Akullore Forum

Dashuri e pa fat

 Faqet:  1    3

Enkelejda - 27-11-2009 n 02:37

N nje pallat te bukur jetonin prane e prane
dy te rinj te lumtur,vajza quhej Ada dhe djali Marion.
Kur ishin te vegjel,oh,sa shume lodronin,
ne rinine e tyre njeri-tjetrin sa shume e dashuronin


bisedonin per gjithcka dhe shiheshin sy me sy
Ada ish e bukur,fytyra si hene
ecen lehte,ngadale si flutur
ne lagje i therrisnin Sofia Loren.


Ndersa Marioni simpatik te gjithe e admironin
flokedrejt,e sykalter te kujton Alen Delonin.
SA te lumtur ishin vetem,me njeri-tjetrin bisedonin
qe te dy nje mendje kishin asnje tjeter sdashuronin.


Nje dit te zymt dimri ndodhi dicka shume e erret
Marioni shkoj drejt perendimit,Aden e la ne
kulmin e pikellimit.Ada priste,qante nate e dite
ne syte forme bajame nuk shihej me ajo drite
qe Marionin forte e magjepsi
dhe ate cast fort e deshi.Ne dritare rri e merzitur
Ada nje jastek te bukur po qendis
postieri nga Franca i solli nje leter
Marioni i saj ndodhej ne Paris.Ne duart qe i dridheshin zarfin shpejt e kapi
letren nxorri qe andej,me ne fund e kapi
Oh c'temerr ne syte e saj,valle c'kishte ngjare?
Marioni e kishte harruar nje franceze kishte marre"Ada mos me prit,martohu me nje tjeter
Une s'isha per ty,ai do te beje me te lumtur patjeter"
Ada me nje fryme letren lexonte
me ne fund ishte fjala me e veshtire
ajo e perlotur me shpirt e mallkonte
kush e ka shpikur fjalen "Lamtumire"


Mbi letren e bardhe nje pike loti ra
dhe boja e kolorit u nda e u shpernda
i fshiu lotet Ada,u ngrit e keputur fare
ku i kishte humbur bukuria vajzes lozonjare?


Po tretej dita-dites,fytyra u rreshk shpejt
se vetem nje dashuri kishte pranuar ne jete.
Me vete mendonte:Ku te jete tani?
Francezen perqafonte aop pi ne vetmi?

Me koto mendime ne koke tere diten
ne shtrat e vetmuar e kalonte,derisa nje dite
ne spital u shtrua dhe mjeket ja prene shpresen per ta sheruar

Fluturoi avioni i madh drejt Italis
Ada ne nje pavion te romes u shtrua
e zhytur ne terrin e vetmise
nga te dashurit e saj sikur u harrua

Megjithese e semure bukuria se kish harruar
ndaj mjeket e Italise pas saj u dashuruan
dhe vuanin patjeter per ta sheruar

Papritur,nje dite me pas avioni France-Itali
ulet ne aeroportin madheshtor,plotori
Marioni me francezen zbriten te
Muajin e mjaltit ne Rome per ta kaluar

Ajo ne shtrat,ditet i kishte te numeruara
ndersa ata shetitnin neper Rome te perqafuar
Papritur francezen na e ze nje grip i lehte
Marioni na e shtron ne pavionin e Ades se shkret


Ne nje dhome rastesisht i shtruan
po te sa miqesisht ato u bashkuan
Marioni nje dite te dera e dhomes u shfaq
po c'te shihte valle,fati ja kishte punuat paq

Buqeta me lule nga dora i ra
Aden te shtrati tjeter kur e pa
Francezja lehte buzeqeshi,lehte me shenje e ftoi te luante
Por ai s'levizi fare per here te pare sju bind
Aden me mall veshtronte

Ada ime e shtrenjte belbezoi pa dashur
Atehere e kuptoi sa shume e kish dashur
Ju afrua fare prane,me endje e veshtronte
syte ishin po ata,vetem se fytyra si ndriconte
Oh sa shume ishte tretur,sa shume ish sfilitur
ne dritare ate duke pritur

Ada hapi pak syte me mall e veshtroi
pastaaj i mbylli serisht me agoni foli
"TE desha Marion,te desha sa qielli
me shume se gjithecka ishe vet dielli
Por tani morri fund cdo gje, une po ndahem prej jetes
te uroj vec lumturi ne krahet e zhulietes.

Ve nje amanet te fundit ma plotesoni
Ju lutem kthehuni ne ne France mos qendroni
Marioni afroi buzet per ta puthur por ajo mbylli syte
pergjithmone
dhe si ne perralla drejt zotit fluturon

Francezja e bukur dicka kish kuptuar
por pyeti Marionin me shume per tu sqaruar
kur e morri vesh te verteten leshoi nje psheretime
Marion pse e bere kete per fajin tim?

Duke qare u ngrit nga shtrati,drejt Ades u afrua
lotet nga faqia se i rane Ada i tha "sa shume te dua"
Por tani je e vdekur jeta tu keput ne mes
si nje lule qe s'ka petale e s'mban nje pike vese

Mblodhi lulet qe Marioni i solli
mbi trupin e Ades i hodhi e mbuloi
e beri si zane,gjerdanin e saj i viri mbi balle
Nga Marioni u kthye serisht e perqafoi por vetem miqesisht
"Ti duhet te kthehesh ne vetem atje do gjesh Lumturi"


Une ne France do te kthehen se atje vendin tim kam
ti je djale i shkathet,je djale me mend
kthehu bashke me Aden ne atedheun tend,
Avioni drejt Shqiperise fluturoi me shpejtesi
perpara kembeve te Marionit,qendronte arkivoli i zi


Marioni qante,ishte bere pike vrer
Ade e dashur i thote,s'do te te shoh me asnjihere
Por kudo qe te shkoj do hape qe do te hedh
ve ty do te kujtoj sdo te harroj asnjihere
Te lutem falme e dashur,faji s'ishte imi
nuk ish i askujt por ve i mjerimit.


Enkelejda - 27-11-2009 n 03:49

Qeshtu Jeta

Kurre skam menduar
se largohesh nga une
ma fike qirin e dashurise
ma bere zemren shkrume.
Ku e kam dashurine
a thua kush ma mori
perpiqem e digjem
pyes pse me treadhetoi!
Pse femra e zeze lind e vuan
pse dashuria eshte per te shkrumuar!
o zot me trego rrugen e dashurise
o zot me ndihmo dhe bisedo me mua?
ta qaj hallin tim se sa fort e dua
se vetem ti mundesh te me ndimosh
qe shpyrtin tim te ma sherosh....!!!

Enkelejda - 27-11-2009 n 03:50

Kjo quhet dashuri e vertet


Te dua perjetDashuria... eshte jete, shijoje
Dashuria... eshte enderr, endrroje
Dashuria... eshte e bukur, adhuroje
Dashuria... eshte dhimbje, sheroje
Dashuria... eshte tradheti, mesohu me ta
Dashuria... eshte detyre, plotesoje
Dashuria... eshte pasuri, ruaje
Dashuria... eshte loje, luaje
Dashuria... eshte mister, zbuloje
Dashuria... eshte fat, perfitoje
Dashuria... eshte avanture, kujdes
Dashuria... eshte luft, mesohu edhe me te
Por dashuria... eshte dashuri, lufto per te!!

Enkelejda - 27-11-2009 n 03:50

Te Kam Endrruar Shpirt

Mbi dritare nata leshon qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuar e mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...

Enkelejda - 27-11-2009 n 03:50

Mos Me Le Shpirt.. !

Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shok
ti je per mua gjdo send ti je ajo
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend!!

Enkelejda - 27-11-2009 n 03:51

Zoti tek "Ti" Me Ka Dergu Shpirt !

A e din Vajz se si jemi taku?
me fal se te verteten kurr sta kam tregu!

Nje dit isha tuj mendu
tu mendu e tu Vajtu" Pse Zoti mu me ka harru?"
Pse une pa fat kam qellu?
Oh kisha pas deshir mu dashuru
kur do te vjen Princesha
dhimbjet e Zemres me mi sheru?!

Nje rreze ne Zemer filloj mem shendru
Zoti mua mu ka lajmru
ja nisi me mu me bisedu!

Pse bre "Roki" po fol keshtu?
Pse mendon se te kam harru?
Po ty Princeshen ta kam dergu
shum te Bukur ta kam kriju
por pa fat kish qellu
Zemra eshte ti vajtu
fjalen dashuri qe shum koh se ka ndegju
Ajo ty pot pret, veq me kliku
shko ne Albachat se ki me taku, e ke shum mu dashuru!!!

Une thash Zoti qenka Tranu
po si fol mor ky me mu
une ne Albachat ka mu dashuru?!!!
Po sguxoj kuj mi tregu
se gjith Bota dot kesh me mu!!!
Disa koh kish kalu
po fjalt e Zotit si kisha harru
Albachatin thash du me provu
qesaj Lindes du mu ju lajmru
thash qeta du me kliku!
"Tung" ja shkrova, fillum me bisedu.
Ja filloj mem tregu:
se pa nafak kish qellu
Zemra ish ti vajtu
fjalen Dashuri qe sa koh se kish ndegju
po e Pret Princin me ju lajmru
Plaget e Zemres me ja sheru!!!

Oh smujta ma me duru
Fjalet e Zotit mu kan kujtu
ka Qjelli kryet e kam qu
me lot ne sy jam Falemenderu
per Princeshen qe ma ka dergu!

Ah po shum kemi bisedu
une Qaj e ajo tu lotu
ah po shum jemi Dashuru!

Kur erdh dita mu taku
kurr ate dit skam me harru
dit me shi kish qellu
Engjujt prej gezimit ishin tu vajtu
se sod Princi Princeshen kan me u taku!

Enkelejda - 27-11-2009 n 03:51

Dy Zemra Te Lenduara

Nuk e di a'e din "Ti" por ja une te tregoj
Se dashuria e pare nuk qenka loj
Dy te rije
dhe nje ardhmeri,
dhe ja u krijua nje e tmerrshme Histori
Zemra flet shume, goja pak me pak
por qe ngjan nje gje e till
nuk kisha menduar aspak.
Rreshtat skan te ndalur
dhe zemra filloj vajin
per te kaluaren e vet
se te kam dashur me te VERTET.
Dhe tash jam ne MES TE LUMIT
me nje anije te lodhur ,,,
nuk di a te thirri apo te kendoj
qe edhe mali dhe oqeani,
deti dhe fusha te me kuptojn
duke e mbajtur emrin tend ne zemer
deri nje drite diku te AGOJ...

