdimisht. Hiqeni kremin sapo fillon tė marrė valė. Kur tė jetė ftohur, hidheni nė makinėn e akullores pėr rreth 20 minuta.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:28


Akullore me banane

Pėrbėrėsit: Pėr 4 persona: 1 kg banane, 150 g sheqer, 1 portokall, 1 limon.

Pėrgatitja: Shtrydhni portokallin dhe limonin, hidheni lėngun nė njė tenxhere, shtoni sheqerin dhe treteni kėtė nė zjarr tė dobėt. Hiqeni para se tė arrijė pikėn e zierjes. Qėroni bananet dhe frulojini nė mixer. Hidheni purenė e bananeve nė sherbet. Pėrzjejini pėr njė kohė tė gjatė dhe hidheni nė makinėn e akullores pėr rreth 20 minuta.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:29


Banana Split

Produktet e nevojshme

- 4 banane
- 100 gr ara te bluara
- 12 topa akullore
- zhelatin ose zhele
- 200 ml. shllag ( whipped cream)

Pergatitja:

Ne nje tas per perzierje vendosim shllagun dhe e perziejme me mikser. Ne pjaten per servim te banana splitit vendosim 3 topa akullore. Bananen e pastrojme dhe e presim per gjysem (ne gjatesi)ose ne ne copa te vogla. Gjysmat e bananes i vendosim ne dy anet e akullores qe eshte vendosur ne mes te pjates per servim. Me hoplen e perzier mbushim nje "shpric" dhe e vendosim kremin mbi akulloren dhe bananet. Pastaj gjithe kesaj i hudhet zhele dhe arrat e bluara.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:30


Akullore me kafe

Pėrbėrėsit: Pėr 6 persona: kafe, 150 g sheqer, 200 g pana, 200 ml qumėsht, 2 vezė, vanilje.

Pėrgatitja: Holloni nė qumėsht njė pako vanilje, jepini njė valė dhe pastaj lėreni tė ftohet. Nė njė enė rrihni vezėt me sheqerin dhe kur tė zbardhen e tė fryhen shtoni 3 filxhanė tė vegjėl kafe, pastaj panėn dhe qumėshtin e ftohur. Pėrzjejini fort, hidheni masėn nė makinėn e akullores dhe hiqeni pas 20 minutash ose sipas instruksioneve tė aparatit.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:31


Akullore me luleshtrydhe

5 vezė
3 filxhanė qumėsht
2 ¾ filxhanė sheqer
4 ½ filxhanė luleshtrydhe
2 doza vanilje

Nė njė tenxhere tė vogėl zieni mirė qumėshtin. Ndėrkohė, nė njė tas rrihni vezėt me 1 filxhan sheqer. Shtoni pak nga pak qumėshtin e valuar nė masėn me vezė dhe sheqer, duke e pėrzier vazhdimisht. Zbrazeni tė gjithė masėn nė tenxhere, uleni zjarrin dhe pėrzieni derisa tė fillojė tė lidhet.
Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe shtoni dozat e vaniljes. Lėreni masėn derisa tė ftohet plotėsisht. Pastroni luleshtrydhet, (lini 6 luleshtrydhe mėnjanė) shtypini nė njė tas dhe pėrziejini me sheqerin e mbetur. Nė vazhdim hidhini nė kremėn e ftohur.Vendoseni masėn nė ngrirje tė frigoriferit. Nxirreni ēdo 20 min.dhe pėrziejeni, me qėllim qė tė thyeni kristalet e mbledhura tė akullit. Servireni nė gota akulloresh duke vendosur nga lart nga njė luleshtrydhe pėr garniturė.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:31


Akullore me vanilje

Pėrbėrėsit pėr 3-4 persona:

- ½ litri qumėsht
- 1 thelb vanilje (ose esencė vanilje)
- 4 te verdha vezė
- 70 g sheqer

Nė njė tenxhere, ziejmė qumėshtin me thelbin e vaniljes te ēarė nė dysh nė mėnyre qe te lėshojė sa mė shumė aromė.

Rrahim nė njė enė tė verdhat e vezėve me sheqerin derisa te formohet njė shkume e njėtrajtshme, me pas hedhim qumėshtin me vanilje dhe i pėrziejmė mirė.

