Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Ushtrime nga Biologjia!


*******


Foto


Postime: 3329
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-7-2010 nė 22:59
Ushtrime nga Biologjia!


Ushtrimi.1

Nje organizem njeqelizor autotrof jeton perkohesisht ne nje mjedis plotesisht anaerob.
Cila nga organelet e meposhtme eshte jo funksionale ne nje organizem te tille:

a) Kloroplastet
b) Aparati Golgit
c) Lisosomet
d) Mitokondria
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3329
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-7-2010 nė 23:05


ushtrimi.2

Nese observojme nje qelize qe ndodhet ne proēesin e mitozes, cila nga aspektet e meposhtme ben diferencen pra qe kemi te bejme me nje qelize bimore dhe jo shtazore:

a) Mungesa e strukturave "gishtore" qe shfaqen ne polet e qelizes ne momentin kur fillon ndarja.
b) Mungesa e centriolave.
c) Replikimi i kromosomeve.
d) Zdukja e membranes se berthames se qelizes.
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
Super ModeratorProhibited Illusion

Tema u vendos nė Krye
1-7-2010 nė 23:05


*******


Foto


Postime: 3329
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-7-2010 nė 23:09


ushtrimi. 3

Ndryshimi fundamental ndermjet anafazes se ndarjes se pare dhe te dyte mejotike eshte qe ndarja e pare mejotike:

a) Ndarja e kromatideve.
b) Kromatidet homologe ndahen nga njera - tjetra.
c) Centromeret ndahen plotesisht.

”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

VIP Member
*****
Postime: 5946
Regjistruar: 20-11-2005
Vendndodhja: Prizren

Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Switzerland
Switzerland
Gjinia: Mashkull
Mosha: 40
Jashtė Linje

Gjendja: Super

[*] postuar nė 1-7-2010 nė 23:11


faktori i vdekjes njeriut eshte '' jeta ''Njeriu duhet tė pėrpiqet tė mėsojė ēdo gjė, jo tė tregojė veten e tij.
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->


*******


Foto


Postime: 3329
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 1-7-2010 nė 23:18


Ushtrimi. 4

Ne vendet perendimore perdoren ne % te larte kontraceptivet ( = jane medikamentet qe perdoren per tu mbrojtur nga shtatezania e padeshirueshme apo dhe nga STDs (semundjet seksualisht te transmetueshme ).
Ne ē'menyre e parandalon ky medikament shtatzanine e padeshiruar:

a) Duke ndaluar prodhimin e FSH
b) Duke ndaluar prodhimin e FSH dhe LH
c) Duke stimuluar prodhimin e FSH
d) Duke stimuluar prodhimin e FSH dhe LH

p.s Hormoni lutein (LH) dhe hormoni folikulė stimuluese (FSH)


”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3329
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 3-7-2010 nė 20:00


Ushtrimi. 5

Si emertohet pika e kontaktit te kromatideve ne nje kromosom gjate fazave te para te ndarjes qelizore:

a) Centriol
b) Centromer
c) Centrosom
d) Chromomer
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Yll fare
********


Foto


Postime: 4448
Regjistruar: 19-1-2010
Vendndodhja: Born To Make You Happy

Gjendja: In Love
In Love
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: happy

[*] postuar nė 8-7-2010 nė 22:23


Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Ushtrimi. 4

Ne vendet perendimore perdoren ne % te larte kontraceptivet ( = jane medikamentet qe perdoren per tu mbrojtur nga shtatezania e padeshirueshme apo dhe nga STDs (semundjet seksualisht te transmetueshme ).
Ne ē'menyre e parandalon ky medikament shtatzanine e padeshiruar:

a) Duke ndaluar prodhimin e FSH
b) Duke ndaluar prodhimin e FSH dhe LH
c) Duke stimuluar prodhimin e FSH
d) Duke stimuluar prodhimin e FSH dhe LH

p.s Hormoni lutein (LH) dhe hormoni folikulė stimuluese (FSH)
b) Duke ndaluar prodhimin e FSH dhe LH

,•’``’•,•’``’•,…..............…
’•,`’•,*,•’`,•’.
Ylli- Forumit- I love
Akullore
Forum ’•,`’•,*,•’`,•’
♥♥`’•,,•’`“Ø`*•.ø♥ø.•*“Ø*•.ø.•*`’•,,•