Enkelejda - 27-11-2009 n 03:51

Dashuria

Nese e don bukurin ateher mos me duaje mua, sepse ka te tjera
qe jan me te bukura se une.
Nese e don menqurin, ateher mos me duaje mua, sespe ka te tjera
qe jan me te menqura se une.
Nese e don pasurin, ateher mos me duaje mua, sepse ka te tjera
qe jan me te pasura se une.
Por nese e don dashurin, ateher duam vetem mua
sepse nuk ka asnje tjeter qe te dashuron me shume se une.

Enkelejda - 27-11-2009 n 03:51

Endera

Te Shtune u martove
te Djele muajin e mjaltit mbarove
te Hene ne pune shkove
te Marte u baresove
te Merkure sec deshtove
te Enjte n'pazar u harrove
te Premten burrit syte c'i nxorre
po shyqyr nga gjumi u zgjove
dhe ketij ankthi i shpetove.

Enkelejda - 27-11-2009 n 03:52

Leket

100 lek per te folur me ty
2000 per te chat-uar te dy
500 lek per te ardhur tek ti
... le qe s'po vij fare se po bika shi.

Enkelejda - 27-11-2009 n 03:53

Larg Zemres

Larg meje po jeton

zemra ime te kerkon

qaj me lot pa pushim, se te dua shpirti im.

me dor po shkruaj me zemer po vuaj

pse je larg meje, me le te vetmuar.

Sa dit te vetmuar sa nata te qeta

te shkrun shpirti im se te don per jete

Enkelejda - 27-11-2009 n 03:53

Dua te them

Dua te te them te dua
Por ti sme degjon
Dua te tregoj se far
Je per Mua Por ti Nuk
E Kupton Dua te kerkoj
Te falur Por ti se Pranon
S"dua te kerkoj ndarje
Por ti Kete Po kerkon.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:09

Nata Jon E Fundit

Ishta nata jon e fundit
Kur m the se m st dua
Prita se do trridhnin lott
Por spat lot n faqe tu
Dhe st erdhi keq pr mua
Ishte nat dhe shiu binte
Shum ngadal dy fjal i fole
Me dy fjal ma vrave zemrn
Dhe shpejt ike ulargove
Krejt qka patat ti mi more
Sikur veq nj her t flisja
Sdua tjetr prej ksaj bote
Sikur veq t m kuptoje
Sa m mungon buza jote
Qe spo mund ta puthi sonte

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:10

"Plage dashurie"


Gjendesh diku larg,
qe as vete s'mund ta paramndoj,
se kur do te kthehesh
fati do ta percaktoj.

Si mund te jetosh pa mua
kur te mundon vetmia
njeriu me gjysem shprese
kur i mungon dashuria.

Ndoshta ke gjetur dike
per ty te mposhtur vetmine
per te luftuar jeten
te kujtosh dashurine.

Te frenosh shpresen
e nje te riu ne lulezim
Zoti do te dhuroj
me te madhin denim

Ndoshta do te kthehesh
po ku ta di i shkreti
edhe nese vdes
nuk behet kijameti

Te gjitha qe i permenda
s'jan aq me rendesi
por desha ta sheroj
plagen per dashuri

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:10

Ti qe me bere te qaj e te qesh
Ti qe me bere te flas e te hesht
Ti qe me bere te rilind
Ti me bere te vdes!
Te desha aq sa s'do dua me njeri
C'do dit ,ore,minut,cast
Mendja me rrinte tek ti
Por ti se kuptove e ndoshta kurre s'do ta kuptosh
Se ti s'di te dashurosh.
Ti per mua ishe,drita,hena,toka,deti ,ylli,qielli im.
Un per ty s'sha asgje
Vec nje shpirt me te cilin luajte pa pushim.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:11

tani
Tani qe dimri iku dhe shiu bie ngadal
si ta quaj kohen, qe kurr hapin se ndal
Si ta quaj boten, tani qe jam pa ty
si ta quaj zemren, qe rrahu vec per ata sy
Si ta quaj ylberin, tani qe s'te kam ty
si ta quaj jeten, kur brenda saj mungojme ne te dy

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:11

--------------------------------------------------------------------------------

te dy do te shkojme ne ferr,
si ti ashty edhe un.
ti sepse vrave zemren pa faj
dhe un sepse dashurova vrasesin e saj.

Sa Shume U Endem Dhe Nuk Ikem
Sa Shue U Dogjem Dhe Su Fikem
Sa Shume Folem Por Su Degjuam
Sa Shume U Deshem Dhe Su Kuptuam

Sa Shume Te Qeshnim U Munduam
Sa Shume Pengesa Bashke Kaluam
Endrrat E Mia Ti Tregova
Te Kaluaren Tende Mesova

Ne Moshe Te Re Zemren Time Lendove
Dhe Dashurine Tone Shume Shpejt Harrove
Ne Anen Tjeter Te Botes Shkove
Qe Nga Ajo Nate Me Sme Kujtove

Sa Nete Pa Gjume Per Ty I Kalova
Sa Lote Pa Leke Per Ty I Leshova
Nuk E Di, Ti Se Cfar Mendove
Por Historine Tone Ne Cast E Ndalove

Dhe Une Prap Tek Ty Vrapova
Se Me Doje Serisht Gabimisht Mendova
Marrezine Qe Bera Menjehere E Kuptova
Dhe Nga Mendja Ne Cast Te Largova

Por Zemra Ime Mua Sme Degjomnte
Dhe Ty Akoma Vazhdonte Te Te Donte
Naten Ne Gjume Per Ty Enderronte
Me Nje Puthje Plot Pasion Endrra Perfundonte

E Pranoj Se Gabova Por Pa Qellim
Te Betohem Po Sbesove Per Emrin Tim
Kjo Krenaria Jote Sjka Fund As Fillim
Qe Tani Me Le Tejetoj Vetmin

Kur Nje Cift I Dashuruar Arrin Qe Te Ndahet
Faji Nga Nje Ane Asnjehere Nuk Mbahet
Une E Pranova Fajin Tim
Pranoje Dhe Ti Tenden Qe Te Leme Takim.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:11

PER TY

Per ty jetoi
se te dua shum
syt e tu te bukur
i shoh edhe ne gjum,
jeten do ta jap,
per tenden dashuri
dhe ne varr te me pyesim
do ju flas per ty,
naten sme ze gjumi,
ne enderr te shoh ty,
si ti kaloj oret deri ne takim te ri
prandaj po te shkruaj
me ndjenja te sinqerta
mos ngurro por eja
per ty jepet jeta.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:12

Sikur ti ta dije,
se sa shum te dua,
asnje qast i dashur,
s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,
kur ti e din shum mir?
Te dashuroj dhe mos t`kam afer,
shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,
si t`ja bejm ne tash?
Qe t`mos jemi vetem,
por gjith te jem bashk.

Ah moj perendi,
pse jeten sma gezon?
Qe zemra ime te ket pran,
at qe vertet shum e don.

Kur ne do jem bashk,
kjo dit do te vjen,
qe zemra ime e lodhur,
pran tendes te flen.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:12

Net te tera kan kaluar,
Dhe un rrall kam folur me ty,
Shum lot kam derdhur nga syte,
Sepse s'e di c'po ndodh me ne te dy.
Pse nuk me thua me te dua?
Pse ti me ke harruar?
Pse s'te merr malli me per mua?
Pse nuk me do sic me ke dashuruar?
Nje brenge te poshter kam,
Thelle tek zemra ime,
Nje ndjenje te pa pershkruar,
Qe do perfundoje jeten time.
E di qe ti per mua,
Nuk ke me dashuri,
Por un shum te dua,
Jam ber gjysem njeri.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:13

Ajde i dashuri im fole me mua,
Me jep nje fllad ere,
Me thuaj pse e more jeten tende,
Ne keto dit pranvere?
Megjithate ti RnB mos u merzit,
Nuk eshte faji jot,
Qe un po marr jeten time,
Dhe po iki nga kjo bot.
Vetem mos me harro,
Do jem gjithmon prane teje,
Sa here te kesh nevoje,
Aty do kesh dashurin prej meje.
Vendos mire ne jete,
Mos bej shum gabime,
Zgjidh njeriun qe te do,
Mos bej gabimet time.
Ty zemra ime e vogel,
O zot sa shum te dua,
per ty mendoj per nate,
Gjysmen e zemres ne varr do e marr me mua.
Shum yje ka qielli,
Por vetem nje yll kam un ne zemer,
Ti je ylli im i ndricem,
Qe me ndricoje rrugen dhe me mbaje zgjuar.
Tani ty te humba,
Dhe ne gjum do bie pergjithmon,
Nuk do zgjohem me nga endrrat,
Emri im do jet vetem nje jehone.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:13

Jeten time do e mbyll,
Me dhimbje dhe me brenga,
Kurre mos me harro,
Ke qen gjithmon ne zemren time brenda.
Sa shum kam per te thene,
Por fjale nuk gjej dot,
Nuk dua te jetoj me,
Dua te zhdukem nga kjo bot.
Te vdes e te fle i qete,
Ty me mos te te besdis ,
Zemra ime pac fat ne jete,
Rrugen time asnjehere mos e nis.
Ne qofte se te kam merzitur,
Apo te kam lenduar,
Te lutem me fal,
Kurre s'kam dashur per te keq trajtuar.
Kur mos jem me ne kte bote,
Dhe ti kerkon te me flasesh,
Gjithmon do jem afer teje,
Vetem duhet te bertasesh.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:14

Te dish te lexosh
Eshte veshtire ta kuptosh
Dicka dua te te them
Anash vemendjes lexo
Shikoje se aty eshte sekreti
Une ate forte e ruaj
Ri mendo dot se gjej
O sa po me mundon kjo fjale
Je i menncur gjeje vete

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:14

--------------------------------------------------------------------------------

ME TUTJE SE ATY...

Me tutje se dashuria,
me tutje se misteri,
me tutje se aty je ti.

Me tutje se puthjet,
me tutje se koha,.
me tutje se aty je ti.

Shkoj ne takimin tend
te perndjek neper shtigje
ku ti shkel une e puth
dhe ti je me tutje

Me tutje se koha
perjetesisht adoleshente,
bjonde e ndjeshme
gjithmone e gezuar
Me tutje se aty je ti

Je mbreteresha e deshirave te mia
hena e mistereve
je me tutje se puthjet
ne ate kohe te humbur neper fletore

Me tutje se dashuria
me tutje se misteri
me tutje fletores tende
Me tutje se aty je ti

Nje femer ne fletore
e pushuar ne kohe.
Aty je ti.....