Pėrzierjen e kthejmė ne tenxhere dhe e vėmė ne zjarr te ulėt, duke e pėrzier vazhdimisht, derisa tė krijohet njė masė kremi.

E lemė tė ftohet, e hedhim ne njė kallėp akulli, dhe e fusim te ngrirja. Koha e ngrirjes ndryshon sipas frigoriferit, preferohet te lihet gjithė natėn te akulli.

Pėr tė ndryshuar shijen, mund te shtojmė para ngrirjes fruta te grira, si banane, kivi, luleshtrydhe e manaferra, ose kafe, arra, kikirikė e gjėra te tjera
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:35


Akullore me limon

Pėbėrėsit: Pėr 6 persona: 200 gr pana (ajkė qumėshti), 150 g sheqer, 1.25 dl qumėsht, 3 limona, 1 mollė, lėng limoni.

Pėrgatitja: Rrihni mirė, do tė ishte mė mirė nėse do tė bėnit me rrahėsen elektrike lėngun e limonave tė filtruar mė parė nė kullesė me sheqerin. Shtoni 2 lugė lėng limoni, mollėn e qėruar e tė grirė, qumėshtin dhe pėrziejeni tė gjitha me kujdes. Nė fund bashkojini me shumė delikatesė panėn (ajkė qumėshti). Hidheni pėrgatesėn nė makinėn e akullores pėr 20 minuta dhe servireni nė tasa individualė.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:35


Akullore me portokalle

Pėrbėrėsit: 40 g pana, 250 g sheqer, 6 portokalle, 1 limon, 1 gotė qumėsht, 1 gotė e vogėl lėng mandarinash, 1 gotė e vogėl lėng portokalli.

Pėrgatitja: Lani portokallet dhe limonin, thajini dhe fėrkojini lehtė lėkurat mbi sheqer qė tė marrė aromė. Ndajini pėrgjysėm portokallet, shtrydhini, filtrojini lėngun, hidheni nė njė tigan, shtoni gjithė sheqerin dhe lėngun e limonit, shkrijini nė zjarr shumė tė dobėt duke i pėrzier. Hiqini, lėrini tė ftohet shtoni panėn, lėngun e mandarinės e tė portokallit. Pėrzjejini dhe vendoseni nė makinėn e akullores.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:40


Akullore korona

Pėrbėrėsit: Pėr 4 persona: 4 tė verdha vezėsh, 100 g sheqer, 100 g pana (krem qumėshti), vanilje, ananas, shurup shege.

Pėrgatitja: Fruloni pėr 1 min tė verdhat e vezėve me sheqerin shtoni krem qumėshtin dhe pak vanilje. Frulojini pėrsėri pėr njė minut. Vendoseni kremin nė njė enė dhe lėrini nė zjarr mesatar pėr rreth 3 minuta, gjithnjė duke e trazuar dhe duke u kujdesur qė tė mos marrė valė. Lėreni kremin tė ftohet dhe hidheni nė njė formė. Mbajeni nė frigorifer 2 orė para servirjes. Pėrmbyseni format me akullore nė njė pjatė dhe zbukurojini nė qėndėr me ananas tė prerė nė copa tė vogla pasi t'i keni dhėnė ngjyrė tė kuqe me disa lugė shurup shege.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

VIP Member
*****
Postime: 4251
Regjistruar: 16-4-2007

Gjendja: Busy
Busy
Mosha: 29
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:40


Akullore me fruta pylli
Pėr­bėrėsit.
Pėr 6 per­sona:
400 g fruta pylli,
170 g sheqer,
1⁄4 pana,
1/​2 limon.
Pėr­gat­itja.
Pas­troni, lani e thani frutat, hiquni bishtat. Vendosni nė fru­lator. Shtoni dhe lėn­gun e gjysėm limoni tė fil­truar nė kullesė, sheqerin dhe panėn. Frulojini tė gjitha. Pas­taj hid­heni pėr­gatesėn nė mak­inėn e akul­lores duke e lėnė rreth 20 minuta ose sipas instruk­sioneve tė aparatit.
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:40


Akullore me kiwi

Pėrbėrėsit: Pėr 4 persona: 4 kiwi, 200 g sheqer, luleshtrydhe, 1 limon.