"Faleminderit" tė gjithė atyre qė mė kanė goditur me gurė pas shpine,sepse falė kėtyre gurėve ndėrtova kėshtjellėn time..!

http://www.youtube.com/watch?v=G9-tSFy4sqg&NR=1 :)
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3329
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 8-7-2010 nė 22:33


Cituar: Postimi origjinal nga Bjondina tr  
Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Ushtrimi. 4

Ne vendet perendimore perdoren ne % te larte kontraceptivet ( = jane medikamentet qe perdoren per tu mbrojtur nga shtatezania e padeshirueshme apo dhe nga STDs (semundjet seksualisht te transmetueshme ).
Ne ē'menyre e parandalon ky medikament shtatzanine e padeshiruar:

a) Duke ndaluar prodhimin e FSH
b) Duke ndaluar prodhimin e FSH dhe LH
c) Duke stimuluar prodhimin e FSH
d) Duke stimuluar prodhimin e FSH dhe LH

p.s Hormoni lutein (LH) dhe hormoni folikulė stimuluese (FSH)
b) Duke ndaluar prodhimin e FSH dhe LH


Sakte!
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Yll fare
********


Foto


Postime: 4448
Regjistruar: 19-1-2010
Vendndodhja: Born To Make You Happy

Gjendja: In Love
In Love
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Demi
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: happy

[*] postuar nė 8-7-2010 nė 22:37


Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Cituar: Postimi origjinal nga Bjondina tr  
Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Ushtrimi. 4

Ne vendet perendimore perdoren ne % te larte kontraceptivet ( = jane medikamentet qe perdoren per tu mbrojtur nga shtatezania e padeshirueshme apo dhe nga STDs (semundjet seksualisht te transmetueshme ).
Ne ē'menyre e parandalon ky medikament shtatzanine e padeshiruar:

a) Duke ndaluar prodhimin e FSH
b) Duke ndaluar prodhimin e FSH dhe LH
c) Duke stimuluar prodhimin e FSH
d) Duke stimuluar prodhimin e FSH dhe LH

p.s Hormoni lutein (LH) dhe hormoni folikulė stimuluese (FSH)
b) Duke ndaluar prodhimin e FSH dhe LH


Sakte!


:)

,•’``’•,•’``’•,…..............…
’•,`’•,*,•’`,•’.
Ylli- Forumit- I love
Akullore
Forum ’•,`’•,*,•’`,•’
♥♥`’•,,•’`“Ø`*•.ø♥ø.•*“Ø*•.ø.•*`’•,,•


"Faleminderit" tė gjithė atyre qė mė kanė goditur me gurė pas shpine,sepse falė kėtyre gurėve ndėrtova kėshtjellėn time..!

http://www.youtube.com/watch?v=G9-tSFy4sqg&NR=1 :)
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Smart Girl
*******


Foto


Postime: 3808
Regjistruar: 18-11-2009
Vendndodhja: I don't know

Gjendja: Innocent
Innocent
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Spain
Spain
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Virgjeresha
Jashtė Linje

Gjendja: Silentium Est Aureum

[*] postuar nė 9-7-2010 nė 12:30


te vetmen pyetje qe e dija e paska gjet kjo siper meje tjerat :(:( asnje sja vlen me i gjet ne google :P
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3329
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 28-8-2010 nė 20:57


Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Ushtrimi.1

Nje organizem njeqelizor autotrof jeton perkohesisht ne nje mjedis plotesisht anaerob.
Cila nga organelet e meposhtme eshte jo funksionale ne nje organizem te tille:

a) Kloroplastet
b) Aparati Golgit
c) Lisosomet
d) Mitokondria


Pergjigja e sakte eshte d) Mitokondria.
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3329
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 28-8-2010 nė 20:58


Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
ushtrimi.2

Nese observojme nje qelize qe ndodhet ne proēesin e mitozes, cila nga aspektet e meposhtme ben diferencen pra qe kemi te bejme me nje qelize bimore dhe jo shtazore:

a) Mungesa e strukturave "gishtore" qe shfaqen ne polet e qelizes ne momentin kur fillon ndarja.
b) Mungesa e centriolave.
c) Replikimi i kromosomeve.
d) Zdukja e membranes se berthames se qelizes.


