Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Testet e shtatzanise ne shtepi.

Super Antar
******


Foto


Postime: 3798
Regjistruar: 13-10-2009
Vendndodhja: FoRuM.AkuLLoRe.Com

Gjendja: Worried
Worried
Vendlindja: Albania
Albania
Vendbanimi: United States
United States
Gjinia: Mashkull
Shenja e Horoskopit: Binjaket
Mosha: 32
Jashtė Linje

Gjendja: I Mėrzitur

[*] postuar nė 29-5-2010 nė 04:44
Testet e shtatzanise ne shtepi.


Tani ju mund ta bleni nė barnatore analiza pėr diagnozėn e shtatzėnisė, tė cilat mund tė bėhet nė shtėpi. Gjatė shtatzėnisė trupi femrave fillon tė prodhojė njė hormon tė veēantė - Gonadotropin chorionic e njeriut, mbi pėrcaktimin e cila ėshtė e bazuar proves. Testi i identifikon njė shtatėzanisė nė ditėt e para pas menstruacioneve apo disa ditė para menstruacioneve, qė ėshtė, pėrcakton shtatzėnisė, njė periudhė prej rreth 14 ditėsh. Nėse ju merrni njė test para - ajo do tė tregojė njė rezultat negativ, edhe pse nė fakt gruaja ėshtė shtatzėnė.

teste Faqja janė tė kryera me urinėn e mėngjesit. Thelbi i testit qėndron nė faktin se mostren e urines ėshtė zhytur pėr njė kohė strip tregues dhe shfaqjen e grupe janė gjykuar - ka njė shtatzėni ose jo.

Para testit, lexoni me kujdes udhėzimet dhe nė mėnyrė tė qartė duhet!teste Faqja kanė disa avantazhe:

anonimitetit, privacy
teste janė tė lehtė pėr t'u pėrdorur
saktėsi tė lartė nė respektimin korrekt tė udhėzimeve (rreth 100%)
Disavantazhet e testeve:

nuk paralajmėrojnė njė shtatėzani ectopic
kosto relativisht sysokaya
ndonjėherė japin rezultate tė rrejshme
Pse nganjėherė tė japin rezultatet e pasakta provė?

test bėrė gabimisht
test kryhet shumė shpejt, kur niveli ende i ulėt i Gonadotropin njeriut chorionic (Rezultatet e tė rrejshme negative - testi tregon mungesė tė shtatzėnisė, ndėrsa njė grua ėshtė shtatzėnė)
raste tė rralla kur horoinichesky Gonadotropin prodhuar nga tumor (rezultat pozitiv tė rreme kur testin e tregon prania e shtatzėnisė, ndėrsa njė grua nuk ėshtė shtatzėnė)
sėmundje jofunksionale ovarian
shtatzėnisė patologjik
Gjithmonė kujtohet se testi nuk zėvendėson kėshilla mjekėsore, sepse nuk ėshtė gjithmonė njė shans tė keqinterpretim tė rezultateve tė provimit ose testit rezultat tė rreme.

Pėr tė identifikuar me shtatzėni tė menstruacioneve vonesė pėr 5 ditė mund tė jetė njė ultratingull (SHBA).


[Modifiko 29-5-2010 nga CrystaL]
''Zoti thot ruju pak qe te ruj shum''.
Shiko profilin e antarit Vizito faqen e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar Ky antar ka MSN Messenger site End -->

Belle_Fleur
****


Foto


Postime: 586
Regjistruar: 24-8-2009
Vendndodhja: Po ku ka si ti o Shqiperia ime!

Gjendja: Confused
Confused
Vendbanimi: Albania
Albania
Jashtė Linje

Gjendja: Larg..

[*] postuar nė 29-5-2010 nė 11:36


Ke perdorur gogle translate??? Perkthimi eshte teper i keq ;)Te uroj lumturine e dhenies se asaj qe ke,
ne menyren me te mire te mundur,
te rrezikosh per te guxuar,
te rrezikosh per te dhene,
te rrezikosh per te dashuruar.
Trajtoje lumturine me miresjellje eshte nje borxh ♥
Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
MemberBelle_Fleur
Belle_Fleur
Tema u Lėviz
29-5-2010 nė 11:36

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11