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:14

Ti s'mendove per mua

Naten zhytem ne mendime
erresira me mundon
nen jastek,
ne gushen time,lotet,
nje nga nje pikojne..
Pse s'mendove dhe per mua
qe ne zemer me lendove
Kur te dhashe puthjen e pare
z'do te iki me premtove.
Nga magji e syve te tu
dashurova si e marre
nen pisha,ne mesnate
yjet bashke na kishin pare
Dhe tani me thuaj
Kete plage si ta sheroj?
Me ne endrra mos te shoh
dhe nga mendja te largoj?

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:15

ME MUNGON TI

Nuk eshte se mendimet me jane mbyllur.
Nuk eshte se nuk dua te shoh drite perseri .
Eshte thjesht, me mungon kjo ,
Kjo qe adhuroj! me mungon ti !

Nuk eshte se femijet, nuk me pelqejne,
por vdes morali ,para syve te mi,
edhe iluzionet e mia vdesin,
perpara trishtimit! me mungon ti !

Nuk eshte se kam harruar qe per burrat ,
te mos tregosh qe dashuron quhet trimeri .
Nuk eshte asnje nga keto por, nuk me pergjigjesh ,
kur te therras !me mungon ti!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:16

Me fal

Me fal qe i kam
hapat e vegjel,
dhe nuk mund
te te mberrij.
Me fal qe i kam
duart e vogla,
dhe nuk mund
te te prek.
Me fal qe e kam
syrin e vogel,
e nuk mund
te te shoh.
Me fal qe e kem
zemren e dashur,
e nuk mund
nga kjo te te heq.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:16

vetemcdo nte drejt qiellit shikoj
mos ndoshta diku je ti
por ti nuk shfaqesh ndonjehere
dhe lotet ngelen pa u thare.
Ne cdo enderr ty te perqafoj
rri e bisedoj me ty si me pare
por enderren dikush e zgjon
dhe shoh qe ste kam prane
ATEHERE...................
erresira mbulon cdo pjese te trupit tim
Ankthi me ben te mos dua te jetoj
me duket se jetoj ne nje mashtim
por perseri une ty te kerkoj

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:16

SHKALLET E LINDJES SE DASHURISE

NDJENJA,
te ben pershtypje,
te terheq,
te ngacmon,
te pelqen,
dhe ne fund e dashuron

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:17

Dashuria eshte ceshtja e ndjenjes e jo e deshires,
dashuria eshte nje por jeton ne dy zemra,
dashuria eshte plur qe e thuri natyra dhe
e zbukuroj fantazia.
Me mire te vdesesh sesa te japesh puthje pa dashuri,
puthja eshte himni i dashuris
ne rini jetojme qe te dashurojme,
ne pleqeri dashurojme qe te jetojme
Shpirti ka thesare qe i zbulon vetem dashuria,
te dashurosh eshte cmenduri,
te luash me ndjenja eshte krim
dhembja te bene te qash
ndersa dashuria te flasesh.
Nuk ka gje me te tmerrshme sesa te duash, e te mos te duan
nese nuk te ka prekur dashuria
je duke ecur neper erresir,
xhelozia lind gjithmon bashk me dashurin por
nuk vdes gjithmon bashk me te.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:18

Me Gure te Mbulova...

Te thash Te Dua
ti me mohove
Te thash gjithqka je per mua
ti me harrove

Ta dhash buzeqeshjen
ta dhash gezimin
Ti fala puthjet
ma tregove trishtimin

Prej teje mesova dashurin
prej teje mesova gezim
Un te dhash lumturi
ti me ktheve me tradheti

Te fundosa thell ne zemer
permbi te vendosa Gur
qe te mbetesh aty gjith
te mos dalesh kurr

Po ironija jote ishte me e fort
guret prej teje i heke
Nga zemra ime pa deshir
dole dhe u trete...

Un provova te harroj
kujtimet me gur ti mbuloj
tjetri me ngushelloj
provova ta dashuroj

Kujtova se jeta morri rregull
deri diten qe ti u ktheve
me fjalet e tua prekese
Guret prap i theve....

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:19

E SHKRUAJTA EMRIN TEND
NE NJE LULE TE THAT
EMRI ISHTE AQ I BUKUR
SA LULJA CELI PRAP

NJE HER ZEMRA RRAHU FORT
NJE HER SYRI DERDHI LOT
NJE HER SHPIRTI U GEZU
KUR ME TY U "Dashurua"

SOT PAS DISA VITESH TE NDAR
NE RRUGE HASEMI NE TE DY
NGA TURPI I PUTHJES SE PARE
NUK SHIHEMI DOT NE SY

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:19

--------------------------------------------------------------------------------

po te mos kisha dhimbje se besoj
se do te kisha as dashur
nuk do ta din njerzit ta cmojn
?
po te shkruj ndersa ti
per te kushe edin sa tene here do ti
lexosh fjalet te per kushtuar ty,,,
?
une heci i trulluar dhe te flas
sikur te mund te me degjosh
e shpihunat e mi besnik e thithin
cdo fjal timen nuk mundem me tutje
nuk mundem pa ty
?
se cila nate e jona shtrengon trupin
nga dhimbjet dhemb dishka ne mua
lotet vin ne mese sikur vete ketu edhe
e kishit priture.....
?
dhe do te besoj nga dhimbja sikur disha
i lenduar qe edhe vete zoti te me degjoj
te me thrret nga nje here por asgje nuk
eshte e njejt heshtje eshte ndermjet neshe
i'mbylli syt deshiroj te endrroj te flej
e deshiroj qastin tend edhe siku nga nje here degjoj..................
?
i vetmi un te dua a po ah edhe une gjithe ashtu
por vetum heshtje i mbytur i shqyre e urrej
ah zot sa shum e urrej per se u deshte qekjo
heshtje te ndaloj pikrisht ndermjet nesh
?
ke qene edhe do te jeshe ajo gjysma e imja
te cilen e dua me shum se gjdo gje tjeter ne bote?
?
te kam dashtur dhe do te dua veten
tende ne mua do te dua ne fotografin
tende me shkrime letra te cilat ia kena
derguar njeri tjetrit me kujtimet deri sa
te gjithat endrrat nuk behen te dukshme
gjith nje deri sa mos ti puthe buzet tua qe
te shuajn se mundje per buzet te cilat e
sherojn vetum buzet tua
?
ate here krejt kjo qe me nuk do te jete enderr
dhe ti do te jesh ketu do te dua edhe me shum
i pres momentete tona dhe u gezova sikur te jesh
e para edhe e fundit ne jete time
edi se fshet do te qesh se pse me ke njohur ndersa
ke menduar se une te kam harruar dije se kurr nuk
do te harroj se pse....
?
engjellesha ne buzeqeshje djellore nuk e meriton
kete gje dhe per seri them e urrej kete largesi e
urreje ate fund te jetes ku gjendesh dhe gjith here
kete pa kuptimesi
?
mos lejo qe kjo te jete vetum enderr e imja dhe e
jotja sho shum te dashur qe duhen aq shum i dhurojn njeri tjetrit dhurata te ndryshme gjate festave te shumta po per mua
dhurata nuk eshte me renis ndersa une rri i vetmuar dhe shkruaj e shkruaj lotet percjellin lotet.....?

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:19

Lotet ne faqe rrodhen ngadale
-Te lutem,- te thashe,
-mos e thuaj ate fjale.
Perse kerkon shpirtin te ma brengosesh,
zemren te ma copetosh?
Kaq e veshtire eshte per ty.....valle
qe ta lesh zemren te lire dhe te dashurosh?
Mos e mbaj zemren ,te mbyllur ne kuti
lere te dashuroje ashtu sic zemra ime
te dashuron ty!!!!

Tani pyes veten pse diten me duken ndryshe
Tani qe jam kaq larg nga ty
Kujtoj te kaluaren ndihem vetem
Kurre me nuk mund te jemi te dy

Ne duelin e ndjenjave te dashurise dhe urrejtjes
kjo ndjenje do te triumfonte perfundimisht
dashuria u lodh,fryma e fundit mbaroi
valle ishte enderr apo vertet jetoi


Kur te them qe te dua..
Ta them me emer..
Mendoj dhe mendoj..
Dhe ta them me gjith zemer..

Te dua-Te dua..
Me loqk e me shpirt..
Te dua- Te dua..
Per shkak dashuris..

Dot doja te isha Pikloti..
Te rrshisja ne faqen tende..
Dot doja te isha..
Loti ma i paq ne bote..
Por nuk doja te lotoja..
Per Vajzen qe e DUA fort..

Sjam xheloz..
As tradhtar..
Por jam Djal i KOSOVES..
Me zemer shqiptare..

As nga qjelli..
As nga Deti..
Por nga Vajz..
Dhe lezeti..

Puthjen e par kur ta dhash..
Me gjith zemer e ke marr..
Me gjith shpirt e pranove..
Por kur me the Jeta ime..
At'here me tranove..

I pa fat zdi qte bej..
Vajzen qe dashuroj ne zemer me lendoj..

Larg ne kam qillu..
As fatit tim nuk muj me i ndihmu..

Jam ni engjull i liris..
Kerkoj fatin e rinis..
Kerkoj zemra ne vetmi..
Tju ndihmoj ne dashuri..

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:20

Prane teje kur jam,
prane meje kur je,
po me rrodhen lotet,
mos me pyet PSEEE?


Po me rrodhen lotet,
mos fol! Me shiko,
nese m`dridhet zeri,
mos me thuaj JOOO!


Prane meje kur t`ulesh,
ma fshije lotin tim,
po te deshti zemra,
merrem n`perqafim!


Nese POO me thua,
thuaj se kurre s`eshte vone,
merrem merrem afer,
me mbaje pergjithmone!

Kisha dashte t`jem zog,
te shkoi vend me vend,
kur t`jesh e vetmuar,
t`ulem n`krahun tend!


Kisha dashte t`jem Flutur,
te shkoi mal e perrua,
nektarin e luleve,
t`ua fale buzeve tua!


Kisha dashte t`jem lule,
si lulet ne Pranvere,
te me mbashe ne duar,
te me marresh ere!Kisha dashte t`jem qiell,
i shtrire kend me kend,
ngjyrat e ylberit,
t`ia fale syrit tend!Kisha dashte t`jem hije,
e kur je e fjetur,
te ulem prane teje,
te te puthe mbi vetull!