Pergjigja e sakte eshte b) Mungesa e centrioleve.
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3329
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 28-8-2010 nė 20:59


Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
ushtrimi. 3

Ndryshimi fundamental ndermjet anafazes se ndarjes se pare dhe te dyte mejotike eshte qe ndarja e pare mejotike:

a) Ndarja e kromatideve.
b) Kromatidet homologe ndahen nga njera - tjetra.
c) Centromeret ndahen plotesisht.Pergjigja b) eshte e sakte.
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3329
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 28-8-2010 nė 21:03


Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Ushtrimi. 5

Si emertohet pika e kontaktit te kromatideve ne nje kromosom gjate fazave te para te ndarjes qelizore:

a) Centriol
b) Centromer
c) Centrosom
d) Chromomer


Pergjigja e sakte eshte b) Centromer.
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3329
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 13-11-2010 nė 12:55


Ushtrimi.6

Nje dallim i dukshem i nje qelize pro#@!--)ote nga qeliza eu#@!--)ote eshte qe qeliza pro#@!--)ote nuk ka:

a) DNA
b) Berthame
c) Protoplazem
d) te mundur prodhimin e produkteve organike
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

αɳɠҽʅιƚα
*******


Foto


Postime: 9957
Regjistruar: 8-1-2009

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Gaforja
Jashtė Linje


[*] postuar nė 13-11-2010 nė 13:02


Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Ushtrimi.6

Nje dallim i dukshem i nje qelize pro#@!--)ote nga qeliza eu#@!--)ote eshte qe qeliza pro#@!--)ote nuk ka:

a) DNA
b) Berthame
c) Protoplazem
d) te mundur prodhimin e produkteve organike
b) Berthame
•...Lumturine e shpiken Budallenjte ne menyre qe edhe te Mencurit te behen si Ata...○
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Smart Girl
*******


Foto


Postime: 3808
Regjistruar: 18-11-2009
Vendndodhja: I don't know

Gjendja: Innocent
Innocent
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Spain
Spain
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Virgjeresha
Jashtė Linje

Gjendja: Silentium Est Aureum

[*] postuar nė 13-11-2010 nė 13:48


Cituar: Postimi origjinal nga Angel eyes  
Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Ushtrimi.6

Nje dallim i dukshem i nje qelize pro#@!--)ote nga qeliza eu#@!--)ote eshte qe qeliza pro#@!--)ote nuk ka:

a) DNA
b) Berthame
c) Protoplazem
d) te mundur prodhimin e produkteve organike
b) Berthame

ne fakt edhe protoplazma eshte pjese perberse vetem e qelizes eu#@!--)ote ...po ne te ndodhet pikerisht berthama ,citoplazma e cila perbehet nga citosol dhe organele gjithashtu ajo permban 60-70% uje lyra #@!--)bohidrate proteina dhe kripera :)
I can and I will.... Watch me !
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

αɳɠҽʅιƚα
*******


Foto


Postime: 9957
Regjistruar: 8-1-2009

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Gaforja
Jashtė Linje


[*] postuar nė 13-11-2010 nė 13:52


Cituar: Postimi origjinal nga Ermenita  
Cituar: Postimi origjinal nga Angel eyes  
Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Ushtrimi.6

Nje dallim i dukshem i nje qelize pro#@!--)ote nga qeliza eu#@!--)ote eshte qe qeliza pro#@!--)ote nuk ka:

a) DNA
b) Berthame
c) Protoplazem
d) te mundur prodhimin e produkteve organike
b) Berthame

ne fakt edhe protoplazma eshte pjese perberse vetem e qelizes eu#@!--)ote ...po ne te ndodhet pikerisht berthama ,citoplazma e cila perbehet nga citosol dhe organele gjithashtu ajo permban 60-70% uje lyra #@!--)bohidrate proteina dhe kripera :)
aty thote nje dallim i dukshem•...Lumturine e shpiken Budallenjte ne menyre qe edhe te Mencurit te behen si Ata...○
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Smart Girl
*******


Foto


Postime: 3808
Regjistruar: 18-11-2009
Vendndodhja: I don't know

Gjendja: Innocent
Innocent
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Spain
Spain
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Virgjeresha
Jashtė Linje

Gjendja: Silentium Est Aureum

[*] postuar nė 13-11-2010 nė 13:57


ajo ishte thjesht sa per informacioni pasi nqs e lexove berthama ndodhet pikerisht ne protoplazme nuk thash se eshte dallimi ai :)I can and I will.... Watch me !
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

