Akullore Forum
I Pa Identifikuar [Identifikohu - Regjistrohu]
Shko nė fund

Antarėt qė po shikojnė kėtė faqe: Asnjė - 1 Vizitor

Versioni i Printueshėm  
Autori: Subjekti: Si te fusim nje buton ē dhe nje buton ė ne tastjere.

Antar++
**


Foto


Postime: 36
Regjistruar: 10-3-2010

Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 12-3-2010 nė 15:45
Si te fusim nje buton ē dhe nje buton ė ne tastjere.


Si te fusim nje buton ē dhe nje buton ė ne tastjere.
Hidhi nje sy tastjeres.Cilat butona ne tastjere nuk i perdor fare?
Cilat butona nuk punojne,qe do te thote kur shtyp
ne ato butona asgje nuk ndodh?
Na duhet te zgjedhim dy butona ne tastjerė njė per shkronjėn
ē dhe nje buton per shkronjėn ė
Provo ne tastjere a punojne butonat"sleep" dhe butoni"power"
Nqs keto butona nuk punojnė atėhere mund tė pėrdoren pėr shkronjat
ė dhe ē.Nqs butonat me lart punojnė dmth kur shtyp ne to kompjuteri
shkon ne gjėndje te fjetur dhe ne rastin e butonit power kompjuteri fiket,atėhere ka
dy opsione
1.Deaktivizoji(disable) kėto funksione "sleep" dhe "power"ne bios.
2.Nqs nė bios nuk ka opsion deaktivizimi atėhere pėrdoren butonat
"Insert" dhe "End" ne tastjerė.Ne tutorial jane perdorur butonat Insert dhe end.Figura 1

Sh#@!--)kohet dhe instalohet programi key extender.
http://www.giveawayoftheday.com/keyextender/
Programi ėshte falas nqs instalohet vetem sot,20 shkurt.
Hapet programi dhe klik ne settings.I ve nje shenjė V-je
tek "Start key extender when windows starts" dhe klikohet poshtė nė "activate"(figura 2).
Testojmė butonat.
Butoni insert pėrdoret pėr shkronjėn ē
Butoni end pėrdoret pėr shkronjėn ė
test1
Shkruajme fjalėn "ėshtė"
Atėhere fjala do krijohet
duke shtypur ne tastjerė
end s h t end (end kėtu eshte butoni end nė tastjere)
Del me sukses.Butoni End ėshtė butoni pėr shkronjėn "ė".
test 2
Shkruajme fjalėn ēakmaku
Ateherė shtyp ne tastjerė
Insert a k m a k u.Shtypim fjalėn
"ēfardo"
Ateherė insert f a r d o(insert qe kemi shkruar ketu eshte buton ne tastjere.Nuk shkruhet insert por shtypet buton insert ne tastjere dhe pastaj shtypen shkronjat e tjera.Nqs shkronja ē del me shtypjen e butonit insert ateherė nė rregull.Butoni insert ne tastjere jep shkronjen ē.
========================
Fut njė etiketė per butonat insert dhe end.
Merret nje flete letre e bardhe pak e trashė dhe me shkėlqim.Priten dy copa katrore 9mm gjatėsi,aq sa tė mbulojnė butonin ne tastjerė.
Nė njėrėn copė tė prerė shkruhet bukur ė ja dhe te copa tjetėr shkruhet ē-ja.Opsion tjeter eshte te printohen nga kjo faqe te dyja shkronjat dhe me vone i pret me gershere sipas katrorit rrethues.

Merret nje shirit ngjites i tejdukshem scotch qė pėrdoret per per te mbyllur pako,kuti #@!--)toni.
Duhet te jete i tejdukshem si plastmas.

ose shirit ngjites si ky

Vendoset pjesa qe ngjit e shiritit mbi copen e letres qe ka shkronjėn.Pjesa e shiritit ngjtes qe del jashte katrorit te copes se letres pritet me gėrshėrė.
Poshte copat katrore lyhen me leng ngjites,psh vinovil

dhe vendosen copat mbi butonat,copa qe ka shkronjen ē-nė vendoset dhe ngjitet mbi insert buton dhe copa e letres qe ka ė-ne ngjitet mbi End buton.Meqenese keto etiketa kanė sipėr nje cipe te holle te shiritit ngjitės qė vendosem me parė,shkronjat nuk jane ne kontakt direkt me gishtin e dores kur shtyp.Cipa plastike ngjitese mbron shkronjen te mos zbehet, prishet shuhet fare nga perdorimi i butonave


Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar
Super ModeratorESTABIEN
Super Moderator
Tema u Shkurtua
6-4-2011 nė 08:57

Antar++
**
Postime: 5
Regjistruar: 29-7-2011

Mosha: 38
Jashtė Linje

Gjendja: Asnjė Gjendje

[*] postuar nė 30-7-2011 nė 11:36


shume tutorial i lezeēem do te thoja gjithashti qe germa ē formohet edhe duke shtypur ne tastin ALT+135 ndersa ė ALT+137, Ė ALT+0203 edhe Ē ALT+128.Shiko profilin e antarit Shiko Tė Gjitha postimet nga ky Antar

  Shko nė fillim

Powered by XMB 1.9.11