Kisha dashte t`jem enderr,
dhe kur je ne gjume,
te vije t`mos le vetem,
se te dua shumeee!!!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:20

E di se te folen shoqet keq per mua
e di se te thane krejt djemt jane njesoj
por ti ver doren ne zemer mendo se te dua
se pa ty kete jete nuk e imagjinoj


ti je e rritur dhe me vetedije
mund te vendosesh vet fatin tend
nuk besoj se ke nevoje per keshilla shoqerie
sikur une qe per dashuri se pyes askend


te lutem kur te lexosh keto fjale
kupto se ketu eshte nje gje e vertete
kupto se per ty vuan shum nje djale
qe jeton i vetem pa dashuri ne jete


kupto se sa do te isha i lumtur
nese ty do te kisha ketu prane
ndoshta ekziston nje mundesi per bashkim
edhe pse largesia neve tash na ndane


Nuk e di ti valle ,a mendon per mua
sikur une nate e dite qe mendoj per ty
nuk e di se zemra jote qe une tash e dua
a mundet zemren time tani me e thy


nuk e di ky takim yni si ndodhi
ndoshta zoti deshti qe neve te na takoje
nuk e di kjo dashuri mua si me rrodhi
qe me beri qdo qast per ty te mendoje


Nese edhe ti kerkon lumturine
dije se te une e ke dashurin e vertete
nese i beson zemres tende
beso se une do te dua perjete

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:20

Per TY!Kisha dashte t`jem zog,
te shkoi vend me vend,
kur t`jesh e vetmuar,
t`ulem n`krahun tend!


Kisha dashte t`jem Flutur,
te shkoi mal e perrua,
nektarin e luleve,
t`ua fale buzeve tua!


Kisha dashte t`jem lule,
si lulet ne Pranvere,
te me mbashe ne duar,
te me marresh ere!Kisha dashte t`jem qiell,
i shtrire kend me kend,
ngjyrat e ylberit,
t`ia fale syrit tend!Kisha dashte t`jem hije,
e kur je e fjetur,
te ulem prane teje,
te te puthe mbi vetull!


Kisha dashte t`jem enderr,
dhe kur je ne gjume,
te vije t`mos le vetem,

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:21

Kur jam prane teje!!!!
Kur me fale shikimin,,
dhe levize ate vetull,
shpirti zjarr me ndezet,
si vullkani i fjetur!


Kur me fale buzeqeshjen,
dhe ike me nxitim,
zemra flake me ndezet,
me t`marr n`perqafim....


Kur ule koken poshte,
dhe fshehtas m`shikon,
me ndeze flake te terin,
me djege, me pervlon.....


Prane meje kur ece,
dhe bene se s`me shef,
cope me behet zemra,
pseeee behesh se s`m`njef ?


N`telefon kur m`therret,
dhe zerin ta ndiej,
humbi krejt i teri,
vetes vend si gjej....


E kur te kam prane,
dhe preke lekuren tende,
si besoj dote vetes,
them mos jam ne enderr!!!!!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:21

Ta dish qe per ty vuaj
ta dish qe per tu shkruaj
ta dish qe per ty jetoj
ta dish se kete nat ty ta dhuroj
ta dish se vetem ty te akm
ta dish se sa eshte jeta vetem i yti jam

Kam nje plag qe ne zemer e mbaj
vetem ti je ilaqi i saj
nga jeta kurr ty s'mund te largoj
sepse vetem ty te dua
dhe vetem per ty dua te jetoj,,,,


Shum larg te kam me kilometra,
Por ne zemer as me milimetra,
Asgje nuk dua prej teje,
Vetem te kem afer shum afer meje
Deshiroj te shof me sy
te mos digjem mall per ty
sikur te isha rreze HANE
do te hy ne dhomen tende,
vetem ta dish se sa te DUA
sdo te jetojsh as 1 ore pa MuA!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:21

Dashuria e pa arritshme,dashuri e enderrave''

Dashuri e pa arritshme ishe ti per mua
dashuri e enderrave qe ne zemer e mbaj
dashuri e cila me shtyri te them te dua
dashuri e cila me beri qe te qaj

Dashuri e vertete ishe ti per mua
por asnjehere ne jete e shijuar
edhe pse kurr nuk te takova
ta dish se me zemer te kam dashuruar

Dashuri e papare ne jeten time
ne zemer me mbete si pike
dashuri e cila me ben jeten jetime
dhe ne zemre me nguli thike

Dashuri e pa realizuar e pa fat
dashuri e pakufizuar nga largesia
nje dashuri qe e kisha ne mend
nje zemer tash vuan nga vetmia

Deri kur per ty do te mendoj
deri kur shpirti ty do te kujtoj
deri kur une i mjeri te duroj
deri ne fund te jetes zemra
tyy do te dashuroj

mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
mos e kupto kete sikur tjeret thone
se kur te njoha menjehere te kam deshte
dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone

E di se dhe ti ndjen diqka per mua
apo zemra ime tash po me genjen
ndoshta perseri shpirti mu mashtrua
sepse zemra ime shum per ty ndjen

E di se e ke rende te vendosesh
e di se gabimin nuk don me perserit
por fatin tend nuk duhet ta fundosesh
edhe nese te ka ardh ty pa e prit

Nuk dua te flas me ty tjera fjale
Kur fakti dhe realiteti jane krejt ndryshe
nese kupton se per ty po vuan nje djale
do te pendohesh per fatin qe prishe

Nuk je ti aspak per kete fajtore
por as une nuk kam fare faj
e di se nje enderr veshtire realizohet
na takoi zoti,po kush don te na ndaj

Ke nje merite te madhe ne jete
qe me fjale me pate dhene shpres
vuajtjet e mia per nje kohe ti ndale
edhe pse e afert eshte dita kur do te vdes

Nuk pata qte bej dhe vendosa pa pritur
qe keto poezi per ty ti shkruaj
do te vij nje dite,gjitha ke me i ditur
se per ty me zemer une po vuaj

E di se do te thuash une nuk kam faj
dhe vertete do te kesh plotesisht te drejte
por ja zemra ime vazhdon prap te qaj
se kjo dashuria eshte nje gje e shtrejte

Nese vjen nje dite e rende per mua
edhe pse ndoshta dit me te rend nuk ka
edhe ne qast te vdekjes do te them te dua
sepse vetem vdekja nga ti ka me me nda

Une me zemren time te vuajtur
te uroj suksese dhe fat ne jete
dhe shpresoj se ndonjehere si mua
do te gjesh dashurin e vertete

Nuk e di aspak se qka ndodhi
nuk e di pse dashurine e veretet refuzove
as une se di kjo dashuri si me rrodhi
por te lutem me thuaj se mire e mendove

Eshte nje fund qe ndoshta ska te arritur
eshte nje dashuri qe sdi a me kthehet
eshte nje dashuri qe nuk jam duke e ditur
kur te vie fundi si do t'me shperblehet

Por ti mos mendo shum se ske nevoje
mendoje vetem nje te vertete
se sikur te deshta une me gjith zemer
nuk do te doje kurr askush ne jete

Mendoje kohen si po me kalon
mendoje naten valle a bej gjum
mendoje zemren time qe per ty rrah
mendo njehere se te dua SHUM

Mendo vetem nje grime per mua
mendo sa te kuptosh realitetin
mendo se je e vetmja ti qe e dua
per ty po shkruaj me gjith respektin

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:22

"LULJA"

Nje lule e mbolla
dhe me lote e ujita,
me shume vaj e vuajtje
lulen ne kopsht e rrita.
Lulja ngjyra ngjyra,
per cdo dite po rritet
nga dashuria qe ka per ty,
e mua s'po me pritet!
Lulja vec po rritet,
fare s'po me kupton,
thelle ne zemren time se cka po me mundon?
Ate lule do ta rriti, do e bej te madhe,
do te rri edhe une akoma ne pritje,
me plote merzi dhe halle,
edhe pse kjo lule s'me kupton dot,
por une do vazhdoj ta rrise,
do vazhdoj ta ujise,
me dhembje e lote,
s'do lejoj qe te vyshekt kurre,
edhe pse u vyshka une...!!!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:22

NJe LULE PeR TY...

Qe ate dite
nje lule e mbjella vetem per ty...
thelle ne trupin tim
edhe thelle ne zemren time tani.
Vec nga gjithe tjerat
ne kopshtin e saj
ku linden kujtimet, deshirat
enderrimet...
E ti nuk e beson dot
s'e beson dot asnjeri
sa e ndjeje, si me vije
si me deh arome e saj
njomur nga Lote Dashurie...
E une cdo cast, cdo nate
me rrahje zemre pres, degjoj
kur do te vish i dashuri im
lule e shpirt ty t'i dhuroj
ty Engjull i jetes sime
plote shprese e gezim...
Ty qe shume te dua
ty shpirti im
vetem ti je per mua
me ty dua te jetoj edhe ne amshim...!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:22

S'MUND Te SHKRUAJ LETRA DASHURIE"

Larg jemi sa larg
Nje kohe ne mes na ndan
Vijat e fytyres sate s'i qartesoj ne kujtese
Njerezit qe i duam s'i parafytyrojme dot
Bej te te shkruaj letra dashurie
Por fjalet mikluese me mungojne
Sikur cdogje me duket kot
Ben te ftohte
Te veshura fjalet trashe me petkun e ashper
Si dimri qe futet pabesisht nen pallte
Te ndjej cmendurisht te ndjej
Fjala " te ndjej" nuk me mjafton
Sa borxh u kam ngelur fjaleve plaka e te harruara
Andaj kur me duhen nuk i gjej, t'u ngjes flatra
Te ti t'i nis
S'di
Ka kohe qe nuk shkruaj letra dashurie tani...!?

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:23

SHIKO...

Shiko... kush te erdh ne dere,
Une mikesha yte, perjete!
Nuk erdha te te ngushelloje,
Por vetem me te pershendete!

Shiko... kush te erdh perseri,
Jo nuk kam ardhur te te kerkoj meshire,
Por vetem te te shoh ty!

Shiko... kush troket pa ndalur,
Te kam thene te kesh durim,
Se nje dite kam per te ardhur,
Pervec nese me merr rruga e pakthim!

Shiko... edhe njehere,
Nese eshte hera e fundit,
Dhe me trego a te te pres, a po jo,
Pastaj ma jep ilacin e gjumit?!

Shiko... si shkoj nga kjo bote,
Pa asnje frike nga VDEKJA,
Pasiqe me shume me pelqene kjo,
Se sa pa ty, perplote t'me eshte JETA!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:23

QETe...