αɳɠҽʅιƚα
*******


Foto


Postime: 9957
Regjistruar: 8-1-2009

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Gaforja
Jashtė Linje


[*] postuar nė 13-11-2010 nė 14:08


Cituar: Postimi origjinal nga Ermenita  
ajo ishte thjesht sa per informacioni pasi nqs e lexove berthama ndodhet pikerisht ne protoplazme nuk thash se eshte dallimi ai :)
nejse :)•...Lumturine e shpiken Budallenjte ne menyre qe edhe te Mencurit te behen si Ata...○
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Smart Girl
*******


Foto


Postime: 3808
Regjistruar: 18-11-2009
Vendndodhja: I don't know

Gjendja: Innocent
Innocent
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Spain
Spain
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Virgjeresha
Jashtė Linje

Gjendja: Silentium Est Aureum

[*] postuar nė 13-11-2010 nė 14:10


Cituar: Postimi origjinal nga Angel eyes  
Cituar: Postimi origjinal nga Ermenita  
ajo ishte thjesht sa per informacioni pasi nqs e lexove berthama ndodhet pikerisht ne protoplazme nuk thash se eshte dallimi ai :)
nejse :)shpresoj se u mirkuptuam :)
I can and I will.... Watch me !
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

αɳɠҽʅιƚα
*******


Foto


Postime: 9957
Regjistruar: 8-1-2009

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Gaforja
Jashtė Linje


[*] postuar nė 13-11-2010 nė 14:12


Cituar: Postimi origjinal nga Ermenita  
Cituar: Postimi origjinal nga Angel eyes  
Cituar: Postimi origjinal nga Ermenita  
ajo ishte thjesht sa per informacioni pasi nqs e lexove berthama ndodhet pikerisht ne protoplazme nuk thash se eshte dallimi ai :)
nejse :)shpresoj se u mirkuptuam :)
:) nrm qe po :) u mirekuptuam se berthama eshte ndryshimi me i dukshem :P ahahah•...Lumturine e shpiken Budallenjte ne menyre qe edhe te Mencurit te behen si Ata...○
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

Smart Girl
*******


Foto


Postime: 3808
Regjistruar: 18-11-2009
Vendndodhja: I don't know

Gjendja: Innocent
Innocent
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: Spain
Spain
Gjinia: Femėr
Shenja e Horoskopit: Virgjeresha
Jashtė Linje

Gjendja: Silentium Est Aureum

[*] postuar nė 13-11-2010 nė 14:14


po ate e kane thene me te menqur se ne ... se ndryshoj dot as une as ti... :) edhe normale qe eshte ai.. shpresoj se u mirkuptove me informacionin qe dhash une :icon exclaim:I can and I will.... Watch me !
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar


*******


Foto


Postime: 3329
Regjistruar: 30-8-2009
Vendndodhja: Somewhere!

Gjendja: Fine
Fine
Vendlindja: Albania
Albania
Gjinia: Femėr
Jashtė Linje


[*] postuar nė 20-2-2011 nė 19:50


Ushtrimi.8

Nga kryqezimi i nje individ heterozigote me nje individ homozigote te fshehte per 2 tipare te caktuara, pasardhesit shfaqin keto klasa fenotipike:
105 individe jane homozigote te fshehte per te dyja tiparet
16 individe dominant per tiparin e pare dhe reēesiv per te dytin
18 individe reēesiv per tiparin e pare dhe dominant per te dytin
5 individe jane homozigote dominante per te dyja tiparet

Sa eshte largesia midis dy gjeneve ?
[Modifiko 7-3-2011 nga Prohibited Illusion]
”On ne construit pas sur le vide!”

Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

αɳɠҽʅιƚα
*******


Foto


Postime: 9957
Regjistruar: 8-1-2009

Gjendja: Angel
Angel
Vendlindja: Albania
Albania
Shenja e Horoskopit: Gaforja
Jashtė Linje


[*] postuar nė 20-2-2011 nė 20:16


Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Ushtrimi.1

Nje organizem njeqelizor autotrof jeton perkohesisht ne nje mjedis plotesisht anaerob.
Cila nga organelet e meposhtme eshte jo funksionale ne nje organizem te tille:

a) Kloroplastet
b) Aparati Golgit
c) Lisosomet
d) Mitokondria


Pergjigja e sakte eshte d) Mitokondria.
e dija por e paske dhene pergjigjen e sakte :P•...Lumturine e shpiken Budallenjte ne menyre qe edhe te Mencurit te behen si Ata...○
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11