Pėrgatitja: Zieni pėr rreth 15 minuta sheqerin me gjysėm litėr ujė. Qėroni kiwit dhe frulojini nė mixer. Hollojeni purenė e formuar me shėrbetin e pėrgatitur mė lart dhe lėngun e limonit. Pėrzjejini. Hidheni nė makinėn e akullores pėr 20 minuta. Zbukurojeni me luleshtrydhe.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:41


Akullore me mandarina

Pėrbėrėsit: Pėr 6 persona: 200 g sheqer, 6 mandarina, 1 limon, 1 portokall, 1 lugė shurup portokalli, 1/2 L ujė.

Pėrgatitja: Lani mandarinat, pritini pėrgjysėm dhe shtrydhini pa ua prishur lėkurėn qė do t'i mbani mėnjanė, zieni pėr ēerek ore ujin me sheqerin, lėreni tė ftohet, shtoni lėngun e mandarinave tė filtruara nė kullesė si dhe atė tė limonit, portokallit dhe shurupin e kėtij tė fundit. Pėrzjeni, hidheni nė njė enė tė gjėrė e tė ulėt; Pas treēerek ore akullorja do tė jetė gati. Servireni nė lėkurat e mandarinave.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:41


Akullore me manaferra

Pėrbėrėsit: Pėr 4 persona: 600 g manaferra, 130g sheqer, 1.5 dl ujė, 2 lugė lėng portokalli.

Pėrgatitja: Hidhni sasinė e caktuar tė ujit nė njė enė, shtoni sheqerin dhe lėngun e portokallit, jepini njė valė dhe lėreni tė ziejė akoma ngadalė pėr 5 minuta, ftoheni. Ndėrkohė lani dhe thani me kujdes manaferrat, kaloini nė frulator dhe bashkojani masėn e pėrfituar shurupit tė pėrgatitur nė fillim. Hidheni nė formėn pėr akull tė frigoriferit, sprucojeni pėrsėri me pak lėng portokalli, mbulojeni formėn me letėr alumini dhe vendoseni pėr rreth 3 orė nė frigorifer. Servireni akulloren me krem qumėshti tė rrahur ose me xhelatinė manaferre.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:45


Akullore me kumbulla

Pėrbėrėsit: Pėr 4 persona: 400 g kumbulla tė zeza, 250 g sheqer, 1/4 L ujė, kanellė, 1 tė bardhė veze, 1 portokall.

Pėgatitja: Lani kumbullat, hiquni bėrthamat, pritini nė copa tė vogla, hidhini nė njė enė tė madhe me 2 lugė sheqer dhe lėkurėn e portokallit tė grirė, lėreni nė qetėsi pėr 10 minuta. Ndėrkohė jepini njė valė ujit me sheqerin dhe kanellėn, lėreni tė ziejė pėr 10 minuta, ftoheni sherbetin dhe hidhjani kumbullave. Vendoseni pėrgatesėn nė makinėn e akullores duke vepruar sipas instruksioneve tė apartit.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 14:46


Akullore krem

Pėrbėrėsit: Pėr 4 persona: 4 tė verdha vezėsh, 130 g sheqer, 1/2 L qumėsht, 125 g bajame tė qėruara, 100 g sheqer pudėr, 50 g gjalp, brandy. Pėr zbukurim : 50 g pana, 4 qershi.

Pėrgatitja: Nė njė tenxhere rrihni tre tė verdhat e vezėve me sheqerin kokėrr derisa tė formohet njė masė e fryrė, pastaj hidhni ngadalė qumėshtin tė cilit i keni dhėnė njė valė mė parė, shtoni gjysėm gote tė vogėl brandy, duke e rrahur mirė. Rivendosni kremin nė zjarr nė banjo mari (uji duhet tė ziejė lehtas) nė mėnyrė qė tė forcohet. Ndėrkohė fruloni bajamet me sheqerin pudėr dhe gjalpin e zbutur, shtoni masėn e kremit ndajeni nėpėr tasa individualė dhe vendosini nė frigorifer pėr 3 orė. Servirini duke i zbukuruar me pannė tė rrahur dhe qershi.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Administrator
********


Foto


Postime: 31372
Regjistruar: 16-9-2009
Vendndodhja: Diku E Humbur..