Me erdhe qetesisht,
pa trembur heshtje.
pa bere zhurme.
Ishe enderra ime e bukur
qe vetem nje here e enderrova,
enderra ime e shkurter!
Pastaj ti mbarove,
gjumin ma prishe,
shkove dhe ike...
ashtu sikur qe erdhe edhe ne heshtje,
pa trembur njeri,
pa trembur heshtje.
Gjithcka tenden more me vete,
vetem kujtimin dhe mallin ma le mu,
erdhe dhe ike perseri,
pa asnje fjale apo shpjegim,
me le ashtu ne heshtje sikur te shkrete me lote ne sy!
Sikur te kthehesh edhe nje here ashtu ne heshtje,
oh sa do te du...?!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:23

"VIJAT PARALELE DO ZHDUKEN"

Sot e ndjeje edhe me mire
pse ende rendi pas
vargjeve te pashkuara
te kenges se enderruar,
per ato duar, per ata sy
per ate hijeshi plote madheshti...
po, po tani e dije pse
dhe do te rend une ende
qe diellin t'ia marre dites
e henen nates se vone
te bej drite prane vetes
derisa te nxjerre nga shpirti
thelle nga brendia
ne pentagrame
notat e kenges se nisur
per ty...
Do t'i shkruaj, sigurisht
edhe pse asnjehere
nuk do te degjohet ai ze
i kenges se heshtur
sepse ashtu, njejte
ne heshtje te dashuroja ty une...
E nje dite
do te mbeten vetem si hije
pentagramet
e vijat paralele do zhduken
larg njera pa tjetren
njejte sikur do te tretet
dora qe i ka shkruar!
Vetem laps e leter do ngelen si sot
mbuluar me pluhurin e harreses.
Ndoshta ti do mund t'i lexosh edhe atehere
edhe atehere...!
Vetem t'i lexosh... ti
sepse zeri im i ngjirur nuk do te degjohet me...

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:23

NDOSHTA JETA...

Dhembja me thote
se perhere do te mbetesh
vetem nje enderr per mua
vetem nje shprese
nje lote
qe ti nuk deshe
te ndalesh dote.
Dhe kete qe ti ndeze ne mua
kete shkendije
nuk mund ta shuaj asgje
as loti i njome
as dhembja e madhe
as ky largim
mund ta shuash vetem ti...
Per mua perhere do te mbetesh
ai... qe ishe
edhe pse dje te njoha
qe te dua sot
ngase zemren time te zbrazur
ti e mbushe plote...
Vetmine s'mund ta heq
as dhembjen s'mund ta ndale
shpresat s'do te pushojne
as me kohen
argesine
atyre u mbetet te bejne balle...
Atehere desha te ta them
vetem te verteten qe mesova
se me ty...
nje minute do te thote
me teper se nje jetese
pa dhembje e lote
e plote shprese...
Dua te ta them
per mua mos u brengos
ndoshta jeta do t'me do
edhe mua nje dite
ndoshta...!?

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:23

PeR DY JETe...

Ah! ...e ndjeje,
ne thellesine e shpirtit
se aq me shume qe me largohesh
edhe me afer te kam.
Por ne realitet, jo afer,
ne jem gjithehere bashke,
ne cdo cast te kesaj jete
qe aq ashper po me lendon!
Ne ishim dhe jem bashke
edhe ne enderrat e mia te neteve te gjata
e pa gjume.
Dhe tani e pyes veten quditshem:
" Valle, deri kur keshtu
zemra ime do te rrah
per dy jete,
per mua dhe per ty...?! "
Edhe pse zemra ime nuk me flet
nga heshtja saj kuptoj
fjalen e fundit sikur me thote:
" Une vetem ashtu dua,
sepse vetem ashtu mundem,
asnjehere ndryshe..."!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:24

TI S'E DI...!

Edhe sonte
dua qe t'me vish ti,
te trembesh heshtjen e thelle,
qe shpirtin ma ka plakose,
dua qe doren tende fort ta shtrengoj,
ta mbaj ne doren time
dhe te them se une po jetoj...
Por ti se di,
sa lumturi me sjelle qenia jote
edhe pa te prekur,
jo, ti kete nuk e di!
Sikur qe nuk e mesove asnjehere,
qe per mua
vete jeta je ti,
vetem ti...
Jo, ti nuk e di,
ndoshta as s'do ta kuptosh kurre,
qe te deshta dhe do te te dua edhe me shume...!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:24

A E DINe...

A e dine sa lote, ne faqen time jane tretur,
A e dine sa fjale, pa t'i thene me kane mbetur,
A e dine sa lule jane qele dhe jane thare,
A e dine se kam jetu me ty, edhe pse s'te kam pare!
Jam e ftohte si dimri qe s'mbaron ne male,
Se ti zemres sime vetem dhembje i fale,
Plaga ime mbeti thelle, sa nje dete,
Jo ti nuk je ai... qe harrohesh lehte...!?

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:24

NeSE...

Nese kam nje lote
fshije ti o engjull
nese kam pake fryme
thithe ti o shpirt
nese kam nje jete
jetoje ti per mua
cdo gje timen merre
vec me lere te te dua....

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:24

VETeM TY SYTe E MI DO T'I FALI....

Ti je nje lote qe pikon ne mua,
Ti je nje lote i nxehte vale,
Nje lote i pathare qe shume e dua,
Kur pikon cdo dhembje m'i n'dale...

Ti je lote me plote hidherim e gezim,
Cdohere pikon i bukur si kristali,
Qe kurre s'pushoj ne syrin tim,
Vetem ty syte e mi do t'i fali...

Ti je nje lote shume larg nga une,
Nga syte e mi kurre nuk u trete,
Ti je ai loti qe e dua shume,
Ne zemer gjithmone me mbete...!!!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:24

SA Me MUNGON BUZA JOTE...

Ishte nata jone e fundit ,
kur me the se me s'te dua,
prita se do te rridhnin lotet,
por s'pat lote ne faqet tua,
dhe s'te erdhi keq per mua.
Ishte nate dhe shiu binte ,
shume n'gadale dy fjale i fole,
me dy fjale ti ma vrave zemren
dhe shpejt ike u largove,
krejt cka pata ti m'i more.
Sikur njehere te flisja,
s'dua me asgje tjeter prej kesaj bote,
sikur vec te me kuptoje,
sa me mungon buza jote,
qe s'po mund ta puthi sonte...!?

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:24

" TI SIGURISHT DO Me KUJTOSH NJe DITe "

Nese nuk do me shohesh me kurre ....
Dhe nese nje dite nuk do te me shohesh,
Nese nje dite do te sjell nga larg kete varg te bukur poezie
Ashtu si enderrova perhere te fluturoj ne gjoksin tend magjik
Te kap ndjesite e endrres te kap qetesine shpirterore
Ti sigurisht do me kujtosh nje dite...
Pasi lash nje fjale te gjdhendur
Me pendet e mia shlodhur ne gjoksin tend qiellor
Do me kujtosh ne ''kashten e kumtrit, ku mbeshtetem syte
Dhe fjalet e dashurise i beme kaq herY meteore!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:25

....PA UDHeTIM.......

Valezonte dallga perkundete faljen time ta vinte ne gjumin e madhe
dhe zgjonte te shtrira dhembjet e kristalta te ndjesise femerore
une urrejtjen sa here e bera nyje ne gisht
dhe grushtin shtrengova drejt kohes ta kthej ne kenge e melodi
ku te perkundja dhe njehere dashurite e trupit te bute.
Valezonte e kthjellet dallga e ngrihej para meje e behej lote
e dhembje ...o Zot....
pse me rikthehesh pa qenie te gjalle ne grembon time
pse krijohesh urrejtje kur dashurine ke pikuar
ne krijimin e globit fatal, ti ke gabuar?
Perplaset dallga nga skaji ne skaj ne anijen e udhetimeve pa mua
nga dhera te largeta pa mallin me ngarkuar
po me nje grembo e mbushur ne urrejtje e faj
te mbyse qelizen me kaq dhembje krijuar
une eci...ne kohe e ngrire me dhembje, kafshimi ne trupin tim te brishte
nga krijesa ime coptuar.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:25

DUA EDHE NJeHERe ....

Nga cili kend ta shoh dashurine
me thuaj vete, nga cili kend
te gjej perseri melodine e humbur?
E heshtur para zemrave qe vuajne
une shkak pa dashur, ne ate trishtim
percjelle ne te lodhurat enderra e shpresa te largesise?!
Sot, kerkoj dhe njehere te mbeshtes gishterinjte
deri ne dhembjet e derguara kohore tek shpirti i bukur i dashurise...
Kendova heshtur me varg per ty kendova
sepse zeri mekur nga erera te cmendura na humbi shpesh ndjesite
kete kenge te nxjerre pa dashur tani
te jem per ty dhembje e lote i ngrire si gur i padrejtesise
U lodhe e di ....por une jo!
Kurre nuk do te lodhesha sikur edhe nje note melodie ta sillja
ne vallzimin tone qe zgjodhem ne kohe!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:25

TY, Qe Me THIRRE Ne BETEJe...

Sa shpejt kerkove urrjejtjen dhe hakmarrjen tende
mbi mua te dergosh
armet e dobeta te zgjasese perdore pseudomik i vjeter.
A thua u pasurove? apo ngele serish me duart bosh?!
Une arme kam shpirtin dhe dashurine
me keto te dyja shpesh gjej gjuhe dhe me Perendine!
Po '' ti "?
Jo ti se gjete asnjeren kurre!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:25

LAMTUMIRe...

Te hidhem ne krahet e tua kerkoj
nga udhetimi gjate mbi te panjohurin oqean
si nje valez qe gjoksin tend enderroj
dhe pse pak nje vijes blu te dy na ndan.

Te shoh te heshtur dhe akoma nxitoj
dallgeve mbi gjoks qe te godasin
me hedhjen time mbi ty t'i largoj
nese duan shpirt mua te me marrin
e ne dhembet e tyre te me perplasin...

Ti qendro i tille mbi to dhe une nga larg te shikoj
perjetesisht nga fundi asaj hapesire
si nje shkumbe e bardhe ne gush te reflektoj
mbi gjoksin tend si shkemb do te gdhend!

''Lamtumire"

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:25

Te SHOH...

Ecen zbathur
e une shoh reklama⿦
Diten...
Ti gjuan kunder njerezve te tu,
une bej greve duke menduar...!
Fabrika ime shpirterore
prodhon si arme te paqes, puthje...!
endrrat e mia ngelen te paprekura.
Ato fluturojne lart
te pa arriteshme nga zvarranike ne lageshtire!
Shoh jeten tende ne ekran
si imazhe te nje filmi
armet e mia te faljes qe vrasin ty dhe te tjere...
Kam lindur ne preherin e Paqes
dhe e mesuar me gerrhitjen tende.
Nje pale buze te rrudhosura te urrejtjes
perplasen nuk flasin.
Sterkalin nje ere te mykur, te vdekur pa kohe,
perpelitur nga drita.
Une nuk qaj....Puth dhe Hesht....

