Akullore Forum

Darwini ka te drejte, ja ku ka lindur jeta

Ermenita - 16-2-2012 nė 14:33Charles Darwin, hartuesi i teorise se evolucionit, e cila edhe sot vazhdon te perēaje studiuesit, kishte te drejte rreth faktit qe jeta ne Toke nuk ka nisur ne uje, por ne toke.

Te pakten keshtu argumentohet nga nje studim i publikuar ne “National Academy of Science”, pasi disa kerkues realizuan disa prova mbi perberesit kimike te disa prej shkembinjve me te vjeter te planetit.

Profesori Armen Mulkidjanian dhe koleget e tij, pas analizave disa mujore, arriten ne perfundimin se oqeani dhe mjediset e tjera ujore nuk kane balancen e duhur te perberesve qe favorizojne krijimin e jetes.

Per here te pare, nje pretendim i tille eshte ngritur nga “babai i evolucionit”, Darwin, ne shekullin XIX.

Megjithate, teoria e tij, e shumekritikuar nga kisha dhe teoria e Mulkidjanian, kane gjetur kundershtare te forte ne sferat e larta shkencore.

Disa studiues te tjere vune ne dukje se ne kohen kur referohet studimi, 3,8 miliarde vjet me pare, Toka ishte e bombarduar nga meteore, prandaj do te kishte qene e pamundur qe gjallesat te mbijetonin ne siperfaqe dhe jo ne thellesi te ujit.

Prohibited Illusion - 17-2-2012 nė 16:08

Ne fakt, pro-t edhe contra-t jane kaq te larmishme saqe shume aspekte te teorise Darwiniane jane vertetuar absolutisht te paverteta. Por edhe hipotezat kreacioniste nuk kane marre nje drite jeshile nga shkencetaret qe
t'bėn t'jesh jesh gjithemone kritik dhe ne oshilim mendimesh.

Ermenita - 17-2-2012 nė 21:13

Cituar: Postimi origjinal nga Prohibited Illusion  
Ne fakt, pro-t edhe contra-t jane kaq te larmishme saqe shume aspekte te teorise Darwiniane jane vertetuar absolutisht te paverteta. Por edhe hipotezat kreacioniste nuk kane marre nje drite jeshile nga shkencetaret qe
t'bėn t'jesh jesh gjithemone kritik dhe ne oshilim mendimesh.


Ne fakt per mendimin tim eshte bere nje shumellojshmeri hipotezash , sa dhe vete shkenctaret kane mbetur mes tyre , dhe nuk dine te vertetojne tashme cila eshte e sakte apo jo,,, pavaresisht se mungojne dhe burimet e vertetesise.... sikur ti zbulonim njeher e mir , e slodheshim kaq shume me :P

Prohibited Illusion - 28-5-2012 nė 11:49

Problemi qendron perpara Big-Bang. Kjo eshte absolutisht e erret per ē'do shkencetar.

Por per pas shperthimit ka fakte te bollshme shkencore ne lidhje me evoluimin.

Burrelsja - 13-10-2014 nė 17:52

vetem kot e qujn veten shkencctar kur sdin tshpjegojn ate cka thojn,kur thuhet 1 mendim duhet me pas vertetimet rreth hipotezes jo kshu kot.....