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Kosova
Kosova
Vendbanimi: Kosova
Kosova
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Jashtė Linje


[*] postuar nė 2-8-2010 nė 20:52


Sa interesant me dukeni nese nuk keni pergjigjje per tem te pakten mos ja fusni kot.
Postimet i fshiva un te jet tem e paster jo me chit chate ok.
Æ`♥“Æ)
`*.ø.*“
ø.•“ø.•*Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ øø.•ØÆ`♥WwW.AkulloreForum.CoM


Syt e saj nuk ishin me te njejte.. Kishte shikim ndryshe, dicka ishte thyer. Nuk dukej mir, kishte humbur ne mendimet e saj, me trup ishte aty, por syt e saj shikonin shume larg, diku tjeter, kerkonte 'ate'.. ate qe e zhduki shkelqimin e syve te saj...


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Albanian Boy No Fear..!!
*****


Foto


Postime: 1792
Regjistruar: 26-7-2010
Vendndodhja: Aty Ku je Ti !!

Gjendja: Sad
Sad
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Demi
Mosha: 22
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Shkolle

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 17:10


:Thanks: ti themi Mamase te na i gatuaj i shkrojta ne nje leter :P
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 17:35


Produktet e nevojshme

- 4 banane
- 100 gr ara tė bluara
- 12 topa akullore
- zhelatin ose zhele
- 200 ml. shllag ( whipped cream)

Pergatitja:

Ne njė tas pėr perzierje vendosim shllagun dhe e perziejme me mikser. Ne pjaten pėr servim tė banana splitit vendosim 3 topa akullore. Bananen e pastrojme dhe e presim pėr gjysem (ne gjatesi)ose ne ne copa tė vogla. Gjysmat e bananes i vendosim ne dy anet e akullores qe ėshtė vendosur ne mes tė pjates pėr servim. Me hoplen e perzier mbushim njė "shpric" dhe e vendosim kremin mbi akulloren dhe bananet. Pastaj gjithė kesaj i hudhet zhele dhe arrat e bluara.
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 17:35


Akullore me #@!--)amel

Perberesit: pėr 4 persona: 100 g sheqer, 3 tė verdha vezesh 2 gota pana (krem qumeshti).

Pergatitja: vendoseni sheqerin ne njė tigan, lageni me njė luge uje tė ftohte dhe treteni ne zjarr tė dobet. Ngriheni pak flaken e zjarrit, hiqeni shkumen dhe kur shirupi tė kete marre ngjyre tė kuqe tė praruar hidhni ne ene gjysem gote uje tė ngrohte dhe hiqeni tiganin nga zjarri. Mbulojeni, vendoseni perseri ne zjarr shumė tė ulet. Pas rreth 20 minutash, sheqeri duhet tė jete shkrire krejtesisht dhe tė kete konsistencen e njė sherbeti te« trashe. Rrihni vezet ne njė tas me pirun, hidhuni persiper sherbetin me ngadale duke e trazuar shumė fort derisa tė perftohet njė mase e lehte dhe e fryre. Vazhdoni tė perzjeni derisa tė ftohet. Vendoseni enen ne kompartimentin me ngrimje tė thelle tė frigoriferit pėr gjysem orė. Rrihni panen pa sheqer dhe bashkojani pergateses #@!--)amel- e verdhe veze. Hidheni ne makinen e akullores dhe pas 20 minutash akullorja ėshtė gati. Ndajeni neper tasa dhe shtroheni.
Akullore me ēokollate Perberesit pėr 6 persona: 100 g ēokollate, 120 g sheqer, 6 tė verdha veze, 3/4 L qumesht.
Pergatitja: Zieni qumeshtin. Ne njė tigan tretni ne banjo-mari ēokollaten e grimcuar me disa luge qumesht tė nxehte dhe pastaj hidheni kremin e perftuar ne qumeshtin e mbetur. Ne njė tenxhere punoni tė verdhat e vezeve me sheqerin derisa tė perftohet njė mase e bardhe dhe e fryre. Hollojeni me qumeshtin me ēokollate tė hedhur ngadale. Vendoseni ne zjarr ne flake tė ulet dhe duke e perzier, lereni qe kremi tė trashet por pa arritur tė zieje. Filtrojeni kremin nepermjet njė kullese, hidheni ne njee ene dhe lereni tė ftohet duke e perzier here pas here. Vendoseni ne makinen e akullores dhe hiqeni pas 20 minutash. Akullorja ėshtė gati.
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 17:35


AKULLORE


Nevoiten :
1 kg pana, 250 g mjalte, 400 g arra, 2 luge ckollate tė grire.