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:25

HARRESA ...

Luli htja ime eshte e vogel...
varri yt shume larg...!
Mjaft qe une te mos mendoj per te rikujtuar,
endrrat i kam leshuar neper fluturime
krahet e tyre nuk keputen me
nga armet e tua te ndryshkura.
Dhe era jote e rende⿦
nuk e ndote me ajrin tim te Lirise!
Une... ''Harroj,, sepse Fal"!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:26

NOTAT E MALLIT...

Lehte petali i trandafilit u rrezua
nga melodia zbritur ne pentagram
Kur rreze e diellit diku lart maja i preku,
kur prane ne notat e mallit filloje kjo kenge.

Puthjen e bekuar tenden kaq te shumepritur ⿦
Ajo e vetmja dhurate e imja, e shtrenjta, qiellore⿦!
Me erdhi perseri ne shpirtin e tallazitur⿦
Me ty, si nje drite hyjnore⿦!

Me keta gishterinj qe neteve takova
kaq here vetmine mbi tastjere
tani ta ferkoj ballin kur ti fle i qete
do te lutem per ty edhe nje here!

Prek duart e tua, ah ato duar sa here i enderrova
kaq larg i shihja dhe prane ne cilindo tendin kujtim
gjithe castet e jetuara, oret e jetes time
mbi ato duart e tua, te mia lane mbishkrim⿦!

Ti erdhe dhe prape do marresh fluturimin
e une do te shoh me te njejtin mallengjim
do te jap me vete si gjithmone bekimin
nen hijen e kesaj peme , tek i njeti burim !

Tek ky burim i mallit do te pres gjithmone,
pres ujitjen e shuarjes se mallit perseri⿦
lumturome, beme te ndjej jeten me kuptim
sa here qe fytyren ne ate pike loti, e shoh ne syte e tu
E njoh veten femer per ty e shtrenjte o shpirti im!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:26

NGA...

Nga vitet ende nuk kam mesuar
Qe te mesohem me vetmine⿦
U ndjeva keq nga duar qe ofronin miqesine
Dhe pse
Ah...!
Prekja e tyre
Me vrau shpirtin, ma helmoi qetesine! !

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:26

DUKE GeRMUAR Ne XHEPAT E KOHeS...

Mbasdite verore qielli vesh mendafshin e kuq
ngjyre e tokes time larg diku...
Ti nuk njeh ende grepin e nostalgjise
Si ta lodh zemren⿦
Ti nuk njeh shpaten e largesise ,
Qe pret cdo deshire
Ti nuk e njeh stinen e mergimit
Se si lulezon thate rrenjet e jaseminit⿦
Se sikur njehere ti te kaloje tek une kufinjte e mendimit
Rruga jote do ndalonte ne nje qytet te shkaterruar te shpirtit tim.

Atehere , do kuptosh kete gjuhe me dallge te humbura
Neper oqeane mbushur nga dete,
Lumenj e klithma shtegetimesh pa fund⿦!
Larg kaq larg nga toka e dashur
Nga kull e loteve dhe kurore e dashurise
Larg nga dhembshuria e dhembjes,
Qe ule netet ne dritaren time te nostalgjise
Dhe shikoj pafundesite e udhetuara ne erresire!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:26

Te KAM THeNe...

Jam nje trendafil i eger ,
trendafil malesh⿦
shume larg nga ty...
nese do parfum te tille petalesh
mos me prek eger
se gjembat e mi te ngulen ne sy

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:26

Pastaj....

Pastaj cdo gje mori permasa te cuditeshme
u derdhen te gjitha si ne kupe te kohes
gerryen edhe piken e fundit te shpreses
tek rridhte ne trajektoren e tokes.
U renditen qelizat gjuhes rrjesht para buzeve
mbeshtetur te pine me fund kete ''lamtumire"
kacurrela qe lote mbulojne ne faqe, paskan zgjeghur
te derdhen mbi gjoks rreth qafes
dhembjet te mbulojne drejt qiellit
drejt puthjes tende qe pret aty plot deshire!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:26

NGA LARTeSITe E TUA...

Kush tha se mu prene flatrat e dashurise
se krahun ma plagosi nje shigjete
fluturimet me ben qe kurre te mos i nise
nga dhembja qe kaq here ma dha e bukura jete.
Une dhe Koha sa here te dashuruara
me hapat drejt saj kaq here rrezuar
e perseri duke qeshur jemi ngritur
dashurite qiellore me puthje duke pritur
heshtur kerkoj me te kjarte drejtimin
ku ''casti i fundit,,
Mua pa Kohen!
me jep krahe me te forte per fluturimin!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:27

MUND Te THEM Me KE MUNGUAR...

Nuk me tregove kurre ku ish sekreti asaj buzeqeshje
e cila me ty jetoi nje jete te tere ne syte e tu dhe shpirtin tend
nuk me the se ku forcat kaq here i gjete
kur te rrezonin e ti ngriheshe buzeqeshur perseri ne kembe?!

Vitet kaluan fytyra jote engjellore mbeti ne heshtje perseri buzeqeshur
rrudhat mbi balle si rruge te kohes se kaluar shtriheshin miresisht
doren ne zemer i vije humbjes me trishtim veshur
me nje ofshame te thelle i qeshur mbi dhembje qeshe serisht...

-Mos u merzit, me thoshje, me humbjet e jetes qe vijne
se ato jane per njeriun,jane me i vyeri mesim
mjere kush ka frike te rrezohet e mos njoh
lotin e dhembjes qe fati te sjell ne kohe.
eshte fat te provosh gjithe shijet e natyres
qe Zoti i ka falur per njerine
mjere kush ato ja mohoi vetes
e jetoi duke dhene dhembje mbi njerzine!

E une shpesh te sjell ne mend si shembull i rralle i urtesise
ashtu te heshtur e menduar buzeqeshur mbi zhgenjim
se kush vertete dhembjen e provon
heshtja i flet edhe pse koha shpesh vonon...

Me mungon sa shume ''ti ndoshta e di"...
me mungon shpesh here keshilla jote hynore
ne netet qe gedhija me ty ne kete largesi
ku fjalet beheshin gurre force, e keshtjelles aterore
ne shpirtin tim lane gjurme e nostalgji
te dua dhe kujtoj buzeqeshjen tende te dashur
doren tende te ngrohte qe aq shume me mungon ti Engjulli im!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:27

KeNGe E JETeS...

Ma vrane dashurine e shpirtit enderrat
qe mengjeseve me kendonin kenge te jetes
ma vrane dhe nuk ju dhemba kur pa ndjenja ngela
si krijese e tyre ne teatrin me rere ngritur prane brigjesh largimi
varke e braktisur edhe une ne kte rruge mergimi.
Kerkoja akoma te zgjoj kenge te hereshme brenda meje,
tek mbeshtesia fjalet mbi buze me deshira te ndezura
kur shetitjeve me natyren qe me shfaqej e brishte
fshiheshin dejeve te zemres dhembjet e hekurta!
Rendja te kapja fluturat e bardha te paqes agimeve vendit tim
qe neteve ne kete largesi te me ri-sillnin endrrat
kujtimet qe brenda meje pushuan
...te vrara varur ne trungjet e prera te kohes ....tashme thare!
Dikush donte te me shihte duke qare
por une qesh perseri!
Lotet kthyer nje vazo e kristalte brenda shpirtit tim
e cdo dite dashuria derdhet si lule mbi buze e tingellone
Poezi!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:27

NeSE...

Nese do te shohesh mallin tim
Zog eshte bere neper shtegetim
Nese do te shohesh ndjenjen time
eshte tek lumenjte ne vershime
Nese do te shohesh lotin e paster,
Aty eshte ngrire... tek plepi yne i vjeter, i kalter...

Vec , mos pyet per forcen, krenarine...
Ne gjunje para teje
Kokeulura po rrine...

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:27

SHKeLQIMI YT...

Dite e me shume
Ti me vervitesh
Neper mendimet e mia
Ne netet pagjume
Me ngjan ne yll
Aq larg qendron nga une
Ne shtratin tend qiellor
Me pergjon tinezisht
Nuk be ze
Por me perkund
Ne djepin e pritjes
Deri sa gjumi te me perqafoj
E te me fal endrra te mira
Me thuaj...
c'do te ndodh valle?
Atehere
Kur rrezet e para
Do te lemojne ballin tim
E nuk do te shoh me
Shkelqimin tend.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:27

TI VEc PAK PUSHO

Edhe nga largesite hyjnore
Ti rikthehesh
Me zerin
Qe tingellon embel
Neper shtresat e zemres
Se pa'shpalosur

Me fluturim feniksi
Qiell i vreret
Kthjellet

Ti vec pak pusho
Ne syte e mi
Pastaj
Ik ne boten tende...

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:27

AS SOT Ne MOT!

Bore e bardhe
Ngriu deshiren
Per te vjedh shikimin
Dhe buzen e zjarrte

Se... ike shpejt

Me shpejt se mendja vete
Gjithcka takimit i le
E takimi treti
Neper kohe.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:28

HORIZONT HARRESE!

Pa bere
As edhe nje hap
Ti po fluturon larg
Shume larg
Ne horizont harrese.

Sa mire qe jetova pak
Bile pak
Aty...
Ne keshtjellen tende.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:28

PeR TEK TI TANI JAM NISUR

Nga kaq larg me ankth udhetoj.
Me ore te tera permbi re...
Oh!...Kjo ore qe te arrij,
E di me pret dhe je atje.

E cdo te bejme castin e pare
Kur te shikoj une syte e tu.
Do te perpij me malle dhe lote
Do te genjej: kam qene ketu!

Me pas do ndjejme qe jemi prane
Do fillojme te themi plot.
Do dalim udheve te kendojme
Do shuajme oret kote me kote.

E shohim prape rindarjen tone
Qe pas ca oresh po na pret.
...Po le me mire aty t'i themi,
Se tani poshte kam vene rete...

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:28

DASHURI E URREJTJE BASHKe

Dashuroj urrejtjen time
urrej dashurine time.
A eshte kjo marrezia me e madhe
qe dikush ndonjehere ka ndjere?
A eshte kjo fjala me e cmendur
qe dikush ndonjehere ka thene?
A jam une ndryshe nga te tjeret
apo te tjeret jane si une?
Te dashuroj e te urrej bashke!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:28

Pejes...

