Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Pak rreshta pėr shumė histori tė botėrorėve

Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
********
Postime: 26996
Regjistruar: 17-9-2009

Vendlindja: Macadonia
Macadonia
Vendbanimi: Germany
Germany
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Peshorja
Jashtė Linje

Gjendja: Ne_ZeMrEn_e_Tij

[*] postuar nė 2-7-2010 nė 02:20
Pak rreshta pėr shumė histori tė botėrorėve
Ngjarja mė e madhe sportive e ditėve tė sotme, kishte nisur me shumė telashe dhe fillimi i saj nuk premtonte njė masovizim si tė tanishėm.

Shtėpia Botėrore e Futbollit (FIFA) kishte bėrė shumė tentativa pėr 26 vite rresht pėr tė organizuar Botėrorin e parė dhe mė nė fund, mė 1930 e organizoi atė nė Uruguai.

Nėn drejtimin e presidentit tė dytė tė FIFA-s, francezit Jules Rimet, kjo organizatė ia doli tė mbledh disa pėrfaqėsuese tė forta ekonomikisht qė do tė pėrballonin koston e udhėtimit gati njėmujor deri nė Uruguai. Nga Evropa ishin vetėm katėr sosh: Franca, Rumania, Belgjika dhe Jugosllavia e atėhershme.

Ballafaqimi i parė i kėtij turneu dhe i pari nė histori tė botėrorėve thuhet tė jetė ai ndėrmjet Francės dhe Meksikės. Francezėt fituan 4:1 dhe Lucien Laurent llogaritet tė ketė qenė shėnuesi i parė nė histori tė botėrorėve.

Nė fund, garėn e fitoi nikoqiri i garės, Uruguai pasi nė finale mposhti fqinjin, Argjentinėn (4:2).

Nga kjo kohė kupat e botės organizoheshin ēdo katėr vite me pėrjashtim tė periudhės 1938-1950 kur nuk pati organizime shkaku i Luftės sė Dytė botėrore.

Deri mė tash, Evropa ka qenė organizatorja mė e shpeshtė e kėsaj ngjarje, ka organizuar plot dhjetė, ndėrkohė pason Amerika me shtatė. Azia ka organizuar njė, ndėrkohė qė njė tani e tutje do t’I jetė regjistruar edhe Afrikės.

Skuadra mė e trofeshme e 18 botėrorėve tė kaluar mbetėt Brazili me pesė tituj, pason Italia me katėr dhe Gjermania me tre.

Kampionėt e deritashėm

“Uruguai 1930”: Uruguai
“Italia 1934”: Italia
“Franca 1938”: Italia
“Brazili 1950”: Uruguai
“Zvicra 1954”: Gjermania Perėndimore
“Suedia 1958”: Brazili
“Kili 1962”: Brazili
“Anglia 1966”: Anglia
“Meksika 1970”: Brazili
“Gjermania 1974”: Gjermania Perėndimore
“Argjentina 1978”: Argjentina
“Spanja 1982”: Italia
“Meksiko 1986”: Argjentina
“Italia 1990”: Gjermania Perėndimore
“SHBA 1994”: Brazili
“Franca 1998”: Franca
“Korea J. & Japonia 2002”: Brazili
“Gjermania 2006”: Italia

Sa here nje adoleshent vdes nga droga,sa here nje djale humbet jeten nga motorri,sa here qe nje vajze shitet ne perpjekjen per te mbijetuar. Shoqeria thote : ''Kjo eshte rinia sotme''

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
AdministratorEnkelejda
Ne_ZeMeR_Te_FoRuMiT
Tema u vendos nė Krye
2-7-2010 nė 02:21

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11