Rrihni panen (ne frulator) derisa tė trashet ne masen e duhur dhe hidheni ne njė ene qe duron ngrirjen. Shtoni po aty mjaltin, arrat e grimcuara e cokollaten e grire dhe perziejini mirė qe tė perftoni njė perberje homogjene. Lereni disa orė ne ngrirje dhe sherbejeni ne kupat e akulloreve, tė zbukuruar siper me arra e cokollate.
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 17:36


Akullore me vanilje


Perberesit pėr 3-4 persona:

- ½ litri qumesht
- 1 thelb vanilje (ose esence vanilje)
- 4 tė verdha veze
- 70 g sheqer

Ne njė tenxhere, ziejme qumeshtin me thelbin e vaniljes tė ēare ne dysh ne menyre qe tė leshoje sa me shumė arome.

Rrahim ne njė ene tė verdhat e vezeve me sheqerin derisa tė formohet njė shkume e njetrajtshme, me pas hedhim qumeshtin me vanilje dhe i perziejme mirė.

Perzierjen e kthejme ne tenxhere dhe e veme ne zjarr tė ulet, duke e perzier vazhdimisht, derisa tė krijohet njė mase kremi.

E leme tė ftohet, e hedhim ne njė kallep akulli, dhe e fusim tė ngrirja. Koha e ngrirjes ndryshon sipas frigoriferit, preferohet tė lihet gjithė natėn tė akulli.

pėr tė ndryshuar shijen, mund tė shtojme para ngrirjes fruta tė grira, si banane, kivi, luleshtrydhe e manaferra, ose kafe, arra, kikirike e gjera tė tjera
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 17:36


Akullore me luleshtrydhe

5 veze
3 filxhane qumesht
2 ¾ filxhane sheqer
4 ½ filxhane luleshtrydhe
2 doza vanilje

Ne njė tenxhere tė vogel zieni mirė qumeshtin. Nderkohe, ne njė tas rrihni vezet me 1 filxhan sheqer. Shtoni pak nga pak qumeshtin e valuar ne masen me veze dhe sheqer, duke e perzier vazhdimisht. Zbrazeni tė gjithė masen ne tenxhere, uleni zjarrin dhe perzieni derisa tė filloje tė lidhet.
Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe shtoni dozat e vaniljes. Lereni masen derisa tė ftohet plotesisht. Pastroni luleshtrydhet, (lini 6 luleshtrydhe menjane) shtypini ne njė tas dhe perziejini me sheqerin e mbetur. Ne vazhdim hidhini ne kremen e ftohur.Vendoseni masen ne ngrirje tė frigoriferit. Nxirreni ēdo 20 min.dhe perziejeni, me qellim qe tė thyeni kristalet e mbledhura tė akullit. Servireni ne gota akulloresh duke vendosur nga lart nga njė luleshtrydhe pėr garniture.
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Ƴℓℓι ρσℓαя
*****
Postime: 32224
Regjistruar: 17-3-2010
Vendndodhja: ks

Vendlindja: dardan.jpg
dardan.jpg
Vendbanimi: dardan
dardan
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 28
Jashtė Linje

Gjendja: Ne Gjakun e zemres te Mamit

[*] postuar nė 24-8-2010 nė 17:36


Akullore me kiwi

Pėrbėrėsit: Pėr 4 persona: 4 kiwi, 200 g sheqer, luleshtrydhe, 1 limon.

Pėrgatitja: Zieni pėr rreth 15 minuta sheqerin me gjysėm litėr ujė. Qėroni kiwit dhe frulojini nė mixer. Hollojeni purenė e formuar me shėrbetin e pėrgatitur mė lart dhe lėngun e limonit. Pėrzjejini. Hidheni nė makinėn e akullores pėr 20 minuta. Zbukurojeni me kiwi.
Jeta me ofroj batica dhe zbatica, fat dhe fatkeqesi, gezim dhe hidherim, por me e rendesishmja eshte se nga keto mesova tre fjale "UNE VAZHDOJ PERPARA"
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
 Faqet:  1  

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11