Edhe rruget me asfalt te paasfaltuar
Edhe ndertesat e shtepit e bombarduara
Edhe rrugicat me mbeturina
Edhe qente endacake qe bredhin rrugeve
Edhe te papunet qe enden poshte e larte
Edhe kembet e zbathura qe te kane vershuar
Edhe personazhet e Migjenit qe te bejne shoqeri dite e naten
Me tregtine e eger, qe t'i zbukuron rruget nga sterndertimet...
Edhe pse pa reshtur i luftoj,
Prape i dua, i respektoj
Jane te miat, te qytetit tim
Te Ferizajit tim
Vendelindjes sime!!!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:28

Me BeN...

Me ben te ndihem shpesh kaq e vetmuar
me ben te zgjohem neteve te gjata
me ben te jem nje pasion i harruar
endacake e endrave te mia te pamata...

Porsi nje deshire e pamundur me ben te endem
barbon ne kerkim te nje zemre te arte
nje lote qe buzeqesh me ben te jem
mirazheve te nje shkretetire te thate...

Me ben te jem gjithcka qe s'mundem
me ben te kem gjithcka qe s'kam
me ben te ndjej teksa te prek buzet
embelsine e endRres ne te cilen jam...

Pertej cdo skaji me ben te jem e dashuruar
cdo imagjinate me ben qe t'ia kaloj
me ben te lumtur, me ben te vuaj
e mbi te gjitha me ben te te dashuroj...

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:29

Ate cast...

Fluturuan mendimet e mia
tutje bashke me diellin perenduan
u larguan deshira e pasione
pervec teje gjithcka tjeter pata,
por edhe ato m'u larguan!

Ate cast do te doja te isha nje heshtje e marre
nje fllad bregdeti nder floket e tua
nje buzeqeshje qe buzet te puth
rrahja zemres tende do te doja te isha,
ate cast aty, edhe njehere te jem dua...

Njesh me naten keshtu u bera
njesh me pasionin per te qene brenda teje
e deshiruar per te qene nje enderr
mendim i nje nate te embel vere...

Fluturuan mendimet e mia larg
mbetem vetem ne te dy ne mendimet e mia
gjithcka tjeter pata me diellin, por perendoi
bashke me keto edhe ti shkove,
s'pata force te te ndaloj!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:29

Ti Me MUNGON PeRHERe!!!

Nese ti mungon ne pranvere
Te kota jane gjitha lulet
Syte me c'mallen tek ti cdo here
Kur je prezente cdo gje perkulet!

Ti per mua nuk je rastesi
Qe iken shpejt si meteor
eshte mes nesh nje dashuri
Qe e ndjeje thelle ne kraheror...

Ti qe perhere me mungon
Edhe boten ma ke shemtuar
Asgje zemren nuk e ploteson
Pos pjeses tjeter per ta bashkuar.

Sa me teper qe shoh djem
Aq me teper ne shpirt trazohem
Aq me shume zemra per ty po dhemb
Me askend z'dua te kufizohem.

Kam kaluar ne perralla
Te gezuarit t'i takoj
Gjithcka pash e mesova
Mungesen tende kush se plotesoj!!!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:29

Me KUPTO!!!

Prane teje kur jam,
prane meje kur je,
po me pikuan lotet,
mos me pyet PSEEE?

Po me pikuan lotet,
mos fol! Me shiko,
nese me dridhet zeri,
mos me thuaj JOOO!

Prane meje kur te ulesh,
ma fshije lotin tim,
po te deshti zemra,
merrem ne perqafim!

Nese PO me thua,
thuaj se kurre s`eshte vone,
merrem te lutem afer,
me mbaje pergjithmone!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:29

PeR TY!

Kisha dashte te jem zog,
te shkoi vend me vend,
kur t`jesh i vetmuar,
te ulem ne krahun tend!

Kisha dashte te jem flutur,
te shkoi male e perrua,
nektarin e luleve,
t'ua fale buzeve tua!

Kisha dashte te jem lule,
si lulet ne pranvere,
te me mbashe ne duar,
te me marresh ere!

Kisha dashte te jem qiell,
e shtrire kend me kend,
ngjyrat e ylberit,
t'ia fale syrit tend!

Kisha dashte te jem hije,
e kur je i fjetur,
te ulem prane teje,
te te puthe mbi vetull!

Kisha dashte te jem enderr,
dhe kur je ne gjume,
te vije te mos te le vetem,
se te dua shumeee!!!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:29

PRAPe PeR TY!

Kur ulem,
kur ngritem..
dhe shkoj,
ne heshtje
vetem ne ty mendoj!

Si larg,
si afer...
kur jam,
njesoj ne zemer te kam!

Kur me shane,
dhe ike...
me vrap...
njesoj te dua prape!

Kur qesh,
kur qaj,
kur kendoj...
te dua, te dashuroj!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:29

Lexoje shpirtin tim...!
(Edhe pse e di qe s'do e lexon)

Prore do te jetosh ne mua
ne fshehtesine qe s'gjene ngushellim
me ty te jem deshirova
prejetesi njerezore- amshim ...

cdo gje eshte jotja kur te dashuroj
edhe shpirti im pas teje ne shtegetim
por larg vetes pa ty tash jetoj
dje e lumtur, sot vuaj ne mjerim!

Zerin tend dhe tenden qetesi
ne keto nete shekuj te gjata
i degjojne prane dritares
tash vetem yjet, hena dhe nata ...

Pas hapave tua ne mugetire
dikush vrapon dhe kerkon care
njeri-tjetrit i ngjajme shume mire
por ty ende s'te gjeta fare.

cdo gje e jotja pra dhe me mashtron
kur t'i ecen me dukesh se vallezon
ne shtatin tend arome trendafili
e ne zerin tim vec kengemall bilbili ...

Shpesh me vjen si hije e dlire
mbeshtjell me kaltersine e qiellit
ne syte e tu puthjet me jane ngrire
pa ty do shuhej dhe rrezja e diellit.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:30


YLL I KePUTUR...

Te gjitha lulet qe mblodha
gjate jetes sime t'i fala ty...
Bashke me shpresat e mia
shumengjyreshe per dashuri.

Me duar te zbrazeta tani kerkoj
prape aromen ne lule te zbehta...
dhe dot se gjeje
se dikush ma ndaloj!

Syri im qe ne ty pa bukuri hyjnore,
tanime nuk di te magjepset me gje tjeter
pervecse me nje buzeqeshje
te nje foshnje te pafajshme
qe si e tille i ngjane dashurise sone.

Nuk vajtoj dot, jo.
Per mua dielli nxehe gjithe,
kur e di se legjenda e dashurise sone,
qe u shua si nje yll i keputur,
shkruhet dikur ne librat e dashurise se cilter...

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:30

U mbylla ne zemren tende...

Zjarrin e kenges sime te strukur,
Do e liroj shtigjeve te kaluara heshtaz, mija here.
Le te me falin kopshtijet e trendafilave
Te enderruar m'atane horizontit,
Qe aroma e trendafilve te kopshtit tend,
Me magjeps me shume, bashke me shiqimet e tua
Te fshehura pas dritareve te padepertueshme.

Nuk pertova ta hap zemren,
Ajo ishte edhe ashtu e ytja,
Porten e qetesise ta mbajta mbyllur
Larg ererave te paftuara.

Rugetimet e mia
Le te mbesin gjethe beharesh te shumepritura
Ne mesin e shume te tjerave,
E ti me merre...
Perhere ne shtegetimet e tua,
Te ndjej butesine e dores sate
E shpirtit tend qe kerkon e jep vetem dashuri.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:30

MIQeSI APO DASHURI?

Kur ty s'te shoh nuk qaj e nuk renkoj
mendjen nuk e humbas kur te takoj
megjiithate, kur kohe rri pa te pare
dic me mungon ndjej mallin te me marre...
dhe veten pyes une me kureshti ...
valle miqesi te jete kjo apo dashuri?

Kur sysh me zhdukesh s'mund me asnjehere
fytyren tende ne mendje ta sjell
megjithate padashur kam ndjere...
se ajo kujtese prane rri perhere
dhe pyetja me kthehet perseri...
miqesi te jete kjo a dashuri?

Kam vuajtur shpesh e s'kam menduar kurre
tek ti te prehet zemra ime e semure...
por rrugeve kur endem pa qellim
as une s'e di ne pragun tend c'me shtyne
dhe duke hyre pyes perseri...
... oh c'eshte kjo qe me sjell ketu
miqesi apo dashuri?

Kur dora ime tenden e mbeshtjell
zhytem padashur ne nje paqe te thelle...
dhe jeta shkon e shendrrohet ne nje enderr
nga e zgjon papritur rrahja e forte ne zemer
qe kureshtare pyet perseri...
miqesi te jete kjo apo dashuri?

Kur kengen varg pas vargu per ty ngrita
nga shpirti poetik, diktat nuk prita
por e habitur s'mora vesh as vete
mendimet, rimat si erdhen aq shpejte
dhe pyeta se fundi perseri ...
miqesi me frymezoi apo dashuri?

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:30

Te ndahemi...
Le te ndahemi tani sa ka mbetur
Ne lidhjen tone pake shkelqim.
Te ndahemi perpara se nektari ne gotat tona te kete mbaruar.
Te ndahemi perpara se hena te perendoje ne nje agim.
Perpara se te linde dielli e njerezit te jene zgjuar.

Le te ndahemi tani sa ka mbetur ne buzet tona tinguj e gaz.
Te ndahemi perpara se zemrat tona t'i pushtoje urrejtja.
Te ndahemi perpara se gjuha te pushoje se rrjedhuri mjalte.
Te ndahemi perpara se ne goje te na ngrije buzeqeshja.

Le te ndahemi tani pasi degjoj zera te trishtuar.
Te ndahemi sa nuk ka ikur nga fytyrat tona drita.
Te ndahemi perpara se stuhia te kete filluar.
Te ndahemi perpara se zemrat tona t'i ka#@*%!oje frika.

Le te ndahemi tani si te panjohur e te harrojme se c'ndodhi.
Te ndahemi e ta leme te nesermen te linde nje kohe te re.
Te ndahemi me kohe te mire perpara se te na prishet moti.
Te ndahemi sa nuk kane filluar shterngata e rrufe.

Le te ndahemi pra tani pasi kam ftohte e frike, te lutem lerna.
Na lere ta braktisim kete vend te erret e te kthehemi nga erdhem.
Te ndahemi si te panjohur para se te na ndodhe me e keqja.
Perpara se urrejtja per njeri-tjetrin te na e kete pushtuar zemren.

Te ndahemi sa ka mbetur pake besim
Te ndahemi te mos vuaje me ky shpirti im
Te ndahemi naten te mos na shohe njeri
Te ndahemi, te ndahemi te t'harroj ty.

Se kam te lehte ndoshta as dhe ti
Te ndahemi te mos marre me vesh per ty
Kur u bashkuam ish dite me diell
Te ndahemi me deshmitar henen ne qiell.

Ne ndarjen tone yjet le te bejne sehir
Te ndahemi naten keshtu eshte me mire
Te ndahemi sa nuk eshte thare loti ne sy
Te ndahemi mbase eshte me mire per te dy.

Te ndahemi dhe le te fryje furtune
Te kujtojme vec ditet qe u deshem shume
Te ndahemi e mos mendo per mua
Ta fshijme nga kujtesa fjalen:"te dua"..

Te ndahemi ne fshehtesine me te madhe
Me pas t'i harrojme keto brenga edhe halle
Te ndahemi te mos na shohe askush
Te fshihemi ne vreshta mbuluar me rrush.

Dhe qielli le te ndahet ate nate
Dita te mos vije nata te jete e gjate
E ashtu te lagur te dy te vrapojme
E njeri-tjetrin perjete ta harrojme.

Te ndahemi dhe te harrojme cdo gje tonen
Te ikim larg, sa me larg ta hedhim kemben
Te ndahemi dhe te ikim sa me larg merguar
Ta fshijme nga kujtesa kete enderr te mallkuar.
Te ndahemi!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:30

"MOS Me LE..."

Po te lutem me gjithe zemer, mos me ik, mos me le,
Keta lote qe nuk po ndalen t'i kam fal, a i sheh...
Nese te pelqen ndonje tjeter, pse nuk flet, pse s'ma the,
Ku te mbeti dashuria, ai premtim qe ma dhe...?

...Mos me le, mos me le!

Mos ma le shetitoren sonte, s'jam mesu te shetis vete,
Keto rruge qe i kaluam, sikur qajne, mbeten shkrete...
Ah kjo zemer qe me digjet, me s'duron pse s'pelcet,
Po e shoh se pa meshire po me vret...

...Oh, mos me le, mos me le!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:31

" Mos qaj "

Mos qaj, mos qaj, se une s'kam faj,
kete dashuri, me zor se mbaj,
u mundova te ta them,
ah kjo zemer po me dhemb...
Se s'me dashuron
dhe po me harron.
Do te kisha falur cdo gje ne kete jete,
vetem qe kjo ndarje te mos jete e vertete.

Kush te tha se s'jam per ty,
dua te te shoh me sy
eja se te kane mashtru
dhe te flasin keqe per mu...!

Mos qaj, mos qaj!

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:31

Vraje heshtjen...

Pse rrine i merzitur,
ma fale ate buzeqeshje,
hape zemren mor,
mjaft ndejte ne heshtje...

Hejjj, s'eshte turp te duash,
mos me rri i strukur,
ndegjo zemren tende,
mos hesht, qeshu i lumtur...

Vraje, vrajeee heshtjen,,
mos m'u mbyll n'mendime,
qeshu per te ardhmen,
ndegjo fjalen time....

Jo vec per nje dite,
as per pese a gjashte,
une te dua per jete,
gjithmone kam me t'dashte....

Jeta eshte e shkurter,
mos kujto te djeshmen,
jeto jeten tende,
per te sotmen e te nesermen...

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:31

Nese⿦⿦

Nese diteve te ardhshme,
kendej dukem rralle,
ta dish se me mungon,
dhe ne shpirt ndjej shume malle⿦.

Nese shkruaj pak,
dhe rralle ketej kaloj,
prape jam ajo e djeshmja,
dhe te dua njesoj⿦.

Nese kur je ketej,
e te mungon fjala ime,
mos mendo se s`te dua,
kujto zemren time!⿦⿦

E nese gjate s'dukem,
ndoshta me jave e muaj,
te lutem kujtom,
mos harro me shkruaj!⿦.

Nese shume ke malle,
dhe per mua mendon,
te lutem mos vuaj,
me thirre ne telefon.....

Dhe nese te vuan shpirti
e per mua ndjen malle,
kudo ne bote po te jeshe,
me thirre, kam me te ardhe.....

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:31

Kur te pash
kisha frik frik te flisja
kur te fola kisha frik te puthja
kur te putha kisha frik te humbisja
por tani qe te dua
ti je gjithqka per mua

kur te pash kisha frik te flisja
kur te fola kisha frik te puthja
kur te putha kisha frik te humbisja
por tani qe te dua ti je gjithqka per mua

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:31

Ndoshta Nje Dite Do Te Pendohesh
Por Ateher Do Te Jete Shume Vone
Ti E Humbe Lumturin Ton.........
Te Lutem Largohu Mos Ma Shpalos
Plagen E Vjeter Edhe Pse Te
Dua Ty Sot Jam Me Nje Tjeter
Te Thash Ne Fillim Eja Me Duaj
Do Te Jem E Jotja Pergjithmon
E Sot Me Dhembjen Me Te Madhe
Qe Shpirtin Ma Copton Te Them
Te Largohesh Se Me E Jotja Jo
Sdo Te Jem Me

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:31

*te Dua*
Te Dua Edhe Pse Ti Je Larg
Te Dua Edhe Pse Sdi Te Krijoj Asnje Varg
Te Dua Edhe Pse Yjet Per Mua Sndricojn Me
Te Dua Edhe Pse Syt E Mi Me Sgezojn
Te Dua Edhe Pse Si Me Par Koha Nuk Rrjedh
Te Dua Edhe Pse Pa Ty Mengjeset Jan Te Ftohta
Te Dua Edhe Pse Buzeqeshjet Me Nuk Jan Te Ngrohta
Te Dua Edhe Pse Nuk E Di Pse Te Dua .............

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:32

Se di c'me ndodh kur jam me ty
Kur me shikon me ata sy
Kur me buzeqesh me ledhaton
Koke e kembe ti me pushton.

S'e di se c'ndjen kur me ke prane
Kur te dy vetem rrime menjane
Kur koken ve tek gjoksi im
S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di c'mendim ke ti per mua
Kur te shtrengoj por s'them te dua
Kur them se vdes per buzet e tua
S'e di a me beson ti mua?

S'e di c'do te ndodhe me ne te dy
Sikur te mos jem me me ty
Sikur kjo ender te ndalet nje dite
S'e di a do te shoh me o drite?

S'e di pa ty cdo bej o yll
Pa ty kjo bote me duket nje pyll
Pa ty kjo bote s'do kete kuptim
S'e di o fiksim i trurit tim.

S'e di valle a do te duroj
Pa e puthur me ate goje
Pa e prekur me ate dore
S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

S'e di sa gjate do te vazhdoje
Por di sa shume te deshiroj
E di sa shume ti me gezon
Kur pak vemendje me kushton.

E ndjej se shume do te te dua
Sa kohe keto buze do me puthin mua
Sa kohe qe zemra do t'me punoje
Emrin tend do te kem ne goje.

S'e di sa shume do te zgjase kjo jete
S'di si do shkoje ne te vertete
Por dicka di me siguri :
Ajo qe dua je vec.......... Ti.

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:32

Nese pyet profesori
pse vdiq aq e re
i thuani qe dashnori
e thirri ner dhee

Te uroi martes
Te uroi fat
Ishalla me tjetren
Kurr s'bahesh rahat

36 shkronja i ka alfabeti
vetem shkronja K (kosov)
ne zemer me mebeti.

E ngjoh ni djal me syt e zi
emrin s'muntia them edhe pse e di

Ngjyra e kuqe esht dashuri
Ngjyra e zez esht tradhti
Ngjyra e bardh esht pa ndjenja
Cilen prei ketyre e ke tek zemra

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:33

Dashurine tende skam ce dua
ti kurr sma ben ta ndjej ate
thua se je i dashuruar me mua
Por dhimbjen s'e duroj dot me

Erdha ne kete bote, duke qare
Duke qare, do te iki
Dashurova me zjarr
Por, Ai s'ma diti

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:33

Arome e jargavanit te pare...

Ne femijeri, te tejdukshem ishin perrenjte e perendimet,
Dhe rridhnin mes kallamishteve e shavarit castet, minutat

Tundja e shamise dhe stacioni. Dhe me s'do te kete kthim
tek ylli i arte mbi shperthimin e jargavanit.

Pluhuri i rruges dhe lodhja e humbjes.

Nga merzitja e ndarjes nuk gjen dot shpetim.

...Diku kembana po qan, sic qanin dikur
syte e shndritshem e pranverore te nje vajze, diku.

Arome e jargavanit te pare...

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:33

Per zemren time mjafton kraharori yt,
per lirine tende mjaftojne krahet e mi.
Prej gojes sime gjer ne qiell do ngrihet
gjithcka, qe thelle ne shpirtin tend flinte.

Vegimi i cdo dite eshte te ti.
Dhe ti je vesa ne zemer te lules.
Kur ti mungon, zhduket horizonti.
Si nje dallge je, qe perjetesisht iken.

Une thashe, qe ti kendoje neper ere,
si pisha dhe direku i anijes.
Porsi ato e larte dhe e heshtur,
trishtohesh pernjeheresh si nje rruge

E mirepritur je si nje shteg i vjeter,
ku gelojne oshetimat, zerat nostalgjike.
Sapo une zgjohem- ikin,fluturojne,
zogjte, qe flinin ne shpirtin tend...

Per zemren time mjafton kraharori yt,
per lirine tende mjaftojne krahet e mi.
Prej gojes sime gjer ne qiell do ngrihet
gjithcka, qe thelle ne shpirtin tend flinte.

Vegimi i cdo dite eshte te ti.
Dhe ti je vesa ne zemer te lules.
Kur ti mungon, zhduket horizonti.
Si nje dallge je, qe perjetesisht iken.

Une thashe, qe ti kendoje neper ere,
si pisha dhe direku i anijes.
Porsi ato e larte dhe e heshtur,
trishtohesh pernjeheresh si nje rruge

E mirepritur je si nje shteg i vjeter,
ku gelojne oshetimat, zerat nostalgjike.
Sapo une zgjohem- ikin,fluturojne,
zogjte, qe flinin ne shpirtin tend...

Enkelejda - 27-11-2009 n 04:33

E humbem edhe kete mbremje,
Askush nuk na pa te zene dore per dore,
kur muzgu i kalter binte mbi bote

Nga dritarja une pash'
lodrimin e perendimit

E pastaj, si nje monedhe
nje copez dielli u perndez ne duart e mia.

Te kujtova ty, me shpirtin e ndrydhur,
me ate trishtim, qe ti ke njohur tek une.

Ku ishe ti ne ate kohe?
Me c'njerez?
Cfare fjalesh u thoshnje?
Oh, pse me ndodh keshtu: Dashuria shperthen pernjeheresh,
kur jam e trishtuar dhe kur ti je larg.

 Faqet:  1    3